NALE Co, If! MAANDAG 11 JUNI VROUWENBEWEGING roma wndrikstraat, 33. pingshuis, KlEGEÜS&ZQOl iNo. 135 55e Jaargang 1917 iifpgFirms l lil SE VELK Ir., Heine Markt 58, tflisÉp. ïelgfosn Inters. 10 Verschijnt dagelijks, yiigezenderd op Zondag in algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Bijk. TERNEUZEN. V 17. Kapitaal f5.000.00o, erzilveren Coupons s Bankpapieren en ding, en. :n na. edieten. ps Kluis-Inrichting, leuzen. Tel. no. 24. Lint, Amsterdam 133 (OP: HUIS in te richten, larkt. ^SE, Hobeinstr. 79 TTERDAM mt het bijzonder vaarden. Die van n zeer vrijgevig. i tot een telen een ontsto- kacht en VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48voor iedere regel meer 13 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in't bezit eener gulden bij levens-pï gulden bij dood gulden bij verlies J gulden bij verlies A (Ri <?1 gulden bij verlies ^6 f* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #ggS|gg lange ongeschild-*11 g door «§§ggg van een hand, van iglgg' vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voorU heid tot werken f een ongeluk y||U voet of oog Jl*#U een duim 1I#U wijsvinger £jtS anderen vinger Deze ultkeai'lng6n worden YEftDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeiuk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Koll. fllg. Verzek, Dank" tê Schiedam BEKENDMAKING. Verkiezing van leden van den Ge meenteraad. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend le. dat op Dinsdag 20 Juni e.k. de verkiezing zal plaats hebben voor ze ven leden van den Gemeenteraad, ter wijl de dagen der eventueel te houden stemming en herstemming zijn bepaald respectievelijk op 6 en 17 Juli d.a.v. en wel a. van drie leden in kiesdistrict no. I wegens periodieke aftreding der hee- ren M. Laernoes, G. van de Putte en A. Staverman b. van twee leden in het kiesdistrict no. II, wegens periodieke aftreding der heeren W. L. Huson en T. Manse c. van twee leden in kiesdistrict no. Ill, wegens periodieke aftreding van de heeren G. F. Lindeijer en J. de Meij 2e. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoonlijk kunnen ingeleverd worden op Dinsdag den 26 Juni e.k., van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bij den Burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgave zitting zal houden ten raadhuize en 3e. dat de lijsten voor bedoelde op gave van af heden tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten raadhuize (Griffie) Voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt: „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteekeningen van perso nen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblij ven, wordt gestraft "met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste .hon derd twintig gulden met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, ais bedoeld bij art. 51 heeft onderteekend." Vlissingen, den 11 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Onze Koningin. In een „Van-Dag-tot-Dag" in het „Hbl." schrijft Charles Boissevain Eer. woord van dankbaarheid en vreugde moet mij van 't hartOnze Ko ningin, het geliefd en geëerbiedigd sym bool van ons volksbestaan, die van haar geboorte af aan, het kind van Staat, de hoop van haar volk genoemd werd, is aan een groot gevaar ontkomen. Altijd rustig en eenvoudig ging zij, nadat de Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 12.) —o— (BaaraK têiMm) Heel eventjes kwam hij ten slotte nog terug op hun laatste gesprek, dat zoo'n heftig einde nam. Alsof de uitkeering in één som een uitgemaakte zaak was, merkte hij op, dat zijn omstandigheden nu toelieten, dat bedrag in Charles' zaak te laten. Hij zou dan evenals zijn vader commanditair vennoot worden. Zijn duifje kreeg bij hun huwelijk, dat weldra een voldongen feit zou zijn, een heel aardigen bruidschat mee. Eduard was voornemens binnen een dag of tien per auto een reisje naar De Vossenkuil te maken. Dan zou hij zijn Duifje eens laten bewonderen. Want zoo schoon als zijn beminde En dan volgde weer als bij den aan vang van zijn brief een vloed van woorden, die dienden om Duifje te ver heerlijken en blijk gaven, dat Eduard haar buitengewoon liefhad. Een brief van zijn ouders was in ge heel anderen toonaard. Zij hadden ver driet. Eduard zette zijn wii door en zij moesten zich daarin schikken. Duifje was wel een gevierde beauté en heel lief en aardig, maar haar ge trein-ontsporing bij Houten had plaats gehad, dadelijk naast gewonden knielen om hen te laven en te verbinden. Dus aanschouwde ons volk in haar volle kracht onze edele, flinke, doortastende Landsvrouwe en wij zijn overtuigd dat geheel haar volk ootmoedig dankbaar is voor haar redding uit groot gevaar. Hoe ontzettend zou onze smart zijn in dien iets ware overkomen aan haar.de teedere verstandige moeder van haar kind, de wijze, plichtgetrouwe moeder van haar volk. Steeds reizend en trek kend om in dezen tijd voi gevaren en bezwaren toe te zien en een oog in het zeii te houden, loopt Hare Majesteit natuurlijk meer kansen dan zij die stil en veilig thuis zitten. Maar bij waters nood, te midden van brandende veenen en overal waar gearbeid en geleden wordt zien wij haar eenvoudig en rustig, moed en hoop gevend optreden en het denkbeeld dat haar werkkracht geknot had kunnen worden is te pijnlijk voor woorden. Wij allen, die de Koningin van Ne derland dankbaar zijn voor haar voor beeld en leiding, welke zoo groote be weegkrachten ten goede zijn, wenschen haar echtgenoot, haar kind en haar volk van harte geluk met haar behoud. De vreugde en dankbaarheid zijn alge- Een dankbetuiging van H. M. de Koningin. De opperbevelhebber heeft de vol gende order gericht aan de land- en zeemacht Het heeft H. M. de Koningin, beant woordende een telegram van deelneming en gelukwensch door den opperbevel hebber, ook namens de land- en zee macht, tot Hoogstdezelve gericht naar aanleiding van den voor H. M. gunsti- gen afloop vau het spoorwegongeluk bij Schalkwijk, behaagd mij onder dank betuiging voor die gelukwenschen me de te deelen, dat H. M. geiuige mocht zijn van het reddingswerk, waarbij de medereizende militairen zich onder scheidden door hulpvaardige plichtsbe- betrachting. Het is mij een voorrecht deze uiting van H. M.'s tevredenheid ter kennis van de land- en zeemacht te brengen. De „Eemdijk" getorpedeerd. Het stoomschip „Eemdijk" van Solle- veld, van der Meer en van Hattum's stoomvaartmaatschappij te Rotterdam is getorpedeerd en gezonken. Een boot met den kapitein en II man is geland op de Shetland's-eilanden de andere boot was bij het afzenden van het bericht nog niet terecht. Gered zijn met kapi tein Swart de volgende leden van de bemanningHensen, Lageveen, Kat, Bruinsma, Smit, Rienks, Vink, Edenburg, Johnson en van der Wal. De „Eemdijk" een schip van 3048 bruto registerton, is ongeveer een jaar geleden, tegelijk met de „Rijndijk" ge torpedeerd, maar toen drijvende geble ven. Het stoomschip was ditmaal op de thuisreis van Amerika de lading bestond uit ongeveer 5000 ton rogge, haver en loof zou altijd een scheidsmuur tus- schen hen zijn. Later, als het te laat was, zou 't wel uitkomen, dat dit hu welijk nooit gelukkig kon zijn. Alleen dit goede was uit de ongelukkige ver bintenis voortgesproten, dat hij gere gelder leefde en dat in zijn hart geen plaats bleef voor haat of niid tegen Charles. Toen deze zich weer beneden in de bibliotheek bevond, behoefde hij niet lang op zijn nichtje te wachten. Met haar vader kwam zij binnen en vertel de, dat ze belangrijk nieuws van Char les' ouders en broer ontvangen had. Zeer druk en opgewonden begon ze te redeneeren, nadat ze hem met het en gagement van Eduard had gefeliciteerd, 't Scheen wel, alsof ze 't er op gez^t had, moedwillig haar vader elke gele genheid te benemen, om ook eens aan 't woord te komen. En dat was ook zoo. Zij had namelijk gezien, dat de kos ter van de kerk haar vader een brief had gebracht. Een oogenblik later, Charles was toen nog boven, kwam de oude man met verheugd gelaat op haar toe, en zei Lief kind, ik ben een oud, afge leefd man. Meermalen heb ik me al ge kweld met de gedachte hoe moet het gaan, als ik er niet meer zijn zal, met mijn meisje. Zonder verzorger en be schermer blijft ze dan op deze eenzame plaats. Maar zie, als een beschikking van den hemel komt daar juist een mais, alles bestemd voor de Nederland- sche regeering. De cirkelgang der dubbeltjes. Onder dit opschrift bevat „de Maas bode" een artikel naar aanleiding van de verhoogde spoorwegtarieven. Het Rotterdamsche blad schrijft Er bestaan nog andere bezwaren tegen eene verhooging der spoorwegtarieven dan die welke reeds werden aangevoerd. Eén ervan is ditniet enkel de rei zende, maar ook de belastingbetalende burgerij wordt de dupe van den nieu wen maartegel. Voor reizende militairen zal eene uit zondering worden gemaakt. Doch niet voor het heirleger van rijks-, provincie- gemeente-, waterscbaps-, polder- en andere ambtenaren, die eiken dag of bijwijlen op stap gaan om de belangen der burgerij te dienen. Al die heeren gaan de volle verhoo ging van 50 pet. betalen. Vroeger reis den velen van hen op kilometerboek jes. Dit is ook voor hen uit. Zij heb ben in de drie zomermaanden kaartjes te koopen. Zij betalen dus de volle verhooging van 50 pet. en natuurlijk declareeren zij die ook,.zoodat de open bare kassen kunnen rekenen op een gevoelige aderlating. Wij durven zeggen, dat de belasting betalende burgerij den druk der verhoo ging nog zwaarder voelen zal dan de reizende. Want menig reiziger zal zijn beurs eens bevoelen, voordat hij een kaartje neemt. Menigeen die vroeger gebruik maakte van de eerste klas, zal voortaan de roode kussens verlaten voor de bruine. En tal van menschen, die uit gewoonte en zonder standsover wegingen tweede klas reisden, hebben in de zomermaanden geen schrik voor de frissche houten binken. maar mijnneer ae affibtenaai ueiioen niet aan zijn eigen beurs te denken. Een groot deel van het ambtenarenkorps reist „in dienst" le klas en zal dat krachtens zijn reglement blijven doen, tenzij het reglement eene (wel niet te verwachten) wijziging onderga. De tweede-klassers zullen het vertiKken om „in dienst" samen te reizen met den bode van het departement of den ge meente-veldwachter in de derde klasse. Bedenk nu eens, dat de distributie- weeën en de belastingwetten dagelijks een langen sleep van burgemeesters, secretarie-ambtenaren, distributie- direc teuren, belastinginspecteurs, rijksaccoun tants en andere hooge oomes tusschen de wielen halen voor conferenties met hoofdcommissies, besprekingen in de residentie, opduiking van het gewetens- geld (een euphemisme voor mes-op-de- keel-geld 1), dan kunt ge narekenen wie het menu betaalt. Al die heeren blijven reizenhet is noodig en bovendien in de zomer maanden een zeer aangename bezigheid. Maar óók, als die heeren blijven de clareeren het is billijk, en de burgerij is er nu eenmaal om belasting op te brengen. Zij blijft braaf thuis, de burgerij, zij bezuinigt wanneer zij voor zaken of familie-aangelegenheden op reis moet vereeren'd aanzoek om uw.hand, door een man, dien ik met gerustheid mijn dochter kan toevertrouwen. Ge kent hem en zult zeker wel reeds te voren toegestemd hebben Rika schudde ontkennend het hoofd. ik weet van niets, pa Kom, meisje, houd je nu maar niet zoo onwetend, 't Doet me genoegen dat al dat gekibbel met vriend Loos eigen lijk niets anders beteekende dan schijn gevecht. Ik kan je verzekeren, lieve, dat ik aangenaam verrast was. Ik had het heelemaal niet zien aankomen Ik ook niet, pa zei Rika lachend. Niet, ondeugd Ik houd me over tuigd, dat hij, met zijn ernstige levens opvatting een goed man voor je za! zijn, die je gelukkig zal maken 1 lk zal hem dus antwoorden Dat hij zich eerst dient te wen den tot de persoon, die in dit spel de eerste viool hanteert, pa vulde zij aan. Zij lachte nu niet meer. Haar ge laat stond in ernstige plooi. Haar va der zag, dat zij 't meende. Maar kind, je wist toch dat hij voornemens was, u ten huwelijk te vragen Heelemaal niet, pa 1 Hij schijnt te meenen, dat u mij maar, als in den tijd van vader Jacob, in zijn tent hebt te voeren. Op mijn toestemming komt het blijkbaar minder aan. Een vrouw is in zijn oogen slechts een wezen, dat liet leven van den man moet veraange zij houdt vacantie achter de wasch- lijntjes en op de bleekvelden der steden, maar loch betaalt zij, en niemand anders, het dure gelag van het „in dienst" reizend peisoneel. 's Morgens zal zij met genoegen lezen, dat de schatkist wederom acht Neder- landsche guldens gewetensgeld rijker is geworden, maar de nuchtere cijferaars zullen weemoedig begrijpen, dat langs den achterkant der kist twintig guldens reis- en verblijfkosten voor den snuffe- lenden rijksaccountant onder assistentie van den navorderenden inspecteur zijn afgetapt. Wel zijn wij thans gewend aan draaiende millioenen, maar toch is de cirkelgang der dubbeltjes een verschijn sel, dat een wrangen, zuren smaak ver oorzaakt in den mond der belasting betalers. Want dit hebben wij vast en zeker te verwachten, dat op het einde van het jaar aan alle departementen, bij alle rijksinstellingen, in elke provincie, in alle gemeenten, in alle polders een liedje zal worden gezongen met dit ref rein „Wegens de verhooging der spoorwegtarieven werd deze post met zooveel duizend of zooveel honderd gulden overschreden." Een prettig vooruitzichtmet een paar opcenten of >/i °P den hoofdelijken omslag eindigt het lied. De burgerij betaalt tóch De arbeidsvoorwaarden van ambtenaren. Naar wij vernemen heeft de Bond van Ambtenaren bij Departementen van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat reeds voorstellen ontworpen betreffende de herziening van de ar beidsvoorwaarden dier ambtenaren, wel ke bereids kortelijk in het laatste num mer van net orgaan va,, oie.. w,.j si publiceerd zijn. In een binnenkort te houden alge- meene vergadering, welke ook voor niet- leden toegankelijk zal zijn, zullen deze voorstellen behandeld worden, waarna aan de ter zake benoemde Staatscom missie daarvan mededeeling zal worden gedaan. Bovenbedoelde voorstellen behelzen o.a. wenschen in zake eischen van toe lating, aanstelling, aanvangssalaris, wijze van opklimming, werktijd, verloven, vakopleiding en arbeidsverdeeling. Verschillende dezer punten zullen door het nieuwoptredend bondsbestuur nader onderzocht en uitgewerkt worden. Met onbepaald verlof. Thans is bepaald, dat de dienstplich- plichtige korporaals en manschappen der onbereden wapens der lichting 1912, met uitzondering van hen, die behooren tot de pantserfort-artille'rie en torpedis- ten, op 16 Juni met onbepaald (klein) verlof zullen vertrekken. Zij, die voor eigen rekening reizen, kunnen reeds in den namiddag van 14 Juni huiswaarts keeren Aan de korpsen is verder opgave ge vraagd van de sterkte aan onderoffi cieren, korporaals en manschappen der namen en verder een heel onderge schikte rol speelt. Als ik met hem moet trouwen, zult u me diep ellendig maken. Ik heb u al zoo vaak van hem willen verlossen, pa, en nu zou ik met hem, dien ik hartgrondig haat, huwen. Ik zou hem slaan, van hem wegloopen of ster ven Zwijg, kind, je weet niet, wat je zegt. Hij is een man van ernstig, streng godsdienstig karakter, en verdient ten zeerste mijn volle vertrouwen. Ik wil je geluk en zal je nooit dwingen tot een huwelijk. Je kunt volkomen vrij in je keuze blijven. Maar 't is me een groote teleurstelling, je kunt niet begrijpen, hoe je weigering mij teleurstelt Rika dankte haar vader hartelijk. Zij wist wel, dat hij haar vrij-laten zou, dat hij haar geluk beoogde. Zij kuste hem en trachtte hem te troosten. Zij wees hem op de brieven, die binnenge bracht waren en bood aan, ze hem voor te lezen. En werkelijk, dat gaf de gewenschte afleiding. De oude heer vernam ongeveer al wat Charles boven las, behoudens, wat uitsluitend voor hem bestemd was. Na tuurlijk werd over de zonderlinge keu ze van Eduard en diens onbuigzaam heid in den breede uitgeweid. Landman was 't volkomen eens met Vogelsang Eduard zou 't later betreuren, dat hij zich niet naar den wijzen raad zijner ouders gedragen had. Doch Rika hunkerde naar 't oogen lichtingen 19121913 en van de voor- jaarsploeg 1914, bij elk onderdeel aan wezig. Er kan vrijw 1 worden aangenomen, dat dit verband houdt met het binnen kort opvolgend te verleenen verlof aan die dienstplichtigen. Distributie van petroleum. Naar wij vernemen zal binnenkort tot de distributie van petroleum worden overgegaan. Centrale Keukens. De eene keuken na de andere ver dwijnt. Thans zal zelfs te Rotterdam de centrale keuken, althans gedurende de zomermaanden, worden opgeheven. Het gebruik dat in de Maasstad van de keu ken gemaakt werd, was zoo spaarzaam dat iiien tot de conclusie gekomen is dat aan een dergelijke instelling vooralsnog nauwelijks behoefte bestaat. Onderzoek van handelswaren. Bij Kon. besluit van 26 Mei is, met ingang van 1 Juli, voor den tijd van één jaar benoemd tot assistent bij het Rijks bureau tot Onderzoek van Handelswa ren te Leiden, de heer F. L. Weiss, scheikundig ingenieur, thans hoofd assistent aan het Rijkslandbouwproef station te Goes. Legaten. De „Rott." geeft een lijst van legaten door wijlen den heer H. Bos Kzn. te Rotterdam vermaakt Aan de Vrije Universiteit te Amster- sterdam (voor het Bouwfonds) f 10,000, het Studiefonds dier Universiteit f 2000, de armen der Geref. Kerk te Rotterdam f 2000, het Suppletiefonds der Christelijke Scholen met Hen Bijboi te Rotterdam SOOO, Il«-i Ruotliuio YCtU dc. Gercf. Korl. te Rotterdam (voor het Bouwfonds) f 1000, de weezen der Geref. Kerk te Rotterdam f 1000, dé Stichting Veldwijk Ermelo f 2000, de Christelijke Hoogere Burgerschool te Rotterdam (Bouwfonds) f 2000, het Marnix-Gymnasium te Rot terdam (nieuwbouw) f2000, de Zending uitgaande van de Geref. Kerk te Wil- dervank (Gron.) f 2000, de Stichting Wagenborgen te Wagenborgen (Gron.) f 1000, de Stichting Effatha te Dordrecht f 1000, de Stichting Eudokio te Rotter dam (voor bouwrekening) f 1000, de Ger. Kerk te Rotterdam (voor aflossing van de hypothecaire schuld, rustende op de Nieuwe Zuiderkerk) f 10,000 en het Rot- damsch Suppletiefonds voor Sonnevanck te Harderwijk f 1000. Voor de zending. Bij dr. J. Th. de Visser, te Wassenaar, is ingekomen een gift van N. N., voor de Zending, groot f 10,000, te verdeelen als volgtVoorde Ned. Zend. Ver. te Rotterdam f 2000, de Utrechtsche Zend. Ver. f2000, het Ned. Zendel. Gen. te Rotterdam flOOO, het Sangir- en Ta land-Comité f 1000, de Rijnsche Zending f 1000, het Java-Comité f500, de Zen ding vanwege de Geref. Kerken f 500, het Seminarie te Depok f500, de Ver. blik der kennismaking met het inte ressante paar. Haar vader hoopte voor een dergelijke onzalige verbintenis van zijn dochter bewaard te .mogen blijven. Hij drukte zijn dochter nogmaals bp 't hart, toch niet te spoedig een beslis sing in een levenskwestie te nemen en het aanzoek van ds. Loos ernstig in overweging te nemen. Kom, kind, we zullen onzen neef ervan op de hoogte stellen. Hij zal ge wis mijn zienswijze deelen Maar, pa, u zult hem daarover immers niets zeggen vroeg Rika, 't Bloed steeg haar naar 't voorhoofd. Haar oogen schoten vol tranen. Smee- kend zag ze hem aan. Nu, goed, meisje, ik wil er van zwijgen tegen hem, ofschoon ik niet inzie, wat er voor jou zoo vreeselijks in gelegen is Zoo gingen ze naar 't vertrek, waar Charles zich bevond. Rika was er niet volkomen gerust op, dat haar vader verzwijgen zou, waarmee zijn geest zich voortdurend bezig hield. Daarom was zij zoo buitengewoon druk. En zoodra zij kon, troonde zij hem ■mee op weg naar den jachtopziener. Al zeer spoedig ontmoetten zij hem. Met het geweer over den schouder, een veer op den groenen hoed, kwam hij uit een zijlaantje van achter een dikken eik te voorschijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1