De Witte Vrouw mo. i®a Jtoargafig 1917 ies- BEDINGEN NVRflGEN. uisWing faocfie ngeu, eisje ilitgaisFifia f. VIH iï VELDE lï„ Heine Mark! ü8, Viissiiigea, Isleta inters. !3 irsdiijnt daplijks. uitgezonderd op Mag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Ij deze Courant behoort een Bijvoegsel. gemeentebestuur FEUILLETON VAGA^TIE. binnenland Tel. 200. geconstateerd de |m. 8 H.L. tl van 8 H.L. was Ye rose kaart, door opgegeven, jnkel en alleen bij {toelichting te voe- Jjelichting zou die li zeer groot kun- -,oen heeft van 10 |s 6 H.L\ heeft ge- 1H.L. over heeft, ireef. En 8 is dan t de zaak 200 drie haardsteden Iaardsteden perso- ld 5 dus, daar ik ook 5 of 17 H.L. ;n heb ik tot hier- ts gebruikt, want uis is nog niet op eit gesteld. Maar en dan op Zater- aar uren. 9 H.L. te goed. Ie mogen zeggen, ;in getal is. itie wel alles ge- mijn aandringen Idige huiszoeking Ik wilde mijn ge- den laatsten troef ;ht uit de handen ik overal geweest, [maar ook in den op de vliering, geen koffer, geen gebleven. Ook de ■snuffeld. Zelfs de r benedenlokalen, ruimte aohter het oak zijn niet ver haat geweest van -,e onderzoek, ge- jllig nauwkeurige voorraad heb, en hebben kan dan repen het 13 jaar hokken. Want de ■an den vloer af. toegepast voor de [plaatsen. ingevuld op de feiten, en daar- NIE1UW1KUYK. Etó.'jsiïïKEEiaacsz :rdar.i, klein gezin, es behulpzaam te ng verzekerd, laf van verlangd het bureau „Vlis- [alve dagen, loon nketbakker. ISJE. ijk een net ongeveer 16 jaar buds'mid,. Souburg. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Deabonné's, in 't bezit eener A f)gulden bij levens-g fg gulden bij dood Q glf| gulden bij verlies f gulden bij^verlies 4 AO gulden^verlies g% gulden^b^ verlies polis, zyn GRATIS verze-/yyy lang^ong^chikt-Qy een ongeluk utlU voet of oog1' 1.013 een duim liJU wijsvinger UO anderen vinger fv* !dl«r°n3«n tordeVvERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien nn geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917, A no. 213, gedurende de week van 6 Augustus tot en met 12 Augustus 1917 op bon no. 12 Peulvruchten verkrijg baar zijn 2/2 ons groene erwten, prijs ƒ0.22 per K.G. op bon no. 20 Rijst verkrijgbaar is 1 ons regeeringsrijst, prijs ƒ0.28 per K.G. of t ons Siam- of Java-rijst prijs ƒ0.56 per K.G. op bon no. 6 Bak- en Braadvet ver krijgbaar is 1 ons, prijs ƒ0.80 per K.G.; op bon no. 4 Havermout verkrijgbaar is 1 ons, prijs 0.32 per K.G. Vlissingen, 4 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. AARDAPPELEN. Burg. en Weth, van Vlissingen ■brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw zijn vastgesteld de navolgende beschik kingen De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien artikel 8, ie lid, der Distri- butiewet 1916 heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. De aflevering en het daar mede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op de aflevering en het daarmede ver band houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uit sluitend als vroege aardappelen in den handel komen b. aardappelen, gedekt door een ver- Voerbewijs, afgegeven door de Rijks commissie van toezicht op de aardap- pelvereeniging. 's-Gravenhage, 19 Juli 1917. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien artikel 8, le lid, der Distri- butiewet 1916 Gezien zijne beschikking van 19 Juli 1917, Directie van den Landbouw, no. 20095, 6e afdeeling B Heelt goedgevonden in te trekken zijne hierboven genoem de beschikking, en te bepalen Artikel 1. De aflevering en het daar- DOOR JLli-A-MS. 39) (Nadruk YBröoien.) Ha, de waarheid zal wei uitschij nen mompelde Louis, 't Gaat nu hard om hard. Ik weet dat ik tegenover een lagen kerei sta, maar we zullen zien, wie het wint De witte vrouw... Daar had hij ze gezien, op het erf, onder de boomen, bij den vlasput ook. Uit wanhoop had ze zich toen ook al van het leven wil len benemen. Daar was ze gekomen, in haar wit Meed, voortgejaagd door de wanhoop. En Louis ontstelde. Weer zag hij een gedaante op den boomgaard', 't Scheen een man... Zijn vervolger Plots klonk een schot en vloog de fuit aan stukken. Een kogel floot den jongeling langs 't hoofd. Hulp riep Louis in zijn schrik. Dadelijk ontstond gerucht in huis. Vader Delaat kwam de kamer binnen gestormd. Wat is er riep hij. Heb ik hooren schieten Ja. Wie 'k Weet het niet. Ik heb éen man °P den boomgaard gezien mede verband houdend vervoer van alle aarappelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing on de aflevering en het daarmede ver band houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uit sluitend ais vroege aardappelen in den handel komen b. Eigenheimers of Borgers c. de aardappelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de aardappelvereeniging. 's-Gravenhage, 28 Juli 1917. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. Vlissingen, 3 Augustus 1917. Burg. en. Weth. voornoemd, (get.) VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, (get.) M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. INLEVERING BROODKAARTEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de vervallen broodkaarten over het tijdvak 28 Juli 1917 tot en met 5 Augustus 1917, voor zoover daaraan n.og bons zijn bevestigd (met de bons waartegen dus geen~ brood werd ge kocht), moeten worden ingeleverd ten Stadhuize op Maandag 6 Augustus 1917, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 3 uur dat op de achterzijde van iedere kaart de naam moet worden vermeld van hem, aan wien de kaart werd uit gereikt dat bovengenoemde inlevering ge schiedt door het werpen van deze kaar ten in de in de gang van het Stadhuis staande hiervoor bestemde mand dat verzuim dezer verplichting, on verminderd de daarop gestelde straf van eene hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste één duizend gulden, tengevolge kan hebben dat geene nieuwe broodkaarten worden uitgereikt. Vlissingen, 4 Augustus 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. Oogstmaand is de vacantie-maand bij uitnemendheid. Dan pleegt vooral de jeugd te genieten van haar vrijheid, vrij van dwingend schoolwerk, vrij van de tot op de minuut afgemeten school uren maar ook de volwassenen re kenen deze maand tot de voornaaijiste om de gelegenheid aan te grijpen, ten einde voor korter of langeren tijd, En schoten ze naar hier In de ruit. O, wat gaan ze nog al doen De boer ging naar de keuken en greep de tweeloop, welke .boven den haard hing. Gewapend trok hij naar buiten. Maar niets roerde op den boom gaard, dan de wind. Vrouw Delaat en Malvina waren, ook opgestaan. Vader, doe de deur toe Ze zijn misschien met velen, waarschuwde de boerin, 't Zullen dieven geweest zijn Neen, geen dieven, sprak Louis, 'k Zal je alles verhalen. En hij gaf een verslag over den roe- rigen, geweldigen nacht. Iedereen was verbaasd. Louis, weet ge dat nu zeker vroeg dan vrouw Delaat. Want 't is een erge beschuldiging tegen Meuleman. Hebben ze ons gespaard riep de boer uit. Neen, vader. Maar, ge weet het, wat gij .niet wilt dat u geschiedt, doe dat dan ook aan anderen niet 't Is ons om de waarheid te doen... de zui vere waaiiheid, die we voor God en de menschen kunnen getuigen. Ja, moeder voor God en de men schen durf ik getuigen, dat ik de doode herken, sprak Louis ernstig. Dan is 't goed, jongen. God geve dat de zaak nu opgehelderd worde E11 Marie is een goed, oprecht meisje En ge hebt dien aanrander op de.n weg niet herkend vroeg de landbou wer. Neen, vader. Wie weet, was 't Charles Meule- zich uit de beslommeringen en moei lijkheden van den dagelijkschen arbeid te bevrijden. En zoo ziet men oud en jong in deze weken van Oogstmaand, deze den wandelstaf, gene den reis zak opnemen om huis en woonplaats voor een wijle te verlaten. Voor velen is de natuur, en de aanschouwing harer wonderen het doel hunner tochten zij trekken naar die oorden, waar het oog ongekende verschieten, golvende velden, welige weien of wel schaduwrijke bosschen aanschouwtanderen voelen zich door het stedenschoon meer aange trokken, waar zij in musea hun kunst zin, in de waarneming van de volks eigenaardigheden hun volkenkunde, in het verkeer met vele menschen hun menschenkennis kunnen ver-, meerderen. En allen, om het even of het den natuurliefhebber, dan wel den reiziger betreft, allen komen voor eenigen tijd, verkwikt naar geest en gemoed, en ook niet weinig versterkt en rijker aan ervaringen in hun woonstêe terug. Daar worden dan de ervaringen overdacht, en van de her inneringen genoten, vaak den ge- heelen winter en nog veel langer soms. Aldus ook houden de geneuch- ten niet ,op bij het eindigen van den vacantie-tijd, maar verlengen ze hun weldaden nog langen tijd daarna. De zeer bijzondere omstandigheden, waaronder wij thans leven, heeft in al ons doen en laten groote veran deringen gebrachtook derhalve in de wijze waarop de vacantie-tijd ge sleten en zijn vreugde en vrijheid genoten kan worden. De moeilijkhe den, in vele gevallen onoverkomelijk, om naar het buitenland dat thans bovendien allesbehalve aantrekkelijk is te gaan, dwingt allen, zelfs de rijksten onder ons, om binnen 's lands grenzen datgene te zoeken, wat zij in gewone tijden vaak ver van huis nog niet eens vinden kunnen. Daaraan is het te danken dat ons eigen land thans veel meer dan ooit in alle ge westen en in alle richtingen doorkruist en bezocht wordt door landgenooten, die daar anders niet zouden komen. E11 dan treft het hoe opgetogen, hoe vol bewondering, hoe geestdriftig zij dikwijls terugkeeren, over hetgeen het eigen land aan ongekend natuurschoon, aan oud en modern stedenschoon en aan vele leerzame zaken oplevert. Wij mogen ons daarover terecht verheu gen, ook al verliezen wij geenoogen- blik de droeve oorzaak uit het oog, die tbt de feitelijke afsluiting onzer grenzen leidde. Want ons eigen land te leeren kennen, is hetzelfde als het te leeren liefhebbenimmers in zoo man niet Vader, wees voorzichtig, waar schuwde de boerin weer. Van zoo'n kerel is alles te ver wachten. Dat is mogelijk, maar we mogen maar getuigen, wat we zeker weten. De nacht was gestoord. Nog lang sprak men over 't gebeurde, en, al ging men weer te bed, de slaap was niet rustig meer. Marie had na 't afscheid van Louis aan de deur gebeid. Donkers deed open. Wie daar vroeg hij. Gij, Marie riep hij verbaasd. Vanwaar kom je? Ik meende, dat je in bed lag. Neen, vader. 't Meisje begon te schreien. Kom gauw binnen Wat is er ge beurd hernam Donkers ongerust. Neen, niet bij meneer Markgrave Die is al boven... Zet je neer! Wat is er toch O, vader, nu za! de waarheid blij ken. Vanwaar kom je dan Van 't kerkhof. Heb je de doode gezien Ja. Maar Marie En Louis was bij me. Louis Delaat Maar droom ik mi En Louis heett de doode ook her kend. 't Was 't meisje, dat bij Charles Meuleman liep te Heijst op 't bloemen- feest. Maar Marie Donkers sprong op van verbazing. Vertel me alles zei hij kalmer. vele zaken doet ons land in geen enkel opzicht onder, noch staat het ten achter bij hetgeen misplaatste voorliefde in het buitenland zegt te bewonderen. En meer dan ooit heeft thans de eigen geboortegrond recht op onze liefde en aanhankelijke toe wijding. Daarbij komt nog een omstandig heid van practischen aard deze, dat door de gedwongen beperking in veler reisplannen,aanzienlijke sommen, die anders naar het buitenland gaan, thans hier te lande ten goede komen aan tallooze nijvere burgers. Men moet er maar eens groote bankiers huizen naar vragen, welke reusach tige bedragen aan reis-credietbrieven zij des zomers aan hun klanten plach ten te verstrekken men moet er de buitenlandsche hotelhouders en hun geheelen aanhang over hooren, hoe de Nederlanders gaarne geziene, wijl solied betalende gasten zijn. Dat alles komt nu aan het eigen land ten goede. Inmiddels, bij al hetgeen door zoo velen thans op het eigen landserf ge noten en verteerd kan worden, dient niet vergeten, dat hoe vele duizenden onzer medeburgers daartoe in staat zijn, nog zooveel talrijker zij zijn, voor wie, noch buitenslands, noch binnens lands de gelegenheid geschapen is, om een rust- en vacantietijd te nemen, die waard is op dien naam aanspraak te maken. Nijpende zorgen, huiselijke beslommeringen, een kwellende be staanszekerheid zijn helaas het deel van zoovelen onder ons. En hoe- velen, die daartoe waarlijk niet in de laatste plaats aanspraak mogen ma ken, zijn er niet, die door het werken en wroeten voor 't dagelij ksch brood verhinderd worden er eens uit te breken en desnoods enkele dagen vrij-af te nemen. Weliswaar hebben de in zoovele opzichten verbeterde sociale en economische omstandig heden ook daarin meer en meer ver betering gebracht en wordt het genot van een, zij het ook korten vacantie- tijd, gaandeweg meer een algemeen bezit, toch ontbreekt nog steeds voor talloozen, hetzij het geld, hetzij de tijd om eens een aantal heerlijke, vrije dagen te kunnen genieten. De kinderen echter, en ook de rij pere jeugd kennen schier allen den zaligen vacantietijd dien tijd, waar naar al maanden van te voren hun kerend wordt uitgezien, en waarbij zoovele plannen, zoovele luchtkastee- len ontworpen worden, en wel eens in duigen vallen. Want ook de vacantie-tijd wordt niet bereikt, dan na dikwerf groote inspanning, moei- Hij luisterde aandachtig. Marie, weet je zeker, dat je niet mist vroeg hij dan. O, vader, twijfel je nu nog Moe ten ze dan altijd twijfelen als het over Louis' onschuld gaat? Kind, de beschuldiging is ernstig. Ja. En toe.n geloofden ze 't allemaal Neen, kind. Niet allen Ik ook niet. Ik twijfelde... juist als nu nog Vader, gij hebt die vrouw ook ge zien. Ja. Maar ik heb er weinig op ge let. Ik kan in die zaak niet getuigen. Dus Louis komt morgen naar 't ge meentehuis Ja. Goed. 't Gerecht zal de zaak ver der onderzoeken en wij moeten kalm atwachten. Marie, je had mij wel kun nen zeggen, dat je om Louis ging. O, vader, ik vreesde, dat je me zoudt beletten te gaan. Maar hoe kwam je op 't gedacht 't Was een ingeving... en ik han delde er naar. Nu, misschien is 't goed geweest. Ge zijt wel trouw. O, vader, ik heb Louis nog veel meer lief gekregen, toen hij zoo gelas terd werd... Ga nu slapen 't Is een vreeselijke nacht Zorg maar, dat je niet ziek wordt. Eindelijk kwam er rust in de woning. XX. De veldwachter kwam bij de poort van den Uilentoren. lijkheid en teleurstelling. Immers juist vóór de groote zomervacantie hebben de examens plaats, en al is de vreugde van de vacantie dubbel groot na een welgeslaagd examen, zij wordt met een grauw waas overtogen voor hen, die daarin niet slaagden. Zij allen leeren al vroeg, en terecht, dat geen vreugde bereikt en oprecht genoten kan worden, of daar moet moeite en zorg aan vooraf zijn gegaan. Hoe kunnen wij, ouderen, ons hart dan mede verkwikken aan devacantie- vreugde dier jongeren hoe kan hun dartele vrijheidslust, hunne ongebon- dene vroolijkheid, hun luidruchtige levensblijheid ook ons hart sneller doen kloppen en jonger maken. Mis gunnen wij daarom de zorgelooze jeugd haar vrijheid en vreugde niet, want het zijn de kostbaarste gaven ons geschonken te kunnen genieten, volop en zonder afgunst van anderer geluk. Daarom is ook Oogstmaand een tijd van opvoedende kracht, ondanks dat de scholen en universiteitsgebou wen gesloten zijn, ondanks dat geen ochtenduur de opvoeders en hunne pupillen naar de school- of college banken roept. Oogstmaand toch brengt aan oude ren pn jongeren iets anders, en gewis niet iets minders, dan wat de school lessen vermogen bij te brengen. Zij toch leert allen niet alleen de vrijheid te genieten, haar te waardeeren en haar te gebruiken, maar bovendien leert zij welk een inspanning en vol harding is noodig geweest om haar te veroveren, en te doen beklijven. Overleg van de Koningin met leiders der vakbonden. De Koningin is voornemens binnen kort uit te noodigen, tot een onderhoud over eenige onderwerpen, die H. M. be langstelling inboezemen, de heeren J. Bakker, secretaris van het Ned. Verbond van Neutrale VakvereenigingenP. J. j. Hazevoet, secretaris van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie te Utrecht K. Kruithof, voorzitter van het Christ. Nat. Vakverbond ir. Nederland, en J. van den Tempel, lid van het bestuur van 't Ned. Verbond van Vakvereeni gingen. De Duitsche duikbooten. Blijkens "^fficieele mededeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is de internationale commissie, die in Den Haag bijeen gekomen is om een beslissing te geven, uitsluitend in het feitelijk geschilpunt tusschen de Neder- landsche en de Duitsche regeering, of De oude'Mele stond hem te woord. Wat kom je nu weer doen vroeg ze verstoord. Is die zaak .nog niet uit Ze moesten Delaat al lang .in den bak gedraaid hebben Mele, ik kom met de complimen ten van den burgemeester. Geef he;n de mijne en zeg, dat ie ons gerust laat ja, maar... 'k 'heb een commissie. Meneere Charles moet setfens naar 't gemeentehuis komen Meneere Charles is niet thuis. Of peinst de burgemeester misschien, dat Charles hier maar zit te wachten op z'n 'Orders Waar is ie dan Gaat ihet je aan 'k Weet wel,.dat je de nieuwsgierigste man van de pa rochie zijt, maar ik ga percies niet alles aan je neus hangen Maar aliah, zeg aan den burgemeester, dat meneer Charles naar Heijst is. 't Is daar aan genamer als op 't doode Zandegem. En z'n adres te Heijst Wil jc nu vertrekken, meneere de sjampetter Ja, inaar ik moet 't weten. Juist kwam Charles op zijn rijwiel aangereden. Ha>, meneere is daar, zei de poli tieman verlicht. Moet je mij hebben vroeg de jongeling. Complimenten van den burge meester en dat je setfens naar 't ge meentehuis moet komen. Moeten, moeten herhaalde Char les. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1