SPORT geld met 42.37 (verzonden uit Steen voorde, Frankrijk). 't Totaal bedrag is dus 1045.50 °r 21 gl. 42.37 gl. 1108.87 gl. en 200 frank. A. HANS, Badhuisstraat 28. Belgisch Athenaeum - Kring van Voordrachten. De Kring van Voordrachten vergadert Woensdag, 13 Juni te 2l/i uur 'in het gewone lokaal. Dagorde: 1. „De Oorlog. Pro et Con tra," studie door A. Delanghe, student der wetenschappelijke rhetorika. 2. „Les Caracteres du Romantisme," letterkundige studie door L. Walravens, student der Grieksch-Latijnsche Poësis. -Het onweer ging gisterenmiddag op een groot deel van Walcheren verge zeld van een hagelbui, waarbij groote stukken ijs neervielen. Van ernstige' ongelukken. hebben wij niets vernomen. Te Biggekerke werd een koe door den bliksem doodgeslagen, terwijl in een weide onder Koudekerke enkele boomen werden versplinterd. Van de lichtwachterswoning in de duinen wer den enkele pannen afgeslagen. Te Souburg sloeg de bliksem in de woning var, de wed. Clarisse onder Welzinge. Hoewel hij geen schade aan richtte, werd de vrouw aan haar voet, de dochter aan den arm geschroeid. Een meisje werd door den hevigen luchtdruk een eind weggeslingerd, maar kwam er overigens met den schrik af. Door een hevigp hagelbui werden aan de Abeele veel planten en bloemen vernield. Te Middelburg hebben gisteren de heeren H. C. Hofman, candidaat voor de Tweede Kamer en prof. Niermeijer uit Utrecht en mevrouw Baerveldt uit Amsterdam, hunne grieven tegen de aanhangige grondwetsherziening uit eengezet voor een goed gevulde zaal. De heer P. de Bree, openbaar onder wijzer, gaf toe dat met recht aan de linkerpartijen wordt verweten, dat zij het openbaar onderwijs voor het alge meen kiesrecht hebben verkocht, maar dat wil nog niet zeggen, dat debater daarom op den Atag-candidaat zal stemmen. Wel wordt van de zijde der Atag alles afgebroken, maar er wordt niet gezegd wat men positiefs zelf zal tot stand trachten te brengen. Waar spr. ook van deze zijde geen verbete ring van de positie der onderwijzers verwacht, zal hij hen niet steunen. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Midelburg der S.D.A.P. werd besloten alleen in het derde district een candidaat te stellen voor den gemeenteraad en wel den heer W. P. Cornelissen. Uit het kanaal bij de Winterstraat te Middelburg is gisteren opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, dat reeds tot ont binding was overgegaan. Volgens me dische verklaring heeft het jongentje geleefd. Bij Kon. besluit is toestemming ver leend aan A. zE. Hendrikse, burgemeester der gemeente Waterlandkerkje, om te IJzendijke te blijven wonen. Verder is met ingang van 1 Septem ber benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool te Deventer, W. C. Braat, te Goes. Door Ged. Staten is benoemd tot lid der commissie van aanslag voor de in komstenbelasting, standplaats Oostburg, de heer A. 1. Leenhouts te Retranche- ment, ter vervanging van den heer A. Luteijn Sr. te Schoondijke, wien met 1 Mei jl. eervol ontslag was verleend. De Nationale Bankvereeniging zal met 1 Juni a.s. overnemen het bedrijf der firma C. M. Bal, te Zierikzee, en met genoemden datum dit met haar kantoor aldaar vereenigen. Tot ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland, standplaats Ter Neuzen, is door Ged. Staten met ingang van 1 Augustus a.s. benpemd de heer P. L. Israel te Maastricht, tijdelijk inge nieur bij den rijkswaterstaat aldaar. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Beroepen te Sliedrecht ds. B. Meijer te Ierseke. De heer J. Mulder, vroeger officier bij de stoomvaart-maatschappij „Zee land", thans leeraar in de Engeische taal aan het Willem Lodewijk gymnasium te Groningen, is met ingang van 1 Sep tember ook benoemd tot leeraar aan de Christ. H. B. schooi met 5 jarigen cursus te Groningen. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden terecltf M. T., uit Vlissin- gen, die in verzet was gekomen van 'n vonnis van de rechtbank waarbij hij wegens vervoer van aardappelen ver oordeeld is tot 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Waar in deze zaken een ander licht is opgegaan door hetgeen daarover in de Eerste Kamer gezegd is, meende de officier van justitie, mr. baron van der Feltz, ontslag van rechtsvervolging te moeten eischen. De Hooge Raad heeft gisteren niet- ontvankelijk verklaard het verzoek van j. van der M., te Vlissingen om her ziening van een arrest van het Hof te 's Gravenhage van 17 Januari, waarbij hij tot 2 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens het als ambtenaar van een openbare instelling van vervoer zich wederrechtelijk toeëigenen van gelds waarde, gesloten in een aan die instelling toevertrouwden brief. SCHIETEN. Nationale Stedenwedstrijd. De uitslag van de eerste ronde was le Haarlem 1880 punten, 2e Amster dam 1851 punten, 3e Rotterdam 1818 punten, 4e Groningen 1809 punten, 5e Dordrecht 1804 punten, 6e Den Haag 1782 punten, 7e Breda 1762 punten, 8e Utrecht 1701 punten, 9e Baarn 1699 punten, en 10e Vlissingen 1692 punten. De 2e ronde zal a.s. Zondag plaats hebben. WAAR MEN STRIJDT... Men schrijft ons van Belgische zijde Nu leven we, ware 't mogelijk, nog meer dan anders met onze gedachten in 't eigen land... Op een klein hoekje van Vlaanderen werd thans de aandacht der gansche wereld gevestigd. We hebben het zoo gekend in al zijn welvaart, zijn vrede, zijn schoonheid, het heuvelland tus- schen Ieperen en de Leie, de hoogten en dalen van Kemmel, Meesen, Wyt- schate, Ploegsteert... In een stadje der Leie gingen we ter school en op een verlofdag trokken we gaarne 't blijde wonnige gewest in. Te Wervick, een ander plaatsje aan dezelfde rivier, ston den we bij 't graf van een vriend. Op den Kemmelberg hebben we gewandeld en genoten. Ieperen beschreven we dik wijls om zijn pracht, historie en legen den. Maar wie had vermoed, dat we nog over die streek als oorlogsterrein zou den schrijven Een eigenaardig hoekje was 't ook om zijn taal. Het oude graafschap Vlaanderen, dat zich eveneens voor 'n groot deel over 't Noorden van 't tegenwoordig Frank rijk uitstrekte, bestond uit een gebied, waar men Vlaamsch sprak, en een an der waar Waalsch de taal was. Dat Waalsch-Vlaanderen, de streek waar o.a. Rijsel en Arras liggen, behoort nu aan Frankrijk. Toch ligt nog een klein stuk van Waalsch-Vlaanderen in Bel gië, en het is daar waar men thans strijdt, 't is 't land van Meesen, Wyt- schate, Ploegsteert, Waasten. Men kan evengoed zeggen Messines, en Warne- ton, en voor Komen, Commines. Streng afgescheiden is de taalgrens niet. In hetzelfde dorp spreekt deza familie Waalsch, en die Vlaamsch. Velen sp.e- ken 't beiden.... Ruzie om de taal heerschte er niet en daar toonde het volk, hoe zonen van 't zelfde land, of schoon verschillend van taal, eendrach tig en broederlijk samen kunnen leven, eerbiedigend eikaars spraak en rechten. En zoo moeten ook dzor.ei van Bel gië, Walen en Vlamingen, gelouterd door dezelfde beproeving, het geza menlijk lijden, eensgezin i naast en met elkander in 't eigen 'and nonen Zeven mannen zijn naar Berlijn ge weest, om den vijand bescherming te vragen voor de Vlamingen. De Vlamin gen stuurden hen niet. De Vlamingen hebben verachting voor zulk een han delwijze. De Vlamingen knielen niet voor hen, die hun land in een zee van jammer en onheil sleurden, ze kussen de hand niet, die den dolk plofte in 't jong, schoon lichaam van duizenden Belgische broederen, in 't hart ook van duizenden moeders, wier leven nu ge broken is door smart. We zullen al onze rechten winnen door eigen kracht, 't Eerste recht, dat Duitschland jegens ons herstellen kan, is... België voor goed te verlaten. Berlijn huichelt als het van sympa thie voor Vlaanderen spreekt. Wij wil len die sympathie niet. Duitschland ziet in die zeven mannen en hun kleinen aanhang niets dan werktuigen, om de Beigen te verdeelen en te verzwakken. Ook sommige Hollandsche bladen schrijven in vollen ernst over het gedoe dier verraders en over Duitsche sympa thie voor Vlaanderen. Zijn ze dan doof voor 't geschrei der slachtoffers van Duitsche 'tyrannie Waarom ik hierover uitweid Omdat ik aan het hoekje denk, waar nu gestre den wordt en drie dorpen bevrijd wer den... Sommige bladen stellen het voor of die heeren, welke Duitschland's hulp begeeren en inroepen, om een geheel afgescheiden Vlaanderen te stichten, een grooten aanhang in ons land vin den. Men noemt die mannen activisten. Welnu, de partij der activisten is mi niem. En hoe zou 't anders kunnen?... Wij zullen dat met een vergelijking duidelijker maken. Stel u Vlissingen voor op een mooi- en herfstdag. De werf dreunt van den vredesarbeid, 't gedaver der machines, het geronk der raderen, 't geklop der hamers. De huismoeders zijn thuis aan 't werk, de kiflderen zitten in school. Karren en wagens rijden door de stra ten. Winkeliers gerieven achter hun toonbank de klanten. Overal in de stad heerscht .nog vrede, 't Is waar, onrust is er... en men vraagt wat de toekomst brengen zal. Elders in 't land woedt de oorlog en hij nadert, maar toch blijft de hoop, dat de vijand nog weggesla gen zal worden of een anderen weg kiezen «noet. Maar eensklaps klinkt de kreet „Ze zijn daar 1" En troepen rukken aan... laten we zeggen uit de richting Koudekerke. Niemand heeft hun iets misdaan. Maar toch werpen ze brandpastille s in de huizen en in korten tijd staan de Kerk hoflaan en de Badhuisstraat in lichte laaie. De bewoners willen vluchten.... Maar de vijand jaagt hen voor zijn troepen... Sommigen die toch heen snellen, worden neergeschoten.Voor de soldaten marcheert een levend schild mannen, vrouwen, ook kinderen. Allen heffen de handen opwaarts... Zoo is t bevel En mochten daar in 't hart der stad nog eens tegenstanders zijn, dan kunnen ze toch op 't eigen volk of de bondgenooten niet vuren. De groote bende trekt door de Walstraat... Pa trouilles echter slaan links en rechts in, schieten door de ramen, jagen aldus het an«stige volk naar de kelders. De 'stad is bezet... Burgemeester, wethouders en andere notabelen wor den op 't raadhuis om beurten als gij zelaars gevangen gezet.... Hun leven moet een borg zijn voor de rust in ae stad. Is er ergens een wanhopige, een overmoedige, een waanzinnige, die een soldaat vermoordt, dan worden gijze laars gefusileerd. Ondertussehen gaan officieren door de straten.... Met krijt schrijven ze op alle deuren cijfers; zoo veel man moet hier ingekwartierd wor den. .De soldaten nestelen zich in uw woning, spelen den baas, slachten een kip in uw salon, reinigen hun laarzen met een gordijn of een beddesprei.... De vijand eischt een zware schatting, bijv. 100 duizend gulden. Binnen 24 uren moet het geld er zijn... Hij bestelt wijn, sigaren, hooi, levensmiddelen, al les op kosten der gemeente. Tal van families moeten hun dak verlaten. De commandantur legt beslag op hun wo- nin" voor bureelen, casino, kwartier van" officieren enz. Een onvoorzichtig woord, achterdocht van een overste... en vaders, echtgenooten moeten heen in ^vangenschap. Een opschudding hier of daar... of enkele burgers juichen een vliegtuig toe... of geven gevangenen wat voedsel... en de stad wordt vijf da- gen gestraft om kort na 't middaguur alle verkeer te schorsen, en de huizen te sluiten, als er geen zware boete bij komt. En nu twee jaar lang een stelsel van uitzuiging, van verdrukking.... De vijand doet zich haten... Bijvoorbeeld, ge ontvangt een briefje, van uw zoon, die soldaat is... Het komt uit... boete of gevangenisstraf of beide. Ge wilt een ziek familielid bezoeken, te Souburg, te Koudekerke, buiten de commandatuur. Men weigert een pas. Ge gaat in stilte en... wordt gesnapt. Gevangenisstraf, boete, verbanning zelfs. Uw broer, uw man moet aangehouden worden üij verbergt hem. 't Komt uit... Boete ook voor u, gevangenisstraf... Gij hadt uw broeder, uw man moeten verraden. Iemand schrijft een brief en wil dien laten smokkelen... Er staan wat militai re bijzonderheden in. De brief valt in handen van den vijand... De schrijver is een spion en wordt in 't Arsênaal of o-inds aan ae duinen of elders op een vroegen morgen doodgeschoten en de vrouw krijgt later een pakje met zijn kleeren, zijn horloge en andere kleinrg- .heden... De vijand heeft werklieden noodig... Hij neemt de mannen en jongelingen en voert ze als slaven mee, naar Duitsch land, naar Frankrijk, of naar de kust, om er stellingen te maken, waarop straks eigen broederen kunnen vallen en sterven... ,De bezetter haalt de machines uit de fabrieken, 't koper uit uw huizen, de voorraden uit uw kelder. Iemand snijdt een telefoondraad af, maar blijft onbe kend... De gemeente, dus gij, inwoners, moet daarom 10.000 gulden of meer boete betalen. O, neen, de lijst is nog niet vol. Zoo konden we nog verder schetsen, wat bezetting is. En zoo ging het en wij konden data en namen noemen in België.... ook in het oord, waarover we nu schrij ven. bijv. te Rousselare, Rumbeke, Gits, Ledegem, enz. Maar de vijand ziet zijn plannen in duigen vallen. De droom van overheer- sching en groote zegepraal is uit. En de bezetter moet zijn tactiek veran deren. Hij heeft geen hoop meer, het land, dat hij nu verdrukt, te behouden, maar hij wil het verzwakken door er verdeeldheid te zaaien. Eensklaps geett hij zich uit als de beschermer van een deel der natie; Maar gij hebt het aan den lijve on dervonden, wat de bescherming betee- kent. Zoudt gij aan deze sympathie ge- looven, zoudt gij uw tiran de hand rei- ken Neen .En de Vlamingen doen het ook niet. De Duitschers willen verdeeldheid brengen tusschen Vlamingen en Wa len Een handjevol verraders steunen hen Maar 't Vlaamsche volk blijft met de Waalsche broederen getrouw aan den vorst en verbeidt de verlossing, zoo als het door zijn leiders uit bezet Bel gië onlangs zoo fier tot den rijkskanse lier heeft verklaard. Een vrij, onver deeld België I is de leus. Men had over die activisten moeten zwijgen, tot de stonde der verantwoording kwam. Wii zouden hierover zelfs met schrij ven, ware 't niet, dat in Nederland op dit 'punt misverstand heerscht. We hebben willen aantoonen, dat die z e groote activistische beweging niet van t volk uitgaat, doch alleen van een kleine groep die zich Raad van Vlaanderen noemt, maar door 't Vlaam sche volk daartoe geen mandaat kreeg. Dat ook hebben Vlaamsche leiders in fiere taal den rijkskanselier verklaard. In Holland wordt veel meer over die anti-nationale beweging geschreven dan in Belgie. Wat de activisten met de Duitschers tot stand brachten, valt zoodra de be zetting ophoudt. Dan zullen de Belgen onder elkaar de noodige hervormingen invoeren. Gapsche Vlaanderen met geheel Wallonië staat trouw om zijn vorst, om Albertus, die in dezen moeilijken tijd den eenigen juisten weg wijst. En dit nog moet ons van 't harte, bommige Hollandsche bladen die zoo ijskoud neutraal waren, waar 't België's verdrukking gold, schreven in 't geheel niet neutraal over die Duitsche manoeu vres jegens Vlaanderen en hielpen een kleine zaak geweldig opblazen. Ja, ik ben ver van leperen afgedwaald. Maar het hoekje waar Vlaamsch en Waalsch elkaar raakt, bracht me er toe. Nu een volgende maal kunnen we dat oord eens nader beschrijven. Vlaanderen krijgt zijn volle rechten, maar wij willen geen universiteit met Belgisch bloed bespat, wij willen geen hulp van hem, die dezen oorlog begon met schandelijk verraad jegens een klein weerloos land. Duitschiand heeft in België slechts haat gezaaid. Maar uit bloed en tranen rijst een vrij, kloek BeIg^- A. HANS. OS OORLOF DE TOESTAND. In zijn boodschap aan de Russische ïegeering heeft president Wilson het oorlogsdoel der Vereenigde Staten nog eens uiteengezet. De president is geen voorstander van den terugkeer naar den vroegeren toestand van den gewa- penden vrede *i het machts-evenwicht der mogendheden. Er moet een staten bond komen. De Vereenigde Staten, zegt president Wilson, strijden voor de vrijheid der volken. De Amerikaansche eischen zijn Geen volk mag onder een heerschapDij gesteld worden, waaron der het niet wenscht te leven. Geen grondgebied zal in andere handen overgaan tenzij om de bewoners hun vrijheid te hergeven. Er zal geen scha deloosstelling geëischt worden, behalve tot herstel van gepleegd onrecht. Men ziet dat de president eenig voorbehoud maakt ten aanzien van de algemeen verbreide formule „geen inlijving en geen schadeloosstelling", die overigens nog ai rekbaar is. Van de fronten is geen belangrijk nieuws. Na den aanval der Engelschen ten zuiden van Yperen is een Duitsche tegenaanval gevolgd, zonder succes evenwel. Evenals bij vorige offensieven heb ben ook thans na het groote gevecht tusschen het tweede Britsche en het tweede Duitsche legercorps, 't welk in de Londensche berichten de slag van Messines genoemd wordt aanvallen en tegenaanvallen elkaar afgewisseld en een heen en weer golven van den strijd veroorzaakt. De Duitschers stel den krachtige pogingen in 't werk, om de Britten uit hun nieuwe stellingen in den sector beneden Yperen te verdrij ven. St. Yves, dat /in een Haig-bericht ais het meest zuidelijke .punt van deze tegenaanvallen wordt aangeduid, ligt vlak benoorden het Ploegsteert-bosch en onder de Douve-beek. Duitsche bat terijen, in het zuidoosten bij Rijssel op gesteld, namen door flankeerend vuur aan den strijd deei. De Engelschen wis ten zich echter overal in de door hen veroverde posities te handhaven. Op het gedeelte van het front tus schen La Bassée en Lens werden de krijgsverrichtingen eveneens voortge zet. De Britsche troepen maakten vor deringen bij de Souchez-beek, terwijl hun aanvallen tusschen Fresnoy en de Scarpe, volgens een Duitsch officieel bericht, vruchteloos waren. Van de Noordzee, waar flankvuur van Engelsche oorlogsschepen en zelfs een onderneming op grootere schaal tegen de Vlaamsche havenplaatsen ver wacht wordt, loopt het front over Dix- muiden langs het Yser-kanaal door vlak land tot bij Yperen. Dan volgt de nieuwe linie op het terrein van den jongsten slag en loopt verder in matige kromming Westwaarts van R-ijssei.over Fromelles naar het La Bassée-kanaal, om zich bij het Atreeht-front aan te sluiten. De Italianen hebben hun offensief weder hervat. Het bericht van de „Times" over de komst van een militaire Oostenrijksche vredesdeputatie .in Rusland dwars door 't front wordt te Weenen van officieele zijde tegengesproken. Een draadloos telegram van den Duitschen opperbevelhebber aan 't Russische le ger met een aanbod van een wapen stilstand, valt bij den Russischen Raad van Arbeiders niet in den smaak en ook deze vredespoging heeft weinig kans van slagen. De Italianen hebben de stad Janina, de hoofdstad van Epirus, bezet. Daar dit gebied na den oorlog tegen de Tur ken aan Griekenland werd toegewezen, zal de Grieksche regeéring tegen den Italiaanschen bezettingslust protestee ren. Tot een krachtiger actie is Grie kenland niet meer in staat. DE STRIJD IN VLAANDEREN. Van Engelsche zijde De geschutstrijd op het front in Vlaanderen blijft levendig. De Duitsche troepen hebben nieuwe kanonnen aan gevoerd en zijn bezig hun grof geschut opnieuw te groepeeren. Wij krij#en 00| meer kanonnen in stelling en hebben bovendien een betere positie «n waar neming dan de vijand r" Van Duitsche zijde In het vak van Wytschaete is er seen beweging meer in den Engelschen fan- val Daarentegen breidde de werkzaam- hoi v!an Sescllut zich over geheel het Vlaamsche front tot in de duinen uit. De Duitsche artillerie bond overal S1®*" strijd aan. Ze deed vijan- clelijke batterijen ibij Yperen verstom men De Engilschef bleven de plaat sen Wervioq, Warneton en Deulemont met stukken van zwaar kaliber ver woesten. Waar de Engelschen met pa- troeljes of verkenningsafdeetingen !er sterkte van een compagnie probeerden op te breken, werden ze overal afse- tTw' b'V' u," fW' van Hollebeke, ten W. van Wanbeke, en aan weers zijden van de Douve. De aanval op de steenbakkerij bewesten Warneton, die m Juni, s avonds om zeven uur met vrij sterke afdeelingen werd bewerk stelligd,zonk onder de ernstigste verlie zen voor de Engelschen ineen. Op verschillende punten werden aan vallen in de kiem gesmoord. Op andere kwamen de Engelschen wel uit de afsen en gedeeltelijk na mijnont- ploffmgen ook in $Je voorste linies der Duitschers, maar daar werden ze op staanden voet weer uitgeworpen. DE TOESTAND AAN HET BELGISCHE FRONT. ,i„RDU?fr'l biizondere correspondent bij n troepen in Frankrijk seint De toestand langs het front van het kleine kleine stukje van België, dat wij hlhhï. lr-«erfst van 1914 heroverd hebben, blijft er een van zeer groote bedrijvigheid. Er hebben hevige artillerie- gevechten plaats. De Duitschers toonen zich met onmiddellijk geneigd de infan- terie-aanvallen van Vrijdagavond te her vatten, welke hun zóo duur te staan kwamen. Zij hebben echter een aantal nieuwe kanonnen in stelling gebracht en ver plaatsen hun zwaar geschut, en daar wij ook meer kanonnen in stelling bren gen en thans overal aan deze linie het voordeel van betere positie en obser vatie-punten hebben, zal de artillerie- strijd voortaan op andere wijze gevoerd Yperen 06 °ude stellinS bii Onder de gevangenen heerscht veel ontstemming over de manier, waarop de i ruisen het aan andere troepen over- laten om het zwaarste deel van den strijd op zich te nemén. Aan het front van den aanval op 7 Juni kon men divisies uit vele deelen van het rijk vinden, maar Vau „deze divisies was slechts één geheel Pruisisch en een andere ten deele De Saksers deelden met de Beie ren de taak tusschen de Pruisische en Britsche bajonetten te staan. UIT HET LAND VAN LUIK. Het ziet er voor de bewoners van deze streek hoe langer hoe treuriger uit. Voor allen, die niet tegen bijna on bereikbare prijzen levensmiddelen kun nen koopen, blijft er niets anders over dan de 3 ons brood en de soep, die ze gaan halen. Vooral voor de mijnwer kers is de voeding onvoldoende. Er blii- vféger dan ^10e langer hoe meer iDoor de zorg van de Nederlandsche Lomnussie kwam er om de paar we ken een aanvulling brood. De laatste zendingen in Luik, Bressoux, Herstal en Vise waren echter van dien aard, dat het brood niet eetbaar was. 't Leek een vloeibare trekkerige massa, die aan el kaar hing. Waar dit aan te wijten is schijnt nog niet uitgemaakt. Bij de bak kers moet de schuld niet liggen. In elk geval zijn de gemeenten, die dit brood vooruit moeten betalen, de dupe van de historie en hebben ze vooreerst het brood afbesteld. Naar we vernemen is een commissie van deskundigen naar Luik om de zaak te onderzoeken Nog hoorden we, dat brood, dat hier in Limburg aan de mijnwerkers als sup plement zou verstrekt worden en ge bakken was uit meel, bestemd voor den uitvoer naar België, niet eetbaar was. MAJOOR MORAHT OVER HET NIEUWE ENGELSCHE OFFENSIEF. '?,yer '5' nieu'we Engelsche offensief in Vlaanderen, schrijft de bekende mili taire medewerker van de „Deutsche Tageszeitung", majoor Moratli, liet na volgende Dat onze tegenstanders na het mislukken van hun eerste groote voorjaarsoffensief van dit jaar niet zou den ophouden met hunnen aanvalsoor log tegen onze stellingen in Vlaanderen en Frankrijk, liet zich voorzien. De hoogste legerleiding heeft hiermee van meet af rekening gehouden, want thans worden onze tegenstanders door geheel andere oorzaken tot groote onderne mingen gedreven, dan vroeger het ge- p?r„Wm'r Jerw;j' na de gevechten in'de jaren 1915 en 1916 telkens 'n gevechts pauze van verscheiden maanden intrad, gedurende welke de vijand zich met nieuwe plannen bezig hield, omdat de oude mm of meer mislukt waren, heeft hij thans geen tijd te verliezen. De duikboot-oorlog heeft hem in den rug te pakken, en ofschoon deze de legers nog met rechtstreeks treft, laat hS hém efw g* °P de bevolking der beide Westelijke landen gevoelen". EEN ENGELSCHE BESCHOUWING. De militaire medewerker van de Ti mes schrijft in zijn beschouwing over de overwinning van Meessen „Aan de Duitscl •opgedischt, dat I dufkbootoorlo» o| zou hebben gekre vrachte voordeel de vijandschap dl en andere belangrl zich dan ook sil heeft gehaald. Het verwachte fer uitgebleven, schers nog steed] de verzekering kunnen sommigen! Duitsche oppercof degedeeld, dat En] met Duitschland den heeft. Verder werd del maakt, dat wij bijl <met het verschietl reserves, welke wl ter hadden opgezd raad spoedig zou De verdedigers! van Meessen zulll illusie wel niet o] len, en ofschoon amateurtjes zijn bl den landoorlog, zl langzamerhand tel er op ieder punl voor staan, dan d| Wij begrijpen der Duitschers, wolken te verheffel hebben hem daarl ven. Hij en Lude] veldtocht in het het bevel gineen delmatige generaal ve het opmaken I onjuiste rapportel ontdekken, waarin! maal honderddui] honderd kanonnen zij toch toegeven,] sterk te zijn als wl een bewijs van bl hei geheel gentf Falkenhayn en even goed opknap Wij bewonderen digheid waarmede] maar steeds verklf zen van drie tot dan zij inderdaad toch werkelijk g verklaringen vind optelling van on: liestijsten de waar huid, veronderstel het doel der Du nooit was. Wij ku ten, en dan moetf heid brandmerken, wij de toelichting een later tijdstip thans op veel inte| voeren dan zij." TOESPRAAK \t KEI De keizer heef] dedivisie onder Friedrich een redel zeiDe vijand wij overmachtige teel menschenmassa's i| Duitschen muur b] slissing komen. Zij vernietigd door de kracht van den Du gebouwd is uit st| sche stammen, dat vooral het gal heeft gevochten. I het O. als in het| bevonden waar vochten. Achter hl van het Duitsche De verwachting] vernietigd. Ik hoon den Heirscharen weest, Hij ook tot het einde za vasthouden aan dil Hij den oorlogswill ders willen brekeif Prins Eitel Friesl de keizer te ailej kan rekenen. DE DUITSCHE STOC De rol der Du eraten op de de conferentie is we aldus verneemt de Stockholm. Daar gen Duitschland aldus het blad, mo een forum iwordenl sche volk gedaagd sing, dat Duitschla| den wereldoorlog vooruit is gevallen der anti-Duitschgel conferentie te StocJ zen, dat de door vredesbemiddeling verplichting is tot vorming in den p sche opvattingen kringen. In zijn oi zitter der conferen heeft gedaan bij kingen, den Duit craten, en door lie de les, waarbij h volstrekt moet wc tot stand komen v, vrede tusschen Du Duitschland hee zijn oorlogsverklai log verklaard aan wereld. Deze over lijke vredesaanbod volg. Op zijn gron van vergelijk staa lijke democratie d

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2