De Witte Vrouw DONDERDAG 12 JULI -=- No. 162 55e Jaargang 1917 !sg#s, aitgszondard cp Zsndsg en iigsmssn erkende Christelijke ieesidap BïiNNENLAND ling' FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent giiggfgFirms F. ¥AH IE VELDE Ir., Kleine Markt 56, fiisÉpn. telefoon jnlerc. iO ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener tfï gulden bij levens- nV fft gulden bij dood ftAfl gulden bij verlies gulden bij verlies A j"fc gulden bij verlies f| r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- g gg g| g lange ongeschikt- *|g J door <g||S van een hand, 1 van giggg vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: JU heid tot werken B een ongeluk voet of oog WU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger S«a attkeerliigen werden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien vzn geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trnm. De ultkeering wordt gewaerborgd door de „lloll. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam Onze militaire luchtvaart. Naar wordt gemeld bestaat het voor nemen, in de volgende maand bij den marine-luchtvaartdienst een korps vlieg tuigmakers op te richten. Dit korps zal bestaan uit onder-officieren van alle rangen, die gedeeltelijk uit de overige onderofficierskorpsen der zeemacht zul len worden betrokken, terwijl voor burgers de gelegenheid zal openstaan om een verbintenis aan te gaan, als korporaal-vliegtuigmaker of hooger, af hangende van hun kennis in het moto- ren- of timmermansvak. Crematie F. Lieftinck. Gisterenmiddag heeft in het cremato rium op de begraafplaats Westerveld de crematie plaats gehad van het stof felijk overschot van wijlen den heer F. Lieftinck. Om halftwaalf werd het lijk in een rouw-auto van het sterfhuis te Haar lem vervoerd. De auto nam zijn weg langs het gebouw van de sociëteit „Trou' moet Blijcken", aan de Groote Houtstraat, van welke instelling de heer Lieftinck gedurende vele jaren „keizer" is peweest. In het crematorium waren o.m. aan wezig van de Kamerfractie der Liberale Unie de heeren Van Raalte, Fock, Eland en Sybenga Mulder, van de an dere Kamerleden o.m. de heeren Visser van IJzendoorn en Kleerekoper. Voorts waren er deputaties van „Trou' moet Blijcken", de gymnastiekvereniging „Soarta" te Haarlem, waarvan de over ledene vele jaren eerevoorzitter was en van de Haarlemsche afdeeling van het Nederlandsche Onderwijzers-genoot schap, de leden der Tweede Kamer de heeren prof. dr. B. D. Eerdmans en P. Otto en het lid der Eerste Kamer de 'heer J. T. Cremer en mevrouw Cre- mer, benevens het oud-lid der Tweede Kamer jhr. mr. F. W. van Styrum.(Dan waren vertegenwoordigd de Haarlem sche vrijmetselaarsloge „Vicit Vim Vir tus" door het bestuur, en het hoofdbe stuur door mr. J. Wolterbeek Muller te 's Gravenhage. De kist was gedekt door een accasia- tak van de Vrijmetselaarsloge en een palmtak van „Trou' moet Blijcken". Voordat de crematie geschiedde, be dankte namens de familie een schoon zoon van den overledene, mr. H. Ph. 't iHooft, voor de betoonde belangstel- Reserve-officieren. .Bij Kon. bestuit zijn benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der inf. tot res. 2e luit. bij hun tegenwoordig korps, de vaandrigs A. J. Florin van het 18e reg., H. L. J. D. van den Belt van het 17e, F. Funke van het 10e, W. L. Fliervoet van 8e, G. Kamstra van 9e, J. M. de Ridder van DOOR Ii.fi.KrS. 19) (Sadrot Yertodei.) Ja, ik weet het wel, Charles wordt op ons dorp geminacht. Waarom Om een belachelijke reden. Omdat hij zich wat meer gevoelt. Zeker, dan is hij soms dwaas, maar dat doet aan zijn oprechtheid niets af. En Louis liegt dus wil je zeggen Louis is ziek, ziek in 't hoofd. Hij kan dolen... Toen hij sprak, was hij helder. Maar, waarom zouden ze hem in den Uilentoren slaan Wie kon er daar om hulp roepen En zou de deur dan maar open gestaan hebben, als ver wachtte men j'n zoon Inbrekers, zeg je misschien. Maar dan moest Mele het zijn, die om hulp geroepen had En waarom zou de oude vrouw dat ver duiken En er is niets gestolen De- laat, wees nu redelijk en beken, dat Louis' vertelling fantasie is... Ik zeg niet leugen, want Louis is ziek, en kan wartaal vertellen. Neen Maar, meneer Donkers, je zijt op den weg naar 't dorp, willen we scheiden Morgen is de zaak in handen van 't gerecht, we zullen de waarheid afwachten. Ja. Je neemt 't me kwalijk, dat ik oprecht ben geweest. 19e, K. Vettewinkel van 10e, H. C. M. Peters van 22e, F. C. Evers van 8e, W. v. Lookeren Campagne van 17e, J. W. H. van Zoest van 16e, C. L. Wieringa van lie, A. M. van der Ploeg van 4e D. Jowerda van 3e, H. F. D. Oxenaar van 4e, J. J. A. Dankelman van 5e, P. A. Schotel van 4e, C. Reinhardus van 12e, W. J. Splinter van 4e, F. van der Meer van 15e, N. de Jager en J. Lous beiden van 14e, G. P. van Gelder van 5e, S. Wartena van 12e, M. P. Heijboer van 14e, C. M. A. van der Klugt en J. G. Jacobs, beiden van, 3e, J. Denekamp van 12e, D. Wittermans van 9e, J. van Dorp van, 8e, E. P. Ekkel van 21e, A. J. A. Jonker van lie, A. Prakken van 19e, A. Wijmenga van 9e, C. F. J. M. Vis sers van 17e, D. Oudenampsen van 8e, D. Bangert van 18e, A. Breman van 19e, J. AL Korstanje van 14e, J. C. N. P. J. van Hoek van 9e, N. Spaan van 5e, M. Lunenberg van 14e reg. De interneering der Duitsche duikbooten. Naar de Parijsche berichtgever van het „Hbl." meldt, schrijft de „Temps" over het instellen der internationale commissie Aanvankelijk scheen het dat het be sluit van de Nederlandsche regeering (de schepen te interneeren) tot geenerlei protest van Duitsche zijde aanleiding zou geven. Maar zonder twijfel is Duitschland van houding veranderd na het besluit van Spanje, de onderzeeërs, die met averij de Spaansche wateren binnen zijn geloopen, vrij te laten. Het moet niemand verwonderen als Duitsch land dit geval tot een precedent wil maken. Evenmin is het twijfelachtig, dat in beide gevallen daadwerkelijke hulp zal zijn verleend aan de onderzeeërs. Wanneer men hen teruggaf aan een der oorlogvoerende mogendheden, die ze weer zal kunnen gebruiken in den hui- digen oorlog, zou men neutraliteits- schennis plegen. De internationale commissie moge geschillen beslechten tusschen Duitsch land en Nederland, het zal het vraag stuk, voor zoover het de onzijdigheid raakt, niet tot oplossing kunnen brengen. Hoe kunnen wij in den aanstaanden winter brandstoffen besparen Van deskundige zijde schrijft men De kolenschaarschte, die in den aan staanden winter gevreesd wordt, heeft velen doen uitzien naar andere middelen om zich tegen koude te beveiligen. Als gevolg daarvan zijn reeds uitgestrekte bosschen geveld en het ziet er niet naar uit, dat de bijl spoedig tot rust zal komen. Hoe komt het nu, vragen wij ons af, dat zoo weinig aandacht wordt geschon ken aan een zoo eenvoudig middel om de brandstoffen waarover men beschikt zoo productief mogelijk te maken Op de hoeveelheid brandstof, welke men voor een bepaald vertrek noodig heeft, O, neen ...maar 't is zoo pijnlijk om ook van vrienden te hooren, dat ze j'n eigen zoon voor een valschaard, een bedrieger en een leugenaar houden. Dat doe ik niet. Ik herhaal het, Louis kan dolen... hij is ziek. Als hij dooit, heeft hij toch met die witte vrouw gekonkeld. En ik zeg je, dat Louis daartoe niet in staat is Goeden avond. Delaat ging alleen heen, 't eenzame pad op, dat voorbij andere hoeven naar 't Kasteelhof voerde. Donkers keek hem even na. Arme vader, mompelde hij. O, ik begrijp het, dat hij zoo spreekt 't Is z'n eigen jongen. Ik kan niet meer twij felen. Louis heeft een liefje gehad... hij wilde er af... 't ging niet. De witte vrouw dooide 's nachts om de hoeve, joeg hem schrik aan, verkreeg nog een onderhoud, Maandagavond. En wat er toen gebeurd is, hoe Louis zoo ge kwetst werd Een domme daad van Loncke Wc zullen nog wel van die witte vrouw hooren Toen Donkers het dorp bereikte, hoorde hij de klok kleppen. Een bediening mompelde hij. Voor wien vroeg hij aan een bekende. Voor Louis Delaat. Odh, Heere, voor Louis Ja, hij moet rap verslechten Al met eens dan 'k Weet het niet. Malvina, z'n zuster kwam schreemend om den pas tor geloopen. Donkers dacht weer aan den armen vader, die nu naar 't sterfbed van zijn zoon,ging. Hij stapte zijn woning bin 20 a 25 pCt. te besparen en toch het zelfde rendement in warmte te krijger. Dit middel bestaat in het aanbrengen van een tweede stel ramen voor of achter de bestaande, gewoonlijk op een afstand van 8 a 10 centimeter. Onze dampkringslucht is een slechte warmtegeleider. De ruimte tusschen de beide ramen vermindert de uitstraling of het warmteverlies en brengt dit verlies, vergeleken bij vensters met enkele ra men, tot de helft terug. Nemen wij tot voorbeeld een kamer welke 6 M. lang, 5 AL breed en 4 M. hoog is, met 3 vensters, waarvan de glasoppervlakte te zarnen 9 vierkante meter is. Verwarmt men dit vertrek met hout, dan heeft men, indien slechts enkele ramen aanwezig zijn, per uur 41/, K.G. hout van gemiddelde qualiteit noodig, doch na het aanbrengen van dubbele ramen slechts 3'/s K.G. per uur. Rekent men den prijs van een gemiddelde hout soort tegenwoordig op ten minste 6 cents per K.G., het aantal branduren van de kachel in het woonvertrek op 15 en het aantal branddagen in een win terseizoen op 180, dan komt men voor dat eene vertrek in een enkelen winter op een besparing van f 162 in geld of meer dan V* wagon hout. Men kan voor dien prijs gemakkelijk de dubbele ramen laten maken. Het daaraan bestede bedrag zal blijken goed belegd te zijn, want inplaats van het aan brandstof uit gegeven geld, houdt men voor den vol genden winter de ramen over. Bovendien zal in menige kamer des winters een bruikbaar hoekje gewonnen zijn, dat vroeger wegens tocht of koude gemeden werd. Doch het grootste belang is en blijft, dat men brandstof spaart, dat tegen woordig een nationaal belang is. De heer Schaper burgemeester? Naar uit 's Gravenhage aan het „Nbl. v. Emmen" wordt bericht, wordt in lei dende kringen als toekomstig burge meester van Emmen genoemd de heer j. H. Schaper, lid der Tweede Kamer. Schieten uit treinen. De opperbevelhebber heeft van de spoorwegmaatschappijen klachten ont vangen dat door reizende militairen schoten uit den trein worden gelost. Bevolen is thans dat streng moet wor den toegezien bij de inlevering van munitie, zoodat de man niet in het bezit kan zijn van meer patronen, dan tot zijn velduitrusttng behooren en dus contróle mogelijk blijft. Het uitvaardigen van orders. Men schrijft aan de „Avondp." Reeds meermalen werd bij het ont vangen van een ministerieeie bepaling met verwondering gevraagd of men nu geheel onbekend was met het feit, dat de gegeven order onuitvoerbaar is, ter wijl als gevolg hiervan de gegeven or nen, en hoorde luidruchte stemmen. Dat is Ciemence weer met Marie, zei hij. Zijn zuster kwam in de gang geloo pen en riep Nu wil ze naar Louis Delaat. Het meisje verscheen ook. Ze had reeds haar hoed op, en zei Ja, vader, ik wil naar hem toe... hij wordt berecht... hij iigt op z'n uiter ste... en ik wil hem nog eens zien en aan zijn familie zeggen dat ik niets van al den laster geloof. Kom bij mij in de kamer sprak Donkers medelijdend. Neen, ik moet nu gaan, straks kan het te laat zijn Luister naar mij... wees gehoor zaam en verstandig. Ze hebben geklept voor hem... de pastor is er naar toe. Louis ligt op z'n uiterste, en ik moet 'hem nog zien. We zijn verloofd. Maar Frans, je gaat dat toch niet toelaten riep Ciemence verontwaar digd uit. Alzoo haar naam op straat smijten Gij hebt geen hart kreet Marie heftig. Stil, Ciemence, moei er je niet mee gebood Donkers. Met teer ge weld trok hij zijn dochter in de kamer en duwde haar in den zetel. Luister nu, vervolgde hij... je weet hoe goed je vader het met je meent. Vader zou je geen verdriet willen doen. Maar je kunt nu niet naar Louis gaan. O, ik moet Boer Delaat zou je niet toelaten Ja, vader... hij weet, dat ik niets van de kwaadsprekerij geloof der later weer moest worden herroepen. Zoo werd voor korten tijd bepaald, dat elk man zou worden voorzien van een nieuw model herkennings-plaatje, waarop met stalen slagletters moest worden vermeld naam, voornaam, korps, stamboeknummer,' godsdienst enz. van den houder. Weldra bleek dat de legeronderdeelen niet in het bezit waren van de benoodigde stalen slag letters, terwijl bovendien de uitvoering „monnikenwerk" zou zijn geweest. Thans is dan ook deze bepaling door den minister van oorlog ingetrokken en bepaald dat voor bedoelde werkzaam heden machines zullen worden aange schaft. Maar nu wordt hierbij bepaald, dat door de verschillende onderdeelen aan de staven, welke belast worden met het aanmaken dezer .plaatjes, lijs ten moeten worden opgezonden, bevat tende bovenvermelde gegevens en ge schreven in machineschrift, terwijl bij geen enkele compagnie, eskadron, bat terij, zelfs bij geen enkel bataillon in fanterie een schrijfmachine aanwezig is of aanwezig moet zijn, en geen enkele administrateur of „bureelman" het ma- ctiineschrijven behoeft te kennen. Ook deze order zal dus moeten wor- dén herroepem Spekslagers. In een te Rotterdam gehouden verga dering van spekslagers, welke door ruim 200 slagers werd .bijgewoond, is een motie met algemeene stemmen aan- penomen, waarin leedwezen er over wordt uitgesproken dat bij het verstrekken van gezouten varkensvleesch niet tevens een vol doende hoeveelheid spek gegeven wordt, waaraan de slager, voor een be hoorlijk drijven van zijn zaak, zoozeer behoefte heeft, daar het publiek voort durend tevergeefs naar dit artikel vraagt dat er geen rekening gehouden wordt met de verdeeling, zoodat zij met aan drang verzoeken, zooveel mogelijk een gelijk aantal schouders, ruggen en hammen te mogen ontvangen dat er met de keuring te weinig reke ning wordt gehouden met het vakbe lang der slagers, aangezien de te keu ren deelen zeer dikwijls totaal in stuk ken worden gesneden, waardoor het artikel zoo goed als onverkoopbaar wordt. Vijftigjarig bestaan van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Den 19den Juli 1917 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het Nederland sche Roode Kruis werd opgericht. Hoe wel dit, onder andere omstandigheden eene aanleiding zou zijn, om feestelijk te herdenken, wat in deze .halve eeuw door de Vereeniging werd verricht, heeft haar hoofdcomité besloten, in de zen tijd van voortdurenden inspannen- den arbeid otn het doel der Vereeniging na te streven eenerzijds, en van ontbe ringen en ellende anderzijds, geen fees Boer Delaat zond mij wel naar huis. O, wat is er dan gebeurd Gij ge looft ook wat men vertelt. O, je zult het ook moeten geloo- ven, Alarie. Neen, neen protesteerde ze hartstochtelijk, 't Zijn al leugens Marie, je moet redelijk zijn her nam de koopman wat ongeduldig. Je kan niet naar 't Kasteelhof. Dus rk mag niet Neen. O, wat zijt ge allen wreed Louis moet sterven, zonder dat hij mij nog eens ziet. Misschien weet hij alles en gelooft hij, dat ik hem veracht. En zoo moet hij de wereld verlaten. Marie er is nog hoop op beternis. In elk geval kunt ge niet naar hem gaan. 't Meisje stond op en verliet haastig het vertrek. Donkers volgde haar, maar zag, dat ze de trap op snelde. Naar haar kamer... mompelde hij, och, ja, 't beste is, dat ze nu alleen is... 't Zijn zenuwen Arm meisje. Veel te naïef... en te poedgeloovig. Nu 't zijn maar vlagen, 't Zal rap beteren. Wel zoo... Louis verslecht 'k Had wel ge lijk tot z'n vader te zeggen, dat de jon gen doolde. Dat fantastisch verhaal ook Maar ais die jongen nu daarvoor sterven moet O, die geheime vrijerij tjes met gevaarlijke meisjes...er is al wat ellende van in de wereld gekomen. En Louis, die hier den braven, naleven, onnoozelen minnaar kwam uithangen... maar stil, geen kwade gedachten nu van hem... hij ligt op z'n uiterste, hij spreekt misschien z'n bieoht. Laat ik ten op touw te zetten. Van de talrijke vrienden der Vereeniging zullen zij, die dezen dag niet onopgemerkt willen la ten voorbijgaan, van hunne belangstel ling in haar werken en streven kunnen bliik geven door het schenken van eene geldelijke bijdrage. Zulke bijdragen zullen het Neder landsche Roode Kruis in staat stellen ziin taak in de tweede halve eeuw van zijn bestaan vollediger te volvoeren en zullen zoodoende een meer blijvende en doeltreffende herinnering aan zijn vijftig-jarig jubileum vormen, dan eeni- ge feestviering dit ooit zou kunnen. Burgemeesters op de zwarte lijst. We lezen in de „Haagsche Post" Van betrouwbare zijde werd ons de zer dagen meegedeeld, dat een groot aantal burgemeesters in den lande het eenvoudig vertikken hun plicht te doen inzake de distributie van levensmidde len het feit was ons trouwens be kend. De een doet zijn plicht niet, om dat hij te lui is, de ander doet zijn plicht niet omdat hij zijn burgemeesterschap eenvoudig opvat als een middel om zijn eigen zak te spekken. Als hij bijv. eigen varkens heeft, dan duldt hij geen re- geeringsvarkens in zijn gemeente, vóór hij de zijne tegen hooger prijs verkocht' heeft, enz. enz. Ook dit was ons be kend. Maar niet bekend was ons het volgende. Van deze plichtvergeten bur gemeesters is een lijst aangelegd, een z.g. „zwarte lijst", „Wat doet de regee ring nu met die zwarte lijst vroegen we. „Voorloopig niets", luidde het ant woord. „Watblief?" vroegen we ver der, „worden die lui dan niet ontsla gen „Volstrekt niet", kregen we tot bescheid, „ze zullen alleen als hun ambtstijd om is niet herbenoemd wor den." „Maar waarom worden die men- sclien dan niet ontslagen vroegen we weer. „Dat weet ik niet" vertelde onze zegsman. „Vermoedelijk durft de regeering niet, omdat een massa van die plichtvergeten burgemeesters héél goede en invloedrijke connecties en kruiwagens hier in Den Haag hebben, maar zeker weet ik het niet. In elk ge- va! is, voor zoover ik weet, tot heden niet één om die reden ontslagen." Duitsche en Oostenrijksche deserteurs. Binnenkort zal het vluchtoord voor Duitsche en Oostenrijksche deserteurs in de gemeente Bergen (N.-H.) kunnen worden betrokken. Voor opzending daarheen komen uit sluitend in aanmerking, de deserteurs die in strijd hebben gehandeld met de open bare orde en veiligheid, of van wie op redelijke wijze kan worden verwacht, dat zij daarmede in strijd zullen komen en wier gedrag gevaar oplevert voor de openbare gezondheid, in ieder voor komend geval zal aan de betrokkenen steeds de keuze moeten worden gelaten tusschen opneming in genoemd vlucht oord en uitleiding naar hun land." hem niet veroordeelen, als hij God ver giffenis vraagt Ciemence bleef in de keuken. Eindelijk riep Donkers haar. Aloet ik vanavond vasten vroeg hij. Och, ja, 't is waar, je souper M'n hoofd is geheel verdraaid. Peins eens, met zoo'n jonkman was Marie verbonden, met hem kwam ze alleen in den nacht van Knokke. En nu schreemt en klaagt ze er om Ze had binnen drie maanden geheel verdorven kunnen zijn En denk je nu niet eens met een beetje deernis aan den armen Louis ook vroeg haar broer scherp. Hij heeft zelf Gods straf over hem ingeroepen Met een lichtekooie bij nacht rondzwieren en tegenover een onnoozel meisje den braven, den tref- felijken uithangen Kom, we "zullen er niet over dispu teeren, zei Donkers afwerend. Zet m'n eten gereed. Hij ging even aan Marie's kamer luisteren, 't Was er stil. Slaap je al riep hij. Neen, vader, maar 'k ga slapen. Goeden nacht dan... Arm kind mompelde de koop man. Maar och, 't zal passeeren. Zulke liefde is nog vluchtig, 't Was een zwaarder slag toen ik m'n brave vrouw verloor. 't Bleef stil in huis, en ook op 't dorp was het weer rustig geworden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1