DINSDAG IQ JUNI VROUWENBEWEGING Mo. 143 Jaargang 1917 VitiinFinna F. VAÜ BE VELiE Ir., Eleias Harkt §3. Vlissingen. Tsfefson Inioro. 10 Verschijn! dagelijks, iiitgszoièni op Zondag en aigerneen erkende Ohristeiijke feestdagen BINNENLAND FEUIU.F.TON VLISoINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en degemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener C§ 11101'$ gulden bij levens- fy gulden bij dood gulden bij verlies A gulden bij verlies 4 |T| gulden bij verlies f* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- III I lange ongeschikt-8^11 door «Sggl van een hand, |H}|| van li gig vaneen Jh| van eiken kerd tegen ongelukken voor: HU heid tot werken M CRlJ? een ongeluk <JUU voet of oog een duim JlUU wijsvinger anderen vinger Des?» filifcssrlngën werden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot oi tram. De ulikeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek, Bank" të Schiedam Opening zitting Staten-Generaal. Het staat thans vast, dat de Koningin op 28 dezer de vereenigde zitting van de Staten-Generaal persoonlijk zal ope nen, geheel op dezelfde wijze als in de laatste jaren in September is geschied. Hoofdofficier in algemeenen dienst. Naar de „Maasb." verneemt zal de hoofdofficier in algemeenen dienst voor den opperbevelhebber en den minister van oorlog, de functie die is ingesteld onder het ministerschap ad interim, ook bij den pas benoemden minister van oor log gehandhaafd blijven. De minister van Oorlog. De „Standaard" verklaart zich in een driestar niet ingenomen met het feit dat de proefneming met een burger-minister van Oorlog, waarbij men zich in oor logstijd, wanneer toch schier alle be schikkingsmacht in handen van den Op perbevelhebber geraakt, desnoods had kunnen neerleggen, thans geschiedt in een noodtoestand, als waarin heel Europa thans verkeert, en uit nood omdat men geen eersten rangs-militair voor het De partement vinden kan. Niets is hiermede uiteraard tegen den persoon van den nieuwen minister gezegd. Hij staat eervol bekend en ge noot steeds waar hij optrad niet alleen hoogachting, maar even beslist vertrou wen. Wat alleen weerzin wekt is dit, dat men zulk een altoos uiterst beden kelijke proefneming waagt in zoo on- gereeden toestand, als waarin Nederland nog steeds blijft verkeeren. De naweeën van het Comité Generaal, gelijk dr. Scheurer die, in volle oprechtheid, als hoogst ernstig opvatte zijn nog volstrekt niet geheel stil gelegd. Het is alleen tegenover het buitenland dat men er van zwijgen moet. Altoos zou 't doen optreden van een civiliist bij Oorlog ernstige bedenking hebben gewekt, als voor een klein land niet passend, thans in oorlogstijd spreekt die bedenking nog eens zoo sterk; en hier komt dan in de derde plaats nog het sterk meesprekend vermoeden bij, dat deze civiliist zich opoffert, omdat het Kabinet geen enkele militaire auto riteit bereid vond, om de taak van mi nister Bosboom over te nemen. De al te groote gerustheid die vol gens „De Std." onder minister Bosboom heêrschte, is hierdoor naar de meening van het blad in een niet minder beden kelijke ongerustheid overgegaan. Zeppelin boven ons land. Zondagmorgen ongeveer 5 uur pas seerde noordelijk van Heerenveen een Zeppelin, waaraan drie gondels. De Zeppelin zweefde op groote hoogte. Het stevende in oostelijke richting, doch het bleek, dat de bemanning niet zeker van den weg was, ondanks de buitengewoon heldere lucht. Het veranderde nu en dan van koers, blijkbaar om zich te oriënteeren. Bij dit koersen in verschil lende richtingen daalde de Zeppelin Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 19) —o— (MraK Tertoien) Doch de zon en de milde voorjaars regens brachten uitbottende knoppen, schietende loten, en bloeiende trossen te voorschijn en overwonnen den win ter. Klimop èn wilde wingerd slinger den zich rankend langs 't grijze steen gevaarte omhoog, - als wilden zij elke gedachte aan rouw weggroeven En veertien dagen later werd ook 't stoffelijk overschot van Charles' vader aan de aarde toevertrouwd. Toen Charles thuiskwam, na een zwerftocht van maanden, zag in de ouderlijke woning er schijnbaar alles ■uit, zooals hij ze verliet, 't Was even wel slechts schijn. Geheim verdriet kankerde 't leven van den 'heer Vogel sang snel weg. Onbegrijpelijk was 't Charles aan vankelijk, wat de oorzaak kon zijn van 't groot leed, waaronder de oude man gebukt ging. Zijn moeder kon 't hem niet openbaren. Zij had zich al weken in gissingen verdiept, doch kon 't raad sel niet oplossen. In haar huwelijks leven was dit 't eerste geval, waarin zij niet haars mans vertrouwde was. soms vrij laag. Dat er heel wat gekoerst is, blijkt hieruit, dat ruim een uur later het luchtschip Donkerbroek passeerde, nu snel in oostelijke richting stevenende. Ook boven Assen is des morgensjom 6 uur de Zeppelin waargenomen in Oostelijke richting koers zettende. Zondagmorgen van halfzes tot half zeven vertoefde boven oostelijk Gronin gen een Zeppelin, die daarna westelijk koerste en om zeven uur boven Vries werd gezien. Te Bellingwolde, Veeler- veen en Vrieschelo schoten grenswachten op de Zeppelin. Omstreeks vier uur in den morgen voer Zondag een Zeppelin over Harlin- gen. De ingezetenen waren reeds ge wekt door het lawaai der ronkende motoren. Het garnizoen begroette het luchtschip met menig salvo geweervuur. Doch het schip vervolgde kalm zijn weg in Zuid-Oostelijke richting. Zondagochtend tegen 5 uur is het luchtschip boven Leeuwarden waarge nomen: Het kwam uit de richting Har- lingen, de spoorlijn volgende, en koerste in -Oostelijke richting naar Groningen, waarbij de spoorlijn als wegwijzer scheen dienst te doen. Nederlandsch schip tot zinken gebracht. Het Nederlandsche barkschip „Alber- tine Beatrice", reederij J. J. A. van Meel, geladen met 200 ton tabak, van Soera- baja naar Rotterdam, is 15 Juni in het Engelsche Kanaal door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. De be manning, grootendeels Chineezen, is Zaterdag te Plymouth geland. Tehuis voor oorlogsweezen. Een aantal Hollandsche en Belgische ingezetenen, begaan met het lot der kinderen, die hun ouders verloren heb ben door den oorlog, hebben een lief dewerk gesticht onder den naam „Te huis voor de Weezen van den Oorlog" (Home des petits orphelins de la guerre), hetwelk zich ten doei stelt de jeugdige kinderen van hen, die als slachtoffers van den oorlog gevallen zijn, te ver plegen. Aan den Westduinweg te Schevenin- gen is, een gebouw opgericht, waar voorloópig reeds 70 weezen verpleegd kunnen worden. Het ligt in de bedoe ling van het comité, dat zich voor deze zaak. heeft gevormd, het aantal ver pleegden zoo mogelijk nog uit te brei den, zoo wordt gemeld in een circulaire, waarin een beroep op de Hollandsche offervaardigheid wordt gedaan tot het verleenen van geldelijken steun of tot het maken van propaganda voor dit liefdewerk. Een eere-comité voor deze zaak be staat uit: luitenant-generaal Dossin, presidentgravin Ph. d'Oultremont gravin de Kerckhove de Denterghem baronesse Taets van Amerongenme vrouw D. L. van Alphenfreule de Stuersgraaf A. Simonisgraaf Otto van Byland, en baron van Tuyl van Serooskerke, president van het Nederl. Steuncomité. Maar zij onderstelde, dat .Eduard de oorzaak was. Niet om zijn verloving met Duifje daar hadden zij zich over heen gezet, des te gemakelijker, naar mate 't meisje bij nadere kennismaking meer hun harten won. Neen, er moest iets van geheel anderen aard zijn. Eduard had nog steeds geen aanstel ling tot kapitein ontvangen. Zijn ge drag was zeer zonderling nergens had hij rust. Al zijn bewegingen en hande lingen getuigden van groote nerveu- siteit. In de hoogste mate was hij prik kelbaar en schrikachtig. Charles bracht zijn eigenaardige houding met de sombere gemoedsge steldheid zijns vaders in verband. Hij vroeg niets, wachtte stil af, doch een voorgevoel zei hem, evenals onbedrie- gelijke voorteekens, dat spoedig een onheil over 't bankiershuis zou komen. Direct na aankomst nam hij de lei ding der zaak weer op zich. Tot zijn groote verwondering kreeg hij 't kas boek echter niet in handen. Zijn vader wenschte de dagelijksche afrekening zelf te houden. Natuurlijk gaf hem die te denken, daar hij uit de 'blijken van vaderlijke liefde, die in rijker mate dan te voren hem ten deel vielen, niets op rekening van misplaatst wantrouwen mocht schrijven. Onder deze omstandigheden kon hij zijn Rika voorioopig niet voorstellen. Spoediger evenweldan hij gedacht had, volgde een vreeselijke ontknoo- Nieuwe aardappelen. De permanente commissie uit de christelijke arbeidersbeweging heeft Za terdag het volgende telegram aan den minister van landbouw gezonden Verzoeke Uwe Excellentie een zooda nige regeling te treffen voor de nieuwe aardappelen, dat de arbeidersbevolking, met name in de steden, die aardappelen koopen kan tegen redelijke prijzen. Zonder een regeling van regeerings- wege, waardoor het vasthouden wordt voorkomen, beperking van den uitvoer en het stellen van niet te hooge maxi mumprijzen, blijft de minvermogende bevolking van dit voedsel verstoken. Te bedenkelijker, waar ook andere artikelen schaarsch en duur zijn. Met het oog op de hcogere prijzen, die allicht voor de nieuwe aardappelen genoteerd zullen worden, moet voor de oude aardappelen een. maximumprijs gesteld, niet hooger dan 6l/s cent. Ontbreekt deze prijszetting dan worden de nog op tal van plaatsen voorradige oude aardappelen tegen hooge prijzen verkocht. Opheffing van het ver- voerverbod in het binnenland is daarbij noodzakelijk. In verschillende steden is een aard- appelnood, terwijl ten plattelande nog groote voorraden in particulier bezit zijn en blijkens betrouwbare berichten tot bederf overgaan. De buitengewone warmte. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt Bij de buitengewone warmte gedurende de beide laatste dagen zijn bijna overal hier te lande temperaturen van omstreeks 32o Celcius (90 F.) voorgekomen. Het meest abnormale zijn de lange duur van het maximum, Zondag 6 uur, en de hooge minimum temperaturen van den nacht van Zondag op Maandag, 18o a !9o C., hetgeen in Juni nimmer is over troffen. Tijdens een windvlaag bij een kort onweder, gisterochtend half vijf, steeg de temperatuur te de Biidt van 18.50 C. tot 23.9o C. De Bildt heeft thans met één onder breking (9 Juni) sinds 5 Juni steeds maximum-temperaturen boven 25o C. gehad, w.o. 3 boven 30o C. Gemiddeld komen slechts 20 dagen boven 25o C. per j. voor. Voor zoover op 't oogenblik kon worden nagegaan, heeft alleen in 1858 de maand Juni nog meer warmte gegeven toen kwam van den 14n tot den 17n de temperatuur dagelijks boven 30o C. en werd den 15n 33.9o C. bereikt thans 32.4oC. op den 16n, in 1915 33.3o C. op den 8n. Groote drukte op Scheveningen. Op Scheveningen was het Zondag zoo druk als in jaren niet het geval was. De H.T.M. had buitengewone maat regelen genomen om de te verwachten vervoersdrukte het hoofd te kunnen bieden. Aan het trampersoneel werden vanwege de directie kogelfleschjes li monade verstrekt. Op het Gevers-Deynootpiein hadden des avonds bij de lijnen 8, 9 en 10 de menschenfiljes een lengte als vroeger, ping. Nog geen week was verloopen, se dert hij zijn werkzaamheden had her vat, toén zijn vader den wensch te ken nen gaf, Rika te zien. Charles berichtte haar dit vanzelf onmiddellijk, doch kreeg per omgaand de tijding, dat zij aan 't ziekbed haars vaders moest blij ven tot de toestand verbeterd was. Intussehen had Eduard zich, na een betrekkelijk kort onderhoud op 't pri- vé-kantoor, niet meer laten zien. De heer Vogelsang verwonderde zich daar over blijkbaar niet. Peinzend zat hij bij 't haardvuur, en ofschoon 't vertrek goed verwarmd was, rilde hij van koude. Bezorgd zag zijn echtgenoote telkens van haar hand werkje naar hem op. Toen de dienstbode de courant bin nen bracht, sloeg Charles als naar ge woonte de beursberichten op, en wilde voor zijn halfblinden vader eenige tij dingen voorlezen. Doch deze verzocht hem vlug te zeggen, of 't stoomschip „de Zee meeuw" al vertrokken was. Nog wei nig bijzonders vermoedend, zocht hij de scheepstijdingen op, toen, zoekend, zijn oog viel op iets, dat hem deed ont stellen. Om geen argwaan te wekken, las hij 't vertrek en de aankomst van zeeschepen luid voor, ondermeer ook „de Zeemeeuw". Goddank zei met een zucht van verlichting de oude man dan is wanneer er vuurwerk aan het strand was afgestoken, bijna niét voorkwam. Dank zij de uitnemende politiemaatre gelen verliep alles in de beste orde. De burgemeester zelf kwam bij de queue's zelf zien, om de drukte en het gunstige resultaat dezer maatregelen gade te slaan. De staking in de Rotterdamsche haven De bootwerkersstaking te Rotterdam omvat thans ruim 2000 man. Het ge heele havenbedrijf ligt zoo goed als stil. Gisterenmorgen werd ook gestaakt bij den Rotterdamschen Lloyd, de Holland- Amerika-lijn, alle graanelevator-maat schappijen en het graanverschietwerk in de Maashaven van het regeeringsgraan. Provinciale Staten. Zomerzitting. Verschenen is thans de volledige lijst van de te behandelen zaken in de zo merzitting der Provinciale Staten van Zeeland, welke 3 Juli a.s. wordt ge opend. Behandeld zullen worden de volgen de voorstellen van Ged. Staten Tot aanhouding van het verzoek om subsidie voor de ambachtschool voor Terneuzen en omstreken en van een adres van J. en K. Smit's scheepswer ven te Kinderdijk oim gedeeltelijke ver goeding van schade, door de tijdsom standigheden geleden bij den bouw van stoomschepen voor de provincie. Bezoldiging personeel provinciale stoombootdienst. Bij besluit der Staten van 17 Juli 1914 werd vastgesteld eene regeling der bezoldiging van het personeel, ver bonden aan de door de provincie ge- exploiteerde stoombootdiensten en tramlijn. Daarbij werd aangenomen, dat het personeel aan boord der booten op-de Westerschekie zou worden ver deeld in drie klassen dat het perso neel der eerste klasse zou dienst doen op de lijnen VlissingenBreskens en VlissingenTerneuzen, dat der tweede klasse op de lijn TerneuzenHans- weert en dat der derde 'klasse op de lijn HansweertWalzoorden. Reeds spoedig na de opening van de lijn TerneuzenHansweert rees de vraag, of het personeel van deze lijn wel terecht was geplaatst in de tweede klasse, waardoor het in salaris werd gelijk gesteld met dat van den dienst op de Oosterschelde, welke veel minder omvattend en vermoeiend werk vor dert, terwijl de wegens de waarde van het schip op het personeel rustende verantwoordelijkheid gelijk te stellen is. Evenzeer ontstond twijfel, of de billijk heid werd betracht, wanneer het perso neel van de lijn HansweertWalzoor den lager werd bezoldigd, dan dat van den- dienst op de Oosterschelde wel 'heeft het op eerstgemelde lijn varende schip minder waarde dan de booten, welke tusschen Zierikzee en Middel burg varen, maar ontegenzeggelijk is de dienst HansweertWalzoorden zwaarder dan die op de Oosterschelde. He.t komt Ged. Staten voor, dat er Eduard voorioopig tenminste in veilig heid 1 Bleek van schrik zag zijn vrouw hem aan. Als verlamd rustten haar handen in den schoot en zonder te kunnen spreken, staarde zij met wijd geopende oogen voor zich. Charles sprong als geëlectriseerd op en riep heesch Eduard voorioopig veilig Gevlucht Waarom dat Luister naar mij 't Is beter, dat ik 't treurig nieuws meedeel, voordat de couranten 't u in een sensatie-arti kel als reclame-middel vertellen begon Vogelsang, uiterlijk kalm. Nieuwe stoornis belette hem voort te gaan. Na een tikken op de deur werd deze, zonder een „binnen" af te wach ten, geopend en verscheen op den drempel de slanke gestalte van de be minde van Eduard. 't Schoone Duifje, marmer-bleek, de lieve, donkere duivenoogen droefgees tig, trad als een opgejaagde hinde hij gend nader en zei met bijna klanklooze stem Is 't waar, wat de couranten schrijven en wat de menschen in de stad mompelen, dat Eduard zich aan landverraad schuldig maakte en voort vluchtig is Ach, ja, ik lees 't uit uw ontstelte nis, ik verneem 't uit uw veelbeteeke- nend zwijgen 1 Snikkend knielde zij neer bij den sid derenden ouden man, die zijn hand reden bestaat, om de belooningen van 't personeel op de lijn Terneuzen-Hans- weért gelijk te stellen met die van het personeel op de lijn VlissingenTer neuzen en die van het personeel op de lijn HansweertWalzoorden met die van het personeel op de Oosterschelde. Alleen wenschen Ged. Staten voor den conducteur op de lijn Hansweert Walzoorden, wegens de on hem rusten de grootere verantwoordelijkheid, het maximum hooger te stellen, namelijk op 1000. De vaste bemanning van de reserve boot heeft minder werk dan die van de schepen op de lijn VlissingenBres kensTerneuzen zij doet ook dienst op de lijnen welke tot dusver in de tweede klasse waren gerangschikt. Wanneer de reserveboot dienst doet, ontvangt die bemanning in de meeste gevallen een toelage. Ged. meenen, dat zij gelijk gesteld kan worden met die van de schepen, welke thans in de tweede klasse zijn geplaatst alleen wenschen zij den stuurman, aan wiens zorgen het schip is toevertrouwd, daar voor iets hooger te bezoldigen, name lijk van 900 tot 1050. Verder stellen Ged. Staten voor de verdeeling in klas sen te doen vervallen, welke aanleiding heeft gegeven tot de opvatting, dat het personeel recht zou hebben, bij vaca ture in een hoogere klasse over te gaan, eene opvatting, welke allerminst in de bedoeling van Ged. heeft gelegen, al bestaat er uit den aard der zaak geen bezwaar tegen, geschikt personeel van de eene lijn op de andere over te plaatsen. Ook stellen Ged. Staten voor de be dragen der per. verhoogingen hooger te stelien, waardoor kapiteins, dekknech- ten, stokers en conducteurs in 4 jaar, in plaats van in 8 jaar het maximtun zul len bereiken en de machinisten 4 jaar in plaats van in 6 jaar. Een amendement in dezen geest werd in de vergadering van 17 Juli 1914 verworpen met 19 stemmen voor en 20 tegen. Ged. Staten meenen nu echter eene wijziging te mo gen aanbevelen. De toeneming van de werkzaamhe den van den pontonknecht, tevens be steller en kolenwerker, te Hansweert, geeft aanleiding om een kleine verhoo ging van zijn jaarwedde voor te stellen en wel met ƒ70 per jaar, zoodat het salaris wordt van 520570, terwijl een tweede op hetzelfde salaris zal moeten worden aangesteld, tengevolge van de opening van den dienst Hans weertT erneuzen. Nog worden de volgende verhoogin gen voorgesteld, voor den bankwerker te Vlissingen, thans 800, van 900 ƒ1000. voor den draaier, thans 800, van 800—900, den werkman, thans 650, van 750800 en voor den werkman op uurloon, thans een mini mum van ƒ450 per jaar, een minimum van 520 per jaar. Vervolgens nog voor den chef-ma chinist van de tram HansweertVJake, thans ƒ840ƒ936, voortaan f 1000- 1200, voor den machinist, thans 732840, voortaan 840936, voor den conducteur, thans ƒ468 streelend over haar zwartgelokt hoofd je streek, onmachtig een enkel troost woord te uiten. Een paar weldadige tranen, die zijn bezwaard gemoed ont lastten, vielen op haar. Weldra herstelde hij zich eenigszins. Vol weemoed klonk zijn stem, zwak van aandoening Duifje, mijn kind, 't is maar al te waar, God bezoekt ons zwaar. Eduard is voor ons en voor u verloren. Toch kan ik u plechtig verzekeren, dat hij niet slecht was. Zijn lichtzinnigheid en onbedachtzaamhefd hebben hem ten val gebracht. Vol spanning en onder ademlooze stilte luisterde het drietal naar de ont hullingen van den grijsaard, die star- oogend vervolgde Voor zijn kennismaking met u, Duifje, was Eduard een wilde jongen. Vaak liet hij zich maar al te gemak kelijk door slechte vrienden, die spe culeerden op zijn beurs, verleiden tot spel'en wijn. Telkens, wanneer hij mij bad, zijn „eereschulden" te lossen, gaf ik hem lessen, waarschuwingen en ver- manigen. Telkens beloofde hij ver standiger te worden doch hij miste de kracht er toe. Eenig dagen vóór hij u leerde liefhebben, werd hij opzette lijk dronken gemaakt door een officier, die met verlof hier ter stede, de socië teit bezocht, en hem een aanzienlijk be drag liet winnen. (Slot volgt).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1