De Witte Vrouw VRIJDAG 20 JULI ffe® iö# 55e Jaargang 1917 Bp®Finn Ml I VELDE b, Klein Markt 58. Vüssisspn. Meteen Inierc. !8 dsgeiijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkends Christelijke feestdagen gemeentebestuur KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND Stads- es Provincienieuws ma. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Ofl STI $"fe g"lden bij levens- n IT gulden bij dood gulden bij verlies A If gulden bij verlies 4 |"h gij gulden bij verlies ff* gulden bij verlies ooiis zijn GRATIS verze- #8 |i Ifii lange ongeschikt-»T||I door «Hggg van een hand, g f van II gig vaneen van eiken kerd'tegen ongelukken voorgjheid tot werken të %$\3 een ongeluk CWU voet of oog IQJU een duim 1UÜ wijsvinger anderen vinger Pere aiïtoerlngin worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. /tig. Verzek. Bank" tê Schiedam MAXIMUMPRIJZEN HARING. (Burg- ei Weth. van Vlissingen ibrengen ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is goedgevonden I. ingevolge artikel 8 der Distributie- wet 1916 vast te stellen een maximum- .groothandelprijs voor volle- en maat jesharing van ƒ25.50 per ton van 750 stuks, met een netto vischgewicht van 110 K.G. per ton, netto contant, franco station van afzending (fust in prijs in begrepen) II. met handhaving van den bij be schikking dd. 3 A,pri! jl. no. 28600b, afdeeling Handel, vastgestetden maxi- mum-kleinhandeliprijs voor volle- en maatjesharing (niet sdhooragemaakt) van 4 cent per stuk, en voor gemari neerde haring van 6 cent per stuk, in gevolge artikel 8 der Distriibutiewet 1916 vast te stellen een .maximum- kleinhandelprijs voor volte- en maat jesharing, schoongemaakt, al of niet uitgesneden of gefileerd, van 5 cent per stuk III. dat bovengenoemde maximum prijzen gelden voor alle haring, zoowel voor nieuwe haring als voor haring van de teeit 1916. Vlissingen, 19 Juli 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. TWEEDE KAMER. Vergadering Van Donderdag. Appèl nominaal om te beginnen. Dat begin is eenigermate in strijd met het verlangen van de Kamer om spoedig gereed te zijn. Het is bekend dat de regeering feite lijk dit wetsontwerp op de Export- Centrale n;iet had béhoeven in te die nen, omidait de wet van 3 Augustus 1914 haar de miacht ,gaf deze Centrale op te richten. Slechts onder drang 'der Eerste Kamer die er een woordje over wilde meespreken, heeft de regeering nog eens speciaal vergunning gevraagd van de Staten-Generaal. Die houding der regeering werd door den heer de Wij- kerslooth de Weendesteijn gelaakt. In Augustus 1914 gaf (de Kamer z.i. terecht alle macht aan de regeering. De Kamer wist van de internationale verhoudin gen niets af en zij gaf de regeling van den export aan de regeering over. Thans «weet de Kamer niets meer van die venhoudingen. Zal ze nu de macht van de regeering gaan beperken door dit ontwerp te verwerpen Dat gaat niet en de verantwoordelijkheid van de regeering zou er niet door gewijzigd worden. Het ontwerp geeft alleen aan in welke richting en in welken vorm de DOOR A. HANS 26) (Mus tertoiei.) De grafmaker verwijderde zich. De beide knechten 'namen de doode op en legden haar in de kist, welke te midden van den vloer stond. Onder 't hoofd met de lange lokken schoven ze een bosje schavelingen. De veldwachter trok de plooien van den mantel dicht, het witte gewaad was geheel bedekt. 't Is of ze ligt te slapen, zei een der timmerlui. Ja, antwoordde zijn makker. En peinzen, dat ze als klein kin- deke in lieur wiegje lag, klonk een vreemde stem. Het drietal verschrok. De lijnwaadkoopman was slil ge naderd. Hoe komt gij hier vroeg de veld wachter verstoord. Over 't muurtje... 'ik heb aan den burgemeester gevraagd of ik haar nog eens zien mocht en 't was goed. Ik heb haar toch gevonden, nietwaar Ja, ja, 't is zooals ik zeg, peinzen, dat zij als kindeke in lieur wieg lag en een moe der er over waakte en alles deed om 't kostelijke leven te bevorderen en te ontplooien. En nu dat leven verdoen Maar, och Heere toch, is zij de schul- regeering 'de macht zal gebruiken, die zij reeds heeft. In zooverre wordt dus de vrijheid der regeering beperkt. En daarvan mag z.i. geen sprake zijn. Zijn conclusie was dus dat zij, die vóór het ontwenp zijn, d.'w.z. vóór centralisatie, het .ontwerp moeten verwerpen. Daar door zal der regeering een dienst be wezen worden, terwijl de toestand er niet anders door zal worden. iDe regeering mag ook niet denken dat zij iets van haar verantwoordelijk heid ikan afschuiven op de vennoot schap, aangezien deze toc'h „officieel" is. In (de buitenlandsche pers is daarop reeds gewezen. 'De inwisseling van het minderwaar dige papier zal vergemakkelijkt wor den. Maar is dat wel gewenscht Hoe moeilijker het is dit papier in te wisse len, 'des te'krachtiger zal. de aandrang zijn om een andere betalingswijze te verkrijgen. Alleen de bankiers zullen voordeel hebben van de regeling en voor hen achtte 'hij die niet noodig. Zij hebben het voordeel 'gehad van 'den toestand en zij (mogen nu (wel eens de kwade kansen ook hebben. De tweede spreker v,an dezen dag zal evenmin voor het ontwerp stemmen in dien hef blijft ziooals dit is. En deze ■tweede is niemand minder den >mr. Pa- tijn, wiens gezag in financieele aange legenheden bij alle leden zeer groot is. Hij wps ook van .meening dat het ont wenp overbodig is en afstemmen brengt de regeering niet in verlegenheid. Cen tralisatie is noodig, maar bezat de re geering daartoe niet de macht Waar om .koos ze den vorm van een vennoot schap, waarvan het doel toch altijd in de eerste plaats is het maken van winst en dit doel zat bij de regeeniragsven- nootsehap niet voor. Het eenige argu ment dat de regeering voor haar ven nootschap aanvoert is gelegen in haar opvatting dat particulieren gemakelij- ker kunnen onderhandelen met het bui tenland dan de regeering. Dat argument achtte de 'heer Patijn van geen gewicht. Men zou toch niets dan" een officieel lichaam in de vennootschap zien. Lie ver dan een Centrale of een regeerings- bureau had hij gewild een organisatie van den geheelen export in den geest van het liandbouw-export-bureau. Ten aanzien van het credietpapier sloot hij zich bij den heer van Bere- steijn aan. Hij voorzag eigenlijke spe culaties, die door de regeering feitelijk in de hand worden gewenkt. De aandeelhouders zuiien wel te vin den zijn omdat het aandeel medezeg genschap geeft in de handelingen van het oppermachtig bureau. Maar dat neemt niet weg dat een vennootschap als deze de koers zou worden afgeke ken. Het woord van mr. C. P. Zaaijer .dat deze vennootschap een juridisch gedrocht is, nam hij over en hij waar schuwde een ieder, vooral de landbou wers om toch geen aandeel te nemen, aangezien deze bank uitloopt op boe renbedrog, in den letterlijken zin des woords. ■dige Wat dreef haar naar die vaart? Ze lag er, -'t arm schaap, als op een bed van waterbloemen. En nog is ze schoon, de dood heeft haar geraakt, maar niet geschonden. Wacht, men- schen, sluit de kist nog niet ■Hij ging naar buiten en keerde met een handvol bloemen terug, welke hij over de doode strooide. Welk een gedacht zei de veld wachter. Stil, man, 't is geen gedacht, 't is gevoel. Ze is zoo veriaten, zoo alleene. Peins eens, geen mis, geen klokketoon, geen familie, geen kennissen of ge- buren Ze heeft ook zelfmoqrd begaan, sprak een der mannen. En ze is onbe kend. Stil, vriend... wist ze wat ze deed Kent gij haar angst, haar wan hoop Men smijt toch niet roekeloos 'het schoone leven weg. Als men door kwalen gepakt is, en 't lijf zoo lastig wordt om dragen, loopt men nog naar doktoors, hoe verre ook, om 't moeilijk leven nog te rekken. Ja, ze ligt daar zoo alleene... als een schamel wezeke. Jan Becelare wil toch wat eere geven en een gebedeke lezen. De menschen oordeelen hard. God zal wel barmher- tiger zijn Mogen we de kist sluiten vroeg een der knechten aan den veldwachter. De burgemeester moet eerst ko men, zei deze. (Hij zal hier wel seffens zijn. Ja, 't is een zaak van de wet... en de wet is koud, hernam de leurder. Als dat meisje geboren werd, is de ya- Deze veroordeeling 'was wel zeer scherp en liet niet na diepen indruk te maken op de Kamer. Slechts wanneer hef amendement-Beresfeijn wordt aan genomen zal hij zijn stem aan het wets ontwerp kunnen geven. Met deze rede was het onderwerp totaal uitgeput. Een rede als door den heer Van Vuuren werd gehouden, kun nen 'wij gerustelijk overslaan zonder zonder eenig nadeel te doen aan het goed begrip der discussie. Ook de heer Dresselhiuijs wist geen nieuwe gezichts punten te openen. Het eenige bijzondere van zijn rede was' dat 'hij verklaarde met het ontwerp mede te z-ullen gaan al moet het z.i. ook nog „gelouterd" worden. Dinsdag zal plaats hebben de inter pellatie-Schaper inzake de houding der regeering tegenover het votum van de Eerste Kamer. De aanval op een Duitsch convooi bij onze kust (Officieel.) Het ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt het volgende mee De Nederlandsche Regeering heeft door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Londen aan de Britsche regeering mede- deeling gedaan van het optreden van Britsche oorlogsschepen op 16 Juli 11. tegenover Duitsche koopvaardijschepen, die zich in de Nederlandsche territori ale wateren bevonden, en zij heeft den gezant opgedragen die regeering te wij zen op den ernst van het voorgevallene, waarbij een onmiskenbare schending van de Nederlandsche souvereiniteit en neu traliteit heeft plaats gehad. De gezant had tevens in opdracht het vertrouwen uit te spreken, dat de Brit sche regeering volledige genoegdoening voor het gebeurde zal verschaffen over eenkomstig het Volkenrecht en in het bijzonder artikel 3 van het verdrag no pens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden in geval van zeeoorlog. De vrije vaargeul. Naar wordt gemeld, is het verbod van uitvaren van schepen, die door de z.g. vrije vaargeul moeten varen, opgeheven voor de schepen bestemd voor Noor wegen, Zweden en Denemarken. Uit scheepvaartkringen verneemt hef Persbureau Vaz Dias, dat de smalle vrije vaargeul, waaromtrent het gerucht loopt, dat zij weer zou zijn opengesteld, fei telijk tot heden niet gesloten is geweest en het wegnemen door onze Regeering onzer lichtschepen nog traineert in af wachting van onderhandelingen, welke thans èn te Londen èn te Berlijn worden gevoerd. Intusschen geeft het nog niet defini tief gesloten zijn van genoemde vaar geul onze scheepvaart geen effect wijl der ook naar de wet geweest... en voorzeker met 't harte vol blijdschap. En ze zou beter nooit geboren zijn ge weest. Even knielde .hij neer en vouwde de handen. De zon belichtte zijn ouden, zwart-grij.zen kop. Over 't gelaat lag een schoone uitdrukking. De man bad. Dan stond hij op, schudde 't 'hoofd en ging naar buiten. Een aardigaard, 1) zei de veld wachter. 'k Hoor hem toch gaarne spreken, bekende een der knechten. En wat hij zegt, is Waar. Ze ligt daar van allen verlaten en dat pakt 2) toch. Och, als je van de politie zijt, word je gehard, beweerde de veld wachter, als had .hij reeds de vreeselijk- ste gebeurtenissen meegemaakt, op 't zoo rustige, stille Zandegem. Voor Donkers' woning stonden de heer des huizes, Marie, Clemence en Charles Meuleman. Ik zou de doode toch eens willen zien, zei het meisje. ja, dat zegt ze nu al van gisteren, sprak de huishoudster op ontevreden toon. En ze is al zoo zenuwachtig door al 't gedoe Neen, je mag niet gaan, beweerde Meuleman. Je zoudt te veel verschieten. Toch wil ik gaan, hernam Marie, Vader, breng er mij Maar kind. 't Is uit oompassie, vader. Ik moet het doen. 'k Heb er heel den nacht over 1) Zonderling. 2) Ontroert. de Regeering tot lieden geen uitvaart- permits geeft en de koopvaardijvloot daardoor genoodzaakt is in de havens te blijven, wat de onmiddellijke belang hebbenden beschouwen als een teeken, dat nog geen overeenkomst met de daarbij betrokken zeemogendheden is verkregen. De „Tel." verneemt uit Rotterdamsche reederskringen, dat de concessie van Engeland om voorloopig de vrije vaar geul te herstellen, verband moet houden met de bereidverklaring der Nederland sche reeders, om het vervoer voor Bel- gie en Relief over te nemen. Hoogst waarschijnlijk zal de vaargeul, die thans zal worden vrijgehouden, niet geheel dezelfde zijn als die, welke voor de in trekking bestond. Een gedeelte der vroegere vaargeul zal nog versperd blijven. De zomertijd. Op de gisteren medegedeelde vraag door den heer Gerretson tot den mi nister van binnenlandsche zaken gericht, betreffende een verlenging van den zo mertijd heeft de minister van binnen landsche zaken geantwoord: De datum, tot welken de z.g. zomer tijd zal gelden is gekozen met inacht neming van de belangen van het spoor wegverkeer en van den landbouw. Naar de meening van de regeering wettigen de omstandigheden, waarop in de vra gen wordt gedoeld, niet een verlenging van den gestelden termijn, waardoor de evengenoemde belangen ernstig zouden geschaad worden. In „Het Gas" wordt er op gewezen dat de proefneming met den zomertijd heeft uitgewezen dat de voordeelen veel grooter zijr. de nadeelen. De commis sie die in Engeland de werking en de resultaten had na te gaan, bepleit de permanente invoering van dit plan, met de wijziging van den tijd vanaf den 2n Zondag in April tot den 3n Zondag in September van eik jaar (in Engeland.) De commissie kan vaststellen dat de besparing aan gas en electriciteit, hoe wel niet precies te schatten, toch zeer aanzienlijk moet geweest zijn. Steenkolennood en onderwijs. Het Tweede Kamerlid de heer van de Velde heeft tot de ministers van Land bouw en van Binnenlandsche Zaken de vraag gericht, of zij bereid zijn maat regelen te beramen om te voorkomen, dat gedurende den a.s. winter het on derwijs in openbare en bijzondere scho len door gemis aan brandstoffen zal moeten worden stop gezet. Aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald Art. 1. De aflevering en het daarmee verband houdend vervoer van alle aard appelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing liggen peinzen. Ja, en dan ga je vee! nachten dolen en droomen 1 waarschuwde haar tante. Naar een versmoorde gaan zien... en dan met al die historie's. Vader, ik zal geen ruste hebben, ik moet gaan drong het meisje aan. Je zal toch verstandiger zijn, ver maande Clemence haar broeder. Meneer Donkers, laat het niet toe zei Meuleman heftig. Juffrouw Marie, volg niet die dwaze neiging 't Is geen dwaze neiging, meneer. En wat zullen de menschen zeg gen vroeg de tante. Dat gij nu juist zoudt gaan, binst dat er al zooveel over Louis gebabbeld wordt Dat is liet vuur aanblazen. Ja, dat ook nog stemde Meule man toe. Ik stoor me niet aan de menschen, hernam Marie. Dat zij babbelen zoo veel ze willen 1 Maar m'n geweten, m'n harte, alles in mij, zegt, dat ik moet gaan. Die gedachte laat me niet los... en, vader, daar komt de burgemeester, vraag .het. Maar, meneer Donkers riep Meu leman ontsteld. Wees toch verstandi ger 'Ge zoudt het u lang kunnen be klagen 1 Vader, vraag 'het hernam Marie. Nu, ik peins ook, dat je 't beter niet deed, antwoordde haar vader, Maar als je wil Wat zullen we nog beleven 1 kreet Clemence. Marie, 'k weet niet, wat er in je om gaat En m'n broer geeft maar alles toe Kom, vader 1 en het meisje stapte op de aflevering en het daarmede ver band houdende vervoer van a. de soorten aardappelen, welke uit sluitend als vroege aardappelen in den handel komen b. aardappelen, gedekt door een ver- voerbewijs, afgegeven door de rijks commissie van toezicht op de Aard- appelvereeniging. Veeuitvoer. Uit een stuk, voorkomende in „Het Volk" van Dinsdagavond, zou opge maakt kunnen worden, dat er geen vee- uitvoer zal plaats hebben. Het „N. v. d. D." kan dit ten stelligste tegenspre ken en handhaaft haar mededeeling van Vrijdagavond, die volkomen beves tigd wordt door den redacteur van „De Veehandel", (het officieele orgaan van den Nederl. Bond van Veehandelaren), die in zijn nummer van gisteren niet alleen deze mededeeling als juist erkent, maar over de uitvoerregeling ook een en ander vertelt. Postchèque en girodienst. De invoering van den postchèque en girodienst, die eerst tegen Juni, daarna tegen 1 Augustus van dit jaar aange kondigd werd, zal nog wel eenigentijd op zich laten wachten, schrijft men aan de „N. R. Ct." De voorbereidende maat regelen op de postkantoren zijn nage noeg nog niet genomen, voorschriften en materiaal zijn nog niet verstrekt. Daarbij komt, dat het gebouw, waarin de directie van den dienst haar zetel zal hebben nog niet gereed is en het examen voor het lagere directie-perso neel eerst in Augustus a.s. zal plaats hebben. Het hoogere personeel daaren tegen is bij den diensttak van het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie en van het personeel der Posterijen en Te legrafie, reeds gedetacheerd. VLISSINGEN, 20 JULI. Cursus ter opleiding tot bewaarschool- onderwijzeres. Gaarne vestigen wij de aandaoht op achterstaande advertentie van het be stuur der Nuts-Fröbelschool, omdat de poging tot oprichting van een cursus ter opleiding van bewaarschool-onder wijzeressen onze volle sympathie heeft. Tot (heden was het bewaarschoolon- derwijis niet, zooals alie ander onder wijs, onderworpen aan Staatstoezicht en werd ook niet door Staatszorg on derhouden, maar was geheel afhanke lijk van het particulier initiatief. Het gevolg hiervan was natuurlijk, dat 'het onderwijs voor kinderen bene den den 6-jarigen leeftijd niet dan on der zeer groote moeilijkheden kon ge geven worden. Die moeilijkheden waren voornamelijk van financieelen aard. Alleen de groote gemeenten van ons reeds heen. Donkers volgde. Mogen we meegaan tot ginder vroeg hij aan den burgemeester. 't Is goed, zei deze. Maar Marie ook Ja, ze is er op gesteld. Ga je niet te veel verschieten, juffrouw Neen, burgemeester, antwoordde ■het meisje rustig. Vooruit dan Onder 't volk ronkte een gemompel van verbazing. Zenobie en Lotje Tille rekten zich om beter te kunnen zien. Donkers' dochter, die mee ging Zij, die met Louis Delaat verkeerde. Zeker was er wat meer bekend geworden Een nieuwe getuigenis 1 Jufvrouw Clemence had gelijk ge had er werd al meer gebabbeld. Maar Marie stoorde er zich niet aan. Be daard ging ze over het kerkhof tus- schen de graven. Zou je niet beter terugkeeren vroeg de handelaar nog eens. Neen, vader. Kom dan Burgemeester, we zijn gereed, zei de veldwachter. We wachten op u, om de kist te sluiten. Goed. En 't graf Van Deurne maakt het. Ga zien, of hij gedaan heeft En is de .berrie er? Die staat aan de kerk. Breng ze (hier. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1