ii ALE De Witte Vrouw net inhoud. n~ mar MAANDAG 30 JULI in. Co lessen «Jaargang rlandsche en W!EL nil!! :ekerd SjiTBFirm F. Vil SE VELDE !f:, Kliina Markt §8, Vlissingen. ïéfa Intere. 10 hg Verschijnt Mis, uitgezonderd op Zendag m algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON del v/h cours Hlp- titoor en V o e n s- o ii ci e r- t2 uur n. EN. eping. aan de Rijks- ren een No. 177 1QK7 juren, en een uren. n te Vlissingen, Augustus e.k. te Vlissingen, j. JURRY. ïn g terug te be- Ruyter 58. ;onen (dame en and. aaf letter H., ISSE, Middel- oor meisje van in lak en nikkel AT 66. ker Hoofdpijn, dpijn. Verkrijg- ten flacons a 30 de meeste Apo- :ls. Waar niet ïtvangst van 40 co toegezonden VI, Arnhem. 'ERDAM hedendaag- e ZORG voor rdringen. oudt gij -uiken zacht, d en sterk. breken er haren. roos en fj •rt den eeren A. C. BE- A. DE LAND- en Firma H. J. mburg bij C. F. VL1SSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1,60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.3S. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel Da abonné's, in 't bezit eener (f| fö A gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies gulden bij verlies f5 (ft fï gulden bij verlies 8^ gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #1 IS 1 lange ongeschikt-door 1111 van een hand, i^ll van 8 1111 van een p Hl van eiken kerd tegen ongelukken voorfef U heid tot werken S een ongeluk OvU voet of oog Jlvlj een duim iUy wijsvinger s^tj> anderen vinger [jajo uitkeerlngin worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ulikeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tê Schiedam maximumprijzen pinke- en grasvellen. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens artikel 8 der Distributiewet 1916 is goedge vonden lo. in te trekken zijne beschikking van 14 Juli 1917, houdende vaststelling van maximumprijzen voor pinkeveilen 2o. vast te stellen de volgende Maxi mum prijs voor pinke- en grasvellen met kop en pooten 50 cent per f2 K.G. versch gewicht voor licht beschadigde veilen wordt deze prijs met 1 cent, voor beschadigde met 2 cent en voor wormhuiden met 10 cent per y2 K.G. verminderd, onder be paling, dat het maximum-gewicht dezer vellen op 10 K.G. en het maximum-ge wicht op 21 K.G. wordt vastgesteld. Maximumprijs voor platen van pin ke- en grasvellen 57 cent per /2 K.G. versch gewicht voor licht beschadigde platen wordt deze prijs met 1 cent, voor beschadigde met 2 cent en voor wormplaten met 10 cent per y2 K.G. verminderd onder bepaling, dat het minimumTgewicht der platen op 8 K.G. en het maximum-ge wicht op 17 K.G. wordt vastgesteld, een en ander volgens de bestaande han delsgebruiken. Vlissingen, 30 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De getorpedeerde Scheveningsche loggers. De schippers van de beide in den grond geboorde Scheveningsche loggers No. 23 en 382 hebben verklaard, dat hun schepen Vrijdag respectievelijk te half één en om twee uur 's middags op 52 gr. 20 min. N.B. en 3 gr. 58 min. O.L. met brandbommen tot zinken zijn gebracht. Volgens deze aanwijzing is de vernietiging dus geschied in het vrije gebied. Deze verklaring wordt beves tigd door die van den schipper van den logger „Katwijk 125", die de beide be manningen te halfzes in het vrije gebied in de sloepen drijvende vond. Op de vraag van den schipper van den logger „23" aan den duikboot-com mandant waarom de schepen vernietigd werden, daar zij toch in het vrije ge bied vischten, kreeg hij in het Duitsch eenvoudig ten antwoord „Wanneer wij de schepen niet vernietigen, doen toch de Engelschen het, ot ze nemen jullie mede." Op de tweede vraag, of de Duitschers de sloepen een paar mijl wilden slee pen, werd geen antwoord gegeven, en de bemanningen aan haar lot overgelaten. in een onderhoud gaf schipper Wou- DOOR JL. HAHS. 34) (iwrutt Tertailen.) 'k Heb altijd met m'n broer ge woond. We hadden beloofd niet te trouwen zoolang we te gare leefden. M'n broer is verleden maand gestor ven... en 'k zit daar rau alleen... en ook 'k heb al lang goesting om een vrouw te hebben. En zou je tante willen nemen hep Marie wat verschrikt uit. Om 't rechtuit te zeggen, ja I Ze heeft nog wat centen ook, hé Ja. Dat pasit goed. Bij een huwelijk han niet al van eenen kant komen, zeg ik maar. Even kwam bij Marie, die zich tan k's karakter herinnerde, de gedachte °P den boer te waarschuwen. Dat ie zelf uit z'n oogen kijkt, zei ze dan bij zich zelve. En op de herhaal de vraag van den man haar te gaan 'Gepen antwoordde ze Maar klopt zelf even aan I Ze is thuis. Ja, maar ik ben verlegen, jufvrou- we Philomena zit er bij. En wait geeft dat 't Is zoo'n aardige zake, bijzonder °P die jaren. Waren'ik en zij nog zoo ter Rog van de „Dirk van Duijnen" (Sch. 254) van de reederijjac. den Duik en Zonen, een der zes Vrijdag door een Duitsche onderzeeër tot zinken gebrachte Scheveningsche visschersschepen, nog verschillende bijzonderheden over het gebeurde. De bemanning was visschende naar gegist bestek op 52° 27' N.B. en 40" 5' O.L. en had juist de netten ingehaald, toen te kwart over 3 een ongemerkte duikboot in zicht kwam, die te 3 uur een waarschuwingsschot loste, dat 20 M. van den logger in zee terecht kwam. Onmiddellijk werden de zeilen gestre ken en werd de Nederlandsche vlag ge- heschen. Een kwartier later was de duik boot in de nabijheid van de „Dirk van Duijnen" gekomen, waarop schipper Rog zich met de scheepspapieren aan boord van het oorlogsvaartuig begaf. De scheepspapieren werden niet terug gegeven en de duikbootcommandant sloeg, geen acht op de opmerking van den schipper, dat men met een neutraal vaartuig te doen had. Voor verdere op merkingen (de schipper had er op willen wijzen, dat hij zich in de veilige vaar geul bevond) werd geen gelegenheid gelaten. Slechts werd 5 a 10 minuten tijd gegeven om de bemanning van boord te halen. Na 6 a 7 minuten was de uit 8 man, allen Scheveningers, bestaande beman ning in de sloep, en nauwelijks had deze zich 2 minuten roeiens verwijderd, of van de duikboot werden 12 kanonscho ten, waarvan 7 treffers, op den logger gelost, die na 3 minuten zonk. De bemanning had 2 uur in de sloep rondgevaren, toen zij door de Sch. 454 werd opgenomen. Aan boord van dit vaartuig hoorde zij nog te 8 uur schieten uit de richting waar haar schip was ten gronde gegaan. Voordat de „Dirk van Duijnen" tot zinken was gebracht, was haar beman ning getuige van de vernietiging der Sch. 170, terwijl zij daarna de Sch. 136 tot zinken zag brengen. Schipper Rog vermoedde, dat deze beide vaartuigen drijvende zijn gebleven. Eenigszins anders was, naar een der leden van de bemanning mede deelde, de loop der gebeurtenissen met de „Sterna III" (Sch. 136) van de N. V. Zeevisscherijmaatschappij „Sterna" direc teur D. de Mos. De bemanning van dit vaartuig werd, nadat het waarschuwingsschot van de duikboot was gelost, toegeroepen, dat zij zich in de sloep moest begeven. Aan dit bevel werd onmiddellijk gehoor zaamd. De sloep werd naar de onder zeeboot geroeid, waar zich allen op éen man na aan boord begaven. Hierop moest de in de sloep gebleven C. de Jong twee Duitsche matrozen, onder commando van een officier, aan boord van de „Sterna" brengen, waarin drie bommen werden neergelegd één tegen de donkey, de twee andere midscheeps, terwijl de barometer, een zakje vlaggen, een klok en een zuidwester van een der matrozen werden meege- jong als gij - Och, man, dan is '.t soms nog las tiger hernam het meisje bitter. Ik kan niet gaan Ze vervolgde haar weg en stapte de brug over en de oude poort door. Marie was weer in de stad in de vroolijke straten en ze dacht aan de ontmoeting in het kleine huis. Maar geen triestigheid meer Ze wilde sterk zijn en meehelpen om alle moeilijkhe den uit den weg te ruimen. Op de Markt bij het Postkantoor zag ze eensklaps Charles Meuleman weer. Hij hield zich of hij uit het gebouw kwam, maar het meisje begreep dat hij veinsde en haar van 't Begijnhof tot hier niet uit '.t oog verloren had. Ze sloeg plots de Breijdelstraat naar den Burcht in. Onder de 'boomen, waar Van Eijck van zijn standplaats op dit forum van Brugge neerziet, hoorde ze weer haar naam. Het meisje wilde n-iet omkijken. Meu leman kwam naast haar. Maar enfin, vroeg ze nijdig, zijn dat nu manieren, meneer Meuleman 'k Moet je nog spreken, ant woordde hij op beslisten .toon. Neen... ik wil niet Ik heb er reahit op. Laten we even een stille straat inwandelen... lang moet 't niet duren Maar waarom Kom bij ons thuis Alleen wil ik je spreken 't Is niet over mijn tiefde... ik eerbiedig je besluit, hoe hard 't voor mij is. Wat dan nomen en behouden, evenals de scheeps papieren. Het kompas en een kijker werden ter hand gesteld aan den man in de sloep, die naar de onderzeeër moest terugroeien om de Duitsche man schappen terug te brengen en de overige leden der bemanning van den logger op te nemen. Onmiddellijk nadat dit was geschied, ontploften de bommen aan boord van de „Sterna", die evenwel na 2 uur, toen de na een half uur door de Vlaaraingen 49 opgenomen bemanning haar uit het oog verloor, nog drijvende was. Het politiek accoord. Naar aanleiding van den brief der rechtsche partijleiders aan de iinksche dito over het verbreken van het politiek accoord, heeft de heer W. H. Vliegen, voorzitter der S.D.A.P., het volgende antwoord gezonden „Ik erken dat eer, overeenkomst als vóór de jongste algemeene verkiezingen door de verschillende politieke partijen werd gesloten, in den regel eischt dat, wanneer de minderheid zich eenparig verzet tegen een bepaalde beslissing, wijl zij daarin een politieke beslissing ziet, de meerderheid met dat feit ernstig rekening heeft te houden en alleen in geval van noodzaak er met de macht van de meerderheid, er tegen in mag gaan. Maar niet alleen de meerderheid, ook de minderheid is aan de afspraak ge houden. En de afspraak was niet dat elke beslissing zou worden vermeden over eenig onderwerp, dat tot politieken beginselstrijd zou lijden, zooals u het omschrijft, doch ze was dat dergelijke onderwerpen niet aan de orde zouden worden gesteld, daarom werd het con venant ook officieel aan de regeering medegedeeld. Zooals gij het omschrijft, ware dat niet noodig geweest, wijl het vermijden van beslissingen in de hand van de Tweede Kamer zelf ligt. Het is dus, volgens het convenant, plicht van allen, die eraan meededen, te vermijden dat onderwerpen die iot politieken be ginselstrijd aanleiding moeten geven, aan de orde komen. Het spreekt van zelf, dat een dergelijk convenant geplaatst moet worden in de situatie van het oogenblik dat het ge sloten werd en daarbij zeker dit eene moet voorstaan, dat datgene, wat toen voor iedereen fait accompli was, fait accompli blijft. Het feit dat de Eerste Kamer, om re denen buiten het onderwerp gelegen, weigerde bepaalde aanhangige wetsont werpen te behandelen, waardoor deze wetsontwerpen formeel weer in de Tweede Kamer aan de orde moeten komen om de situatie van het oogen blik waarop het convenant werd geslo ten, te herstellen, kan onmogelijk aan leiding geven tot politieken beginsel strijd, zooals die in dat convenant wer den bedoeld. Wanneer in deze omstandigheden de minderheid zoodanige onderwerpen zou Kotii in die straat iMarie weifelde nog, maar de jonge ling hernam dreigend Kom, zeg ik of ik blijf je volgen 'k Heb het recht eenige vragen te stel len. En oogenblik dan. Wees gerust, antwoordde hij triestig, ik zal'je niet langer ophouden dan noodig is. Ze kwamen in een stille buurt, die eerst langs ruime woningen, dan langs kleine huizen op den stadswal uitliep. Wat is er nu vroeg Marie. Maak het kort Zoo kont als gij wilt. Ik ben op 't justitiepaleis geweest. Moet ik dat weten Ja... Zeg mij mu eerlijk, hebt gij die vrouw herkend De doode Ja, ik heb die vrouw no« gezien, maar kan me niet herinne ren waar. Maar welk belang stelt gij daarin vroeg ze scherp. En Meuleman schrok. O, ik weet het, je konkelt met Louis tegen mij riep \hij nijdig uit. Weer die zotte betichting. (Neen, geen zotte betichting... O, Marie, waarom laat ge je toch zoo ■door Delaat misleiden Nu öok tegen mij En ik peinsde een vriend te zijn Maar wij spreken nooit over je Waarom riep je me nu hier mee Om je te vragen, wat Louis Delaat van mij zegt Niets. Hij scheen wat rustiger en stapte even zwijgend naast haar voort. Héb je nog meer te zeggen willen gaan rekenen onder de onder werpen die bij het convenant werden uitgesloten, en op grond daarvan eischt dat bepaalde wetsontwerpen die door de Tweede Kamer zijn aangenomen, moeten worden behandeld als waren ze verworpen, dan voel ik mij verplicht dat te noemen een verwrongen uitlegging van het convenant, die ik dus niet kan accepteeren. Daarom kan ik de houding der lin kerzijde op Dinsdag 1.1. niet betreuren. Niet deze houding, doch den door u gestelden eisch acht ik in strijd met de overeenkomst, zoowel naar de letter als naar den geest ervan." Prof. dr. J. Woltjerf Dr. Jan Woltjer, wiens overlijden we in ons vorig nummer vermeldden, is 4 Februari 1849 te Groningen geboren, was eerst kweekeling, daarna onderwij zer en behaalde de lagere acten Wis kunde, Fransch en Duitsch en in 1870 de Middelbare acte Duitsch, waarna hij in 1872 admissie-examen deed voor de universiteit te Groningen, waar hij in 1877 werd bevorderd tot doctor in de letteren op een dissertatie „De Lucretii philosophia com fontibus comparata." Daarop werd hij leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Leiden en in 1877 leeraar in Oude talen aan het gymnasium te Groningen, van waar hij in October 1881 vertrok naar Am sterdam, om hoogieeraar in Latijn en Grieksch en Paedagogiek te worden aan de Vrije Universiteit. Zijn voornaamste geschriften zijn La- tijnsche Grammatica (1883, meermalen herdrukt)Chr. Th. Mommsen in „Man nen van beteekenis" (1885). In 1901 werd hij lid van de Prov. Staten voor Amsterdam VII, en lid van deTweene Kamer der Staten-Generaal. Hij was lid van de maatschappij der Ned. letterkunde te leidenvan het Pro vinciaal Utrechtsch Genootschap en 't Utrechtsch Historisch Genootschap en ridder ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Bloem en meel. De minister van landbouw heeft in een circulaire aan de Burgemeesters be paald, dat met ingang van 1 Augustus zal worden verstaan onder Regeerings- bloem 60 pCt. inlandsche tarwebloem, 20 pCt. roggebloem, 10 pCt. aardappel meel, 10 pCt. Amerikaansch meel en onder Regeeringsmeel 65 pCt. ongebuild tarwemeel en 35 pCt. ongebuild mais- meel. In verband met deze mededeeling zal onder voorbehoud te aanvaarden zijn een bericht van de „Msbde.", dat het maismeel, waardoor het brood een geel achtige tint verkrijgt, vervangen zal wor den door gerstemeel. De samenstelling van het wittebrood zou dan worden 56 pCt. Regeeringsbloem, 15 pCt. patent- meel, 15 pCt. aardappelmeel en 14pCt. gerstebloem. vroeg ze. Neen dan, tenminste van die zaak. De toekomst zal bewijzen, dat ik gelijk had. Ja, ik heb nog veel te zeggen... maar Charles Meuleman is van geen tel meer. Hebben de vrijers ruzie vroeg spottend een jonge vrouw, die met an deren voor haar deur zat 4e spellewer- ken. Allen lachten. Vrijers, herhaalde Meuleman zuchtend. Wisten ze maar alles Kom ik breng je in de stad terug Je tram is om half een. Ik zal je dan niet verder lastig vallen. Zijn hoogen toon was 'geheel geval len. De jongeling sprak droevig en weer vóelde Marie een zweem van me delijden. Charles, je moet tooh redelijk zijn, sprak ze. ik ben met Louis verloofd. O, zeg me dat niet, nacht en dag peins ik er aan. Er zijn toch zooveel meisjes. Op 't bloemenfeest had er ook een 'bij je. Zwijg, zwijg, zei hij haastig, wat ik toen geleden heb Ik met haar en gij met hem Dat meisje is al lang naar Brussel terug. O, die dag 'k Weet wel hoe je 's avonds met hem te voet naar huis ging... En dan trok hij naar die witte vrouw O, hoe kon hij je zoo be driegen. Dat zijn leugens schoot Marie boos uit. Kom ik je maar overtuigen Maar neen, je wilt de waarheid niet weten. Je peinst, dat ik uit jaloezie zoo spreek, en 't is uit oprechte liefde. Zelfs al kunt Aardappelen. De minister van landbouw, heeft met intrekking van een vroegere beschikking het volgende bepaald Art. 1. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle aard appelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op de levering en het daarmede verband houdend vervoer vana. die soorten aardappelen, welke uitsluitend als vroege aardappelen in den handel komenb. Eigenheimers of Borgers; c. de aard appelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging. Distributie regeeringsvarkens. Blijkens mededeeling in het Neder!. Landb. Wbl. van de „Inkoopcombinatie" heeft de Rijkscommissie van toezicht op de Vleeschvereeniging aan den minister van landbouw voorgesteld om binnen zeer korten tijd wederom aan te vangen met regelmatig distribueeren van regee ringsvarkens van 70 K.G. slachtgewicht en daarboven, teneinde verzachting te brengen in de moeilijkheden waarin de varkensmester momenteel verkeert. De herdenking van 1 Augustus 1914. De Nederl. Anti-Oorlog Raad meldt het volgende: Op de nationale bijeenkomst van den „Ned. Anti-Oorlog Raad" op morgen middag in „De Seinpost" te Schevenin- gen, zullen ais sprekers optreden mevr. H. van Riel—Smeenge te Emmen, prof. dr. H. Bavinck, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, de heer J. Douwes, voorzitter van de afd. Amster dam van „Patrimonium", mr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den „Nederl. Anti- Oorlog Raad", prof. dr. J. W. Pont, bestuurslid van de afd. van den „We reldbond der Kerken tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de volkeren." Terwijl reeds eerder vermeld werd, dat een koor onder leiding van Arnold Spoel eenige liederen ten gehoore zal brengen, kan thans nog worden mede gedeeld, dat ook mevr. Rika Hopper haar welwillende medewerking heeft toegezegd en eenige toepasselijke ge dichten zal voordragen. Vliegtuigmakers. Bij de marine wordt een nieuw korps gevormd, nl. het korps vliegtuigmakers, samengesteld uit personen, niet behoo- rende tot het militaire personeel der zeemacht. Dit korps bestaat uit metaalbewer kers (M)houtbewerkers (H) en beklee- ders (B). Den 16 Augustus treedt het korps in werking. Nadere inlichtingen zijn o.a.'te beko men op het kantoor van aanneming der marine, Boulevard de Ruyter 62 alhier. ge nooit de mijne zijn, toch zou ik hart zeer hebben om je ongelukkig te zien. Meneer Meuleman, hier kan ik m'n weg zelf vinden, zei Marie ontwij kend. Dus ge zendt me weg Och, ja, waarom niet Als ik jë nog eens tegenkom, moet je me tracteeren riep een man. Marie herkende weer den lijnwaadkoopman. Ja, dan is het de derde keer, ant woordde het meisje vroolijk, blij dat het onderhoud met Meuleman gestoord werd. Maar in dien tijd heb ik een zon derlinge ontmoeting gehad... Je zult er te Zandegem van hooren. Wat dan vroeg Marie. Is 't over de witte vrouw. Ja. Maar 'k ga er niet over klap pen. Over de witte vrouw riep Meu teman verbaasd uit. Ja, maar je zult het wel vernemen, hernam de koopman, Wat weet je dan Charles trok den leurder terzijde. Zeg me alles... wait heb je ge hoord vroeg hij driftig. Ik weet uog niets zekers en klap er niet over. Hoeveel wil je hebben... tien... twintig frank Jonkman, smijt je zoo met 't geld? Waarom stel je daar izulk een be lang in Omdat het van Zandegem is. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1