mna meert ïergh's ngem. HUIS De Witte Vrouw ÏO AUGUSTUS NO- 187 1917 lopfd tier Courant] «g. Dommisse EDIN6EN \?Rfl GEN. )UW JE nstbode. JE EISJE Ji B, VRKIDAO il»ifiim f. M III KIK tt, (liim H SI, liissispi. Iilsta Inttie. 19 Veischijnt Mijks, fiitgezondsid op Iondog en algemeen etkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Teï. 200 voorvver- .IJT-TEN- ennis ge- order» af- JHAAM- Éusschcn in 8 er» 9 ïdschap" wordt In- ar» „Vlis- 3NTEIJN, DAG a. s. TUUR. t, nu de duur is: >or ngebruik. bevelend, \RK 46. ept. of October tand voor snoods ge- B. L. bureau STER. nden wordt bij kind een nette ïgen Vrijdag na orgenuren. gsche Courant". tAGD een )SCHAP" Bree- irecte indienst- beneden 18 jaar. 6. !AAT 18. Augustus. ;sche Courant". tlELDE. tnkondiging. !.45a) 6.a) •20d) 6.40b) d) .ar Breskens 15 singen wachten chten tot 12.40. :n reizigers var. n naar Neuzen VLI5SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel s> abonné's, in 't bezit eetter f* f» f| gulden bij levens- pa gulden bij dood #1 gulden bB verliest gulden bij verlies A gulden bij verlies ff gulden bij verlies noüs, ziin GRATIS verze- /|8glange ongeschild- »T| door <|g§§ van een hand, IHI! van gBggg vaneen van eiken kerdtegen ongelukken voorheid tot werken S een ongeluk IUS»tJiJ voet of oog een duim l.Uv wijsvinger anderen vinger loze yltkserlngên warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plentsbewljs, een ongeluk bekomen op trein, boot oi trem. De ultkeerlng wordt geweerborgd door de „Koll. /lig. Verzek. Bank" tê Schiedam M 1 LI T I E. Zitting van den 'Militieraad. De Burgemeester van Vlissingen niaakt bekend, dat de zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voer de militie, lichting 1918, dezer ge meente zal plaats hebben te Middel burg in het Stadhuis (ingang Helm) op Vrijdag 7 September 1917, des namid dags te 2 -uur. ]n. deze zitting wordt uitspraak ge daan omtrent vrijstelling wegens lo, é'rgenVrijwillige dienst 2o, broeSêrdüen-st 3e. aanwezigheid van in hetzelfde jaar géboren broeders of halfbroeders De ingeschrevenen, die vermeen en aanspraak te .hebben op vrijstelling we- oens eën van deze redenen, kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer .be kendmaking vermeld, hun aanvrage toelichten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in hetzelfde jaar geboren broeders öf halfbroeders en vermeenen aanspraak te hébben op vrijstelling, hetzij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzij wegens broederdienst, kunnen 'bij on derlinge overeenkomst -aanwijzen, wien van hen de vrijstelling Zal ten deei val len. Hebben- zij deze overeenkomst niet vóör of op 31 Juli 1917 ter secretarie dezer gemeente schriftelijk aangegaan, dam moeten zij daartoe op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendma king vermeld, in de zitting van den Mi litieraad verschijnen. Tevens moet, voor- zooveel .het minderjarigen geld.t, hij of zij, die de ouderlijke macht of de voog dij uitoefent, op genoemden tijd en plaats verschijnen tot het -geven kan de vereischte toestemming, tenzij dtze reeds te voren schriftelijk fi-s gegeven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts -gevolg gegeven, indien de an dere broeder of broeders -dan die, wél ke volgens de .overeenkomst zal of zul len worden vrijgesteld lo. niet om een andere reden, hetzij voorgoed, hetzij tijdelijk is of zijn vrij gesteld 2o. niet, hetzij voorgoed, hetzij voot- lo-opiig van de,n dienst i-s of zijn uitge sloten- 3o. voor den dienst geschikt is öf zijn. Uitspraken De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bo vendien worden zij door den Burge meester schriftelijk medegedeeld aam hen, wie zij gelden', of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Bezwaar tegen de uitspraak van den Militieraad. Tegen de omtrent VRIJSTELLING door den Militieraad -gedane -uitspraak kan binnen- tien dagen, te rekenen van den dag, w-aarop -die uitspraak is ge schied, bij Gedeputeerde Staten be- 44) DOOR .A.. KAUS. (NairaK veröoflen.) Ja, een'beetje toch Nog verliefd op die jaren'? Dobbelvinke lachte dwaas. -Bah, verliefd, we zijn tegare meer dan een -eeuw -oud M'n kozijn zei me wel -dat ik liever -eein jonk ding moest Pakken, maar zoo zot zal ik niet zijn Een jonk ding leidt een ouderen man ®'j z'n neus -waar ze wiil, niet waar meneer Don-kers? -Dat gebeurt. Gelijke jaren is 't beste. We kun- 'jjsn heel wel trouw,en zonder liefde, maar zeg eens, onder ons, zit je zuster er nogal -goed bij 'k Kan dat moeilijk aan' haar vragen. Ha zoo, je komt dus eigenlijk om ',eur centen? Neon, neen, maar ik breng toch -j mijne mee 1 We moeten redelijk ni"' trouw haar niet om schoone °^nofeen snel gezichtje. Neen, dat is iets van bijna een ve eeuw geleden bij haar. Ze - - - - 's gezond en kloek ein ze zou PPn re A - Cl v, 11 Mucrt tui C.\J u nipt bazinne zijn. Maar 't moet nipt ''(anl 'komen. Dat ware meneer atlk'-en- 'k lleb 200 er> als zij miet genoeg heeft, zoudt zwaar worden ingebracht door den .Militieeommisssïis en lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak gekst, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2®. door elk der overige voor de ge meente ing-escfirevenen of door zjjn va der, -moedér, voogd df curator. «Hij -of zij, -die -bezwaren inbrengt, le vert hef -daartoe 'strekkend verzoek schrift, dat behoorlijk -met redenen om kleed moet zijn, in bij den Burgemees ter der gemeente, waar de ingeschre vene, wien de uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de inleve- rii-nip- wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Verzoekschriften, niet in geleverd -op den tijd en de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg heb ben De uitspraak van Gedeputeerde Sta ten wordt door den Burgemeester ter algemeene -kennis gebracht en boven dien medegedeeld aan den ingeschre vene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de bezwaren inbracht. Vlissingen, 10 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester v-an VTissmgen maakt aan zeevarenden bekend dat op 14, 15 en 16 Augustus, aan vangende 10 u-ur 's avonds (zomertijd) in de haven en ten Zuiden- van de haven van IJmniden schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen, voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 10 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het gebeurde met de „VI. 39". De „Nieuwe Ct." schrijft: Wij zeiden gisteren, dat de Duitschers tot nu toe geen oorlogsdaden 'hadden gedaan in Nederlandsch-e territoriale wateren. Maar inmiddels is ook dat ge schied. Ook dien voorsprong van de Britten in den- wedstrijd in onrecht ter zee tegen neutralen begaan, heeft de Duitsche marine weten in te balen. Naar uit het bericht over hetgeen er ge schied is met de „VI. 59" blijkt, was deze visscherssloep in Nederlandsch water, toen een Duitsche vlieger die aanhield. De beide inzittenden waren (Belgische) loodsen, die het terrein daar uitmuntend kennen en hun verklaring, dat zij slechts U/s mijl uit de kust waren is dus van meer dan gewone be- teekenis. Die verklaring wordt bovendien vol komen bevestigd door het feit, dat zij zich zoo dicht bij het Nederlandsche wachtschip de „Donau" bevonden. gij voorzeker wel een sommeke meege ven. Ge zijt ze dan ook voor den on derhoud kwijt. Wel, gij inhalige schraper schoot Donkers uit. Ha, zoo is het, dat je wil tro.uwen Voort, m'n huis uit, als je met m'n zuster verk-eeren will, doe het dan op het Begijnhof, maar vertrek seffens van hier Meneer toch stamelde Dobbel vinke verschrikt. -Hoor je 't niet Weg, zeg ik. -De deur werd geopend en jufvrouw Clemence stond -daar. Ha,'hij mag hier niet komen, maar Louis De'iaat wel riep ze nijdig. 'Die schraper heeft het op j-e geld gemikt Dat zeg je nu, -omdat je m'n. -ka pitaal liever voor Marie zoudt -houden. Louis Delaat moet het zeker opsmeren, maar 't zal miet waar zijn Wei, alle duiv.els, 'moet ik dat -oók non hooren en in mijn eigen huis 1 voer de koopman driftig voort. Je geld1?... Toe, ga met j'n 'Dobbelvinke mee, weer je, en trouw, en leid het leven van een s'loore, van zijn boerenmeid En gij, oude centendief, de deur uit 't Is wel, 'k peinsde met een tref felijk mensch te doen te hebben, zei de -boer. Hij verliet de kamer. In de gang wachtte hij. Don-kers sprong naar hem foe, open de de voordeur en. duwde den man bui ten. Clemence was naar bov-en geloo- pen. Gekleed keerde ze terug. Zonder groeten ging ze ook heen. Aan 't eind van de straat verbeidde Dobbelvinke Wat zegt nu de Duitsche pers, die zoo vol medelijden was in verband met de schending van onze territoriale grens door de Britsche marine voor Bergen, in het geval van de „Nordemey" en dat van de „Batavier 11" en „Zeemeeuw" Wat dit laatste gevai betreft moeten "wij nog een onjuiste voorstelling, die wij hebben gewekt, recht zetten. Beide schepers waren buiten Nederlandsofc ter ritoriaal gebied, toen zij werden aange vallen, maar binnen de grens, toen zij werden genomen. Dit maakt natuurlijk Ten aanzien van het feit dat de terri toriale grens geschonden is, geen on derscheid, maar de beknopte vorm onzer meef-edeeliJig kor. aanleiding .geven tot misverstand. Maar veel meer dart wat de Duitsche pers zegt, boezemt de vraagons belang in, wat de Duitsche regeering zal doen, in verband met deze nieuwe onrecht matige daad barer marine, en om her- -hr.ling daarvan te voorkomen. Vroege aardappelen. (Officieel). Op Zaterdag j.I. werd de .mitvoer van vroege aardappelen geheel ^stopgezet. Gelijk ais bekend mag worden ver ondersteld, kunnen aardappelen van deze soort niet worden bewaard. Gedurende den korten tijd derhatve dat de aan voeren de binnenlandsche behoeften overtreffen is men op uitvoer van het overschot aangewezen. ETot den 27en Juli bewogen zich de aanvoeren ter veiling in ronde cijfers tusschen de 2i^ en 3VS millioen K.G. om sedert dien geleide lijk te dalenop 2T Juli2.500.000 K G.op 28Juli 1.900.000 KiG..; op 30 Juli 1.200,000 K.G.op I Augustus 1.000.000 K,G. Uit het feit dat ook s'ndsdien de in getreden daling is ijijven aanhouden, viel af -te leiden dat het tijdvak van kort- stondigen overvloed voorbij was en dat -derhalve teneinde voldoende hoeveel heid voor de binnenlandsche behoefte beschikbaar te houden, alle uitvoer moest worden gestaakt. 1000 geslachte stier-graskalveren naar Engeland. De uitvoer, die waarschijn lijk de volgende week zal beginnen, zal zijn voor risico van de bezitters van het vee, dat door taxatie-commissies van twee exporteurs en 'een veehouder (door de Rundvee-vereeniging te benoe men) zal worden getaxeerd. Betaling van het vee geschiedt na den export en kan meer of minder zijn dan de taxatie-som. Deze uitvoer geldt als een proefaitvoer en houdt geen direct verband met een eventueelen uitvoer van levend vee tsaar Duitschland waar omtrent nog niets is bepaald. Distributie van rundvleesch en reuzel. fNaar de „N.R.Ct." verneemt, zal over een dag of veertien de distributie van rundvleesch aanvangen. Daarvoor zal geslacht worden de tweede qualiteit vee. Door -het beste vee te sparen, hoopt mén een vet-reserve voor den winter te kunnen vormen. Tegeiijkmet de vleesch- distributie zal die aanvangen van de .bladreu-zel, welke men van de gezouten varkens heeft -opgelegd. Bij 1 K. G. vleesch zal 1 H.G. reuzel worden ver- ikrijgbaar gesteld. Vee-uitvoer. De „Vee- en Vieeschhandel" meldt, dat de minister van landbouw aan de -Rundvee-vereeniging vergunning heeft verleend voor den uitvoer van 2000 ge slachte koeien. (Vare, weinig melk gevende, iets bevfeeschde dieren) en Tekort aan Varkensvleesch. Terwijl er in de maan-d Juli geen distributie van versch varkensvleesch doch wel van bevroren vleesch geweest is. zijn er, nadat op 1 Augustus de dis tributie weer begonnen is, in de tweede ■week van deze maand, naar men meldt, Minstens zeventig varkens minder ge- ikomen dan het benoodigde minimum terwijl de derde week hoogstens drie honderd varkens met bij-slag zullen ge leverd worden, zooda-t er dan weer honderden versche varkens te ko-rt ko men, waarvoor men gezouten vleesch beschiiRbaar stelt. IniusscJaen zal er nu weer een -groot te ko-rt ontstaan aan 'varke-nsvleeseln., daar de winkelier on mogelijk zonder toeslag rvan -de regee- fmg een goed stuk v-leesch voor maxi- Jniumjjprij-s verk-oopen kan. Als het eeojge lichtpunt -wordt verder jgemeld, dat zal w-orden aangevangen (Maandag a:s.) unet de distributie van lichte vartens van minstens 70 kilo slathtgewiclft, 'indien er voldoende voor ingeschreven wordt Vet zal van deze beesten echter niet te halen eijn, maar de mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, fiat men ihet vet krijgt van de imHioenen kilo grammen ingezouten vleesch,-en men verwacht, dat -de regeering wel het goede moment zal weten te kiezen, om ook d-it vet-te diistrTbueeren. mee -voor -de minder -gegoeden de bete re brandstof beschikbaar willen zien gesteld. Inschrijving voor den landstorm. (Jaarklasse 1899 en 1898). De minister van oorlog heeft bepaald, dat de inschrijving voor den landstorm voor zooveel zij zijn geboren in 1879 .of in 1878, moet zijn tot stand gekomen op 15 October. De kennisgevingen nopens de in schrijving zullen door de burgemeesters zoo spoedig mogelijk wor-d-en. gedaan. Evenals voor de jaarklasse-n 1901 en 1900 het geval was, zullen ook van de in 1878 en 1879 geboren personen in 5 groepen worden ingeschreven. Voor zooveel noodig i's er de aan dacht op gevestigd, dat onder de vrij gelaten (groep 5) zijn te verstaan zij, die tot den dienst bij de militie aange wezen, maar n-iet -ter inlijving bestemd geworden zijn. Tan behoeve van de inschrijving zul len o.a. uit de militieregisters de namen warden opgespoord van de in 1878 ge boren personen, die door het stellen van een plaatsvervanger den dienst bij de militie niet zelf hebben volbracht. -Nog -is er de aandacht op gevestigd, dat ook van de 'ingeschrevenen der jaarklassen 1899 en 1898 een deel wèl ein een deel niet, al-thains voorloopig niet, tot -dienst kan worden verplicht. -De burgemeesters zijn uitgen-oodigd vóör 20 October aan- den betrokken Commissaris der Koningin een opgave te zenden van de getallen van alle voor ■de jaarklassen 1899 en 1898 in h-un ge meente voor den landstorm ingeschre ven personen. De keuring voor die jaarklassen zal vermoedelijk iim de 2de -helft van Oc tober en voorts in November en Decem ber worden gehouden. haar en. samen trokken ze weg. Don-kers loerde hen even na. ja, waarlijk, m-ompeide hij, hoe -ouder hoe zotter. Nu laat di.e dwaaskop zich nog strikken door dien .geldschra- p.er.'t Is op Tiaar centen "gemikt en zij droomt nog van verliefdheid en hu welijksgeluk... 'Ha, ik zie, dat Lotje Tiile en haar vergadering oök weer rie ken, dat er iets gebeurt Wetk een we reld 1 XXJII. 'Ghistel een der schoonste dorpen van Vlaanderen. Ui} een rijker, krans van geboomte rijst de grijze hoqge to ren op. Een ruim plein omgeeft dé oude kerk, en de straten mei hun grootere en kleinere woningen herinneren nog aan 't vroeger stadswezen- van dit zoo historisch plaatsje. In de schaduw van dien hoogen, mooien toren woonde Pieter Damman, gehuwd met Farilde Donkers, en 'hij was een eerzaam koopman, in de gan- sche streek als trouw en rechtschapen bekend. Daar kwam Marie nu rust en- ont spanning zoeken. Wel geslapen na je reize van gis teren vroeg oom Pieter, toen het meis je 's morgens in de kamer verscheen. Ja, o-n-kel, -heel goed. -En 't is schoon weer vandaag. Je moet nu eens van je vacantie profitee- r-en. Je zijt hier tegen Oostende en ook in den omtrek kun je schoone wande lingen doen. Ha, daar is onze dochter ook Een knap meisje van ongeveer Ma- De brandstoffenschaarscfite. iNu in töl van gemeenten van ons la-mi -door B. .en TV. maatregelen wor den beraamd of genomen om hout aan teM.oopen -ter distributie onder minder gegoede ^zinnen, .wijst He Ned. Branü'vveer-.vereen-ging op de gevaren van eon dergelijke houtüistribuiie. Daar hoii! zoowel als turf een brand stof is„ dk- veel roet aanzet nier alleen, doch ook hevig vlamt, en vonken- uit -den schoorsteen doet vïiegen, acht zij ïiet niet wenschelijk dergelijke brand stof in -elk gezin té doen bezigen. Men is er toch miet altoos zeker van ,dat de schoors teen en voldoende zijn geveegd, ten bovendien zijn de -schoorsteenen veelal zeer ondoelmatig ingericht, wijl meer Tn 't 'bijzonder ook -arbeiderswo ningen dikwerf -nog gebouwd zijn on der etn weinig streng toezicht van bmiwpolitie en -brandweer. *De wreeniging zon in verband hier- rie's -ouËerdom trad Sriimeo. Ont'.e dochter, maar we hadden haar beter ais jongen gekleed, want onze Zoë is -een wildeman, hernam de heer IDaironam. timdat ik -niet zoo stijf ben als veel meisjes op de parochieriep Zoë uit. Allah, we gaan er nu niet over dispntestren, zei 'naar v.ader lachend. Zoë, je moeder bfijft nog wat boven, ze heeft zeer in 't Sioofd. Zoo je moet gij voor gastvrouw,.., of gastheer, lijk je wilt.., spel-eai. Is tan,te met we3 vroeg Marie. -Neen. Ze heeft yeel las.t van haar hoofd, maar met wat rust gaat het rap tover. Nu, ik moet naar Brugge. Tot de- -£.en avond 1 - De koopman, Vertrok. Zijn beide zo nen, die ook zaken deden, waren al met een vroegeren- trein op reis g-egaan. De meisjes begonnen te ontbijten. '1 Was een groote, vroolijke kamer en door twee -hooge ramen viel het zonnelicht naar binnen. Een ochtend, die een opgewekte stemming wekken moest... Maar dadelijk dacht Marie aan Louis -Delaat... aan vaders twijfel, aan alien laster... en ze gevoelde zich somber. Wat kijk je zwart, merkte Zoë op. Hoor eens, je steekt wat weg. Och, neen... Ja, ja, strijd het niet af, ik zie dat zoo rap. A4ag ik je'n verdriet niet we ten Zeg 'het mij 't Is waar, vader noemt m-e ee-n wildeman- en ik -ben wat luidruchtig, maar, al zeg ik 't zelf, ik heb toch meer gevoel dan- zooveel meis jes, die hier altijd in 't zwart ioopen en Willekeurige afwijking van de distri butie-regeling. In een circulaire aan de burgemees ters deelt de minister van landbouw, nijverheid en handel het volgende mede Het is mij gebleken, dat in verschil lende gemeenten op zeer willekeurige wijze wordt afgeweken van de distri butieregeling van brood, bloem, meel en rogge. In sommige gemeenten werd het broodrantsoen voor de ingezetenen ver hoogd door de verstrekking van extra broodkaarten, elders wordt oogluikend •toegelaten, dat de bakkers aan het einde van de week (tijdvak van 9 dagen) de broodkaart innemen, nadat gedurende den loop van de week brood werd ver strekt zonder inneming van bons weer elders zijn vervallen broodkaarten door eenvoudige overstempeling geldig ge maakt voor eer, later tijdvak. in verband hiermede zie ik mij ver plicht er in het algemeen de aandacht op te vestigen, dat dé gemeentebestu ren in de eerste plaats aangewezen zijn, de goede uitvoering van de distributie- to.eb zoo ingetogen zijn... Zie daar gaat er een voorbij... dat is een van de ergste. Ze -telt de steenen, maar toch ont-p-aat fiaar niets en ze -beoordeelt alles op 'tsledhtst. Toe, Manie, zeg mii je verdriet En eensklaps kreeg Marie vertrou wen in haar nicht, en ze haakte er naar, heur gemoed eens te mogen ontlasten en t-e kunnen spreken over alles wat -baar hart en geest vervulde. Ze verhaalde nu de gansche geschie denis. Zoë had aandachtig geluisterd. Ik verkeer ook, zei ze dan open hartig. Maar niet hier. Waar dan Te Oudenburg. We gaan er dezen achternoen eens heen. 't Is een boeren zoon, G-ust Da-nink. -Een boerenzoon Ja, ik wil boerin worden- op zoo'n groote poiderhofst-ee 't Vrijste, schoonste leven, dat je peinzen -kunt! Beer en -boerin, dat is koning en ko ningin op j'n hof. Je woont alleen... Hier op zoo'n dorp zit je als elleboog aan elleboog, en als d'een zich roert, d'ander voelt het en moeit er zich mee. Od een hofstee woon je alleen en onge geneerd. Gust D-anink is een kloeke, schoone jonkman en ie heeft een harte ais goud. En weet je vader -het Ja... Ie zegt, dat ik -nög te jong ben... maar als -de liefde er nu is, vraag je dan naar jar-en -Neen. (W-ordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1