R. gen. VRIJDAG 29 JUNI Wa 151 55® «Jsuargcuntii 1917 L. 0. n duur is jnste rnmmM EDTNQEM ^RAGEIl rROUW itbode nstmeid -idl üitgneFirma F. Villi SE VELDE it., l\m Sarkt 58, Viissingan. Taieioaa latere. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag m algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De Witte Vrouw Tel. 200 itisch Register. E Jr. les gegeven in: imens H. B. S., mmissie uit het rat, des avonds Jzn., Secretaris. FOON 18. >r Tafel- :h tegen 2 Julf. No. 80 bureau,» enlijke lA, Electrische- in gezin, voor vasch aan huis. Courant". :den de 18 jaar. czaamheden. Courapt". ihouding, niet: es: Mej. VAN astraat 10. TRAM. ddelburg. Middelburg 6.40B, 7.10G,. I0.05G, 10.40, 1.50G, 2.30' 5.50, 6.30A, 10.15, 10.50. Vlissingen 7.10B, 7.45G, 10.40G, 11.15. 2.30G, 3.10, 6.30, 7.1 OA, 10.50, 11.25. ion. 6.05, 6.45,. 11.10, 11.45, 15, 5.12, 6.05, 10. 7.10, 7.50, 12.10, 1.30, 0, 6.40, 8.—, kmanstreinen. in van de re- erder dan de ren goederen n zullen min- aankomst 'er en Feestda- on druk ver in de twintiz ELDE. iiging. 3.50a) 6.a) 4.35 6.40b) 3.43 6.43e) 5.05 Breskens 15 ngen wachten iten tot 12.40. iten tot 6.50_ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.4-5 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie f 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel Deabonné's, in't bezit eener ^4 gulden bij levens- gulden bij dood «ft* gulden bij verlies 4 r* jf4 gulden bij verlies A gulden bij verlies A r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jf\ lange ongeschikt- door «ggi| van een hand, 8 van II gig vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken een ongeluk voet of oog een duim AUU wijsvinger anderen vinger 'Vr* i-tskeeringen worden VERDUBBELD Indien de «erzekerden, eoorrlen van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Heli. fllg. Verrek. Bank" tê Schiedam ~r~~ !&«3IWS*>-KTOW5 BEKENDMAKING. Verstrekking van voedingsmiddelen in hotels, restaurants en koffiehuizen. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, gezien de circulaire van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel dd. 26 Juni 1917, no. 52166, afdeeling Handel dat de bij circulaire van voornoem den Minister van 31 Maart jl. no. 29112, afdeeling Handel medegedeelde bepa ling, volgens welke voor een avond maaltijd in hotels, restaurants en kof fiehuizen naar keuze kan worden ge bezigd le. een soep en een voorge recht, of een soep en een nagerecht 2e. een vischsohotel 3e. een vleesch- schotel, tot moeilijkheden heeft aanlei ding gegeven dat in verband daarmede thans door hem is vastgesteld dat voor een hoofd maaltijd verstrekt kan worden een voorgerecht, soep, twee gangen, be staande uit visch- en (of) vleeschscho- tel en een nagerecht, mits dit niet uit een meelspijs besta ■dat de bepalingen betreffende fruit en kaas ongewijzigd blijven, zoodat fruit en kaas niet als gangen worden aangemerkt, d.w.z. wat betreft fruit, alleen, wanneer versch of verduur zaamd fruit wordt verstrekt in het laatste geval echter zonder toevoeging van eenige meelspijs. Vlissingen, 29 Juni 1917. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De Kameropening. De buitengewone openingsplechtig heid had als te verwachten was, veel belangstellenden naar de residentie ge trokken, om het kleurige schouwspel te zien, al was dit dan niet zoo schit terend als in vorige jaren. En het weer werkte boven verwachting mee, al viel er af en toe een klein buitje. Toen de Koninklijke familie voor het paleis kwam werd zij hartelijk toege- jbicht, wat zij vriendelijk groetend be antwoordde. En langs den weg dien de stoet naar de Kamer volgde was die toejuiching ook bijzonder hartelijk. Op het Binnenhof werd de stoet met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Zooals onlangs reeds is gemeld, was de troon in de Ridderzaal verplaatst van den achterwand der zaal naar den rechterzijwand, recht tegenover der. voorzittërsstoel, de plaatsen der Kamer leden aan weerszijden van het bureau van den voorzitter. Verschillende rijks-, provinciale- en gemeentecolleges waren vertegenwoof- DOOR A. K A.US S) (Mum fsrw-n.) Witte vrouw, bromde de baas, ge looft gij ook al aan dien oude wijven- fabel Moest ik je daarvoor zoolang te Brugge op school doen? Ja, baas, je mag nu zeggen wat je wil, viel een der knechten in, maar die witte vrouw bestaat... Zoo... Pier zegt ook iets... her nam de boer, kwaad naar den werkman blikkend. Zeker gehoord van de nicht van de zuster van jen tante... of ergens in 't bakkerswinkeltje, toen je met de klabetters van de parochie een snuifje stond te nemen M'n broer heeft haar gezien, baas, verzekerde Pier. Je broer... ja, die zag bij mij soms rogge voor ..tarwe aan Ik heb haar gezien vader, sprak Louis bedaard. Toen je stond te droomen over hetgeen duizend jaar geleden gebeurd is, zeker... Maar, vader, laat Louis nu eens uitspreken vermaande de vrouw des huizes. 'De zoon verhaalde 't gebeurde van den vorigen avond. Hoe durfde je er achter te ioopen? zei Malvina huiverend. digden verder o.a. de leden van het corps diplomatique, terwijl 94 Kamer leden de plechtigheid bijwoonden som migen ir. ambtscostuum, anderen in uni form, in rok, of het galagewaad van hun bijzondere waardigheid. Al die kleurige costuums maakten een aardig effect toen tegen 1 uur de zon doorbrak en haar licht door de gekleurde vensters der Ridderzaal wierp. Tegen kwart over eenen drongen de tonen van het „Wilhelmus" tot de zaal door en even later traden de Koningin en de Prins met hun gevolg de zaal binnen. De Koningin droeg een zee groene robede Prins de generaals uniform, beiden het lint en het groot kruis van den Ned. Leeuw. Na de voorlezing van de Troonrede, welke slechts drie minuten duurde, barstte een geestdriftig „leve de Konin gin 1" los. Bij het verlaten der zaal bleven de Koningin en de Prins zich ongeveer 20 minuien met de commissie van uitgeleide onderhouden, bestegen daarna de galakoets en onder luide toe juichingen van het publiek reden zij naar het paleis terug. Vijf minuten later vertrok de vorste lijke familie in open auto naar het „Huis ten Bosch." Eerste Kamer. De voorzitter deelde in de gisteren middag gehouden vergadering mede dat waren ingekomen de geloofsbrieven van alle herkozen leden, mei, uitzondering van den heer Woltjer, en benoemde tot onderzoek 3 commissies. De voorzitter verzocht omtrent zijn geloofsbrieven terstond verslag uit te brengen, wat even daarna plaats had en waarbij tot toelating van den heer Van Voorst werd geconcludeerd. Aldus werd besloten. De getorpedeerde schepen. Bijna alle Fransche bladen pubiiceeren het telegram uit Den Haag, omtrent de schikking tusschen Nederland en Duitsch- land over de getorpedeerde schepen zonder commentaar. De „Echo de Paris" zegt, dat de hou ding, die de Fransche en Engelsche re geering zullen aannemen, dient te wor den afgewacht. Wij moeten vervolgt het blad evenwel het ware karakter van de overeenkomst aantoonen. De laatste maatregelen van de Ver. Staten ten aanzien van den uitvoer naar on zijdige landen hebben de hulpbronnen der onzijdigen, die aan Duitschland grenzen, in hooge mate beperkt. Duitsch land moet daarvan den terugslag hebben ondervonden. Als Duitschland nu enkele zijner koopvaarders, waarop het zoo zuinig is, onder onzijdige vlag brengt, dient het alleen zijn eigen maag. De „Pali Mail Gazette" schrijftDe schikking waarbij Duitschland in Indië liggende schepen aan Nederland afstaat en daarvoor de verzekeringssommen De boer beweerde dan dat de bur gemeester en de veldwachter flauwe kerels waren, om geen eind te maken aan de grappen van den een of 'anderen leeglooper, doch op de hoeve heerschte een drukkend gevoel, bij meiden en knechten en ook bij de dochter, en met onrust dacht men aan den nacht. IV. Amelie, de bakkerin, maakte gaarne een praatje achter haar toog, waar de koperen weegschalen blonken als een spiegel. En ze wist altijd 't nieuws van 't dorp, en verzweeg haar oordeel over allerlei gebeurtenissen niet, al wijzigde ze dat naar de klanten, die haar den penning gunden. Marie's tante, in 't dorp jufvrouw Clemence genoemd, kwam in den win kel. De bel rinkelde en de blozende, welgedane bakkerin verscheen uit de zijkamer. Wel jufvrouw Clemence, had ik geweten, dat 't gij waart, 'k zou me nog meer gehaast hebben, zei de winkelier ster, die klanten ais Donkers' zuster in eere ihield, al was 't maar om 't ge wicht van hun voorbeeld voor de min deren. Wat mag 't zijn, jufvrouw Cle mence, een fijn of een bruin brood Marie's tante begeerde een wit brood, maar scheen geen haast te heb ben. Wellicht kwam ze ook meer oni wat nieuws, want dadelijk vroeg ze .Hoor je nog van de witte vrouw Och, jufvrouw, zwijg toch, een mensch gaat niet meer gerust te bedde. Gisteravond kwam de smid haar tegen. Eer hij 't wist, stond hij voor haar. Hij i: eer kerel ais een boom en hij heeft krijgt is minder edelmoedig (van Duitsch land) dan 't schijnt. Deze schepen zijn voor Duitschland verloren en het vre descongres diende over het eigendoms recht ervan te beslissen. Het is onwaar schijnlijk, dat de overdracht (door de entente) zal worden toegestaan. Aanleiding tot ernstige critiek is er niet, zegt de „N. Rott. Ct." De na lange onderhandelingen gevonden oplossing van 't geschil is voor Nederland goed deels bevredigend, .en men mag den minister van buitenlandsche zaken ge luk wemschen, dat ihij de besprekingen tot dit eind heeft weten te brengen. Dat het hem moeite gekost heeft, behoeft niet te verwonderen, immers, om zich bij deze regeling, die neerkomt op eene aannemelijke vergoeding van de getor pedeerde schepen, neer te leggen, heeft de Duitsche regeering eene overwin ning op zichzelve moeten behalen. En dit .is iets, dat voor regeeringen ge woonlijk nog heel wat moeilijker is, dan voor particuliere personen, voor wie het ook al héél moeilijk is. Hoever de Duitsche regeering aan vankelijk af heeft gestaan van het punt dat nu ten slotte in vriendsohappelijk overleg met onze regeering is bereikt, mag bekend worden verondersteld. Wij zullen dit thans oud-geworden zeer niet ophalen, en willen ons dus ertoe bepa len, ook onzerzijds onze voldoening er over uit te spreken, dat de Duitsche re geering, ondanks de bezwaren, die dit voor haar moet hebben gehad, tenslotte recht heeft laten gelden boven mach t, en zich heeft neergelegd bij eene regeling, welke mag gelden als eene erkenning van de rechtmatigheid der aanspraken, die Nederland van den 22en Februari af tegenover het Duit sche Rijk heeft gehad.. De reederijen, die de schepen hebben verloren, krijgen bij deze regeling hun waarde in natura terug, waartegenover hunne aanspraken op assurantiegelden aan Duitschland worden overgedragen maar de assuradeurs, die de schade hebben voldaan, blijven hunine pennin gen kwijt. Dit nadeel, dat, als de be richten waar zijn geweest, voor een deel in Duitschland zelf wordt geleden, wordt niet vergoed, evenmin als de algemeene schade voor ons land, welke voortgevloeid is uit het feit, dat wij eenige maanden zes schepen minder in de vaart hebben gehad. De schepelin gen daarentegen worden in.de door -hen geleden verliezen wél tegemoet ge komen. Men ziet dus, dat, op de basis van erkentenis van gepleegd onrecht of althans van grove schuld aan de zijde der Duitsche marine, bij de uitwerking de „overeenstemming" nog het karak ter heeft behouden van 'n compromis". De „Nieuwe Courant" meent, dat, als men wat nu wordt gegeven, verge lijkt met wat 6 Maart werd neboden, de regeling niet anders dan een succes voor -onzen minister van buitenland sche zaken kan zijn. Want al is d.e handen als hamers, maar toch ver schoot hij. „Mensch ga voort van hier!" riep de geest, of wat het is, en de smid begon te loopen en kwam half dood van vermoeienis en geheel buiten asem z'n huis binnenvallen En waar was dat Je weet wel, niet verre van 't hou ten kruis. 't Houten kruis Maar ja, jufvrouw Clemence, op den kasteelweg, lijk ze zeggen. Weet je niet, dat er'een jaar of tien geleden daar een vrouw vermoord is gevonden en er een kruis ter gedachtenisse is ge steld 't Staat heelemaal scheef nu. O, ja, ja. Eh-wel, niet verre vandaar Lotje Tille was hier een beetje geleden in den winkel en we spraken daarvan en Lotje Tille peinst, dat 't wel de geest van die vermoorde kon zijn, welke geen ruste vindt. Maar Ameiie, dat is superstitie. 1) 't is toch een benauwend geval. Louis Delaat heeft haar ook gezien. Louis Delaat Ja, maar dat zui je toch wel we ten. Louis komt nu zeker veel bij u T'onzent. Maar ja, hij verkeert toch met je nichtje Wie vertelt dat zoo schoot de oude dame uit. O, .neem me niet kwalijk, ik ben geen klappeie, dat weet je ook wel, maar in een winkel hoor je zooveel. Lotje sprak er van. En daar Louis en uw nichtje Marie gisteren te gare langs Bijgeloof. oplossing voor ons nationa al ge voel niet Ten volle bevredigend, materieel heeft minister Loudon verworven, wat in dit geval kon wor den verkregen. Het verlies aan scheeps- ruimte, dat was geleden, kan door deze regeling weer worden goedgemaakt. Dat dit in deze dagen van geweldige beteekenis is, behoeft geen betoog. Hoezeer dus deze oplossing stemt tot een gevoel van groote erkentelijk heid jegens onze regeering, im 't bijzon der den minister van buitenlandsche zaken, voor d a n k b a a r h e i d je gens de Duitsche regeering zien wij geen reden, gaat de „N. Ct." voort. Die zou er geweest zijn, als zij wat zij thans na maandenlange onderhan delingen bereid is te geven, spontaan terstond had aangeboden, met een ver ontschuldiging voor de daad van den duikbootkapitein (nog wel den fameu- sen Von Hersing) die uit de Middel- landsche Zee komend, niets wist van ihet vrijgeleide aan onze schepen ver strekt. Voor die verontschuldiging toch be stond te meer reden, omdat de duik bootcommandant die de schepen naar dein bodem joeg, bij aankomst in Kiel eenst, daarna op het Reichsmarineamt feestelijk was ontvangen en geluk ge- wenscht met zijn geweldigen buit. ■Dat ware een waardig complement geweest van de ernstige berisping, die de duikbootcommandant, naar wij ver nemen, van de Duitsche regeering ont ving. Want al blijkt thans, dat uitdruk kelijk aan onze regeering is medege deeld, dat de toegezegde veiligheid slechts relatief was en volstrekte zeker heid tegen het duikbootgevaar eerst op 17 Maart kon worden gewaarborgd, de wijze waarop de commandant der be doelde duikboot optrad, zijn weigering de scheepspapieren van de „Menado" ook maar .in te zien, de houding van den Duitschen officier, die de papieren van de „Bandoenn" w e 1 .had ingezien, maar het niet noodig vond den inhoud daarvan ter kennis te brengen van zijn commandant, verplichten de Duitsche regeering tot meer, dan een onge twijfeld oprechte betuiging van diep gevoeld leedwezen als de heer Von Bethmann Hollweg meedeelt, uitsprak. Maar de materieele genoegdoening, door onze regeering terstond gevraagd, is thans verkregen, tot groote voldoe ning zoo hoorden wijder betrok ken reeders. Marineresrrven. Bij Kon. besluit zijn bepalingen vast gesteld tot verbetering van de positie van het personeel der marine-reserve tijdens de mobilisatie. Brandhout. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld dat er binnenkort distribueering van brandhout komt. de vaart wandelden. Wie zegt dat O, ik heb dat van verschillende menschen hooren vertellen. Maar 't is misschien niet waar. De babbelarij den dag van vandage, jufvrouw Clemence Niet dat ik een kiappeie ben, maar in een winkel kun je geen wattekes in jen ooren steken. Dus aan de vaart Ja, niet verre van 't bruggetje bij de lindendreef. En gisteren Gisteren. Maar ik zeg het niet, jufvrouw Clemence. 'k Peinsde m'n zie le, dat ze verkeerden, ze zijn toch te gare naar Zeeland geweest ook. Ja, met m'n broer en met Charles Meuleman. Ha zie, dat zeiden de menschen er weer al niet bij De klapperij, den dag van vandage. Er is geen sprake van verloving. M'n nichtje is nog veel te jong. Ja, jong is ze nog. Maar de modes zijn anders nu. Bij ons niet zei de tante wat scherp. O, God zij gebenedijd, bij ons ook niet, jufvrouw Clejnence De oude mo de's zijn de beste, zeg ik. Wij in onzen tijd... maar ge weet het zoo goed als ik Als ik met mijn man trouwde, had den we nooit tegare in den donker ge wandeld. Ga nu eens 's avonds langs de vaart of de Knoksche bane... overal loopen er paren te zwendelen 't Is een schande. Doch jufvrouw Clemence nam haar brood en ging haastig heen. Als ik maar niets miszeid heb'; 't is Hr. Ms. „Tromp". Wij vernemen dat Hr. M. „Tromp" zeer waarschijnlijk in de eerste dagen van Augustus de reis naar Nederland zal aanvaarden en dat met dat schip een groot deel van het marine-perso-, neei, dat langer dan drie jaren in de koloniën heeft vertoefd, de thuisreis zal aanvaarden. Mijnwerkersstaking in Limburg. Men meldt uit de mijnstreek, dat in de eerstvolgende dagen onderhandelin gen verwacht worden, welke tot oplos sing van de mijnwerkersstaking kun nen leiden. De onderhandelingen zullen worden gehouden buiten de mijnstreek. OUD-ARCHIEF EN OUDHEIDKUN DIGE VERZAMELING. Aan het jaarverslag omtrent het Oud- Archief dezer gemeente over het jaar 1916, is het volgende ontleend Gelukkig, mogen we wel zeggen, kan de aanhef van dit verslag hetzelfde luiden als het vorig jaar, hoe het ook aan den horizon in het Zuidwesten vaak letterlijk bliksemde en donderde, terwijl de zoekende lichtbundels flitsten, binnen deze wanden koos het zoeklicht slechts vreedzame objecten ten dienste meestal van de tairijke aanvragers. Het geeft zeker reden tot verheuging, dat meer dan eenig jaar te voren de hulp van het gemeentearchief werd in geroepen tot voorlichting of toelichting van vragen, opgerezen bij weetgierige vorschers, maar wel dient hier als in ieder verslag aangestipt te worden, dat meer dan de voorgeschreven tijd daar voor in beslag genomen werd, zoodat werkzaamheden rechtstreeks van belang voor het Archief als zoodanig wederom achterwege moesten blijven. In dit ver band wijzen wij op andere plaatsen van dezelfde grootte, doch niet altijd van even groot historisch belang, die boven dien eenige uren beschikbaar stellen, die uitsluitend ten goede komen aan het archief. Moge bij veranderde tijden het gemeentebestuur voortgaan met geleide lijke uitbreiding der uren. Dan ook zal voldaan zijn aan den zachten wenk van den minister van binnenlandsche zaken, in diens schrijven van 23 Maart lSflö. Door mij was nl., schrijft de archi varis, aan het gemeente-bestuur voor gesteld, den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken, machtiging te willen verleenen, dat de Rechterlijke en Nota- rieele Archieven van Vlissingen uit het rijksarchiefdepot te Middelburg werden gedeponeerd te Vlissingen. De mogelijk heid daartoe bestond volgens de Kon. besluiten van 8 Maart 1879 (Stbl. 40) en 24 Augustus 1907 (Stbl. 237). De ministerieele eisch, dat in dat geval het archief des zomers 10, des winters 8 uur geopend moest zijn, maakte, dat deze welkome aanvulling voor het Vlis- singsche archief achterwege bleef. Waar uit den aard der zaak de rijks- zoo'n preutsche madam, mompelde de bakkerin. Zenobie uit de „Korenbloem" kwam nu binnen. Een fijn brood riep ze met haar schelle stem en dadelijk liet ze er op volgen Donkers' zuster liep nogal schie lijk weg. Ja- Ruzie gehad 4een. Met die katte kun je anders nogal licht in ruzie liggen. Let op, ais je op heur teen terdt 1), en ze steekt heur teenen ver vooruit, zoodat je er lichte op terdt. Dat is waar Ik vroeg, wat ieder zegt, of heur nichtje .met Louis Delaat verkeert En was ze daarvoor kwaad Ze liep toch rap voort... Van eigen 2) verkeeren die twee, en wat kwaad steekt daarin Omdat zij nooit 'nen vrijer heeft kunnen krijgen zeker Bakkerin, we zijn ook jo.ng ge weest, hé ja, Zenobie. Ge hebt ook met j'n Gust ver keerd, eer je te gare in 't kaske hing. 3) Je hebt ook we! eens langs de vaart gewandeld als de zonne al onder was (Wordt vervolgd). 1) Trapt. 2) Natuurlijk. 3) Huwelijksafkondiging aan 't ge meentehuis.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1