eling Eerste Blad. IENST De Witte Vrouw huis gen. 7 JULI BEZADIGDHEID. beste. SE IV. Mo. 158 1917 1DIN6EN >Rfl GEN. rouw NGER jevraagd. ide. E LISJE leisje ouw UitenFirma f. ÏIJ OE VELOE if., iieiiis üirkt 58, Hbsbibi. Telefoon interc. iï" ïgrschijnt dagelijks, aitgsiondstd op Zondag en algemeen erkende Christelijke tsesidap as ♦."ffi.'isrZnnH ttaggvaü 3ÜU loU 1UU Lu Dit nummerhestaatüit2 hiaden FEUILLETON SPORT Burgerlijke Stand z' 2 mmn mifflim. Hefyeheim van de eetlust. I Tel. 200. lotion. Namiddag 12.05 12 25 12.55 1.40(*) 3— 3.45 4.10 4.40 505 6.— 6.45 7.15 an den steiger er in het Kanaal bevragen Bad- PARK 46. like sknecht den dienst ko- letter Z. Boek- Idelburg. |en eenvoudige- v., als huis- in de huishou- li. Br. lett. S. E.. nrant." fiinke vil leeren, niet Irood- en Ban- ENS. LINDE, Wal- pgsche Cour,. Badhuisstraat pns ziekte der Is avonds tus- lan 's morgens- Idags den ge- Ihuisstraat 49 DE JONG, |17 jaar. (boven). feurige nette !fagen. Adres r ische Weg 62. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's in'f bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens-«fff| 8ulden bi) dood ft ft gulden bij verlies jT ft gulden bij verlies ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies Paz* ultkeerln.gén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien vin geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hall. Alg. Verzek. Bank te Schiedam Het schijnt wel waarlijk of de moei lijkheden van allerlei aard, waarme de het leven der volken en dat der burgers gepaard gaat, in den aller- laatsten tijd nog aanmerkelijk toene men. De verblinding, waarvan het noodzakelijk gevolg een totale zelf vernietiging moet zijn, neemt in Euro pa hand over hand toe, en indien geen sterker machten, indien geen krachtdadiger factoren dan die thans de internationale volksverhoudingen beheerschen, spoedig ingrijpen, dan lijdt het geen twijfel of een goed deel van het volkeren-complex nadert met onheilspellende vaart den afgrond des verderfs. Dat ook de niet-recht- streeks aan het wereld-conflict deel nemende volken, den noodlotligen weerslag daarvan zullen ondervinden ligt voor de hand ook aan hen gaat de baaierd der over de aarde losge broken elementen van verdelgingslust en massale moordenarijen, zijn grim mige golven toonen, die in hun too- melooze snelheid medevoeren wat aan voorspoed en rijkdom, het geluk der volken uitmaakt. Wake daarom elke regeering der nog niet in het strijd gewoel medegesleepte natiën er voor, dat die woeste wateren, hoezeer 's lands grenzen bedreigend, nochtans niet daarover henen storten 1 Dit nu is niet te bereiken zonder een tweetal noodzakelijke voorwaar den groote waakzaamheid naar bui ten, groote bezadigdheid naar binnen. Derhalve, naar buiten, een nauwlet tende betrachting eener meest stipte onzijdigheid jegens elk der oorlog voerende partij, gepaard gaand even wel met zooveel als mogelijk is en binnen het bereik der huidige bui tengewoon moeilijke omstandigheden op internationaal gebied ligt, hand having der nationale rechtender halve, naar binnen, het waarborgen van ieders deel der algemeene ge rechtigheid, naast het eischen, nadruk kelijk doch met bezadigdheid, van ieders plichtsvervulling, óók daar waar de nakoming van den burgerplicht met de individueele belangen niet immer in overeenstemming kan zijn. Ons dunkt, dat slechts wanneer aan deze voorwaarden, door overheid en DOOR A.. HAHS. 15) (nadruk verboden.) Geheel jen name te grabbelen smijten 1 bekeef jufvrouw Clemence haar. Stil nu, vermaande Donkers. Neen, Marie, naar ginder kun je niet gaan. De zaak is ernstig en we moeten een na dere verklaring van al -het gebeurde af wachten. Maar gelooft gij 't dan ook, va der Wat Dat Louis een geliefde had. Ik wil niets gelooven, voor ik ze kerheid heb. 't Is een zonderling geval. We moeten wachten. De dokter zegt, dat Louis Zondag weer genezen is, en dan zullen we hooren wat hij zegt. Charles Meuleman belde aan. Hij wil de Donkers spreken. Jufvrouw Clemence leidde hem in de kamer. Bonjour, mademoiselle Marie, groette hij, bonjour m'sieu Donkers.-.. Mes excuses. Voor wat vroeg de koopman. Voor gisteren. Ik ben wat onbe leefd gewee'st. Misschien hebt ge ge dacht, dat ik me in dat gezelschap van bevolking, ten volle wordt voldaan, ook een klein land bij machte zal blijken, te midden der woest-steige- rende golven van dezen wereldorkaan, te behouden wat te behouden hoog ste doel en wit van 's lands regeering moet zijn erkenning naar buiten van de oprechtheid der gevolgde gedrags lijn, erkenning naar binnen, dat de behartiging van het algemeen belang vóórgaande nochtans niet de beharti ging der afzonderlijke belangen van eiken burger uitsluit. Wat de eersie aangaat doen wij telkenmale de ervaring op, dat met terdaad ons standpunt, zoowel wat de noodzakelijkheid daarvan, als wat de oprechtheid onzer bedoelingen betreft, aan weerszijden van de groote klove, die Europa en daarbuiten ver deelt, wordt erkend. Was het de vorige maal de vergoeding door de Duitsche regeering der „en bloc" ge torpedeerde Nederlandsche handels vloot ofschoon de „vergoeding" ten slotte uit de zak der assuradeurs komt waardoor zij blijk gaf niet ten eenenmale doof te zijn voor de stem van het rechtsgevoel van deze kleine natie, thans is het aan Enge land om dit voorbeeld te volgen, naar aanleiding zijner bedreiging met af sluiting van onze veilige vaargeul, en waartegen bij bemiddeling van onzen gezant te Londen de Nederlandsche regeering is opgekomen. Zoo niet heimelijke oogmerker, zulks beletten, zal de Engelsche regeering ongetwij feld ons standpunt erkennen. Wat de tweede aangaat heeft de afgeloopen week ons komen duidelijk maken, dat het inzicht nog lang niet bij alle medeburgers overheerschend is, dat het algemeen belang noodge drongen wel eens in schijnbaren tegenstrijd met het afzonderlijk belang van ons elk is, doch dat in elk geval het eerste vóór moet gaan. Het ge- gebrek aan dit inzicht heeft in de hoofdstad tot tooneelen geleid, die elk vaderlander met droefheid vervult. Droefheid over het feit, dat het zóó ver komen moest, omdat beiden, èn regeering èn volk elkander niet altoos verstaan, immers is ongetwijfeld eenerzijds te veel stilzwijgendheid betracht, over zaken en aangelegen heden, waarover het volk recht heeft zoo volledig mogelijk te worden in gelicht anderzijds wordt veel te veel afgegaan op ongecontroleerde geruchten, op onverantwoordelijke uitingen en meeningen van hen die niet bij machte zijn om met de noo- dige kennis van zaken te kunnen oordeelen. Zij, die daarvan gebruik maakten om een stemming onder de burgerij te verwekken, die niet anders die dame te hoog gevoelde, om bij u te zitten. Maar Charles toch, wat gedach ten 1 Luister... ik moest die dame bege leiden. Ik kon niet weigeren. Wel, 't was toch zoo'n onaange name taak niet... een schoon meisje. Maar zoo verwaand... meer dan verwaand... hautain, mademoiselle et m'sieu Donkers... en lastig van karak ter. Neen, 't was geen aangename dag... mais que voulez-vous ik was het aan m'n vriend verplicht. Ik wilde toch in geen geval u met haar storen. Dus mes excuses... Die hebt je, als je ze dan hebben wil, hernam Donkers. Maar zet u. Wel, wel, dat is een vreemde historie met die witte dame Dus gij hebt ze ook ge zien Ja. Mais, s'il vous plattzwijgen we er over. Waarom Ik wil hier niemand verdacht ma ken. 'k Heb gezien, dat mademoiselle en Louis veel samen waren... en... ex- cusez moi... dat deed me pijn. Nu... 'k heb het recht niet er over te oordee den... doch ik wil ook niet doen, of ik nu m'sieu Delaat zou beschuldigen. Dat is oprecht van je, Charles sprak Donkers goedkeurend. Maar 't is hier om de waarheid te doen. Meneer Meuleman, hebt gij Louis met die dame gezien vroeg Marie, zich bcheerschend. Och, mademoiselle... liever... Neen, neen, zeg ons de waarheid dan op bloedvergieten kon uitloopen, hebben daarbij een zware verantwoor delijkheid op zich geladen. Wij willen allerminst tot degenen behooren, die onvoorwaardelijk het regeeringsbeleid ten aanzien onzer levensmiddelen voorziening prijzen, en inzonderheid wat de aardappel voorziening aan gaat, is, waar dit een volksbehoefte van den eersten rang betreft, het dub bel te betreuren dat van regeerings- wegen niet veel meer inlichtingen, ophelderingen, belichting-van oorzaak en gevolg en deswege ook van de motieven uitgaan, dan de weinige officieele gegevens, waarop men thans zijn oordeel vormen moet. Ware dit wei en in voldoende mate geschied, zeer zeker zou de verbitterde geest, die zich thans van een deel der be volking heeft meester gemaakt, niet, gelijk in de hoofdstad het geval is geweest, tot ernstige botsingen aan leiding hebben gegeven. Dat soms het ontactvol optreden van ambtena ren in de een of andere functie bij de levensmiddelen-distributie betrokken eerder onaangenaamheden in de hand werkt, dan deze uit den weg ruimt, hebben wij ook in onze stad deze week bij het voorgevallene op de vei ling kunnen opmerken. Wij willen bij deze zaken niet langer dan strikt noodig is, stilstaan. Wij gaan ongetwijfeld nog een ern- stigen tijd te gemoet, een tijd waarin het voor alles op aankomt, al datgene na te laten wat onze verhouding tot de andere landen kan schaden, al dat gene te doen, wat ons ook in hun oogen tot een zelfbewust, bezadigd, en zoo eendrachtig mogelijk volk maakt. Heethoofdigheid, gemoedsver- hitting, het aankweeken van verbit tering, het wijten van toestanden aan personen, waarover deze onmachtig zijn ook maar iets werkelijk afdoende te veranderen, dat alles en nog meer dient thans meer dan ooit in Neder land te worden vermeden. Het alge meen belang en het zich daarbij aan sluitend belang van eiken burger afzonderlijk eischt, dat wij ons allen naar dit bezadigd inzicht gedragen. EEN SPORTFEEST. De afgevaardigden der drie turnver- eenigingen, n.l. „Vlissingsche Turnver- eeniging", „juliana" en „St. Quadratus", vergaderd met de vertegenwoordigers der korfbalvereniging „Six Semper" en de Voetbal Combinatie „Vlissingen", hebben besloten de proef van Pinkste ren 1.1. te herhalen. Zondag 26 Augustus zal er n.l. een sportfeest georganiseerd worden, waarop Ik vertrouw u te veel als eerlijk man, om te denken, dat gij lasteren zoudt. Dus gij wilt... Ja, ik wil het weten. Welnu dan... maar liever ver zweeg ik liet... en ge weet waarom... maar ja, ik heb Louis en een witte da me arm aan arm voorbij den Uilen- toren zien stappen. Hoorde gij ze spreken Neen. En waarheen gingen ze Over 't pad naar Derijcke's hoeve. Mademoiselle, het spijt me... vraiment, het spijt me, dat ik het juist gezien heb. Omdat wij zouden denken, dat ge het uit... nu, ja, laten wé onder elkaar oprecht zijn dat ge het uit jaloersch- heid zeggen zoudt viel Donkers in. ■Kom, we kennen u nu toch als vriend, en eerlijk man. Natuurlijk, stemde Marie toe. O, 'k wilde, dat we alles wisten. Louis kan niet oneerlijk zijn geweest 1 En toch is het een zonderling ge drag, om in den nacht met een dame, die 't halve dorp voor een spook aan zag, kalm langs de velden te wandelen, verklaarde de koopman. Maar hoe De- laat gewond is geworden, is en blijft raadselachtig. Gewon'd Is hij gewond vroeg Meuleman verbaasd. Ja... en Donkers vertelde, hoe hij den jonkman gezien had. '1 Is een'zonderlinge gebeurtenis, stemde Charles toe. En waar mag die witte vrouw zijn Dat men die vinden kon. korfbal, voetbal, gymnastiek en athletiek zal gedemonstreerd worden. Om de gymnastiekbetooging zoo groot mogelijk te maken, zullen de turnvereenigingen van Middelburg ook uitgenoodigd wor den, terwijl beproefd zal worden, om ook de leerlingen der rijksgymnastiek- cursussen en die van de hoogste klassen der openbare scholen te laten mede werken. Als hoofdleider dezer sportfeesten is benoemd de heer Kiviet, terwijl als voorzitter en secretaris der sportcom- misie zijn benoemd respectievelijk de heeren Van Heel en Lemmers. Wandelen. Zondag a.s. houdt de „Vlissingsche Turnvereeniging" haar tweeden afstandsmarsch. De tocht gaat van af de Groote Markt, over den Nieuwen Vlissingschen Weg naar Mid delburg, Nieuwland en Arnemuiden en van daar weer terug over den Ouden Vlissingschen weg naar Vlissingen. Dan is pl.m. 25 K M. geloopen, welke afstand moet worden afgelegd in 5'/t uur, met inbegrip van rust. De bedoeling is, na deze nog 3 mar- schen te maken, onderscheidelijk twee van 30 K. M. in 6 uur en één van 35 K. M. in 7 uur. leder turner die deze marschen naar behooren aflegt, ontvangt van het Ne derlandsche Gymnastiek Verbond een kleine onderscheiding in den vorm van een speldje. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 8 Juli is de apotheek ge opend van den heer A. J. VAN OCKEN- BURG, Groenewoud. VLISSINGEN van 3—7 Juli. ONDERTROUWD: J. T. Nater, jm. 25 j. en J. T. E. Par- mentier, jd. 21 j. J. P. P. Beijerman, jm. 25 j. en T. J. J. A. Berckmans, jd. 20 j. K. Kleinjan, jm. 21 j. en E. Si mons, jd. 30 j. J. Kuzee, jm. 30 j. en A. Sinke, jd. 24 j. GETROUWD: D. Stroo, jm. 24 j. en F. de Smit.jd. 22 j. A. van Opbergen, jm. 22 j. en F. de Ridder, jd. 18 j. P. de Krijger, jm. 23 j. en W. S. van den Berge, jd. 21 i. - I. Stroo, jm. 19 j. en M. Duijve- kot, jd. 20 j. BEVALLEN: J. H. Timmermans, geb. van Ditmars, z. T. Prins, geb. Hellingvverf, z. M. Janse, geb. de Nooijer, z. H. M. J. P. Merk, geb. van Oijen, d. M. A. C. Steketee, geb. Roelofse, d. J. Schroevers, geb. van Belzen, d. G. C. Abrahamse, geb. Catshoek, z. M. M. Zietse, geb. van Dierendonck, z. C. P. Hendrikse, geb. Thomassen, d. OVERLEDEN: G. Meulmeester, man van H. Meul- Dezen avond zal er wel op ge loerd worden. Konden ze haar pakken, we zouden meer weten. Meuleman ging spoedig heen. Marie zat treurig in de kamer. Clemence werkte in de keuken, en Donkers trok 'l dorp op, om zoo mogelijk wat meer nieuws te vernemen. VIII. Dienzelfden dag had Donkers zijn middagslaapje geëindigd, toen de post de brieven bracht. Op een der enveloppen stond het woordje „persoonlijk". Wat is dat nu mompelde de koopman. Persoonlijk... meenen ze, dat iemand anders dan ik m'n brieven opent Hij verscheurde den omslag en met verbazing las hij het schrijven. Mijnheer Donkers, Voor u ben ik een onbekende. De witte vrouw noemen ze me in uw dorp... in hun bespottelijke vrees voor spoken en geesten. Ik ben een gewoon meisje, en jaloersch als alle meisjes, wier verloofde naar anderen ziet. Louis Delaat is aan mij venbon den. Hij wil mij bedriegen en u mij, door nog van liefde te huichelen, ter wijl hij zich met een ander verlooft, u, door uw dochter te vragen, terwijl hij mij trouw heeft beloofd. Ik duld geen mededingster, 'k Laat Delaat niet los. Hij heeft 't recht niet meer tegenover mij zijn woord te breken. Ik acht het mijn plicht u dit meester, 78 j. J. P. Laernoes, wedr. van M. de Smidt, 68 j. A. D. Vreke, SOUBURG. Van 28 Juni—4 juli. ONDERTROUWD: P. Kodde, 35 jaar en M. Krijger, 31 jaar. GEBOREN: David, z. v. A. G. W. Koit, en A. de de Smit. Willem, z. v. P. Sinke en J. Bostelaar. Eliza, z. v.J. de Priester en C. E. den Boer. Hermina Pieter- nella, d. v. j. Schout en C. Dellebeke. OVERLEDEN: Catharina Maria Klein, oud 27 dagen, d. v. G. Klein en van A. Bak. Niets is gemakkelijker dan op zijn tafel een lekkere maaltijd met keurige spij zen te zetten. Daartoe is alleen geld en een keukenmeid noodig. Moeilijker schijnt het aan tafel te gaan met de noodige eetlust, want de eetlust wordt niet gekocht, zegt men. Toch weten zij die ondervinding hebben wel dat, om eetlust te hebben, het voldoende is de Pink Pillen in te nemen, die in alle apo theken verkocht worden. De eetlust is inderdaad het eerste verschijnsel van werkzaamheid der Pink Pillen, dat on dervonden wordt door de zieken die zoo verstandig zijn geweest hulp en bijstand aan dat merkwaardige middel te vragen, zooals Mevr. Annette Rouge- tet, 47, rue de Paris, Clichy, dit deed. „Sedert langen tijd, schrijft Mevr. Rougetet ons, leed ik aan de maag. Ik had geen eetlust en verteerde moeilijk de weinige spijzen die ik gebruikte. Ik was zeer"zwak geworden. Na vele mid delen zonder resultaat genomen te heb ben, wilde ik de Pirik Pillen beproeven, en ik moet zeggen dat ik vanaf de eer ste doosjes mij veel beter heb gevoeld. Mijn eetlust is gewekt, mijne maagpij nen zijn verdwenen en ik ;heb spoedig a! mijne krachten weergekregen." De Pink Pillen zijn onovertroffen te gen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheumathiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zesdoozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Vlis singen en omstreken bij de firma S. A. Luitwieler, NieuwstraatA. C. Beniest, Lepelstraat te Middelburg, bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K. 157, en in alle goede apotheken en drogisterijen. HOOGWATER TE VLISSINGEN. Juli vm. nm. Zondag 8 4.33 4.48 Maandag 9 5.23 5.41 Dinsdag 10 6.13 6.31 •te schrijven. Houd het' mij ten goede, dat ik mijn naam verzwijg. O, kon ik maar voluit spreken Helaas, ik kan nog niet, maar dit zweer ik u Louis 'Delaat zal me niet van zich stooten. Met hoogachting, De Witte Dame. De koopman zat even als verstomd. Wel, wat gaan we nu nog hooren of lezen mompelde hij dan. Ha, is Louis Delaat zoo'n kerel Ik ben toch te goedgeloovig geweest, 't Is waar, jonkheden doen soms raar. Een dwaze liefde van Louis En nu wou hij dat meisje lossen En zij, die niet wil. Nu 't zijn zijn zaken, maar hij moest dan mijn dochter niet 't hof .gemaakt heb ben. Eerlijk was het niet, Louis Donkers las den brief nog eens over. Ja, hernam hij, dat meisje heeft van haar kant gelijk. Zij laat niet met zich spelen. Misschien is ze eerlijk en treffelijk, maar heeft ze te veel ver trouwen gesteld in Louis 1 Maar zoo zou hij met Marie ook kunnen doen 1 Neen, Delaat... je spel is niet zuiver en gelukkig kunnen we ten halve kee- ren, dat is beter dan heelemaal dwalen. Marie bracht de koffie binnen. Wel, kind, hier is een brief aan mij gericht. maar je moet hem toch ook zien, zei de vader. Het meisje las 't zonderling schrij ven. Ze werd rood en ontroerde zoo, dat ze zich neerzetten moest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1