INGEZONSt)ËN*STUKKEN GEMENGD NIEUWS SPORT LAATSTE BERICHTEN ntröle op de lei- :he politiek in te e verkiezing van eid in den Bonds- rden. Van de ze isverre vier Duit- litschers. 'De ver- ekeerd worden, de behandeling in het parlement sers zijn met den iden. In alle ste- estvergiaderingen, it Hoffmann ver- e Lausanne had 'ing plaats, waar ezig waren. De lercier, verklaar- in land verraden eischte een on- de houding der er, Chalonder en slotte een motie schte, dat tegen het belang des I, eene strafver- t. i russische no. ster van buiten- tjenko, heeft te- ondent' van de volgende ver is vrede sloten, ers ijdel geweest toestand besten- mogelijk maak- niet, een nieu- 1 ijk te maken en fan Duitschland auwste verbon- looten te ,arbei- ïd sterk maken, igen tot het toe- lenschheid. Wij eensgezind met ensch te kennen e vernietigen en i allen imperia- ist, opdat deze opdat wij een 1 kunnen stich- ;eft alle misda- zijner regeering ver gegaan, om :n. Alle Russen 'd worden, hoe Duitsche volk te i'r eenmaal van zich stellig van oorlog wijden, staat onder een nationaliteiten, ■raagstuk door irden opgelost, of anders door der bevolking, s het mogelijk, n. crisis? en te Lugano, groote opwin- insch Zwitser- rijft de corres- het „Berliner het begin van ischouwd wor- drie groepen, Duitsch-Zwit- :r. -De opwin- conservatieve n verlangt, de opgewon- Ook onder de fan de Bonds- onrust. In parlementaire g gedrukt en om de gevol- loffmann naar n hebben. De ganen eischen n West-Zwit- ndsraad. Het itserland ver- nan tot Hoff- d wordt, eischen een- gen Hoffmann har, den chef 'iens uitingen traliteit com- den. fractie van ïft verklaard, lijkheid voor te Petrograd lar afkeuring van ler-president, ewerker van itvangen. De sn over zijn wees op de tenrijk-Hon- en door den was gewor- lan vestigde ïonarchie en ver het Mo- reiken. Deze montbeerlijk r schending nsel, waar- e mond vol landen zijn bondgenoo- ch. nten is uit- niet beang- er een aan- g'i'ngüiüü'T mii"""»1— staand Russisch offensief. Door de overweldiging van Griekenland wordt de militaire kracht van den tegenstan der niet grooter, want Bulgarije is er op voorbereid; de toestand in egypte. Een bijzondere correspondent van Reuter die Caïro na 3 jaren afwezigheid bezocht, schrijft over de welvaart, die daar overal merkbaar is. Hij zegt, dat het vóór den oorlog scheen of het land een commercieele crisis boven 't hoofd hing. De handel stond bijna stil, de za ken gingen slecht, de landbouw" werd belemmerd door de wetgeving tenge volge van overproductie. Zulk een staat van zaken voedde natuurlijk een groote ontevredenheid en onrust, maar getrouw aan de tradi ties vond Egypte zijn verlossing in den oorlog. De waarden nemen een hooge vlucht. De Engelsche troepen hebben millioenen in het land gebracht en ho tels, winkels en de handeldrijvende be volking in het algemeen hadden voor deel vian den „gouden oogst." De landbouwers maakten ongekende prijzen. Nooit zijn alle omstandigheden zoo gelukkig samengevallen om een algemeen welvaren te verzekeren. Het verdrijven van alle Duitsche invloeden en belangen heeft intriges voorkomen. De houding der landsbevolking tegen over den Britschen soldaat is volkomen veranderd. De norsche lijdzame en on willige houding der inboorlingen is ge heel verdwenen en heeft plaats ge maakt voor een meer openhartiger! en vertrouwelijken geest. hoe de vroegere alleen- heerscher bewaakt wordt. De bewaking van den te Tsarkoje Selo geïnterneerden tsaar is iets min der streng geworden, weet de „Daily Mail" te vertellen. Ex-tsaar Nicolaas mag uitgestrekte wandelingen onder nemen binnen de grenzen van het park van zijn vroegere zomer-residentie doch al zijn bewegingen worden zorg vuldig in 't oog gehouden door een wacht, die hem op 25 pas afstands volgt. De voorloopige regeering heeft verder „overste Romanof" toegestaan zijn gemalin, „de vrouw van overste Ro manof", zooals de gewezen keizerin in officieele stukken heet, tweemaal per dag aan haar venster te bezoeken. Doch voorgeschreven dat de tsarina noch van het venster mag achteruit gaan, noch over de vensterbank naar buiten .mag buigen. Beiden mogen slechts rechtopstaande een'kort onder houd hebben en wel zoo, dat den wachthebbenden officier geen enkelfe hunner bewegingen verborgen blijft. De kinderen van het keizerlijk paar mogen, weliswaar onder toezicht, hun ouders bezoeken zonder aan dergelijke voorschriften gebonden te zijn. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt nimmer teruggegeven 9 uur- en Zondagssluiting. Mijnheer de Redacteur 1 Verzoeke beleefd voor onderstaande eenige ruimte af te willen staan. Toen de afdeeling Viissingen van den Ned. Barbiers- en Kappersbond onge veer drie jaar geleden bekend maakte, dat de salons des Zondags geheel ge sloten waren, juichte ik dat besluit toe. Toen dacht ik en velen met mij, de barbiers en kappers hadden het al eer der moeten doen, wiant iedereen heeft toch graag een vrijen Zondag. Maar thans is mij helaas gebleken, dat er nu weer een paar barbiers en kappers hun salons open stelden, en dan voor een paar klanten ja misschien wel om op zoo'n manier klanten te kweeken. Nog een poosje verder en al die bar biers en kappers, die op zoo'n mianier het genomen besluit trachten te ontdui ken, beginnen er een sigarenwinkel enz. bij. Ik zou het van die heeren beter vin den, wanneer ze er flink voor uitkwa men en hun salons des Zondags geheel sloten, of deze voor een ieder open stelden, dan wist de afdeeling op welke leden zij kon bouwen, en kon zij maat regelen nemen. Laat de afdeeling het eens flink aanpakken en een voorbeeld nemen aan Amsterdam en nog meer andere groote steden, door ook eens wettelijke sluiting zien te krijgen, dat zal toch wel kans hebben van slagen, ten minste wanneer 't bestuur het goed aanpakt, en wanneer de afdeeling dat succes er door weet te krijgen, daii kan de Middenstandsvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" er een voorbeeld aan nemen, want trots er leden uit het bestuur in den gemeenteraad zitten, de actie voor de negen-uursluiting in 't water gevallen is, die actie ook weer eens flink ter hand nemen, het is geble ken dat het kan met de gasbesparing. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Een voorstander van de uur- en Zondagssluiting. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op de eerste verdie ping van 'n perceel in de Simor.szstraat te Amsterdam een huiselijk drama afge speeld, dat een persoon het leven heeft gekost. Op de eerste verdieping bevonden zich in eikaars gezelschap de 59-jarige W. J. van Groenekan, zijn schoonzoon, J. van Hall, 24 jaar oud en van beroep chauffeur, benevens drie zoons van Groe nekan. Deze laatste was zeer prikkel baar en toen op een gegeven oogenblik ruzie onlstond, greep hij een mes en stak daarmede Van Hall in den hals. Tengevolge van de snede werd de hals slagader doorgesneden. Daar men niet wist hoe de slagader dichtgedrukt moest worden, bloedde de arme jongen dood voor bevoegde hulp ter plaatse was. Het lijk werd naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Toen de politie de kamer betrad, zat de moordenaar kalm te lezen, alsof er niets gebeurd was. Hij werd gearresteerd ep naar het politie-bureau Stadhouders kade overgebracht. Groenekan staat niet gunstig bekend meermalen ging hij zich te buiten aan sterken drank. Het geval verwekte, niettegenstaande het nachtelijke uur, veel opschudding in de buurt. De bij verstek veroordeelde Scher- penhuizen, die in December van het vorige jaar uit het huis van bewaring te Amsterdam was uitgebroken, heeft zich bij de politie te Arnhem aange meld. Hij is van daar naar Amsterdam overgebracht, en ter beschikjiing van den officier van justitie gesteld. S. had in December van het vorige jaar met een medeplichtige in een dief stalzaak, een zekeren Tullegen, gelegen heid gezien uit een buitenplaats van het huis van bewaring te ontsnappen door het stuksnijden van tralies. Zooals men zich herinnert, heeft in verband met deze ontsnapping de bewaker van beide ontvluchten voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan, verdacht van gelegenheid te hebben gegeven tot ont snapping, door de sleutels van de cel onder het bereik van S. en T. te heb ben laten liggen. Bij onweer ziet men hier en daar aan de electrische draadversperring aan de grens zonderlinge toestellen in de lucht. Ze gelijken op de bekende vliegers, bestaande uit een balkvormig raam met linnen beplakt. Door een staaldraad zijn ze aan den .grond ver bonden, een 50-tal meters van de ver sperring. 't Zijn bliksemafleiders. Bij onweer sneed men vroeger den stroom af en Duitsche soldaten maakten ge bruik van die gelegenheid om te vluch ten. Nu kan men den stroom op de dra den laten. Slaat de bliksem in dan treft hij doorgaans die ballons en draden en wordt hij dus afgeleid. Nu en dan knapt een draad af en eenige mialen dreef zoo'n ballon naar Zeeuwsch-Vlaande- ren. Te Oostburg werd er vorige week een door den bliksem in brand gesla gen. Te Sluis haalde men er een uit een boom. Bij Eede viel er een zóó, dat het stuk draad, dat er nog aanhing, op de versperring viel. Een kind, dat den bal lon wilde opnemen, w<erd tegen den grond geslagen en liep ernstige brand wonden op. Als een loopend vuurtje verspreid de zich Zaterdagmiddag te Rotterdam de blijde mare, dat een aantal schuiten met aardappelen in de Nieuwe Haven en het Haringvliet lagen. Vrouwen en kinderen trokken er bij honderden heen om te trachten een deel machtig te worden men waagde zich zelfs op de schuiten. De toestand kreeg reeds een ernstig aanzien, toen bereden politie verscheen en de orde herstelde. De schuiten werden toen verhaald naar de Waalhaven. Een treurig ongeluk trof een familie te Brummen. Twee zoons, 15 en 18 jaar oud, waagden zich, hoewel gewaar schuwd, met eenige andere jongens in den IJsel. Plotseling werden beiden door den stroom meegesleurd en verdwenen in de diepte. Een 25jarige schilder is bij het zwemmen in het Noordzee kanaal verdronken. Bij het zwemmen in de Houthaven te Amsterdam is een man verdronken. Een knaapje te •Amsterdam, dat door de tram was over reden is aan de gevolgen overleden. Een 45jarige heer te Gorinchem werd sedert etn paar dagen vermist. Gisteren heeft men zijn lijk uit het Steenhoek- sche kanaal opgehaald. Men vermoedt, dat hij op onverklaarbare wijze van de brug bij het station Gorinchem gevallen is. Te Brummen is een man door den bliksem .gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen na. TeWageningen is overleden een 21 jarige student, die Maandag bij het duiken in de Grift zijn ruggegraat had beschadigd. Een ar beider, die voor enkele dagen dooreen landbouwer in de Haarlemmermeer in zijn buik werd gescholen, is thans in het Gasthuis te Haarlem aan de beko men verwondingen overleden. De kommiezen te Boxmeer hebben goed succes gehad. Te Boxmeer verras ten ze een troepje, dat bijna met hun boot de Maas over was. Ze maakten gebruik van hun karabijnen, waardoor de smokkelaars over boord sprongen en zich op Limburgsch gebied in veiligheid brachten. De boot met smokkelwaar viel in handen der kommiezen. In Cuj k werd een bende verrast toen ze bezig was met inladen in een boot. Tien smokke laars werden gevangengenomen, terwijl de buiten bestond uit 300 Kg. peper- bollen, 150 Kg. koffie, 15 rollen cheviot en 150 Kg. toiletzeep. De smokkelaars vereenigen zich tegenwoordig in groote benden, die over een goed georgani- seerden spionnagedienst beschikken, waardoor de risico in handen der ambtenaren te vallen zooveel minder wordt. De fietsen. Naar aanlei ding dat de vracht voor fietsen op de sneltreinen met 1 Juli tot 1 is ver hoogd, bericht de „Kampioen" dat de spoorwegmaatschappijen als tegemoet koming hebben bepaald dat de reizi ger, die zijn rijwiel met gewoon (niet- sneltrein) verzendt niet verplicht is bij de aangifte als bagage een plaatsbewijs te toonen. Hij kan daardoor zijn rijwiel als bagage verzenden en zelf met een vroegeren of lateren sneltrein de reis maken. Alleen rust op hem dan de ver plichting het zjg.n. overbrengingsloon van ƒ0.10 eventueel verhoogd met be- waarloon, te voldoen (ƒ0.10 per dag). Dat de metaalnood in Duitschland groot is, blijkt opnieuw hieruit, dat de gemeenteraad van Rotthausen bij Gel- senkirchen heeft besloten het stand- beeld van keizer Wilhelm I af te bre- i ken en het brons ter beschikking van i het legerbestuur te stellen. Uit de op- brangst en vrijwillige bijdragen zal dan na den oorlog een nfeuw gedenkteeken worden opgericht. Merkwaardig tee- ken des tijds, nu ai bronzen keizers ge offerd worden. De woningnood te Rotterdam is zeer groot, wat vooral blijkt uit de groote sommen welke voor huizen be taald worden. Thans is een winkelhuis aan den Coolsimgel, waarvoor nog pas ƒ90.000 werd betaald, verkocht voor de kapitale so,m van ƒ200.000. Zulk een pand moet dus een huur opbrengen van ongeveer 15000. Ook de Duitsche steden hebben maatregelen getroffen de bevolking te waarschuwen, als een vliegeraanval op handen is. Zoo heeft men b.v. in Frankfort allerlei proeven .genomen, welke de beste wijze van waarschu wing zou zijn. Het resultaat is dat bij een eventueelen vliegeraanval de be volking door alarmschoten op vier pun ten der stad gelost, gealarmeerd zal worden. De ialarmschoten beduiden reeds onmiddellijk dreigend gevaar. Hoe de bevolking zich in een dergelijk geval te gedragen .heeft is op dè ge meentelijke aanplakborden bekend ge maakt. Als de aanval afgeloopen en het gevaar geweken is, zal dit blijken uit het weer gaan rijden der trams en door sterke kioksignalen. Tegelijker tijd zullen dan een aantal Frankforter fabrieken hun sirenen laten hooren. j Tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens zal niet .gealarmeerd wor- den. In een vergadering der vereeni- 1 ging van huiseigenaren te Berlijn is de i voorziening der stad van cokes voor den a.s. winter uitvoerig besproken. Daar de woningen grootendeels met verwarming en warmwaterle'vering verhuurd worden, is het voor de huis- eigenaren, willen zij zich niet aan con- j tractbreuk schuldig maken, noodzake- I lijk, reeds nu te voorzien in de behoefte i aan brandstoffen, voornamelijk cokes, j Het oorlogs-steenkolenbureau heeft de I bedoelde vereeniging reeds medege- j deeld, dat zij in den komenden winter j slechts -over zeven-tiende van de be- j noodigde hoeveelheden kan beschikken, j De woordvoerder in deze vergade- 1 ring, prof. dr. Van der Borght, ried aan, reeds nu alle hefboomen in bewe ging te zetten om van de regeering de noodige hoeveelheden cokes te krijgen en wees erop, dat men reeds drie maan den heeft laten voorbijgaan, gedurende welke men van spoor- en waterwegen gebruik had kunnen maken om cokes aan te voeren. Hij gaf in overweging, om bij het tekort aan brandstoffen dè woningen dezen winter niet tot 19 gr. maar tot 17 gr. te verwarmen en slechts twee dagen per week water te leveren. De regeering moet met nadruk aan gespoord worden om te zorgen, dat een toestand ais gedurende den afgeloopen winter niet meer voorkomt, daar de burgerii bij de onvoldoende voeding de koude niet zoo goed meer zou kun nen verdragen. Een telegram uit Havanna meldt, dat een magazijn van het fort Cubana in de lucht gevlogen is. In de geheele stad werd werd de schok gevoeld. Een persoon is gedood en vélen zijn ge wond. Men gelooft, dat een bom, die in de onmiddellijke nabijheid van het magazijn geplaatst was, de oorzaak van de ontploffing is geweest. Over de maaltijden in het oude Rome komt in „Uber Land und Meer" een interessant artikeltje voor. De spij zen der Romeinsche fijnproevers munt ten uit door duurte en zeldzaamheid, meer dan juist door hun smakelijkheid. Van verscheidene dieren at men alleen de hersens, fo.ng of lever. Hef lieve lingsgerecht van keizer Vitellius was flamingtong. Ook de fabeldichter Aeso- pus was zeer gesteld op dat dure ge recht. Van hem wordt verteld, dat hij bij een gastmaal een schotel liet opdie nen van de tongen dezer dieren, die liederen zingen en de stemmen der menschen nabootsen kunnen. Een an dere eigenaardigheid van de Romein sche keuken waren de sausen, waarbij niemand kon proeven welk soort van vleesch er bij gegeten werd. Volgens Aepicus bestonden die sausen uit peper, lavaskruid, koriander, wijnkruid, ho ming en olie. De maaltijd bestond uit drie afdeeiingen de voorkost c.s., (hors d'oeuvre), de hoofdmaaltijd en de natafel (dessert). De voorkost gaf meestal niets dan koude spijzen en ge vechten om den eetlust op te wekken zachte eieren, salade, pikant toeberei de groenten, lichte vischgerechten enz. Op de natafel speelde de appel een groote rol. Gedronken werd er weinig tijdens de maaltijden. Meestal werd pas na den voorkost wijn geschonken. De deelnemers aan de groote mout- knoeierifen in Saksen, waarvan wij te zijner tijd melding maakten, worden streng gestraft. Eenige dagen geleden werd de brouwerij-directeur Nüsslein met 40,000 beboetthans heeft de recht bank te Bayreuth den brouwerij-bezitter Leonard Schübel te Steinbach tot 53,000 mark, zijn broeder Willen tot 66,000 mark en den brouwer Georg Poels te Weismain tot 70,000 mark boete ver oordeeld. Ongeregeldheden te Tomsk. De vele moorden en dief stallen, welke zijn bedreven door in vrij heid gestelde misdadigers, die niet heb ben voldaan aan den oproep om in dienst te treden, en door gewapende anarchis ten, hebben het noodig gemaakt, den staat van beleg voor Tomsk af te kon digen. Er zou een samenzwering in voor bereiding zijn geweest, welke ten doel had, de banken en magazijnen te plun deren en de leiders te vermoorden. Meer dan 1500 personen, wien amnestie was verleend, zijn opnieuw gevangen geno men, waarvan 800 op plaatsen welke ge regeld door misdadigers werden bezocht. De arrestanten boden eenigen weerstand, met het gevolg, dat 20 personen gedood en een aantal gewond. voetbal. Stormvogels—Sparta 2—0. Stand bij de rust 1—0. Deze vriendschappelijke ontmoeting werd vlot gespeeld, stond onder goede leiding en werd door mooi weer be gunstigd. Voor de rust ging het spel gelijk matig op. Sparta kreeg een strafschop, welke zij niet nam. Kort daarop wist de midden-voor der Stormvogels te doelpunten (1—0). Van weerskanien nog heftige aanvallen, daarna rust met 10 voor Stormvogels. Na de rust kregen de iaatsten, hoewel met wind tegen spelende, een belang rijken voorsprong en wist links-binnen het 2e punt te maken. Een 3e fraai schot van links-buiten kon wegens me dewerking van het publiek niet worden toegekend. Hoewel de Spartanen zeer fraai en kranig partij gaven, moesten zij toch ditmaal althans het tegen de stor mende Stormvogels met 2—0 afleggen. Zaterdagavond zijn door de politie wegens bedelarij een blinde man, geleid door een jongen, beiden uit Middelburg afkomstig, die den iaatsten tijd bezoe kers van café's lastig vielen, aangehou den. Na het opmaken van proces-verbaal is op hun vertrek naar Middelburg toe gezien. Gisteren is van den openbaren weg alhier een rijwiel, dat daar tijdelijk on beheerd was achtergelaten, gestolen. Opnieuw vestigen wij de aandacht van houders vian fietsen er op, dat het zeer gewenscht is hun rijwielen, wan neer zij deze onbeheerd op straat laten staan, vastzetten. aansprakelijkheid van den staat ten aanzien van spaar bankboekjes. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de volgende zaak Een vrouw te Kruisland had haar geld aan den postbeambte van het dorp gegeven, om het voor haar in te leg gen in de Rijkspostspaarbank. De post beambte verduisterde het geld. Een Rijkspostspaarboekje had de vrouw nooit van hem gevraagd. Omdat zij dit niet kon overleggen/weigerde de Staat uitbetaling of schadevergoeding. De vrouw dagvaardde den Staiat hiertoe. De rechter veroordeelde den Staat bij arrest tot vergoeding der schade, die de vrouw door de onrecht matige handeling van den Staatsbe ambte had geleden. Van dit arrest kwam de Staat in cassatie. Hij beweer de, dat hij ten onrechte vqor de schade aansprakelijk was gesteld. De Hooge Raad achtte het arrest juist. Het was waar de postbeambte had gehandeld in strijd met zijn in structies en zonder de wettelijke bepa lingen in 'acht te nemen. Hij was dus niet opgetreden als orgaan of verte genwoordiger van den Staat, maar hij had gehandeld binnen den hem opge dragen werkkring. Daarom was de Staat verantwoordelijk. De Staat had nog aangevoerd, dat ook de vrouw schuld had gehdti. Dus mocht de scha de niet geheel ten laste van den Staat gebracht worden. Zij had er op moeten aandringen, dat de postbeambte de op hem rustende verplichtingen nakwam. Het Hof had echter beslist, diat wel de vrouw zich aan eenig verzuim schuldig had gemaakt, maar schuld viel haar in deze niet ten laste. Het cassatieberoep van den Staat werd mitsdien verwomen. engelsche en duitsche krijgs gevangenen. Naar wordt gemeld zullen te 's Gra- venhage onderhandelingen worden ge voerd tusschen afgevaardigden van En geland en Duitschland over de krijgs gevangenen. De volgende afgevaardigden van de Engelsche regeering zijn te 's Graven- hage aangekomenLord Newton, luite nant-generaal Eir Henry Belfield en Sir Robert Vonger rechter van het Engel sche High Court. Zij hebben tot taak met de afgevaardigden van het Duitsche rijk uitsluitend vraagstukken te behan delen, die verband houden met de krijgs gevangenen. Onder deze vraagstukken doen zich voor die betreffende paketten, kampen en zaken, die verband houden met de uitwisseling van geïnterneerden en voor den krijg ongeschikte gevan genen. De namen van de Duitsche afgevaar digden zijn generaal-majoor Friederich, majoor Drondt en dr. Eckhardt. De conferenties zijn heden aangevan gen. Ook de Nederlandschè regeering zal vertegenwoordigd zijn door dr. baron Van Vreedenburch die toegevoegd is geweest aan de Nederlandsche legatie te Berlijn. de oostenrijksche kabinets crisis opgelost. WEENEN. Er is een nieuw kabinet gevormd. Tot minister-president is be noemd dr. Seidler. De nieuwe regeering, aldus dr. Seid ler, is slechts voorloopig en zal later door een definitieve worden vervan gen. Zij heeft tot taak, de voorloopige begroeting iaf te handelen, het mandaat der leden te doen verlengen en de ver kiezingen voor de delegaties door te voeren. De minister verzoekt den steun der partijen bij zijn zwaren arbeid. De partijleiders namen de verklaring van den minister-president in gunstigen zin op. De geheele Oostenrijksche pers laat zich in sympathieke bewoordingen uit over het ministerie-Seidier, dat uit uit nemende deskundigen is samengesteld. Het kabinet zal de meest dringende aangelegenheden moeten afhandelen en verder de groote „Neuordnung" voor bereiden. Wat het eerste gedeelte be treft, kan het ongetwiifeld op den steun van het parlement rekenen. Het feit, dat dr. Seidler, wat het tweede gedeelte aangaat, onmiddellijk voeling met de partijleiders zocht, is een bewijs van zijn eerlijke politieke bedoelingen. Het Huis van Afgevaardigden kan in het laatst van deze week gereed komen met de behandeling van de voorloopige begrooting, van de verlenging van het mandaat en de verkiezingen voor de delegaties. Van verdaging van het Huis zal geen sprake zijn, daar eenige belangrijke commissies ook dezen zomer zullen doorwerken. De vraag of er onmiddel lijk na de zitting van den Rijksdag een korte bijeenkomst van de delegaties zal plaats vinden, of dat dit eerst in den herfst zal geschieden, is voorloopig nog niet beantwoord. de amerikaansche uitvoer. Uit New-York wordt geseind Het Amerikaansche Handelsdepartement publiceert belangwekkende statistieken, waaruit de constante toeneming van den uitvoer blijkt sedert het oogenblik, waarop de oorlog tusschen Amerika en Duitschland is uitgebroken. Gedurende de maand April 1917 nam de uitvoer van levensmiddelen met 50 toe, ver geleken met den uitvoer in April 1916. Gedurende de laatste week van -Mei steeg de uitvoer van graan uit de Ver- eenigde Staten en uit Canada naar Eurooa plotseling van 2.250.000 H.l. tot 3.090.000 H.L. De bladen zijn van oordeel, dtat deze cijfers Amerika bijzonder od zijn hoede moeten doen zijn. Als de toeneming van den uitvoer plaats heeft ten voordeele van de geallieerden, dan is het niet erg, maar als zij plaats vindt ten bate van de neutralen, dan dreigt er gevaar. canada's aandeel in den wereldoorlog. De „Observer" publiceert een be langwekkend interview met den Cana- deeschen premier Borden over het aan deel van de dominions in den oorlog. Borden verklaarde o.a. Canada geeft 500 millioen dollar per jaar aan den oorlog uit. Het zend reeds ruim 325.000 man hulptroepen, en de inschrijvingen gaan de 400.000 verre te boven. De verliezen der Canadeezen bedragen tot op heden ongeveer 90.000 man. Meer dan 300.000 man werken in de munitiefabrieken. Benevens de gevechtstroepen zond Canada spoorweg- en houtvesterstroe pen, die onwaardeerbare diensten be wezen. Gedurende de afgeloopen drie jaren was Canada op'zijn eigen hulpbronnen aangewezen, daar die van het Ver- eenigd koninkrijk gereserveerd moesten blijven voor Engeland en zijn bondge- nooten. Daarom schreef de dominion haar eigen leeningen uit en bracht al dus 300 millioen dollar in drie leenin gen op, die meer dan dubbel volteekend werden. De vrijwillige bijdragen voor liefdadige doeleinden bedroegen meer dan 60 millioen dollar. Borden eindigde In moreel zoowel als in materieel opzicht moet het ingrij pen van Amerika in den oorlog een machtigen invloed uitoefenen. Amerika heeft dezelfde reden om te vechten als Canada. Er kan voor een Canadeesch staatsman geen grooter ideaal bestaan, dat dat zijn land, in gemeenschap met ons groote rijk aan den eenen en met Amerika aan den anderen kamt, de schakel worde van een hechte, eensge zinde vriendschap tusschen deze beide staten. Net uitgevoerd Drukwerk is een aanbeveling voor uw Zaak Mogen wij U even herinneren aan onze, naar de eischen des tijds ingerichte, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij FIRMA F. VAN DE VELDE JR.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 3