GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN naarmate het huidige stelsel van oor logvoering voortduurt. De al-Duitschers streven er openlijk naar, lalle kleine naties van Europa in de machtsfeer van Duitschland te trek ken en hebben vooral openhartig uit eengezet, dat als Duitschland België krijgt, het ook de macht moet hebben in Nederland en behalve Nederland ook in alle andere landen, die in het Noor den en Oosten naar zee loopen HET VREDESVOORSTEL VAN OOSTENRIJK. Het jongste vredesvoorstel van Oos- tenrijk-Hongarije wordt door enkele Russische bladen besproken, die alle op het gebrek aan oprechtheid in dit voor stel wijzen. De „.Beurscourant" schrijft Gecon stateerd moet worden, dat het Oosten- rijksch-Duitsohe vredesvoorstel op geen vrede gelijkt. Het is slechts het bekende spel met formules, aan de hui dige omstandigheden aangepast. De „Sovremanno Slowo" ziet in de herhaalde vredesvoorstellen der tegen standers 'n bewijs, hoezeer dezen naar den vrede verlangen. Het blad meent, dat een versterking van de macht op het front en de eenheid in het binnen land, waardoor de tegenreyolutie der rechter- en linkerzijde zou verlamd worden, een geweldigen indruk op de tegenstanders kunnen maken en het vredesprobleem tot oplossing kunnen brengen. Het arbeidersblad „Ranotchaia Ga- zette" meent, 'dat de dubbelzinnigheid van het Oostenrijksche voorstel weg genomen kon worden door den vijand een categorische vraag te stellen en daarop een antwoord te eischen. De ge allieerden met Rusland mogen de ver klaring der regeering te Weenen niet zonder meer voorbijgaan, zonder er bij ■stil te staan. Ook de „Novaja Jisn" meent, dat de ■democratie der bondgenooten kan noch mag toestaan, dat de imperialistische verbonden regeeringan ter wille van 'n totale overwinning den oorlog verlen gen en het vredesvoorstel zonder meer ter zijde leggen. EEN GEHEIMZINNIGE VREDES- CONFERENTIE. Uit Bern wordt aan de „Vorwarts'' geschreven, dat op 16, 17 en 18 Juni een internationale conferentie te Bern heeft plaats gehad, waarin 29 vereeni- gingen van verschillende oorlogvoeren de staten en neutrale landen door ge delegeerden of schriftelijke goedkeu- rings verklaringen vertegenwoordigd waren. Het bureau was samengesteld uit onderdanen van Staten, die elkander beoorlogen. De regeering van Bern heeft een schriftelijke welkomstgroet gezonden. De grondgedachte van de besprekingen was de aaneensluiting van de belanghebbende krachten in de oorlogvoerende landen voor het herstel van vreedzame cultuurarbeid en eens gezinde vredesactie. Uit de afzonder lijke besprekingen bleek, dat de inmen ging. van Wilson in de binnenlandsche staatkundige ontwikkeling van Duitsch land en Oostenrijk eensgezind van de hand gewezen werd. Op den laatsten -dag der besprekin gen werden de grondslagen uitgewerkt voor een vrede door vergelijk. Polen, Littauen en Servië zullen hun onafhan kelijkheid terug krijgen. Het Duitsche koloniaal bezit moet hersteld en uitge breid worden, „de open deur" zou in alle koloniale gebieden moeten worden gewaarborgd en steun zou moeten worden verleend voor de,n opbouw van de kleine landen die het tooneel van den oorlog geweest zijn. De „Vorwarts" maakt daarbij de op merking dat al moet men de verwach tingen.' die het werk van dat congres vergezellen, op een minimum stellen, daarom mag men het de sympathie, die zijn streven verdient, niet onthouden. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Men gelooft, dat de namen van het kabinet-Venizelos morgenmiddag aan den koning zullen worden voorgelegd. Venizelos heeft het premierschap en buitenlandsche zaken, Koendoeristis marine en Danglis wordt minister van marine 'of chef van den staf. Venizelos zal zich morgen in Athene vestigen. Een gerechtelijke vervolging is inge steld tegen de leiders van de troebelen van I December 1916. UIT AMERIKA. Minister Baker heeft een krediet van 25 millioen gulden aangevraagd voor den aankoop van machinerieën ter ver vaardiging van geweren. In zijn toelich ting merkt hij op, dat, indien dit bedrag •niet terstond beschikbaar wordt ge steld, het onmogelijk zal zijn een .nieuw leger behoorlijk te wapenen en spoedig voor den dienst buitenslands gereed te hebben. In het geheele land wordt ijve rig propaganda gemaakt om de wer ving zoo spoedig mogelijk te doen ge schieden. Het departement van oorlog vertrouwt, dat de benoodigde 70.000 man voor het einde van deze week zul len geworven zijn. De afgevaardigde Britte heeft een amendement op de legerwet ingediend, volgens hetwelk burgers van Duitsche of Oostenrijksche afkomst, dienstplich tig zullen worden, doch slechts alleen voor den dienst in de Vereenlgde Sta ten. Hij merkt op, dat het vermoedelijk voor velen hunner niet gewenscht is, dienst aan het front ite nemen. AMERIKA IN OORLOG. De „Morning Post" verneemt uit Washington,, dat de geregelde troepen van leger en vloot gedurende de laatste paar weken meer dan verdubbeld zijn, ten gevolge van vrijwillige dienstne ming. De jongemannen nemen dienst uit plichtsgevoel, wij! zij de wereld eens en voor al van het Duitsche gevaar wil len bevrijden. Het staande leger telt thans 250.000 man; de nationale garde is aangegroeid tot 260.000 man de mariniers zijn thans 30.000 man sterk en de matrozen 120.000 man. In de verschillende kampen, waar of ficieren opgeleid worden, bevinden zich 40.000 jongelieden, terwijl 11 regimen ten spoorweg- en genietroepen worden afgericht, van elk ruim 12.000 man. Dit maakt een totaal van 712.000 man. Alleen mannen in de beste phy- sieke en intellectueele conditie worden aangenomen, die elders het keurcorps zouden vormen. DE NATUUR IN DE GEVECHTSZONE Wij ontleenen aan de „Times" het volgende uitreksel uit een briéf van een Engelsch officier in Frankrijk „Ik schrijf dit in een gedekte loop graaf, waar ik nu al eenige dagen ver blijf houd. Ik geloof, dat er boven mijn nederig verblijf vogelnestjes zijn in ieder geval hoor ik de vogels dikwijls kwetteren en iederen ochtend zie ik een leeuwerik opstijgen en hoor ik hem vroolijk zingen. Het weder is heerlijk en ieder is gezond en wel. Ik herinner mij, dat ik in een van mijn brieven naar huis opmerkte, dat de uitwerking van ons intens artillerie vuur zoodanig is, dat men zich afvraagt of iets in de natuur daarbij kan blijven leven. Dat was in den winter. Nu de lente er is, ziet men, dat alles in de oude moeder natuur nog even krachtig leeft als ooit. Menschenwerk gaat ten gronde, maar zelfs het hevigste bom bardement is niet meer dan 'n krasje in de oppervlakte der aarde. De vogels leven evengoed hun leven verder en de veldmuizen en andere kleine schepsel tjes maken hun tehuis en spelen in de granaattrechters. De zwaluwen vliegen daarboven, eksters huppelen even bru taal als ooit rond op de boomen en op in puin geschoten loodsen. Dezer dagen werd ik opgeschrikt door den wiekslag van vogels en plotseling vlogen er een paar patrijzen omhoog, die een eind verder in het omwoelde terrein neer daalden. Zelfs boomen, die tot kale palen geschoten leken te zijn, dragen weer twijgen en loover. Mijnkraters en groote granaattrechters zijn vol met kleine plantjes. Over gebouwen, die nu nog slechts puinhoopen zijn, kan men de klimop en ander kruipplanten nieu we takken zien uitsteken, die geleide lijk het puin zullen overdekken. En zoo gaat het natuurlijke leven der dingen voort, als normaal, ondanks ontplof- fingsmiddeien, giftgassen en andere tfuivelsche uitvindingen. Ik geloof, dat dit feit den menschelijken geest onder zeer moeilijke omstandigheden gezond houdt dat n.l. de natuur niet van uiterlijk is veranderd. Ik herinner mij, dat ik eenigen tijd geleden in een granaattrechter zat ik had die plaats uitgezocht voor mijn werk en heb er eenige dagen en nach ten doorgebracht. De „vertooning", ge durende welke de aarde weinig meer dan een chaos van vlammen en bar stende granaten was, was voorbij d.w.z. het bombardement was tot het gewone regelmatige tempo met tus- schenpoozen gedaald. Ik rustte en ge voelde mij overspannen en doodmoede. Plotseling hoorde ik een zacht geluidje en zag ik, dat een kluitje aarde van on der «af weggeduwd werd. Ik bleef kijken en zag een kleine veldmuis verschijnen, ■die me met zijn kleine, vlugge oogjes bekeek. Ik «hield me stil en hij kwam naar buiten en sprong en speelde in het rond en spoedig daarna nadert hij de plaats waar mijn rantsoenen lagen. Toen hij bemerkte dat ik hem niet hin derde, nam 'hij wat voedsel weg, liep eens om den kraag van een slapen-ien man heen welk feit ons, met s'apen- den, zeer vermaakte. Ik zegende dat muisje, ik geloof, dat het iedereen op- vroolijkte, zooals het daar in den vroe gen morgen rondspeelde na onzen nacht van hard werk." Van de schaarschte aan verschil lende producten maken eenige handige lieden te Rotterdam gebruik, om zich te verrijken. Zij trachten in verbinding te komen met1 personen, die behoefte heb ben aan een hoeveelheid van een be paald artikel, bijv. stijfsel. Gewoonlijk wordt de connectie gezocht in een café achter het Beursplein, waar koopers met de z.g. verkoopers samenkomen. De laatsten verwijzen hun slachtoffer naar een zekeren K., te 's-Gravenhage. Deze geeft voor, de benoodigde partij van het artikel wel te hebben, doch daarover niet geheel vrij te kunnen beschikken, daar hij zijn compagnon (die echter niet bestaat) toestemming van den verkoop moet vragen. K. beweert intusschen zijn compagnon wel te kunnen uitkoopen, maar daarvoor een bedrag bijv. f5000, noodig te hebben. Wanneer de koop lustige hem die som wil vooruitbetalen, zal hij reeds den volgenden dag de partij goederen kunnen krijgen. Begrijpelijkerwijs maakt de kooplustige dan bezwaar om een zoo groot bedrag zonder dekking vooruit te betalen, doch de verkooper weet raad. De kooper kan gouden en zilveren voorwerpen in on derpand krijgen. Een contract wordt opgesteld en geteekend, waarbij de kooper zich verbindt, de kostbaarheden te bewaren tot K. hem de gevraagde artikelen levert. Dit gebeurt nooit. De kooplustige hoort niets meer van K. en tracht hij eindelijk de gouden en zilveren voor werpen van de hand te doen, dan blijkt, dat hem waardelooze rommel is verstrekt. Op een dergelijke manier werkt een oplichtersbende in Amsterdam. Enkele personen hebben op deze manier vrij groote bedragen verloren. De politie schijnt tegen dit optreden weinig te kunnen doen. Gisteren is door een als heer ge kleed Quitsch deserteur ingebroken in een woning van een tuinder te Noot dorp, terwijl deze met zijn vrouw in den tuin was. Op de komst van de vrouw koos de dief het kazenpad. De tuinder, gewaarschuwd door zijn vrouw, zette den dief per rijwiel na, achter haalde hem en leverde hem over aan de politie. Een groot aantal gouden en zilveren sieraden, die uit 's mans zakken te voorschijn kwamen, herkende de tuinder als zijn eigendom, dat hij veilig achter slot waande. Een agent van politie te Gronin gen bracht een zwaar beschonken man op een handkar naar een politiepost huis. Met het oog op den toestand van den arrestant werd deze niet ir. de cel doch in het wachtlokaal onder gebracht, waar geneeskundige hulp noodzakelijk bleek te zijn. Vóór de politiedokter verscheen, was de man reeds overleden. Alcoholvergiftiging was hiervan de oor zaak. Naar het „U. D." meldt, zijn in brekers een huis van een schoenmaker in de Zandhofschestraat binnengekomen. Ze hebben daarna de voorkamer bezocht en uit een kleerkast niet minder dan vijf costuums meegenomen ineen linnenkast in de achterkamer hebben zij klaarblij kelijk gezocht naar geld, maar dat daar niet gevonden. Zij hebben in een muur kast theelepeltjes, vorken en gewone lepels gevonden en, wellicht denkende dat dit alles zilver was, buit verklaard, negen lepels, zes vorken, enz. Voorts zijn uit de linnenkast nog kleine voor werpen gestolen, met doublé gemon teerd, dat de dieven zeker in het don ker voor goud hebben aangezien. Ten slotte zijn zij boven geweest, in de werk plaats van den schoenmaker, op de/elfde étage waar de bewoners sliependie werkplaats hebben de dieven bereikt van buiten-af, over een plat in-den tuin. Uit den aard der zaak was daar niets te stelen. De daders hebben het huis verlaten door de voordeur aan de Zand hofschestraat, want deze deur vond men des morgens open staan. De bewoners hebben niets bemerktde man is nog eens op geweest, om naar het open staande raam van de slaapkamer te kijken, om te zien, of het ook kon in regenen en heeft niets gehoord. Uit een school aan de Poortstraat, waardoor ze in de woning waren ge komen, hebben de daders nog een rij wiel gestolen uit de gang. Een agent van politie te Rotterdam zag in den nacht Dinsdag op Woens dag licht branden in het huis 83bWa- lenburgerweg, waarin een orgelfabriek gevestigd is. Met een anderen agent ging hij erheen. Zij bemerkten op het dak een man, die toen zij zich eveneens op dat dak hadden begeven, dreigde een van hen naar beneden te gooien. Deze agent loste toen een rivotverschot in de lucht om den man vrees aan te jagen, en een inmiddels- verschenen derde agent schoot van straat af, drie maal zijn revolver af. De inbreker gaf zich toen op het dak van pand 79 aan de politie over. Overgebracht naar het politiebureau aan de Groote Pauwen- steeg, bleek hij te zijn een 30-jarige Rotterdammer, die op 13 dezer uit de gevangenis is ontslagen, na daar 3V2 jaar te hebben doorgebracht, ter zake van inbraak. Hij had lucifers en een stuk kaars bij zich, terwijl in het kantoortje van pand 83b een breekijzer werd ge vonden. De man was binnengekomen door het dakraam, door gebruik te ma ken van een ladder. Tijd om iets te ontvreemden, heeft hij blijkbaar niet gehad. Toen gisterenmorgen omstreeks kwart voor negen de timmerman T., zooals gewoonlijk, het huis van den opzichter A. C. S., Sarphatipark 84 te Amsterdam was binnengegaan, werd hij plotseling met een breekijzer aangeval len en werd hem door eenige onbe kende individuen een slag op het hoofd toegebracht. Het bleek, dat twee per sonen door verbreking van een raampje in de voordeur, in genoemd perceel waren gekomen, hetwelk tijdelijk door de bewoners is verlaten. Verschillende kasten waren door hen opengebroken, in welk werk zij door den timmerman werden gestoord. Waarschijnlijk is niets ontvreemd, wat echter eerst le consta- teeren zal zijn, wanneer de familie te rugkomt. De toestand van den timmer man, die naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd, is zeer ernstig. Eenige inbrekerswerktuigen, waaronder breek ijzers, zijn door de politie gevonden. Een leerlinge van de meisjes-H. B. S. op de Keizersgracht te Amster dam, reed gisteren op haar fiets naar school. Een mooi ritje langs onze on volprezen grachten in haar rijksten zo mertooi. Maar het meisje maakte er een gewaagd spelletje van in haar jeugdigen overmoed, die geen gevaar ziet, en ze reed, wat ze stellig niet mocht, buiten de boomenrij, op den smallen hardstee- nen rand vlak langs het water. Tus- schen het Molenpad en de Runstraat even, een ondenkbaar klein oogenblik, een verkeerde stuurwending, en 't on geluk was gebeurd. Meisje en fiets te water. Gelukkig waren er menschen in de buurt, die het geval gezien haddèn, en een flinke man sprong dadelijk in 't water en bracht kordaat de doodelijk verschikte drenkelinge behouden op den wal. De fiets werd later opgevischt, het stuur een beetje verzet, maar overigens gaaf. 't Was boven verwachting goed afgeloopen. Gisteren is te Winschoten een 53-jarige smid vermoedelijk door aan raking van een electrischen draad ge dood. Bij het zwemmen is een 19- jarige jongeling in het Boterdiep bij Groningen verdronken. TeBarneveld is een 60-jarige landbouwer, vader van een talrijk gezin, te water geraakt en verdronken. Een vierjarig meisje te Beets is in een wijk bij de ouderlijke woning verdronken. Bij het water scheppen sloeg een 15-jarig meisje op de Maas over boord. Pogingen om haar te redden mislukten. Naar hei ziekenhuis te Rotterdam is overgebracht een 9-jarig meisje dat uit het raam van de eerste verdieping was gevallen en zware inwendige kneuzingen had beko men. in den Vliet nabij liet Jaadpad te Rijswijk is het 7-jarig zoontje van den heer v. d. E. te water geraakt en verdronken. Naaktloopers. Te Almen hebben twee rijksveldwachters twee naaktloopers gearresteerd. Ala Köpenick. Een zekere L., die het eenigen tijd gelukt is door valsche voorgevens les te geven in de cavalerie-kazerne te Amsterdam, is gis teravond toen hij zich wederom tot de kazerne toegang wilde verschaffen, ge arresteerd wegens het dragen van een militair uniform, waartoe hij niet ge rechtigd was. Hij droeg een officiers uniform, de kragen waren voorzien van de letters D.O.W. Toen hij gisteravond in plaats daarvan een ster droeg wekte dit argwaan en werd hij aangehouden. Dezer dagen zou een elders wo nende zoon zijn doodzieke moeder te Barneveld bezoeken. Bij zijn aankomst was hij echter zóó beschonken en zóó lastig, dat men zich verplicht zag hem op hardhandige wijze uit het ouderlijk huis te verwijderen. Hierna begaf hij zich naar een ander familielid bij wien hij even brutaal optrad. Nadat hij ook hier, niet zonder veel moeite, door een drietal personen buiten de deur was gezet, werd de onmensch door de politie overmand en naar 't arrestantenlokaal overgebracht, waar hij gelegenheid vond zijn roes uit te slapen. De Etna is Zondagavond plotse ling aan het werken gegaan. Een gewel dige wolk van rook en vuur verscheen boven den top en te Catania liepen de menschen in de straten bijeen om het natuurverschijnsel waar te nem^n. Naar de meening van vaklieden zullen in den nieuw gevormden krater, die in 1911 in de nabijheid van den voornaamsten kra ter van den vulkaan is gevormd, ont ploffingen plaats gehad hebben. Maan dag werd aan den voet van den Etna in de kleine dorpjes een lichte aardbe ving waargenomen, die echter geen schade aanrichtte. De „Tagliche Rundschau" van 26 dezer meldt uit Stockholm een kras staaltje van het bedrijf der Fransche stille agenten in Zweden. Na omvang rijke nasporingen en verhooren is geble ken, dat de Zweedsche stuurman Wen nerholm, door de Fransche militaire at taché in Stockholm Talpomba, als agent was aangesteld. Tegen maandsalaris moest Wennerholm alléreerst berichten over het uitvaren van Duitsche schepen naar zee leveren. Ook moest hij zich op Zweedsche naar Duitschland varende schepen laten monsteren om berichten uit Duitschland te verzamelen. Veertien dagen geleden gaf Talpomba hem op dracht, teneinde Zweden tegen Duitsch land op te hitsen, om dynamiet te ver stoppen op een Engelsch stoomschip. Daarna moest Wennerholm op 20 Juni naar de Zweedsche politie gaan en be weren, dat hij een gesprek had afge luisterd van Duitsche matrozen, die dy namiet op een Engelsch schip gelegd hadden, om het in de lucht te doen sprirgen. Hij geleidde daarop de politie naar het dynamiet werd gevonden en in beslag genomen. Slechts door een toeval werd de schurkenstreek ontdekt. Verscheidene oud-strijders uit vroegere oorlogen dragen nu nog de deelen van kogels in het lichaam. De een heeft er nooit den minsten last van, een ander klaagt bij weersomslag of bij hevige opwinding dikwijls over pijn op de plek van de vroegere wond of daar waar hij den in het lichaam achterge bleven kogel vermoedt. Er zijn gevallen geconstateerd, waarbij de achtergebleven deelen inderdaad loodvergiftiging hadden veroorzaakt, omdat zich lood had op gelost in de lichaamssappen, in de bloedsomloop was opgenomen en daar de bekende verschijnselen had veroor zaakt. Soms openbaarden zich die lood- vergiftigingen pas jaren na de verwon ding. Vroeger placht men voorwerper,, waarvan de drager geen last had niet te opereeren, daar het uitsnijden vele moeilijkheden opieverde.| Het was n.l. vroeger niet gemakkelijk, vaak bijna onmogelijk, de juiste plaats van de diep in het lichaam zittende deeltjes vast te stellen. Thans is men daartoe in staat met behulp van het Röntgen-apparaat, en verkrijgt door stereoscopische op namen meestal een haarscherpe bepaling van de plaats. Wordt het vreemde voor werp om de een of andere reden niet verwijderd, dan groeit dit meestal vast met de omgeving. De zoo behandelde behoeft zich dan niet ongerust te ma ken, want het percentage van hen, die een nawerking bespeuren, is maar zeer gering. De geconstateerde gevolgen zijn bovendien minder ernstig geweest, dan men vreesde. Men behoeft alleen van tijd tot tijd de urine te laten contro leeren en het bloed te laten onderzoeken. Wordt dan niets ziekelijks gevonden, dan kan men den kogel of granaat splinter kalm op zijn plaats laten. De ramp I n Salvador. Naar „The Economist" meldt is de jongste ramp te San Salvador niet zoo ernstig geweest ais de eerste berichten deden vermoeden, al is ei veel schade aangericht. San Salvador zelf, de hoofdstad van de kleine republiek, met haar vele mooie openbare gebouwen, is wederom totaal verwoest, evenals in 1854 en 1873. Een zelfde lot trof Santa Tecla, 10 mijlen ten Zuiden ervan, dat als een nieuwe hoofdstad werd gesticht na de ramp van 1854 en nog zes an dere steden, waarvan er vier aan de hoofdlijn lagen van de Salvador Rail way, en die om de Noordelijke en Oos telijke basis loopt van den vulkaan, welke de verwoeste hoofdstad be- heerscht. De 2 andere steden Mejicanos en Suchitoto liggen resp. tusschen San Salvador en den vulkaan en ongeveer 14 mijlen ten Noord Noord-Oosten van de vorigen. Maar al deze steden zijn, behalve Santa Tecla, heel kleine plaat sen en de eerste gebouwen, met uitzon dering van de openbare, zijn van leem of in «de zon gedroogden baksteen, die licht in elkaar storten en gemakkelijk, zonder «groote kosten weer kunnen worden opgetrokken. De koffieoogst van het departement San Salvador en die van La Libertad ten Zuiden van de eerste, is bedolven door de vulkanische asch, welke echter het land bijzonder ten goede zal komen. De slachtoffers zijn ook veel gerin ger in aantal dan werd gevreesd. In de hoofdstad zijn geen dooden. De spoor wegen zijn grootendeels ongeschonden. Toch is de slag ernstig uenoeg voor een kleinen staat met slechts 1.250.000 inwoners. OPENING TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. Het oudste der aanwezige leden, jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lobman, opende de vergade ring. Hij wenschte den «heer Lieftink, het oudste lid der Kamer, wiens plaats hij thans inneemt, een spoedig herstel. Spreker wees op het zeldzaam feit «dat nimmer voorkwam, dat na een al- gemeene verkiezing na een Kameront binding, alle leden der ontbonden Ka mer, zonder slag of stoot werden her kozen. De kiezers hebben allen gelegenheid gehad hun meening te uiten en daarvan hebben zij gebruik gemaakt. De verkiezing is in haar wezen een referendum geweest, een uitspraak over een paar gevallen wetsontwerpen en dat zij tevens het doel ha«d een Kamer te kiezen welks politieke bezigheid zich zooveel mogelijk beperken zal tot het aannemen of verwerpen der goedge keurde grondwetsherziening. Van langen duur zal deze Kamer niet zijn. Toch zal hij niet zonder beteeke- nis zijn voor onze staatkundige ge schiedenis. ■Letten wij op het ontzettend gebeu- beuren rondom ons, dan gevoelen wij meer dan ooit ten eerste dat voor Euro pa «de tijd gekomen is dat de geheele bevolking in alle rangen en standen meer direct dan tot dusver deelneemt aan de besturing van het eigen lot en ten tweede, dat vooral in ons klein land elke steen des aanstoots die noodeloos de noodige samenwerking verstoort, behoort te worden opgeruimd. Dit nu is het, wat «de voorgestelde grondwets herziening beoogt. Spreker besloot met den wenscli, dat allen meer «en meer worden doordron gen van het groote gewicht der ver plichtingen, die op ons volk worden ge legd indien 'de thans voorgestelde grondwetswijzigingen tot wetten wor den verheven. HET OOSTENRIJKSCHE KEIZERS- PAAR NAAR MUNCHEN. BERLIJN (V. D.) Het „Berl. Tagebl." meldt, «dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk in de «eerstvolgende dagen Münohen zullen bezoeken. Het bezoek geldt niet alleen een be leefdheid van de bondgenooten, want graaf «Czernic en eenige ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken, zullen daarbij tegenwoordig zijn. HET OORDEEL VAN VANDERVELDE. De «Belgische minister van Staat Van- dervelde heeft in de zitting van den Raad van Arbeiders- en Soldaten-afge vaardigden te Petrograd een, rede ge houden waarin hij verklaarde Wij stemmen met u nopens de oor logsdoeleinden volkomen overeen. Wij wijzen iederen oorlog, buiten «den be- vrijdings- en rechtmatigen verdedi gingsoorlog af, doch er bestaan ver schillende opvattingen betreffende de middelen, die wij moeten aanwenden en de wegen, die wij moeten inslaan. Gij hebt juist «een einde gemaakt aan het despotisme en bevindt u thans in den benijdenswaardigen toestand van «den roes der vrijheid. Wij waren voor

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 3