oe; oorlog. Stads- en Provincienieuws SPORT tegen pari einde 1Q22. Aan het desbe treffende prospectus ontleenen wij Met betrekking tot de economische gevolgen van den wereldoorlog, ver dient voor de neutralen de groote waardevermindering van de valuta der oorlogvoerende rijken, de volle attentie. Zooals 'bekend, is een dezer oorzaken de groote vermeerdering der invoeren, tegenover een teruggang der uitvoeren bij de krijgvoerende natiën. Door deze groote invoeren der oorlogvoerenden, ontvangen de neutrale landen, dus ook Nederland, belangrijke goudtoevoeren, waardoor onze koopkracht verhoogd en ons heden de mogelijkheid geboden wordt, goederen en fondsen van -buiten landsche landen, waarvan.de valuta on der den invloed teruggegaan is, tot iage prijzen in te koopen. Het onderbreken van de fabricage en het voor oorlogsdoeleinden in beslag nemen van alle productie-middelen, heeft dezen uitvoer van de oorlogvoe rende landen intusschen zeer beperkt. Het eenige, dat in de krijgvoerende staten goedkoop geworden en tevens gebleven is, zijn hunne waardepapieren, aangezien nagenoeg al het vlottend ka pitaal in oorlogsleeningen, vrijwillig en gedwongen, werd belegd. De neutrale landen, in ide le plaats Nederland, zullen moeten trachten in verband hiermede, zoowel hun nationaal- als privé-vermo- gen, een krachtige stijging te doen on dergaan hetgeen te bereiken is, indien de beschikbare gespaarde kapitalen worden aangewend, om goede en so- liede buitenlandsche rentedragende ef fecten te koopen, of wel zulke waarden te beleenen onder voorwaarde, dat een aandeel in de toekomstige valutawinst zal worden genoten. Met nadruk wenschen wij er op te wijzen, dat voor een dergelijke zeker heid biedende belegging oorlogsleenin gen, waarvan het -uitstaand bedrag naarmate de oorlog duurt gestadig toe neemt, niet in aanmerking komen daarentegen valt de bijzondere aan dacht op aandeelen en obligatiën van financieele -en industrieele ondernemin gen enz., welke in den loop der jaren hare rentabiliteit en solvabiliteit bewe zen hebben. Op de hierboven uiteengezette valuta- gronden kunnen dergelijke fondsen door de neutralen thans bijna 40 onder hunne normale waarde, waarop ze vóór den oorlog genoteerd stonden, gekocht worden. Na het sluiten van den vrede, zullen de belligrente staten maatregelen behooren te treffen, die in de eerste plaats beoogen het herstel van de valuta te bevorderen, teneinde in den komenden economischen wereld- strijd de concurrentie het hoofd te kun nen bieden. In het bijzonder mag ver wacht worden, dat Rusland na beves tiging van zijn reg-eerin-gsvorm door zijn veroverde politieke vrijheid en de daarmede geschapen vrije baan voor ziin miilioenen aan intellect, een econo mische vlucht zal nemen, waarvan de hoogte en de omvang slechts in beperk ten kring begrepen wordt. Elke stijging in de op deze landen betrekking hebbende valuta's brengt op zoodanig effectenbezit den neutralen houder.een overeenkomstige winst. Tot grootere zekerheid der deelne mers, zullen de op die wijze aangekoch te en beleende waarden, onder controle der ingestelde Trust, volgens de voor waarden van 11 der trustacte, worden gedeponeerd. Gedekt door dit depot, geeft de bank 6 rentegevende obligatiën uit, tegen pari, welke in 1922 zullen worden te rugbetaald met 100 De bank be houdt zich echter bet -recht voor, mits zes maanden voorafgaande opzegging, fot vervroegde -aflossing over te gaan. Behalve de gegarandeerde .rente van 6 zullen obligatiehouders bovendien nog voor 50 deelen in de te tnaken valutawinst, welke na het tot stand ko men van den vrede, door den verkoop der'gedeponeerde effecten of terugbe taling der beleeningen, naar alle waar schijnlijkheid zal blijken behaald te zijn, •terwijl mede 50 genoten zal worden van het winstaandeel dat de bank ont vangt uit de op de beleende effecten gemaakte valutawinst. VLISSÏNOEN, 7 AUGUSTUS. -De motie welke in de Zaterdag in het -Concertgebouw gehouden vergadering van het personeel -der „Schelde" werd aangenomen, luidt als volgt -Het personeel van -de Kon. Mij. „de Schelde", onder leiding van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, den Christ. Metaalbewerkersbond in Nederland en de Landelijke Federatie van Metaalbe werkers, in vergadering -bij-een in de groote zaal van het 'Concertgebouw op Zaterdag 4 Augustus kennis genomen van de door de di rectie toegezegde loonsverhooging van 1 en 2 ct. per uur, waarmede tevens de periodieke verhooging inbegrepen is; gehoord de uiteenzetting door de hoofdbestuurders, -dat in verschillende plaatsen in den lande door gelijk soortige inrichtingen verhooging van 3 tot 5 ct. per uur gegeven zijn gelet op de normale toestanden waaronder de geheele arbeidersklasse dus ook het personeel van „de Schel de" reeds drie volle jaren lijdt en daar onder gebukt gaan erkennende de vele grieven en mis standen, speciaal het fooienstelsel, wat beteekent bevoorrechting van den eenen arbeider boven den andere, als in het stroobiljet vermeld is van meening dat de directie de hoofdbestuurders der samenwerkende bonden behoort te ontvangen ter be-' spreking der verschillende grieven van het personeel om met hen, als vertegen woordigers -der arbeiders deze grieven op te lossen besluit de poging van de samenwer kende bonden zoo krachtig mogelijk te steunen, waardoor de noodzakelijke loonsverhooging van 3, 4, en 5 ct. per uur -doorgevoerd kan worden de vak bonden door toetreding te versterken deze motie aan de directie en de pers te zenden en o-aat over tot de orde van den dag. Wij vernemen dat 't in het voornemen ligt de mailboot „Zeeland" binnenkort weder een of meer reizen naar Enge land te laten maken, teneinde de daar verblijvende gestrande landgenooten af te halen. De opbrengst van den verkoop der bons ten -behoeve van het Vlissingsche Steuncomité (bedroeg over de afgeloo- pen week 59.60. De distributie van petroleum is, we gens onzekerheid nopens den nieuwen aanvoer, verminderd van 50 tot 40pCt. De Duitsche duikboot „U 30", welke in het -begin van Maart op haar reis naar Zeebrugge bij Domburg strandde en na in Vlissing-en te zijn binnenge bracht, vervolgens ter intern-eering via Hellevoetsluis en Ijmuiden naar Alk maar werd gevoerd, is gisterenmiddag van ijmuiden naar Vlissin-gen terugge bracht, om aldaar officieel aan den Duitschen commandant te -worden over gegeven. Aan boord bevond zich een Nederlandsch officier, die het comman do -had. De duikboot werd begeleid door het pantserdekschip „Holland". Wegens mist was een vroegere uitvaart vertraagd. Wegens den heerschenden kolennood zal met ingang van 9 dezer de dienst van den prov. stoombootdienst op de Westerschelde worden beperkt. Er zul len dan dagelijks 5 reizen van Vlissin- gen naar Breskens en omgekeerd en 3 reizen van Vlissingen naar Neuzen vice versa worden gemaakt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerk. Beroepen te Thrlen ds. K. Veen te Meliskerke. Postduiven. Zondag hield de Postduiven-vereeniging „de Posthoorn" haar eerste wedvlucht met jonge duiven van Arnhem. De prijzen werden als volgt behaald: 1 ste de heer Botting, 2de de heer de Smid, 3de en 5de de heer Marinisse, 4de de heer Boekhout. Volgende Zondag wedvlucht naar Zwolle. DE TOESTAND. -De strijd aan de fronten wordt krach tig voortgezet. Aan het Westelijk front was de actie -over het algemeen slecht aan het Fransche front, aan de Aisne, van eenige beteekenis. Daar deden Duitsche aanvalsgroepen bij J-uvencourt ■een aanvai op de Fransche stelling, waarbij gevangenen werden gemaakt na een hardnekkig gevecht, zegt het Fransche leger-bericht, werden de Duit- schers er weder uitgeworpen, zoodat de oorspronkelijke stelling hersteld kon worden. -De slag in Vlaanderen schijnt, na den ■eersten aanval, te zij.n doodgeloopen. De F.ranschen hebben nog slechts een kleinen vooruitgang te boeken -bij Bix- schoote, seint generaal iHaig. Aan het Oostelijk front is nu bijna hef geheele Ooste-nrijksche gebied, dat de Russen bezet hielden ontruimd. In Oost- Galicië zijn alle Russen over de grens teruggetrokken, niet alleen aan de Sbroetsj, maar ook tusschen Dnjester en Proeth, en in de Karpalhen. Slechts in een deel van de Boekowina zijn nog Russische afdeelingen maar ook deze trekken, na Kimpoloeng te heb-ben ont ruimd, terug. De Russische -berichten klagen nog steeds -dat de Russen terugtrekken, zon der den noodigen tegenstand te bieden. Op Russisch gebied slechts hebben de Duitsch-Oostenrijksche troepen zich niet kunnen handhaven. De afdeelingen, die de Sbroetsj overtrokken, werden aan de overzijde aangevallen, en terug gedreven hét Russisch bericht meldt, dat de Oostelijke oever van de Sbroetsj geheel door de vijanden ontruimd is. Voor Rusland neemt de toestand dus wel een -ernstig aanzien aan, als gevolg van de verwarring, die er nog steeds op ■binnenlandsch politiek gebied heerscht. De voorloopige regeering heeft dan ook getracht, verbetering op dit gebied te brengen door een conferentie met ver tegenwoordigers der vijf voornaamste partijen. 't 'Gevolg was, dat Kerenski die ■eerst zij.n ontslag als minister-president had ingediend, hetwelk echter door -de regeering niet -was aanvaard werd belast met de reorganisatie der regee ring. Hem is een zeer groote, blijkbaar zelfs dictatoriale, macht gegeven. Alles wijst er op, dat Kerenski de man is, op wien Rusland en zeker niet Rusland alléén alle hoe- -heeft gevestigd de man, die orde zal moeten scheppen uit de wanorde, welke sedert het ver jagen van het autocratische régime, nog steeds in Rusland heerscht en reeds nu haar noodlotige gevolgen 'duidelijk af- teekent. Zal Kerenski de reus blijken te zijn, die men Ln hem ziet In Duïtschland waar men in den Rijksdag plechtige patriotische toespra ken heeft gewijd aan 't ingaan van het vierde oorlogsjaar zijn thans ver schillende regeeringspersonen door an deren vervangen, 'als gevolg van den -nieuwen koers, die met de -benoeming van dr. Michaëlis tot rijkskanselier, werd ingeslagen. De bekende Zimmer- mann, de man van buitenlandsche za ken, werd vervangen doo-r von Kühl- mann, kort geleden Duitsch gezant in -Den Haag en als zoodaaig hier zeker geen onbekende. Laat ons hopen, dat zijn bekendheid met de eerlijke maar moeilijke positie van neutraal Neder land. ons land ten goede zal komen. EEN DAGORDER VAN BARON DE BROQUEVILLE. De Belgische minister baron de Bro- queville heeft bij gelegenheid van zijn benoeming tot minister van -buitenland sche zaken, als opvolger van baron Beyens, een -dagorder tot het leger ge richt, waarin hij -een overzicht geeft van wat hij in een tijdsverloop van vijf jaar als minister van oorlog heeft tot stand gebracht. Ik wensch, zegt baron de Broqueville in zijn dagorder tot het le ger, mijn dank uit te spreken aan het personeel, de officieren, de onderoffi cieren en soldaten van alle centra van militaire werkzaamheid, zonder wier medewerking het leger, dat in 1914 zoo wreedelijk beproefd is, thans niet het bewonderenswaardige oorlogsinstru ment zou zijn, dat algemeen bewonde ring wekt. Den 4den Aug. 1914 heeft de koning in de Kamer gezegd „Het sterke en wel-gedisciplineerde leger is op de hoogte van zijn taak mijn regeering en ik hebben ten volle vertrouwen in zijn aanvoerders en zijn soldaten". Deze woorden blijven waar. Onder het bestuur van mijn voortref- felijken opvolger zal het leger het be- vrijdingswerk voltooien, dat slechts door kracht in dienst van het recht vol tooid kan worden. Het zal trouw blij ven aan de bewonderenswaardige voor beelden van vaderlandsliefde, zelfverza king en volharding, die er eiken dag i gegeven worden door den koning, zijn chef, en door de koningin, de liefderijke i weldoenster der veriatenen, wier blij- j vende aanwezigheid op den geteister- den grond van het geschonden België zulk een hooge, zulk een zuivere betee- i kenis' heeft. Generaal de -Ceuninck, de nieuwe mi- - nister van oorlog, heeft tot zijn kalbi- netschef benoemd, de kolonel Constant i van den generaien staf. Orts wordt I waarschijnlijk kabinetschef van baron I De Brocqueville, die den staf van zijn burgerlijk kabinet behoudt. Chef daar van wordt van den Essen, hoogleeraar aan de hooge school te Leuven. KONING GEORGE EN PRESIDENT POINCARE. De koning van Engeland zond aan den president van -de Fransche repu bliek het volgend telegram -Op de derde verjaring van den dag, waarop mijn land deelnam aan den stijd die steeds voortduurt, is het mijn wensch u het vast besluit van het Brit- sche rijk kenbaar te maken om den strijd voort -te zetten totdat onze geza menlijke krachtsinspanning met succes bekroond en ons gemeenschappelijk doel -bereikt is. Ik verheug mij in het vertrouwen, en ik twijfel er niet aan of ook gij, mijnheer de president, deelt dat vertrouwen, op den -onvermoeidén wil van onze landen en de -heldhaftigheid onzer troepen, die de beslissende overwinning zullen be halen, welke de mogelijkheid van een vreedzamen vooruitgang der mensch- heid zullen verzekeren. Poincaré antwoordde Ik kan aan uwe majesteit de verzekering geven, dat de gevoelens welke zij mij in naam van het Britsche 'rijk heeft aangeboden, met die va-n de regeering van de repu bliek en van het Fransche volk over eenkomen. De wreede offers door dezen oorlog I opgelegd aan de geallieerden, die er de verantwoordelijkheid van dragen moe ten in de beslissende overwinning het definitief herstel vinden, dat het recht eischt. Frankrijk is vastbesloten het werk van bevrijding en rechtvaardigheid door te zetten en tot een goed einde te brengen in nauwe samenwerking met Engeland -en met de koloniën en de dominions, die sinds drie jaren, evenals het moederland hun wapenbroeders blijk gaven van hun dapperheid en hun heldenmoed. 'Gaarne maak ik van dezen derden verjaringsdag -gebruik om uwe ma jesteit te verzoeken -u mijn gelukwen- schen aan uwe dappere troepen over te •brengen. DE REDE VAN LLOYD GEORGE. 'De groote rede, die Lloyd George ge houden heeft, i-n ee-n vergadering die belegd was 'door een nieuw gevormd nationaal-oorlogsdoel-co-mité, opent geen nieuwe gezichtspunten. Hij begon met te wijzen op de bekende bijeen komst van Potsdam, de bijeenkomst van 5 Juli 1914, waarin het plan voor den aanvalsoorlog door de -Duitsche en Oostenrijksche diplomaten beraamd werd. Hij wees er op dat deze aanval der centralen op Frankrijken België het deelnemen van Engeland noodzakelijk gemaakt heeft en hij zette uiteen, wat er van Europa terecht gekomen zou zijn wanneer Engeland zich onzijdig had gehouden. Geheel Europa zou dan on der de hegomonie van het Duitsche mi litarisme gezucht 'hebben en aan de dwingelandij van de Pruisische johkers overgeleverd zijn. Thans wil Duitsch- land vrede sluiten, maar al spreekt de nieuwe kanselier over vrede, Jiet woord „herstel" herstel van het verwoeste Noord-Frankrijk, van België, van Ser vië is nog niet over zijn lippen geko men. De Duitschers moeten eerst leer-en aldus Lloyd George dit woord uit te spreken, voor wij ter vredesconferen tie opgaan. De keizer heeft het alphabet van den vrede nog niet geleerd, niet de letter zelfs, die „herstel" heet. Als hij dit weet, zullen wij praten." Wil -Engeland's premier hiermede zeggen, dat de geallieerden bereid zou den zijn tot het openen der vredesbe sprekingen zoodra -van Duitsche zijde herstel van het veroverde gebied 'be loofd werd Dit valt echter niet uit het vervolg van zijn rede op te maken, waarin hij betoogt, dat Duitschland voorgoed ter neer geworpen moet word-en, daar het anders over tien jaar opnieuw, en beter voorbereid, zou beginnen. -Over de vooruitzichten liet Lloyd George zich zeer optimistisch uit. Hij schijnt nog steeds oprecht in de moge lijkheid van -een overwinning te geloo- v'en. Hij deelde mede dat de En-g-elsche opperbevelhebber hem vóór het -openen van den slag het gestelde doel had me degedeeld, en dat hij thans kon zeggen dat dit doel overal bereikt was. Wij zijn twee mijl vooruitgerukt, riep Lloyd George triomfantelijk uit. Misschien zal men hem in het Lagerhuis eens vragen uit te rekenen wanneer de Engelsche legers aan 'den Rijn zullen staan wan neer voor -een vooruitgang van twee mijl een trommelvuur van veertien da gen en een infanterieslag van een week noodig zijn. Over de jongste oo-rlogsredevoering van Lloyd George zegt d-e „Voss. Ztg." dat er, als uit geen enkele voorafgaan de redevoering van Lloyd Geor-ge, uit blijkt het werkend streven, om 'de ze delijke schuld met alle, zelfs de beden- kelijkste middelen voor -den oorlog en de even zware schuld voor de voortzet ting van den oorlog van Engeland af te wentelen. Wat er maar kon 'bijdragen tot ophitsing van de openbare meening tegen Duits'chla-nd, is er -bijgesleept. De Engelsche regeering ziet zich ge plaatst voor de noodzakelijkheid, om haar eigen mopperende bondgenooten te kalmeer-en en kan de bekentenis niet achterwege laten, dat zij bang is voor don binnenlandschen vijand. -In de „Tiigl. Rundschau" wordt ge zegd Het meest krasse, meest licht zinnige antwoord op het in den Rijks dag gedane aanbod heeft -Lloyd George in deze nieuwste redevoering gegeven, die als in koorts schijnt te zijn uitge sproken. LLOYD GEORGE AAN KERENSKY. -Lloyd -George seinde aan den Russi- schen eersten minister „Op den dag, waarop dit land drie jaren geleden de wapens opvatte voor de verdediging va-n de rechten der vrije naties wensch ik uw Exc. de verzekering te geven van het vaste besluit van het Britsche volk om den strijd voort te zetten tot de vrijheden van Europa verzekerd zijn. Ik ben overtuigd, dat het vrije Rus land d-e moeilijkheden te boven zal ko men, voor welke het thans staat, zoodat het in samenwerking met zijn bondge nooten aan zijn kinderen een vrede kan verzekeren, die de vrijheid en democra tie in eigen land en in de geheele we reld zei beschermen." EEN BRIEF VAN KEIZER WILHELM AAN PRESIDENT WILSON. De „Daily Telegraph" .neemt uit het blad de „Philadelphia Ledger" een en ander over uit de mémoires van Gerard, den vroegeren Amerikaanschen gezant te Berlijn, waarin voorkomt een af schrift van -den merkwaa-rdigen brief van den Duitschen keizer aan president Wilson van 10 Augustus 1914, welke een antwoord was op het aanbod van Wilson tot bemiddeling. Die brief be vat de -bewering, welke het hoogste Britsche gezag absoluut van allen grond ontbloot verklaarde, dat koning George aan een vertegenwoordiger van Rusland tijdens zijn bezoek aan Londen, zou hebben verklaard, dat En geland neutraal zou blijven, indien een oorlog uitbrak, waarin Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk en Rusland be trokken waren. De keizer beweerde eveneens, dat Engeland aan Oostenrijk had voorge steld, Belgrado te 'bezetten en hij ver zekerde, dat alles er op wees, dat het conflict zou worden geschikt, toen hij werd verrast door de mobilisatie van het Russische leger. -De keizer geeft toe, dat de koning hem deed weten, dat zijn aanbo-d om Frankrijk te sparen, als Engeland ver klaarde onzijdig te zullen -blijven, op een misverstand moest berusten, terwijl Grey heeft verklaard,- dat dit aanbod nooit in ernstige overweging is geno men. Integendeel, hij verklaarde, dat Engeland België zou verdedigen, waar van de keizer had gezegd, dat Duitsch land zijn neutraliteit om strategische redenen niet kon ontzien, -daar hem ge bleken was, dat Frankrijk zich gereed maakte, België -binnen té rukken en de koning van -België zijn verzoek 'had ge weigerd, om onder waarborg van de vrijheid van zijn land, door België te mogen trekken. Gerard vestigt met nadruk de aan dacht op de tegenstelling tusschen de verklaring van den keizer en die van Bethmann Hollweg. De brief was overhandigd toen Ge rard den keizer te Berlijn bezocht. De -keizer sprak toen op moedeiooze wijze over -den oorlog hij had gemeend dat de Duitschers spoedig Parijs zouden zijn binnengerukt, maar nu had Enge land den toestand totaal veranderd „De Engelschen zijn een stijfhoofdig volk" zeide hij, „zij zullen -den oorlog sleepende houden, ais zij er niet spoedi« in slagen er een eind aan te maken." Gerard voegt er bij „Het was het meedoen van Engeland aan den oorlo-i om de rechten der kleine naties te ver dedigen en om de gewaarborgde neu traliteit van België te verdedigen, dat de wereld redde van de ruwe heer schappij der hongerige Pruisen en daar door werden eveneens de beide Ame- rika's gered." DE DUIKBOOT-OORLOG. Van Duitsche zijde wordt gemeld In den Atlantischen Oceaan is een aantal schepen met een totalen inhoud van 24.000 br. t. tot zinken gebracht, o.a. het bewapende en volgeladen En gelsche stoomschip „Ha-w-orth" (4456 ton). Verder 4 andere bewapende en volgeladen, waarschijnlijk 'Engelsche stoomschepen waarvan er I door een torpedojager werd geconvoyeerd -en 2, te oordeelen naar de ontploffing, met munitie waren geladen. Bovendien zijn de Engelsche trawler „Eclipse" en het Russische zeilschip „Zataia" tot zinken gebracht. In de Noordzee zijn 6 stoom- en 2 zeilschepen tot zinken gebracht, o.a. het bewapende Eng. .stoomschip „Pa-dding- ton" met 8000 ton ijzererts van Cartha- gena naar Glasgow, dat na een vuur gevecht van 2 uur zonk. -Een Engelsche machinist is daaribij gevangen genomen. Verder is tot zinken ge-bracht een be wapend tank-stoomschip. -De overige 4 stoomers zijn uit een krachtig be schermd convooi geschoten. Een der zeilschepen was geladen met steenko len. Tegenover telkens opduikende ge ruchten -over buitengewoon groote ver liezen der Duitsche -duikbootvloot wordt van officieele zijde verklaard, dat van 1 November tot 1 Augustus maan delijks gemiddeld weinig meer dan 3 duikbooten verloren zijn gegaan. De maandelijksche toeneming van het aan tal duikbooten in aenzèlfden tijd be draagt een meervoud daarvan. OOSTENRIJKSCHE TEGENSPRAAK. In verschillende -bladen in het onzijdi ge buitenland duikt in den laatsten tijd het meestal uit-Washingt-on komende bericht op, dat Oostenrijk-Hongarije de tusschenkomst der Vereenigde Staten van Amerika zou hebben ingeroepen of op 't punt zou zijn dit te doen, teneinde van zijn vijanden een wapenstilstand te verkrijgen of aan de vijandelijke oor logvoerende staten een vredesaanbod te doen. Wij zijn aldus het „Korr. Bur." gemachtigd te verklaren, dat al deze berichten volkomen uit de lucht gegre pen zijn. DE GRIEKSCHE TROONREDE. -Uit Athene wordt gemeld Koning Alexander heeft Zaterdagmorgen om half elf den eed op de grondwet afge legd. 'Na hulde te hebben gébracht aan de diensten, door de entente-mogendhe- den aan Griekenland bewezen, zette de koning de plannen der regeering uiteen. Voor wat -de buitenlandsche aangele genheden -betreft, 'bestaat dit plan in samenwerking rriet de Entente en steun aan Servië. Inzake de binnenlandsche politiek wenscht de regeering de nationale een heid te verwezenlijken. Aan het einde der troonrede verklaar de de koning het volgende „Nooit heeft Griekenland een ernsti ger crisis doorgemaakt. Ik reken op de 'medewerking van volk en regeering en op de dapperheid van ons leger om ons .ideaal te verwezenlijken het verloren gebied te heroveren en het Hellenisme te herstellen." EEN REDE VAN PAGE. De Amerikaansche gezant Page woonde gisteren een militaire yloot- revue te Plymouth -bij, en hield bij die gelegenheid een redevoering over den oorl-og. 'In -een rede in de Guildnall verklaar de Page Wij -ontmoeten elkaar hier op den meest tragisehen verjaardag van de we reldgeschiedenis. Het is goed, dat wij op dezen ijselijken verjaardag bijeenko men, om elkaar in onze voornemens te steunen als wij dien steun nog noodig mochten hebben, elkander de gelofte te -do-en, dat de dappere mannen, die stier ven, niet vruchteloos gestorven zullen zijn -en nogmaals van ons vaste voor nemen te doen blijken, onze taak te vol einden, zelfs ai zou zij de ontzaglijke hulpbronnen uitputten en alle dappere levens nemen van de -geallieerden in Europa -en van de republiek aan gene zijde van den Oceaan. Want wat zou de toekomst van het menschelijk ras waard zijn als de wel overwogen en berekenende barbaarsch- heid van onze vijanden de aarde over- dompelde De opperste gift eener vrije regeering, welke dit moedige eiland der wereld schonk, en waaraan alle vrije

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2