De Witte Vrouw 3 JULI 55e Jaargang MAAND4G üitgavefirma F. VAR QE fELDE Jr., ülsino M\ 58, Füssinp. Tolte Intcrc. !0 ksstiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. BINNENLAND FEUILLETON Mo. 153 1917 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens-W gulden bij dood gulden bij verlies .4 gulden bij verlies 4 gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Ml 81II lange ongeschikt- door «llgg van een hand, |»^|g van ||fi|| van een *"6 van eiken kerd tegen ongelukken voor&d W UU heid tot werken S fU' een ongeluk Cr LP L» voet of oog Ivlj een duim JLClCl wijsvinger Mw anderen vinger Deze ülikeerlngen Morden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien 'van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot o< tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Heil. /lig. Verzek. Bank" tê Schiedam ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel EERSTE KAMER. Vergadering van Zaterdag. Daar werd nu een extra dag aan ge wijd, het vaststellen van het adres van antwoord op de troonrede In de troonrede stond zoo goed als niets, dus moest er in het adres wel minder dan niets staan. Dat hebben, de heeren zelf wel ge voeld en daarom voegden zij er een hors d'oeuvre in een gelukwensch aan H. M. met den voor Haar gelukkigen afloop van het spoorwegongeluk bij Houten. Dinsdag 17 Juli .komt de Kamer weer bijeen om haar werkzaamheden aan te vangen. Bedreiging van onze scheepvaart. Wederom dreigt, en nu van Britsche zijde, onze verbinding met den Oceaan te worden afgesneden. Met groote moeite was tusschen de door beide protagonisten onveilig ver klaarde gedeelten der Noordzee een geul opengehouden, die aan onze transatlan tische scheepvaart een uitweg bood, zij het dan ook, dat een omweg van bc- teekenis daarvoor moest worden ge maakt. De Britsche maatregel die a.s. Woens dag in werking treedt, zal, als die ten uitvoer wordt gelegd, dezen uitweg versperren. De geografische aanduiding daar ge geven beduidt een lijn uit de kust van Noord-Jutland getrokken bij Hamsted naar 't westen, in de richting Aberdeen. Bijna halverwege tusschen deze pun ten loopt de grens van het nieuwe ge vaarlijke gebied naar het zuiden tot ter hoogte van Onrust en vandaar pal oostelijk tot 3 mijlen uit de kust bij de Z.W. punt van Texel. De uitbreiding naar 't westen die dit door Engeland gevaarlijk verklaarde gebied ondergaat, neemt de veilige vaargeul juist weg. Zou het niet gelukken de Britsche regeering te bewegen de westgrens van dit gebied meer naar het Oosten te verleggen, zooals onze regeering hoopt, dan zou daar onze scheepvaart niet zonder gevaar op een Britsche mijn te loopen of door een Duitsche duikboot in den grond te worden geboord, kun nen uitvaren. Het feit, dat het stilleggen onzer vloot dat daarvan een gevolg zou worden, althans zou kunnen worden, niet in het belang der geallieerden zou zijn, geeft ons hoop, dat de Britsche regeèring alsnog de nieuwe westgrens zoover naar het Oosten zal verleggen, dat de „vei lige vaargeul" blijft bestaan. („Nieuwe Ct.") DOOR JL. HAHS, 10) (Hairnï nrtoden.) Adarie lijdt ook aan die ziekte, moet ge weten 1 Maar vader zei het meisje blo zend. En met wien, als ik vragen mag hernam de geestelijke vrooiijk. Och, meiske, je moet toch in m'n handen vallen, als 't zoover is, dat verkeeren trouwen wordt Met Louis Delaat, antwoorddé Donkers. Een brave jonkman uit een treffe lijke familie. Wel, dat is een schoon paartje, vader Donkers. 't Is mijn gedacht ook. Ehwel, Ma rie, hoor je 't weer? En laat de wijve- kes nu babbelen, dat hun half of kwart dozijntje overgebleven tanden rammelt als droge noten. Ja, ga maar weg, want je valt haast om van verlegenheid 1 En meneer d'onderpastor, zet je nu. 's Avonds zag Marie weer toevallig -Louis en ze vertelde hem gauw, boe licht zijn taak zou zijn, als hij haars vaders toestemming voor de verloving kwam vragen. V. Om twee uur begon 't foloemenfeest Klein verlof. (Officieel). Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen op 13 Juli e.k. in het genot van onbepaald (klein) ver lof worden gesteld a. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de mi litielichting 1913, die bestemd zijn om later naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderd hen die behooren tot de bereden korpsen, dé pantseriort- artillerie of de torpedisten)b. de dienst plichtige korporaals en manschappen van de lichting 1911 behoorende tot de pantserfort-artillerie of de torpedisten. Geen rantsoeneering van vroege aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel- heeft het volgende schrijven gezonden aan den burgemeester van Am sterdam inzake de rantsoeneering van aardappelen in antwoord op een betref fend telegram van genoemden burge meester, verzonden 28 Juni. in antwoord op uw telegram heb ik de eer u mede te deelen, dat de vraag of tot rantsoeneering van nieuwe aard appelen moet worden overgegaan nog maals ernstig door mij is overwogen, ik blijf echter van meening dat deze vraag ontkennend moet worden beant woord en wel op grond van de volgende overwegingen Vroege aardappelen zijn zeer spoedig aan bederf onderhevig, zoodat zij zich voor distributie van overheidswege slecht leenen. Tot zoodanige distributie zou niet dan bij hooge noodzakelijkheid kunnen wor den overgegaan. Deze noodzakelijkheid zou dan alleen bestaan indien de oogst- verwaclitingen ook maar eenigszins reden tot ongerustheid gaven. Uit is echter niet het geval en er behoeft niet aan getwijfeld te worden of de aan voeren van vroege aardappelen zullen binnen enkele dagen meer dan voldoende de voorziening voor het binnenland mogelijk maken. De moeilijkheden welke zich tot nu toe voordeden houden verband met de noodzakelijkheid om met het oog op de kolenvoorziening reeds op een veel vroeger tijdstip den uitvoer van vroege aardappelen toe te staan dan in het vorige jaar. Dientengevolge meent het groote publiek, dat in de voorgaande jaren de aanvoeren op de markt be langrijk grooter waren dan thans, doch dit is geenszins het geval. Het vorig jaar waren de oude aard appelen omstreeks dezen tijd ook reeds verbruikt, terwijl eerst cp 29 Juni de uitvoer van het nieuwe product werd toegestaan. De langdurige strenge koude van dezen winter en de lange regenlooze periode die daarop volgde waren oor zaak dat het vorige gewas aanvankelijk enkele weken bij het vorige jaar ten achteren was. Niettemin zijn sedert 27 Juni de totale aanvoeren op de veilingen reeds hooger dan die van het afgeloopen jaar, het- te Heijst. Het stadje was met vlaggen en groen getooid. Bij de duizenden badgasten, ook uit Knokke en Blankenberge over gekomen, verdrongen zich bezoekers uit de omliggende dorpen, uit Brugge en van over de Zeeuwsühe grens. Donkers en Marie zaten voor een ho tel op den dijk. Ze waren zoo juist aan gekomen. En dadelijk verscheen Louis Delaat. Zet je bij ons, noodigde de koop man. Veel volk, hé Zoo, dus ook eens afgekomen Och, wie gaat er nu niet naar Heijst 't Is. waar. En dat we elkaar weer ontmoeten... in al die duizenden men- schen 't Is curieus, hé Och, meneer Donkers, die ont moeting is misschien zoo curieus niet, hernam Louis vrijmoedig. Stil, stil... er is hier te veel volk om uit de biecht te klappen. Zeg liever eens hoe het met dat'witte wijf staat? 't Is of ze een speciale kennis van me is Wel, dat zouden we bijna peinzen, ze kwam toch twee keer op 't hof. Dat is waar. Sedert Vrijdag heb ik er niet meer van gehoord. Misschien is ze verdwenen. 't Ware te wenschen, zei Marie. Tiens, daar is Meuleman ook .1 riep Donkers. Hij stond op en ging naar den ken nis. Charles heeft een meisje bij zich, sprak Marie. Ken je ze, Louis Neen. geen wel in verband staat met het feit dat er meer land met vroege aardappe len werd bezet. De hoeveelheden die op 27 Juni voor het binnenland werden geveild overtreffen zelfs-die, welke op denzelfden datum van het vorig jaar in totaal waren aangevoerd. Wel was het binnenlandsch totaal oö 28 juni lager dan op den 27sten, maar dit is een ge volg van de omstandigheid dat vanaf dien dag èn naar Engeland én naar Duitschland moest worden uitgevoerd. Waar de aanvoeren echter blijven stijgeu zal ook niettegenstaande dien meerderen uitvoer ongetwijfeld binnen enkele dagen de aardappelenvoorziening niet de min ste reden tot klagen meer geven vooral ook, waar Friesland thans aan de markt komt. Legersterkte. De minister van oorlog wenscht zich geheel op de hoogte Ie stellen van de sterkte van de geheeie weermacht en na te gaan of onder de afwezigen met on bepaald klein verlof ook een voldoend aantal officieren, onderofficieren en kor poraals zijn. Hij heeft den opperbevel hebber verzocht zoo spoedig mogelijk een opgave te mogen ontvangen van de sterkte der onderscheidene lichtingen en jaarklassen, gesplitst naar de ver schillende wapens, benevens de sterkte aart vrijwilligers, (res.-kader afzonder lijk.) Hierbij moet vermeld worden hoe- velen van elke groep officier, onderof ficier, korporaal óf soldaat zijn en hoe- velen zich met onbepaald (klein) verlof bevinden. Ned. juristen-Vereeniging. in 'de Zaterdag te Middelburg voort gezette vergadering der Nedertandsche Juristen-vereeniging was het te behan delen onderwerp de vraag of het wen- schelijk is andere dan ae bij de Grond wet bekende publiek rechtelijke licha men in te stellen met wetgevend en uit voerend gezag omkleed, of de grond wet zich tegen het instellen van zulke lichamen verzet en zoo ja welke wijzi gingen zij zou moeten ondergaan. Na dat verschillende debaters het woord hadden gevoerd, van wie eigenlijk al leen mr. J. A. Levy de kwestie princi pieel bestreed, verdedigden d>e- beide praeadviseurs, de heeren mr. E. Fokker en mr. H. Frijda hunne stellingen. De vergadering sprak ten slotte als hare meenimg uit, dat de instelling van genoemde lichamen gewenscht is, dat die behooren te worden ingesteld on der meer, ter vereffening van bepaalde tegengestelde belangen, zooals ar beidsraden en dat de lichamen, voor zoover zij wetgevend gezag uitoefenen, hoofdzakelijk 'behooren te bestaan uit vertegenwoordigers dier belangen zij nam geen beslissing over de grond wettelijke bezwaren. Tot bestuursleden der vereeniging werden gekozen de heeren mr. J. A. A. Bosch, raadsheer in den Hoogen Raad, prof. mr. A. Annema, 'hoogleeraar aan Ze is schoon... en zie eens hoe elegant gekleed. Vader brengt ze naar hier. Charles schijnt todh niet veel goesting te hebben, maar vader laat niet los. Niet jaloersch meer zijn, Louis. O, neen, nu niet meer. Meuleman vergezelde een bevallige jonge dame hij scheen wat verlegen, groette toch beleefd en zei naderend Ik heb een afspraak, meneer Don kers. Ik stel u mejufvrouw Laroche voor van Brussel... een nicht van mijn vriend. Mijn vriend en zijn vrouw moes ten noodzakelijk een dag weg en ik heb hem beloofd zijn nicht te begeleiden naar 't bloemenféest. We moeten straks nog eenige kennissen ontmoeten. Ver ontschuldig mij. De dame boog stijf en verlegen. Maar zet u een oogenblik bij noodigde de koopman. Drink een glas met ons Ik moet u bedanken. Mademoisel le, excusez. Werkelijk, meneer Donkers, we hebben een rendez-vous. Nu, dan houd ik je niet op, ant woordde de koopman. Amuseer je goed Meuleman en de dame wandelden verder den dijk op. Wij zijn zeker te min voor hen, zei Marie wat beleedigd. Hij heeft een Brusselsche dame bij zich. 't Ziet er een vreemd jufvrouwtje uit, sprak Donkers. Zoo verlegen en teer... geen gezelschap voor den druk ken, beweeglijken Charles. Nu ieder is vrij. Kinderen, neemt 't me niet kwalijk, maar ik moet nog eenige kennissen spreken. Louis, zorg voor m'n dochter, de vrije universiteit en de heer mr. J. H. van Bel, vice-president van de recht bank te Middelburg, terwijl tot secre taris-penningmeester werd gekozen de heer mr. J. C. van Kempen, thans ad junct-secretaris. De volgende vergadering wordt te Arnhem gehouden. Bij het sluiten der vergadering bracht de voorzitter dank aan de plaatselijke regeringscommissie, inzonderheid aan de 'heeren mrs. J. iH. van Bei en J. W. Zijlstra, voor de goede zorgen aan de voorbereiding der vergadering besteed. Met een gemeenschappelijken maal tijd in de sociëteit „St. Joris" werd het congres beëindigd. Gezouten varkensvleesch. De minister van landbouw heeft, met intrekking van zijn beschikking dd. 3 April jL, 'voor gezouten varkensvleesch vastgesteld een maximum inkoopprijs voor de gemeenten, ingevolge artikel 3 der Distributiewet 1916, van ƒ1.50 per K.G. Aan de gemeentebesturen geeft de minister in overweging een verkoop prijs van gezouten varkensvleesch, in gevolge artikel 3 der Distributiewet 1916, vast te stellen van 'ƒ0.85 per K.G. Öe maximumprijzen in den kleinhan del voor gezouten varkensvleesch wor den vastgesteld op per y2 K.G. Gezouten karbonaden ƒ0.70 rollade 0.75 fricandeau 0.75 vette lappen 0.50 doorregen lappen ƒ0.55 magere lappen 0.70 gehakt 0.60 vet spek 0.50 mager SDek 0.60 krabbetjes 0.40 kruissch ijf 0.40 hamschijf 0.45 Huldiging J. T. Creir.er. Namens een 13-tal maatschappijen is de heer J. T. Cremer, oud-minister van koloniën, oud-president der Ned. Han delsmaatschappij en thans nog com missaris van verschillende Nederl. Han dels- en Ned.-Indische cultuuronderne- mingen Zaterdag jl., ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, .gehuldigd. Als huldeblijk .werd den heer C. aange boden een groote gouden medaille, met een zilveren en een bronzen exemplaar geëmballeerd in een luxe lederen étui, versierd met het familiewapen van het geslacht Cremer. Mevrouw Cremer ontving eveneens een gouden medaille, de drie zónen en de twee dochters van den jubilaris ieder een zilveren copie, de tien kleinkinderen elk een bronzen, evenals de circa hon derd bestuursleden der dertien maat schappijen. De heer S. P. van Eeghen, commis saris der Ned. Handelsmaatschappij, voerde het woord. en pas op, dat tante Clemence je niet te gare ziet. Ze zal het toch weten. Lot je Title en haar compagnie zijn ook te, Heijst. Dat is weer stof voor achter den bakkerstoog. Lachend stond Donkers op, en hij riet de geriefden alleen. Een brave vader van je, schertste Louis. Ja... de stoet komt... ik hoor muziek. Wel, we kunnen h'm van hier zien.' De optocht naderde... geopend door een muziekkorps van Brugge in kleuri- gen uniform. Dan volgden allerlei met groen en bloemen versierde voertuigen, zoowel koetsen als kinderwagens, auto's als fietsen. Booten met .kapitein, officieren en matrozen, voeren voorbij, een aeroplaan scheen eenige voeten bo ven den grond te zweven, bestuurd door een bevalligen aviator van negen of tien jaar daar weer ziaten knappe, vroolijke paartjes in een kunstig prieel, te midden van bloemperken babies opduikend als een gouden vlinder uit een reusachtigen tuil rozen, keken ver baasd al de ongewone drukte aan. Van de balkons der hotels en villa's strooide men bloemen, 't Was immers het feest van Flora... hier op den bla- kenden dijk, en ieder had zijn best ge-, daan, om 't meest de aandacht te trek ken door rijke versiering en levendige fantasie. Er waren ook groepen te voet, vor sten en vorstinnen met hofdames en jonkers, page's en lakeien boeren bruiloften, visschersgezerien en gezel- De Hilversum." Volgens een bij de Stoomvaart Mij. „Oostzee" uit Cardiff ontvangen tele gram is het s.s. „Hilversum" op een mijn gestooten, in het achterschip getroffen. Het schip zonk in twee minuten. Men is bezig geweest met het losmaken van de reddingbooten, doch deze konden niet vlug genoeg worden losgemaakt, zoodat allen overboord sprongen. De 6 vermisten heeft men in den beginne bezig gezien met een der reddingbooten doch daarna zag men hen niet meer terug. Een Engelsch patrouillevaartuig heeft allen, die in de zee gesprongen waren, opgepikt. Men heeft vervolgens de plek afgezocht, doch van de 6 ove rigen niets kunnen ontdekken. Van de vermisten zijn 5 Hollarders en niet, zooals' eerst vermeld werd, 3. De ver misten zijnde kapitein, de 3e stuur man, de 3e machinist, de kok Smit, de bediende Huising en een Grieksche stoker. Reglement voor de stuurlieden examens. Het „St.bl." no. 468 bevat een Kon. besluit van den 16den Juni, waarbij is bepaald, dat in art. 7, 1, 111 van het Reglement voor de stuurlieden-examens, vaslgesteld bij Kon. besluit van 27 De cember 1907, laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 6 Januari 1916, de zin snede, volgende op de zinsnede: „Dienst als buitengewoon adelborst of als adelborst der eerste klasse bij de marine-reserve, wordt voor dienst on derscheidenlijk als derde- of tweede- stuurman van ten hoogste zes maanden in rekening gebracht", zal luiden „Dienst gedurende demobilisatie door gebracht op varende oorlogsschepen als buitengewoon adelborst of als adelborst der eerste klasse bij de marine-reserve, wordt in rekening gebracht voor dienst onderscheidenlijk als derde- of als twee de-stuurman voor ten hoogste de helft van den voor de examens voor tweede en eerste-stuurman vereischten diensttijd. Is de buitengewoon adelborst in het bezit van het diploma van derde-stuur man en kan hij eene verklaring van eenige marine-autoriteit overleggen, dat hij heeft dienst gedaan als adelborst der eerste klasse bij de marine-reserve of als luitenant ter zee 3de klasse bij de Koninklijke marine, dan wordt die dienst in rekening gebracht als dienst als tweede-stuurman voor ten hoogste de helft van den. voor het examen voor eerste-stuurman vereischten vaartijd. Dienst, gedurende de mobilisatie door gebracht op varende oorlogsschepen als milicien of landstormplichtige bij de zeemacht, wordt in rekening gebracht voor ten hoogste de helft van den voor toelating tot het examen voor derde-stuurman voor de groote vaart of voor stuurman voor de kleine vaart ver eischten vaartijd. Zijn miliciens of landstormplichtigen bij de zeemacht in het bezit van het linnen. Evenmin ontbraken de sterren wichelaars, cloWns en kabauters, en al len toonden heden hun bijzondere voor liefde voor bloemen. 't Is van 't jaar bijzonder schoon, zei Marie. Ja, ze hebben hun best gedaan, stemde 'Louis toe... maar liever zag hij de rozen in den hof, en de waterlelies op 't stil kanaal langs zijn dorp, de madeliefjes in de weide, de vergeet me nietjes nederig verscholen tusschen 't gras aan de beek, de hoogstammige zonnebloemen voor den blanken gevel der Vlaamsche woning, al die kinderen der natuur in hun eigen grond, in hun eigen lijst, zoo meesterlijk geschikt, als geen menschenhand het vermocht. Niet de liefde voor de bloemen blonk hier op den dijk van Heijst uit, maar met de bloemen vierde de ijdelheid van den mensch hoogtij. Straks moest de jury beslissen en zou er veel misnoe gen, ontevredenheid, afkeuring en ja- loesie losbarsten. 'Reeds begon het oonfetti-gevech.t. Bij gansche graanzakken wiaren de roode, witte, blauwe en gele papiertjes te koop, het onschuldig goedje, dat ge bruikt zou worden door dames om met heeren en door heeren om met dames te flirten. Nu hebben we den stoet gezien, willen we ook eens de bloemekes bui ten Heijst gaan bekijken vroeg Louis. En Marie, die tooh zoo gaarne in een 'badplaats verkeerde, antwoordde toe stemmend. Ze verlieten 't terras, waar ze geze ten hadden, en wandelden den dijk af. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1