enstbode USL .AS WOENSDAG 33e Jaargang leboden. ruidsniorszsak. igen. ngen. NOEN TBODE JÏE isje «JE I'm F. VAH li VELDE Jr., Heine lil! II, Vlissinp. léien tec, II 30 auNi Vorsohiint dagelijks, litguondnd op Zondag §o algemeen erkeEids Shristeiijke fessldagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VROUWENBEWEGING Mo. 143 19V7 Tel. 200 Notabelen M, zooals in het jEleSSay aanplakbiljetten 'KVOOGDiJ. e WONING 4 a f 4.50, voor. eren. Gravenstraat 8. KOOP. Gezaagd blokken en ook IP- MAT No. 4. EN met BOK en „Vliss. Courant".. iNSCH, 16 jaar. itst op een Y MESTDAGH's.- INKE iH's Boekhandel. Banketbakker,,. st. W. SCHRöDER, 1NDERHOUD te it gevraagd eene dag en nacht, JLP. Courant". riet beneden de Vliss. Courant." enuren, niet be- Lepelstraat 7. de 16 jaar. Courant." E COURANT". inen onze lezers vonen premie- 0. iN. uitmunt door kleuren maakt ronder fraai en r school e volken zulke ereld in dezen EEN van veel imste plaatsen, t in een Atlas, men, waardoor n noodig heeft. Zeeland, Lim- ustralië, Afrika, lië, Oostenrijk- id, Noorwegen, d, Rusland. ior dezen prijs te wat op de an de „VLIS- - ex. Wereld- 0.55 afgehaald- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- ff f| gulden bij dood A gulden bij verlies 4 F* O gulden bij verlies 4 gulden bij verlies g* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #111111 lange ongeschikt- Pfe|i door van een hand, I van |g||| van een van eiken kerb tegen ongelukken voor1# <LJ heid tot werken ff %-Jj %3 een ongeluk $U? U XB voet of oog lU een duim lyy wijsvinger anderen vinger Cazs ulikeerlngén worden VERDUBBELD Indien de eerzekrrden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot 0! tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek, Bank" tê Schiedam ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 22 Juni a.s. of een der vol gende dagen op de Ooster-Schelde en op 23 Juni a.s. in de Grevelingen schiet oefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissingen, 20 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Zeppelin boven ons land. (Officieel.) Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt het volgende •mede In den vroegen morgen van 17 dezer heeft een Zeppelin, komende uit het Westen, .zich over de Noordelijke pro vinciën naar Duitschland bewogen. Het luchtschip, -dat aanvankelijk op een hoogte van ongeveer 3000 meter voer, doch later een hoogte van 6000 a 7000 meter bereikte, werd het eerst te 2.40 uur voormiddag (ware tijd) bo ven Koog (Texel) waargenomen, om vervolgens over Harlingen, Roptazijl, Leeuwarden, Marum en Donderen de Duitsche grens te bereiken. Noodseinen werden niet waargenomen, zoodat het te Harlingen en te Donderen onder vuur genomen werd. De Nederlandsche regeering heeft den gezant te Berlijn opgedragen een zeer ernstig vertoog naar aanleiding van deze nieuwe schending van het Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtvaartuig tot de Duitsche regeering te richten en met nadruk er op te wijzen, dat de be trokken commandant zich niet op een vergissing kan beroepen, daar hij bij hel overvliegen van Harlingen, hetgeen on geveer 3.30 uur (ware tijd) plaats had, zich dank zij ook de gunstige weers omstandigheden, volkomen rekenschap heeft kunnen geven van het feit, dat hij boven Nederlandsch gebied vloog, doch toen nagelaten heeft dat gebied langs den kortsten weg te verlaten. Eerbewijzen voor de Koningin. 't Is gebleken, dat bij 't jongste be zoek van H. M. de Koningin tal van mi litairen verzuimden het verschuldigde eerbewijs te brengen, of deden dit zon der halt en front te maken. Eveneens is het opgevallen, dat verzuimd werd, het Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 20) —0— (Minnen*!) Deze nieuwe kennis, die zich kapitein Lancet liet noemen, bracht hem des nachts thuis, ontmoette hem den vol genden dag weer en wist volkomen vertrouwen in te boezemen, en naar 't scheen, schonk hij dat ook. Een ge heel uitgewerkt plan voor een nieuwe vesting legde hij mijn zoon voor. Deze teekeningen met -bijlagen ter toelich ting, zou hij den minister voorleggen. Zijn blijk van doorzicht en werk zaamheid zou hem een schitterende carrière verzekeren. Ook zijn vriend en vertrouweling, Eduard, zou zich 't schoonste vooruitzicht geopend zien, indien hij 't geheele -plan niet zijn ■maar hu.n werk noemde. Mijn zoon wilde dat na rijp beraad, na zwaren strijd. Want hij moest zijn sporen ook verdienen. Hem was de taak opgelegd ■het in 't departement geborgen plan, dat in uitvoering was, voor een nacht slechts in handen zien te krijgen, om te kunnen vergelijken, in hoeverre hun plan de voorkeur verdiende. Niets was gemakkelijker voor Eduard, daar hij voor zijn aanstelling tot kapitein, die binnenkort te verwachten was, op de bureaux werkzaam werd .gesteld. Doch 'i wekte zijn wantrouwen eenigermate. Dan weer de grootste, stoutste ver wachtingen overtroffen te kunnen zien de verleiding was te groot. Hij nam 't gewichtig document mee, vast beslo ten trouw te waken, niets te drinken e,n 't dossier den volgenden morgen vroeg eerbewijs te brengen aan superieuren, in automobielen gezeten. Daarom werd door den commandant van 't veldleger order gegeven, dat met de troepen bij herhaling theorie over dit onderwerp moet worden gehouden, evenals over de beteekenis van de vlag gen, die aan sommige automobielen be vestigd zijn, terwijl den chauffeurs daarvan is opgedragen, de vlag steeds omhuld of gedekt te houden, als de be treffende autoriteit zich niet in den auto 'bevindt. De nieuwe aardappelen. Thans is de nieuwe regeling vastge steld volgens welke de nieuwe aardap pelen verkrijgbaar zullen worden gesteld. in een circulaire aan de Veilingsver- eenigingen en aangeslotenen wordt zij als volgt uiteengezet De zoogenaamde poters of drielingen moeten geheel voor het binnenland wor den geveild. De overige soorten, op een veiling aangevoerd, moeten worden ge veild als volgt50 pet. voor het bin nenland, 25 pet. voor overzee en 25 pet. voor over land. Ten einde voor de voor het binnenland geveilde partijen een zoo gelijkmatig mogelijke verdeeling te ver krijgen, zal op iedere veiling een leider worden aangesteld, die voor den vast- gestelden prijs alle binnenlandsche par tijen koopt en deze, na afloop der vei ling, onder de verschillende gegadigde handelaren verdeelt. Hierbij moet reke ning worden gehouden met den omzet dier gegadigden, alsmede met de ge lijkmatige verdeeling over de verschil lende gemeenten, ten einde te voorko men, dat de eene gemeente alles en de andere niets krijgt. Het veilen van vroege aardappelen zal heden een aanvang kunnen nemer,. Voor de eerste drie dagen is de vei- lingsprijs voor het binnenland bepaald- op 11 cent per K. G. De grossiersprijs zal U/a cent per K.G. hooger zijn dan de veiïingsprijs, met inbegrip van de vracht tot de plaats van bestemming. Voor hetzelfde tijdvak is de maximum winkelprijs vastgesteld op 14 cent per K. G. Voor de poters of drielingen zijn deze prijzen alle 2 cent per K. G. lager. Het Oranjekruis. De gisteren te Haarlem gehouden alge- meene vergadering van het Oranjekruis werd geopend door Prins Hendrik, den voorzitter, met een rede waarin hij de leden en andere belangstellenden wel kom heette. Den afgevaardigden van de Noord- en Zuidholl. Reddingmaatschappij bracht spr. welgemeenden dank voor de gebo den gelegenheid, de oefening bij te wonen van het personeel en materieel weer terug te bezorgen. En Eduard dronk"bij de ontmoeting dan ook slechts een glas water, dat hem echter bewusteloos maakte. Toen hij weer bijgekomen was, bevond hij zich alleen op zijn kamer. Zijn vriend Lancet was verdwenen met het docu ment. Eduard stond doodsangsten uit. Nie mand wist van zijn daad van hem zou ook niemand het weten, 't Plan werd vermist. Daarover werd niets gepubli ceerd, doch een streng onderzoek volg de. Kapitein Lancet werd genoemd, gezocht, doch bestond niet. Eduard had omgang met hem gehad, was toen op de bureaux, kwam in verdenking. Men had een draad in handen om 't geheele zaakje op te sporen. Promotie was voor mijn zoon niet meer te verwachten en kon men bewij zen, wat men zeer juist vermoedde, dan... ik heb Eduard gered. Twee da gen geleden is hij vertrokken. In den vreemde zal hij een nieuw leven begin nen. Hij doet van u, Duifje, afstand met gebroken hart. Hij mag u niet meetrek ken in zijn schandelijken val Weer werd gescheld, en alien schrik ten op een telegram voor Charles. Ri ka meldde hem, dat zijn overkomst ge- wenscht was. De toestand van haar va der was zeer zorgwekkend. Hoe treurig dit bericht ook was, het bezorgde een goede afleiding de ge dachten vertoefden nu bij de zorgen van anderen die troost was er in, dat zij niet alleen, maar elk mensch zijn 'kruis te dragen heeft. De oude heer Vogelsang hoorde niets van 't ergerlijk gebabbel der menschen, die met leedvermaak de chronique- scandaieuse vergroot zien ook uit de dagbladen kan hij 't gélukkig niet le zen, hoe uit eiken regel druks bleek, der Plaatselijke Commissie van deVer- eeniging te IJmuiden. „Wij weten het aldus spr. de Noord- en Zuidh. Red dingmaatschappij en hare zusterde Zuid-Holl. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zorgen er nu reeds gedurende 93 jaren met onvolprezen toewijding voor, dat nergens aan Neder- land's kust een schipbreuk kan plaats hebben of kloeke mannen staan gereed, om ondanks de woelige zee en liet ruwe weer, met goed onderhouden materieel aan de schipbreukelingen hulp te bie den. Ik heb niets dan lof voor hare groote, steeds aanhoudende activiteit." Trouwens op elk gebied van ons groote arbeidsveld over geheel Neder land wordt ernstig gestreefd door al de bij onzen Bond aangesloten vereenigin- gen om vruchtbaar werkzaam te zijn ter bereiking van haar doel, en om de humane idee, die aan de beoefening van het reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken ten grondslag ligt, hoog te houden. Spr. constateerde met genoegen en tevens met eenige voldoening, dat in de 8 jaren, die nu na de oprichting van den Bond „Het Oranje Kruis" verloopen zijn, het reddingwezen en de eerste hulp bij ongelukken in haar geheelen omvang zich krachtig ontwikkeld heb- hebben. De Prins bracht warme hulde aan wie daartoe het hunne hadden bij gedragen. F. Lieftinck. Omdat het voor een rustige verple ging wenscheiijk werd geacht, is de heer Frans Lieftinck, lid der Tweede Kamer, in het St. Elisabethgasthuis te Haarlem opgenomen. De toestand van den heer Lieftinck is overigens goed. Hij is wat zwak en hoest een weinig. Men denkt dat het verblijf in het ziekenhuis niet van langen duur behoeft te zijn. Reserve-luitenants. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserve-le- luitenants bij hun tegenwoor dig korps, bij het wapen der inf., de reserve-2e-luitenants M. ie Cosquine de Bussy, van het 7e reg.F. A. Mees, van het reg. grenadiers; A. de Jong, van het reg. grenadiers; H. J. S. Hol man, van het 18e reg.G. Heij, van het 22e reg.; J. Bonder van het ie reg.; J. H. Antink, van het 18e reg.R. Veen- dorp van het 8e reg.W. Rigter, van het 19e reg.; J. Kan, van het 8e reg.; N. M. L. Tilman van het 17e reg. C.T. I. A. M. Rikkers en P. A. van der Harst beiden van het 18e reg.C. W. Kobes, van het reg. grenadiers; C. J. van den Oord, van het 21e reg.; B. Burr.a, van het 9e regJ. P. M. L. de Vries en A. B. j. Bakker, beiden van het 7e reg.H. J. J. M. Peek, van het hoe belust zij waren, den lezers inte ressant nieuws te verschaffen. .De man was ziek, gevoelde dat hij niet bestand was tegen dien doorge- stanen schok. Als wezenloos zat hij met strakke blikken zonder beweging voor zijn lessenaar. Toen zijn vrouw hem vertelde, dat Landman overleden was, scheen 't treurig bericht hem in 't minst niet te treffen. Den volgenden dag prevelde hij stil voor zich neen eenige woorden. Zijn vrouw zat trouw bij hem als zijn ver pleegster. De huisarts, die dagelijks een paar visites maakte, had haar omzich tig voorbereid op 't ergste. Schokken kon dat niet erg zij had het zien aankomen. Ook verwonderde 'i haar weinig, toen de dokter den raad gaf, haar echtgenoot in alles stil zijn gang te laten gaan. Zoo zat de arme, biinde man eigen lijk te sterven in zijn kantoorstoel. Charles zag, dat de to.estand zijns vaders hopeloos was, toen hij zijn Rika ir. rouwgewaad meebracht, en aan hem voorstelde. Een klein oogenblik scheen hij helder bij zijn bewustzijn, een glim lach verhelderde even zijn gelaat... Na een kort overleg besloot men den zieke naar bed te brengen. Gemakke lijk kon men den blinde wijs maken, dat het nacht was. En dag werd het voor hem .niet meer beneden. Toen de dokter twee dagen later kwam, meenden allen, dat hij reeds had opgehouden te leven, 't geen echter niet zoo was hij was schijndood. Volgens den arts kon hij alles hooren, wat er in de sterfkamer werd gesproken. Daarom gaf hij den raad, omzichtig in zijn uitdrukkingen te zijn en hem 't laatste uur niet moeilijk te maken. iHelaas, wat dokter vreesde, was reeds geschied. Mevrouw Vogelsang had met Charles en Rika en Duifje hem 14e reg.en W. J. M. Bordewijk, van het reg. grenadiers; Vergoeding voor inkwartiering met voeding enz. Krachtens het Kon. besluit van 28 October 1915 (Stbi. no. 442) brengt de minister van oorlog ter algemeene ken nis, dat de schadeloosstellingen, bedoeld in de punten 2o, 3o en 5 van artikel 8 van het Kon. besluit van 10 November 1892 (Stbi. ng. 253), tot uitvoering van de inkwartieringswet, zooals dat besluit sedert herhaaldelijk is gewijzigd, te rekenen van 1 Juli 1917 voor de mili tairen en voor andere personen, die uit den aard van hunne betrekking geacht worder. bij het krijgsvolk te behooren, nogmaals worden verhoogd met een bedrag van 10 cent (fO.10) en alzoo nader worden vastgesteld op een gulden tien cent (f 1.10) voor huisvesting met voeding van een militair, buitengewoon kommies zijnde een gulden (f 1) voor huisvesting met voeding van een militair beneden den rang van officier, geen buitengewoon kommies zijnde tachtig cent (f 0.80) voor voeding zon der huisvesting door de ingezetenen en voor de hoeveelheid spijs en drank of ^levensmiddelen, als bedoeld respectieve lijk in de punten 3o en 5o vorenvetmeld. Reorganisatie Liberale Unie. ■Een aantal leden van de bij de Libe rale Unie aangesloten politieke vereeni- gingen zijn niet tevreden met de reor ganisatie-plannen van het hoofdbe stuur. Zij meenen dat die plannen niet ver genoeg gaan en dat een geheele verjonging en vernieuwing in de werk wijze en de inrichting van de Unie ge biedend noodzakelijk is. Onlangs is op initiatief van een aantal leden van de Amsterd. kiesvereenigingen „Vooruit gang" over deze zaak in „Krasnapols- ky" een vergadering gehouden, waarop ook aanwezig waren afgevaardigden uit de kiesdistricten Beverwijk, Ensche dé, Enkhuizen, Hoorn, Kampen, Leeu warden, Leiden, Loosduinen en Rotter dam. Aangenomen word een motie luiden de „De vergadering van oordeel, dat een hergroepeering van vrijzinnigen in den lande noodig is, verzoekt het hoofdbestuur met bekwamen spoed, in ieder geval vóór 1 Augustus voorstel len te doen aan de algemeene verga dering, welke de strekking hebben tot een hergroepeerimg te leiden." Onze Scheepvaart. Het stoomschip „Rijnland" van den Kon. Hoil. Lloyd, dat 28 Januari van Buenos-Ayres met een lading stukgoed den genadestoot gegeven, onwillens, onwetens. Vereenigd om 't ziekbed hadden zij 't laatste bericht besproken, onder zuchten en klagen en weenen Zoodra de „Zeemeeuw" in Amerika het anker uitwierp, en men de loopplank had uitgeschoven, kwamen detectives aan boord om Eduard gevangen te ne men. Onder eenig voorwendsel begaf hij zich naar zijn hut, waar een welge richt revolverschot hem tot zelfmoorde naar maakte. Den heer Vogelsang bleef dus niet gespaard de wetenschap, dat zijn on gelukkige zoon als zelfmoordenaar hem voorging in den dood. Na dè begrafenis nam Charles den stand der zaak ernstig in studie. Het bleek hem, dat voortdurend groote sommen aan de kasmiddelen onttrok ken werden, ten behoeve van zijn broe der, en dat die uitgaven werden verant woord op de elastische rekening dif- ferenten. Uit eerbied voor zijn overleden vader zweeg hij hierover. Maar eenige maan den werkte hij hard, wikkelde de ge heele boekhouding in methodisch kleed en zorgde voor richtige controle. Toen de heerlijke Meimaand was ge komen, stelde hij een procuratiehouder aan en vertrok met zijn Rika, zijn moe der en Duifje naar „de Vossenkuil". In alle stilte had daar een maand iater de ■huwelijks-inzegening van Charles Vo gelsang en Rika Landman plaats,waar na zij naar Italië vertrokken. Mevrouw Vogelsang en Duifje zou den de zomermaanden op 't buitenver blijf doorbrengen, onder de hoede van ■den jachtopziener Valk, die er met zijn gezin als huisbewaarder zijn intrek ge nomen had. Op allerhande wijze hadden de ouders van Duifje getracht, om in den tijd, toen hier en daar reeds zonderling naar Amsterdam vertrok, doch wegens den verscherpten duikbootoorlog in de haven van Vigo moest binnenioopen, is gisterennacht te IJmuiden aangekomen. Bijna drie maanden heeft dit stoomschip te Vigo gelegen, daarna vertrok het naar Gibraltar om kolen te laden. In deze haven werd den gezagvoerder een per mit der Engelsehe regeering, om de reis naar Amsterdam te aanvaarden, over handigd. Zonder eenige stoornis kwam de „Rijnland" benoorden Schotland om de Noordzee over. De „Amstelland" het zusterschip kan ook spoedig in het vaderland verwacht worden. Dit stoomschip komt ook van Buenos-Ayres en werd geruimen tijd te Vigo opgehouden. Belgen gedecoreerd. In het Phalanstère te Katwijk had een bijzonder grootsche plechtigheid plaats. Van heinde en verre waren vele Belgen toegestroomd om daarvan getuige te zijn. Het Groot Badhotel was dan ook bijna geheel gevuld met vreemdelingen. De luitenant-generaal Dossin, Belgisch militair attaché bij de Nederlandsche regeering, was naar Katwijk overgeko men om een 5tal gewonde Belgische militairen te decoreeren. 't Gold hier de militairen j. Peiffer, G. Bertrandt, E. De Boom, H. Van Neste en A. Schmidt, allen verpleegden in deze inrichting, die met de ridderorde van Leopold !I en het oorlogskruis zouden worden begiftigd. Onder de aanwezigen werden ver schillende hooggeplaatste militairen op gemerkt. De luit.-generaal Dossin herinnerde bij deze uitreiking aan de veldslagen, waar de Belgische helden, die gedeco reerd stonden te worden, hadden ge streden en daarbij waren gewond. Na deze uitreiking dankte generaal Dossin den vertegenwoordiger van het Nederl. leger, majoor Dolré, voor diens tegen woordigheid. De Belgische volksver tegenwoordigers Terwagne in de Fran- sche en Brussee in de Vlaamsche taal, brachten hulde, eerbied en gelukwen- schen in naam van het geheele Belgi sche volk aan de gedecoreerden. Een tweetal invalieden, eveneens ver pleegden in het Phalanstère, wenschten hun kameraden geluk met de gebrachte hulde en onderscheiding en overhandig den aan elk een bouquet, waaraan de Belgische kleuren niet ontbraken. Op alle toespraken volgde een warm applaus. De staking in de Rotterdamsche haven. De staking van de havenarbeiders te Rotterdam omvat thans 3500 man. Heden zal een conferentie plaats hebben van werkgevers onder voorzitterschap van de Scheepvaartvereeniging. over Eduard gemompeld werd, het en gagement te verbreken. Zij weigerde volstandig, en heette alles laster. Toen de feiten toonden, dat 't vergrijp van Eduard onloochenbaar was, zetten zij alles op haren en snaren vergeefs. Zij bleef hem trouw. Nu hij dood was, her leefde hun hoop, hun dochter voor 't oude geloof te bewaren. Doch zij keer de niet terug. Van zijn kant deed ds. Loos aan Duifje, die nu immers vrij was, voorstellen van ver strekkende be teekenis voor beiden. To\ zijn teleur stelling werd echter zijn vereerend aan zoek afgeslagen als weleer. Evenwel zijn ijver taant niet. Duifje tracht hij met een volharding, die be wondering verdient, tot de omhelzing van 't Christendom over te halen. Doch tot verovering van een vesting is iets anders noodig dan welsprekendheid. Wél kan hij 't een succes rekenen, dat zij voor afwisseling en ter wille der weduwe Vogelsang, een kerkgang meemaakte, en dat zij de armen der ge meente druk bezocht. Mevrouw VogelsangLandman vond aanvankelijk veel waars in 't geen Charles op de vergadering bij 't debat gesproken had. Ruim een jaar later, toen zij als gelukkige moeder haar klei nen Eduard uit de wieg tilde, ging zij er volkomen mee accoord. In de licha melijke verzorging en de opvoeding van dit onschuldige wichtje was haar ■een schoone levenstaak opgelegd,waar voor Charles erkende, evenmin be kwaamheid als gelegenheid te hebben, terwijl die toch zoo gewichtig is. Zeer terecht zegt dr. AHebé „Onder de gaven, waardoor de vrouw boven den inan uitmunt, behoort vooral haar groote opvoedende kracht." EINDE.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1