Stads= en Provincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN DE OORLOO. Maar waar zou ik blijven, moest ik me verder verdiepen in ieperen's oude boeken, 't Is een stad met een historie, zoo varieerend en uitgebreid, als van een land. Op hun beurt lagen voor de nog ten deele bestaande vestingen En- gelschen, Franschen. Duitsciie benden, Spaansche troepen, burgers van andere steden. Maar die geschiedenis valt in 't niet, bij de .historie, welke we nu beleven. In vroegere oorlogen is de stad min of mee; geteisterd geworden, nu is ze geheel vernield, en over 't puin heeft men wegen gebaand, zoodat de inwo ners zelfs de richting hunner straten niet meer zouden terugvinden. (Hoeveel burgers in dien ondergang zijn omgekomen, dat zal pas de toe komst leeren. Kinderen werden in hun beddeke doodgeslagen, moeders van naast hun kleinen weggerukt, gezinnen kwamen in hun kelder om een pries ter, die de laatste~-sa.cramenten naar een doodelijk gewonde bracht, werd op straat door een bomscherf getroffen. Een enkele episode vertellen we hier wat nader. Te leperen was ook een zinneloozengesticht. Op 't onverwachts werd de stad beschoten. De krankzinni gen zaten in de kelders onder de hoede der zusters. Bij elke losbranding, die de muren deed daveren, lachten ze. Waren de slagen allergeweldigst, dan schaterden de verbijsterden, die niets van 't gevaar begrepen, het uit. Tijdens een stilte, nadat 't gesticht reeds eenige malen geraakt was, kon men de ver pleegden heen leiden. Zij verblijven nu in Frankrijk. leperen is vernield. Alle bewoners zijn dakloos. 'Weg de vrucht van een leven zwoegens 1 Weg wat man van vorige geslachten erfde Weg de prachtige .monumenten, halle, belfort, stadhuis, kathedraal, St. Pieterskerk, honderden oude, mooie gevels 1 Te recht betitelde Cesar Gezelle een werk over dien ondergang „De dood van leperen". En toch is Ieperen niet dood. De geest leeft voort. Reeds neemt men maatregelen voor den wederopbouw der stad, terwijl de burgerij nieuwe kracht voelt, om 't verlorene terug te winnen. leperen leeft voort in Frankrijk, Engeland, Nederland en in 't nog vage hoekje van België. Maar om Ieperen loert de dood. En nu zie ik de heuvels van Wijt- schate en Meessen, 't strijdterrein, maar eens liet wonnige, vruchtbare land, waar Noordelijk de hoppe zich om de draden slingerde en Zuidelijker de tabak wies. Van sommige punten aanschouwde men honderd dorpen en meer. De dood van Ieperen. Hoe ontzettend waar is nu de oude spreuke geworden 1 In den omtrek sluimeren zeker honderd duizend Britten en Canadeezenen Duitschers nog meer, want in de pogin gen om door te breken naar Calais werden gansche drommen jonge levens geofferd. Nog herinner ik me, hoe hier de eerste doode viel. 't Was in September 1914. Een troep ulanen had zich ver voor 't leger bot in West-Vlaanderen ge waagd. Ze botsten op gendarmen en vrijwilligers. in een huis op 't Hooge lag een ge wonde. Een jonge, blonde man was het. Over een stoel hing zijn bebloede uni form. De lange lans stond in een hoek. De Belgische dokter trachtte nog het bedreigde leven te redden. Een kreet klonk door de kamer. De dokter had een kogel uit 't gewonde vleesch aan de keel gewipt. Een non hielp den weerloozen vijand. Maar de doodsengel verduisterde reeds liet smartelijk wezen. De priester sprak woorden van troost. Wie zond dien slanken jonkman naar 't vreedzame Vlaanderen, om hem een graf te delven onder de ruischende wuivende boomen, bij de roode en witte, gele en blauwe bloempjes van 't Hooge'? Wie Zij, die door bloed en tranen naar Dixmude, leperen en Ostende waadden en België in hun oorlog sleur den en in een zee van jammer. Die eer ste ulaan stierf in het stille huis, terwijl de zon door 't hooge raam stralen naar binnen tooverde. Hij stierf, terwijl het elders nog overmoedig klonk van „Sieg... en'Deutschland uber alles." Hij stierf, omringd door hem troostende Belgen, terwijl Duitschland ons volk belasterde door franc-tireursleger.den Eenige weken lag 't graf daar een zaam, speelden nog kinderen in de wei den van 't Hooge... Maar 't eenvoudig houten kruis was als een profetie. Nu zijn er duizenden graven, en 't gebeente van den ulaan is wellicht verstrooid met de herhaaldelijk omgewoelde aarde. 't Hooge ligt op den weg naar Mee- nen. Thans strijdt men wat Westelijker, ten Zuiden van Ieperen. Daar zijn Meessen en Wytschate als weggeveegd. Beiden lagen op een heu vel. Wytschate was -een dorp, Meessen een klein stadje met een oude abdij en mooie kerk, nog in sommige deelen Ro- maansch van stijl. Maar wat baat het dat in bijzonderheden te beschrijven Afmetingen en woorden zeggen niets en weerzien zullen we de monumenten niet meer. Iedere regel van een com muniqué spreekt ons van herinneringen. Men vraagt me wel eens naar aan leiding van zekere karakters in sommi ge verhalen, of ik naar 't leven schetste. Och, in elke streek vindt men eigenaar dige typen, maar hier vooral. Zoo herinnerden eenige woorden van een communique me aan een personage, dat men in een werk voor fantasie hou den zou. De Engelschen spraken van een wit kasteel, waarom zoo gestreden is geworden. Dat wit kasteel is het groote huis van den ouden dokter van Wytschate, een gebouw, dat van verre igezien, o© den heuvel tegen de wolken scheen af te steken. De dokter eeni ge jaren geleden stierf hij liet het bouwen, maar niemand begreep waar om. Het was een mooie, geriefelijke woning, doch de eigenaar, die geheel alleen leefde, liet tegen den gevel een soort van afdak oprichten en nam daar zijn intrek. Zijn eenig voedsel bestond in rauwe eieren. Aan beide einden maakte hij een gaatje in den dop en zoog 't ei leeg. De schaal wierp hij in den hoek, en ais de leege doppen een stapel vormden, die bijna tot aan 't plafond reikte, moest een voerman ze komen halen. Dan begon de dokter van voren af. Niemand mocht zijn woning betre den. De klanten, en ze kwamen van nabij en ver, zoowel per koets en per auto ais te voet, want de zonderlinge geneesheer was beroemd, werden in die annex bij de eierschalen ontvangen. iDe dokter droeg een baard, die schier tot aan de knieën reikte. Hij ging steeds op klompen, en zoo zag men hem door modder en plassen ploeteren, heu vels beklimmen en afdalen, als de groo te eenzame, slechts levend voor zijn vak, maar de weldoener der streek. Ziedaar even een type geschetst, wiens leven stóf leveren zou voor een eigenaardig verhaal, zonder dat de schrijver fantasie te hulp moet roepen. En dan denk ik aan Tone en zijn vrouw, de eeuwige zwervers van Ploegsteert en Meessen, aan den jacht waker in zijn landelijk huisje, die op z'n zoet Vlaamsch al keuvelend u de belangrijkste lessen van natuurlijke historie gaf, geput uit zijn omgang met de dieren en planten des velds en zijn vereering voor de natuur. Ik denk aan een eenzamen pastor, een uitvinder, een genie, maar alleen bekend in een kleinen kring dan Thierry van Mees sen, secretaris van 't weezengesticht, een nederig .man, maar die handschrif ten uit de tiende eeuw las als wij onze krant. Genoeg voor ditmaal. Zoo werken de gedachten als we het kanon uit Vlaanderen hooren. A. HANS. VLISSINGEN, 21 JUNI. De mailboot „Zeeland" is hedenmor gen van hier naar Southwold vertrok ken en wordt hedenavond of morgen ochtend hier terug verwacht. Hedenavond van half acht tot half tien wordt op de tent in het Bellamy- park een concert gegeven door het mu ziekkorps van het 39e bataljon land- weer-infanterie. Het programma luidt als volgt: „Sons of the Brave", marsch „Esprits de l'Atte", ouverture „Concordia", wals „La Reine des Vagues", fantasie „Le piou-piou royal", marsch „Le trou- vière", potpourri sur l'opera „Blan- chette", fantasie Mozaïque de l'opera „Nabuchodonosor" finale. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende kaarsen en schemerlichten voor lichtlooze ge zinnen. Het lijk van den 18-jarigen B., student van het Belgisch Atheneum alhier, die» gisteren bij het baden in het gemengd bad is verdronken, is enkele uren na het noodlottig ongeval opgehaald. Voor verdere bijzonderheden betref fende dit ongeluk verwijzen wij naar het onderschrift onder het in dit nummer opgenomen ingezonden stuk. De liberale kiesvereeniging te Middel burg heeft besloten bij de a s. gemeente raadsverkiezingen in het eerste en het tweede district de aftredende leden, de heeren dr. j. C. Bolle en L. K. van der Harst J.jz. en mr. j. J. Heijse, gesteld door dè vooruitstrevend vrijzinnige kies vereeniging, krachtig te steunen. Betreffende het derde district werd besloten het aftredend lid den heerjhr. P. Boogaert (vrij-lib.), candidaat te stel len en met het bestuur der anti-rev. kiesvereeniging in overleg te treden voor een gemeenschappelijke aanbeve ling van de heeren Boogaert en het mede aftredende anti-rev. lid, den heer mr. A. A. de Veer. Men schrijft ons uit Middelburg Er heerschte heden weder een groote drukte ,in de stad ter gelegenheid van de jaarlijksche paardenmarkt. Honder den waren per trein, tram, boot, rijtuig en fiets naar hier gekomen om een kijkje te nemen op de Markt, waar 340 paar den aan de lijnen stonden, tegen 212 in 1916, 281 in 1915 en 420 in 1914. Een belangrijke toename dus bij verleden jaar vergeleken, al is ook het groote aantal van vóór den oorlog nog niet weder bereikt. De handel was bevredigend* de prij zen echter belangrijk lager dan verleden jaar. Voor veulens werd f 160 tot f 240 besteed, tegen f300—f400 in 1916 en f 1.75f210 in 1915; voor een jarige paarden f300—f450, tegen f475—f650 en f300—f500; voor twee jarige paar den f475—f500, tegen f575-f680 en f500—f525. De drukte was natuurlijk voorname lijk op het Molenwater waar te nemen, maar ook in heel de stad, vooral in het centrum was het bijzonder druk en voor vele neringdoenden zal het zeker een goede dag zijn. Draadlooze Telegrafie en Spionnage. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van 13 Juni i.l. betreffende den inval der politie en justitie ten huize van den heer v. D. aan den Nieuwen Vlissingschen weg bij Middelburg, meldt men ons nader dat den heer v. D. geen enkelen blaam treft, noch in zijn parti culier leven, noch in de uitoefening van zijn betrekking in dienst van het Rijk als beheerder der Radiotelegrafie. Hierbij dienen wij tevens melding te maken van de onjuistheid in genoemd bericht, waarvan sprake is, dat een der inspecteurs blijkbaar een ontvangtoestel voor draadlooze telegrafie met zich meedroeg. Dat „toestel" was niets anders dan twee telefonen, den heer v. D. door het rijk verstrekt tot uitoefening van zijn functie. Behalve de heer v. D. hebben al diens collega's (dus ook die naast of nabij hemwonen) dergelijke telefonen en bijbehoorende instrumenten als detec toren met kristallen in hun particulier bezit. De inval schijnt het gevolg te zijn van een soort wraakneming door iemand uit des heeren v. D.'s omgeving. Woensdagmiddag had in de consisto riekamer der Neu. Herv. Kerk te Rit- them de publieke verpachting plaats der landerijen, toebehoorende aan de Diaconie, ten overstaan van den nota ris Paap te Vlissingen. De totale op brengst was van 'een 15 perceelen ƒ1227, d.i. ruim ƒ400 meer dan in de vorige jaren. Er werd dan ook hoog geboden. Sommige perceelen verdub belden in pacht en golden voor ruim 100 per gemet 's jaars. Stichting „Vrederust". Woensdag werd op de Stichting „Vrederust", bij Bergen op Zoom, de jaarvergadering gehouden van de Ver eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. 'De vergadering werd voorafgegaan door een bidstond, waarin voorgingen de heeren ds. J. H. Donner, voorzitter der vereeniging, die sprak naar aanlei ding van Coll. 4 2 en ds. N. M. de Ligt, vice-voorzitter, die tot tekst had gekozen Lucas 10 17 tot en met 23. De tijdens den bidstond gehouden collecte bracht 601.74J4 op. Op de vergadering bleken tegen woordig te zijn 97 afgevaardigden van 43 afdeelingen en 16 corperaties en een aantal belangstellenden. Uit het jaarverslag van den secreta ris weerklinkt een danktoon voor de ondervonden zegeningen in het ver slagjaar, waardoor de arbeid der ver eeniging en stichting ongehinderd kon plaats hebben, niettegenstaande de ver- Ierlei moeilijkheden, tengevolge van de tijdsomstandigheden. De vereeniging telt thans 64 afdeelingen en 31 corpo raties, terwijl 71 correspondenten de belangen der vereeniging voorstaan. Tot de vereeniging behooren 3660 leden. Aan het einde van het jaar wer den op de stichting 236 mannelijke en 236 vrouwelijke patiënten verpleegd en bovendien 4 vrouwelijke in gezinsver pleging. Hoewel de voorziening in de voeding met moeilijkheden gepaard ging, werd toch in .alle behoeften voor zien. Er werd dit jaar een nieuw paviljoen geopend, waardoor het aantal thans 11 bedraagt. De rekening van de stichting wijst aan ontvangen 257928.02(4, uit gegeven 263744.03, waar voorts de exploitatie inventaris vermeerderde ,met 11857.27 is er een goed» slot van 1041.26l/2. IDe winst en verliesrekening van de vereeniging wijst een goed slot aan van 420.26, welke bedrag werd afgeschre ven op de oprichtingskosten, die daar door daalden tot 79365.58. Op gebou wen en inventaris werd 20397.85 af geschreven. De balans wijst aan als bezittingen ƒ1.051286.44 en aan schul den 11306.02. Met aandrang wordt nog eens een beroep gedaan op de Christelijke mild dadigheid om het fonds voor den kerk bouw te gedenken, zoodat de kerk zou kunnen worden gebouwd uitsluitend van liefdegaven. 'De secretaris, de heer P. J. de Kruij- ter werd als bestuurslid herkozen en in verschillende vacatures gekozen de heeren F. S. Rothuijzen te Goes, L. A. Cysouw te Groede, H. R. Struve te Mid delburg en ds. J. W. Drost te Wemel- dinge. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wehl (toez.) ds. J. H. Semmelink te Klevers- kerke. Ger. Kerken. Door de particuliere Synode der Geref. Kerken in Overijsel is aangenomen het voorstel bij de Hooge Overheid aan te dringen om maatregelen te nemen tegen het vloeken, 'tegen pressie om deel te nemen aan ongeoor loofde ontspanningen, tegen het ge dwongen reizen op Zondag voor mili tairen en om ook meerdere subsidie te geven aan de Chr. Militaire Tehuizen; en mede door te zenden naar de Gene rale Synode het voorstel, dat zij maat regelen neme tot het houden van een algemeenen biddag voor den vrede door alle Protestantsche kerken, en daarvan kennis te geven aan de regeeringen van alle in oorlog zijnde landen. Bij het Maandag, Dinsdag en Woensdag gehouden eindexamen van het gymnasium te Middelburg zijn ge slaagd voor diploma A de heeren P. C. Adriaanse, J. C. B. Eijkman.J. H. Kroeze, j. W. van Nieuwenhuijzen, M. C. W. Wegeling en mej. R. Heeringa. Voor diploma B slaagden de heeren A. J. de Huliu en N. A. J. de Voogd. Voor ieder diploma werd een candidaat afgewezen. Op de voordracht voor onderwij zeres te Philippine komt ais no. 1 voor onze sladgenoote mej. E. P. Jansen, thans tijdelijk onderwijzeres te Ruurlo en als no. 3 onze stadgenoote mej. En geltje Jansen. VOETBAL. J.O.V. Elftal—Sparta 4—0. Stand bij de rust 2—0. Uit dezen vriendschappelijken wedstrijd is gebleken, hoe zeer de beoefening der voetbalsport bij de kléinere clubs ter hand genomen wordt. Aanvankelijk was 't gisteren een iijn voetbalweertje, het terrein was wel niet in goede conditie, maar 't zou wel gaan, vooral daar den Vlissingsche voetballers de „woestijn Gobi" een toevluchtsoord geworden is. Jammer dat deze ontmoeting, waarbij vlug en flink spel geleverd werd, niet onder behoorlijke en goede leiding stond. Al dadelijk ontwikkelde zich tusschen beide partijen goed samenspelblijkbaar zijn de spelers tegen elkaar opgewassen. Aan weerskanten kregen we sorns kri tieke momenten te zien. Eindelijk dan ook opende de links-binnen der rood groenen de score met een fraai schot, (1—0). Kort daarop doelpuntte dezelfde ten 2e male, (2—0Wanneer van J.O.V. zijde no. 3 in 't net gedeponeerd werd, 'kende de scheidsrechter dat niet toe. De verdere schermutselingen hadden geen resultaat en bij de rust leidde J.O.V. met 2—0. Na de rust al dadelijk van weerskan ten een vinnig streven om verbetering van stand. Was even voor de rust Sparta iets in de meerderheid, daarna ging het spel weer gelijkmatig op. Beide partijen kunnen de hoekschoppen, hun toebedeeld, niet benutten. De links binnen der J.O.V. piiste een fraaie kans, welke fout kort daarop flink uitgewischt werd door een prachtiger, inzet van den links-buiten (3—0). Jammer dat het nu een beetje wild er., dank zij de leiding, ordeloos spel werd, waarbij het den links-binnen der J.O.V. toch nog gelukte het 4e punt te maken (4—0.) Kort daarop rukte men in, onder het vallen der eerste druppels. Zeer toe te juichen is het, dat de jongere linies flink liet voetbalspel gaan beoefenen. J.O.V. 'won dus wel verdiend met 4—0, een vorige maai met 4—1 van Sparta. A.s. ZaterdagStormvogels-Sparta 8 uur. Bultea verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt nimmer teruggegeven TOEZICHT BIJ DE BADEN. Mijnheer de Redaceur In uw nummer van gisteren ko.mt de mededeeling voor dat een Belgisch jon geling des middags bij het baden ver dronk en dat zijn lijk nog niet werd ge vonden. Wil mij vergunnen naar aanleiding van dit treurig ongeval enkele opmer kingen te maken. Toen ik, ongeveer een half uur nadat de zoo noodlottig omgekomen jonge man gedoken had en niet meer boven gekomen was, het balcon betrad van de kamers, waar ik tijdelijk verblijf houd, werd juist hei bootje, waarmede de badmeester of badknecht op de plaats des onheils had rondgeroeid, weder op hét strand getrokken. Verder werd door het badpersoneel niets tot het vinden van den vermiste gedaan. Anderhalf uur later trof een heer, die baadde, het lijk aan op nagenoeg de zelfde plaats waar de ongelukkige ge doken had. Naar ik verneem hebben een paar particulieren wel dadelijk nadat de per soon werd vermist, pogingen in het werk gesteld om al duikende het slacht offer te vinden, maar zijn ze hierin niet bijgestaan door hen, die toch des noods hun leven moesten wagen, om een ramp als deze te voorkomen. Op 'buitenstaanders, waartoe ook ik behoor, maakte hun gedrag den indruk van 'gemakzucht of laksheid. Jk hoop dat zij zich zullen kunnen rechtvaardigen maar ik vrees er voor, te meer nu zooals ik boven reeds opmerkte het lijk in het geheel niet was weggedreven. Zooals u bekend is bestaan ook te Scheveningen volksbaden, waarvan in den drukken tijd door misschien 1600 personen wordt gebruik gemaakt. Meermalen sprak ik des avonds den chef van die baden. Hij was dan dood moe, minder van handenarbeid, dan wel van geestesinspanning, want zegt hij Als er 1600 ingaan .moeten er ook 1600 uitkomen. Dat is dunkt me, ook de ware op vatting. En als het badpersoneel te Vlissingen het daarmede niet eens mocht zijn, zou het niet deugen voor zijne taak en zou het er toe bijdragen dat de aardige stad in het Zuiden van Walcheren ha ren goeden naam als badplaats verloor. iMet dank voor de opname, D. (Den geachten inzender deelen wij mede dat wij ons, in verband met zijn ingezonden stuk, hebben gewend tot den commissaris van politie, die ons mededeelde dat terzake reeds een ge streng onderzoek door hem wordt in gesteld, waarvan het-resultaat, hoe dit ook move uitvallen, aan de justitie zal worden aangeboden. Onjuist is dat het slachtoffer zou hebben gedoken. Bij onderzoek bleek ons toch dat de verdronkene de zwem kunst niet machtig w.as en met een vriend, die wel kon zwemmen, samen badende was tusschen de touwen en het gemengd bad, op ondiep gedeelte. Bedoelde vriend zag op een oogenblik den nu omgekomene met 'net hoofd ge deeltelijk onder water, waarop hij zich ijlings, naar hem begaf en hem greep. Het slachtoffer rukte zich evenwei van hem af en verdween toen plotseling in de diepte, waarop hij niet meer boven kwam. Het bleek den vriend toen dat het slachtoffer het ondiep gedeelte had verlaten en in diep water was terecht gekomen. Oogenblikkelijk heeft bij toen om hulp geroepen en heeft het bad personeel per roeiboot en door dreggen getracht den drenkeling te vinden. Ook hebben meerdere personen die op dat oogenblik in het bad waren en dat waren er velen door duiken de plaats afgezocht, maar de dren keling was niet te vinden. Daar er evenwel een zware eb ging kan nu vermoed worden dat zij in hun lof waardig pogen om den drenkeling te redden, door omstandigheden ongeluk kig niet zijn geslaagd. Ten slotte deelen wij nog mede ver nomen te hebben dat door den com missaris van politie voorloopig beslag op het lijk van den verongelukte is ge legd. Red.) DE TOESTAND. Berichten uit Bern hebben thans de verklaring gebracht van de beschuldi ging, dat Zwitserland de hand had ge leend om onderhandelingen over een afzonderlijken vrede tusschen Duitsch land en Rusland te bevorderen. De heer Hoffmann, chef van het politieke depar tement van dert Bondsraad, had aan het lid van den Nationalen Raad Grimm, die te Petersburg vertoefde, het tele gram gezonden, met de mededeeling, dat Duitschland geeft offensief zal on dernemen, zoo lang er kans is, met Rusland tot overeenstemming te ge raken. De heer Hoffmann heeft in een schrij ven aan den president van den Bonds raad medegedeeld, dat hij dit telegram heeft afgezonden op eigen verantwoor delijkheid, meenend te handelen in het belang van den vrede. Nu hij inziet, dat hij daardoor wel licht iets verkeerds heeft gedaan, treedt hij af als lid van den Bondsraad. De Bondsraad zoowel ais de Natio nale Raad betreuren dit besluit, maar achten het juist en verklaren, dat de chef van het politieke departement een man is, die door intelligentie, arbeids kracht en toewijding het land groote diensten heeft bewezen. Hieruit blijkt dus tevens duidelijk, dat Grimm, lid van den Zwitserschen Na tionalen Raad, die thans uit Rusland gebannen is, uit pacifistische overwe gingen en in overleg met het lid van den Zwitserschen Bondsraad Hoff mann, een poging heeft gedaan om toe nadering tusschen Rusland en Duitsch land te 'bevorderen en zoodoende een stap te doen tot het beëindigen van den wereldoorlog. Aan het Italiaansche front is opnieuw een slag ontbrand tusschen de Brenta en Asiagio, dat is dus daar, waar tien dagen geleden een zoo geringe winst door de Italianen werd behaald. De Bulgaarsche premier Radosiawof praat.in Weenen met ministers en met den monarch. Over den Balkan-toe stand na de veranderde omstandighe den in Griekenland Voor Bulgarije is de situatie volledig gewijzigd door den troonsafstand van den koning. In Weenen confereert ook graaf Clam-Martinitz over reconstructie van zijn kabinet. Dus worden er pogingen in het werk gesteld om den steun der Polen toch weer te winnen, dank zij vér-gaande concessies en gunsten. Van groot belang, is, dat Zuid-Slaven, Tsje chen en Italianen onderhandelen over het volgen van één gedragslijn; tot dusver opponeerde en obstrueerde elke nationaliteit op zichzelf, maar als zij zich kunnen vereenigen op één natio naliteitenprogramma, dan zouden zij een zeer sterke partij worden, die in dien het gelukte ook de Polen aan haar zijde te krijgen, de meerderheid zou hebben boven de Duitsche partijen. 'Daarmee zou de mogelijkheid van een parlementairen regeeringsvorm voor handen en tevens de democratie gered zijn. Veel waarschijnlijker is het echter, dat de Polen zich weer door de regee ring laten vangen. Tusschen alle groote gebeurtenissen door heeft het Engelsche Lagerhuis plotseling het vrouwenkiesrecht in be ginsel aanvaard met overweldigende meerderheid. Wat de oorlog al niet vermag Daarover werd vóór den oor log wekenlang gepraat. De voor kies recht strijdende Engelsche vrouwen

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2