VRIJDAG 13 JUNI 1917 üitpefirm F. YIN IE YELSE Jr., Kiem iaÈ 51, Sflissirip. ïelefoon luiers. Verschijnt dagelijks, üitgszonderd op Mag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Aan onze verzekerde Abonné's. GEMEENTEBESTUUR FEUH.iF.TON VROUWENBEWEGING BINNENLAND Stads= en Provincienieuws füo. 139 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in't bezit eener gulden bij levens- fy f* gulden bij dood gulden bij verlies pl"| gulden bij verlies 4 jfi gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- |g 1 lange ongeschikt-door van een hand, van van een Js n| van eiken kerd tegen ongelukken voor W heid tot werken %J> een ongeluk voet of oog Jiltf U een duim A5JW wijsvinger bJttJ anderen vinger 0«ze ultkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Heil. Alg. Verzek, Bank" të Schiedam In aansluiting met onze kennisgeving d.d. 1 juni j!., betreffende de nood zakelijkheid van het zegelen onzer Verzekeringspolissen, in verband met de nieuwe Zegelwet, kunnen wij thans onzen abonné's mededeelen dat door een storting ineens bij den ontvanger der Zegelrechten te Middelburg, de vóór 1 Juni 1917 uit gereikte polissen voor eventueele uit- keering daarop voor de wet van kracht zijn ge worden dat dus bij een ongeluk op de thans in omloop zijnde polissen uit- Jkeering zal worden gedaan, alhoewel deze polissen niet ieder afzonderlijk zijn gezegeld. Deze polissen worden dus niet voorzien van een zegel, en hebben, niettegenstaande dat, toch de volle rechten van een gezegelde polis. Voor de in omloop zijnde polissen bedragen de terug te betalen kosten f 0.25, waarover wij in den loop dezer maand per kwitantie zullen beschikken. Abonné's na 1 Juni 1917 ontvangen een gezegelde polis, tegen betaling van to.so. De Administratie „VLISSINGSCHE COURANT". SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar verklaar de Kohieren voor het Schoolgeld op de Openbare Lagere Scholen, Schooljaar 1916/1917. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de le suppletoire kohieren no. 2 voor het schoolgeld op de openbare lagere scholen A, B, F, D, C en E, voor het schooljaar 1916/1917, na door Ged. Staten van Zeeland bij hun besluit van 8 Juni 1917 no. 34 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 16.) —o— (Jaunt verboaen) Doch dit duurde slechts kort, want bij hamerslag werd 't woord toege staan aan ds. Loos. Gewoon zijnde voor een talrijk gehoor te spreken, stapte deze kalm naar voren onder doodsche stilte. Nu was hij echter ge woon voor zijn volgllingen en niet voor zijn tegenstanders op te treden. Hij kon zich niet voorstellen, zijn geheele hou ding gaf 't te kennen, dat men hem, den prediker, zou durven tegenspreken. Daardoor moest hij de treurige erva ring opdoen, hier met machtwoorden jammerlijk fiasco te maken. Voor liefhebbers van rumoerige ver gaderingen zou deze avond vol emotie zijn. Onder geestverwanten kon ds. Loos, met een wenk, een opmerking, of hoogstens een kort betoog, de uitwer king van iemands redeneeringen ener- veeren, op deze plaats moest hij daar op niet rekenen. Met breed gebaar begon hij, sterk vibreerend, in kanselstijl de menigte toe te spreken. De nieuwe minister van oorlog. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 deze benoemd tot minister van oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, administrateur aan het departement van oorlog. Heden zal de' nieuwe minister be- eedigd worden en het beheer van het departement van oorlog overnemen van minister Rambonnet. De nieuwe minister van oorlog werd 21 Januari 1875 te 's-Gravenhage gebo ren. Hij studeerde te Utrecht, waar hij 12 Juni 1900 cum laude promoveerde op een proefschrift over de Kinderwetten. Op 2 November 1900 werd hij te 's-Gra venhage beëedigd als advocaat bij den Hoogen Raad. 16 Aug. 1901 werd hij adjunct-commies bij het dep. van Kolo niën aan de afd. justitie, Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid. Op 3 Febr. 1908 werd hij bevorderd tot referendaris en ging kort daarna over naar de nieuwe afd. Gouverne- mentsbedrijven, naar welke afdeeling werden overgebracht de werkzaamheden, de nijverheid betreffende. Op 15 November 1910 ging de heer De Jonge in den rang van referendaris over naar de afd. secretariaat van het dep. van Oorlog. Door minister Colijn werd deze afdeeling omgezet in de af deeling Kabinet des Ministers en op 5 Maart 1913 werd de heer de Jonge chef van die afdeeling, met den rang van administrateur. In 1912 was hij belast met het secre tariaat van de Staatscommissie voor de Indische defensie en na beëindiging van de werkzaamheden dier commissie werd hij benoemd tot ridder in den Neder- landschen Leeuw. Gelijk reeds gemeld, is de heer De Jonge de eerste burger-minister van Oorlog in ons land. Hij is bij geen enkele politieke partij aangesloten. Aardappelen. De minister van Landbouw heeft de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen verboden. Dit verbod is niet van toepassing op de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoer- bewijs, afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Aardappel- vereeniging en op de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijp voor de behoeften van het leger, voor zoover deze zijn afgezonden door militaire autoriteiten. Ook is de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen binr.en de gren zen der gemeente waar de aardappelen zich bevinden, op den datum van vast stelling dezer distributie-regpling, ge oorloofd. Petroleum voor particulieren. Nadat gedurende eenige maanden geen petroleum voor particulieren mocht wor den afgeleverd, is dit verbod thans op geheven. Met ingang van 2 Juli e.k. zal we derom petroleum voor particulieren door de .handelaren mogen worden verstrekt. De te gebruiken hoeveelheden mogen De halzen werden gerekt. De belang stelling was groot. Men wist, dat hij fel gekant was tegen het optreden van de vrouw voor 't publiek. Men wist, dat hij hier een afdwalend schaap tot de kudde had terug te leiden. Men was één en al spanning. Aanvankelijk gaf ds. Loos aan, dat de spreekster zijn opinie over 't vrou wenvraagstuk kende; dat het zijn voor nemen niet was, haar te gaan hooren, doch dat hij, toevallig in deze gemeen te ter vervulling van een spreekbeurt, niet kon nalaten met kracht zijn stem te verheffen tegen 't wassende moder nisme, en zoo mogelijk 't kwaad, dat een arme, verblinde ziel zou kunnen stichten, te keeren. Tot zoover maakte hij 't voor zijn doen nog al wel. Hier en daar hoorde men afkeurend gemompel, dat hem blijkbaar prikkelde, want in ongezou ten taal begon hij heftiger te spreken. Ook hij wenschte een historisch over zicht te geven, doch geheel anders dan de spreekster, terwijl hij niet verkoos zich te schikken en te plooien en te wringen., zooals de lieer Vogelensang, om de gunst der dames niet te verlie zen, doch zich voornam met vaste hand in de wonde plek 't mes te zetten, ten einde de kanker uit te snijden, en ver der voortwoekeren te beletten. Onderwijl hij zoo voortging, met echter slechts ten hoogste 50 pCt. van de over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar gebruikte hoeveelheden bedragen. Een Duitsch vliegtuig geland. Gisterennamiddag is tusschen Axel en Terneuzen geland, wegens een defect aan den motor, een Duitsch vlieg tuig, gemerkt C 5928, bemand met twee Duitsche onderofficieren, die zijn geïn terneerd. Kadervorming. De opperbevelhebber heeft bepaald dat uit de geheele militielichting 1917 van de infanterie 1832 sergeanten en 1380 korporaals moeten voortkomen, vermeerderd met 10 pet. voor eventueel afgekeurden enz., zoodat in opleiding moeten worden genomen voor sergeant 2015 en voor korporaal 1518 miliciens. Van de landstormplichtigen moeten 9 sergeanten en 7 korporaals op elke 100 man gevormd worden. Mobilisatietoelage en inkwartierings- gelden. Men schrijft aan de „Avondpost" Door een belanghebbende is ter kennis van een onzer hooge militaire autoritei ten gebracht, dat het stelsel der toege kende mobilisatie-toelage enz. velen tot ontevredenheid stemt, hetgeen blijkt uit het volgende Mobilisatie-toelage en inkwartierings- gelden worden niet toegekend bij plaat sing in de vredesstandplaats of woon plaats. Van een zeker aantal benoemde officieren werden enkele geplaatst in hun toekomstige vredesstandplaats. Als gevolg hiervan ontvangen zij geen mo bilisatie-toelage of inkwartieringsgeld, terwijl de in datzelfde garnizoen inge deelde officieren, die toi een ander korps behooren deze toelagen wél ontvangen, hetgeen een verschil maakt van per maand 30 50 cent toelage en 30 X f 1 inkwartieringsgeld zijnde totaal f 45. Naar aanleiding hiervan wordt thans overwogen om aan den minister voor stellen tot wijziging te doen, doch een oplossing is moeilijk te vinden. De bepaling dat officieren en onder officieren, geplaatst in hun vredesstand plaats (zoowel gehuwden alsongehuw- den) geen mibilisatie-toelage en geen in- kwartieringsgeldengenieten, is toch zeker billijk te noemen. Aan een gehuwd officier of onderoffi cier, die in zijn eigen woning over nacht, of aan een ongehuwde die ook in vredestijd in zijn logies moet voorzien in zijn standplaats, kan toch bezwaarlijk „inkwartieringsgeld" worden toegekend, terwijl voor de meerdere kosten van le vensonderhoud enz., zoowel aan de ge huwde als ongehuwde officieren en aan de gehuwde onderofficieren een duurte- toeslag is toegekend. Aangezien de kosten van huisvesting voor ongehuwde officieren in de ver schillende garnizoen niet zeer uiteen- Ioopen en allen (in vredestijd) in hunne huisvesting moeten voorzien, wordt thans de mogelijkheid niet buitengeslo ten geacht, dat het inkwartieringsgeld voor ongehuwden zal worden inge trokken. Hièrdoor zullen de in hun vredes- scherper, doordringerder stem, naar mate 'f rumoeriger in de zaal werd, was Rika opgestaan en kon zich ter nauwernood bedwingen. Ds. Loos scheen in- 't vuur van zijn rede niets te bemerken. Scherper on derwierp hij de gehouden lezing aan een afbrekende critiek, toen zijn ver bittering door 't sarrend gelach en ge fluit en geschreeuw der vrouwen ten toppunt steeg. „Dat de vrouw stil zij Hiei was 't een uitdaging. „Dat de vrouw den man onderdanig zij. Zij is den man tot een hul.pe Adam is eerst geschapen. Uit hem is Eva opgebouwd 't Klonk temidden dezer gistende ge moederen als spot. Vruchteloos deed de spreker bij de voorzitster een leroep op haar leiding. Hij sprak luid, zonder verstaan te worden. Juist om zijn woorden niet te doen verstaan, maak ten. de menschen zoo'n lawaai, 't Ge hamer klonk zonder eenig merkbaar resultaat. Er werd gezongen, ge- jchreeuwd, gescholden zelfs. Ten hoogste beleedigd en getergd, wendde hij zich ten slotte tot de voor zitster en begon haar te verwijten, dat zij als zwakke vrouw niet in staat was een. vergadering ordelijk te leiden. Toen werd het eensklaps stiller. Men wilde hooren, wat hij haar te zeggen had. Wel wendde de voorzitster een paar standplaats geplaatsten niet zijn gebaat, maar het rechtsgevoel zal bevredigd Zijn. Nederlandsche schepen in Engeland. Van Engelsche zijde is eenige dagen geleden gemeld, dat eenige Neder landsche schepen zouden vrijgelaten worden. Blijkens te Rotterdam uit Goole ontvangen bericht, betreft dit een tiental kleine vaartuigen, die met pek geladen zijn. Een Reliefboot gezonken. Naar „de Maasb." verneemt, is het Noorsche stoomschip „John. Bakke", van Noord-Amerika naar Rotterdam met een lading, in de Noordzee gezonken. De opvarenden zijn te. Lerwick geland. Het is nog niet bekend of het schip is getorpedeerd of op een mijn geloopen. De „John Bakke" was 1611 bruto en 949 netto tons groot, in 1913 gebouwd en behoorde aan Knut Knutsen te Hau- gesund. jaarwedde politiekorps Rotterdam. Door den burgemeester van Rotter dam wordt voorgesteld de jaarwedden van het politiekorps als volgt te bepa len Hoofdcommissaris f 6000 tot 7200, commissarissen 3600 tot 4200, hoofdinspecteurs 3200 tot 3600, in specteurs 1ste klasse 2600 tot 3200, inspecteurs 2de klasse ƒ1600 tot 2600, inspecteurs titulair 1000 tot 1300, assistenten 1100 tot 1700, klerken 700 tot 1600 per jaar hoofdagen ten 24 tot f 26, agenten 1ste klasse 22 tot 24, 3e klasse 17 tot 21 per week. De burgemeester raamt de meerdere kosten uit deze regeling voortvloeiende voor 1917 op 185.000. VLISSINGEN, 15 JUNI. Badpaviljoen „Wilhelmina". Een opera- en solisten-avond, zooals voor gisteren was aangekondigd, is al tijd een welkome gelegenheid om eens meer van nabij kennis te maken met een kapel, vooral als deze reeds gedu rende een tweetal weken zich eiken avond heeft doen hooren, gedurende dien tijd zich heeft ingeburgerd en de kennismaking wederzijds haar beslag heeft gekregen. Over het concert, dat gisterenavond werd gegeven en waaraan een vrij druk bezoek is ten deel gevallen, kan het bordeel der bezoekers niet anders dan gunstig zijn. Het mooie en vooral oordeelkundig opgesteld program heeft in al zijn onderdeden voortdurend de volle aandacht getrokken en verdiende het applaus, dat aan al de nummers ten deel viel. Uit een drietal opera-Stuk ken, solo's voor viool en cello, afgewis seld met fraai uitgevoerde andere num mers, die alle het stempel van ernst en waardigheid droegen, bestond de muzikale disch, waaraan de bezoekers zich hebben kunnen vergasten. Stradel- la, Rigoletto en De Stomme van Portici vergeefsche pogingen aan, om aan 't woord te komen, doch hij gaf haar. geen gelegenheid zij kon zijn stem geluid niet overschreeuwen. Met vlammende blikken zag Rika ien predikant aan, die haar ten aan- hoove. van iedereen een scherpe phi- lippica ter beschaving ging toedienen. De menschen spitsten de ooren zij dachten, dat hij gek geworden was. Het tumult werd nog grooter. Hij scheen er niets van te hooren. ■Plotseling werd een hand op zijn schouder gelegd en zag hij zich tegen over Charles, die voornemens scheen, ham op andere wijze 't zwijgen op te leggen. De heele zaal kwam in bewe ging. Hier en daar werden de lichten uitgedraaid. De politie kwam binnen en in korten tijd was de zaal ontruimd. Zoo eindigde de ontstuimige verga dering, waarin Rika voor 't eerst voor 't publiek optrad, en Charles meende, dat het ook wel voor 't laatst zou zijn geweest. Stil verliet hij met haar 't gebouw. Zij sprak geen woord. Hij eerbiedig de dat zwijgen. Hij wist, dat zij door den fanatieken ijveraar en. jaloerschen medeminnaar tot in 't diepst van haar ziel was gekrenkt, zonder gelegenheid gekregen te hebben hem op zijn plaats te zetten. gaven ieder voor zich een breeden kijk op de prestaties van het geheel. >Het ensemble-spel was onafgebro ken verdienstelijk, de leden der kapel zijn uitstekend op elkaar gehand, wat natuurlijk aan de correctheid in de uit voering zeer ten goede komt deze ver dient dan ook als zoodanig een loffe lijke vermelding. Maar ook aan de so listen mag een waardeerend woord niet worden onthouden 't zijn meer dan gewone krachten, dat hebben ze duide lijk bewezen met de uitvoering van de door hen gekozen nummers. De directrice, die irt de meest goede beteekenis van het woord voortdurend de eerste viool speelt, oogstte met de „sérénade d'aufrefois" een welverdiend applaus, terwijl de uitvoering van het „Ave Maria" van Gounod,met de mooie begeleiding van harmonium en piano een glanspunt van den avond was het ernstig, religieus karakter van dit altijd pakkende nummer, kwam door de uiting van de diepgevoelde beteekenis uitstekend tot zijn recht. Met „Kol Nidrey" bewees de cello solist, de heer O. Bekker, reeds een mooie schrede te hebben gezet op de baan van muzikaal talent, sprekende uit zijn technische vaardigheid en gevoel volle voordracht, waarvan hij met de uitvoering van „Berceuse" een spre kend bewijs gaf. Alles te samen genomen getuigen wij met voldoening, dat de kapel' met de uitvoering van gisterenavond zich van zeer gunstige zijde heeft doen kennnen en een indruk heeft gemaakt, die tot een druk bezoek zal aansporen. De liefhebbers van goede muziek vinden in het paviljoen „Wilhelmina" een heerlijke gelegenheid om zich een uurtje op aangename wijze te verpoo- zen. Gisteren viel de werkman K. op de fabriek der Kon. Maatsch. „de Schelde" van een 2 M. hooge stelling en had het ongeluk zich daarbij vrij ernstig aan het hoofd te kwetsen, waardoor opname in het St. Joseph Ziekenhuis noodig bleek. BLOEMENDAG „TEHUIS DER WEEZEN". Het doel dezer edele stichting be staat in het oprichten van Weeshuizen om de kinderen der Belgische, op het veld van eer gesneuvelde soldaten een degelijk onderkomen en onderricht te bezorgen. Niet alleen zullen daar opge nomen worden de weeskinderen dier helden, doch ook diegene die in het be zette gebied hunne ouders verloren hebben, als slachtoffers van den oor log. De opvoeding geschiedt met de strik te inachtneming der godsdienstbelijde nis of denkwijze der familiën. Het komiteit voor Nederland, geves tigd in Den Haag, heeft aan het hoofd ijverige personen die in de verschillen de steden van het land Bloemendagen, vertooningen en andere nuttige werken inrichten, om gelden voor dit edel doel te verzamelen. Reeds zijn er vijf Wees huizen in vollen bloei in België met de ondersteuning van het Nationaal Hulp en Voeding-Komiteit, voor een zesde is. men in onderhandeling getreden. VIII. Heb deernis; gij, die mij van schendig vuur zaagt gloeien, Die weer mij aan uw voet ziet blozen, om de boeien Waarin begeert mij ving E. J. Potgieter. Ds. Loos had de eenvoudige zielen doen beven en sidderen, den volgen den Zondagmorgen. En'den volgenden Maandagmorgen ging hij in dien geest voort in zijn gemeente. Hij zelf voe'ue zich ziekelijk in.zijn oordeel. Armen, die hem onder stand vroegen, wees hij met somberen blik af. Mocht hij de beproeving of be zoeking, die hen werd opgelegd eigen machtig doen eindigen Anderen, die troost en voorlichting behoefden, ver lieten hun strengen herder en leeraar, sommigen zuchtend, anderen twijfelend aan zijn waardigheid en kennis der waarheid. Tegen den middag meldde jachtopziener Valk zich bij hem aan. De oude huishoudster bracht hem tot aan de studeerkamer van zijn eerwaar de. De jachtopziener, met zijn buks aan den schouder en de groene, bepluimde muts in de hand, deed hem verschrikt opspringen. Toch noodigde hij hem binnen te ko men. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1