ISCH iecht De Witte Vrouw DINSDAG 14 AUGUSTUS K.O. wo. 190 55e Jaargang 1917 P. st. Iippiqua ÏDINQEN ?RflGEN. bode JE |isje >ode msje |ode )den nsfbode JE JE, 1SJE. jjügafeFirma F. VAK DE VELDE b., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Veischijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BlNiNENLAND FEUILLETON "el. 200. 99 ldelburg. Joncours voor inummers over lerie, caroussel If 0.25. |ENTI1EM EN |>ede plaats, de bovenstaande VRAAGT Wasch. burant". prder wordt in Electriscli be- llasmarkt Mid- Ten in alle op- (extern.) Iferentie's on- pn. Itegenwoordige Ij. KOUSEMA- -ourant." jaar. Wasch OCourant." Bureau „Vliss, [apluiemagazijn tfaat 35. en flinke nette Mei. HUJI- 155. pe morgenuren. >urant". ïVRAAGD een evard". dig kunnende ais. Zich aan te ur. ;sche Courant." it 44 vraagt zoo- norgenuren een :h aan te mel- GD. VAN NlFTRIK net an. Loon f 150. )ij Mevr. VAN Vlissingen kan rij de Binnen-- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.4S per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener AA A A gulden bij levens- FfF*t\ gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies A F* ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft f gulden bij verlies polis, zijn ORATIS verze- M111111 lange ongeschikt- ft 11 door Hfe 11 B van een hand, I ft 11 van II III vaneen /ft van eiken kerd tegen ongelukken voortU %J v V beid tot werken Sf U %J een ongeluk (|UU voet of oog IvU een duim iUU wijsvinger Mw anderen vinger Daxt nltkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg, Verzek, Bank" të Schiedam Het gebeurde met de „Vi. 59". Door den grens-correspondent van de fel." wordt aan dat blad gemeld Naar men van Duitsche zijde meldt, zou uit opmetingen door de Duitsche marine-autoriteiten ter plaatse gedaan, gebleken zijn, dat het incident met de Vlissingen 59" zich geheel buiten de territoriale wateren heeft afgespeeld en zoo is weer een gerucht de wereld in met het bekende „Es is nicht wahr." Wij hebben nogmaals een onderhoud gehad met loods Meseure, een der Bel gen, die na tijdelijke gevangenneming door de Duitschers op vrije voeten kwam. Welzoo, zei hij lachend, heeft de Duit sche marine-autoriteit opmetingen ge daan. Is het op de juiste plaats ge beurd, dan is ze weer op Hollandsch gebied geweest, want ik kan slechts herhalen, hetgeen ik onder eede heb verklaard. Ik verbeeld me niets, maar toch ben ik zoo vrij luid te zeggen, dat niemand van de Duitsche marine van luitenant tot admiraal de gaten van den Scheldemond zoo goed kent, als de loodsen- van het Belgisch en het Ne- derlandsch loodswezen. Ik vaar er 16 jaar bij goed en kwaad weer, in storm, mist en duisternis en de Duitsche ma rine zou ons nu komen zeggen, dat wij buiten het territoriaal gebied waren. Men kan in oorlogstijd de boeien wegnemen, maar de gronden en de merken veran deren niet. Mijn verklaringen zijn be hoorlijk op zeekaarten gecontroleerd en geheel juist bevonden. De loodsen hebben bovendien getui gen van andere schepen en nog meer bewijzen voeren we aan. Goormachtig en Meseure zijn bij hun aanhouding, bij (iet opbrengen tot hun bevrijding nooit uit het Hollandsch gebied geweest. De commandant van het Hollandsch wacht schip is met tact te werk gegaan. Ware er geen Duitsche torpedoboot tot in het Nederlandsch water opgestoomd, dan had de „Donau" niet alleen de loodsen, den gevangen aviateur en de „Vlissin gen 59" naar Vlissingen gebracht, maar ook het wrak van de vernielde machine alsmede de tweede hydroplaan en haar manschappen, die zich bij het wrak hadden neergezet. De plaats, waar het toestel vernield werd, lag ook op Hol landsch gebied. De Duitsche torpedo boot heeft het opgevischt, een stuk is nog nabij Vlissingen aangedreven. De kapitein van de „Donau", heeft den commandant van de torpedoboot ge waarschuwd dat hij zich in Nederlandsch gebied bevond. Dat zijn ariUere bewijzen dan het vage bericht over de opmetingen der Duitsche marine, 't Is niet wenschelijk alle be- zonderheden over dit geval nu te open baren, bijzonderheden, welke eveneens teekenend zijn voor het bewijs van deze schending derNederlandsche neutraliteit. Dat onze neutraliteit wel degelijk werd geschonden, blijkt uit de volgende offi- DOOR JL. HANS. 47) (Hurnï verïoieii.( Wie woont daar vroeg Marie. Leonard Meuleman, de oom van Charles. En wat gaan we er doen wilde Zoë weten. Laaf d'at aan mij over 1 Gust belde en 't was als 't geluid van een ik lok, dat door de ruimte klonk. Maar dan bleef binnen alles stil. Ze haasten zidh niet, mompelde de jongeling. We zullen nog maar eens kliniken. Hij trok wild -aan de bel, en toen werd op de eersfe verdieping een ven ster geopend. Een groot, grijs hoofd verscheen. Wat moet je bier? galmde het. Gust keek op. Wel wat is er? hernam de man. Je trekt baast de bel -in stukken. Zeg oan, waarvoor je komt. Kom dan tenminste naar beneden zeker i°r ^e" eers*en Hesten indringer Indringer... Heb je misschien 11 geheim weg te steken Je ziit todh Leonard Meuleman h ,^en geheim weg te steken her doe de oude verschrikt. Waf wil je cieele mededeeling van het departement van marine: Met betrekking tot de neutraliteits- schending door Duitsche watervliegtui gen en een Duitsche torpedoboot op 7 Augustus jl. in den mond van deWes- terschelde, wordt het volgende mede gedeeld De eerste aanhouding van het zeil- vaartuig „VI. 59" door het Duitsche watervliegtuig 938 moet plaats hebben gehad ongeveer op of nabij de tonnen- lijn, die in den mond van de Wester- schelde de lijn aangeeft van het gebied, waarbinnen de Nederlandsche regeering de onzijdigheid handhaaft. Door den inkomenden vloed was, in verband met den zwakken wind, de „VI. 59" naar binnen gezet, zoodat, toen het Nederlandsche onderzoekings vaartuig, „Donau" .in de nabijheid kwam, bet scheepje zich, blijkens het gehouden onderzoeik, binnen de ton- nenlijn, dus in bet evengen-oemde ge bied bevond. Eveneens was dit het ge val met de Duitsche tor,pedaboot, die even later uit N.N.O, richting aankwam en hef verongelukte Duitsche water vliegtuig aan boord heeft genomen. De „VI. 59" is met zijn bemanning naar Vlissingen teruggekeerd. Ons brood. Het bureau voor mededeelingen om trent de voedselvoorziening schrijft Van 19 Maart tot 5 Mei jl. zijn 29 schepen uitgevaren om in Amerika broodgraan te halen. Ze zijn alle in Ne derland teruggekomen. Van 25 Mei tot 1 Juli zijn 66 schepen gevolgd om opnieuw lading uit Amerika te halen, doch van deze is er tot dus verre slechts een tweetal teruggekeerd. Ten aanzien van het vervoer naar Ne derland der overige te verschepen la dingen doen zich moeilijkheden voor, die het vertrek van de schepen beletten. De minister van buitenlandsche zaken heeft, zoowel te Londen als te Washing ton, ernstige pogingen gedaan om deze moeilijkheden op te lossen en ook de Nederlandsche Overzee Trustmaatschap pij heeft steeds beproefd om te verkrij gen, dat de goederen naar hier kunnen worden verzondentot nu toe is dit echter niet gelukt en er moet rekening mee worden gehouden, dat er geen ze kerheid bestaat omtrent de hoeveelheid broodgraan, die van uit Amerika, Ne derland in de eerstvolgende maanden zal bereiken. Onder deze omstandighe den heeft het een punt van zeer ern stige en nauwgezette overweging bij de regeering uitgemaakt of zij er op dit oogenblik reeds toe moest overgaan het broodrantsoen te verminderen. De vraag, of zulks een daad van wijs beleid zou zijn, is op steekhoudende gronden, zoo wel in bevestigenden als in ontkennen- den zin te beantwoorden. Voor een vermindering op dit oogen blik zoude pleiten, dat waar, zooals ge meld, er hoegenaamd geen zekerheid bestaat over nieuwe aanvoeren en de daarmee zeggen Wie zijt ge En w,ie zijn die twee vrouwen Doe eerst j'n deur open... en ik zal 't je vertellen, hernam Gust. De man verdween. Wat een rare gast, zei Zoë. Ja... nu zal ,hij wel open doen... Ze (hoorden gestommel. In de deur was een venstertje met tralies. Een luik je werd weggeschoven en weer ver scheen het gelaat van den zonderling. Wel, wat is er nu vroeg hij. Mogen we nog niet binnen ko- m^n riep Gust kwaad. Zeg maar wat er is Neen, frier niet... Luister, ik ga voort... en wacht gij nu maar af wat er volgen zal Kom dan in huis I Meuleman opende de deur op een kier. Nu Ikun je toch spreken, hernam hij. Hou je me voor den zot? vroeg Danink. Binnen wil -itk... en seffens, of ik ga -voort Als 't dan moet, allez en einde lijk mocht het drietal in de lange, bree- de gang -komen. Voor hen stond een slordig gekleed man. Je zijt moeilijk, bromde hij. Ik be min de rust... Waf Iheb je nu te zeggen Waar is Charles Meuleman?... vroeg -Gust eensklaps. Charles Meuleman, herhaalde de oude verschrikt. Ik weet het niet... hoe zou ilk dat weten Hij ikoimt hier toch veel... Neen... neen... voorraden onvoldoende zijn om met het bestaande rantsoen ook maar in de ver ste verte den oogst van het volgende jaar te halen, de voorzichtigheid zou gebieden, dat men het rantsoen tot zoo danig cijfer terugbracht, dat het kon strekken tot op het oogenblik, dat de in 1918 te verwachten oogst zou zijn binnengehaald. Tegen een vermindering van het brood rantsoen zijn ook zeer sterk sprekende argumenten aan te voeren. Zonder deze alle te willen opnoemen, komt hier in de allereerste plaats naar voren, dat een vermindering van het broodrantsoen in de allereerste plaats hen zou treffen, wien het moeilijk valt zich van andere voedingsmiddelen te voorzien en wier voeding toch reeds niet overvloedig genoemd kan worden, zoodat zij, die het minst kunnen dragen, het zwaarst zouden worden getroffen. De regeering heeft met verschillende personen, voortkomende uit geheel uit- eenloopende kringen der maatschappij, over deze zaak uitvoerig overleg ge pleegd en daarbij is haar gebleken, dat een vermindering van het'broodrantsoen door de bevolking wel zou worden be grepen en aanvaard, doch dat zij slechts als noodmaatregel mag worden toege- gepast. In verband met het feit, dat de regeering niet kan en mag aannemen, dat in het eerstvolgende half jaar, dat wij tegemoet gaan, elke aanvoer van graan en andere stoffen, die, met tarwe verwerkt, een bruikbaar brood opleve ren, ten eenenmale achterwege zal blij ven, heeft zij gemeend op dit oogen blik er nog niet toe te moeten overgaan op de bevolking van Nederland den last te leggen, van een vermindering van het broodrantsoen doch dit sluit niet uit, dat zij ieder oogenblik daartoe gedwon gen zal kunnen worde De regeering wenscht in de eerstvolgende weken den loop der gebeurtenissen af te wachten. Mocht het blijken, dat de verwachtin gen die zij koestert, dat eenige invoer nog steeds mogelijk zal blijven, niet worden verwezenlijkt, dan moet men er op bedacht zijn, dat de harde maatregel toch zal moeten worden genomen. In- tusschen kan op dit oogenblik reeds een groot gedeelte van de bevolking er het hare toe bijdragen om de taak der re geering te vergemakkelijken. Op hen, die door hun financieelen toestand in staat zijn zich een andere voeding te verschaffen dan die door middel van brood, rust de verplichting, zoo zuinig mogelijk te zijn in het gebruik van brood. Ieder, die geen brood behoeft te eten, doch daarvoor wat anders kan krijgen, is verplicht in het algemeen be lang ook geen brood te gebruiken. Wilt gij uw land een dienst bewijzen, wees dan zoo zuinig mogelijk met het brood- verbruik De petroleumdistributie. In verband met den onzekeren toe stand wat den aanvoer van petroleum betreft, zijn, naar wij vernemen, door het distributie-bureau voor petroleum Lieg niet ik weet 'het, dat hij hier veel komt -Een. enkele maal Om geld Maar ik geef er geen Wat is er -met Charles Meuleman Hij is een groote schavuit. Wat weet ge van hem Veel... Kom je om hem bij mij Ja... Charles iheeft Ihier in de maand Januari lamg gelogeerd. Neen... neen... Ik zeg ja... Lieg niet Ik weet dat niet -meer... je weet Ihet wel En Charles heeft hier met een meisje verkeerd... Hij ontving ihaar in j'n 'huis... Nooit Moet ilk (dan de waanheid stuk voor stuk uit je keel trekken Welk meisje was dat Je weet het beter -dan ik Maar neen Markgrave 'heette ze De oude ontroerde schijnbaar. Ik ken geen Markgrave, verze kerde hij dan. Dus je wilt niet spreken?... Eensklaps kwam Charles Meuleman de breede, oude trap af... Marie Donkers ontstelde toen ze hem ■zag. Wat moet je van -mij hebiben?... vroeg de jongeling aan iDanirik... Hier ben ik, dat Ihad je niet gepeinsd, ihé Neen... Maar ik ben tevreden je te zien, antwoordde Gust. Wat is er We zullen meer vernemen... Ik beduidende wijzigingen voorgesteld aan den minister voor de petroleum-distri- butie. Reeds zijn de industrieën sterker ge- rantsoenerd en de haar toegewezen hoe veelheden zijn van 50 op 25 pet. terug gebracht. De motorschippers zijn uit geschakeld en alleen zij, die voortbreng selen, spoedig aan bederf onderhevig als melk, visch, groenten enz. vervoeren, krijgen nog petroleum. Dagblad geschorst. Naar aanleiding van het besluit van den commandant van het veldleger, om het Eindhovensch Dagblad voor eenigen tijd te schorsen, heeft de heer D. Hans, vice-voorzitter van den Nederlandschen journalistenkring, gistermorgen een brief gericht tot den minister van oorlog, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen deze beslissing van den comman dant van het veldleger. Nadat de minister van oorlog van dezen brief had kennis genomen, heeft in den loop van den dag nog een on derhoud tusschen hem en den heer Hans plaats gehad. De minister verklaarde, dat formeel de rechtmatigheid var. het militair gezag om het betrokken besluit te nemen, niet kon worden betwist. Het is er toe be voegd. Men kan alleen van meening verschillen over de doelmatigheid ervan De heer Hans heeft er in den loop van het onderhoud den nadruk óp ge legd, dat een zaak als deze voor alle journalisten van groot principieel belang is, ook als antecedent, en dat zij daarom, nu voor de eerste maal een zoodanig schorsingsbesluit is genomen, alles zou den probeeren om in het vervolg een dergelijk optreden te voorkomen. De minister, die van het geval ook eerst uit de dagbladen had kennis ge nomen, heeft toegezegd aanstonds een onderzoek te zullen instellen. Statistiek van voortbrenging en verbruik. De Memorie van Antwoord van den minister van -binnenlandsche zaken is verschenen omtrent het wetsontwerp, houdende maatregelen tot het verkrij gen van een juiste statistiek van voort brenging en verbruik. Waar men zich met het doel van het voorstel 'kon vereenigen, is het den minister niet geheel duidelijk, hoe te vens ernstige bezwaren konden worden ingebracht.' immers is verbetering van eenige beteekenis alleen mogelijk op den grondslag van het ingediend ont werp. Deswege moet dan ook over het tweeledig bezwaar, ontleend aan de kosten en aan den betrokken last, heen worden gestapt. De Ikosten zullen aan merkelijk adhterstaan- bij de waarde van te verkrijgen uitkomsten. Van den last, door verplichte invulling van ant woorden veroorzaakt, make -men zich geen overdreven voorstelling. Aange nomen mag worden, dat geen onrede lijke of onwaardige vragen zullen wor den gesteld eventueel zou daar weet genoeg... Kom, meiskes, we heb ben 'hier gedaan Spreek nu oo-k zoo stout als tegen m'n onkel schoot Charles uit. Wacht maar... die tijd komt wel Nu wegl-oo-pen -Loo-pen, percies? Weggaan, ja! Maar alzoo niet Wat -dan? Wil je ons gevangen houden, misschien En als ik het deed In een slecht hol waagt men zich niet, zonder dat anderen het weten, -sprak Gust bedaard. Als we binnen vijif minuten niet buiten zij-n, belt de politie -aan deze deur. Laat ze vertrekken zei de oude heer Meuleman haastig. Hij opende zelf de deur en 't drietal ging snel heen. Ik ben benauwd van dat huis, zei Marie. 't Is als uit een rooversgeschiede- nis, meende Zoë. Maar Gust, 't is of gij heel Meuleman'-s geval kent. Wel neen... maar toen ïk dezen noen j'n vertelling hoorde, k-wam me seffens in gedachten, dat ik Gharles Meulerma-n in Januari of Februari eenige -keeren met een jong, schoon meisje had -gezien... De w-itte vrouw rie-p Marie. Ja... dat moét ze zijn geweest En ik had -hem eens met dat meisje in dit huis zien binnengaan, ik wist, dat Leonard Meuleman een schuw mensch is. Toch besloot ik seffens hem te be zoeken en daar het onderzoek te begin nen.... En we zijn op goeden weg! De oude oom en de jonge neef zijn twee schavuiten... Hoe of wat... ik weet nog tegen dezerzijds (zegt de minister) kunnen worden gewaakt en dat, nu de verplichting tot openhartige beant woording aan een ieder gelijkelijk zal worden opgelegd, -die verplichting niet al te zwaar zial drukken. -Hoe dit zij, langs een anderen weg dan dien, welke thans wordt ingeslagen, kan het verza melen van bruikbare gegevens niet worden gewaarborgd. Voorafgaande toetsing door -den rechter of door een speciale commissie -schijnt niet op hare plaats, nu reeds het oordeel der centrale commissie voor de statistiek wordt in geroepen en in laatste instantie de mi nister van binnenlandsche zaken uit hoofde van zijn toezicht bij machte is -het doen van -minder werkelijke vragen te keeren. Het spreekt overigens van-zelf, dat alleen bij kennelijken onwil een straf vervolging -zal worden uitgelokt, zoodat ook geen vrees behoeft te bestaan voor ingrijpen van een strafrechter bij ondui delijkheid of ondoelmatigheid van de gestelde vragen. Naar schatting van den directeur van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kan de uitbreiding van ,het per soneel ter wil-le van dit veld van be moeiing beperkt blijven tot een viertal leidende ambtenaren en een dertigtal ondergeschikten voor sorteer-, tel-, schrijf- en typewerk. ■De vraag, of het -wetsontwerp als nog zoude moeten worden aangevuld met bepalingen, volgens welke inzage van boeken kan worden gevergd, is ook door den minister -overwogen. Be paald onmisbaar acht hij zoodanige bepalingen niet. -De -minister vindt -geen termen om in art. 1, tweede lid, een uitzondering op te nemen voor ambtenaren. -Het ligt in de bedoeling de vragen in den regel te richten tot de bedrijfs- Ihoofden. De -mogelijkheid om ook ande ren te iho-oren, mag echter niet worden afgesneden. De minister is in aanmerking ge nomen de strafbedreiging, alsmede de ondervinding in het buitenland niet beducht voor sdhennis van geheimhou- ding. Een nieuwe militaire marsch. In de societeitstent in het Haagsche Bosch werd Zondagmiddag door de Kon. Militaire kapel de marsch „Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht" uitgevoerd, welk muziekstuk den op perbevelhebber onlangs ter gelegenheid van zijn officiersjubileum is opgedragen. Na afloop van de uitvoering werd de componist, de stafmuzikant de heer Van Rosmalen, bij generaal Snijders ontbo den, die zijn vertrouwen uitsprak dat deze marsch, welke z. i. geschikt was, zoowel voor concert- als loopmarsch, door onderscheidene muziekkorpsen zou worden uitgevoerd. De uitvoering werd met veel succes bekroond, zoodat de kapel de marsch zelfs tweemaal, één keer als extra-num mer, ten gehoore bracht. weinig, maar 'k 'höb goesting heel die zaak reaht te trekken. Vraag me nog niets... -ik moet daar een n-ac-ht op peinzen. Die oude vos -zal spreken Wees gerust, Marie... er -komt klaarte. Nu we toch te Brugge zijn, tracteer ik •op taartjes En laten we over wat anders spreken Ze merkten, dat Charles Meuleman 'hen volgde... Z'n geweten is niet zuiver, zei Gust. Hij wil weten, wat we doen... Ze begaven zich naar de Markt. Hier riep Meuleman Marie. Een woordje! sprak hij deemoedig. Wat is er? vroeg het meisje. -Die man is een van Oudenburg 't Kan zijn antwoordde Marie (koel. Wat -kwam 'hij doen? Vraag 't hem zelf. O, Marie, waarmee heb ik hef verdiend, dat je me zoo v-oor slecht uitmaakt en -vreemden achter ine zendt? kloeg de jongeling. Ik? Ja... Wat misdeed ik tegen jo-u of je vader En tegen de witte vrouw Ma-ar 't zijn leugens... o, geloof me... Te Heijst... Je heb gemist... De burgemeester van Zan-degem heeft al een brief uit Engeland, van het meisje, dat op 't Bloemenfeest bij me was. Er worden veel vaisohe brieven gesdhreven. Dat Iheeft vader onder vonden... (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1