De Witte Vrouw WOENSDAG 4 JULI 25 55e Jaargang litynfirms f. Ui SE HELSE k.r Klsise M\ 59, ïlisÉp. Telefoon latere. iö Verschijnt dagelijks, uitgezonderd sp Zondag an algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON No. 155 1917 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door hei geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie f 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens-r<«j gulden bij dood gulden bij verlies A pft gulden bij verlies A f| gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze-/li Hl f lange ongeschikt- *^|B door jfgggg van een hand, **§0 van llggfl vaneen kerd tegen ongelukken voor :UVUl! heid tot werken f Aj? een ongeluk ^y|| voet of oog een duim AU U wijsvinger 9*ie ultkesrlngën worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd dpor de „Holl. /tig gulden bij verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" të Schiedam VARKENSVLEESCH. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handei is goédgevonden met intrekking van het ter zake be paalde in zijne beschikking dd. 3 April jl. no. 28600 b, afdeeling Handel, voor zoover betreft sub 7, ingevolge artt. 2 en 8 der Distributiewet 1916, vast te stellen de navolgende maximumprijzen in den kleinhandel voor gezouten var- knesvleesch a. gezouten karbonaden 0.70 p. KG b. rollade 0.75 c. fricandeau 0.75 d. vette lappen 0.50 e doorregen lappen 0.55 f magere lappen 0.70 g. gehakt f 0.60 h. vet spek 0.50 i. mager spek 0.60 j. krabbetjes 0.40 k. kruisschijf 0.40 1. hamsehijf 0.45 te bepalen dat de vastgestelde maxi mumprijzen voor ver.sch en gerookt vankensvleesch en reuzel gehandhaafd blijven. Vlissingen, 4 Juli 1917. Burg. en Wetih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 5 Juli a.s. aan den Hoek van Holland schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 4 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De veilige vaargeul. Officieel. Ten vervolge op de bekend making van 30 Juni j.l. betreffende de uitbreiding van de door de Britsche re geering gevaarlijk verklaarde zone in de Noordzee, deelt het ministerie van bui tenlandsche zaken mede dat de Britsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken aan Hr. Ms. gezant te Londen heefl toe gezegd zich onmiddellijk met de admi raliteit in verbinding te zullen stellen naar aanleiding van de door deNeder- landsche regeering gemaakte opmerkin gen. DOOR .A. HANS 12) (Sairtö vertoiea.) Eindelijk, bromde ze. Wat riep ze ontsteld, alleen 1 Is vader nog niet thuis vroeg Marie. Je vader thuis Maar dat weet je ook wel 1 Misschien zoekt hij adhter je Neen, jufvrouw, sprak Louis be daard, meneer Donkers is naar Brugge gegaan en vroeg mij, om Marie thuis te brengen. Zoo 1 Kom maar gauw binnen, Marie, 't zijn fraaie manieren. Dag Louis... tot wierziens, groette 't meisje en ze stak den jongeling de 'hand toe. Dan stapte ze binnen en nijdig wierp de oude dame de deur toe. Zoo, 'alleen van Heijst gekomen en te voet barstte ze los. Te voet van Knokke, tante, onder brak kalm haar nicht. Van Knokke 1 Een ure van hier... alleen met een jonkman... door den nacht 't Is God geklaagd 1 Nacht, tante 't Is juist tien uur geslagen. Ja, spreek maar tegen 1 Je igeeft er niet om 1 Morgen klapt heel de pa rochie er over 1 Alleen met een jonk Gisterenmiddag te 3 uur had een bui tengewone ministerraad plaats, waarin, naar wij meenen te weten, de uitbreiding van de gevaarlijke zóne in de Noordzee, een onderwerp van behandeling zou uitmaken. De grondwetsherziening. Er loopen verschillende tegenstrijdige geruchten omtrent het tijdstip waarop de Kamers der Staten-Generaal nu de Grondwetsvoorzieningsvoorstellen in be handeling zullen nemen. Eensdeels wordt verondersteld dat zulks door de Tweede Kamer nog zal geschieden binnen het tegenwoordige tijdstip van bijeenkomst, waarna dan de Eerste Kamer zoo spoe dig mogelijk zou bijeenkomen om ze harerzijds af te doenvan andere zijde verluidt dat de afdoening door de Tweede Kamer eerst in September a.s. zou plaats hebben, voor de sluiting, in die maand, van het gewone zittingjaar. Hoe dit moge zijn, allereerst zal moe ten worden afgewacht de indiening bij de Tweede Kamer door de regeering van de eigenlijke voorstellen tot Grond wetsherziening. (De Staten-Generaal hebben thans slechts, naar men weet, met bijna eenparigheid de voorsteilen tot hel in overweging nemen dier voor stellen aangenomen). Omtrent het tijdstip van indiening is op het oogenblik nog niets met zeker heid bekend. Wél meenen wij te weten dat de voorstellen thans naar den Raad van State om advies zijn gezonden. Niet onwaarschijnlijk is de indiening echter spoedig tegemoet te zien. En dan volgt de bepaling, door de Tweede Kamer, van het tijdstip waarop de voorstellen in haar afdeelingen zullen worden onderzocht. Onjuist is de mee ning, die men hier en daar vernam, dat de voorstellen door gemengde afdeelin gen der Eerste en Tweede Kamer moeten worden onderzocht. Zulk een onderzoek in vereenigde afdeelingen geschiedt al leen bij een Grondwetsherziening waarbij b.v. wijziging in de troonsopvolging be trokken is. Naar de „Nederl." verneemt, staat thans vast, dat de nieuwe Grondwets voorstellen niet voor einde September in openbare behandeling bij de Tweede Kamer zullen komen. De Duitsch-Engelsche conferentie op 't gebied der krijgsgevangenen-zaken. De Duitsche gedelegeerden van de thans gesloten Duitsch-Engelsche con ferentie nopens krijgsgevangener.-zaken hebben gistermiddag hun opwachting gemaakt bij minister Cort van der Lin den, tijdelijk voorzitter van den minis terraad. Gisterenochtend zijn de Duitsche ge delegeerden weer naar hun land terugge keerd. De Duitsche en Engelsche afgevaar digden kwamen nopens verschillende ontwerpen tot overeenstemming. Zij zullen dezelve aan hun regeeringen voor ratificatie aanbevelen. man, langs een stillen weg De boeren meiden... Tante, vader wilde 't zoo, en ik ga nu niet naar je verwijten luisteren. Daarvoor heb ik veel te pleizierig ge wandeld... en als ge 't al wil weten... ik verkeer met Louis Hoor eens dien grooten mond Ik verkeer. Je moest van schaamte blo zen 1 't Is of je vader z'n hoofd kwijt is 1 Maar gij moest zediger zijn. Wij in onzen tijd... Och, tante in uw jongen tijd de den ze dat ook Dat heeft altijd be staan. Ik ga niet in een klooster en 'k zou niet gaarne ongetrouwd blijven ook 1 Maar is de duivel dan in je ge varen, ongelukkige riep de jufvrouw woedend. Neen', tante, de liefde. Ga naar boven... rap, je beleedigt me Goeden nacht, tante. En Marie begaf zich naar haar ka mer. Die feeks, mompelde ze. 't Is nu gedaan, met me zoo kort te houden 1 Ik zou zeker ook een oude jonge dame moeten worden, 'k Heb 't haar toch eens goed gezeid. Maar weldra had Marie spijt van haar onvriendelijkheid. In haar nacht kleed keerde ze naar beneden terug. Tante, snrak ze, 'k deed niet wel. Neen... in den .nacht met een jonkman. Ma'ar 'k wil zeggen, dat ik niet wel deed met u zoo bot te antwoorden. Dat ik met Louis naar 'huis kwam, was Met het doel het menschlievend werk der afgevaardigden zooveel mogelijk te steunen, heeft de Nederlandsche Regee ring zich bereid verklaard, in Nederland een bepaald aantal krijgs- en civielge- vangenen op te nemen, tot een maxi mum van 16.000, en in de verhouding door de afgevaardigden bepaald. De afgevaardigden .namen met erkentelijk heid het aanbod aan, en zullen het aan hun regeeringen overbrengen. Bij het sluiten der zitting betuigde onze minister van buitenlandsche zaken den gedelegeerden zijn dank, en wenschte hij hen geluk met het vruchtbaar einde hunner besprekingen, die gevoerd waren in een waren geest van tegemoetko mendheid, voortspruitend uit het mensch lievend doel dat beide delegaties voor oogen hadden gehouden. Minister Loudon herinnerde er de af gevaardigden aan, dat de oorlogvoerende partijen altijd op den bijstand van Ne derland konden rekenen om hen voor soortgelijke doeleinden tot elkaar te brengen. Aansluiting aan Rijkstelefoonnetten. Het lid van de Tweede Kamer de heer W. Boissevain heeft d.d. 6 Juni aan den minister van Waterstaat een aantal vragen ingezonden, naar aanlei ding van de stagnatie, die in den aan- leg'van telefoonverbindingen is ontstaan. Inzendtr vroeg of déze stagnatie het gevolg was van gebrekkigen aanvoer uit het buitenland, hoeveel aanvragers reeds wachten en hoe langof het juist is dat door het departement van Oorlog een groot aantal telefoontoestellen is opgevorderd en of daarvan niet een gedeelte voor particulier gebruik be schikbaar gesteld kan worden e'n of, wanneer het juist is, dat door den over gang van de Bell-telefoon Mij. aan den Staat, het tarief voor geheele categorie- en van betalende aansluitingen is ver dubbeld, de Minister wil bevorderen, dat deze tariefverdubbeling binnen matige grenzen wordt teruggebracht, althans voor bestaande aansluitingen. Op deze vragen heeft de Minister van Waterstaat d.d. 27 Juni geantwoord, dat op 1 Juni 1917 wachtten991 aanvra gen om telefonische aansluiting meer dan één maand en 608 aanvragen meer dan 2 maanden. De vertraging is inderdaad voor een groot gedeelte een gevolg van mate- rieelgebrek aan grondstoffen. Mede met behulp van het departement van Bui tenlandsche Zaken en onze politieke vertegenwoordiging wordt al het moge lijke gedaan om hierin verbetering te brengen, terwijl aan de binnenlandsche industrie door gunstige voorwaarden meer nog dan vóór den oorlog gelegen heid tot levering wordt gegeven. De voor militaire doeleinden gerequireerde toestellen kunnen niet gemist worden. Tenslotte wat betreft vroegere aanslui tingen der Bell-telefoon Mij., voor deze is het geldende tarief gehandhaafd, slechts enkel abonné's moesten voor de geen kwaad, 'k Had u toch beleefder moeten toespreken. O, is het alzoo Neen, dat is de ware bekeerin" niet 1 Ga maar slapen, en peins over je gedrag na. 'k Zal voor je bidden. Nu als ze niet wil... dacht Marie, en verbitterd verliet ze de kamer. In haar 'bed peinsde ze aan de,n na middag en avond. Ze beminde, ze was verloofd. Ze gevoelde zich 'gelukkig... en tooh werd 't haar zoo teer om 't harte, dat ze stillekens begon te schrei en. Jufvrouw Clemente zat verstoord in de achterkamer. -Koppig en mokkend wilde ze nu wachten tot haar broer thuis kwam. 't Was 'bij middernacht, toen ze 'ein delijk een rijtum hoorde naderen. Dit hield voor de deur stil. Dan knarste een sleutel in 't slot. De huishoudster ging met het lichtje in de gang. Juist trad Donkers binnen. Wat 1 riep hij, zij je nog niet te bed? Neen. -En Marie Die slaapt al. O, als je toch nog op ben, licht dan eens met de lantaarn bij, ik moet nu zelf het paard stallen. Toen dit gedaan was, en de koop man in de kamer bij zijn zuster stond, begreep hij, dat er nog een woordje gewisseld moest worden. Dat je nu tocih zoo laat thuis komt bromde C1emen.ce. Hoor eens, als je getrouwd was, kon je jen man alles voorschrijven aangesloten perceelen buiten het eigen lijke r.et gelegen, toeslag betalen, doch reeds wordt overwogen hierin tegemoet te komen. Stand der landgewassen. Onder den invloed van het warme voorjaarsweer is de stand der winter granen verbeterd, hetgeen echter bij een normaler, regenval in sterkere mate het geval zou zijn geweest. De groote droogte der laatste weken heeft niet nagelaten in veie streken op verschil lende gewassen een ongunstigen invloed uit te oefenen. In verband met de plaat selijke regenbuien komen hierbij groote verschillen voor. Zoo heeft de provincie Limburg het voorrecht gehad, steeds voldoenden regen te krijgen. In sommige streken heeft de hagelslag plaatselijk nogal schade teweeggebracht met name is dit het geval geweest in Overijsel, Zeeland en Limburg. Verreweg het meest heeft het grasland en inzonderheid het hooiland van de droogte te lijden gehad, zoodat weinig hooi zal worden gewonnen. De inmid dels ingetreden weersverandering kan echter aan het weiland en aan de tweede snede gras zeer ten goede komen. De te geringe stikstofbemesting teekent zich reeds af, vooral in de zandstreken en de veenkoloniën. Op onderscheiden plaatsen in de provincie Utrecht bena deelt vreterij van konijnen de gewassen. Op de in 1916 overstroomde gronden te Anna-Paulowna is de stand der ge wassen vrij goed, terwijl in het onder- geloopen gebied van Waterland het grasland, voor zoover het in het vorig jaar tijdig drooggekomen en weer be groeid was, de niet overstroomde stre ken van Noord-Holland vooruit is. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND, ZOMERZITTING. Vergadering van Dinsdag 3 Juli, des avonds te half acht. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 41 leden, afwezig de 'heer Wondergem met kennisgeving. De Commissaris der Koningin opent de zomerzitting in naam der Koningin. Mededeeling wordt gedaan van Ko ninklijke besluiten tot goedkeuring van verschillende toesluiten der Staten, o.a. die tot calamiteusverklaring van de polders Onrust en Jacoba en tot vast stelling van een bijzonder reglement voor dié polders. Verder het verslag van de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en van een schrijven van de Vereeniging Zeevaartschool te Vlis singen, dat zij naar aanleiding van het besluit der Staten van 14 Juli 1916 met het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren een 4J/2 pet. leening heeft aangegaan van 36.000, af te lossen in 26 jaar met annuiteiten van 2400, het eerst op 31 December 1917. zoo laat op, zoo laat thuis, en je kon ook na zijn reisjes of nachtgangen, z'n centen natellen en verteer berekenen. Maar begin nu niet met mij de wet te willen voorschrijven 1 't Is maar voor Marie Weet je wat er gebeurd is Om tien uur kwam ze thuis, geheel alleen te voet van Knokke met Louis Delaat. Een alleen is maar verdrietig, maar een en een en dan alleen, dat is wat anders Ja, ik weet het, 't is mijn schuld, Clemence. En ik begrijp wel dat ze arm aan arm, dicht bijeen geloopen hebben... en erger, ze hebben voorze ker een kusje gewisseld... Ja, ja, de kleinen worden groot en die streken komen er in. Maak je er niet kwaad om, Clemence, 't helpt toch niet. Zoo als wij 't voordeden... Ik O, neen, pardon, gij hebt die won derbare gevoelens niet gekend, en 'k beklaag je. En zijt je nu daarom tot midden in den nacht opgebleven ja, daarom... en je spreekt licht zinnig. Hoor eens, Clemence, ik ben Ma rie's vader Marie en Louis zijn treffe lijk opgevoed. Ze verkeeren nu en ik ga ze niet binden. Dat kan ik niet en wil ik niet Mij moesten ze ook geen zus ter of tante op wandel meegeven Laat ze vrij verkeeren... en maak 't me nu niet meer lastig met a.l je klaagredenen. Dan vertrek ik naar 't begijnhof. Ik meen het 1 Och, op 't begijnhof komen ook paartjes gewandeld 1 Te Brugge ver keeren de jongens en meisjes zoo sterk Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd 'medegedeeld het verslag van de provincie over 1916. Verder deden Ged. Staten de gebrui kelijke mededeelingen betreffende den post onvoorzien der begrootingen 1916 en 1917, onderiiandsche aanbestedin gen enz. Aangenomen werden de voorstellen tot aanhouding van het verzoek om subsidie van de vereeniging „Ambacht school voor Neuzen en omstreken" en van een adres van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk om ge deeltelijke vergoeding van schade, door de tijdsomstandigheden, geleden bij den bouw van twee stoomschepen. Ook werd besloten aan te 'houden een eerst thans overgelegd ver zoek van het bestuur der R. K. Militai- ren-vereeniging „Vreest God, eert den Koning", gevestigd te Terneuzen om, evenals voor 1916 ook voor 1917 een subsidie uit de Provinciale fondsen te magen ontvangen. Evenals over de beide eerstgenoemde adressen, is ook over dit adres het on derzoek van Ged. Staten nog niet af- geloopen. De overige voorstellen van Ged. Sta ten, alle reeds vroeger vermeld, wor den naar de afdeelingen verwezen. Bij dat tot wijziging van de regeling der bezoldiging van het personeel van de Provinciale stoombootdiensten en van de tramlijn, werd ook gevoegd een pas ingekomen adres van J. C. van Beusekom, conducteur op de lijn Vlake- Walsoorden, die er zijn spijt over uit drukte, dat het maximum van zijn sala ris slechts op 1000 wordt voorgesteld en dat van de conducteurs op dè lijnen Vlissingen-Breskens-Terneuzen enTer- neuzen-Hansweert op 1100.Adressant wijst er op, dat ook op zijn lijn een groot vervoer van passagiers en goede ren plaats heeft, waardoor hij een groo te financieele verantwoordelijkheid heeft, zeker evenveel als op de lijn Vlis- singen-Breskens-Terneuzen en beslist meer dan op de lijn Terneuzen-Hans- weert. Adressant meent, dat het niet op gaat het salaris afhankelijk te doen zijn van de waarde van de 'boot, waarmede de dienst onderhouden wordt. Vervolgens werd overgegaan tot de splitsing van de vergadering in afdee lingen, die als volgt werdén samenge steld bij loting eerste afdeeling de heeren Bolle,van Teijlingen, Bleiker, Paap, Puijlaert, Wondergem, Dekker, Hocke Hoogen- boom, van Dam, J. W. van Oeveren, Erasmus en Gerlach van St. Joosland en de leden der Ged. Staten de heeren van Rompu en Blum. tiweede afdeeling de iheeren Willem- sen, Stieger, Tichelman, van Niftrik, IJsebaert, van de Putte, Hoilestelle, van Zuijen, Hombach, Giljam, van der Vliet en Melis en de leden van Ged. Staten de heeren de Casembroot en Fruijtier. Derde afdeeling de heeren Struve, als hier. De wereld zou immers uitster ven, als >we onze zonen en dochters be letten te trouwen. En vóór het trouwen is er toch eerst verkeering. Willen we r.u gaan slapen Zwijgend ging Clemence uit de ka mer. Donkers trok eens de schouders op en mompelde „Die oude jonge dochters toch 1" VI. Louis had dadelijk 't dorp verlaten en overgelukkig trok hij den stillen landweg op. Daar hij nu te voet was, kon hij eerder thuis zijn, als hij een pad volgde, dat tusschen de akkers liep. Hij kwam voorbij den Uilentoren. Voor 't bovenraam glom het toekende lichtje van vader Meuleman. Eensklaps hoorde Delaat een kreet. Hij ontstelde en bleef staan. Weer klonk dat gegil, 't Was of iemand om hulp riep. Och Heere, wat gebeurt er mom pelde de jongeling. Nogmaals dat geschrei, alsof iemand in nood verkeerde. Ik moet Meuleman toch waar schuwen, zei Louis. Aarzelend stapte hij over de brug, het voorplein op. De deur van 't woonhuis stond op een.-kier. Misschien een inbreker, die de oude Mele aanvalt... en Meuleman hoort er niets van, dacht Delaat. Hij voelde zijn hart bonsen. 't Was alles zoo geheimzinnig hier. In de gang brandde een oude lantaarn en 't licht wierp reusachtige schaduwen op den grauwen muur. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1