De Witte Vrouw ÏEHLORtH DIMSDAÖ 26 JUNI gemeentebestuur ""binnenland feuilleton 1917 rser. ïïèrT Jster de iitpgFirn VN IE VëLOE Ir., Heine isrkS II, Viissinp. léfessn latere. II jgiijks, aitpzmM up Mn m eigen erkende Ohrieiolijka ieesidap fio. 148 S&& «Jeiopgang terneuzen. litaal f5.000.000, Iveren Coupons bankpapier en la. |ten. Uuis-Inrichting, ld 1ste kwaliteit zeer f ij n e de Cantemerle, Morgenwijnen, outh en Malaga, nwijn en Cham- fajnk'ooperij, stelt ivenhage 101 iöBti beurskoers. te Vlissingen. Rijder van het -N heeft Zon- Juwen Vlissing- phaptasch ver- pt verzocht de |t Bureau Com- Oranjestraat. gshuis, in motto „Huis'" [agd een goed. [fiiss. Courant". SfRoEN mne EM. TTER (geor- oor Firma F. ssingen. igen au „Vlissing- VRAAGD een oken. Salaris er goede ge- te melden, wacht onder lau Vlissing- gü een nette sdster, Heer-alleen. iLTE, Boule- egen 1 Sept. E, n zelfstandig en 's avonds nette ouw 4 dagen of is wil nemen. ER, Koude- iburg vraagt buitenshuis). VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent De abonné's, in. '1 bezit eener C& gulden bij levens- pf jjf» gulden bij dood gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- jr|||§|| lange ongeschikt- Hïl door s 11| van een hand, kerd tegen ongelukken voorV U U heid tot werken If Vil een ongeluk voe' of oog Os» ultkcerlngen wcröcn VERDUBBELD Indien dt verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boo! of tram, ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel gulden bij verlies tffc gulden bij verlies p1 gulden bij verlies van f 111| van een JS van eiken een duim JLU11# wijsvinger anderen vinger Oa uitkeerfeg word! gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek, Sank" tê Schiedam landstorm. Schorsing van onbepaald (klein) verlof De Burgemeester van Vlissingen ■brengt ter kennis van belanghebben den dat ingevolge mededeeling van het Departement van Oorlog, afd. Dienst plicht no. 122 L., het tijdelijk verblijf onder de wapenen voor de landstor- plichtigen der lichtingen 1909 tot en met 1913, die behooren tot liet 16e Re serve Bat. Landw. Inf. in stede van 25 Juli nader is aangewezen 2326 Juli 1917. Vlissingen, 25 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Minister Cort van der Linden. De ongesteldheid van minister Cort van der Linden is zoo goed als gewe ken, zoodat verwacht mag worden dat hij over enkele dagen zijn ambtsbezig heden weer zal kunnen hervatten. Staatscommissie ontwikkeling jeugdige personen. Bij Kon. besluit van 18 dezer is: lo. ingesteld een Staatscommissie, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen om trent hetgeen hier te lande reeds ge schiedt in het belang van de ontwik keling van jeugdige personen, daar onder te verstaan de jongens en meis jes van dertien tot achttien jaar en zoo daartoe aanleiding blijkt te bestaan, hieraan voorsteilen toe te voegen 2o. tot leden dezer Staatscommissie benoemd mr. A. i. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, te Arnhem, tevens voorzitterA. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer, te Laren (N.-H.), tevens secretaris J. van der Molen Tzn., lid van de Tweede Kamer, te Rotter dam, mr. H. W. Blaupot ten Cate, schoolopziener in het arrondissement Arnhem, te ArnhemH. Th. Cox, te Amersfoort, directeur der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam 3o. aan deze Staatscommissie toege voegd als adjunct-secretaris mr. M. van der Feen, te 's-Gravenhage 4o. bepaald, dat deze Staatscommis sie hare vergaderingen zal houden ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen. Aardappelen voor Engeland. Waarschijnlijk zal de Britsche regeering er op aandringen, aldus wordt aan het Hollandsch Nieuwsbureau uit Londen gemeld, dat Holland de aardappelen, welke in Rotterdam zijn in beslag ge nomen, door andere vervangt en de overeenkomst met Engeland verder stipt zal nakomen. De ochtendbladen geven uitvoerige bijzonderheden over deze in beslagneming. In het bijzonder noemt DOOR A. KANS. 5) (liairnï vertodsn.) Mannen en vrouwen, knapen en deer nen, die zich reeds bogen over den ar beid, gluurden even 't gevaarte na, als een blijden optocht van vroolijke feest gangers in kleurige, blekkende witte, roze, gele en blauwe toiletten. Charles sprak over zijn voornamen vriend en den genoeglijken avond in 't Casino. Hoort men te Zandegem nog van de witte vrouw zoo onderbrak hij eensklaps zijn eigen opgeschroefd ver haal. Toe, toe, 't zit op de tram vol witte vrouwen, schertste Donkers. Wel, Landuit begon er tot mij over, zei Louis. Landuit, herhaalde Donkers. Is die er ook ial mee bezig Hij had ze gisteravond gezien. Nadat hij wat in de „Roode Leeuw" geplakt had, zeker 1 Ze ging naar den Uilentoren, ver volgde Delaat. Naar ons huis 1 ri-eo Meuleman nijdig uit. Wat praat is dat nu - Ik vertel maar wat Landuit zei, merkte Louis wat scherp op. Och, zwijg daar nu toch over de „Daily Mail" in een hoofdartikel den toestand précair. Het biad schrijftEen netelige quaestie is ontstaan tusschen Holland en Engeland, die geheel voor rekening komt van de Hollandsche autoriteiten, die trachten zich te ont trekken aan het nakomen van het ge geven woord. Vermoedelijk is dit het gevolg van een misplaatst vertrouwen op Engelands lankmoedigheid, maar het oogenblik zal komen, waarop deze lank moedigheid uitgeput raakt en dit oogen blik is niet ver meer af. Holland volgt weer zijn oude politiek, n.l. om te weinig te geven en te veel te vragen, maar ditmaal handelt het geheel op eigen risico, in het bijzonder waar ook Amerika het scherpe wapen van het embargo beslist gebruiken zal tegen ieder land, dat zich ten opzichte van de Geallieerden onvriendelijk gedraagt. Het betreft de lichters te Rotterdam, welke het volk bestormd heeft. Sir Walter Townley, de Britsche gezant, had de Hollandsche regeering gewaar schuwd dat die bestorming zou kunnen gebeuren en, zegt de „Daily Mail", het lijkt alsof de Hollandsche autoriteiten niet ongeneigd zijn liever danopDuitsch- land op Engeland het odium te leggen dat het het volk van zijn normale voed- selhoeveelheid wil afnemen of schijnt te willen afnemen. Naar aanleiding van het bovenstaande kan het Correspondentiebureau met beslistheid verzekeren dat van in be slagneming der voor Engeland bestemde aardappelen geer, sprake is. De voor Engeland bestemde oude aardappelen blijven beschikbaar en van de nieuwe 25 pet. Maar Engeland heeft bezwaar gemaakt tegen het afnemen van die aardappelen en daaraan kan Nederland niets doen. De „Telegraaf 18" getorpedeerd. Te Scheveningen zijn aangebracht 10 schipbreukelingen van het stoomschip „Telegraaf 18", welke door de „Sch. no. 60" tien mijien uit de kust op zee werden aangetroffen. Het schip is Zon dagmorgen 4 uur door een Duitsche duikboot in den grond geschoten, 26 mijlen ten- westen van Hoek-van-Hol- land. De 10 aangebrachte, en reeds naar Rotterdam doorgereisde schipbreukelin gen vormden de geheele bemanning van het tot zinken gebrachte stoomschip. Er v/aren géén gewonden. De aangebrach- ten hebben een paar uren in een sloep op zee rondgedreven, alvorens zij door de „SCH. 60" werden opgepikt. (De „Telegraaf 18" was in 1914 ge bouwd en 306 ton groot. Het stoom schip behoorde aan Ch. Cornelder en Zn., te Rotterdam). De A.T.A.G. De A.TA.G. (actie legen de aanhan gige Grondwetsherziening) heeft Zater dag te Amsterdam vergaderd en een commissie van vijf leden benoemd, welke voor de nieuwe blijvende orga- verzocht Marie. Wil je nu voor mij den heelen dag bederven Als 't zoo is... igeen woord meer over de witte vrouw, hernam Delaat haastig. Ja, maar men moest toch geen praatjes in de wereld helpen, bromde Meuleman. Waarom mengt men den Uilentoren in die gekke historie Och, omdat je vader zelf, met eer bied gezegd, .zoo'n soort antikiteit is riep Donkers lachend. Is er nu een zon derlinger man op de wereld Altijd met die oude, dikke boeken bezig, en nu en dan in den grond delven, percies of hij kisten met gouden dukaten zoekt gelijk in de vertellingen van grootmoe der. M'n vader doet studies. Dat is nu zijn liefhebberij. Delaat deed of hij de nijdige opmer king van Meuleman niet gehoord had en sprak met Marie. Charles scheen wat afgetrokken, maar weldra kreeg hij zijn vroegere stemming terug en had liet weer even blufferig over zijn voornamen vriend. Men reed door 't oude stedeke Sluis. Op gewone dagen moest men hier overstappen, maar de speciale „markt- tram", voor 't plezier van badgasten en tot voordeel der compagnie's inge steld, verbond Oostende rechtstreeks met Breskens. De boot wachtte de bezoekers op en te Vlissingen stond een tram voor Middelburg gereed. Hier verspreidde de vroolijke stoet zich in de oude stra ten, om dan weer samen te komen op de-markt, waar de Zectiwsche kleeder- nisatie een rapport zal samenstellen over den te volgen weg. Tot leden der commissie werden be noemd mevr. W. Drucker en de heeren mr. W. Heineken, dr. H. C. Muller en B. Meyering, terwijl tot een vijfde vrou welijk lid, niet ter vergadering aanwezig, het verzoek zai worden gericht, mede deel uit te maken van de commissie. Men wil geraken tot een bond, „die het mogelijk maakt in gesloten gelede ren op te rukken, teneinde het politiek bederf, dat ons parlementair leven be dreigt, in zijn vaart te stuiten." Kindersterfte in het Zuiden. Dezer dagen verscheen in de „Staats courant" een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van Neder land over 1916. Daarin komt voor een staatje, dat betrekking heeft op kinder sterfte. Van alle provinciën wordt op gegeven het aantal levend geborenen en het aantal beneden het jaar over ledenen ril. Levend Overl. aange- beneden gevenen 't jaar N.-Brabant 21.309 2817 Gelderland 181276 1604 Z.-Hoi!ar.d 42.201 2974 N.-Holland 29 379 1810 Zeeland 6.033 575 Utrecht 8.197 639 Friesland 9.015 582 Overijssel 11.175 972 Groningen 8.802 629 Drenthe 6.162 523 Limburg 12.033 1465 Percentsgewijs is dus de kindersterfte als volgt N.-Brabant 13.30 pCt. Gelderland 8.70 Z.-Holland 7.04 N.-Holland 6.16 Zeeland 9.51 Utrecht 7.81 Friesland 6.45 Overijssel 8.71 Groningen 7.14 Drenthe 8.48 Limburg 12.17 De beide Zuidelijke provincies N.-Bra bant en Limburg maken een treurig figuur. De nieuwe aardappelen. In overleg met de regeering heeft de Groentecentrale besloten, zoolang Enge land („overzee") zijn percentage van vroegere aardappelen niet afneemt en dus de prijzen der aardappelen zoo zijn, dat de telers onmogelijk uit kunnen komen, voor de eerste drie dagen twee cent per K.G. bij te passen. Dit kost de Groentecentrale een aanmerkelijk bedrag, dat tienduizenden guldens zal beloopen doch het verlangen om den aardappel oogst te bespoedigen gaf in dezen den doorslag. Een legerorder. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, naar het „Hdbl." meldt dracht de meeste belangstelling lokte. Donkers en zijn gezelschap genoten ook. Marie sprak nu met Louis, dan met Charles. Ze hield woord, en Delaat was al gelukkig, dat ze nu niet, als toen te Knokke, het meest met Meuleman om ging. Bij de terugreis, op de boot, scheen Donkers weer eensklaps iets -dringends met Charles te moeten afhandelen. Louis en Marie zaten samen op 't achterdek. Heb je plezier gehad? vroeg de jongeling. Ja... de reis bevalt me goed. Zeg eens, Louis, eigenlijk heb je gelijk. Meu leman bluft .toch nog al veel. Hij is den heelen dag over dien badgast van Brus sel bezig en 't is percies of hij nu door dien kennis -een intiem vriend van den .minister van oorlog is en wij veel min der zijn. 't Is waar. 't Is belachelijk. Hoor eens, Marie. Maar Louis zweeg en scheen weer bloo. Wat is er vroeg 't meisje. 't Is Zondag kermis te Heijst. Ja, dat weet ik. En Maanclag dus bloemenfeest. Ja- 'Ga je er ook naar. toe Als 't goed weer is. ik ook. Och, ieder gaat. Maar... Weer scheen Delaat zich niet te dur ven uitspreken. Wat scheelt er? vroeg Marie schalksch. de volgende order uitgevaardigd aan de divisie-commandanten „Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van den minister van oor log, heb ik de eer u uit te noodigen, de aandacht uwer onderhebbende troe pen-commandanten te vestigen op de noodzakelijkheid, dat de compagnies commandanten zich persoonlijk op on geregelde tijdstippen des nachts er van overtuigen, dat de troep aan de gege ven bevelen tot open houden van de ramen in de slaapgelegenheid gevolg geeft en dat ter zake genomen maatre- len worden herzien, indien mocht blijken, dat de temperatuur en de luchtverver- sehing in die slaapgelegenheid te wen- schen laat". De mijnwerkersstaking. Te Heerlen heeft gisteren de alge- meene Bond van Christelijke mijnwer kers in Nederland een door leden van al zijn afdeelingen zeer druk bezochte vergadering gehouden tot nadere bepa ling van zijn houding. Daar ter vergadering kon worden medegedeeld, dat de directies der par ticuliere mijnen ten volle bereid zijn om mede te werken tot de spoedige rege ling van een algemeen mijnwerkers fonds, was dit voor de afdeeling Kerk- rade aanleiding om op haar besluit tot staken terug te komen. Besloten werd, reeds heden zooveel mogelijk allen aan het werk te gaan. Van de directies der staats- en par ticuliere mijnen had het hoofdbestuur een schriftelijke bevestiging gekregen van de reeds mondeling gedane toezeg ging, dat de werklieden, die thans blij ven doorwerken, na afloop der staking niet behoeven te werken in eenzelfde ploeg met hen, die hebben gestaakt. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In de te 's Hertogenbosch voortge zette algemeene vargadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is met 107 tegen 32 stemmen, overeen komstig het voorstel van het hoofdbe stuur besloten, dat art. 2 van de statu ten voortaan zal luidenDe Vereeniging stelt zich ten doel het verkrijgen van het algemeen kiesrecht voor de vrouw, vastgelegd in de Grondwet. Een voorstel van het hoofdbestuur om sub. d. van art. III te lezen als volgt Het doel der vereeniging te bereiken, o.a. door het stellen van en werken voor vrouwelijke candidaten uit eigen vereeniging voor vertegenwoordigende lichamen, vond veel bestrijding, ook bij het Kamerlid dr. Van Leeuwen, die ver klaarde, dat wanneer door de vereeni ging besloten werd afzonderlijke can didaten te stellen, hij geen lid dezer vereeniging zou kunnen blijven. Het voorstel van het hoofdbestuur werd verworpen met 105 tegen 34 stem men in blanco. Aangenomen werd een hoofdbestuurs voorstel luidendeDe leden van het hoofdbestuur worden gekozen voor den Ja, ik ga ook naar Heijst. Als je mag van jen vader. Vader en moeder gaan ook altijd. Och, heel de streek is er... Ik zou toch wat willen vragen. 'En durf je niet Maar nu bloosde 't meisje ook. Ze wees snel op een boot, die de Schelde afvoer. Dat zijn toch groote schepen, zei ze. Ja. Die boot komt zeker van Antwer pen. Waar zou ze naar toe varen? Misschien naar Amerika. Zoo, Marie, je zult Maandag te Heijst zijn. 't Is of je me niet gelooft Zie daar vaart een boot naar Vlissingen... dat is de male, 1) die we in Knokke dikwijls voorbij zien komen. Je wilt niet luisteren, hernam Louis wat wrevelig. Marie, mag ik Maandag met je uit gaan Met me 'uitgaan herhaalde ze verward. Je weet het toch. Zie, Marie, ik zei het dezen morgen al, dat ik je gaar ne zie. Heb je dat gezeid Niet met ronde woorden. Maar nu zeg ik het zoo. Toe, toe, we zullen er dan Maan dag wel eens over spreken. En dat antwoord maakte Delaat eensklaps gelukkig. Ja, Maandag. Zoo dan gaan we samen uit. Ik ga met vader... maar die vindt 1) Mailboot. ijd van vier jaar en zijn terstond her kiesbaar. Om de 2 jaar treedt eerst het kleinste, daarna het grootste deel der leden af. Vastgesteld werd, dat mannelijke leden geen deel kunnen uitmaken van het hoofdbestuur of van afdeelingsbesturen. De presidente, de 1ste secretaresse en de 1ste penningmeesteres worden uit de leden van hét hoofdbestuur door de afgevaardigden der afdeelingen in de algemeene wintervergadering gekozen. De eindstemming over de herziene statuten zal plaats hebben in de win tervergadering. Stads- ss Provincienieuws VLISSINGEN, 26 JUNI. Distributie van brandstoffen. Wij hebben den laatsten tijd geregeld mededeelingen opgenomen, uitgaande van de brandstoffen-commissie alhier en wij achten het niet overbodig nog meer in bijzonderheden het werken de zer commissie uiteen te zetten. Zooals bekend mag worden veron dersteld zijn deze commissies in ver schillende gemeenten in het geheel in ons land ongeveer 300 door het rijkskolendistributie-bureau ingesteld, om de werkzaamheden van dit centrale bureau plaatselijk te regelen. De hier bestaande commissie zorgt voor de distributie van brandstoffen voor Vlissingen, Souburg en Ritthem en voorts alle aan de lijn der Waichersche tram gelegen gemeenten, met uitzonde ring van Middelburg, waar een afzon derlijke commissie bestaat. Van de ons geboden gelegenheid om hat werken van de brandstoffen-com missie meer van nabij gade te slaan, hebben wij gaarne ,g,ebruik gemaakt en is het ons gebleken dat deze commissie, waarvan het bureau, zooals bekend is, gevestigd is op den Peperdijk no. 36, een zeer omvangrijke taak heeft te ver vullen. Het eerste werk dat de commissie verricht heeft bestond in het verzenden nu enkele maanden geleden, van de aanvra'agbiljetten voor brandstoffen. Wel opmerkelijk mag het genoemd worden dat van deze biljetten niet min der dan circa 90 pet. onvolledig waren ingevuld. De commissie moest dus eerst zorg dragen dat de biljetten overeen komstig de vereischte voorschriften werden ingevuld en werden zij die hun biljetten persoonlijk afgaven dadelijk op de hoogte gebracht hoe die invulling moest geschieden, terwijl later de overige aanvragers per kaart verzocht werden op het bureau van de commis sie te komen, alwaar hun mondeling de noodige inlichtingen werden verstrekt. Toen ial deze biljetten eenmaal in hét bezit der commissie waren, werden ze gesorteerd naar handelaren, vereeni- gingen enz. en verder naar het aantal schoorsteenen en of de betrokkenen al of niet gas in hun woningen hadden. altijd zooveel kennissen. Ja, juist... dan zijn wij alleen. Eenige reizigers begonnen te zingen. Een man begeleidde hen op een fluit, die hij te Middelburg gekocht had. Er werd geschertst en gelachen. En Louis lachte mee, want vreugde- vervulde zijn hart. Hij had Marie ge wonnen, dat voelde hij al, die zekerheid bezat hij, en Charles Meuleman was op zij gesteld. In de tram sprak Charles wel weer met het meisje, maar nu en dan sloeg Marie een blik naar Louis, en die blik zei meer dan woorden, herinnerde aan Vt -heerlijk geheim tusschen hen beiden, aan hun liefde, 't Verbond was reeds gesloten. Donkers wilde zijn gasten weer mee naar huis nemen. Meuleman bedankte, hij had een afspraak met zijn vriend, den ambtenaar, tot groote voldoening van Louis, die gaarne den omweg- maakte. Zandegem was dien avond niet rus tig. In groepjes stonden veel menschen onder de breedver.takte kastanjeboo- men aan de kerk, en ze bespraken het beangstigende .nieuws van de witte vrouw. Louis bleef niet lang bij den heer Donkers. Marie liet hem uit. Ik hoop je nog wel eer te zien, maar Maandag zijn' we zeker samen, hé vroeg de jongeling stil. Ja. O, ik verlang al naar dien achter noen. Gij ook Stil toch, moest tante het hooren. Ze komt daar al. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1