De Witte Vrouw 6 AUGUSTUS 55e Jaargang issionnairs in Efiecten. DE LANDMETER. ipiiiFirma f. ?AH DE VELDE Ir., Kinine M 58, yiissiiip. lelsto No- 183 1917 pnE, Te!, aoo |la.'VLISSINQEN. on No. 35. Loketten in hunne kvrije Lips brandkast fjorwaarden. i Déposito en openen met rentevergoeding, net de uitvoering van landsche Beursorders, otten tegen onderpand rit op prolongatie, nopen wissels,vreemd :heken en Assurantiën. pR en WETHOUDERS nten op voor de be- Jvijzer in het Fransch aantal lesuren 5, Iopklimmend tot 12.) 'ijzer in het Engelsch ijzer in het Boekhou- Handelskennis (te- lantal lesuren 11, ver- dimmend tot 14), Iekelijksch lesuur, en van het onderwij- 1 der inrichting wordt functie van LEIDER 'edde van f200. r bovengenoemde be- die van leider wor- hunne stukken vóór lus a.s. in te zenden (ster. sollicitanten naar de a, b en c, die zich aanmelden, verzocht |den of zij hunne ge- dan niet afhankelijk Irenoeming tot leider. en Huurders! die Woningen of [bezitten, die be- dierte, h wenden zich per- lijk tot de reinigers, randen wordt succes overeen te komen Iraat 101, Vlissingen t; leuk, in. \'e (Z.-H.), eeds gedu- et hoofdje, boch tever- |iat wij ten terbalsem, oer, alhier, fije van ons dag beter- Jipgebruikt. genezen". |brand- en n -voeten, rdrijft jeuk middel bij rekkingen, §i 85 cenf, 'krijgbaar AKKER, VLISSINGSCHE COURANT MAANDAG ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel ïmchijnt dagelijks, uitpzonderd op Zondag on sEgsn erksnds Christelijke feestdagen X* SQRATISZ1 verze- fl jl talige" onles^hikt- dood 000 gulden bï veriies gulden bi' verlies J jf| gulden bi' verlies ff gulden bij verlies Ëerd tegen ongelukken voor: fclfUU held tot werken OU een ongeluk tflJU voefrf nna 1315 Kill van een /V vV^iken Du. uHkwInjën «orden VERDUBBELD Indien dt wrzek.rden, voorzien »n aeldlg plutebLlfe «n onoriuk beko^n o^i°?„ n f,!" f"™ wijsvinger U*3 anderen vinger S piMiSMwqs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" të Schiedam BINNENLAND Gasrantsoen. De Rijks-koiendistributie deelt mede, dat de gasfabrieken in Nederland gedu rende de maand Juli 1917 25.300.800 M3. gas mochten verbruiken en dat verbruikt is28.180.000 M3 gas; derhalve heeft een overschrijding plaats gehad van 2.880.000 Ms. gas. Deze overschrijding moet in Augustus 1917 worden ingehaald door de gasfa brieken, die in jufi te veel hebben ge bruikt. Dit zijn in het geheel 96 gasfabrieken, waarvan in onze provincie die te Vlis singen, Goes, Zierikzee, Hulst, Ierseke en Wemeldinge. Elke gasfabriek moet in Augustus in halen, wat zij in Juli te veel heeft ver bruikt. Voor Augustus heeft de Rijks- koiendistributie aan alle gasfabrieken in totaal toegestaan 26.983.000 M3 gas. Basis van het gasverbruik is voor beide maanden maximum 32 M* per aan sluiting. Het ligt in het voornemen van de Rijks-koiendistributie, met ingang van 1 October 1917 een voor Nederland al gemeen geldende gas- en electriciteits- rantsoeneering in te voeren. De Rijks- Kolendistributie hoopt binnen enkele dagen aan de gas- en eiectriciteitsbe- drijven te verzoeken, haar de noodige gegevens te verstrekken, waarop deze rantsoeneering moet worden gebaseerd. De interneering van 16.000 krijgsgevangenen. De heer Van Doorn heeft betreffende de interneering van krijgsgevangenen de volgende vraag aan den betrokken mi nister ingezonden is het waar, dat in ons land 16.000 krijgsgevangenen zullen worden geïn terneerd Zoo ja, welke maatregelen zijn dan getroffen voor de voorziening in de be hoeften van voeding en verwarming dier geïnterneerden De heer Cort van der Linden, mi nister van Binneniandsche Zaken, heeft daarop het volgende antwoord ingej zonden Inderdaad zullen pl.m. 16.000 Engel- schc en Duitsche krijgsgevangenen ten onzent worden ondergebracht. Maatre gelen, om deze over het gansche land verspreid, van huisvesting enz. te voor zien, zijn in voorbereiding. De Duitsche en Engelsche regeerin gen hebben zich bereid verklaard om aan de Neaerlandsche regeering naar gelang van de gebleken behoefte, hetzij het noodige te leveren voor den bouw en het onderhoud der interneeringskam- pen dier krijgsgevangenen, zoomede voor de geneeskundige verpleging, ver warming, voeding en kleeding der ge- interneerden, hetzij op geenerlei wijze den uitvoer van een en ander te be lemmeren. De komende kolennood. Niemand zal er nu wel aan twijfelen, FEUILLETON DOOR A. HAK S. 40) (NadruK verboden.) Ja, die heeren commandeeren maar, schimpte Mele. Ze moesten Louis Delaat met al z'n leelijke leugens al lang in Brugge gestoken hebben Maar neen, die comedie moet serieus onder zocht worden. Wel, ik zal komen, hernam Meuie man. Maar seffens Louis Delaat is er ook. Zoo Dat kan mij niet schelen En Marie Donkers. Ja, Marie Donkers spotte de oude vrouw. Die is zot achter Delaat. Een treffelijk meisje Ze weet, dat haar vrijer haar naar huis brengt en dan seffens met een andere door den nacht zwiert. En in plaats van verlegen in uuis te blijven, loopt ze overal uit te roepen dat die schavuit een heilig boon tje is En wat verhandelen ze op 't ge meentehuis Dat kan ik niet zeggen, antwoord de de veldwachter geheimzinnig. Och neen, ze zullen 't jou ook aan jen neuze niet hangen 't Valt er te ge makkelijk af, als Lotje Tille je een snuif aanbiedt, hé? dat de onzekerheid omtrent de brand stoffen-voorziening zoodanig is, dat op de mogelijkheid van een zeer ernstig tekort aan brandstoffen in dezen winter moet gerekend worden. Wij vragen ons af: wordt alles ge daan wat noodig is srn ons op dien noodtoestand voor te bereiden. Van vele zijden wordt er op gewezen, hoe door samenwerking, door maatschappe lijke coöperatie brandstof bespaard kan worden. De bakkers deelen mede, dat, door alleen de allergrootste bakkerijen te doen werken, brandstof voor de ge meenschap bespaard kap worden. Zoo moet er meer zijn. Maar als een of ander misschien noodig zal zijn, moet men toch tijdig weten wat noodig zal zijn. En moet men de maatregelen reeds nemen zoodra ze waarschijnlijk nood zakelijk zullen zijn. Zijn er niet meer bedrijven, die door concentratie kolen besparen kunnen Wordt het onderzocht? Zijn er licha men aangewezen, die nu reeds een eventueele organisatie van elk bedrijf voorbereiden. Nachtarbeid van bakkers zal stop worden gezet zijn er ook andere bedrijven die 's nachts niet be- hooren te werken? Mocht men b.v. wij hopen van harte dat het anders zal zijnmeenen dat ook dagbladdruk kerijen slechts overdag moeten werken, mogen wij dat dan niet tijdig weten, mag dan niet tijdig het oordeel van de belanghebbenden in het bedrijf over het nadeel, gewogen tegen het voordeel, gehoord worden? Behoort in elk be drijf niet een commissie vast te stellen, behooren de vakvereenigingen niet te adviseeren, hoe het best en met de minste schade voor het bedrijf bespaard kan worden? Wij weten het, er is kans dat alies nog losloopt. Maar is die kans grooter of kleiner wanneer wij ons thans reeds voor een tijd van nood en ontbering voorbereiden Wat gebeurt er Niets, voor zoover wij kunnen nagaan. En wanneer er degelijk werd voorbereid, zouden wij, zouden de leiders van eiken nijverheidstak het moeten weten. Zoo hoorden wij van industrieelen, in verschillende gemeenten, bij verschil lende brandstoffendistributies dus, wo nende, die samenwerken konden: de een kon gas besparen als de ander met zeer weinig meer gasverbruik voor hem werkte. Kan dat niet anders mogelijk worden gemaakt Er is meer. Wij hebben er reeds op gewezen, dat het coöpereeren met ver warming en koken en desnoods sa menwonen van verschillende gezinnen tot meer doeltreffend brandstofverbruik zou kunnen leiden. Die gezinnen zou den reeds thans dit samenwerken kun nen voorbereiden. Maar wet en ver ordening behooren dat samenwerken mogelijk en voordeelig voor de samen- werkenden te maken. Wij zouden willen uitroepenWordt toch eens wakker. Laten wij toch klaar zijn als de nood er is en weten te woekeren met wat wij hebben. De tijden zullen moeilijk genoeg worden, Ik verzoek je geen ambtenaar te beleedigen Je doet den burgemeester na, ge loof ik. Allez, 't is genoeg, ik kom zei Charles. De politieman aarzelde nog. Moet je meneer Meuieman mis schien opleiden vroeg Mele. Of hem de boeien aandoen Man, ga voortOf wacht je op een pintje Dat krijg je toch niet, je verdient je geld al gemak kelijk genoeg. Ik heb van jou geen pintje noodig, en als je niet zwijgt, maak ik proces verbaal op Wie gaat er je daar bij helpen, vriend Ga rap voort Meneer Charles is er eer als gij. Wel ja, sprak Meuieman luchtig. Louis Delaat heeft zeker weer wat nieuws uitgevonden Ik rijd al door. Bedaard stapte de jongeling wat la ter 't gemeentehuis binnen. Hij stond voor Louis Delaat en diens verloofde. De burgemeester zat achter de tafel. Zet je allen neer, noodigde hij. Meneer Meuieman, ik heb je ontboden voor een nieuw onderzoek. Wel, burgemeester, ik ben tot uw dienst. Gisteravond is Margaretha Mark- grave... we kennen nu den naam van de witte vrouw... ontgraven. Haar va der heeft het lijk herkend. Ik kan niet begrijpen, wat ik daar mee te maken heb, burgemeester Luister. Louis Delaat, hier aanwe maar met regeeren, dat is vooruitzien en vooruit regelen, kan zooveel kwaad, zooveel verspilling voorkomen worden. („Hbl.") Amerika en onze scheepvaart. De Nederlandsche gezant te Washing ton heeft verklaard, dat Nederland be reid is schepen in ruil te geven voor voedingsmiddelen op voorwaarde, dat deze schepen niet naar de gevaarlijke zone worden gezonden, Nederland wil 80.000 ton scheepsruimte beschikbaar stelllen voor de ondersteuning van de Belgen, mits de Ver. Staten aan Neder land zelf voedingsmiddelen bewilligen. Nederland wil niet toestaan, dat de schepen de gevaarlijke zone bevaren, omdat het land de schepen noodig heeft voor het verkeer met de koloniën. De regeering der Ver. Staten heeft door bemiddeling van neutrale diplomaten inlichtingen gevraagd omtrent den stand der voedingsmiddelen in de noordelijke neutrale staten van Europa. De plannen omtrent de rantsoeneering der neutralen zullen definitief worden vastgesteld, wanneer die antwoorden ingekomen zijn. Het plan is den voorraad voedings middelen te beperken tot het strikt noodzakelijke. Ter voorkoming dat die voedings middelen Duitschland bereiken zullen verzekeringen worden geëischt, dat geen voedingsmiddelen, in Amerika geprodu ceerd, verder uitgevoerd of gebruikt worden om in ruil te worden gegeven voor andere uit te voeren artikelen. Maximum-boterprijzen. De minister van Landbouw enz. heeft vastgesteld een maximum kleinhandel- prijs voor boter van f 1.30 per V2 K.G., en de navolgende maximum-prijzen voor boter, resp. in den groothandel en den tusschenhandelbij verpakking in wit fust van 50 K.G. groothandelprijs per 1 K.G. f2.35, tussciienhandtlprijs per 1 K.G. f2.40; wit fust van 25 K.G. f2.36, f2.41 wit fust van 12'/s K.G. en 10 K.G. f2.37, f2.42; wit Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. f2.40, f2.45; wit Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. f2.41, f2.46. De boter-maximum-inkoopprijs v.oor de gemeenten zijn gelijk aan de vast gestelde maximum groothandelprijzen. Den gemeentebesturen wordt in over weging gegeven, bij levering aan gros siers en détaillisten, voor boter te be rekenen de vastgestelde bedragen resp. in den groothandel en in den tusschen handel. Een aanklacht van Tilly Koenen over rook-coupé's. De bekende zangeres Tilly Koenen heeft dezer dagen op een binnenlandsch reisje een onaangename ervaring opge daan. Haar trein was overvol, en zij kwam terecht in een le klas rook-coupé. Op haar verzoek het rosken te willen nalaten zij moest 's middags op een kerkconcert zingen kreeg zij geen plezierig antwoord. Zij ontkent niet dat zig, heeft ook het lijk gezien, en her kend als dat van een vrouw die in uw gezelschap was te Heijst, op 't Bloe- menleest. Meuieman lachte hoonend. Burgemeester, zei hij dan, ik ver zoek u dringend, die verklaring aan het gerecht over te maken. Natuurlijk Maar zeg mij, erkent gij op 't Bloemenfeest met een meisje gewandeld te hebben Met één meisje... met veel, bur gemeester Hoe gaat dat op zoo'n dwazen dag Kent gij ze allen Niet allen. Ik heb Delaat gezien... inderdaad, toen was er een meisje bij me. Maar 't was een kinderjufvrouw van een Engelsche familie, die te Heijst verbleef. Tot ons zei je dat het familie van een Brusselschen vriend was onder brak Marie. Dat is waar. Ik voelde me niet verplicht u percies te zeggen, met' wie ik zoo wel -eens uitging Maar, ik neem alles heel kalm op. Burgemeester, breng Deiaats verklaring over aan het ge recht. Ik vrees het onderzoek niet. Dit is 't voorioopig onderzoek. Welnu, ik dien een klacht in tegen Louis Delaat voor laster. Marie Donkers getuigt hetzelfde, hernam de dorpsoverste. Welnu, dan gaat de klacht ook te gen haar ,Maar neen... zij spreekt De iaat na. Neen, meneer Meuieman, ik spreek Deiaat .niet na Ik had de witte vrouw het verzoek inderdaad geweigerd kon worden, maar nu daargelaten het gebrek aan beleefdheid van de betrokken hee ren, vraagt ze, en terecht, of, nu de damescoupé's reeds afgeschaft zijn, het in tijden van plaatsgebrek niet billijk zou zijn ook 'ook-coupé's niet langer te handhaven. Loonactie personeel „de Schelde". De algemeene personeelvergadering die Zaterdagmiddag in de groote zaai van het Concertgebouw werd gehou den voor de werklieden van „de Schel de", was buitengewoon goed bezocht de zaal was stampvol. Met blijdschap wees de voorzitter, de heer A. Marinis- sen in zijn openingswoord op dit zeer groote bezoek het was voor hem een goed teeken, dat zoo velen waren opge komen voor hunne zaak, nl. een billijke en dringende loonsverhooging te hoo- ren bepleiten. Voor dat doel waren drie sprekers overgekomen. „De loonen moeten worden verhoogd". „Vele grie ven en misstanden moeten worden op geruimd." Dat was de stof ter behandeling. „Organiseert u alleen in organisatie ligt steun en kracht alleen door een krachtige organisatie kan het doe! wor den bereikt, dat wij ons voorstellen". Ziedaar de alpha en omega van de plei dooien, de schering en inslag van het geen de drie sprekers te berde brach ten. Als eerste spreker trad op de heer Grootenhuis. Deze wees er op, dat het voor de kampioenen voor organisatie langen tijd een ploegen op rotsen was geweest heel wat teleurstellingen heb ben zij bij hun werk herhaaldelijk on dervonden daarom is het zoo'n ver blijdend teeken, dat telkenmale als zij in Vlissingen optreden, zij een vermeer dering van belangstelling kunnen con- stateèren, een feit, waarop hij met vol doening op andere plaatsen zal wijzen. Ook daar ziet men de arbeiders in drommen ter vergadering komen, zoo als bijv. in Rotterdam, waar met ver blijdende uitkomsten voor de organisa tie wordt gewerkt. Het blijkt dus, dat langzamerhand de oogen der arbeiders opengaan en zij gaan zien, hoe alleen door vereende krachten de gewenschte uitkomsten kunnen worden verkregen. Dat de groote firma's de organisaties schuwen en de patroons en zich zoo veel mogelijk tegen verzetten, werd in den breede besproken en bijv. bewe zen door het feit, dat soms honderden werklieden worden ontslagen, omdat de industrie zoogenaamd den last niet dragen kan. Spreker wees op het dwaze van dezen maatregel met het oog op den tijd, die in aantocht is na den oorlog. Zoowel als de groote fir ma's hebben de arbeiders het recht om te zorgen, dat zij dezen zwaren tijd be hoorlijk doorkomen zij zijn dit aan zichzelven en hunne gezinnen verplicht en moeten daarom het hun aangeboden 't eerst herkend. Ik herinnerde me niet, wie ze was... nu staat het me goed voor... hernam het meisje op beslisten toon. Ha, nu Delaat het je voorgezegd heeft, schimpte Charles, 't Is wel toe vallig "Meneer Meuieman, zei nu de zoon van 't Kasteelhof op waardigen toon, ge beticht ons op lage wijze. En gij mij niet, zeker Neen... Die Margaretha Mark- grave was te .Heijst bij u Ik zeg neen... Burgemeester is mijn neen niet zoo goed als zijn ja Ik kies natuurlijk geen partij, ant woordde de magistraat. We staan voor een zonderling geval. Eigenlijk moes ten we die vrouw buiten kwestie laten. Ze heeft zelfmoord begaan. Niemand wordt beschuldigd haar dood veroor zaakt te hebben. Maar Meuieman, gij hebt een klacht ingediend voor laster, omdat Delaat beweert in uw woning mishandeld te zijn. Juist En Delaat dient een klacht in voor die aanranding. We kunnen deze zaak niet klaar trekken, zonder er de geheim zinnige doode in te betrekken. Daarom moesten we alles onderzoeken. Gij hebt dus Delaat aangesproken toen er een vrouw bij u was? Ja, een meisje. Kunt ge het adres van dat meisje opgeven Neen... maar in het pension, waar de familie logeerde zal het te krijgen zijn. middel ter verbetering hunner toestan den gretig aangrijpen. Als zij dat voe len en gaan inzien, zuilen zij begrijpen, dat het noodzakelijk is zich te organi- seeren. 'De tweede spreker, de heer v. d. Houven begon met er op te wijzen, dat, naarmate de organisatie toeneemt in kracht en beteekenis, ook de bestrijding van den kant der werkgevers grooter wordt. Wij leven in een tijd, waarin vooral de metaal-industrie veel moei lijkheden ondervindt. Onedel is het om als compensatiemiddel daarvoor af te dingen op het loon der arbeiders. De loonsverhooging op „de Schelde" met 1 en 2 cent per uur noemt spreker schriel en miniem. De toestand is mis schien op het oogenblik nu niet zoo rooskleurig, maar er zijn gouden jaren geweest en er zullen waarschijnlijk diamanten jaren volgen. Met een reeks van voorbeelden en cijfers bevestigde spreker zijne beschouwingen over de leeningen in de laatste jaren gesloten door groote ondernemingen en de divi- dend-uitkeeringen in de jaren 1915 en 1916. De arbeiders moeten zich dan ook niet door den druk van het oogenblik laten afschrikken zij zulten door het vragen van een loonsverhooging van 3, 4, 5 centen per uur de aandeelhouders van „de Schelde" niet in ongelegenheid brengen. Spreker wijst ook op de mis standen, die op „de Schelde" bestaan, bijv. in het systeem van geven en ne men en bepleit naar aanleiding van een en ander krachtig de noodzakelijkheid van versterking der organisatie en het oor te leenen aan de waarschuwende roepstemmen van prof. Treub en prof. Volmar. De derde spreker, de heer Hooze, be gon zijn toespraak met de hoogste ver bazing uit te drukken over hetgeen „de Schelde" wil gaan doen inzake loons verhooging. Hij vraagt zich af, wat de toestand van de arbeidersklasse tegen woordig is in haar geheel en die van de arbeiders van „de Schelde" in 't bijzon der. Van de omstandigheden, veroor zaakt door den oorlog, moeten vooral de arbeiders niet de dupe worden door gebrek aan het hoogst noodige voor behoorlijk levensonderhoud. En dat in die klasse veel wordt geleden bewijst spreker met het vergelijken van staten van bedeelden in Amsterdam gedurende de jaren 1914-' 15-' 16 er op wijzende, dat Het vermeerderen van dat aantal juist is ontstaan, doordat zoovele ar beiders thans de liefdadigheid moeten gaan inroepen, die vroeger tot ,de wel- gestelden onder de hunnen gerekend konden worden'. En vanwaar dat ver schijnsel De arbeiders berusten te veel in hun lot, uit vrees, dat 'het nog erger zou kunnen worden zij berusten uit zwakte. Door de groot-industrie wordt alles in het werk gesteld om de concurrentie met het buitenland na den oorlog te kunnen volhouden. Dat moe ten de arbeiders inzien en trachten te voorkomen, dat de hooge dividenden niet voor een groot deel de gevolgen zijn van de lage loonen. Met ernst Goed. Dan doen we er navraag naar. Nu een ander punt. Waar waart ge dezen nacht Te Heijst. Gisteravond ook? Ik ben er om zes uur heengereden. Waar hebt ge gelogeerd? Op m'n kamer. Ik heb daar een kamer. De burgemeester schreef 't adres op. Mag ik oók hooren, waarom ge .dat weten wilt, vroeg Meuieman. Ik kan 't u nog niet zeggen. Misschien een nieuwe betichting van Delaat Neen. Wanneer zijt ge van Heijst teruggekeerd Juist, toen de veldwachter aan on ze deur stond. De burgemeester dacht even na. Ik geloof, dat we hiermee kunnen volstaan, zei hij dan. We zullen alles aan 't gerecht overgeven. 'Óok mijn aanklacht vroeg Char les. Ja- We zullen eens zien, of ik maar zoo belasterd mag worden En wie heeft tot mij Louis belas terd vroeg Marie. Wie zei me, dat 't gerecht nu bewijzen van zijn schuld had? Stil, spreek niet tot hem ried ■Delaat. Beide jonge mannen wisselden een blik. hn dien van Meuieman lag haat. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1