INGEZONDEN STUKKEN DE OORLOG. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van den Zuid-Kraaijertpolder, C. Schipper, te 's Heer Arendskerketot gezworene van den Elisabethpolder (Biervliet), A. Heule, te Biervliettot gezworene van den Melopolder, H. Bruggeman, te Oraauwtot gezworene van den van Alstcinpolder, J. J. Bauwens, te Graauw tot gezworene van het waterschap Elle- woutsdijk, A. Smallegange Jz., te Elle- woutsdijk tot gezworene van den Bor- renbroodpolder, N. van der Klooster, te Brouwershaven; tot .gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerke, F. de Visser, te Hoek tot gezworene van het waterschap St. Annaland, B. Kodde, te St. Annaland in het bestuur van den Noord-Kraaijertpolder, tot dijkgraaf J. Dekker, en tot gezworene J. de Jager Gz., beiden te 's Heer Arendskerke tot gezworene van het waterschap Ver- eenigde polders van Ossenisse, P. Ver- durmen, te Ossenissein het bestuur van den polder Oosteren ban van Schou wen, tot dijkgraaf M. Steur, en tot ge zworene M. Jonker, beiden teRenesse; tot dijkgraaf van den Suzannapolder (Walcheren), F. P. Polderdijk, te Nieuw en St. Joosland tot gezworene van den Nieuw-St. Jooslandpolder, L. Wattel, te Nieuw en St. Jooslandtot gezworene van den Reigersbergschen polder, W. F. van Gorsel, te Rilland. De heer D. Matteler, sedert meer dan 40 jaar burgemeester der gemeente Overslag, heeft wegens hoogen leeftijd eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen teTholen ds. Ph. J. Vreugdenhi! te Sprang. In de gisterenmorgen te Middel burg gehouden classicale vergadering van de classis Middelburg der Ned. Herv. kerk werd behandeld de voorloopig door de Synode aangenomen reglementswij ziging, waardoor het mogelijk is in ge meenten met twee of meer predikanten, binnen of boven het gewone tal, dat is dus in vacaturen of in nieuw te schep pen plaatsen, predikanten te beroepen, niet meer gelijk voorheen, als „herder en leeraar der gemeente," maar alleen voor „de zorg van een klein onderdeel van de gemeente", b. v. de geestelijke verzorging van militairen of zieken. Dit voorstel werd aangenomen met 34 tegen 15 stemmen. Tot lid van het provinciaal kerkbe stuur werden herkozen de heeren J. W. van Oeveren en W. S. Duvekot Cz. en tot lid van het classicaal bestuur de heer ds. H. Jonker, die echter bedankte. In de gisterenmiddag voortgezette ver gadering werd voortgegaan met de be handeling van de reeds door de synode aangenomen reglementswijzigingen. De wijziging in het reglement op de vacaturen, waardoor een minimum pre dikantstraktement van f 1200 wordt ge waarborgd, werd verworpen met 46 tegen 3 stemmen, terwijl werd aange nomen, dat de beoordeeling van de pre dikantsbezoldiging aan het klassikaal bestuur moet blijven, terwijl ook een sub-amendement werd aangenomen, dat rekening moet worden gehouden met de classifeering der gemeenten volgens de personeele belasting. De volgende wijziging, waardoor de kerkelijke goederen en fondsen niet al leen in naam, maar ook in werkelijk heid meer onder het toezicht van den kerkeraad worden gebracht, werd aan genomen met algemeene stemmen. De vierde wijziging betrof eene in de reglementen op het examen en op het hooger onderwijs. De vergadering sprak er zich voor uit het kerkelijk voorbe reidend examen en het proponentsexa men tot één examen zullen worden sa mengevoegd. De laatste wijziging was die, waar door het mogelijk wordt uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen en uit de generale kas voorschotten verstrekt kunnen worden, aan die ge meenten die noodlijdend zijn en toch niet onder de noodlijdende kunnen worden gerangschikt. De vergadering meende dat deze bij dragen alleen uit de generale kas moeten worden verstrekt. Alsnu werden een drietal voorstellen behandeld van den kerkeraad te Mid delburg. Het eerste was om in het vervolg geen buitengewone klassikale vergade ringen doch buitengewone conferenties te houden, omdat deze laatste ook door kerkeraadsleden-niet afgevaardigden kun nen worden bijgewoond. Besloten werd zoowel het houden van buitengewone vergaderingen als van conferenties mo gelijk te doen zijn. Het tweede voorstel was den wensch uit te spreken dat ook bedeelden het kiesrecht behouden. Hiermede vereenigde de vergadering zich. Ten slotte werd met 27 tegen 23 stemmen de wenschelijkheid van de in voering van actief vrouwenkiesrecht uit gesproken. Het passief vrouwenkiesrecht werd echter niet aangenomen. Thans laten wij nog volgen den uit slag van de in den loop der middag vergadering gehouden stemmingen. Door het bedanken van den heer ds. H. Jonker werd tot primus-lid-predikant gekozen de heer ds. J. de Visser. In zijn plaats werd tot secundus gekozen de heer ds. Schuurman Stekhoven. Als zoo danig werd herkozen ds. F. Postma. Nog werd herkozen als primus-lid predikant ds. A. S. Talma, als secundus, in plaats van ds. Vermeer werd gekozen ds. No- rel herkozen werd als primus lid ouder ling de heer W. Kosten en als secundus de heer Chr. Hondius; in plaats van ds. van Selms werd tot secundus-lid ge kozen de heer ds. Kroeze, terwijl de heer ds. Voorhoeve als quaestor werd herkozen. In plaats van ds. Jonker werd tot as sessor gekozen de heer ds. Talma. De ochtendvergadering was door den prea- ses, ds. N. M. de Ligt na het zingen van psalm 277, geopend met eene rede naar aanleiding van Johannes 14: 1—37. Aan het einde der vergadering bracht de preases dank aan den heer ds. Jon ker voor zijn werk als assessor, waarna de vergadering zong gezang 551 en 2 en ds. de Ligt de bijeenkomst met dank zegging sloot. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep te Koudekerke ds. C. J. Wielenga te Hazerswoude. De minister van binnenlandsche zaken heeft alsnog aan de Tweede Ka mer een subsidie van f 6000 aangevraagd voor de te Middelburg te openen han delsschool. INTERNATIONAAL LIEFDESWERK VOOR KRIJGSGEVANGENEN. (Afdeeling Zeeland.) De afdeeling Zeeland van bovenge noemde vereeniging hield alhier haar eerste algemeene vergadering, noodig tot uitbreiding van het werk in deze provincie. Het plaatselijk comité met den heer T. de Roover, Belgisch consul, ontving de afgevaardigden van elders, nl. de heeren Danneels van Oostburg, Bus- schaert en Vuylsteke van Sas van Gent, Beauval en D'HoIlander van Middel burg, iDelaite van Domburg. De voor zitter heette de afgevaardigden wel kom, en wees op hetgeen voor krijgs gevangenen reeds gedaan was en hoe dan tot meer centralisatie,, op initiatief van den heer De Roover, deze afdeeling werd gesticht. De heer F. Goffart, consul-generaal van België, vroeger te Vlissingen en thans te Rotterdam gevestigd, heeft het eere-voorzitterschap der jonge vereeni ging aangenomen. in verschillende plaatsen waren met bestaande Belgische comité's bespre kingen gehouden en met goed gevolg, zoodat de afdeeling Zeeland reeds een federatie is van verschillende bonden, die elk voor zichzelf op de hem meest geschikt vookomende wijze werkt, alle mogelijke vrijheid behoudt, adressen van behoeftige krijgsgevangenen aan duidt voor wie de geschonken sommen, voor zoover noodig, besteed zullen worden, terwijl men met 't overblijvend bedrag de gevangenen van andere lijs ten helpen kan. Alle verzendingen ge schieden door het bureau ie Vlissingen. Nadat de voorzitter aldus ontstaan, doel en werkwijze der afdeeling had geschetst, nam de schrijver-penning- meester het woord hij kon reeds op gunstige resultaten wijzen. In de wei nige weken sedert 't ontstaan werd on geveer 1700 gulden verzameld. Zeshon derd pakketten konden -in dien tijd ver zonden worden. Tal van „meters" en „peters" voor behoeftige gevangenen lieten zich voor -een zeker bedrag, voor den duur van den oorlog, inschrijven. Andere bronnen van inkomsten worden ontgonnen. De afgevaardigden verzekerden in hun omgeving al het mogelijke te zul len doen tot uitbreiding en succes van 't werk. Nieuwe comité's sluiten zich aan. Aan de autoriteiten wordt vergun ning gevraagd tot -het houden op 5 Augustus a.s'. in -gansch Zeeland van een bloemendag, ten voordeele der krijgsgevangenen. Deze datum is geko zen daar 5 Augustus een verjaardag is. Op 5 -Augustus 1914 toch werden de -eerste landg-enooten, burgers als sol daten, naar Duitschland gevoerd. „Sas van Gent" heeft reeds op eigen aardige wijze zijn arbeid ingewijd, 't Is er „gaaischieting" geweest. In België, in Vlaanderen vooral, is 't schieten met boog en pijl -éen geliefd volksspel, en sommige vereenigingen van „Sint-Sebastiaan", (zoo heet de patroon der schutters) hebben onafge broken vanuit de middeleeuwen -be staan. Vorstelijke personen gevoelden zich niet te hoog het „schuttersgilde" in zijn lokaal en bij de „perse" te gaan bezoeken. In „St. Sebastiaan" te Brug ge ontving men o.m. Karei II van En geland, wien men voor zijn schot een gouden pijl aanbood. Ma-ar waar zou den we blijven, moesten we hier over de rijke geschiedenis -der „schuttersgil den" beginnen Die Vlaamsche schutters waren het, welke in -de middeleeuwen voor het eerst in Europa den strijd tegen den overmach-tigen adel durfden aangaan, en de vrijheid wonnen, terwijl in zoo veel landen nog eeuwen de feodale toe standen bleven bestaan. Doch nu waren de Sint-Sebastiaans- gilden vreedzame vereenigingen, die bij hun „gaai-, koning- -en keizer-schietin- gen" aan alles behalve oorlog dachten. En toch 't onverwachte geschiedde. Er kwam oorlog, en menige jonge schut ter schouderde 't geweer, want met ,,'t mikken" en ,,'t raken" was het thans bittere ernst geworden. Men moest nu -schieten voor 't bedreigde land. -En in -België zelf is het stil rond de „gaaipersen". Boog en pijlen heeft nien als wapens aan de -bezettende macht moeten inleveren. In Zeeland zagen we -de „perse" of „de wip" terug. Ook hier bleek 't ons, dat de schuttersvereenigingen nog tal rijk zijn. En 't kon wel niet anders, of na de eerste ontmoeting der vlucht, toen men zich begon -te Schikken in 't onvermijdelijke, zag men Zeeuwen en Belgen verzameld bij de „schieting". De eersten noemden hun gasten wel kom op 't terrein en de uitgewekenen grepen die gelegenheid aan als een ge waardeerde afwisseling in 't eentonig leven. Maar men wil niet alleen boog en pijl hanteeren uit genot. -Ook op den zonnigen middag, als men genoeglijk om de „perse" vereenigd' is, gaan de gedachten naar -het geteisterde land. Ja, vooral dan... want is het geen her innering aan 't eigen lokaal, 't eigen veld, in 't eigen dorpje, aan goede vrienden, die nu verspreid zijn, aan makkers, welke in 't leger staan, aan vroegere medeleden, die in België's ge- martelden grond slapen En aan de wip ook gevoelde men den drang iets voor zwaarder beproefde landgenooten dan wij te doen. Zoo richtte onze afdeeling van Sas van Gent een „prijsschieting" in ten voordeele der gevangenen. Talrijke gif ten -en geschenken kwamen in, zeer veel kampers lieten zich inschrijven, -en Ne derlanders -en Belgen schoten dapper, ,nu niet om te dooden of te vernielen, maar om gelukkigen te helpen. En de afdeeling Sas van Gent stuur de ons de som van 232 gulden 51 cent, de opbrengst van hun wedstrijd, die een zonnestraal zal brengen in het triestig leven van meer dan honderd gevangenen. De „schieting" had dus zulk een prachtig succes, dat Sas van Gent nog wedstrijden inricht in andere wijken van het district, -en 't voorbeeld ook elders zal gevolgd worden. Ter- .neuzen, Oostburg -en andere takken zijn even-eens aan 't -werk, en 't wordt een geweldige en toch zoo broederlijke concurrentie tusschen alle af-deelingen, om de hoogste bedragen in te leveren. Neen, we kunnen hen niet vergeten, die voor ons streden -en nu wachten, altijd maar wachten op de verlossing, en honger lijden. We zijn gelukkig voor hen te mogen arbeiden -en we willen gaarne hun -dienaars zijn, want zij of ferden zooveel voor ons. We moeten vaders van gezinnen -en jongelingen, straks de vaders, van verzwakking en ondermijning helpen redden. En nog maals danken we ook Nederland voor d-e nooit verflauwende hulpe, ons daar bij gebod-en. Het Bestuur der afdeeling Zeeland. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie Wordt Dimmer teruggegeven LEVENSGEVAARLIJK REIZEN MET DE ELECTRISCHE TRAM DOOR DE GEMEENTE VLISSINGEN. -Hedenmiddag -de Walstraat door rijdende met de electrische tram wilde ik even aan -de linksche zijde buiten de tram zien, doch gelijk vliegen mij latten en balken voorbij mijn neus van zonneschermen welke sommigen niet meer dan 8 a 10 centimeter op manshoogte langs -de tram hangen. Dat daar nog geen ongelukken door ontstaan zijn is mij een wonder. H. A. VOSSER, 's-Gravenhage. DE TOESTAND. De Engelschen oefenen bij Lens een gestadigen druk op -d-e Du-i-tschers uit, hetgeen gister leidde tot een vrij aan zienlijke terreinwinst der Engelschen, die o.a. het dorp la Caulotte, anderhal ve K.M. ten Zuiden van -Lens, hebben bezet. Het heet dat -de stad Lens, een belangrijk middenpunt van het steen kool-district, reeds in een puinhoop is herschapen, maar dat de Duitschers in de vernielde straten -nieuwe verdedi gingswerken aanlegden en overal ma chinegeweer-nesten hebben gevestigd. ■Bij -Hurtebise hebben de Engelschen gister -een stuk van de eerste Duitsc-he linie genomen en een paar honderd ge vangenen gemaakt. Blijkens het avond communiqué is de aanvat echter niet doorgezet. Uit de -nadere bijzonderheden, welke thans -door Oostenrijksche oorlogscor respondenten omtrent de vorige ge vecht-en op het gebied der Zeven Ge meenten gemeld word-en, blijkt hoe ont zaglijk veel munitie -daar bij het voor bereidend vuur verschoten werd. Bij -den hoofdaanval -der Italianen duurde het artillerie-vuur -wel -is waar slechts drie uren, maar -hierna werd over een diepte van -een paar kilometer een mijn- werpersvuur van de zwaarste kalibers ingezet, dat meer dan vijf uren aan hield. Zonder onderbreking werden per minuut dertig tot vier en zestig van zulke mijnen op de Oostenrijksche stel lingen geworpen. Het totaal aantal der zware mijnen, gedurende het stormrijp maken afgevuurd, wordt op twaalf- fot vijftien-duizend geschat, waarbij nog tallooze mijnen van kleinere kalibers kwamen. De „verhoogde gevechtsactie", zoo als het in den stijl der legerberichten heet, duurt aan 't Russische front voort. De Russen melden, dat vijandelijke af- deelingen op verschillende punten van het front aanvallen beproefden, o.a. bij Brzezany (Galicië) die werden afgesla gen- Omtrent nieuwe duikboot-resultaten wordt, -d.d. gister, uit Berlijn gemeld, het tot zinken brengen van acht Engel- sche stoomschepen van totaal 40.500 ton. -De Duitschers berekenen dat se dert -het begin van den oorlo-g ruim 8'/£ m.illioen -ton aan vijandelijke en neutrale scheepsruimte door duikbooten naar den kelder is gejaagd. Men moge voor zichzelf de vraag op lossen in hoever -de duikboot-oorlog van invloed geweest is op 't snel be ëindigen van den wereld-oorlog en ook in -hoever zij er in geslaagd zijn Enge land van de buitenwereld af te sluiten. -De pogingen die door de Duitsche partijen in Oostenrijk gedaan worden om tegenover het Slavische blok een Duitsch blok te vor.men, schijnen op een mislukking uit te loopen, tenminste als men gelooven mag wat de Weensche correspondent van de „Vossische Zei- tun-g" daarover aan -een bericht van het „Austria'-nieuwsaeentschap ontleent. Volgens -dit bericht zou de groep der christelijk-sociale afgevaardigden in Tirol met algemeene stemmen besloten hebb-en om uit tactische en principieele overwegingen niet deel te nemen aan -het groote Duitsche blok. De groep heeft verklaard dat alle staats-getrou- we Duitsche afgevaardigden de handen ineen dienden te slaan, teneinde zich allereerst aan den socialen arbeid in het parlement te wijden. Een verstandige leus, maar die in het politiek-verdeelde Oostenrijk bijna klinkt als een slechte grap. DE STRIJD AAN HET WESTELIJK FRONT. Van Fransche zijde In d-e buurt van het gedenkteeken van Heurtebise blijft d-e g-eschutstrijd erg levendig. De Duitschers hebben geen enkele maal meer getracht, de stellingen te hernemen, die de Fran- schen hun 25 dezer ontrukten. Volgens nieuwe inlichtingen is -er onder -d-e ver dedigingswerken, dien dag door de Franschen bemachtigd, een hol van gemiddeld over de honderd meter breedte en met een diepte van onge veer 300 meter, h'et was in niets meer of minder -dan een fort herschapen. De ze spelonk met de vele uitgangen en gleuven, waaruit machinegeweren sta ken, was het laatste uitgangspunt voor de Duitsche tegenaanvallen. Een -belangrijke hoeveelheid materi eel was daar opgehoopt negen machi negeweren in goeden staat, meer dan 300 uitrustingen, tal van geweren, mu nitiebewaarplaatsen, electrische lampen en verbandmiddelen zijn den Franschen in handen gevallen. Het aantal gevan genen bedraagt 340, o.w. 10 officieren. In Champagne is een overval der Duitschers bewesten den Cornillet-berg onder het Fransche vuur mislukt. De Franschen drongen in de richting van Maisons de Champagne in de Duitsche linies, va-nwaar ze een twaalftal -gevan genen meebrachten. Van Duitsche zijde Aan het Vlaamsche front zijn de Duitsche stellingen bezuiden de spoor lijn YperenRousselaere een weinig opgeschoven. Wij hebben de havenwerken van Duinkerken onder zwaar vuur geno men. Bij Fontaine worden de gevechten verbitterd voortgezet. Alle pogingen der Engelschen om de plek, waar ze waren binnengebroken, door -het op voeren van sterke reserves te behou den, is, -een onbeduidend stuk daarge laten, mislukt. Aan het Aisne-front e-n in het Westen van Champagne artillerievuur. Ver scheiden ontploffingen en groote -bran den zijn waargenomen, o.a. te Beau mont en Vig.ny. Aan den uitlooper bij de Heurtebise- hoeve kon de vijand zijn aanvankelijk succes handhaven, terwijl wij hem be westen dien uitlooper uit onze eerste linie wierpen, waarin hij gedro-ngen was. -Onze tegenaanvallen tegen den uitlooper zelf hadden geen succes. UIT BEZET BELGIE. De levensmi-ddelendienst te Antwer pen is bezig \met het inrichten van 6 stadsslagerijen in verschillende wijken der stad. Men denkt -er varkens en os- sengehakt te verkoopen, en wel ten hoogste 100 gram per week per hoofd a 60 centimen. Het voorhanden slacht vee is toereikend voor enkele weken. De fruitoogst is zoo meldt men uit Hoei veelbelovend. Men heeft nim mer te voren zulk een overvloed ge kend. Alleen de aardbeien hebben iets door de vorst geleden. Perziken, appe len, peren en pruimen zullen goed zijn. DE EERSTE AMERIKAANSCHE TROEPEN GELAND. Reuter's bijzondere correspondent in een Fransche haven deelt mede, dat de eerste vloot transportschepen, die Ame- rikaansche troepen voor den dienst in Frankrijk vervoeren, aldaar is aangeko men. FRANSCHE SAMENZWERING De „Zuericher Post" meldt uit Bern, dat daar een groot Fransch spionnen- nest is uitgehaald, waarvan de bom aanslagen op verschillende Zwitsersche fabrieken en electrische centrales wa ren uitgegaan. Een van de geheime agenten is het gelukt, vóór zijn gevan genneming alle geheime papieren te verbranden. De c-hef van dezen spionnendienst was een Fransche multimillionair, die thans -tegen een cautie van 100.000 mark zoogenaamd als zieke in een hos pitaal te Bern gevangen zit. DE ENGELSCHE VLOOT. De koning van Engeland is gisteren juist teruggekeerd van een vijfdaagsch bezoek aan de groote vloot. Hij heeft schepen van ialle klassen nauwgezet ge ïnspecteerd en geschutoefening-en bij gewoond. -Na zijn terugkomst te Londen heeft -de koning admiraal Beatty telegrafisch gelukgew-enscht met het hoo-ge gehalte en de paraatheid van de vloot. Nooit heeft de Britsche vloot hooger gestaan in de achting van vriend of vijand. Gij kunt onder uw bevel verzekeren, dat hun broeders over -het geheele rijk met trots en vertrouwen staat op hen maken voor d-e verdediging van onze kusten en onzen handel. Ik -dank u voor uw ge duldige volharding, die de Britsche vloot steeds klaar hou-dt om den -roem van zijn historische tradities te hand haven en voor ons en onzen bondge- nooten de wegen op den Oceaan te be veiligen. WAAROM FRANKRIJK DOORVECHT. Het „Bulletin de l'Armée" publiceert onder den titel „Waarvoor strijden wij?",een artikel van generaal Pétain. Na er op gewezen te hebben, dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog óp Duitschland valt, hetwelk hem wil de en voorbereidde, toont Pétain aan, dat Duitschland naar den vrede ver langt, naar -een eervollen, dat is een voordeeligen vrede, welke buit aan brengt. -Niemand heeft zich door deze voor stellen laten dupeeren, behalve eenige blinden. Indien men met Duitschland onderhandeld had, zou het gedurende d-en wapenstilstand moeilijkheden op geworpen hebben, teneinde zich over vloedig van levensmiddelen, te voorzien en dan den strijd te hervatten. Het poogde aldus door list te ver krijgen, wat -het niet had kunnen over weldigen. Een bewijs van de kwade trouw van Duitschland is in -het antwoord gelegen, dat het verleden winter aan Wilson, die den vrede wilde herstellen, deed toeko men. Het wilde toen zijn oorlogsdoel einden niet uiteenzetten en erkende daardoor, dat deze niet voor publiciteit geschikt zijn. Ook de rijkskanseliër heeft geweigerd ze bekend te maken. De -Duitsche socialisten pogen overal de formule „geen veroveringen" ingang te doen vinden, doch weigeren de Duit sche regeering af te vallen, welke plan nen ont geheel Europa te beheerschen vormde. Daarom heeft Duitschland den oorlog ontketend daarom heeft het hem zoo wreed gemaakt, daarom hand haaft het zijn exorbitante overheer- schingseischen zonder deze te durven publiceer-en. Duitschland is de -eenige hinderpaal voor den vrede. Het strijdt voor verove ringen. Laten wij dan ons in naam der vrijheid verdedigen om ons bestaan te redden. DE MOEILIJKHEDEN DER NEUTRALEN. In een hoofdartikel, getiteld „d-e moeilijke toestand der neutralen", zegt de „Westminster Gazette", dat de zor gen der oorlogvoerenden slechts weinig meer zwaar zijn dan -die der neutralen. President Wilson, heeft ontdekt, dat geen staat, die d-e macht en den plicht heeft om zich tegen kwaad te verzet ten, in dezen oorlog neutraal kan blij ven. Zwitserland is In beroering ten ge volge van het feit, dat een der voor naamste leden van den Federalen Raad als tusschenpersoon getracht heeft eenen afzonderlijken vrede -tusschen Duitschland en de -Russische revolu- tionnairen tot stand te brengen. Noorwegen is tot de ontdekking ge komen, dat -de Duitsche keizerlijke koe rier -tusschen zijne bagage geregeld bommen van groote ontploffingskracht meevoerde, met de blijkbare bedoeling, die aan boord van Noorsche schepen te laten plaatsen, ten einde die te ver nielen en Noorsche zeelieden om het leven te brengen. Het maakt vóór de neutralen geen verschil, of hij verondersteld wordt den Duitscher vijandig of vriendschappelijk gezind fe zijn. Toen Duitschlands be lang dit eischte, werden zoowel Zweed- sche, Spaansche, Nederlandsche en Noorsche, ais Engelsche, -Fransche of Amerikaansche schepen getorpedeerd. Zoowel druk van Duitsche zijde als liet eigenbelang dwingen -den neutrale, handel te drijven met -Duitschland maar hierdoor wekt hij den argwaan der geallieerden op, die altijd waarbor gen eischen, dat de goederen, welke zij aan hen zen-den, niet in handen van den vijand komen. Aldus aan beide zijden aan druk blootgesteld, leeft -de neutrale regeering in voortdurende -bezorgdheid en als zij het ongeluk heeft van aan Duitschland te-grenzen, dan heeft zij altijd -het voor beeld van België voor oogen, dat haar er aan herinnert dat haar buurman zich niet door gemoedsbezwaren ervan zal laten -weerhouden om zijn troepen op haar land te werpen en dood en ver schrikking onder het volk te laten ver spreiden, zoo hieruit een militair voor deel te behalen is. Hindenburg bestudeert van tijd tot tijd de Nederlandsche en Zwitschersche grenzen Zeppelins en vliegmachines nemen den koristen weg over Neder- landsch grondgebied, zoodat de kleine naties er voortdurend aan herinnerd worden, dat zij geen vrij leven hebben, zoolang haar groote buren oorlog voe ren en dat zij steeds minder veilgheid of onafhankelijkheid zullen genieten,

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2