De Witte Vrouw VOORBEREIDING. s-No. 14©55e Jaargang 1917 ZATERDAG JtffllÈb 23 3^NI iilpeFirn F. IE VILDE Jr., lieia Markt 58, Uiiséps. Taisfson intirc. 18 Verschijnt dagelijks, isitgezonderd ap Zendag sn algenenn erkende Christelijke leestdagen lij deze Couront !is!m1 w> Bijvoegsel. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 J® P® Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Voor overige landen der Post-Uni'e ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent mmJm, W Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 V2 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener CSfftflfl gulden bij levens-gulden bij dood f)(fh gulden bij verlies ffóTJ gulden bij verlies A fl"| gulden bij verlies (h r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jr|s||l| lange ongeschikt-door van een hand, |*'lj| van ||1|1 van een Mvan eiken kerd tegen ongelukken voorKd U O beid tot werken CfU' een ongeluk y||t| voet ot oog lyv een duim £.tj" 9JJ wijsvinger anderen vinger ö«z« ultkeerlrgén worden VEPDÜSBELD Indien 4* verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uittaerlng wordt gewaarborgd door de „Hofl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam REGEER1NOSGOEDEREN. Burg. -en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917 behoorende bij de voor hunne gemeente geldende disfributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917^ A no. 213, gedurende de week van 25 Juni tot en met 1 Juli 1917 op bon no. 14 Rijst verkrijgbaar is 2 H.G. (2 ons), regeeringsrijst prijs 0.28 per K.G. of 2 H.G. (2 ons) Java, Siam of alle andere soorten dan regee ringsrijst prijs 0.56 per K.G. op bon no. 6 Peulvruchten y4 K.G. (2'/2 ons) groene erwten verkrijgbaar zijn, prijs 0.22 per K.G. op bon no. 4 Gort verkrijgbaar is l/4 K.G. (2'/2 ons), prijs ƒ0.26 per K.G. Vlissingen, 23 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. AARDAPPELEN. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter algemeene kennis dat met ingang van heden de aard appelen niet meer op bonnen verkrijg baar worden gesteld, doch zonder bon tegen elke hoeveelheid kunnen worden gekocht, (prijs oogst 1916 6]/2 cent). Vlissingen, 23 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. BROODREGELING. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te weten dat door hen is vastgesteld het na volgende besluit 'Burg. en'Weth. van Vlissingen overwegende, dat art. 3, 3e lid, der door hen ingevojge art. 3 der Distribu tieregeling van brood, bloem, meel en rogge, den 8en Januari jl. door hen vastgestelde en den 25 Januari d.a.v. door Zijne Excellentie den. Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel goed gekeurde regeling voorschrijft, dat de uitreiking der wittebrood-, bruinbrood- en roggebroodkaarfen, aangevraagd op de wijze als in de voorgaande leden van dat artikel omschreven, aan de bakkers, ieder voor zoover zijne klan ten betreft, wordt opgedragen overwegende echter, dat deze uitrei king ten gevolge heeft gehad, dat ver scheidene kaarten de personen, voor wie zij bestemd waren, niet bereikten, hetgeen bleek uit het zich ter Gemeen te-Secretarie aanmelden dezer perso nen om in het bezit te komen van ge noemde kaarten overwegende, dat het daarom nood zakelijk is bovengenoemde regeling, voor zoover betreft artikel 3, 3e en 4e lid, te herzien BESLUITEN: Bovengenoemde regeling te wijzigen als volgt Ie. Artikel 3, 3e lid te doen vervallen en hiervoor in de plaats te stellen het navolgende „De uitreiking der wittebrood-, „bruinbrood- en roggebroodkaarten, „aangevraagd op de wijze, als in de „voorgaande leden omschreven, ge schiedt rechtstreeks aan de hoofden „der gezinnen door het gemeentebe stuur." 2e. Artikel 3, 4e lid, te doen vervallen. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, den 14en Mei 1917 en in duplo ter goedkeu ring toegezonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel door tusschenkomst der Provinciale Brood commissie in Zeeland. Burg. en Weth. voornoemd, (get.) VAN DOORN VAN KOUDE KERKE. De Secretaris, (get.) J. P. v. ROSSUM Jr. Goedgekeurd, 's Gravenhage 13 Juni 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. MAXIMUMPRIJZEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens artikel 8 der Distribufiewet 1916 is goedgevonden le. vast te stellen de volgende maxi mumprijzen voor azijn, al dan niet ge pasteuriseerd, te weten, voor Azijn van tenminste 4 tot en met 6 wiatervrij azijnzuur (zg. wijnazijn) .groot- en tusschenhandelprijs: a. bij afname per geheel anker vari 40 L. of minder 13 cent per L. b. bij afname per geheele H.L.-fust 12 y2 ets. per L. c. bij afname per geheele oxhoofd- fust van minstens 220 L. 12 ets. per L. Kleinhandelprijs 16 ct. per flesch eener inhoudsmaat van minstens 7.5 dL. Azijn van tenminste 3 watervrij azijnzuur (zg. bierazijn), groot- en tus schenhandelprijs a. bij afname per geheel anker van 40 L. of minder 10 ct per L. DOOR -A.. H-A-Jsrs. 3) (HalrnK verkoden.) Toe, toe, zei Donkers op luchtigen toon, zeker de een of andere grappen maker, die benauwde menschen den schrik op 't lijf wil jagen en met een laken rondloopt. Had ik maar de kans gehad, 'k zou hem eens m'n zweep over z'n leden gekletst hebben... geen beter middel tegen spoken. Een winter of drie geleden haalde de molenaarsknecht ook zulke parten uit. Op een avond wilde hij z'n eigen baas benauwd maken, maar de mulder begroette 't spook met een knuppel en den anderen morgen lag zijn knecht met een gebroken been te bed... en zwoer nooit meer voor geest te zullen spelen. 't Was hier geen mannenstem, verzekerde Marie. Neen 1 't Was een vrouw, sprak ook Louis Delaat. llk beef nog, zei 't meisje. Toe, toe, zoo rap niet schrikken, suste Donkers, en vooral niet als je bij drie mannen zit. 't Is te hopen, dat ze dien fratsenmaker eens rap bij z'n lur ven pakken... En misschien is 't 'wel een gekke badgast van Knokke ook. Ze zenden hier 'dikwijls zenuwlijders of rijke menschen met een vijsje los... maar ze moeten juist hier komen, om geheel zinneloos te worden, want als je veel gekheid van de wereld wilt zien, ga dan naar een drukke badplaats... M'n paard weet, dat het thuis is... 't vertraagt. Men reed het dorp binnen, en hield weldra stil voor Donkers' groote wo ning. Een knecht kwam op straat, om de zorg voor 't paard over te nemen. Heeren,.zei de koopman, ik noo- dig je uit nog een glas wijn te drinken, een slaapmutsje. Hij leidde zijn gasten in de kamer, waar zijn zuster zat, die na den dood van zijn vrouw, het huishouden be stuurde. Tante Clemencé, nu hebben we cok de witte vrouw gezien, vertelde Marie haastig. Waar? vroeg de dame. En toen ze 't gehoord ha.d hernam ze verachtelijk Ja, dat komt er van. Al rare din gen Van wat komt dat dan vroeg haar broer. Van al dat vreemd gedoe Waar om moesten ze van Knokke en Heijst badplaatsen maken Om centen te verdienen 1 schertste Donkers. Slechte plaatsen zijn het ver klaarde de oude juffrouw. Peins eens, ze zwemmen er... vrouwen, zoowel als mannen Ze loopen in hun bloote bee- nen, met niets anders of een baaitje over het strand. Ze kunnen toch moeilijk met ze ven crinoline-rokken of in pelsjas en met hoogen hoed gaan baden, gekte Donkers. b. bij afname per geheele H.L.-fust 91/2 ets! per L. c. bij afname per geheele oxhoofd- fust van minstens 220 L. 9 ets. per L. Kleinhandelprijs 12 ets. per flesch eener inhoudsmaat van minstens 7.5 dL„ 2 ets. per dL. bij verkoop bij min dere hoeveelheid dan per flesch van minstens 7.5 dL. c.. te bepalen a. dat de sub 1 vermelde maximum prijzen zullen gelden exclusief fust, of flesch, of verpakking, doch zonder dat eenige kosten mogen worden in reke ning gebracht b. dat de sub 1 genoemde maximum prijzen ook zullen gelden voor azijn van hooger gehalte, onverschillig onder welken naam die azijn wordt in den handel gebracht, doch alleen gedurende den termijn, dat door. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Nederlandsche Staatscourant zal zijn bekend gemaakt, dat bier- en wijnazijn niet in voldoende hoeveelheid ter be schikking van het binnenlandsch ver bruik staat c. dat de groot- en tusschenhandel- prijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. Vlissingen, 23 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris J. P. v. ROSSUM Jr. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat de schietoefeningen met geschut te ijmuiden, aangekondigd voor den 21 Juni den 22 juni en zoo noodig ook nog den 26en jini a.s. zullen wor den gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden 'ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 22 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Welkeen reeks van onvergelijkelijk schoone zomerdagen hebben wij reeds kunnen genieten en toch wijst de kalender aan den wand ons sedert en kele dagen eerst aan, dat behalve in derdaad, ook in naam koning zomer triumfantelijk zijn rijk is binnengetre den. Aan den hoogen hemel schitte ren in de kortstondige nachten, ge durende de eerstvolgende maanden de zomerteekenen van den dieren riem de sterrenbeelden van Kreeft, Leeuw en Maagd. Geheel het uitspan- Ze peinzen maar op kleeren, en op eten, en drinken. Toe, toe, we kennen j'n gedachten daarover Clemencé.' Geen treinen, geen trams, geen telegraaf of telefoon, geen auto's... alles zooals in Adam's en Eva's tijd. Geen badplaatsen... slechte nesten, hé Hewel, beste zuster, Zan- degem ligt bijna buiten de wereld, maar er zijn hier zoowel slechte menschen als te Knokke ot te Parijs... of waar ook De dame schudde het grijze hoofdje. Er zal nog wat van voortkomen, mompelde ze. Nu al die witte vrouw. Toe, haal eens een fijne flesch op, dat is beter, je weet wel, zoo'n dik- buikje met zilveren kop... een oud manneke uit den bak rechts. We kun nen over j'n chapiter wel eens op een anderen keer voortspreken hernam Donkers vroolijk. We zullen op de witte vrouw klinken. IL Vandaag laat ik me toch niet door dien füereflaai Charles op zij zetten, mompelde Louis Delaat, toen hij Don derdagsmorgens zich stond te kleeden. Zijn ouders bewoonden de oude boerderij ,,'t Kasteelhof". De zon sprenkelde haar gouden licht in den wonnigen boomgaard, waar de vogelen tusschen de wijd uitloopende takken 'Sjilpten en kwetterden. Kakelen de hennen liepen door 't gras; de koeler riep de beesten, want de melkmeid wachtte met de blinkende emmers. Vader Delaat bromde tegen den knaap. Dat deed hij altijd, want de boer was lastig en steeds slecht gezind. sel verkondigt den hoogtijd van den jaarkring. Niet minder doet zulks de aarde'; alom tooide zich het landschap, hoeverre ook het oog mag reiken, met den vollen zomerdos alom geurt het van den weelderigen groei van sier- bloemen, en gewassen des velds alom paren zich de heldere kleuren van het oneindig gamma van tinten en verven op het altoos schoon ge rangschikt palet der natuuren alom ook dringt de kracht der zuiverende zomerzonnestralen versterkend en ver beterend door. Nog is de zomerweelde niet tot het hoogste punt harer milde opeenstape ling van voor mensch en dier en ge was nieuw leven en nieuw gewin brengende rijke gaven gekomen nog is de lijn naar het zomergeluk op aarde stijgende, steeds stijgende Maar toch, ook dit leert ons het wet boek der natuur, is alreeds een ander hoogtepunt bereikt, het eindpunt im mers der nu een half jaar gestadig toegenomen verlenging van 't zonne-, van het daglicht. En sedert kort is weder opnieuw de dalende lijn be gonnen van de inkrimping van het onbegrepen wonder, het licht, waar onder geen levend organisme van eenige beteekenis kan gedijen of tot wasdom komen. Hoewei nu nog niet zoozeer waarneembaar, zullen straks niettemin de symptonen van een ons van dag tot dag minder rijk toege meten natuurlicht zich komen openba ren, zal als het ware in een snel tempo de vermeerderende schaarschheid daarvan zich doen gelden, zullen wij weder voor vroeg invallende avonden ons toeverlaat bij het kunstlicht moe ten zoeken. Ook de zomer leeft dan uit en daarmede ook zijn weelde en heerlijkheid, wij zullen ons dan op de eindeloos lange wintercampagne hebben voor te bereiden. Aldus leeren wij, dat ook in tijden van voorspoed en onuitputtelijk schij nend welbehagen, gedacht moet wor den aan, voorbereid moet worden op komende, minder gunstige tijden. Het is deze gedachte, die ons thans meer dan ooit bezighoudt, nu wij ons allicht op een aanstaanden winter hebben voor te bereiden, die ons voor zeer ernstige omstandigheden zal plaatsen. Naar mate immers, sedert de men- schelijke samenleving den geweldig- sten oorlogsdruk ondergaat, waarvan ooit de geschiedenis is komen ver halen, de duur van het wereldconflict toeneemt, en de hartstochten, instede van in felheid af te nemen, nog gaan deweg sterker van zich doen spre ken, naar die mate ook zinkt het toe- Toen Louis in -de groote, zindelijke keuken kwam, waar de versch opge schonken koffie dampte, zat de baas der hoeve knorrig aan tafel. Daar is onze meneer weer, was zijn antwoord op den morgengroet. Waarheen vandaag? O, ja... naar Zee land. Wij mogen den oogst binnenhalen en danig zweeten, maar meneer gaat op pleizierreis, als hadden we de ker- misweke Och, vader, 'k heb 't je gezeid... meneer Donkers heeft me uitgenoodigd. In de zaken is 't nu eenige weken slap. Maar als je wilt, dat ik zal helpen Neen, neen... hertelijk bedankt... jen handen zijn te wit als van een schoone juffer. Moeder Delaat, een innemende vrouw, kwam binnen met een groot, rond brood, dat ze uit den kelder had gehaald, 't Bruine zuivere kruim scheen onder de donkere korst te zwellen. Zou je onzen heere geen fijn, wit brood gevenspotte de boer. Toe vader, nu .nog niet gaan za gen, 't is te vroeg en de zomerdag duurt zoo lang, suste de bazin, 't Is voor Louis nu verloftijd. Hij werkt an ders danig genoeg. O, ik wil thuis blijven, hernam de zoon. 'k Kan percies ook nog wel de vork oppakken. Vader meent dat zoo niet. Meenen, nteenen, gromde Delaat, meenen 1) ligt bij Kortrijk.en korte rijken zien we vele den dag van van- dage. Charles Meuleman, die door- Ij Stad in West-Vlaanderen, nabij een andere stad, Kortrijk. komstbeeld der menschheid in steeds dieper schaduwen van rouw en ramp spoed weg. Geen zonneweelde, geen zomerhoogtij, geen welbehagen in wat natuur den mensch biedt kan daarbij zoo groot zijn, of elk nadenkend mensch voelt te midden van dezen rijkdom zich beklemd te moede bij het denkbeeld dat, wanneer aan het nachtelijk uitspansel de zomerteeke nen, door den herfst, deze door de winferteekenen van _een dierenriem zullen zijn opgevolgd, zeer mogelijk een nieuwe oorlogs-wintercampagne zijn droevig beeld aan de mensch heid vertoont. Dit zal dan de vierde zijn, en een tevens, die allicht de drie vorige nog in weedom en verschrik king zal evenaren, zoo niet nog over treffen. Want bij de verschrikkingen, die de talrijke slagvelden opleveren en nog opleveren zullen, komen zich in toenemende mate de gevolgen voe gen der economische moeilijkheden, waarmede in alle landen geworsteld wordt. Ook in ons land heb ben wij ons voor te bereiden, op zich in nog grooteren omvang voordoende bezwaren van allerlei aard bij de voorziening van hetgeen dient om ons leven in materieelen zin op gang en in orde te houden. Wij behoeven waarlijk hierbij geen bijzondere ver melding te maken van welke voorra den wij mogelijk voldoende, van welke wij zeer zeker schaarsch, van welke wij in het geheel niet zullen voorzien zijn, om te doen beseffen, dat de economische crisis waaronder alle volken thans gebukt gaan, ook bij ons in de eerstkomende tijden eerder ver meerderen dan verminderen zal, wan neer het oorlogsgeweld van geen ein digen weet. Doch, omdat wij thans beter dan eerst besefferj welk een omvang de moeilijkheden hebben verkregen, zijn ook wij meer dan ooit'gewaarschuwd en zullen wij, al naar de omstandig heden zulks toelaten, al het moge lijke doen, om den nood der tijden minder nijpend te doen zijn. Van regeeringswege wordt daartoe op velerlei wijze het voorbeeld gegeven, een voorbeeld, dat elk naar de mate zijner krachten en zijner omstandig heden dient na te volgen. Geen overdreven bezorgdheid of ijdele schrikbeelden eenerzijds, maar ook geen nalatige bezorgdheid of totale ontstentenis aan de noodige voorzor gen anderzijds, dat moet en zal het parool voor ons allen zijn, nu het zich meer en meer laat aanzien, dat wij ons op een nieuwen oorlogswin ter zullen hebben voor te bereiden. draaier, gaat ook mee, hé Die zijn rijk zal ook kort duren, want ie meent koning van 't Brugsche Vrije te zijn. Hoe Donkers met twee zulke snotneu zen een dag wil uitgaan, versta ik niet Ie wil zeker z'n dochter lossen Ook geen toekomstige boerinne of mar- chandsvrouwe, die mammezel. Maar ja, wij zijn van den ouden tijd Brommend slofte Delaat weer 't erf op. Moeder trok een oogje naar haar zoon. 't Is vaders natuur... maar de beste vent van de wereld, zei ze. Zet je bij, Louis, 't gaat tijd worden... iDe oude Vlaamsche staanklok, die niet alleen 't uur, maar ook de dagen der week, de gestalten der maan, de maanden en seizoenen wees, sloeg met haar 'bronzen klank zes. 't Is te zevenen, dat je te Knokke moet zijn, hé vroeg de vrouw. Ja. Je mag je weren. Ik ga per velo.... Donkers zal naar Knokke rijden, maar ja, we zitten hier twintig minu ten van 't dorp, en eer je bij hem zijt, kun je te Knokke staan. Eigenlijk heeft vader gelijk, 't Is oogst. Toe, toe, peins daar niet meer op 1 We hebben twintig werkgasten in dienst. Je zuster is al bezig voor den noenepot te zorgen Gij zijt nu buiten 't gesleur van het hot. Ieder z'n stiel Weldra stond Louis bij zijn rijwiel. Met den blik zocht hij zijn vader, om hem te groeten. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1