HUISJE, 0 ïiskunde aapkamer jk. iarine De Witte Vrouw T, ER VRIJDAG 27 JULI gemeentebestuur feuilleton binnenland Wo- 17s 55e Jaeriang 1917 an DINGEN RflGEN. 1STER ROUW ode AEI5JE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. ^el. 200 )nd een n van Zoute- :erke of Kou- :r B, bureau ssen (e Vlis- een :n. te Vlissingen, Augustus e.k. te Vlissingen, JURRY. „Vlissingsche jonge dame, in kennis te in, leeftijd on- iar Indiëgaan eheimhouding j. D., Bureau argarlne- en plaat- eerd by Coloniale met op> oordigen rdere re- 5 Bureau Courant." ssen Nieuwe Rot te vervoegen loekhandel. 16. gin Augustus mende leiden. >s. Crt." :en nette i winkelwerk, euwendijk 14. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ililpïsFirma ïi IVELOE if, Kliini H 58. Vlissifigea. Teleioan Intsrc, 13 ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonrié's, in 't bezit eener gulden bij levens- FJjpfk gulden bij dood f> g"| gulden bij verlies £*f| gulden bij verlies tf* gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis zijn GRATIS verze- SI lange ongeschikt- II door <l||g van een hand, »"lg I van 1IRIR vaneen van eiken kerd 'tegen ongelukken voortri v wl U? heid tot werken %p%Jt een ongeluk tJUUT voet of oog J8.WU> een duim AUU? wijsvinger MV anderen vinger SM» ultkeei ingên worden VERDUE35L0 indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 20 Augustus e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze ge meente dat vanaf Donderdag 19 Juli tot en met Donderdag 2 Augustus e.k. uitslui tend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag, van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van -nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Bouwen Ewoutstraat), D (Groote Markt) en E (Wagenaar- straat), zij, die vóór 21 Februari 1918 zes jaar worden hun, die in het bezit van een trouw boekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 16 Juli 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. .Een kort antwoord van Minister Post- huma en een heel lang van Minister Treub, beide met precies dezelfde strek king als de redevoeringen in. eerste in stantie gehouden. Eenig nieuw ge zichtspunt werd niet aangevoerd. De toon der discussies ging er niet op vooruit. Verschillende leden vonden het nog niet noodig voor de derde maal het woord te voeren. Eenige disoussie werd gevoerd over het verband tusschen de Centrale en de levensmiddelen-distributie. Doordat de leden weer niet geluisterd hadden, werd het debat noodeloos verlengd en door dat ze van comptabele aangelegenhe den niet veel begrip hebben, deden ze vragen, die overbodig waren. De toe stand blijft zooals die iis bij de distri butie alleen de comptabele regeling wordt iets anders. Eindelijk was de Kamer dan toch ge naderd tot de artikelen. Het zijn er maar drie, maar op het eerste zijn ver schillende amendementen ingediend, o.a. het nieuwe van den heer van Bere- steijn om de vennootschap te vervangen door een vereeniging. Deze Vereeniging zal wel kapitaal kunnen bezitten en wel zaken kunnen drijven als dit onvermij delijk iis. Namens de commissie van rappor teurs lichtte de heer van Doorn een amendement toe dat,tot strekking heeft de bank niet op te richten. Op dit DOOR JL. HAHS. 32) (Minne w&oien.) 'Reizigers, met de geopende Baede ker in de hand, hun gids, die als op be- vei monumenten en schilderijen deed -bewonderen, maar 't schoone van Brugge iniet schetsen kon, liepen de Onze Lieve Vrouwe kerk in en uit, en in den lommer van den hoogen stoeren toren bedelden schrompelige vrouwtjes met grijze haarstippels onder 't vaal- witte mutsje, beschermelingen van den „disch", 1) om een aalmoes, belovend voor den schenker te zullen bidden. Een troepje Engelschen zwermde grijze Sint-Janshospitaal binnen om Memlinck te bezoeken. Nabij 't Begijn hof prezen winkeliers hun oud koper of de Brugsche kant aan. 'Marie begaf zich over een brug en door een gewelfde poort, waar haar stappen hol klonken en dan stond ze op het Begijnhof. Marie 1 klonk het achter 't meisje. 1) Liefdadigheidsbureel. amendement was weer een sub-amen dement van den heer Roodenburg in gediend om het beleenen van schuld brieven eeniigermafe uit te breiden en wel tot het beleenen van effecten of het disconteeren of beleenen van handels papier. 'Over deze amendementen werd wei nig discussie gevoerd, aangezien ze fei telijk al bij de algemeene beschouwin gen zijn afgedaan. 'De regeering ontried de amendemen ten-van Beresteijn en nam de amende menten van de commissie van rappor teurs en van den heer Dresselhuijs over. Dit laatste bedoelde bij koninklijk be sluit regelen vast te stellen voor de voorwaarden. Tegen het amendement- Roodenburg had zij ook geen bezwaar. De lieer van Beresteijn was althans zoo verstandig- zijn amendement in te trekken, ,Het wetsontwerp werd aangenomen met 44 tegen 10 stemmen. Verschillende ontwerpen werden af gedaan, w.o. het ontwerp-Limburg en Marchant, in zake de H. O.-wet en de salarieering der onderwijzers. Onze positie tegenover de oorlogvoerende partijen. In de jongste dagen zijn door de eene oorlogspartij weer een aantal Neder- iandsche vaartuigen vernieidin de Noord zee en de andere heeft in Nederlandsch territoriaal water een vijandig koopvaar dijschip naar den grond gejaagd. Over 't laatste geval alleen spreekt de „Köln. Ztg." in een artikeltje waarin het blad het „een ongehoorde onbe schaamdheid" noemt, „dat de Neder landsche souvereiniteit en neutraliteit nauwelijks nadat de Nederlandsche re geering ernstig geprotesteerd heeft we gens de kort geleden plaats gehad heb bende schending van de neutraliteit en de beschieting van de Nederlandsche kust, deze thans weer geschonden werd. Blijkbaar schijnt Nederland thans aan de beurt te komen, nadat met Grieken land afgerekend is. De herhaling van de inbreuk op Holland's gebied, de houding der Engeische pers en de ver bloemde aankondigingen in het Lager huis sluiten iedere verontschuldiging van te voren uit. Het gaat hier, evenals bij Griekenland om een stelselmatig wei- overlegd spel. Op de eerste schrede zullen spoedig verdere volgen." De „N. Ct." merkt naar aanleiding hiervan het volgende op De verontwaardiging van het Keul- sche blad is niet geschikt grooten in druk te maken. Het blad behoort neg steeds tot de verdedigers van den duik bootoorlog, zooals die wordt gevoerd en heeft dus niet het recht over het zeeonrecht door anderen gepleegd, te klagen. Maar er is nog iets, waarin het blad zich vergist. Voor een drama als in Griekenland zich heeft afgespeeld, zijn twee partijen noodig, één die dwingt en één die zich op de wijze, waarop de Grieksche regeering dat deed, iaat mishandelen. Ze keerde zich om en stond voor Charles Meuleman. Gij vroeg ze ontsteld, Ja. Mag ik zelfs niet meer met je spreken Zijn gelaat verrlgd droefheid en die uitdrukking trof Manie. De opwellende boosheid viel. Wat is er dan vroeg ze minder scherp. O, gij wordt altijd zoo kwaad Op den weg naar 't Kasteelhof, dien middag misdeed ik, M'n hoofd was ver ward. Vergeef het mij, Daar peins ik niet meer a an, Gij meent, dat Ik Louis Delaat be schuldig uit jaloezie. 7—.Neen, dat zeg ik niet. ik ben jaloersch, ja, ik .beken het, maar zoo zou ik ze nooit uiten Je houdt me toch voor geen •deugnief, Marie Heb ik je dat ooit laten voelen, meneer Meuleman Neen. Toch zijt je wreed voor mij. Gij wacht me hier op Hoe wist je, dat ik naar 't Begijnhof kwam Neen, ik wist het niet... ik heb je den heelen morgen gevolgd, O, vergeef het me... maar ik kan er niet aan doen... ik moet.., ik word achter je ge dreven, Waarom Omdat ik je gaarne zie. Meneer Meuleman, laat ik je dan Nu mogen hier zekere organen in samenwerking met buitenlandsche bladen tegen onze regeering kuipen en een cam pagne voorbereiden als die thans geleid leeft tot herhaalde schending onzer ter ritoriale zeegrens, het Keulsche blad ver- rist zich zeer als het aan deze anti- Nederlanders een invloed toeschrijft, die ook maar van ver»e te vergelijken is met dien van den voorzitter der afdee- ling Griekenland van den „Bond van neutrale landen", Venizelos. En zelfs al ware dat anders, dan nog zou de Entente, gesteld zij had de booze bedoelingen, die de Köln. Ztg. haar ten opzichte van ons toeschrijft, komen te staan tegenover een regeering en een volk, die een dergelijke poging a priori vruchteloos zouden weten te maken. Belligerente partijen kunnen ons land stellig dwingen tot deelneming aan den oorlog, maar slechts zoo, dat de partij die Nederland daartoe dwingt, ons land tegenover zich krijgt. Generaal Snijders. Op den gedenkdag van zijn 45-jarig officierschap mocht de Opperbevelheb ber, generaal Snijders, gisteren ontelbare blijken van belangstelling ontvangen. De koninginnen zonden den generaal tele grammen van gelukwensching, in zeer waardeerende bewoordingen gesteld. De officieren van het algemeen hoofd kwartier maakten hun opwachting, alsmede een groot aantal militaire autoriteiten. t Voorts werden den generaal eenige prachtige bloemstukken vereerd, in de eerste plaats van de zijde der officieren van den generalen staf en van de Belgen uit het interneeringsdepot te Harderwijk. Geen veeuitvoer? Men meldt ons dat er geen uitvoer van vee naar het buitenland zal 'plaats hebben, Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e luitenant bij het wapen der infanterie de kadetten M. R. de Bruijne, R. J. Holscher, H. R. H. Calmeijer, J. J. A. Keuchenius, L. van Kersen, G. D. I. Birnie, A. F. Steffers, A. A. Benders, Tuinstra, L. M. Arnoldy, A. W. Schot, J. W. Wes tenberg, J. L, W, Seijffardt, A. Duitge- nius, C. J. A. van de Putte, A. A. Schwing, W. P, Schotman, J. D. Hattink, J. A. E. van der Horst, C. G. N. Bijl de Vroe en W. A. M. Lootmans. Tot zinken gebracht, Een visscherman heelt te Hellevoet- sluis aangebracht 3 man van de zeetjalk Spes Mea, tot zinken gebracht door een Duitsche duikboot 8 mijl van den Noord- Hinder. i. Leercursus der Engeische taal. Bij de uitgevers gebr. Graauw te Amsterdam is verschenen een „Qroot» Leercursus der Engeische taal" (met of zonder meester) cjoor F. C. Gijsen. Deze schrijver heeft reeds andere werkjes op taalgebied uitgegeven, waar over wij vroeger reeds ons oordeel hebben uitgesproken, r.og eens zeggen, dat (k de verloofde ben van Louis -Delaat, Hij weer Ja. van Louis... én dat ik hem tFouw""blijf 1 En ik verbied je me te vol gen Als je wilt, dat ik achting voor je behoud, laat mij dan met rust en volg me niet meer Zoo breng je mij op een slechten naam. Ze knikte en wendde zich af. Marie smeekte hij. Maar 't meisje ging vérder 't Begijn hof op. Een kapel, de woning van de Groot jufvrouw, en de kleine, wit toekalkte huizek-es der begijnen omringden een uitgestrekt grasplein, beschaduwd door statige breedvertakt-e boomen. Marie bleef voor een dier hulzekes staan. Voor het venster hing een kraak zindelijk wit gordijn en stonden roode steenen potten met bloemen. Het meisje ging binnen. In een hoekje zat een oud® vrouw met schrander, vriendelijk gelaat te spellewerken, -en- tante Clemence stond a n de stoof 't noenmaal te koken. -v Wel, H. Barbara, daar is ze al 1 ri.D het oudje, nichte Philomena, -en ze schoof den staander met 't kussen weg en stak haar magere, 'beentge hand uit, Dag nichte', dag tante, veel com- plimenten van vader, zei Marie. Wel, hernam de nicht, 't is braaf, m'n kepje, dat je zoo rap gekomen zijt. Thans is het een zeer omvangrijk werk dat hij het licht heeft doen zien. Het is verdeeld in 5 afdeelingen, nl. de uitspraak, de werkwoorden en de spraakleer. De vierde afdeeling behan delt het maken van oefeningen en de vijfde afdeeling bevat de Nederlandsche vertaling der oefeningen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens het zon der de vereischte vergunning, sterken drank .in het klein verkoopen M. H., Domburg, tot 25 lb. s. 15 d. h. straat schenderij: P. F., J. F., beiden te Grijps- kerke, ieder tot 10 b. s. 2 w. t. wet telijk als getuige opgeroepen, weder rechtelijk wegblijven j. van, der G., Tarneuzen, tot 5 <b. s. 5 d. h. binnen- visscherij uitoefenen zonder akte W. V., Souburg, tot ƒ2 b. s. 2 d. h., met verbeurdverklaring van de aalfuik kustvisscherij uitoefenen zonder con sent J. van. der E, Jzn., Veere, tot 1 b. s. 1 d. h. in water waarop het bin- nenvisscherijreglement van toepassing is, een ongeoorloofd vischtuig bij zich hebben J. V., Nieuwland, tot 3 b. s. 3 .d. h. zonder vergunning vissohen in een anders vischwater A. M., Middel burg, tot 2 b. s. 2 d. ih., met verbeurd verklaring van de hengels 1. C. M., L. J. O., beiden te Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 w. t., met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van de peur wild vervoeren in gesloten jachttijd J. F., Nieuwland, tot 5 b. s. 5 d. h., met verbeurdverklaring van den haas op verboden gedeelten van het strand loo pen M. Z., A. P., beiden te Domburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. strooperij K. H. de K., Vlissingen, tot 3 b. s. 1 w. t., met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van het knipmes en met bevel tot teruggave van het zakje aan be klaagde rooken in een daartoe niet aangewezen gedeelte van een spoor- wegrijtu-ig iL. K., 's Gravenhage, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. loopen over tramlijnen der stoomtram Walcheren W. B., Vlissingen, tot 2 b. s. 2 d. h. als dienstplichtige bij het brandwezen te Meliskerke 'bij eene oefening met de brandspuit niet tegenwoordig zijn I. G., K. J., beiden te Meliskerke, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. overtr. Leerplichtwet P. K., wed, van J. F., Middelburg, tot 3 b, s. 3 d. h. H. K„ F. de P., beiden te Middelburg, C. de K., Nieuwland, A. van der V., Vrouwepolder, allen tot ƒ5 b. s. 5 d. h. langs en op de werken be- hoorende tot het kanaal door Walche ren schelpdieren rapen J. van B. Jd., j de N., M. S. huisvr. van R. de N., A. S. huisvr. van A. M., allen te Arnemui- den, H, J., Middelburg, allen tot 0.50 b. s. 1 d. h. zonder vergunning vee laten loopen op grond die bezaaid is J. L,, Vrouwepolder, tot 0.50 b. s. 1 d. h. venten zonder hiervan aan het bu reau van politie te hebben kennis ge geven en het opgeven van een valschen 'naam Th. V., zwervende, tot 1 5 b. s. 1 5 d. h. te Middelburg rijden met een rijwiel over de verhoogde klin kerbestrating der MarktJ. A. G., Mid- ep m'n brief. Dat is wat, een brief schrijven hier 'k Moest het flesschelke inkt gaan leenen "bij Vlnginie, en als we wilden beginnen-, 't was leeg... er zat geen druppel meer in. Dan ging ik naar Slina... maar de penne was rost en sprinkelde. We zijn dan een nieuwe penne gaan koopen op 't hoekske van -de Mariastrate, en tante Clemence heeft den brief geschreven en naar de post (gedaan. Maar nu sta je hier, dat is rap én zet je m'n keppe. Drink een glazeke melk, want 't is zeker warm in de stee en je komt al van zoo verre 1 Doe j'n hoed af... pak j'n gemak lijk thuis. -. ik zou toch alzoo niet -naar 't Be gijnhof gekomen zijn, bromde Clemen ce, die zeer stuursch keek. Wat wil je zeggen? vroeg Marie, Met dien blooten hals, dat wil ik zeggen, 't om ons op 't heele Begijn- hof te doen beklappen Toe, toe, viel nichte Philomena verzachtend in, andere tijden, andere zeden, 't Is waar, als wij metskens wa ren, zouden we alzoo niet op strate hebben durven komen. Wij droegen jakskes tot aan onze kin, goed gesloten. Maar nu loopen de meiskes anders, en wij zitten hier van de wereld afgesloten in 't Begijnhof. ;En werkelijk, dit plein met het kerkje en de woningen, zijn grasplein en boo men scheen een dorpje te midden, maar geheel gescheiden van de stad, en zij, delburg, tot teruggave aan ouders zonder daartoe gerechtigd te zijn loo pen over weiland J. van S., Vlissingen, tof ƒ2 ib. s. I w. t. P. W., J. W„ bei den te Vlissingen, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. loopen over grond die bezaaid is J. J. van den B., J. van den B., bei den te Middelburg, ieder tot ƒ15 b. s. 10 d. h., met bevel tot teruggave xan zakje en zakdoek aan 'beklaagden ar beid strijdig met het bij art. 4 der Ar beidswet 1911 bepaalde, doen verrich ten G. J. S., S., beiden te Vlissin gen, 'ieder tot 2 'b. s. 2 d. -h. wateren buiten de bakken D. van M., J. F. G., beiden te Vlissingen, ieder tot 1 'b. s. 1 d. h. te Vlissingen op verboden tijd een hond losloopend hebben L. F. R., Vlissingen, tot 2 'b. s. 2 d. h. een waakhond laten losloopen W. S., Vlis singen, tot 1 b. s. 1 .d. h. op plaatsen waar dit met een kenlijk teeken 'is aan geduid harder dan stapvoets rijden J. C., St. Laurens, tot 1 b. s. 1 d. h. te Vlissingen rijden over voetpaden D. H., Vlissingen,' tot 1 b. s. 1 d. h. zwemmen en baden op verboden plaat sen W. W., L. L. V., 'beiden te Sou burg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. W. de j., Vlissingen, tot teruggave ouders te Vlissingen met een rijwiel den oprit naar den Boulevard de 'Ruyter bij het Beursplein afrijden N. de K., Wol- phaartsdijk, P. J. van P., Utrecht, A. J. E de P., Goes, ieder tot 1 to. s. 1 d. h. H. A. F. H., Wassenaar, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. L. J. H. S., Vlissingen, tot ƒ0.50 b. s. 1 w. t. de wegen in de verboden richting berijden A. W. Z., Veere, W. C. de K., Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. J. J. S., Middelburg, tot 0.50 b. s. 1 d. h. op een rijwiel meer per sonen vervoeren dan waarvoor het be stemd of gebouwd is J. J. P., Souburg, tot 1 b. s. 1 w. t. 'C. J. M., Vlissingen, tot 1 'b. s. 1 d. h. te Middelburg met een rijwiel rijden over een wandeling A. S., Middelburg, tot ƒ0.50 'b. s. 1 d. h. te Vlissingen -een op den openbaren weg uitkomende regenbak hebben wel ke niet met een slot is afgesloten H. J. V., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. fiet sen zonder licht E. C. P. M., huisvr. van D. 'D. S., Middelburg, tot 1 'b. s. 1 d. h. H. J. S. Jr., Vlissingen, tot 5 b. s. 5 .d. h. A. S., Biggekerke, D. P. Koudekerke, ieder tot 0.50 b. s. 1 w. t. J. B., zwervende, J. S., Arnemuiden, A. C. van der V., Vlissingen, M. V., Vierhouten bij Nunspeet, P. S., Bigge kerke, A. K., Nieuwland, P. van H., D. S.j K. F., C. S., P. C. M., allen te Middelburg, W. C. van K., Souburg, al len tot 2 b. s. 2 -d. h. dronkenschap G. K., Domburg, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. M. van den E., Hein-kenszand, A. F., Middelburg, J. R, Zaamslag, J. S., Ar nemuiden, L. M., F. R., bedden zwerven de, allen tot 1 b. s. 1 d. h. Th. R., Middelburg, tot 2 X 10 b. s. 2 X 10 d. h. j. J., Middelburg, tot 14 dagen hechtenis P. P. de K„ Middelburg, tot 2X3 weken hechtenis en plaatsing in eene 'Rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 X zes maanden rijden met een wagen zonder licht J. M., Middelburg, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. vrijgesproken zijn L. van B., Arnemuiden, aangeklaagd wegens overtr. der 'Leerplichtwet en J. die er leefden hadden het land verlaten om hier rustig hun dagen te slijten bui ten alle drukte, gewoel en gerommel. En ze veranderden niet hun gewoonten, ze aten en dronken, werkten en sliepen als vroeger. Men hoorde hier het gegil en 't gerommel van treinen, die recht van Oostende naar Weenen of Peters burg stormden, .getuigend van den mo dernen tijd, en toch was de stemming van dit 'hoekje die van een eeuw gele den. 't Was voor sommigen een heel besluit geweest 'het lokaalspoortje te gebruiken, om herwaarts te komen. Nu waren ze er, en wat daar over de gracht en de brug gebeurde, 't ging hen niet aan, 't raakte hun belangstelling niet. 'Een begijnhof is echter geen kloos ter zij die er komen, kunnen vrij in de wereld terugkeeren, maar zij voelen er de behoefte niet toe. Als ze maar van tijd tot tijd eens bezoek krijgen van een familielid en zoo een stem hooren van 't oude huis e.n de verwanten, zijn ze voldaan, en blijven ze 't laatst over, och dan hebben ze geheel met de buiten wereld afgehandeld en verbeiden ze kalm en gelaten den dag, waarop ze 't hoofd neerleggen en de zusteren en bu ren daar in de oude ikapel om hun lijk, bij pinkelende kaarsen en wierookgeur, hun e'en gebed wijden zullen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1