De Witte Vrouw 26 JULI binnenland" Mo. J74 55e Jaargang 1917 Verschijnt dagelijks, yitgezsndcrd ap Zondag en alpeiegn erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON KAMEROVERZICHT. Stads= en Provincienieuws Jrie- en Cosfuum- (ling der Wasch. of Dienstbode, aie Handwerken, kouden, Strijken, Jhebben, in Ver sussen op eiken yan het Bestuur, jieblurg, die op 'gevraagd een ÊUW, Graven- |en winkelwerk, fieuwendijk 14. egin Augustus .innende leiden, iss. Crt." VLISSIiNOSCHE COURANT DONDERDAO ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent Uiiggïsfirn F. ïil IE VELDE Ir, Heine Gissingen. ïsleloon into. IC ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6)4 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener A A A A 8ulden bij levens- p-i F* gulden bij dood gulden bij verlies gulden bij verlies 4 <f| jfè gulden bij verlies r* gulden bij verlies polls, zijn GRATIS verze' jta 11 iI i !an8e ongeschikt- 9 B door *OhI| van een hand, 5 11 van |fll|I van een H| van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken i %jrU een ongeluk voet of oog vJ een duim AWIJ wijsvinger OU anderen vinger D«z« uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ulikecrlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam Gemeentebestuur. VORDERING OOGST. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis, de vol gende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, maakt bekend, dat door hem in bezit genomen is of zal genomen worden op liet tijdstip, waarop het oogsten is aangevangen of zal aanvangen, de totale opbrengst van de navolgende gewassen van den oogst 1917wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit, veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche-), groene, gele en grauwe erwten (alle soorten), alle andere boonen en kanariezaaddat in elke Provincie een Regeerjngscommis- saris voor de Rijksgraanverzameling belast is met de inbezitneming en in zameling van genoemde producten dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de af levering van deze producten aan andere personen dan bedoelden Regeerings- Commissaris voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen slepen en zij zich blootstellen aan strafrechte lijke vervolging. 's Gravenhage, 19 Juli 1917. De Minister voornoemd, (get.) POSTHUMA. Vlissingen, 25 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VERWERKEN TOT VEEVOEDER VAN GRAAN. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis de vol gende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Gelet op artikel 6 der Distributiewet 1916, onder intrekking van Zijne be schikkingen van 3 Februari 1917 Staats blad no. 29 en van 15 Maart 1917 Staatsblad no. 63 Heeft goedgevonden te bepalen I. Het is behoudens Zijne bijzondere toestemming of die van den Minister van Oorlog met ingang van heden ver boden A. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit te verwerken tot voedermiddel voor dieren of te vermengen met voe dermiddel voor dieren B. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit gedorscht of ongedorscht, verwerkt of onverwerkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voermiddel voar dieren te gebruiken. II. het onder 1 bepaalde is niet van toepassing op paarden-, wier-, schapen-, duiven- en waalsche boonen. 's Gravenhage, 16 Juli 1917. De Minister voornoemd, (get.) POSTHUMA. Vlissingen, 25 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DOOR A. HANS. 31) -(Mint Terhoden.) De tram floot. De stilte werd ver broken, de reis voortgezet. Aan de vol gende halte stapte een man in den wa gen, waar Marie zat. Hij groette, keek het meisje aan en zei Wel, ik herken je. Je zijt van Zan- degem, hé Ja. En je woont tegenover de kerke. Zijt ge de dochter niet van den koop man Donkers Ja. Gij zijt toch niet vam Zande- gem, antwoordde Marie. Neen... Jan Becelare is van Vlaan deren, van overal, dus al kweekte zijn moeder hem op te Hooglede bij Rousse- lare. Ken je Hooglede vroeg de lijn waadkoopman, want hij was het. Neen. Een schoone parochie. Hooglêe, noemen we het. Een andere streke als hier. 't Bergt daar en we hebben schoo ne verregezichten, leper- en Brugge- waarts. Hier zijn we in 't Bloote, daar in 't Houtland. Meer bosschen al onze kanten... al gooien de menschen ze, TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Ook vandaag eerst te 11.55 ure het vereischte aantal leden bijeen om de vergadering te beginnen. Dit verschijn sel, twee dagen achtereen, klopt niet met de geweldige redevoeringen die het groote landsbelang schetsen van dit ontwerp. Hoewel de discussie over de Export- Centrale Vrijdag al uitgeput was, had den zelfs vandaag nog enkele leden den lust om te spreken. Het aantal vragen dat gesteld wordt, stijgt met ieder uur en opmerkelijk is dat het grootste ge deelte vragen is naar den bekenden weg. Zoo vroeg de heer van Doorn wat er zou gebeuren als het garantiebedrag van twintig millioen is overschreden. Had hij de stukken goed gelezen, dan zou hij weten dat dit bedrag slechts te pas komt bij de executie van de Cen trale. Overigens valt van dezen spreker alleen mee te deelen, dat hij den vorm der vennootschap niet ongelukkig vond. lederen vorm dien men zou kunnen kiezen, zou ten slotte gelijken op die van een vennootschap dat trouwens een gelukkigen vorm is voor het drijven van handel. Nadat de heeren Nierstrasz en Rut gers nog wat meer vragen hadden ge steld was eindelijik Minister Posthuma aan het woord. Deze had een lange rede op papier staan en las die met groote snelheid voor. Slechts enkele punten kunnen wij er uit halen. Zoo zal de Centrale pas gaan werken als de distributie voldoende heeft voor de bin- nenlandsche consumenten. Het is echter niet alleen de kwestie dat er genoeg eet-waren is. Ook de industrie moet aan den gang blijven en daarvoor dient men zich eenige opofferingen te ge troosten. Het hoofddoel van de Centrale is het streven om de geëxporteerde waren be taald te krijgen met waren. Daarbij moet echter vaststaan, dat de export niet wordt stopgezet ais dit niet of niet geheel gelukt. Voor het meer uitgevoer de zal papier geaccepteerd moeten worden en om daarmede te financieren is een bank noodig. In het algemeen zal de Centrale con senten blijven verieenen als uitzonde ring zal ze goederen op eigen naam ne men. Vandaar dat zij_als vennootschap moet kunnen optreden. Voor een regee- ringsbureau gelden dezelfde moeilijk heden -als voor het semi-officieele bu reau en bovendien nog vele andere be zwaren. In het buitenland bestaan aller lei instellingen, maar aangezien de toe standen daar heel anders zijn, geeft ons dit geen houvast. Een regeerings- bureau wijst de Minister geheel af. Wat de regeering zou doen als het ontwerp verworpen wordt Precies hetzelfde, zeide de Minister, omdat de credietvraag opgelost moet worden. Desnoods ware «en andere vorm te jammer genoeg uit. Heb je nog van Bakelandt, den wreeden rooverskapi- tein hooren spreken Ja- Ehwel, die deugniet verbleef in de bosschen van onze streke. 't Is een goë honderd jaar geleden. M'n grootvader en grootmoeder hebben dikwijls op hun hofke voor hem zitten beven, in de lan ge winternachten, als hij met z'n groote bende overal binnenbrak en de men schen vastbond en sloeg, tot ze hun geld aanwezen onder een blauwen steen in den kelder of ergens gemetseld in den muur. M'n grootmoeder heeft wat dikwijls luide schreuvels 1) gege ven, als ze geruchte hoorde, 't Was de wind in de schouwe of langs 't dak of door de hooge pepels aam de bane... of een deure van den sta!, die kreesch, maar de menschen waren benauwd en peinsden maar alsan op den wreeden moordenaar, die zoo slim was, dat ze hem niet pakken konden, 't Was een blijde dag, toen ze eindelijk Bakelandt op de groote Markt van Brugge den kop afsloegen. M'n grootvader en vele parochianen trokken al van te nachte maar de stêe om dat te zien en rond de markt waren de daken al van ochtends tijdelijk 2) zwart van 't volk. Ja, onze grootvaders wisten meer te vertellen dan wij. Nu is het in de bosschen van Hooglêe tot Ieperen en Dixmudè zoo stille en rustig als hier. En toch... stille en rustig Vele menschen zijn nog niet 1) Kreten. 2) Vroeg. vinden, de vereeniging bijvoorbeeld. Maar in wezen moet de oplossing in dezelfde richting gezocht worden. Minister Treub wilde zijn rede van Vrijdag nog wat aanvullen. Hij bestreed de opvatting dat door de Centrale ver kapte belastingen werden geheven. Dat het overschot van de vennootschap ten slotte in de schatkist zal komen, bewijst niet dat het een belasting is. Bij de be drijven is dit precies hetzelfde. Nog kort verdedigde hij de vennoot schap, een systeem dat ook in Duitsch land in de „Reichsteller" wordt ge volgd. De levensmiddelenkwestie. Naar wij vernemen heeft de Koningin het lid van de Tweede Kamtr den heer J. v. d. Tempel, uitgenoodigd tot een onderhoud inzake de levensmiddelen kwestie. De datum, waarop dit onder houd zal plaats hebben, zal nader wor den vastgesteld. De aanvoer van steenkolen uit Duitschland. Naar de „Tel." vereeemt is in het met Duitschland overeengekomen kwan tum voor invoer van steenkolen naar Nederland geen verandering gekomen. De invoer over land is echter tijdelijk beperkt in verband met de aanvallen van Engelsche zijde op de Duitsche kolenbooten bij Bergen aan Zee. Daar de Duitsche Regeering dit risico bij voorkeur niet wenscht te loopen is met de Nederlandsche Regeering overeenge komen dat de hoeveelheden Duitsche cokes, die momenteel in Rotterdam lig gen, aan ons worden toegewezen, en in mindering zuilen'Worden gebracht op het maandelijks kwantum dat Duitschland ons zou leveren. Daaruit is het verminderen van het aantal kolentreinen naar het oosten van ons land te verklaren. Generaal Snijders. Heden is het 45 jaar geleden, dat de generaal C. J. Snijders, opperbevelheb ber van land- en zeemacht, tot officier werd benoemd. De generaal trad in 1869 op 17jarigen leeftijd als cadet in dienst, werd 26 Juli 1872 benoemd tot 2e luitenant bij het wapen der genie en in het volgend jaar voor twee jaar gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, waar hij op Atjeh bij de gevechten bij Lamara Oiijlo het ridder kruis der Militaire Willemsorde verwierf, welk eereteeken hem is toegekend bij Kon. besluit van 12 November 1875 no. 18. In 1875 bevorderd tot le luitenant en in Nederland teruggekeerd, was hij ach tereenvolgens geplaatst te Utrecht, werk zaam als ieeraar aan de Kon. Militaire Academie en geplaatst te Dordrecht, in welke plaats hij 5 Februari 1883 werd benoemd tot kapitein. In dien rang werd hij in 1886 geplaatst bij het korps gonietroépen te Utrecht, in 1887 be veranderd. Je hebt daar nu die zake op de parochie, van die witte vrouwe. Er zit daar ook een deugniet achter, maar 'ik geloot niet dat het Delaat's zone is. Neen, 't is hij niet, sprak Marie heftig. De menschen dolen zoo rap. Een zegt wat, de ander vergroot het, de derde weet het nog beter en op 't laat ste is dikwijls een onschuldige al ge oordeeld, gevonnist en veroordeeld in den mond van 't volk. Gelukkig is 't gerecht voorzichtiger, 't Gebeurt nu nog, dat onplichtigen in de gevangenis gestoken worden.!, wat zou 't zijn als de zwarte heeren naar al den praat van 't volk moesten luisteren Neen, voor mij is Delaat's zone de piichtige niet. Ik heb met den (boer gesproken (Met Delaat vroeg Marie belang stellend. Ja. En hij had het over z'n jongen, en, zie, 'k ben geen advocaat en geen heere van den tribunaal, 1) maar als je dien man hoort, zóó oprecht, zoo sim pel, dan zegt m'n harte dat is de waarheid Ee.n deugniet zit achter die zake, maar 't is Delaat's zone niet. Wie dan O, meiske, ik ga niet doen lijk die wijvekes, die altijd op je parochie voor de kerke staan te klabesteren. Wie dan? Ik weet het niet en ga niet voort op hetgeen ik langs de straat hoore 1 De heeren van 't 'gerecht moeten het uit zoeken, ze hebben er voor geleerd en l't 1) Rechtbank. noemd tot hoofd van onderwijs aan de Kon. Militaire Academie, in 1894 ge plaatst te Amsterdam en in 1896 te Gorinchem. Den 20 juli 1901 volgde zijn benoe ming tot majoor en eerstaanwezend in genieur te Haarlem, en 7 Augustus 1903 tot Iuit.-kolonel te Utrecht. Den 16den Juli 1906 is hij benoemd tot kolonel, den 16den Juli 1908 tot generaal-majoor en sous-chef van den generalen staf, in 1910 tot chef van dit dienstvak en 31 Maart 1911 tot luit.-generaal. Toen 1 Augustus 1914 leger en vloot op voet van oorlog zijn gebracht is de luit.-generaal bij Kon. besluit benoemd en aangesteld tot opperbevelhebber van land- en zeemacht. Den 9en Augustus d.a.v. volgde zijn benoeming tot generaal. De generaal wordt in September a.s. 65 jaar. De vleeschrantsoeneering. Eergisteren heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad tusschen den directeur van het gemeentelijk abattoir en eenige afgevaardigden van de vleesch- houwers, in verband met het besluit van den Minister van Landbouw, Handel en en Nijverheid om 'over te gaan tot de. de distributie van rundvleesch. De direc teur deelde mede, dat de Minister reeds bij het begin van de algemeene distri butieregeling ook tot de distributie van rundvleesch wilde overgaan. Op aan dringen van de directeuren der groote abattoirs werd toen nog geen rantsoe neering ingesteld. Thans is echter rant soeneering noodzakelijk. De voorwaar den, door den directeur namens den Minister aan de slagers medegedeeld, zijn echter van dien aard, dat zij door dezen onaannemelijk worden geacht. In verband hiermede zal heden worden geconfereerd met den voorzitter van de vleeschhouwersvereeniging te 's Graven hage. Voorts is gisterenavond te Amster dam een vergadering gehouden door de slagersvereeniging, „Verwachting," waar de rundvleeschdistributie werd be sproken. Aardappelen. Op sommige veilingen van vroege aardappelen komt het voor, dat een hoeveelheid poters of drielingen wordt gekocht om als veevoeder te dienen. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat daardoor een gedeelte aan de binnen- landsche consumptie wordt onttrokken, kan dit in geen geval worden toege staan en verzoekt de Groenten-Centrale den veilingbesturen daarop streng toe zicht uit te oefgnen. Fruit. fn verband met de moeilijkheden, die zich voor de verwerkers van fruit voor doen bij den aankoop van het in hun inrichtingen te verwerken fruit, geeft de Fruit-Centrale den veilingbesturen in overweging maatregelen te nemen, waar door een billijke verdeeling onder de verschillende koopers of fabrieken, wordt verkregen. Wanneer meerdere fabrikan ten zich als koopers aanmelden en zij is hun stiel. Ik verkoop lijnwaad, en als ik zorg, dat het goed en deugdelijk is, heb ik mijn werk gedaan. Maar De laat's zone is de piichtige niet. Zie, ik rijd niet verre mee. Hier stap ik af en trek al leurend naar Brugge en 'k hope, dat Ons Heere me een goeden dag zal verieenen. Anders, die groote stadswin- kels, de velocipeerden en de trams doen onzen stiel vele scha. Maar 't zal mijn tijd nog wel duren 1 Goeden dag. De koopman verliet den wagen en dadelijk reed de tram voort. Delaat's zo-ne is de piichtige niet, herhaalde Marie, en 't wekte haar vreugde, dat deze vreemde gezegd had wat in haar gemoed leefde. Bewijzen had de man niet aange voerd, slechts zijn indruk weergegeven, en hij was een simpel mensch, niet ge steld of geacht, een zwerver door Vlaanderen... en toch was zijn gesprek voor het meisje een verkwikking. De zon (boorde door de nevelen, en als op een sein rezen de dampen op en lag liet wijde land daar vol kleur en licht. De witte gevels blekten, de blanke duinen schenen zich plots te verheffen, roode daken vonkten tusschen weelde rig groen en weer prijkten de velden met hun heerlijke zomertooi. En ook in Marie's harte drong een straal, en de triestigheid week, moed en vertrouwen keerden terug, rust daal de neer. Louis is onplichtig, mompelde de verloofde, en geen gekonkel of vijand schap zal onze liefde schokken. Nie het onderling over de verdeeling van de aangeboden partijen niet eens kunnen worden, zou de veilingmeester door aanwijzing van den kooper, die kwestie kunnen oplossen. Een nieuwe stalen helm. Bij het leger is een nieuw-model stalen helm in proef gegeven, welke voorzien is van ventilatie-openingen en een binnenwerk met kussentjes. Het geldt hier een proef met de vroeger in gebruik gegeven helmen, waarbij in het bijzonder moet worden nagegaan of de ventilatie openingen een gunstige wer king uitoefenen, zoomede of het nieuwe binnenwerk het passend maken van den helm bevordert. Opzoeken van oude vuurmonden. De opperbevelhebber heeft de autori teiten der landmacht opgedragen, een onderzoek te doen instellen naar de plaatsen in ons land, waar zich oude gietijzeren kanonnen bevinden, welke dikwijls als meer- en schamppalen langs wegen en kanalen zijn geplaatst. Vooral in de omgeving van oude steden en vestingen, langs het Veornsche kanaal, het Noord-HoII. kanaal enz zullen er vele worden aangetroffen. Het onderzoek kan b.v. door wielrijders-patrouilles worden ingesteld en moet nauwkeurig plaats hebben, opdat, zoo noodig, deze kanonnen gebruikt kunnen worden bij den aanmaak van munitie. VLISSINGEN, 26 JULI. Het plaatselijk Christ. Arbeids-Secre- tariaat heeft aan de permanente-com missie inzake crisis-maatregelen uit de Katholieke en Christ, werklieden te Utrecht, het volgende schrijven gericht Door het Rijks-kolen-distributiebureau zijn de hoeveelheden brandstoffen welke ieder huisgezin betrekken mag gepubli ceerd. Nu doet zich eigenaardig voor, het verschil van hoeveelneid in de ver schillende klassen, begrepen onder groep A. En op de op Woensdag 18 Juli ge houden vergadering van het plaatselijk Christ. Arbeids-Secretariaat, vertegen woordigend de afd. „Patrimonium", R.- Kath. Volksbond, Christ. Met. bond, Roomsch Kath. Met. bond „St. Eloij" en de Chr. Nat. Werk. bond afd. Vlissin gen, is het juist besproken of het ook mogelijk is, pogingen in het werk te stellen, bij de daartoe bevoegde auto riteiten, om de distribueering van vaste brandstoften zooals deze thans is over gegeven, aan een herziening te onder- weipen. Gezien groep A, klasse 1 en la, klasse 2 en 2a, die respectievelijk 12 en 10, en 14 en 12 H.L. ontvangen, en inkl. 3 in eens op 22 H.L. springen, met aftrek van 5 H.L. zoo men kookgas bezit en zoo vervolgens tot kl. 8 toe. Zoo komt het ons inziens zeer onbillijk voor dat het verschil van 1 haardstede, zoo als mand of niets kan ons scheiden. De tram reed Brugge 'binnen, eerst voor kleine huizen, waar vlijtige spelle- werksters een oogenblik de bobijnen van 't (kantkussen lieten rusten om hun spelende kinderen in de zonnige straat toe te roepen, dat ze zich'moesten zwichten van 't gevaar, dan door de ruimere buurten, over grauwe bruggen, wplke zich welfden boven de sluime rende kanalen, waarin statige zwanen zwommen en eindelijk, ibleef ze als met een zucht van verlichting op de schouwburgplaats staan. Marie stapte af. Voor haar rees 't hooge, zwierige Belfort, en juist beier den de klokken 't guitige liedje van 't looze visschertje. Brugge was vroolijk dien morgen. In de straten zag men niet het zwoegen en slaven van den mensch om het las tig bestaan, maar toeristen in kleurige toiletten vulden >ze met liu.n blij geschet ter en geschater. Marie begaf zich naar 't Begijnhof. De Dijver lag daar in haar rust en onder de hooge hoornen bij het water zaten de oudjes te keuvelen, ter wijl eenige schilders een mooi hoekje op hun doek brachten, aangegaapt door straatslijpers en dagdieven, welke van de kracht, de gezondheid en 't kant kussen hunner vrouw en dochters leef den en nu eve.n rekkend en geeuwend 't ligplaatsje in de zon bij de brug of ■tegen een ouden, grauwen gevel had den verlaten. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1