150 De Witte Vrouw DINSDAG 31 JULI gemeentebestuur feuilleton binnenland No. 17® SSe Jaar^aeg Verschijn! degelijks, aitgezondBrd op Mg en algemeen erkende feestdagen 1917 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ÜpnFm f. IE VELOE It., Kleine fit SS, ÏSissiooen. TelefDon Inters. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- pv f** A gulden bij dood gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jr|||||| lange ongeschikt- a 1g door «f| I van een hand, kerd tegen ongelukken voorU* UI* heid tot werken S een ongeluk (JfUU voet of oog 0«e altkeerlngèn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram, gulden bij verlies 4 ft A gulden bij verlies jp gulden bij verlies van 11111 van een 3 van eiken een duim llllf wijsvinger tU%3 anderen vinger De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. A!g. Verzek. Bank" tê Schiedam RANTSOENEERING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 1 Augutus a.s. het bestaand irantsoen rijst van 0.7 K.G. per hoofd en per 4 weken verminderd is tot 0.4 K.G. per hoofd ,en per 4 we ken. Vlissingen, 31 Juli 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Dc Secretaris M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. MAXIMUMPRIJZEN VOOR PULP. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens artikel 8 der Distributiewet 1916 is goedge vonden 1. vast te stellen de navolgende maxi mumprijzen, zoowel wat betreft pulp campagne 19171918 als oudere pulp a. voor natte pulp ƒ4.50 per 1000 K.G. op voertuig aan de fabriek ƒ4.50 per 1000 K.G., vletwerk op de binnenrivieren en rondom de fabrieken, met vracht voor rekening der koopers 5.75 per 1000 K.G., gröote vaart „Holland", franco voor den w,al 5.75 per 1000 K.G. 15 cent extra onkosten als van ouds op Rotte en Leid- sche Vliet, franco voor den wal alles onder waarborg van voldoend gewicht en van voldoende qualiteit (maximum 66 pet. van het bietenge wicht.) b. voor gedroogde pulp 10.50 per 100 K.G. op voertuig af fabriek, geleverd in zak waarvoor i per stuk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terugbetaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van aflevering wordt teruggeleverd c. voor suikerpulp met een suikergehalte van ten minste 30 14.— per 100 K.G. met een suikergehalte van iten minste 20 13.— per 100 K.G. met een suikergehalte van ten minste 10 12.per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig afgehaald af fabriek, ge leverd in zak waarvoor 1 per stuk in rekening zal worden gesteld, welk be drag wordt terugbetaald indien de zak binnen 3 weken na dien dag van af levering wordt teruggeleverd dat overtreding van het in deze be schikking bepaalde ingevolge artikel 12, der Distributiewet 1916 strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdver klaring der goederen en dat aan de ge stelde strafbepalingen streng de hand zal worden gehouden. Vlissingen, 30 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DOOR A. KANS. 35) - (Nafluit mfloflen.) Twintig frank geven... 't is toch dure nieuwsgierigheid. En mag dat meisje 't niet hooren Luister, ga naar Zandegem en wacht af, wat er zal ge beuren Jan Becelare is geen klapper. Weet je iets van Louis Delaat vroeg Marie, weer nader tredend. Neem... Laat Louis er buiten Je weet, wat ik dezen morgen zei Alloh, menschen, 'k had je beter niets ver rold.. ma/tig toch j'n nieuwsgierig heid... je zult er wel van hooren Sa luut Meuleman oogde besluiteloos dien zonderling even ma. Wat heeft hij dezen morgen van Delaat gezegd vroeg hij dan aan Marie. Dat Louis onplichtig is. 'Maar ihoe weet hij dat Hij schijnt meer te weten dan wij 1 Is hij ook in 't complot misschien JA ja, in 't complot van Delaat tegen Vraag ',f hem zelf, gij met je com- P'ot altijd 1 Ik weet niet, wat je al Peinst of babbelt Saluut 1 riep Meuleman nijdig. Hij Keerde zich om ,en liep terug, blijkbaar Officieel communiqué inzake de „Batavier 11" en de „Zeemeeuw". Het departement van marine deelt mede Den 27n Juli zijn nabij Texel buiten de Nederlandsche territoriale wateren, het stoomschip „Batavier II" met de motorboot „Zeemeeuw" op sleeper, on der Duitsche vlag op weg naar Ham burg beschoten door de Britsche onder zeeboot „E. 55." Nadat beide schepen binnen de Nederlandsche wateren ge vlucht waren, zijn zij door de Duitsche bemanningen verlaten en is volgens waarneming der militaire kustwacht de Britsche onderzeeboot binnen Neder- landsch rechtsgebied gekomen, en heeft een prijsbemanning op de „Batavier II" geplaatst, die het stoomschip buiten ons gebied voerde en getracht heeft op te brengen. Bij aankomst van 2 Nederlandsche torpedobooten, waren de onderzeeboot zoowel als de „Batavier II" wederom buiten de territoriale wateren, doch dit laatste schip, dat veel water maakte, dreef tengevolge van den oostelijken stroom wederom binnen de territoriale wateren. Door de prijsbemanning werd het toen verlaten. De onderzeeboot verwij derde zich, nadat het sein „neutraliteit eerbiedigen" op een der torpedobooten was geheschen. Daarop heeft de Ne derlandsche torpedobootkommandant het schip binnen de territoriale grens ver ankerd. De „Zeemeeuw" is naar Nieuwediep gesleept, de „Batavier 11" is tengevolge der bekomen schade gezonken en zal vanwege de Regeering gelicht worden. De steenkool-voorziening. Naar „de Tel." verneemt, is door de 'Duitsche leveranciers van steenkolen aan de rijkskolendistributie medege deeld, dat in Augustus aanzienlijk min der brandstof zal worden geleverd dan in de afgeloopen maanden. Hoogstens zal 250.000 ton, dus 100.000 ton minder dan in de maanden Mei en Juli worden geïmporteerd. Voorts is bereids ver klaard, dat de Duitsche mijnindustrie in September zelfs dit quantum niet zal kunnen verstrekken, zoodat de import dus 'Vermoedelijk beneden 200.000 ton zal dalen. De rijkskolendistributie heeft onmid dellijk stappen gedaan om te pogen als nog de levering van de eertijds over een gekomen hoeveelheid ad 350.000 ton te verkrijgen. In verband met deze 'hoogst ernstige tijding is reeds aan de Nederlandsche industrie medegedeeld, dat de rijksko lendistributie nog niet in staaf is een toewijzingscijfer voor de komende maand te geven. Distributieregeling van rundvleesch. Iii verband met de geruchten betref den leurder achterna. Charles is niet gerust, mompelde Marie. Ha, misschien komt er licht De leurder zei dat niet lichtzinnig, daar is hij tie serieus voor. ja, misschien komt er licht... ik wacht het gerust af. Louis heeft zich niets te verwijten. Charles speelt in die zaak een rol... misschien wil hij zich wreken 1 We zullen er wel meer van hooren. Marie wachtte op de tram, die haar huiswaarts zou voeren. XVIII. En hoe was 't op 't Begijnhof, vroeg Donkers lachend, toen Marie in de huis kamer van haar reisje naar Brugge uit rustte. Het meisje vertelde haar weder varen. Zoo haastig geweest, zei de koopman. En Philomena is nog een suikernichte... Ze zal wel wat aan 't gesticht vermaken, maar ze is te veel dochter van haar ras, om niet min stens drie vierde van heur fortuin naar de familie terug te zenden bij testament. En tante Clemence... komt ze nog niet terug? Let op, wat ik je gezegd heb... Binnen een week heeft ze ruzie op 't Begijnhof en staat ze weer met ai heur doozen en manden voor onze deur. O, vader, dat heb ik ,nog niet verteld, hernam Marie vroolijk. Tante zal misschien trouwen Wat riep Donkers verbadsd. Hou je me nu voor den gek? Een boer ging er dezen morgen om... En 't meisje vertelde de verschijning fende plannen van den minister van landbouw omtrent distributieregeling van rundvleesch, heeft Zondagmiddag te 's Gravenhage een spoedvergadering plaats gehad van de gecombineerde be sturen van de Amsteidamsche Grossiers- vereeniging voor den Vleeschhandei, de Rotterdamsche Gross.ersvereeniging voor Rund- en Kalfsvleesch en de 's Graven- haagsche Grossiersvcreeniging „Eensge zindheid." Na breedvoerige bespreking is een stemmig besloten, te: stond een krachtige actie op touw te zetten, om te voor komen, dat door onverhoopte uitscha keling van grossiers, duizenden gezinnen broodeloos zouden worden. Een com missie uit de genoemde besturen zal deze week bij den minister een audiëntie aanvragen ter bespreking van de be langen van de grossiers. Besloten werd, zich telegrafisch met den minister in verbinding te stellen. Ten slotte werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen De drie gecombineerde besturen van de Amsterdamsche, Rotterdamsche en Haagsche Vereenigingen van Grossiers in rundvleesch gehoord hebbende de geruchten om trent plannen van den minister van landbouw ten aanzien van de distributie regeling van rundvleesch spreken hun vertrouwen uit, dat deze plannen, zoo zij inderdaad bestaan, niet zullen worden ten uitvoer gebracht en dat, wanneer onverhoopt deze plannen móchten bestaan, dan althans de minis ter zoodanige regelingen zal treffen, dat in geen geval de grossiers zuilen wor den uitgeschakeld en daardoor geheel broodeloos gemaakt. Distributie van koffie? Naar men aan de „Avondpost" uit betrouwbare bron mededeelt, is thans een plan in bewerking tot invoering van een bonnenstelsel voor den verkoop van koffie in het klein, dat waarschijn lijk tegen September in werking zal treden. Geschenk aan het leger. Als een navolgenswaardig voorbeeld van vaderlandsliefde, wordt gemeld, dat baron Schimmelpenninck van der Oye, kamerjonker van H. M. de Koningin, ter beschikking van het legerbestuur heeft gesteld, ten dienste van den munitie- aanmaak, 12 ijzeren kanonnen, geplaatst aan de Laan v. Duivenvoorde en aan den weg van Duivenoorde (het landgoed van den schenker), naar Voorschoten. Gedroogde appelen. De Rijkscommissie van Toezicht op de Fruit Centrale deelt mede, dat het voornemen bestaat dit jaar de zoete appelen en de zure „Holgaten" voor zoover deze niet versch in het binnen land worden gebracht, te drogen en, tetjgedeeltelijke vervanging van de eer tijds van eiders ingevoerde gedroogde appelen, te distribueeren. van Seven Dobbelvinke, den struischen buitenman. Donkers's .gulle lach klonk door de kamer. Ze zal 't 'doen zei Jiij'k Be klaag dien dwazen vent!... Maar wie. weet, misschien zal Seven Dobbelvinke haar naar z'n pijpen doen dansen. Maar ze zal hem .nemen, 't ls een van haar weinige keuren*)... Voor zoover ik weet, heeft er maar eens iemand heur hand gevraagd... een .notarisklerk van Lepelgem... maar 't manneke was niet hooger als een gewillige tronk, en had eendsoort van waterhoofd... Maar nu een geldige boer Was 't nog al een schoone vent, m'n toekomstige schoon broer Kloek en blozend... Ze zai 't doen... Ehwel, 't is nog 't beste En ze ging naar 't Begijnhof uit ergernis over je verkeering, en nu raakt ze er zelve aan de vrijerij 1 Wat zullen we ,nog al hooren 1 'k Ben cu rieus hoe ze me dat gaat vertellen, onze goede Clemence En zoo praatten vader en dochter voort, tot de bel klonk. Een vrij oud heer wenschte Don kers te spreken. Meneer, zei de bezoeker, die zeer zenuwachtig scheen, 'gij kunt mij mis schien inlichtingen geven. Waarover werischt ge die vroeg de koopman. Over de ongelukkige, die hier eenige dagen geleden uit 't kanaal ge haald werd en op 't dorp begraven ligt. kansen. Van uitvoer van deze soorten appelen zal dus geen sprake zijnwaarschijnlijk zullen deze producten tegen een rede lijken prijs worden in beslag genomen. Ook stoofperen zullen niet worden uit gevoerd. Mout. Ernstige moeilijkheden dreigden den laatsten tijd voor de brouwerijen, door dat de Engelschen weigerden het mout door te laten. Ernstig, niet alleen omdat de geheeie industrie, er zijn, naar wij meenen te weten, groot en klein, ruim 300 brouwerijen in ons land met ondergang werd bedreigd, maar ook omdat zoovele wederverkoopers zich daardoor hun verdiensten zagen ont nomen. Na langdurige besprekingen, welke gevoerd werden door bemiddeling der N. O. T„ is thans een regeling ge troffen, waardoor de aanvoer voorloopig weder verzekerd is. („Hbld.") Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. De „Daily Telegraph" spreekt zich in een hoofdartikel gunstig uit over de tusschen Engeland en Duitschland tot stand gekomen overeenkomst ten aan zien van de krijgsgevangenen. Het blad zegtDe betrekkingen en vrienden van de Engelsche officieren en soldaten, die zich thans in Duitschland bevinden, zullen in het vervolg zich niet meer ongerust behoeven te maken over de behandeling, die zij ondervinden. Voor zeer velen is het een prettig vooruitzicht, dat krijgsgevangenen in wie zij belangstellen, binnenkort zullen worden ondergebracht in neutraal Hol land waar zij in belangrijk gunstiger omstandigheden zullen verkeeren. Wij zijn de Nederl. regeering dankbaar, die de conferentie op alle manieren heeft bevorderd en den onmisbaren grondslag voor de taak der gedelegeerden heeft gelegd door om te beginnen aan te bieden zestienduizend krijgsgevangenen te herbergen. De moeilijkheden waarmede het neu trale Nederland te kampen heeft, zijn genoegzaam bij ons bekend om ons allen in staat te stellen te beseffen hoeveel wij dat land verplicht zijn voor deze edelmoedige daad. AL ZWERVEND. „Hellevoet". En nou zie je heel Hellevoet, zei me de zeeloods, die me op een 'brug ge leid had, temidden van 't plaatsje aan 't eind van het Voornsch Kanaal. En ik zag aan weerszijden van de vaart een rij huizen. Dat was dus „heel Hellevoet". Nu, veel grooter is het ook niet, en toch heb ik 't uitstapje naar 't eiland van Voorne niet berouwd. Vooral ook Hellevoetsluis wou ik zien. Die naam is me zoo eigen. Ha, de witte vrouw De witte vrouw, ja, zóó noemden ze haar... stamelde de oude heer, die er zeer deftig uitzag. iHij zweeg een wijle en nokte dan Ik vermoed, dat zij m'n dochter is! Uw dochter herhaalde de hande laar verwonderd. Ik vermoed het Is er een foto van Het parket heeft die... In de stad ja... O, m'n kind... m'n arm, verdwaald kind Een snik smoorde den bezoeker in de keel. Waarom vermoedt ge, dat de overledene uw dochter is hernam de koopman, die diep medelijden met den man gevoelde. Een wonderlijke geschiedenis... en toch ook natuurlijk... Dezen mor gen belde een leurder bij mij aan.... Jan Becelare... Ja... zoo was z'ji naam... Hij heeft de verdronkene gevonden... Dat is juist... Dezen morgen zag hij voor 't raam van een fotograaf 'een portret... 't ls een paar jaar oud, maar die man beweerde dat het sprekend 't beeld was van 't meisje, dat hier te Zande- gem begraven ligt. Hoe is 't mogelijk De leurder ging binnen en vroeg inlichtingen... 't Portret stond daar vergeten in de toonkas... en de pho- tograaf moest nog in z'n boek zoeken, voor wie het gemaakt was... en dan M'n grootmoeder, die nu te Rousse- lare in 't hartje van Vlaanderen slaapt, en wier graf wellicht omgewoeld is door dien wreeden stroom van bezwe ken soldaten, ginds nabij 't Ieperfront, waardoor Rousselare's kerkhof alras te klein werd... m'n grootmoeder heeft me zoo 'dikwijls van „Hellevoet" verteld. Ik hoor het nog En, ja jongens van uit m'n raam zag ik de loodskotter binnenkomen. Ik was blij, want je grootvader was aan boord... en we hadden zulk zwaar weer gehad, 'k Had een heelen nacht liggen luisteren naar den storm... en maar aan de menschen op zee gedacht. Maar nou zag ik de kotter toch... Wat later kwam de commissaris naar me .toe. Toen ie de trap opklom... wist ik het al. Ik voelde het. Ie kwam me vertellen dat je grootvader in 't Engelsch Kanaal verdronken was. De jol was omgesla gen... Om half twaalf kwam je moe der uit school. Ze was toen een meisje van elf jaar. En daar most ik het nou aan zeggen, 's Middags brachten ze je grootvaders kist met kleeren thuis. Grootmoeder liet ons ook wel eens lachen, als ze over Hellevoet vertelde... als ze het over de oorlogsschepen had en sommige eigenaardige straffen, die men toen nog toepaste. Je zag soms wel eens een matroos met z'n bedma tras op zijn rug gebonden, over dek stappen. Of ze had liet over zonderlinge loodsen. Dat Hellevoet wilde ik zien. En van zelf sprak ik met mijn leidsman over Rousselare en Vlaanderen, over den oorlog en al den jammer in België ver wekt. De zeeloods begreep het, hoe het on recht aan België geschied de bevolking verbitteren moet tegen den overwel diger. Hij kwam pas uit zee, was een week buiten geweest. Nou ben ik weer voor een week of acht aan wal, zei hij. We hebben tegenwoordig een renteniersleven. Ja, en nog zijn ze niet tevreden, merkte zijn vrouw op. Tevreden, hernam de loods, als je daar je tijd moet zoek brengen met uren in 't kanaal te zitten visschen, den dijk op en neer te loopen... Tevreden, als je ziet, dat alles zoo slap is... dat de scheepvaart kwijnt. Maar, om door te vertellen, ik kan begrijpen, dat ze in België verbitterd zijn. Ik heb iets van dat onrecht gevoeld. We waren Maan dag dus in zee. 's Ochtends vroeg kwam de „Gelderland" in 't zicht, en ie voer naar de Waterweg. En dan merk ten we drie vliegtuigen, die de boot aanhielden. We voeren er naar toe. 't On'derzoekingsvaartujg van den Water weg was er al. Er is gepraat en ge redeneerd, maar 't slot was, dat de Duitschers de „Gelderland" meenamen. En 't is hard voor een zeeman, om dat te motten aanzien. En ais je dan aan die getorpedeerde schepen denkt, die vischertjes ook al... 't Is nog weinig bij ons... en toch Ja wat mot het bij jelui vond hij mijn adres... De leurder kwam daarop ten mijnent. Woont .gij in Brugge Ja... maar van weinigen gekend... en ze zien me zelden op straat... De aanwijzing van den leurder is ,niet ze ker, maar toch wil ik een onderzoek instellen. Natuurlijk... En gij moet 't een en ander van het geval weten. Weinig meer dan de anderen. Wil ik u alles vertellen O, wees zoo goed Hoe pijnlijk liet voor me is, toch moet ik de waar heid weten. Donkers gaf een kort verslag over zijn bevindingen. Hebt gij die brieven nog... ik zou het schrift herkennen, zei de lieer, toen hij hoorde, dat de onbekende aan den koopman geschreven had. De brieven berusten bij het par ket. Maar wil ik u bij den burgemeester brengen Ja... Of zullen wij tot morgen wachten? Gij ziet er zeer vermoeid uit. Meer zedelijk dan lichamelijk.... Zou de burgemeester meer weten dan gij?... Neen... Ja, laten wij dan tot morgen wachten... Is er hier een logement? Mag ik u een bed aanbieden O, ik mag u niet tot last zijn Kom, kom... er is geen sprake van last... Gij blijft mijn gast... Ik zal mijn dochter zeggen, 'f avondmaal gereed te zetten. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1