DINSDAG 13 JUNI VROUWENBEWEGING SS& Jaargang iitgsveFirms F. VAK DE VELDE li., Kleine Karkt 58, Vlissinoen. Telefoon Interc. 10 Vsrschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieu ws Wo, 136 1917 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in't bezit eener gulden bij levens-py gulden bij dood ft jTÊ gulden bij verliest gulden bij verlies gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /||j||| lange ongeschikt-IJ door %|1|| van een hand, 11 van Bl||| van een M *"fi van eiken kerd tegen ongelukken voorU U heid tot werken B een ongeluk voet of oog een duim AU" wijsvinger fafw anderen vinger Oeze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl, Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam INLEVERRING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de vervallen broodkaarten over het tijdvak 4 tot en met 12 Juni 1917, voor zoover daaraan nog bons zijn be vestigd (met de bons waartegen dus geen brood werd gekocht), moeten worden ingeleverd ten Stadhui2e, op Woesdag 13 Juni 1917, van des voor- middags 9 uur tot des namiddags 3 uur dat op de achterzijde van iedere kaart de naam moet worden vermeld van hem, aan wien de kaart werd uit gereikt dat bovengenoemde inlevering ge schiedt door het werpen van deze kaar ten in de in de gang van het Stadhuis staande hiervoor bestemde mand dat verzuim dezer verplichting, on verminderd de daarop gestelde straf van eene hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste één duizend gulden, 'tengevolge kan hebben dat geene nieuwe broodkaarten worden uitgereikt. Vlissingen, 12 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. SCHIETOEFENINGEN ZWARE BATTERIJEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op een of meer der 12 Juni a.s. volgende dagen schietoefeningen zullen worden gehouden met de te Vlissingen aan den Scheldeoever opgestelde zware batte rijen, en dat telkens één uur vóór den aanvang eener oefening eene roode vlag halfstok oo den kerktoren zal worden geheschen, welke bij den aan vang der oefeningen voorgeheschen en na afloop neergehaald wordt noodigt voorts de ingezetenen uit om tijdens deze oefeningen ramen en vensters te openen. Vlissingen, 12 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Opening Staten Generaal. Ofschoon hieromtrent nog niets defi nitief is vastgesteld, zal toch, naar ver luidt, de nieuwe bijeenkomst der Staten Generaal op 28 dezer in vereenigde vergadering, zeer vermoedelijk niet door eene Commissie vanwege de Koningin maar door H.M. in persoon worden ge opend, in verband waarmede deze ver gadering dan zal gehouden worden in de Ridderzaal. De Kamerverkiezingen. Het Unie-Liberale „Vaderland" schrijft: Alle kiezers, voorstanders van de Grondwetsherziening, zullen overal, van welke kleur de Grondwetsherzienings man ook is, dezen met even veel ijver Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 13) —o— (JsilriiK rerliOWD Hij stond op den uitkijk, want bij de strenge, koude winterdagen en de heerschende werkloosheid traden de stroopers en hout- en wilddieven al tal rijker en driester op. Zoo Valk, weer op post? vroeg Rika. Valk tikte even aan den hoed. Zooals u ziet, juffrouw! antwoord de hij. En ben je nooit bang, dat ze 't op jou gemunt zullen hebben, om zoo'n lastigen dwarskijker uit den weg te ruimen In 't minst niet. Zij weten immers, dat er weer een andere voor in de plaats komt Bovendien vinden zij 't leuker als ze mij kunnen misleiden, dan wanneer ze 't wild ongestraft maar voor 't grijpen hebben. De dominé moest ze toch wel eens goed voorhou den, dat gestolen goed niet gedijt Hij lachte luid bij die gedachte. ja, zei Rika schertsend, maar ik geloof niet, dat die lui nu juist tot de trouwe kerkgangers behooren, en in de Kamer moeten helpen brengen, alsof zij met een geestverwant in den engeren zin des woord te doen hadden. En daarom moeten alle onze geestver wanten in den lande hunne stem gaan uitbrengen op den Grondwetsherzienings man, onverschillig of hij Van Wijnber gen of Ketelaar, De Beaufort of dr. de Visser, Troelstra of Van der Voort van Zijp, Fock of Bomans heet. De crisis aan oorlog. De benoeming van den opvolger van den heer Bosboom zal, naar het „Vad." verneemt, nog deze week plaats hebben. Ondeugdelijk regeeringsmeel. Het volgend telegram is aan den mi nister van landbouw, nijverheid en han del verzonden Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf vestigt de aandacht van Uwe Excellentie er op, dat de hoeda nigheid van het in de laatste dagen door sommige meelfabrieken afgeleverd re geeringsmeel, bestemd voor het bakken van bruin brood, zeer veel te wenschen overlaat. Het brood toch, van dit meel gebakken, gaat zeer spoedig tot bederf over en is dan niet meer voor mensche- lijk voedsel geschikt. Het hoofdbestuur verzoekt U onverwijld maatregelen te nemen. De „Eemdijk" Ter beurze is door van Soileveld, van der Meer en van Hattum's stoom vaartmaatschappij te Rotterdam, telegra fisch bericht ontvangen, dat ook de andere boot, waarin zich de eerste offi cier en 10 man van de „Eemdijk" be vonden, behouden te Baltasound op de Shetlands-eilanden is aangekomen. De geheele equipage is nu behouden aan gekomen. Gistermiddag is hier te lande nog officieel bericht ontvangen, dat een Duitsche duikboot de „Eemdijk" tot zinken heeft gebracht dat de boot met den kapitein en elf man Zaterdagavond te Larwick, de tweede met de overige leden van de bemanning te Baltasound is geland, en verder, dat de geheele bemanning op weg was naar Londen. Nederlandsch schoenerschip getorpedeerd. Het schoenerschip van de Zeevaart maatschappij „Groningen" te Groningen, op reis van Havre naar Lissabon, is in het Engelsche Kanaal getorpedeerd. De kapitein en de bemanning zijn te Paim- pol (Bretanje) geland. Landstorm jaarklasse 1902 en 1903. De minister van oorlog heeft bepaald, dat op 10 juli voor den landstorm moe ten worden ingeschreven zonder daartoe te behooren, bedoeld in art. i van het Kon. besluit van 12 April 1917 (Stbld. no. 285), voor zooveel zij zijn geboren in 1883 en 1882. De keuring voor deze jaarklasse 1903 en 1902 zal vermoedelijk plaats hebben in juli en Augustus, ein digende 25 Augustus. gaven ze op zijn woorden acht, zoo,zou onze jachtopziener overbodig worden Toch niet, juffrouw antwoordde Valk, ik zou dan alleen een mooier werkkring hebben. Hoezoo vroeg Charles, die zich ,nu ook in 't gesprek mengde. Wel, mijnheer, zei Valk, terwijl zij met hun drieën opwandelden door het bosch, ik zou dan alleen jagermeester voor mijn heer zijn, die nimmer zooveel hazen, konijnen en patrijzen aan tafel zou kunnen nuttigen al waren er ook nog zoo'n groot aantal gasten aange zeten. Dus vanzelf zouden niet alleen de dominé, dokter, notaris en school meester van tijd tot tijd eens een lang oor krijgen, maar ook eens arme drom mels uit 't dorp, die (Jan niet meer noo- dig hadden te stroopen Zoo redeneerde hij door, tot ze op een open plek kwamen, waar Valk plotseling stilstond en zijn geweer wil de aanleggen. Charles weerhield hem. Hij vroeg, of hij eens mocht schieten. Lachend bood Valk hem 't geweer aan. Zij waren dicht bij zijn woning. Charles legde aan en mikte. Rika stond met Valk eenigs- zins ter zijde. Beiden stonden in af wachting met een spottend lachje om de lippen. Een drietal konijntjes speel de op vijftig meters afstand, onbewust van 't dreigend gevaar. De twee toe schouwers dachten vast, dat de nieuwe Zeep. De directie van het rijks centraal ad ministratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft de aandacht der gemeentebesturen erop gevestigd, dat pensions, hotels, eethuizen, coöpe ratieve keukens, vacantiekolonies, zie- keninrichtingen, gestichten, huizen van bewaring, gevangenissen, industrieën, enz. geen zachte zeep door hun tus- schenkomst mogen ontvangen. Voor deze inrichtingen wordt de z.g. industrie-zeep beschikbaar gesteld, welke hare hoofden rechtstreeks kunnen be stellen bij een der fabrikanten, aange sloten bij de vereeniging van fabrikanten van zachte zeep. De directie verzoekt de gemeentebe sturen den voorraad zeep in de gemeente aanwezig op 18 dezer op te nemen en haar voor 20 dezer daarvan mededeeling te doen. Onze scheepvaart. Op 10 Juni zijn te Rotterdam aange komen de volgende stoomschepen „De Waaldijk" van de Holl. Amerikalijn, van New-York, met 159.912 bushels tarwe en 41.145 zakken meel voor de Ned. Regeering; „De Terschelling", van de Rott. Lloyd, van New-York (Vigo) met een volle lading maisde „Sliedrecht", van de Stoomvaartmpij. „De Maas" (Phs. van Ommeren) van Baltimore met 161.000 bushels mais, voor de Ned. Re geering. Te Amsterdam zijn aangekomen de stoomschepen „Calypso" van K. N. S. M., van New-York, met 106.048 bushels haver, „Atlas" van dezelfde Mpij. van New-York met 15576 zak lijnkoeken voor de Ned. Regeering; de stoomschepen „Nias", „Billiton" en „Sumatra" van de stoomvaartmpij. „Nederland" allen van Java met stukgoederen. En op 11 Juni te Amsterdam het stoomschip „Amor" van de K. N. S. M. van Baltimore met 154.800 bushels ha ver voor de Ned. Regeering. Begrafenis Belgisch officier. Onder groote belangstelling'.is gisteren op de Algemeene begraafplaats te 's Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van den eersten luite nant der vesting-artillerie van het Bel gische leger Dubois d'Enghien. Op de begraafplaats bevonden zich, behalve vele Belgen en eenige geïnter neerde Belgische mindere militairen, de Belgische generaals Dossin, Van Hyfte, Mascart, Cuvelier, de Schepper en de Jamblinnes de Bioux, een deputatie van de Société d'officiers pensionnes. Verder bewezen veie Nederlandsche officieren, inzonderheid van het wapen der artil lerie, hun ontslapen Belgischen wapen makker de laatste eer. Onder hen waren generaal Onnen, hoofd van inferneering, met twee hem toegevoegde officieren, kolonel de Ridder, plaatselijk comman dant te 's Gravenhage, met zijn adju- dent, overste graaf Dumonceau, com mandant van de brigade grenadiers en jagers, met zijn adjudant, overste Laats- man als vertegenwoordiger van den ge neraal inspecteur der vesting-artiilerie en overste Logger. a a schutter de diertjes slechts schrik in- niaats van doodend lood in 't lijf zou jagen. Charles trok den haan over. Een schot weerklonk -en met een pijnlijken gil wierp hij 't wapen .neer. Rika zag doodsbleek en staarde maar aldoor op 't struikgewas, alsof zij er iets bijzon ders ontwaarde. Eerst later lette zij op Charles, die aan den rechterschouder gewond was en door Valk een voorloo- pig verband werd gelegd. Eerst meende de jachtopziener, dat de kwetsuur door den schok en de on handigheid van den amateur-jager ont stond, doch spoedig bemerkte hij, dat de schouder bij den bovenarm door een revolverkogel moest zijn geschramd. Hij begreep nu tevens, dat niet de echo, maar degelijk 't geluid van een tweede schot bijna gelijktijdig zijn oor trof. Snel wierp hij 't geweer aan den schouder en ijlde 't bosch in, om den dader op te sporen, 't Was gelukkig slechts een schram, bijna een misschot, doch de juffrouw scheen haast door 'n voorzeggenden geest bezield' geweest te zijn. Want het stond bij Valk vast, dat de ongeoefende hand van den bandiet op hem had gericht. Waarom ook op een vreemde 'f Zoekend oog van Valk bespeurde niemand en hij keerde op zijn schreden Toen de rouwstoet, voorafgegaan door vier hoornblazers van de vestingartil lerie, de treurmuziek spelende Konink lijke Militaire Kapel en een detache ment vesting-artillerie onder commando van kapitein Wijtema, het kerkhof kwam oprijden, terwijl Nederlandsche en Bel gische officieren dienst deden als slip- pendragers, gaf een vuurpeleton een salvo af over den rouwwagen, welke gevolgd werd door een aantal geïnter neerden, die bloemen en kransen droe gen, den doode gewijd door Belgische geïnterneerde officieren uit verschillende plaatsen van ons land. Aan de groeve herdacht majoor Der- mul, sprekende uit naam van het geheele Belgische leger, den overledene als een uitmuntend troepenofficier, die slacht offer werd van zijn plicht en wiens borst liet Leopoldskruis en het Oorlogskruis sierden. Zijn nagedachtenis zal onder zijn kameraden blijven voortleven als die van een dapper man, die kalm en vastberaden wist te sterven, zooals een waar soldaat betaamt. Militaire oefeningen bij onweer. In de nadere berichten over het on geval aan 22 militairen nabij Assen overkomen, wordt gemeld, dat zij, toen de bliksem in den troep sloeg, zich aan het oefenen waren. De „Asser Crt." meldt daarover het volgende: Zaterdagmorgen omstreeks 10ys uur stond, tijdens het korte onweer, een klasse recruten van het depot alhier op Baggelhuizen opgesteld, om de eerste beginselen van het voetballen (het weg trappen van den bal) te oefenen. De mannen (22 in getal) waren daartoe in een grooten kring opgesteld en moesten den bal, wanneer deze in hun nabijheid kwam, wegtrappen. Plotseling flitste een bliksemstraal door het luchtruim en sloeg in hun midden. Alle 22 militairen sloegen tegen den grond, terwijl één hunner, nog slechts kort onder de wa penen, door den bliksem bleek getroffen te zijn. De man had een diepe hoofd wonde, terwijl de plaats waar hij ge staan had, was opgewoeld. Blijkbaar was de bliksem op zijn hoofd ingeslagen. De man was onmiddellijk dood. Het „N. v. d. D." maakt naar aan leiding hiervan de volgende opmerking ledereen weet, zelfs de dieren voelen bij instinct, dat het bij onweer op een open vlakte gevaarlijk is. Indien de hierboven gegeven voorstelling juist is, komt het ons onbegrijpelijk voor, dat de leider van aen troep zijn mannen aan dit gevaar noodeloos waagde. Overplaatsing naar de Koninklijke Marechaussée. In den vervolge zullen ook landstorm- plichtigen naar het wapen der Kon. Marechaussee kunnen overgaan. Daartoe moeten zij ongehuwd, ten minste 1.655 M. lang en niet jonger dan 20 jaar zijn en een werkelijken dienst volbracht hebben van ten minste 18 maanden bij een bereden wapen. De eerste verbintenis moet geschieden voor 6 jaar. Er moet op gerekend wor den, dat vóór het einde van de eerste 6 jaren dienst bij de marechaussee terug. Onderwijl Charles en Rika, redenee- rend over 't geval, dat in zijn gevolgen niets beteekende, hem wachtten, had den zij afgesproken, er haar vader niets van te vertellen en ook Valk werd die belofte afgedwongen. Kort langs de jachtopzienerswoning wandelden zij in de richting van „de Vossekuil". Valk liet ze niet zonder zijn geleide gaan. Aan de onveiligheid .nam hij zich vast voor een einde te maken. Rika bleef stil en bleek. Bij zijn laat ste woorden gleed onmerkbaar een glimlach om de lippen. Charles was buitengewoon blijmoe dig gestemd. De ontstelde trekken van 't kordate meisje, die anders zoo frisch en vroolijk waren, kregen voor hem groote beteekenis. Volgens hem had zij ha-ar liefde voor hem in dit oogenblik verraden. Dat ge loofde hij vast en gaarne. En in zijn ziel juichte hij om 't gebeurde. VU. Heilig, heilig zijn uw plichten, Gade en moeder, en hoe zoet Ja, vervullen ze uw gemoed, O, geen weelde, geen genoegen, Haalt bij 't zalig boezemzwoe- gen, Van dien reinen Hemelgloed Mr. W. Bilderdijk. slechts zelden gelegenheid zal bestaan om te huwen. Menschlievend hulpbetoon. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de gouden eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aanCharles Morell, geïnter neerd le luitenent-vliegenier van het Engelsche leger, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Noordzee, nabij het Wandelhoofd te Scheveningen, op 6 Mei 1917. Smokkelen met Duitsche schepen. Te Delfzijl heeft de militaire overheid krachtige maatregelen genomen, om het smokkelen aan boord van de in de haven liggende Duitsche schepen tegen te gaan. Het geheele haventerrein en de zee dijk om Delfzijl zijn thans voor allen, die niet van een toegangskaart voorzien zijn, afgesloten. Een militaire wacht, die in de havenloods gelegerd is, houdt dag en nacht toezicht. VLISSINGEN, 12 JUNI. Morgen, Woensdag zullen na 9,30 uur voorm. schietoefeningen plaats hebben met zware kustbatterijen alhier. Ieder zal wel doen, tijdens het schieten ramen en deuren open te zetten. Het begin en het einde der oefening wordt aangeduid door het hijschen en neerhalen van een roode viag op den St. Jacobstoren. In de gisteren gehouden vergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier werd met algemeene stemmen besloten de candidatuur-Van Raalte voor de Tweede Kamer te steunen, gezien het groote belang, dat ook de rechtsche groepen hebben bij het tot stand komen der in eerste lezing aangenomen Grond wetswijziging. Het genomen besluit is in overeen stemming met het het advies door het hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie ge geven aan de plaatselijke kiesvereni gingen om zooveel mogelijk de herkie zing van de aftredende Kamerleden te bevorderen. De opbrengst van den verkoop der bons ten bate van het steuncomité be droeg over de laatste week 54.25. Voor de Belgische krijgsgevangenen. In hartelijken dank ontvangen Van den heer N. N. (voor L. J.) 5 gl., Th. E., Oosterbeek, (tweede gift) 2.50 gl., den heer G. B., (maa'ndelijksche bij drage) 1 gl., van A. J. (voor Th.) 2.50 gl., Mej. E. 10 gl. Onlangs deelde ik de initialen eener inschrijvingslijst mee uit onbezet Bel gië. Het bedrag was 300 fr. Wegens de verordeningen op geldverzending kan de som slechts in gedeelten verzonden worden. Ik ontving nu de eerste hon derd frank, uitbetaald in Nederlandsch Reeds vroeg op den morgen vertrok Rika met haar neef per rijtuig naar W. Stevig trokken de vurige rossen aan, die gaarne de frissche buitenlucht op snoven na dagen opgesloten te zijn ge weest in den stal. Rustig klepperden de hoeven der dravende dieren tegen den hardbevroren grond. Rika sprak nog minder dan Charles, 't Zou voor 't eerst in haar leven zijn, dat zij de tribune beklom, ten einde in 't publiek een pleidooi te leveren voor 't goed recht der vrouw bij verkiezin gen, e,n om de huidige maatschappij- menschen aan te toonen, dat de tijd rijp is tot verloochening der verouderde traditie, als zou de vrouw minderwaar diger schepsel zijn dan de man. Voor haar was dit voornemen van groot gewicht en 't stemde haar tot nadenken. En de uitvoering ervan leek haar een reuzenwerk toe. Zouden die menschen door haar taal en voordracht geboeid zijn of haar -uitlachen Zou zij vrijuit kunnen spreken, of zou de stem beven Zouden behalve Charles nog anderen in debat treden Maar och, wat kan men er eigenlijk tegen inbren gen op goede gronden Wat -ga je van avond zegge,n, Charles vroeg ze opeens, en ze keek hem vol belangstelling aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1