IER, (diende techf lbode bode. ZATERDAG 9 JUNI INNERLljKE GROEI No. 134 55e Jaargang 1917 leid iknechf HT, 'BODE ZEN. >ocSe JE "gemeentebestuur VROUWENBEWEGING p3D ANTIQUE ?KEN, REISBE- JJWE PRACHT- IR PRINS EN- Enz. eken door ADR. f7, Den Bosch. 'jlEDINGEN IVRflGEN. hn als Br. lett. K, bur. hnende scheren IERENS, Nieuw- rwAs. jigsche Courant." i van eerlijkheid. Bureau „Vlis- IJAN, Vlissingen. per/j „VOLHAR- gen, vraagt een kan omgaan. |Vliss. Courant." zindelijke dags na 12 uur Vliss. Crt." thenische straat gt tegen 1 Juli sfbode ch aan te bieden dd eenige nette ;sche Courant" Courant". Iminastraat 10. :n de 16 jaar. :s avonds na 8- Courant". VLISSINGSCHE COURANT fï f. 'H ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent gjijlHSFirmg l. !I1 IE VtLSE Jr., Mm Hikt II, ïiisépe. ïeleicon Sntero. II ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bii abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Mijnt dagelijks, uitQszondsrd sp Zondag en ilgnnM gr kinds Christelijks ieestrbp De abonné's, in 't bezit eener g tf| gulden bij levens- m gulden bij dood A ffcfï gulden bij verlies gulden bij verlies 4 gulden bij verlies ff gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- B\ 15 g lange ongeschikt- «"g 15 door "CI 11 i van een hand, *1||| van 11111 vaneen van eiker, kerd tegen ongelukken voor: UvU tl heid tot werken S CflJ een ongeluk voet of oog JL^JU een duim iHy wijsvinger anderen vinger Dis» altkeeringon warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, ossrzlen »an geidlg pisetsbewljs, een engeluk bekomen op trein, boet of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Hall. ftla. Verzek. Bank" tê Schiedam lij im Ccurant iiitort sen Bijviagsei. REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter aligemeene' kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917, A no. 213, gedurende de week van 11 juni tot en met 17 Juni 1917 op bon no. 5 Peulvruchten verkrijg baar zijn 2 H.G. (2 ons) bruine boonen prijs 0.21 per K.G. op bon no. 12 Rijst verkrijgbaar is 2 H.G. (2 ons) regeerinsrijst ƒ0.28 per K.G. of 2 H.G. (2 ons) Java, Siam of alle andere soorten dan regeeririgsrijst prijs 0.56 per K.G. op bon no. 14 Aardappelen verkrijg baar zijn 3 K.G., prijs 0.06'/2 per K.G.; op bon no. 10 Varkensvleesch ver krijgbaar is 2 H.G. (2 ons) prijzen zoo als zijn gepubliceerd op bon no. 4 Bak- en Braadvet ver krijgbaar is 1 H.G. (1 ons) prijs ƒ0,80 per K.G. Vlissingen, 9 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Meer dan ooit staat thans het staat kundig leven der volken in het was send teeken der democratie. En geen wonderde grootste wereldoorlog, die menschenoogen ooit aanschouw den, hij mag dan in stilte voorbereid en ontketend zijn door hel listige overleg van slechts enkelen, de volle zwaarte van het reusachtig gewicht der oorlogslasten en der oorlogsram pen komt uitsluitend neder op de volkeren zeiven, in hun ganschen omvang. Op hunne schouders is die centenaren-zware druk gelegd, die nu reeds bijna drie volle oorlogsjaren hun te torschen gaven, en, oorlog of vrede, in de eerstvolgende tientallen jaren zullen zij de ontzaggelijke lasten van dezen krijg ruimschoots te tor schen hebben. Waar zulke ontzettende zware plichten aan de volken zijn op gelegd, spreekt het schier van zelf, dat daartegenover meerdere rechten in de plaats treden, meerder recht van medespreken in aangelegenheden, die 's volks hoogste belangen raken, meerder recht van handelen, waar zulks mogelijk geboden is, ten einde te voorkomen, dat niet nogmaals zal kunnen plaatsvinden, wat zoo plot seling en in verbijsterende snelheid gebeuren kon in die onvergetelijke FEUILLETO N Roman door M. C. VAN DEN ENDE. li.) —o— (Mummiën) Hij leest veel, en is daardoor van veel zaken goed op de hoogte zei Rika. Charles glimlachte. Eigenlijk legt iedereen hier goede getuigenis van hem af. Ik ga morgen 'toch eens met heni kennismaken, als Rika' er heen gaat 1 zei hij. Zijn heer prijst hem als een trouwe dienstknecht, terwijl 't dominé moet verheugen, dat de man door lezen en nadenken tot zelfstandig oordeelen komt! Mijnheer, houdt het mij ten goede, als ik van meening verschil antwoord de ds. Loos, terwijl hij den grondbezit ter Landman aanzag, en opstond. Het spijt me, dat mijn tijd beperkt is, ik moet weg. Doch dit wilde ik nog zeg gen Mejuffrouw Rika doet er heel verkeerd aan, zooals ik haar vaak heb gezegd, dien man en andere menschen boeken en couranten en tijdschriften handen te geven, omdat die eenvou dige zielen niet kunnen lezen naar be- hooren. Zij zijn niet ontwikkeld genoeg, om te onderzoeken de dingen en... 't zomermaanden van 1914. Dat recht op meerder medezeggingsschap in eigene aangelegenheden, wij zagen reeds, hoe het lang geknechte Russi sche volk in een plotseling onweder- staanbaar geworden drang zich zulks te verwerven wistwij zagen, hoe in de in binnenlandsch staatkundig op zicht zoo zeer ten achterstaande Do- nau-monarchie sedert eenigen tijd een nieuwe phase in de verhouding tus- schèn volk en regeering aan het op komen iswij zagen, hoe in het meest reactionnaire bolwerk tegen elke volksinmenging bij 's lands re- geerings-aangelegenheden, het ko ninkrijk Pruisen, dat zijn Gouverne menteel stempel op het staatkundig leven van geheel Duitschland drukt, naar een nieuwe stem geluisterd wordt, die van den ondanks alle dis cipline en dwang baanbrekenden volkswil wij zagen en zien, óók in de parlementen van Engeland en Frankrijk, een toenemenden drang bij de volksvertegenwoordiging, naar een erkenning door de machthebbers van de in breede lagen des vólks tot uiting komende behoeften aan eigen lotsbe- paling. Deze in de volkeren sluime rende begeerten zijn in het volksge moed weliswaar immer aanwezig ge weest, doch het is slechts aan de groote beroeringen op allerlei gebied van het volksbestaan, die wij thans beleven, voorbeschikt en mogelijk geweest, in zulk een snel tempo deze verlangens tot ontwikkeling en was dom te brengen. Ook in de onzijdig gebleven lan den, ook met name in ons eigen land^ is zulk een innerlijke groei van het volksgemoed onloochenbaar, en meer en meer zien wij zulks dan ook in de organen van het opénbare leven tot uiting kómen. De thans ge sloten zitting van het orgaan bij uit nemendheid van ons publiek, staafkun- digleven, hetvaderlandscheparlement, heeft daarvan sedert geruimen tijd blijk gegeven, bij meer dan eene ge legenheid. Inzonderheid kenmerkte liet laatste gedeelte van het zittings jaar zich door een toenemende be geerte naar meerdere medezeggings schap, meerdere raadpleging, meerder overleg ten aanzien van de hoofd lijnen van het regeeringsbeleid, tus- schen het vertegenwoordigend lichaam des volks en 's lands bestuurders. Vooral in de laatste weken harer werkzaamheid is, wij hebben daar voor waarlijk geen retrospectieve be schouwen van noode is in menige redevoering, in menig parlementair tournooi, aan den dag getreden, dat, gelijk het buitenlandsche voorbeeld ten deze de richting wijst, ook te ontzeilt door velen een verlegging van het zwaartepunt van het regee- geeringsbeleid in de richting der goede te behouden. Zij zijn niet rijp ge noeg, om te zien, waarheen de tijdgeest hen voert. Zij worden uit hun rust op geschrikt en beginnen zich ontevreden met hun lot te gevoelen. Ik ken ze en ken hun nooden en behoeften. Voor mijn parochianen is liet het béste dat ze door mijn bril zien, dat ze zich aan mijn leiding toevertrouwen blindelings, wijl die gericht is op hun eeuwig heil. O, mochten de oogen van de juffrouw toch opengaan voor het verkeerde van haar streven. Ik kan u de heilige ver zekering geven, dat de groote steden de broeinesten zijn van goddeloosheid. En dat komt nergens anders door, dan door verderfelijke lectuur en- lezingen van volksmenners, die langs den rug der onmondige volksmassa willen op klimmen. Mijnheer is, als ik goed begrijp, een tegenstander van beschaving en vooruitgang bracht Charles protes- teerend in. Integendeel, ik wil de godsdienst- loosheid tegengaan. De aanhangers der Christelijke leer alleen kunnen, naar mijn overtuiging, beschaafd zijn en ze delijk vooruitgaan. En de juffrouw, die niet noodig heeft naar eer of stoffelijk voordeel jagen, zou weldoen, zich meer naar >den wensch van haar ouden vader te voegen. Met schrik vernam ik, dat u Zater dag in W. een lezing gaat houden over volksvertegenwoordiging gewenscht, ja noodzakelijk wordt geacht. Bij al 'het onmiskenbaar goede, het welk de in haar groei zoo snel toe nemende democratische strooming in alle landen kenmerkt, dientjiiettemin voor overdrijving in de juiste richting, althans voor overijling, gewaakt te worden. Hebben voortaan, met name onze vaderlandsche ministers eenvou dig te dansen naar de pijpen der Tweede Kamer? Ons dunkt, deze vraag te stellen, is haar reeds be antwoorden. Immers onze landsbe- windvoerders zijn, wel verre van auto cratische ministers en onverantwoor delijke machthebbe-s te zijn, van al hun daden aan de beide Kamers onzer volksvertegenwoordiging ten volle ver antwoording schuldig zij kunnen zoo min handelen in strijd met 's lands wetten, als tot maatregelen overgaan waarvoor het parlement zijn goedkeu ring niet heeft verleend, of datzelfde parlement is volkomen gerechtigd en in staat, door verwerping der begroo ting de ministers tot heengaan te dwin gen, ofwel zelf heen te gaan. Doch zoo het ontbonden parlement waarlijk den volkswil weerspiegelt, dan zal het nieuwe parlement geen andere houding dan de ontbondene Kamer kunnen aannemen. Aan deze laatste blijft ten slotte ook het laatste woord. Indien dus over het algemeen beleid der regeering in de Kamer ontevre denheid heerscht, is deze volkomen bij machte daaraan uiting te geven en aan deze uiting kracht bij te zetten. Doch binnen de ^grenzen van dit beleid moet dan ook' aan elke regee ring de vrijheid worden gelaten, die maatregelen te nemen, welke zij oir- baar en noodzakelijk acht ter uitvoe ring der wetten. Voor eiken maatregel echter blijft zij ten volle verantwoor delijk en komt aan de Kamer het on verkort recht toe, daarop de critiek uitte oefenen, waarbij deze zoo noodig blijk kan geven, dat zij op verdere samenwerking met den betrokken mi nister geen prijs steit, met al de grondwettelijke gevolgen van dien. Doch voor een nevenregeering door een daartoe niet aangewezen, en ook niet daarvoor door de kiezers gekozen volksvertegenwoordiging is in ons parlementair stelsel geen plaats. Het dacht ons niet ondienstig op een en ander dén nadruk te leggen in het licht van de debatten, die het slot vormden van het jongste zitting jaar. Immers „bij het scheiden van de markt, leert men de kooplui kennen," doch nu willen de bijzondere omstan digheden waarin wij leven, dat ver reweg het grootste deel dezer lieden wederom terzelfder plaatse terug wil len keeren. Reeds hebben deze week 51 afgevaardigden hun mandaat ver lengd gezien en ongetwijfeld zullen „De Vrouw". Hoe kunt ge dat toch in ernst meenen. 't Woord zegt toch op verschillende plaatsen duidelijk Dat de vrouw stil zij 1... "Rika.scheen hem zeer kalm en wel willend aan te hooren, en antwoordde Ik waardeer .het zeer, dominé, dat u een ernstige zaak ernstig behandelt. Mijn neef kan dat van u leeren. Doch 't zou van uw tijd, die zoo beperkt is, te veel gevergd zijn, om een en ander te verklaren of te weerleggen. Indien ge mij Zaterdag de eer van uw tegen woordigheid gunt, beloof i>k u echter debat toe te staan Mejuffrouw Rika, Zaterdag be reid ik me voor den dienst voor, doch indien ik over mijn tijd naar welge vallen had te beschikken, zoo zou ik toch nimmer willen luisteren naar een vrouw, die haar plaats en bestemming vergeet Ijlings nam hij afscheid. Rika groette hem koe!. Haar vader scheen 't heden minder erg te vinden, dat ds. Loos boos wegliep. Ongemerkt leefde hij door 't samenzijn met zijn neef weer wat op. Frisscher geest zweefde door 't oude huis. De gesprekken met Charles ver kwikten zijn ziel. Een onderhoud met ds. Loos sloeg zijn hart wonden. De een liet telkens uitkomen :"God, onze Vader, is liefde, terwijl de ander op de ziel bond God is Rechter. Er werd nog lang over de meening zeer velen nog volgen. In eigenlijken zin behoeft dus met een bepaalde ver andering in de samenstelling en het karakter van ons corps „deputé's" geen rekening te worden gehouden vandaar dan ook dat het zeer zijn.nut kan hebben een stonde bij de ziens wijze stil te staan van hen, die bij het afloopen der markt zich zoo plot seling doende kennen, wel zeer waar schijnlijk ook den volgenden keer op nieuw present zullen zijn. Ter wille der buitengewone tijds omstandigheden is het thans meer dan ooit zaak, om alles na te laten, wat de taak der regeering slechts be moeilijken en het land geen voordeel brengen kan de regeering heeft een breed gezag in den lande van noode, dat niet doelloos ondermijnd mag worden, en de Kamer blijve hande len in den geest, waarin de kiezers zich hebben uitgesproken. Daarbij zal de innerlijke groei eener gezonde democratie niet anders dan wél va ren, ten bate van ons allen, en ten oorbaar van het vaderlandsch gemee- nebest. BINNENLAND De Kamerverkiezingen. In een bijeenkomst van voorzitters der volgende in de Tweede Kamer vertegen woordigde politieke partijen Anti-re- volutionnairen, Christ. Historischen, S. D. A. P., Vrijz. Democraten, Unie-Libe ralen en Vrije-Liberalen, op 7 Juni 1917 is, tengevolge van de vroegere bespre kingen, waarbij was overeengekomen de partijen aan te' raden bij de thans plaats vindende verkiezing van leden der Twee de Kamer, de aftredende leden niet te bestrijden, de vraag behandeld, welkt houding door hen zou behooren te worden aanbevolen aan hunne geest verwanten in die districten, waarbinnen de verkiezing niet bij enkele candidaat- stelling is afgeloopen, en dus een stem ming noodzakelijk is geworden. In overweging nemende, dat 's lands belang medebrengt, dat de aanhangige grondwetsherziening tot stand komt, sprak men eenparig de wenschelijkheid uit, dat deze partijen zich tot hare kies verenigingen of afdeelingen zullen wen den, met verzoek ten krachtigste te bevorderen, dat de aftredende leden niet alleen door hunne geestverwanten, maar ook door de andere partijen, wier ver tegenwoordigers zich in de Kamer voor de herziening hebben verklaard, zullen worden gesteund en gestemd. De Koninklijke trein ontspoord. De minister van waterstaat heeft ge bruik gemaakt van zijn bevoegdheid om te bevelen, dat een onderzoek in het openbaar zal geschieden ten aanzien van de eergister voorgevallen ontsporing bij Houten, medebrengende de instelling van een commissie van onderzoek, die den minister verslag heeft uit te bren gen, bestaande uit de heeren dr. Kraus van ds. Loos gesproken, en Rika moest wel vast in de schoenen staan, om bij haar voornemen te volharden, want ook haar vader keurde haar optreden in 't publiek af. Doch per slot van reke ning liet hij haar vrij. Charles zweeg. Dat beviel Rika niet. Zij wilde weten, hoe hij daarover dacht. Ik wil je dat wel zeggen, Rika- lief, gaf hij ten antwoord. Maar een kort vóór en tegen kan je in dezen im mers niet bevredigen Ik wil nu eens heel ernstig zijn over dit onderwerp, zoodat mij geen verwijt treffen kan in dit opzicht. Een dominé als Loos kan geen tegenspraak dulden, en zal even min in debat treden. Dat verwondert me niets. Maar ik kan dat wel. Ik zal dan ook uw lezing bijwonen en daar zal ik van de gelegenheid gebruik ma ken, om critiek op uw woorden uit te oefenen .Rika keek hem vragend aan. Maar ben je nu eigenlijk vóór- of ook tegenstander van de vrouwenbe weging? Uit je spotternij van dezen vooravond kan ik 't wel raden Ja, ik erken tegenstander te zijn. Ik kan niet begrijpen, hoe één man de vrouwenbeweging steunen kan. in mijn oog slaan de mannen hun eigen ruiten in, breken ze hun eigen gebouw af, ge ven ze vrijwillig hun macht over Wil je nog meer vergelijkingen Daaren tegen kan ik me best begrijpen, dat de lid van de Eerste Kamer en oud-minis ter van waterstaat, prof. Everts, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool en Roessingh van Iterson, hoofd van de diensttractie der H. IJ. S. M. in Den Haag. Dr. Kraus is reeds naar Houten ge gaan ter opneming van den toestand van weg en materiaal. De bevoegdheid van den minister om te bevelen dat een onderzoek in het openbaar zal geschieden, is, zooals men zich wellicht herinnert, in het levenge roepen naar aanleiding van het ernstige spoorwegongeluk, dat op 24 December 1913 tusschen Hooghalen en Beilen nabij het Oranjekanaal plaats had. Het bevel van den minister brengt mede het instellen van een commissie van onderzoek, voor welke een ieder die als getuige of deskundige wordt op geroepen, verplicht is te verschijnen en getuigenis van de waarheid af te leggen of voorlichting te geven. De zitting is openbaar, voor zoover de commissie niet in het algemeen belang het tegen deel noodig vindt. Zij brengt verslag uit aan den minister, die omtrent de wijze van openbaarmaking van het verslag beslist. Een ooggetuige gaf aan de „Tel." nog eenige bijzonderheden, waaraan we o.m. het volgende ontleenen: Al heel spoedig richtte zich de aan dacht op de hooge medereizigster onze Koningin. En toen ze ongedeerd uit den salonwagen stapte, ging er algemeen een spontaan „Leve de Koningin op. Niets was er aan haar te zien. Direct stelde ze zich persoonlijk op de hoogte van den toestand van de reizigers en den omvang van 't ongeluk. Men maet de Koningin bij dergelijke omstandig heden hebben gezien, om ten volle te waardeeren, wat we aan haar hebben. Bewonderenswaardig was haar tegen woordigheid van geest. Als voorbeeld zal ik vertellen, wat de machinist van een volg-locomotief met bagagewagen, die direct aanwezig was, mij persoon lijk hieromtrent vertelde „Toen ik direct op den sneltrein, in Schalkwijk aankwam, kon de chef daar 't uitrijsein niet veilig krijgen. Daar ik destijds in Beilen en bij Roermond een spQorwegongevalhad meegemaakt, kwam ik direct op het idee er zal iets ge beurd zijn. Tegen mijn maat zei ik: „we zullen de zaag en bijl maar meenemen men kan nooit weten. Spoedig zag ik den geheeien trein uit de rails liggen. Daar we achterop reden, waren we 't eerst bij deHofrijtuigen. Juist stapte deKoningin uitprecies, mijnheer, of er nitts gebeurd was. Teger, een dame van't gevolg riep ze Haal direct mijn verbandkist en de flesch eau-de-cologne, die er naast staat Met een koevoet opende ik de deur- van het volgrijtuig. Mijn maat en ik waren de eersten die een scheut eau- de-cologne op onze vuile zakdoeken kregen en toen ging de Koningin aan 't werk. Zelf verbond ze een patient informeerde overal en haar toewijding ging zoo ver, dat 't personeel van den trein, dat niet meer wegkon, uit haar eigen handen broodkaarten ontving. vrouwen strijden voor lotsverbetering en gelijke rechten. Maar verkondig je leeE treed Zaterdag op en ik word misschien- bekeerling, wie weet VI. Dat ernst ook deel nam in 't ge- gesprek, Getuigden blik en wezentrek. Mr. A. Boogaers. 'Den volgenden morgen bracht de postbode voor Charles veel nieuws. En zijn belangstelling was zoo groot, dat hij Rika voorstelde, om pas een uur na het ontbijt naar de jachtopzienefswo- ning te wandelen. Op zijn kamer geko men, keek hij eiken brief eerst even scherp aan. Aan één adres herkende hij de hand van Eduard, Eenigszins ner veus verbrak hij 't zegel. Haastig vouwde hij 't velletje postpapier open. Wat zal T zijn, goed of kwaad? Le zend klaarde zijn gezicht meer en -meer op. De offcieele verloving zou volgende week tot stand komen. De ouders van Duifje, evenals de zijne, konden die niet langer tegenhouden. Bduard scheen in zijn geluk alle twist met Charles vergeten. Hij schreef, dat zijn promotie nu slechts een kwestie van enkele dagen meer was, en als kapi tein kon hij met gerustheid een eigen huishoudentje opzetten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1