De Witte Vrouw DONDERDAG 28 JUNI De Troonrede No. ISO 55e Jaargang 1917 Oitgafefirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Mirkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Varschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Stads= en Provindenieuws VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abor.né's, in 't bezit eener gulden bij levens-f9 gulden bij dood gulden bij verlies J Fff! gulden bij verlies J STfc gulden bij verlies JT* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschild- *^fl| door 'a 5 B B 1 van een han(*> 1 c 11 van 31 lil van een r B van e"cen kerd tegen ongelukken voori]d U heid tot werken yy een ongeluk (jyU voet of oog een duim AlJv wijsvinger anderen vinger Que ultkeeringen werden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam BEKENDMAKING. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Vlissingen maakt bekend dat OPENBARE LESSEN zullen worden gegeven op de scholen A (Coosje Buskenstraat) op 5 Juli 1917 B (Hendrikstraat) op 6 Juli 1917. C (Bouwen Ewoutstr.) op 9 Juli 1917. D (Groote Markt) op 9 Juli 1917. E (Wagenaarstraat) op 12 Juli 1917. Op school F zal worden gehouden een „ouderavond" op Zaterdag 7 Juli n.m. 5Sy2 uur. De Commissie noodigt de ouders, voogden en 'belangstellenden uit deze openbare lessen met hunne tegenwoor digheid te viereeren. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, Secretaris. Hedenmiddag werd de zitting der Staten-Genraal, in een vereenigde ver gadering van béide Kamers, door H. M. de Koningin geopend. H. M. werd door een commissie naar haar zetel geleid en hield daarna de volgende rede Mijne heeren, De ontbonden Kamers der Staten- Generaal hebben bijna eenstemmig de wenschelijkheid uitgesproken dat de voorschriften der Grondwet ten aanzien van het kiesrecht en liet onderwijs zul len worden herzien. Het heeft mij bij zonder verheugd dat daarbij blijk is ge geven van zeldzame onderlinge waar deering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Generaal die heden bijeenkomen, te beslissen of het aange vangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zul len niet bij >U worden ingediend. Gij zult uw volle aandacht kunnen wijden aan de vragen die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vre de ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig ver beide vrede ook dit jaar uitblijft, zulten bij voortduring velerlei offers aan het Nederlandsche volk moeten worden ge vraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volken is opgelegd, ver trouw ik dat zij bereidwillig zullen worden gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belas tingen, niet zorgwekkend is te noemen, blijft toch een 'aanzienlijke versterking der geldmiddelen onvermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan om onze onafhankelijkheid te verdedigen, breng ik mijn warmen dank. DOOR A. HAKS. 7) Je moet zwijgen I riep Louis. Zwijgen Vrij dan elders, waar ik het niet zie M'n ootgen ziitten in mijn zak niet, hé Ik zwijgen voor den zoon van boer DelaatTe deftig om op straat te staan vrijen is hij niet, maar ja, hij is toch een groot heer. Pas op, dat tante Clemence 't hoort. En spotachtig zingend ging de slungel heen. Onder de boomen klonk het „En als mijn tante moeste weten, Alsdat ik vrijde op m'n zestiende jaar Ze zpu mij in een klooster steken, Tot op mijn een en twintigste jaar." Dat is Ko Lonke, zei Marie, nog ontsteld. Nu zullen alle menschen het weten. En wat geeft dait Wat zullen ze weten Dat we eens met elkander ge sproken hebben. Kom, laten we nog een eindebe langs de vaart wandelen Heel de wereld mag 't hooren, dat we el kander gaarne zien. Neen, neen, vader weet nog van niets. Ik gia naar 'huis. Maandag zijn we samen te Heijst. Ze bleven nog samen tot aan 't brug getje, waar een lindedreef om 't dorp ■De .banden tusschen moederland en de koloniën zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, le vende in de bevolking van Nederl.-In- dië, zijn ons een waarborg dat onze inspanning om land en volk tot wel vaart en ontwikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier kolonie zal mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buiten- landsche mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet dat, zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land be dreigen en ons volk nog kan geroepen worden zijne uiterste krachten te geven voor zijne vrijheid en zijne onafhanke lijkheid. Dat God het daarvoor behoede is mijn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De getorpedeerde schepen. Wolff meldt officieel uit Berlijn De onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regee ringen over de 22 Febr. jl. als gevolg van een ongelukkig toeval door een Duit- .sche duikboot in het versperde gebied tot zinken gebrachte Nederlandsche han delsschepen zijn nu tot eenbeslissing •a gekomen. Naar bekend is, had de Duitsche ad miraliteit aan de Nederlandsche reede- rijen beloofd, dat de in het versperde gebied werkzame duikbooten deze stoomschepen op den genoemden dag zouden ontzien, gevolg gevende aan een draadloos gezonden bevel. De admira liteit had. er echter uitdrukkelijk aan toe gevoegd dat zij geen waarborg kon geyen, dat alle werkzame duikbooten dit draadloos gezonden bevel zouden ontvangen. De (Nederlandsche) reede- rijen lieten daarop haar schepen ver trekken in plaats van den haar als on voorwaardelijk veiligen dag aangewezen 17 Maart uit te kiezen. Inderdaad zijn de Nederlandsche schepen in den grond geboord door een duikboot, welke tegen alle ver wachting een gevolg van een onklaar zijn van de toestellen voor draadlooze telegrafie het bevel (tot sparing) niet had ontvangen. In deze omstandig heden kon de Duitsche regeering de verantwoordelijkheid voor de ook door haar levendig betreurde gebeurtenissen niet aanvaarden. Zij verklaarde zich echter, uit deelneming en als vriend schappelijke nabuur, bereid aan Neder land de door het verlies der schepen geleden economische schade te vergoe den door aan de Nederlandsche regee ring gelijkwaardige in Ned.-Indië lig gende Duitsche schepen ter beschikking te stellen, waar tegenover de Neder landsche regeering de voor de in den grond geboorde schepen te betalen as surantiepenningen zal afstaan. liep. Ga gij nu langs daar zei Marie. Ze namen afscheid. Een handdruk( ■een blik, maar zoo veelzeggend, en dan fietste Louis vroolijk heen, onder de breede linden, die een dak vormden over den grintweg tusschen de akkers. Vader Delaat stond aan de hoeve poort zijn pijpje te rooken. Louis' avondgroet beantwoordde Tiij met een kort gemompel. Als ik aan vader vertel, dat ik me verloven wil, zal er weer een bom los barsten, dacht Louis. Maar op 't einde zal hij toch tevreden zijn. De boerin zat op de bank voor de woning en groette hartelijk haar zoon. Louis zette zich naast haar. Moeder vroeg naar Gent en de beurs, vertelde dan, wat over het werk, doch de jongeling luisterde maar vaag en zei eensklaps Ik heb ook nieuws Zoo Toch geen slecht, zeker Neen, neen...' Ge zijt wat verlegen. Is er een zaak mislukt... heb je geld verloren? Neen, moeder, 't is van geen za ken. Ik ben verliefd 1 Ha, scheelt het h'm daar, hernam de vrouw lachend. En op wie Wedden, dat ik 't raad Op Marie Donkers J3' T, 'k Begreep het wel. Een braaf meisje, en uit een treffelijke familie. En heb je met haar gesproken Ja. O, 't zial wel gaan met ons, als Donkers en gij en vader toestemt. Waarom niet? Maar nu niet te De af te stane schepen zullen gebe zigd worden in het Nederlandsche trans- oceanische verkeer, maar zullen eerst uitloopen, nadat onze (van Duitschland) tegenstanders de overdracht van de vlag zullen hebben erkend. De Duitsche regeering zal verder de bemanningen van de getorpedeerde schepen, van wie gelukkig niemand is omgekomen, de eventueel geleden schade vergoeden. De Nederlandsche regeering heeft bij deze onderhandelingen de tegemoetko ming van de Duitsche regeering dank baar erkend, zoodat nu het incident, dat de betrekkingen tusschen de beide landen verstoorde, gelukkig uit den weg is geruimd. De levensduur der Eerste Kamer. Ook omtrent het lot der thans geko zen Eerste Kamer schijnt hier en daar eenig verkeerd begrip te heerschen, in zoover men meent, dat deze evenals de Tweede Kamer slechts ten hoogste één jaar zal bijeenblijven. „Hierin vergist men zich", schrijft de staatsraad mr. Struycken in „Van Onzen Tijd". Binnen één jaar na de afkondi ging van de veranderingen in de Grondwet moet wel de Tweede Kamer worden vernieuwd, niet de Eerste. Deze is thans voor haar vollen levensduur van 9 jaren gekozen, met dien verstande, dat de eerste periodieke aftreding van één derde plaats vindt met den derden Dinsdag in September 1919. De invloed van het nieuwe kiesstelsel, dat de sa- ménstelling der Tweede Kamer reeds in 1918 voor het geheel zal beheerschen, en in 1919 de Prov. Staten en de Ge meenteraden, zal zich dus voor de Eerste Kamer pas van September 1919 af geleidelijk doen gevoelen en pas in 1925 voor het geheel, tenzij de Regee ring intusschen om eenige* reden die Kamer mocht ontbinden." Duitsch schip gezonken. Gisterenochtend is in de buurt van Terschelling, buiten de territoriale wa teren, het Duitsche stoomschip „West- phalen" van Rotterdam naar Kopenhagen, op een mijn geloopen en gezonken. Dertien leden der bemanning gingen in de sloepen en werden overgenomen door Nederlandsche torpedobooten, die hen naar Terschelling brachten. Eén opvarende is gewond en één wordt vermist. De Nederlandsche loods is gered. Steenkolennood. De opperbevelhebber heelt onder staande order uitgevaardigd De moeilijkheden, verbonden aan de steenkolenvoorziening der spoorweg maatschappijen, zijn van zeer dreigen den aard. Het is noodig dat alle autori teiten, in het gebruik van spoorweg vervoer voor verplaatsingen van troe pen en personeel, en voor verzending van materieel, bagage, zich de uiterste bepalingen opleggen. In verband hier- haastig, hé? Beiden zijt ge jong... en heb je gelegenheid met elkaar om te paan. 'k 'Ben blij, dat je je niet te groot gevoelt er met mij over te spreken. Spreek gij er met vader over, moeder. O, vader, zal eerst wat grommen, maar toch van 't eerste oogenblik te vreden zijn. Delaat kwam zich ook op de bank zetten. Hij bromde wat over de werk gasten, die te veel luierden, over de slappe zaken van zijn zoon, over Mal- vina, die hij in gesprek met Pol betrapt had: maar werkelijk kwaad maakte hij zich niet. Men ging op de hoeve vroeg ter rus te. Louis wandelde nog wat in den om trek. Zijn gedachten wentelden zich na tuurlijk om Marie. Zoo peinzend liep hij tot aan den straatweg, die naar 't dorp leidde. Eensklaps stond hij voor Charles Meuleman, die van zijn fiets gestegen was en rond keek. Gij riep Delaat verrast. Ja. Is dat zoo'n wonder vroeg de ander scherp. 'k Meende, dat je te Heijst was. Gaa,t het je aan Ik ben voor ze kere zaak hier.'Misschien, dat je er nog van hoort. En Meuleman reed heen. Wat verbeeldt die zot zich nu weer, mompelde Louis. Een zaak, waarvan ik hooren zal. Doelt hij op Marie Die is voor je verloren, kerel, ik ben je voor geweest. Boffers heb ben we hier niet noodig Delaat wandelde terug. mede moeten alle verzendingen, welke te water kunnen geschieden, wanneer de beschikbare tijd enz. zulks toelaten, ook op zoodanige wijze geschieden. De mijnwerkersstaking in Limburg. Gisterenmorgen zijn in de mijnen af gedaald in de „Emma" 725, „Wilhel- mina" 492, „Hendrik" 130, „Oranje Nassau 1" 288, „Oranje Nassau 11" J52, „Laura" 428, dominate mijn 159, „Wil lem Sophie" 133, hetwelk ongeveer 500 werkwilligen méér is dan eergisteren. Te Amstenrade zijn 2 personen ge arresteerd, onder verdenking van sabo tage. VLISSINGEN, 28 JUNI. Bij het opmaken van den vorm is gisteren, door onverklaarbare oorzaak, een gedeelte van het machinezetsel, be helzende het gesprokene door den heer Jos. van Raalte, oud majoor-commandant van de d.d. schutterij, bij de begrafenis van den heer W. L. Winkelman, niet geplaatst geworden. De heer Van Raalte, herdacht den heer Winkelman als kapitein van de voormalige schutterij, een man die zich steeds als een vurig vaderlander heeft doen kennen en die ook nu nog, als er gevaar geweest was, zeker zijn plicht zou gedaan hebben. Ter aanvulling van ons verslag dienen wij nog te melden dat de lijkbaar voor afgegaan werd door het omfloerste vaan del van „Vlissing's Mannenkoor". Het muziekkorps van het 39e batal jon landweer-infanterie geeft Jieden- avond van half acht tot half tién een concert op de rent in het Bellamypark. Het programma luidt als volgt: „Kai ser Friedrich-marsch" „Marie Hen- riette", ouverture „Doux Mystères", wals „Martha", fantasie „Le Mon- tagnards", pas redouble „Vlaamsche groet", fantasie „Plots de Perles", ouverture „l'Ideale", wals „Uncle Sammy", marsch. Voor de Belgische krijgsgevangenen. In tvartelijken dank ontvangen Mevr. Ch. 1 maaaidelijksche bij drage van G. M. ƒ2 A. Dec. ƒ2 en A. v. d. W. ƒ2 van G. B. 1 en A. D. 1 van den Vlissingschen kunstkring voor gevangen confraters 5 (tweede storting) afscheidsgift van de gebroe ders Platteau 10. Men sta mij toe de zen naam voluit te noemen. Zij, die zoo krachtig hebben medegearbeid om al lerlei werken van bijstand en liefdadig heid te steunen, verlieten Vlissingen, om naar het leger te vertrekken. Met zeer vele vrienden hebben we ben uit geleide gedaan. In die laatste ure, toen de gedachten der vertrekkenden gingen naar zooveel dat bun lief is, naar be- Op den boomgaard bleef hij nog wat staan, 't Was er zoo vredig nu. Wat kon ook de nacht schoon zijn, de heer lijke stonde van rust 1 En even dacht Louis aan al die hoeven en huizekes waar vermoeide mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes, de zwoegers van Vlaanderen's igrond, de oogsiters, de bindsters, die zorgden voor 't brood der menschen, nieuwe krachten zochten in den verkwikkenden slaap. Ook te bed gaan. 't Was of hij niet scheiden kon van de natuur, 't Zilver- glanzig sterrenlicht lag over de boomen en 't hooge dak der schuur, over de weiden en de akkers. Aan den vlasput roerde iets. Och Heere, 'k en durve niet klonk 't angstig. 't Was als een noodkreet, die plots de bekoring van den heerlijken avond verbrak. Louis schrok. Maar hij vermande zich en liep haastig naar den kuil, waar soms vlas werd geroot. Wie is daar? vroeg hij. Een gil... en dan de vlucht eener wit te gedaante. O, God, zij weer, zei Louis, nog meer ontsteld. Én zij loopt hier roncL Wat wil zij toch En eensklaps herinnerde hij zich 't verwrongen gelaat voor 't raam. Wat dreef haar als een waanzinnige rond Louis ijlde weg... Nu kon hij mis schien weten wie de witte vrouw was. Ginds zag hij een blanke vlek tegen 't duister afsteken, 't Was of ze over de akkers zweefde.... trekkingen in 't bezette België, betrek kingen alhier, vergaten de sympathieke jongelingen ook de krijgsgevangen broederen niet. We vermelden hier hun gave en spreken zeker namens alle Bel gen en zeer veel Nederlanders, die hen ook kenden, als we hen goede reis en behouden terugkomst wenschen en een hartelijk „tot weerziens" toeroepen. Totaal bedrag: ƒ1244.61 ƒ24 1268.61. A. HANS. Op de voordracht ter benoeming van gemeente-secretaris te Delft is no. 1 geplaatst de heer mr. dr. F. S. Witteveen te 's Gravenhage, vroeger gemeente secretaris alhier. De vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg heeft enkele jaren geleden er voor ge waakt, dat het huis „de Steenrots" aan de Dwarskade aldaar, in slqopcrs.han- den viel. De gevel van dit huis is in 1590 gebouwd in den renaissance-stijl, door den steenhouwer Ancries van Valckenare. Tusschen het lijstwerk be vinden zich fafereelen, die de sreenbe- werking voorstellen en andere, welke episoden uit de gewijde geschiedenis voorstellen, terwijl daarboven de borst beelden en de namen van de Romein- sche keizers Julius Caesar en Octavi-a- nus Augustus prijken met die van de vier beschermheiligen van het metse laarsgilde. Zooals uit het thans in de vergadering dezer vereeniging uitgebracht jaarver slag blijkt, is thans geheele restauratie van dit gebouw zoowei in als uitwen dig dringend noodig. Inwendig zijn blijkbaar alleen de vloeren nog in den ouden staat bewaard gebleven. De vereeniging heeft- ter dezer zake over leg gepleegd met Burg. en Weth. en deze hebben aan den rijksarchitect, den heer J. A. Frederiks te Den Haag, ver zocht plannen en kostenberekeningen te maken, hetceen deze zal doen in overleg met de .monumenten-commis sie. Als de plannen zijn ingekomen zul len Burg. en Weth. nader overleg ple gen met de vereeniging hoe aan de gel den voor de restauratie zal kunnen worden gekomen, daar Burg. en Weth. meenden, dat uit de gemeentekas geen bijdrage van beteekenis zal kunnen worden verstrekt, vooral niet zoolang de restauratie va:n het stadhuis nog jaarlijks een belangrijk offer vraagt. Een inspecteur en een agent van po litie te Middelburg hebben zekeren C. J. L. op heeterdaad betrapt en gearres teerd, bij een inbraak en diefstal in de coöperatieve melkfabriek, waar de laatste weken reeds voor de zesde maal werd ingebroken. L., die reeds lang on der verdenking stond van verschillende diefstallen, is aan de justitie voorge leid. Hij werd in het bezit gevonden van gestolen stukjes boter en van eeni- ,ge sleutels en loópers. Zottigheid... er zijn geen spoken of. geesten, mompelde de jonkman, en hij rende over het land, al voelde hij zijn hart bonsen. De witte vrouw liep in de richting van den Uiletoren. Delaat zag niets meer hij moest ook zijn spoed mati gen, want hij hijgde naar adem. Toch ging hij tot bij 't gebouw. De Uilentoren was een brok van een oud kasteel, een dikken, vierkanten to ren, met een deel van een vleugel, een grauw gevaarte, omringd door den vroegeren wal, waarin nu welig riet, waterkruid en biezen groeiden. Een bru^ gaf toegang tot de vervallen poort, die echter steeds open stond. Zou die witte vrouw daar nu bin nen zijn mompelde Louis. Hij stapte niet verder. Alles was stil. Achter 'n bovenraam blonk een lichtje. Ieder wist, dat de oude Meuleman, die nooit met familieleden of vrienden om-: ging, daar in zijn boeken verdiept zat. Dat schijnsel glom soms tot de morgen daagde. Louis keerde terug. Hij had nu moed getoond, maar was niet wijzer gewor den. 's Morgens zei boer Delaat aan tafel 't Is of ik dezen nacht een gil ge hoord heb. Ja, vader, ik ook, antwoordde de zoon. Wie was dat? De witte vrouw... Och, Heere..., kreet Malvina ver schrikt. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1