De Witte Vrouw ing. SS JUNI SSe Jaargang lufjesdijk. ienstbode me GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON -» Tel. 200 No. 145 1917 'OSFAAT, 2VVA- IPER en GROEN- ngesteld en wordt heeft, moet NU worden terzijde ehands-handelarerc 16 Juni 1917) of ■COMMISSIE. torradige Ar en met orting ■liigezomderri. "straat I. rdt gevraagd eene or dag en nacht, 'ULP. ;s. Courant". eis je den 16 jaar. Zich onds ten 8 uur. de 16 jaar. s. Courant." iisje, Courant". ïg aangegeven, en op de aan- stroobrugge) ilRECTEUR. VLISSINGSCHE COURANT VRMMÖ ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlïssingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unse 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent HiloavBFiraa l li IE VELSE lr„ Hés Harki 5$, liissifips. ïsIéob listo. 18 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 V2 ct. per regel feéijni M süpitikd sp hè* m siisisin itM Christefijke ieestdspn De abonné's, in 't bezit eener jf| gulden bij levens- n S% gulden bij dood ffk gulden bij verlies f** fff), gulden bij verlies A ff%gulden bij verlies ft F7 gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- i door H 8 van een hand, van van pen ff van eiken kerd tegen ongelukken voorfel 41 «8 ij beid tot werken s een ongeluk voet of oog een duim wijsvinger $LA%3 anderen vinger Pais ultisaei ingén wordan VERDUBBELD indien d« verzekerden, voorzien ven geidig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl, Dig- Verzek. Bank" Sa Schiedam AARDAPPELEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis: dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens de Distributiewet 1916 is goedgevon den 1. in te trekken al zijne vroegere vastgestelde beschikkingen betreffende vervoer, aflevering en maximumprijzen van, aardappelen 2. vast te stellen, ingevolge art. 8 der Distributienet 1916 a. voor aardappelen van den oogst 1916 een maximum groothandelprijs van ƒ3.20 p. H.L., een maximum tus- schenhandelprijs van ƒ3.45 per H.L., en een maximum kleinhandelprijs van 6'/2 ct. per K.G. ■b. voor vroege aardappelen van den oogst 1917 een maximum kleinhandel- prijs van 14 cent per K.G. gedurende den tijd van 2124 Juni 1917 en van 13 cent per K.G. voor den tijd van 25 Juni 1917 tot nadere aankondiging. Vlissingen, 22 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM jr. Burger-Minister. In de antirev. „Rotterdammer" komt de volgende driestar voor Men vormt in de bladen telkens weer de voorstelling, alsof door het optreden van den nieuwen minister thans voor 't eerst een proef wordt genomen aan oorlog met het stelsel van een burger- minister. Toch is deze voorstelling eigenlijk niet juist. Juist is ze in zooverre, als de thans opgetreden minister geen vakman op miiitair gebied is noch beroeps-militair. Toch verstaat men onder burger-mi nister eigenlijk iets anders. Men wil het systeem vermijden van een vakman en deskundige, die de za ken alleen van de militaire zijde beziet en daardoor niet genoegzaam rekening houdt met de sociale zijde van de zaak en de particuliere belangen der dienst plichtigen. Dit nu wil men bereiken door een burger te nemen als minister, dat is een aldus in de maatschappij zelf of ook in de practische Staatkunde ge vormd niet-militair, die krachtens die vorming een objectief man is gewor den, die een open oog heeft voor alle kanten der zaak tegelijk en die dan, na de verschillende deskundigen te hebben gehoord, zelfstandig een beslissing neemt, waarbij zoowel de militaire ais de sociale belangen tegelijkertijd tot hun recht komen. Dat is de idee van den burger-mi nister. DOOR 2) ,A. KA. ISIS. - (ïairat TerSoam.) Och, van je huis is 't niet ver. Neen, maar 's avonds moeten we toch terug. En je ontziet dikwijls den afstand, vooral als 't heet is. Van ons te Zandegem is 't toch een uur naar Knokke. Om goed te genieten, moest je hier in een hotel zijn. Dat is waar. Die Charles Meuleman verstaat beter de manier van leven. Hij rijdt per auto, gaat naar den theater te Brussel, hij is in Parijs geweest. Als wij eens naar Antwerpen gaan, spreken we er een maand van te voren over. Och, ieder heeft z'n smaak Ik ben ook te Parijs geweest. Gij? Drie keer. 't Was voor zaken... Voor pieizier moet men 't niet altijd zoo ver zoeken... Zie nu eens, hoe schoon onze eigen streek is... en Louis wees naar de beboschte duinen tus- schen Knokke en. de Nederlandsche grens. Daar zijn zulke prachtige wan delingen, vervolgde hij, en ais men moe is, gaat men rusten in de wafelbakkerij van Siska. In den zomer, ja... maar 's win ters zitten we toch gevangen op ons Maar dan voelt men ook onmiddel lijk, dat het benoemen van een hoogge plaatst departements-ambtenaar tot minister niet voldoet aan den eisch, dien men stelt, wanneer men een bur ger-minister vraagt. Aan dien eisch is thans niet vol daan. Wat men nu kreeg is een niet-mili tair minister. Maar geen burger-minister. Onderzeebooten voor ïndië. De ministers van marine en van kolo niën deelen aan de Tweede Kamer me de, dat een commissie is uitgezonden geweest naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, met de opdracht om na te gaan of aldaar thans onderzee booten te krijgen waren welke voldoen aan de eischen, welke de dienst hier te lande en in de Oost-Indische koloniën stelt en of op «enigszins snellen aan bouw daarvan zou kunnen worden ge rekend. De mededeelingen dezer onlangs te ruggekeerde commissie vestigden de overtuiging, dat, ondanks den sedert ingetreden oorlogstoestand, aan Ameri- ka's Westkust aan'bouw zou kunnen plaats hebben en op tijdige oplevering zou kunnen gerekend worden, terwijl op aanbouw aan de Oostkust niet met zekerheid te rekenen valt. Waar de regeering spoedige verster king van de onderzeevloot een groot belang acht, en na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de aanvoer van hiei» te lande benoodig- de materialen en inrichtingen steeds grootere moeilijkheden ondervindt, en de gelegenheid voor aanbouw, welke men had gehoopt dat zou verbeteren, steeds slechter werd, meent zij, dat zij in haar verplichtingen zou te kort schieten, door nu niet te profiteeren van de gelegenheid tot aanbouw, wel ke zich aanbiedt. Voorloopige onderhandelingen leer den, dat thans te San Francisco 3 boo ten zouden kunnen worden gebouwd en de eerste daarvan binnen omstreeks 18 maanden zou kunnen worden opge leverd deze booten zouden dan te zij ner tijd onder eigen kracht den over steek naar Java moeten maken, en wel via HonoluluGuam of via Honolulu Japan. De prijs per boot, met uitzondering van het torpedo- en artilleriematerieel, verdere inrichtingen enz., waarvoor een bedrag van 300.000 per boot geraamd wordt, zal naar alle waarschijnlijkheid een bedrag van ƒ2.500.000 niet over schrijden. De waterverplaatsing dezer booten, welke worden ingericht voor den dienst in de tropen, zal zijn boven water 569 en onder water 680 ton. De regeering vraagt thans een be drag aan van 1000 teneinde de Volks vertegenwoordiging in de gelegenheid te stellen in beginsel betreffende den dorp, temidden van 't slijk. En dan gaat Charles van tijd tot tijd naar Brussel en Antwerpen en zoo breekt hij de lange maanden. Och, Charles Meuleman vertelt wel eens wat maar in zijn verbeelding bestaat. Gij doet ook al gelijk veel ande ren, zei Marie vrij heftig. Wat dan Och, de menschen kunnen Char les niet goed verdragen, omdat hij mo derne manieren aangenomen heeft... en zich niet aan de dorpsbabbeiarij stoort! Dat antwoord deed Louis pijn. Even zwegen beiden. Een groep Duitschers liep te zingen. Ze gingen den dijk af, 't duin in. Die trekken naar Siska, zei Louis. Wel, die rnensc(ien komen nu toch uit den vreemde, merkte Marie op. Waarom mogen wij dan niet eens op reis gaan Maar neen, als Meuleman 't doet, is hij een neuzenmaker, een boffer. 0, Meuleman kan van mij naar Amerika reizen. Ik bemoei me niet met andermans zaken. Maar toch is 't waar, dat hij een bluffer is. Bluffer...! Hij is een goede zaken man... en waarom zou hij van zijn werk niet genieten Maar bij ons zou men hard moeten slaven en 't geld op potten, en dan nalaten aan kinderen of kozijns. En de menschen peinzen, dat onze modes de beste zijn en de wereld zal vergaan, als wij zé veranderen. Och, neen, men moet den midden weg houden, dat is mijn gedacht. Maar kom, laten we van wat anders klappen! 't Gesprek vlotte echter niet goed, en voorgesfelden aanbouw een beslissing te nemen. De „Nederland." De vier naar Nederlandsch-Indië on derweg zijnde schepen van de maatsch. „Nederland", de „Riouw", de „Boeroe", de „Banka" en de „Kangean" zijn door de regeering gerequireerd om rijst te laden in Birma, zoodat vóór November geen enkel schip dezer maatschappij in Ned. Oost-Indië voor Nederland zal iaden. De Ver. Staten en de neutralen. Naar uit New-York wordt geseind, zal, als in verband met het toezicht op den uitvoer de voor uitvoer in aanmer king komende hoeveelheden zijn vast gesteld, de onlangs gestichte afdeeling voor uitvoervergunningen, die behoort tot het bureau van den buiten- en bin- neniandschen handel, de uitvoerings bepalingen dienaangaande in bijzonder heden uitwerken. De „Tribune" schrijftAlle onzijdigen, die aan Duitschland palen, op Neder land na, zenden bijzondere officieeie commissies. Nederland heeft ai een militair, koloniaal en on-officieel agent schap tot den aankoop van goederen. Een nieuwe vrijzinnige organisatie? Het „Dagblad voor Zuid-Holland en s Gravenhage" kan met zekerheid mee- deelen, dat de vrijzinnigen, die de grondwetsherziening bestreden, doende zijn een blijvende organisatie te stichten. Zaterdag a.s. hebben de voorbereidende besprekingen te Amsterdam plaats. Aardappelen oogst 1916. Naar wordt gemeld zal geen distri butie van regeeringswege meer plaats hebben. De kleine partijtjes die misschien hier en daar nog bij de boeren zijn, kunnen, tegen de vastgestelde maximum prijzen, onderhands worden verkocht. De regeering heeft alleen nog de be schikking over een partij die bestemd is naar Engeland uitgevoerd te worden. Zou er, nu er door de bootwerkers staking aanmerkelijke vertraging in de verscheping is ontstaan, geen mogelijk heid wezen deze alsnog te bestemmen voor het binnenland, in ruil desnoods voor nieuwe aardappelen over eenige weken te leveren Gepens. onderwijzersweduwen en weezen. Weduwen en weezen van vóór 1 Januari 1906 overleden, gepensionneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers, die meenen aanspraak te kunnen doen gelden om op grond van de wet van 23 Mei 1917, in het genot van pensioen te worden gesteld, alsmede voogden over weezen beneden den leeftijd van 18 ja ren van bedoelde onderwijzers, die voor dat pensioen in aanmerking komen, wordt verzocht daartoe eene aanvraag in te dienen bij den directeur van het Marie keerde zich als verlicht om, toen Donkers riep Onze zaken zijn bespYoken Louis neem 't niet kwalijk, dat we ons wat achter gehouden hebben zie eens, hoe prachtig Walcheren ginder ligt. Ver in zee doken de blanke duinen van 't schoone eiland op. En daarachter lag een wijde groene vlek, het geboom te van Zeeland's tuin. Dat is Vlissingen, hernam de -koopman, en hij wees naar de reusach tige kranen, die tegen de lucht afstaken ais een merk der groote werf. En we zien den Langen jan van Middelburg ook. 't is zeer klaar vandaag. Weet ge wat... ik noodig je uit, Donderdag met mij naar Middelburg te gaan I-I ij sprak nu tot Charles Meuleman. Met pieizier neem ik je invitatie aan, antwoordde deze. Gij ook vroeg Donkers dan aan Louis. Gaarne, meneer. Een oogenblik had Delaat spijt over zijn toestemming, want .hij voelde wei, dat de uitnoodiging eigenlijk tot Meule man was gericht, maar de bekoring, een dag in Marie's gezelschap te zijn, was hem te sterk, om te weigeren. Er is Donderdag een speciale tram naar Breskens, hernam de koop man. Dus afgesproken, om zeven uur te Knokke, dorp. Walcheren is zoo schoon. Marie, je/zegt altijd, dat we niet genoeg reizen... zoo je ziet, dat vader naar je luistert. 't Gezelschap trad de „Lekkerbek" binnen, de laatste herberg van den dijk, tegen de duinenrij aan, en vanwaar Pensioenfonds voor Weduwen en Wee zen van burgerlijke ambtenaren. Na ontvangst der aanvraag zai aan belanghebbenden opgave worden gedaan van de stukken welke behooren te wor den overgelegd. De aanvraag, alsmede de voor de regeling van het pensioen benoodigde stukken, behooren uiterlijk vóór 5 De cember 1917 te zijn ontvangen. Niet indiening der aanvraag vóór genoemde dagteekening doet het recht op pensi oen verloren gaan. De over te leggen stukken, ook de pensioenaanvraag, zijn ingevolge art. 3 der genoemde wet vrij van zegelrecht en kunnen portvrij worden toegezonden, mits geadresseerd aan den directeur van bovengenoemd fonds, zonder vermelding De sigarenprijzen verhoogd. Naar „de Tel." verneemt, zal binnen zeer korten tijd, waarschijnlijk nog deze week, een nieuwe aanzienlijke prijsver- hooging der sigaren in werking treden. Sigaren van 3 ct. zuilen gebracht wor den op 3'/2 ct., die van 3'/a ct. op 4 van 4 op 5, van 5 op 6 ct. en eventueel de duurdere ook alle 1 ct. hooger in prijs. De staking in de Rotterdamsche haven. De conferentie van den minister van Landbouw enz. met den waarn. burge meester van Rotterdam, den heer van Dorp, en den voorzitter en den secre taris van de Rotterdamsche Scheep- vaartvereeniging, in verband met de staking in de Rotterdamsche haven ving gisterenvoormiddag kwart voor twaalven aan 's ministers departement aan. Even als Woensdag bij de besprekingen van den minister met de vertegenwoordigers van de stakende arbeiders, was ook bij deze conferentie aanwezig de Directeur- generaal van den Arbeid, de heer van ljsselsteijn. De minister heeft zich bereid ver klaard, mede te werken tot de totstand koming van een havenreserve op dezen grondslag, dat daaronder zullen vallen 4500 man en dat zal worden uitbetaald f 10 per week aan ongehuwden, r 15 aan gehuwden met een kindertoeslag van f 3 en een maximum van f3 voor eiken werkdag, met dien verstande dat als minimum wordt genoten f 18 per week. Aan de organisaties zal een telegram in dien geest worden verzonden met het verzoek onmiddellijk het werk te her vatten. De gecombineerde besturen van de vier organisaties van havenarbeiders hebben gisteravond in het Beursgebouw een buitengewoon druk bezochte ver gadering gehouden met de stakers, waarin zij geadviseerd hebben tot het opheffen van de staking. Na verschil lende besprekingen heeft de vergadering te 10 uur met groote meerderheid be sloten, heden weer aan het werk te gaan. men een prachtig gezicht geniet op de grensstreek van het Zwijn, Westkappel en Sluis. Naar de andere zijde ontwaar de men over een heerlijke vlakte van boomen en groen, getooid met de witte gevels van dorpjes en hoeven, en de grijze bedehuizen van Lissewege, Oost- kerke, Damme, de drie hooge torens van Brugge, 't Belfort, 't Walburga en Onze Lieve Vrouwe, drie symbolen van de geschiedenis, die dit oord ons herinnert, de lange kroniek van verdrukking en vrijheidsworstelinp, van opkomst en verval, van strijd met despoten en de zee, van burgervlijt en kunst, welke de wereld verbaasde. Louis voelde die historie en daarom gleed zijn blik over het gewest, dat hij zoo beminde. Marie ook was een bloem van die streek, een dochter der oude, Vlaamsche keerlen bij de zee, en uit dat ras wilde hij zijn vrouw kiezen. Waar om liet ze zich beïnvloeden door een fat als Charles, die 't vreemde naaapte en zich aldus boven zijn landgenooten meende te verheffen Droom je weer schertste Don kers. Kom, we gaan eens klinken op onze reize van overmorgen 's Avonds reden allen in 't gerij van Donkers terug. Charles had eerst een auto willen huren, maar de koopman drong aan hem te vergezellen. Meule man woonde ook te Zandegem, al ver bleef hij veel bij een oom te Brugge. iHij zat naast Marie. Louis, die zich aan de zijde van Donkers bevond, hoorde hen stil praten óver de genoe gens der groote steden. En .tot mij kon ze geen woorden De staking in de mijnstreek. Op eenige mijnen is de staking bij den aanvang van den middagdienst vrij aanzienlijk toegenomen. Van de zijde van den Christelijken Mijnwerkersbond wordt medegedeeld, dat de Bond de houding van den Alge- meenen Nederlandschen Mijnwerkers- bond van dien aard acht, dat hij met het bestuur van laatstgenoemden bond geen overleg meer wenscht te plegen. Van de Christelijke arbeiders hebben zicli slechts enkelen bij de staking aan gesloten, vermoedelijk uit vrees voor molestatie. Het weer in Mei. Aan het overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt is het vol gende ontleend Gedurende de maand Mei waren ver schillende deelen van W.-Europa onder den invloed van opvolgende gebieden van hooge drukkingechter werden voor zoover bekend is barometer standen boven 775 m.M. zelden bereikt. De depressies, die in W.-Europa voor kwamen, waren gering in aantal en on diep. H. t. i. waren in de eerste dekade N.Ó.-lijke, daarna O.-lijke winden veel talrijker dan gewoonlijkde gemiddelde windkracht was aan de normaal gelijk. De temperatuur was gemiddeld over de geheele maand ongeveer 3 gr., het dagelijksche maximum ongeveer 4 gr. boven het normaalde dagelijksche schommelingen bedroegen ruim 11 gr. tegen 8 a 9 gr. normaal, in de eetste dekade was de temperatuur zelve niet veel boven normaal, doch waren de schommelingen bijzonder groot, gemid deld bijna 13 gr. Na den 7 kwam geen nachtvorst van beteekenis meer voor. De hoeveelheid neerslag bedroeg ge middeld over het geheele land slechts de helft van de normale maandsom en was het geringst in Zuid- en Noord- Holland en in Friesland. In de eerste dekade was het 1 grootendeels droog weer; in de tweede vielen er belang rijke regenbuien in Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. De maand was rijk aan onweders de meest uit gebreide kwamen op den 13, 14, 18 en voor. Het aantal uren met zonneschijn, gemiddelde over de vijf hoofdstations, bedroeg 261 tegen 185 uren normaal in de maand, de eerste dekade telde 1041/3 de tweede 52y2 de derde KM1/, uur met zon. Er werden 52 aardbevingen opgetee- kend, waaronder een bijzonder sterke op den 1 op een afstand van ongeveer 15000 K.M., waarschijnlijk in den Groo- ten Oceaan Noordoostelijk van Australië een sterke op den 9 op een afstand van ongeveer 1000 K.M., en op den 31 op een afstand van 8200 KM. bij de Al- soeten. De niicroseismische beweging was sterk op den 6, zwak tot matig op den 3, 5, 7, 8 en 16, overigens zwak of zeer zwak. vinden, dacht Delaat. Hij was jaloersch, en somberheid overviel zijn gemoed. 't Rijtuig naderde het dorp. De sche mering daalde neer. Hier en daar flitste een lichtje in een landwoning of op een hoeve. Eensklaps klonk een scherpe kreet. Een witte gestalte bionk even tusschen het kreupelhout. Ha, daar zit de valschaard klonk het hartstochtelijk. leder ontstelde, 't Paard sprong snel weg, en 't rijtuig vloog voorbij. Don kers had een oogenblik moeite den teu gel te houden. Dat verwenschte wijf! riep hij kwaad. Och, Beere... de witte vrouw stamelde Marie, geheel ontdaan. Nu heb ik ze ook gezien. Ja, wat is dat toch met die ver telling vroeg Meuleman, die ook ont roerd scheen, 't W,as een meisje... en als ik goed verstaan heb, riep ze „Daar zit idte valschaard." Wien zou ze op 't oog hebben Menige dagen vertelt men, dat er een witte vrouw bij avond rondloopt, zei Louis. Ja, dat heb ik ook gehoord, maar nu zagen we ze, hernam net meisje nog huiverend. Een witte vrouw, spotte Charles Meuleman, dat klinkt spookachtig. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1