mm 50. looging De Witte Vrouw MERMAN. öemeentebestuur ^"binnenland feuilleton 1917 OEN etsje. VIEISJE, bode. I, Tel. 200. NO. Zn., te Vlissingen Oiii asRta! >en prijs van Italage RAAT. HE TRAM. —Middelburg. iaar Middelburg G; 6.40B, 7.10G, 30, 10.05G, 10.40, 1.10, 1.500, 2.30 5.10, 5.50, 6.30A, 9.40, 10.15, 10.50, naar Vlissingen G, 7.1 OB, 7.45G, .05, 10.40G, 11.15, 1.50, 2.30G, 3.10, 5.50, 6.30, 7.1 OA, 10.15, 10.50, 11.25. Station. irk5.40*, 6.30, .15, 11.10, 11.50, l, 4.25, 5.10, 6.25, 10.35, 11.20. 6.10*, 7.—, 7.50, 12.25, 1.15, 2.10, 6.50, 7.40, 8.35, 45. tags niet. werkmanstreinen. ekken van de re- iet verder dan de irvoeren goederen station zullen min de aankomst 'er Zon- en Feestda- jewoon druk er en om de twintig IAVENDIENST. idhuis) vm. 5.45, 8.45, 9.50, 10.20, 2.15, 12.40, 1.30*, 4.50, 5.20, 6.30, n. 6.10, 6.45, 7.10, 10.45, 11.30, nm. 40*, 3.—*, 3.45, 5.45, 7.15, 8.—. afvaarten vallen 7ALCHEREN. iekerke-Domburg. naar Domburg Middelburg: 7.40, des morgens 5.54 erke naar Middel- 8.40 van Middel- lekerke-Domburg. rtion) naar Dom- 5. Vlissingen 7.40, des avonds 7.15 g welke niet ver- idekerke. Gissingen dienen ar Middelburg en n uit te stappen lebben op de om ertrekkende elec- felEDINGEN NVRflGEN. 5 a 16 jaar. Oude Markt 22. et 's avonds tusschen VALSTRAAT 47. 3D een ld res NOORD- ZIEKE verlangt nette VLISSINGSCHE COURANT DINSÖAG ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ160. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ipsT firm Hl it fllfil k Itoi» 5B, Tüssiifin. Tilifon htnc. IS ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Versshijnf Épiijh, Égëionid op Zoniig on alge» ertands öhristeiijkg Ssestdagen I gulden bij levens- Ff F* g"| gulden bij dood dUffl gulden bij verlies 4 Ff ffl §ulden bi3 verlies 4 Fh gulden bij verlies Pf gulden bij verlies lange ongeschikt-Hl g i door %|il| van een hand, van ggglg vaneen M*% van eiken !<erd'tegen ongelukken voor: ÊjOUU heid tot werken f een ongeluk CPUv vdet of oog een duim wijsvinger anderen vinger Cu» uitfcserlngén worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plsatsoewlis, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holi. fllg. Verzek. Bank" tê Schiedam ne abonné's, in 't bezit eener t polis, zijn GRATIS verze- tandidaatstelling voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen pelet op art. 53 der kieswet en art. 10 der Gemeentewet maakt bekend dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente raad, heden bij hem ingediend, alsmede het door hem van de candidaatstelling opgemaakte procesverbaal, vanaf he den op de Secretarie der gemeente (Griffie) voor een ieder ter inzage ne- dergelegd en tegen de betaling dér kos ten in afschrift verkrijgbaar gesteld zijn. Vlissingen, 5 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. STEMMING TER BENOEMING VAN EEN LID VAN DEN GEMEENTE RAAD. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend. dat, tengevolge van de op heden plaats gehad hebbende candidaatstel ling voor de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad op den 13 Augustus e.k.' van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur, zal gehouden worden eene stemming tot benoeming van een lid van den Gemeentenaad in kiesdistrict Vlissingen no. Ill, waarin candidaat zijn gesteld de heeren LAERNOES, M. PRAAG, D. E. SMITT, A. P. Wijders zij herinnerd aan het bepaal de bij art. 128 van het wetboek van strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Vlissingen, den 6 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. Een nieuw geval van arbitrage tus- schen Nederland en Duitschland. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede dat de Duitsche Re geering uitspraak door arbitrage heeft aangeboden in de gevallen van het tankschip „La Campine" en dat van den stoomtreiler „Amsteldijk", welke volgens de Duitsche lezing buiten de vrije vaar geul, volgens de Nederlandsche binnen dat velige gefeied zijn vernield. De beide Regeeringen zijn het daaromtrent eens geworden. Ais Nederlandsch lid der arbitrage-commissie is aangewezen de kapitein-luitenant t. z. C. j. Canters, als Duitsch lid de kapitein t. z. Vanselou, DOOR JL. HANS. 41) (MraK wioto.) Burgemeester, hernam Charles, als ge me noodig hebt, ontbied me dan Ja- Ik vertrek zoo kalm, als ik kwam. Ha, die beschuldiging is te dwaas 1 'Meuleman ging het eerst heen. Op het plein zag hij meneer Valere, Lotje Tille, Zenobie en nog eenige dor pelingen, die gemerkt hadden, dat er 'ets buitengewoons gaande was en nu natuurlijk de koppen te samen staken. Charles ging recht tot hen, Wel, meneere Meuleman, wat is 41 n00'.1vroeg het renteniertje. De jongeling begon te lachen. Ja, 't is te zot zei hij. Ze hebben gisteravond de witte vrouw Ontgraven. Wat klonk hef, en ieder keek geheimzinnig naar het kerkhof. Ja, haar vader is 'hier. Nieuwe uitroepen van verbazing. En Louis Delaat heeft ook naar J' doode moeten komen zien. En je zou «ooit kunnen raden wat hij nu uitstuikt, z n eigen te redden ,n7" Wat dan klonk het in koor en 1 wezen glansde van spanning. menhir^'hi' miite He'ist °p bloe- enleest met die vrouw heeft gezien. en als derde lid de korvet-luitenant der Zweedsche marine O. Lybeck. Ten aanzien van den stoomtreiler „Amsteldijk" is de beslissing reeds ge vallen de commissie heeft uitgemaakt dat het schip binnen de vrije vaargeul getorpedeerd is geworden. De Duitsche Regeering heeft, voor geval van een dergelijk luidende uit spraak, verontschuldiging en volledige schadevergoeding aangeboden. Het broodrantsoen weer verminderd. Naar „Het Volk" uit Den Haag ver neemt, is besloten, wegens het nage noeg geheel uitblijven van ladingen tar we en meel, over eenige dagen het broodrantsoen j^n tweede male te ver minderen. Het dagelijksch brood-rant soen wordt van 311 op 254 gram terug gebracht. Jubileum dr. Kuyper. Den 29sten Oetober a.s. viert dr. A. Kuyper zijn 80en verjaardag. Er heeft zich nu een comité gevormd om den leider der anti-revoiutionnairen een huldeblijk aan te bieden. Het eere comité bestaat uit de oud-ministers Coiijn, Harte van Tecklenburg, Heems kerk, Idenburg, Kolkman, Loeff en De Waal Malefijt. Van het comité is prof. Bavinck voorzitter en de heer R. C. Verweijck te Amsterdam, secretaris. Legerbevordering. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij den Prov. staf tot Luit.—kol. Provinciaa!-adj. in Friesland, de majoor C. W. J. Rink, van 't 14e reg. inf. bij het wapen der infanterie tot commandant onderschei denlijk van het 10e, 15e en 19e regi ment de luitenant-kolonels, A. S. de Jongh, F. H. van den Hoff en G. W. F. Epkema, resp. commandant van het 19e reg., 24e en 25e reserve-reg. onder eer volle ontheffing van hun tegenwoordig bevel tot luitenant-kolonel, comman dant onderscheidenlijk bij het 5e reg., 24e en 25e reserve-reg., de majoors J. H. van der Moer, P. J. A. Ventges en D. Overdiep, resp. van het 20e, 22e en 6e reg. tot majoor, onderscheidenlijk bij het 20e, 14e, 8e, 6e en 22e reg., de ka piteins J. K. C. Phaff, L. A. de Koning, N. J. Lavaieye, W. Klem, L. Ch. A. Marchant, resp. van het regiment gre nadiers, van 't 11e, 22e, 9e en 10e reg. bij het reserve-personeel der land macht wapen der infanterie tot reserve luitenant-kolonel de reserve-majoor J. A. L. M. Struyken van het 20e regiment; bij de infanterie-landweer tot reserve- luitenant-kolonel de reserve-majoor H. J. L. Muskeyn, commandant van het 39e bat. landweer-infanterie. Patrimonium. Gisteren hield het Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium" te Amsterdam :jjn 35ste jaarlijksche algemeene ver gadering. De bijeenkomst werd in het gebouw Heeft hij dat gezegd riep meneer Valère. De schuld op een ander schuiven 't is een schande beweerde Zenobie. En de burgemeester luistert daar nog serieus naar kloeg Lotje. En doet Marie Donkers nog met hem mee Ja, antwoordde Meuleman. Die heeft ook geen schaamte, her nam Lotje Tille. 't Is wel daarvoor dat jufvrouw Clemence vertrokken is. Me neer Donkers stak er den zot mee, maar we weten 't wel, dat ze op 't Begijnhof van Brugge woont. En van eigen wil ze niets meer weten van de siunse, die achter een vent loopt, waarvan ze weet, dat ie er twee had, Twee? spotte Zenobie. Misschien wel meer Nu is er iets van uitgekomen, maar hoeveel weten wij nog niet. Maar, meneer Meuleman, wat zei de burgemeester daarop vroeg het renteniertje, dat van nieuwsgierigheid brandde. Och, de burgemeester moet alles onderzoeken, en ik heb van eigen sef fens een klacht ingediend voor die vai- sche betichting. Je hebt gelijk riep Lotje. Zie daar komen ze uit 't gemeentehuis Allen keken naar Louis en Marie, die kalm over 't plein stapten. Ze zijn nog niet verlegen, merkte Zenobie op. De jongelieden begaven zich naar Donkers' woning. De koopman ontving hen in zijn kantoor. Toen hij alles ge hoord had, zei hij": Marie, laat me even alleen met Delaat. Patrimonium geopend door den voor zitter, den heer P. van Vliet. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Noordhoff, vermelden wij, dat ruim 20 maanden verloopen zijn sedert het Verbond het laatst in jaar vergadering bijeen was. Herinnerd wordt aan het overlijden der heeren Wormser, Talma en Kater, de mannen die van 1898 tot 1900 te zamen de redactie van het blad „Pa trimonium" vormden. Van deze drie kort op elkander vol gende sterfgevallen was dat van Talma uit den aard der zaak het meest schok kende. Uitvoerig gaat het verslag dan na, wat deze mannen voor het Verbond gedaan hebben. Het verbond heeft verder door verschillende omstandig heden het verlies te boeken van 24 afdeelingen, terwijl 14 nieuwe afdeelin- gen werden opgericht. Het aantal af deelingen bedraagt thans 208 met onge- ueer 12000 leden. De penningmeester, de heer K. A. Grondys, bracht verslag uit over de jaren 1915 en 1916. De jaarrekening over 1915 wijst een nadeelig saldo van f 198.49, aan. De uitgaven bedroegen f31411.19, de inkomsten f2942.70. Deze cijfers over 1916 bedragen aan voor- deelig saldo f 189.97, uitgaven f 2641.71 en inkomsten f2831.68. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter werd het volgend telegram aan H. M. de Koningin gezonden „Het Ned. Werk lieden Verbond „Patrimonium" in jaar vergadering bijeen brengt Uwe Majesteit eerbiedige hulde en bidt U Gods zegen toe". De jaarverslagen werden in huishou delijke bijeenkomst behandeld. Verschillende zaken werden gisteren middag in een huishoudelijke bijeenkomst afgedaan. Gisteravond werd de vergadering voortgezet. De heer R. Zuidema te Enkhuizen leidde in, het onderwerp Patrimonium en de Verkiezingen. Spr. ontwikkelde de volgende stel lingen 1. Voor de vervulling van de sociale wenschen van Patrimonium, is de sa menstelling van de Volksverteg, nwoor- diging van groote beteekenis. 2. Het is noodzakelijk, dat zich in het Parlement bevinden, mannen, met liefde vóór en kennis van het sociale leven. 3. Op de leden van Patrimonium rust de taak in hunne resp. kiesvereenigingen hun invloed aan te wenden, om de ge- wenschte mannen op de candidaten- lijsten geplaatst te krijgen. 4. Blijkt hun invloed te zwak, dan kan het op den weg van het verbond liggen de candidaatstelling van bepaalde personen te bevorderen. 5. Het indienen van eigen candidaten- lijsten verdient geen aanbeveling. Aan het debat namen verschillende afgevaardigden deel. De meesten be- Het meisje ging heen. Nu moeten wij eens ernstig spre ken, begon de handelaar. Ik ben in gansch deze zaak oprecht geweest, maar ik ben Alarie's vader en moet over haar naam waken. Het onderzoek zal nu ernstig voortgezet worden. Ik acht het 't best, dat gij in dien tijd niet met elkander omgaat. Louis ontstelde van deze verklaring. Mag ik al dien tijd Marie niet meer zien vroeg hij gedremmeld. Och, wilt gij hier eens komen, ik zal dat niet beletten. En neen, doe dat ook liever niet Marie moet rust heb ben. Houdt ge me dan voor schuldig, meneer Donkers Neen.... Ge twijfelt Ja. En Marie's verklaring Marie is zenuwachtig... En mijn woord, m'n eed als 't moet Houdt ge me dan niet voor eer lijk Hoor eens, Louis, ik wacht af en ik ben dat aan den naam van mijn kind en ook van den mijnen verplicht. Er wordt zooveel gebabbeld. Trouwens de verloving stond nog zeer los. Waarom nu zoo druk verkeeren Wacht kalm alles af en, blijkt je onschuld, dan geef ik jou en Marie m'n besten zegen. O, die .laster, die laster sprak de jongeling treurig. Ze doet ook u al twij felen. Maar ik zal uw besluit eerbiedi gen. Hij nam zijn hoed. Donkers stak hem de hand toe. toogden de wenschelijkheid, dat Patri monium geducht moest optreden, opdat het Centraal comité rekening zou gaan houden met de wenschen, die in Patri monium leven. Jaren achtereen zijn de Patrimonium-leden teleurgesteld, ook door uitingen van anti-revolutinonaire Kamerleden en dat nog wel ondanks het feit, dat Patrimonium reeds jaren zijn wenschen heeft geopenbaard. De „Noordam." Het uitpompen van het water uit de ruimen 5 en 6 van de „Noordam" heeft voerloopig dit resultaat gehad, dat het schip een paar voet is gelicht. Er zul len nog wel twee dagen mee heen gaan vóór het achterschip genoeg gelicht is om zonder gevaar het vaartuig binnen den Waterweg te brengen. Het kalme weer begunstigt intusschen het werk. Indien het weer gunstig blijft, hoopt men het schip, dat thans 5000 meter uit de kust voor anker ligt, te behouden. De duiker Sperling is te water gegaan om de schade te onderzoeken. Het gat in de romp, stuurboordzijde, ter hoogte van ruirn zes, bleek 7 meter lang en 3 meter hoog. Een aanzienlijk deel van de lading, ongeveer 500 ton, is al gelost, zoo uit ruim 7 koper en wol, uit ruim 5 wol en de helft van 't stavenijzer. In ruim 7 dringt thans geen water meer binnen. Er zullen nog meer lossers op de „Noordam" worden gebracht. De totale lading heeft een waarde van 5 millioen gulden. Ze bestaat, be halve de genoemde artikelen, voorna melijk uit graan, motoren voor vlieg machines, mitrailleurs, ijzererts alles geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Toepassing Zegelwet. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat bij de Zegelwet 1917 aan formaat zegel onderworpen zijn verzoekschriften zelfs in den vorm van brieven waarbij wordt verzochteen benoeming tot een betrekking, waaraan een be- zoldjging van meer dan f 1000 's jaars is verbondeneen verhooging van be zoldiging, ais de bezoldiging met de verhooging meer dan f 1000 's jaars bedraagt, en een gunst. Niet aan zegelrecht onderworpen zijn o.a. verzoekschriften, waarbij wordt ge vraagd een inlichtingontslag uit een betrekkingtoelating tot een examen een bij admin. beschikking te verleenen vergunning tot een behandeling, waar voor volgens wettelijke of administra tieve voorschriften vergunning noodig is. Verlenging van den zomertijd. Het Nederlandsch Landbouw-Comité is van meening dat een zomertijdrege ling ook van 15 Sept.1 Oct. volstrekt geen grooter bezwaren voor den land bouw veroorzaakt, ja zelfs voordeelen zou gaan opleveren. Een dezer dagen Maak je nu niet op zei hij har telijker, want zijn licht bewogen ge moed kwam weer onder den indruk van Louis' droefheid. Ga naar huis, alles is in handen van de justitie De koopman leidde hem naar de deur. 'Hij achtte 't blijkbaar niet noodig, zijn dochter te Toepen. Delaat vertrok. Donkers is ook laf, mompelde hij Twijfelen? Maar beschuldigt hij mij zoo niet? Goed, ik zal me ook stug houden Hij zag 't groepje klappeien, en dadelijk verhief hij 't hoofd. Zij zouden niets aan hem bemerken. Hij wilde hoon en laster trotseeren, en als vrij, eerlijk man over straat gaan. En fier zou hij zich houden tegenover allen, ook tegen Donkers. Ha, deze twijfelde, achtte zijn schuld mogelijk, erkende zijn 'rechtschapenheid niet... Hij, Louis, moest bewijzen, dat hij geen valschaard was, die een treffelijk meis je tot zijn verloofde vroeg, terwijl hij betrekkingen had met een andere, wel ke hij dan verwierp Donkers beleedigde en vernederde hem Doch dan dacht Delaat aan Marie, aan haar roerende trouw, haar trotsee ren van alien laster, haar steun en hulp. En zijn 'bitterheid viel. Niets zon hun liefde schokken, nie mand zou hen kunnen scheiden. gehouden vergadering besloot echter de regeering hiermede maar niet officieel in kennis te stellen, aangezien de Tweede Kamer voorloopig niet bijeenkomt. Bewijs van goed zedelijk gedrag. Aangezien aan het legerbestuur ge bleken is, dat van dienstplichtigen, die zich voor opleiding tot den rang van sergeant hebben beschikbaar gesteld, dan wel daartoe zijn aangewezen, veelal niet tijdig een bewijs van goed gedrag wordt verkregen, is de aandacht van de daarbij betroirken commandanten er op gevestigd, dat die bewijzen, zoo noodig door hunne zorg, tijdig vóór den aan vang der opleiding moeten worden aan gevraagd, zulks om te voorkomen dat zij, die geen bewijs van goed gedrag kunnen verkrijgen, later van de oplei ding moeten worden ontheven. Boven dien is uitdrukkelijk de aandacht ge vestigd op het ter zake bepaalde in de ministrieele beschikking van 13 Juli 1914. Bezoldiging bij de koninklijke Marechaussee. Bij Kon. besluit is een nieuwe regeling vastgesteld betreffende de bezoldiging van het personeel beneden den rang van officier bij het wapen der kon. marechaussee. De normale jaarwedden zijn thans voor marechaussees en hoefsmeden bij aanstelling f490; na 3, 6, 12 en 18 jaar dienst wordt het telkens met f30 ver hoogd, voor onderofficieren bij aanstel ling f 500, welk bedrag na 3, 6, 9 en 12 jaar telkens met f50 en na 15, 18, 21 en 24 jaar telkens met f 75 wordt verhoogd. De jaarwedde voor schrijvers bedraagt f 520. Voor bepaalde functiën enz. zijn verhoogingen vastgesteld, zoo mede tegemoetkomingen in de kosten voor eerste uitrusting enz. Na het vertrek van Louis sprak Don kers met Marie. Teleurgesteld vernam het meisje, dat haar verloofde reeds heengegaan was. Ge hebt hem toch niet weggezon- Afzouderlijke tuchtklasse. De minister van oorlog heeft de des betreffende beschikking van zijn ambts voorganger aangevuld met de bepaling, dat hij, die voor de 2e of 3e maal voor straf in de Tuchtklasse wordt geplaatst, daarbij onderscheidenlijk ten minste vier of vijf maanden zal moeten verblijven. Een dienstplichtige, die bij de Tucht klasse aan de strengere krijgstucht on derworpen is geweest, zat als de lichting waartoe hij wordt gerekend te behooren, met onbepaald (klein) verlof huiswaarts wordt gezonden, onder de wapenen moeten blijven gedurende even langen tijd als zijn verblijf bij de Tuchtklasse heeft geduurd, tenzij hij reeds vóór den afloop van dien termijn in aanmerking mocht komen om met groot verlof te worden gezonden. Internationale Commercieele Bank. De Internationale Commercieele Bank te 's-Gravenhage 'bericht dat bij haar de inschrijving is opengesteld op 2.000.000 6 obligatiën met winst- uitkeering a 100 pet. terugbetaalbaar den vader vroeg ze. Ja, eigenlijk wel. Luister nu eens, goed Ge zijt 'natuurlijk van zijn on schuld overtuigd. Dat begrijp ik. Voor mij is het geval nog wat twijfelachtiger geworden. Maar vader Stil nu eens Ik meen het zeer ernstig. Stel nu eens, dat Charles Meu leman betrekkingen had, welke hij ver breken wou Zou 'hij dan openlijk op een bloemenfeest te Heijst met dat meisje verschijnen, waar op zulk een ■dag zooveel bekenden zijn En als ik het ook verklaar, vader Gelooft ge dan mij ook niet Zou ik liegen Kom, kom, niet zulke hooge woor den Ik beschuldig je niet van leugens, maar je zijt zenuwachtig door al die gebeurtenissen en je kunt verbeelding voor waarheid houden. Daarom moet je nu eens rust hebben. Morgen, ga je eenige dagen bij tante Farilde logee ten te Ghistel. Dat is ver van hier en je zijt er in een andere omgeving. Neen, vader Hoor eens, Marie, nu eisch ik o-ë- hoorzaamheid Je weet, dat je vader geen tiran is en je alle mogelijke vrij heid laat. Als ik dus eens iets 'beschik, dat niet naar je goesting is, moet je •geiooven dat ik het tot je bestwil doe. Ik acht het noodig voor'je gezondheid. Inmiddels gaat 't onderzoek voort, en, als Louis' onschuld blijkt, waarvan je toch overtuigd zijt, vieren we openlijk julder verloving. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1