ilen VRIJTOAO 8 JUNI LFIMT liende 30DE bode _GEMEENTEBESTUUR iODE 0.000.» No. 133 19Y7 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRijS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ipefin» f. ¥11 i Uil! Ir., Eliiii Mirki 5B, lüssinp. ïeleioo» Inierc. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen t>l4 ct. per regel lerscbijni dagelijks, uiigDzosdsrd sp Mag sn algemeen srbsmls Christelijks feesidapan De abonné's, in 't bezit eerier ft |T| gulden bij levens-gulden bij dood gulden bij verlies 4j f* (f§ gulden bij verlies J gulden bij verlies aft, F* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- ^i||||J lange ongeschikt- *TjjB door van een hand, »Tk|| van ||i|| van een 3 van eiken kerd tegen ongelukken voor: UUU heid tot werken g Veen ongeluk voet of oog JLUrU een duim AfU» wijsvinger anderen vinger deze ultkeerlngèr» worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot oi tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Molt. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam 917 en deel rol- inschrijving: den zal zijn. ings biljetten dam. ivenhage. dam aangeboden o. 65, bureau. DINQEN Rf\6EN. nde scheren ENS, Niéuw- makt bekend ot het tehuis- aterstraat 38. ;nechf AS. che Courant." ss. Courant.'" eenige nette- El! he Courant", als iett. K, bur. idelijke ;s na 12 uur ss. Crt." msche straat tegen 1 Juli tan te bieders y ES melden des rreau „Vliss. UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Wetli. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de uitreiking der broodkaarten niet meer door de broodbakkers zal plaats heb ben, doch dat 'de broodkaarten moeten worden afgehaald door het hoofd of een lid van het gezin. dat tengevolge hiervan de brood kaarten voor het tijdvak van 13 Juni 1917 tot en met 18 juli 1917 zullen worden uitgereikt op de navolgende wijze op Maandag 11 Juni 1917 tusschen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters B op het stadhuis A, C, D, E op het politie-bureau F, G, H, I in het gymnastieklokaal van school D aian de Groote Markt. Op Maandag 11 Juni 1917 tusschen 9—12 uur J en K in de groenten- en fruitveiling. Op Dinsdag 12 Juni 1917 tusschen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters L, M, N op het stadhuis ■O, P, Q, R op het politie-bureau S, T, U in het gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt V, W, X, IJ, Z in de groenten- en fruitveiling dat voor elke enveloppe met brood kaarten 3 cents moet worden betaald dat de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geen brood kaarten meer worden uitgereikt.. Vlissingen, 8 Juni 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BINNENLAND na 7>/s uur. nt". De Koninklijke trein ontspoord. De trein, waarmede H. M. de Koningin te ruim 5 uur gisterenmiddag te 's Gra- venhage zou arriveeren va i haar in spectietocht uit 's Hertogenbosch is tus schen Schalkwijk en Houten ontspoord. De salonwagen waarin zich H. M. bevond bleef echter overeind. De weg was versperd, zoodat er geruime tijd verliep alvorens H. M. de Koningin met een gewonen gereserveerden le_ klasse wagen de reis naar Utrecht kón ver volgen. Verscheidene passagiers maakten nog de reis mede. De trein was in volle vaart toen het ongeval gebeurde. H. M. en haar gevolg stapten dadelijk na het déraillement uit. H. M. liet da delijk belangstellend inlichtingen inwin nen omtrent den toestand van de licht gekwetste passagiers. De koninklijke salonrijtuigen werden licht beschadigd. Z. K. H. de Prins, die op het Loo vertoefde, liet dadelijk nadat hij van het gebeurde onderricht was, maatregelen treffen om nog des avonds naar Den Haag terug te keeren. FEUILLETON VROUWENBEWEGING Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 10) —o— (HadruK TerüMSJ) Rika deed dat. Zij keek Charles veel beteekenend aan. Deze wist wat ging gebeuren. Zijn nicht had hem verteld, hoe ds. Loos haar vader bewerkte, en hoe die zijn gesprekken haar een gru wel waren. Charles merkte bij 't binnentreden van den leeraar onmiddellijk op, dat zijn oom hem zenuwachtig tegemoet ging en als gehypnotiseerd aan diens oogen en lippen hing. (Ds. Loos w.as nog slechts een kwart eeuw oud, kort en gezet, met oogen, die brutaal rondkeken, en geen se conde rust schenen te vinden. Hij keek Charles, waaraan hij werd voorgesteld, scherp aan, terwijl hij boog. Die onder zoekende blik hindert den menschen zelden van ee-n dokter of .een dominé. De eerste bestudeert hét lichaam, de ander hart en ziel van zijn patiënt. Vaak. weet een dominé, die veel onder menschen van verschillende richting verkeert met één oogopslag, wat hij te zeggen of te zwijgen heeft. Wil - hij noch vleien, noch kwetsen, dan is er Het déraillement had plaats tusschen de stations Houten en Schalkwijk, ter wijl de trein in volle vaart was. Vier n,tuigen werden uit de rails geworpen, waaronder een le, een 2e en een 3e klasse rijtuig. De wagen der Koningin bleef gedeeitelijk op het spoor staan. De daarachter direct volgende rijtuigen kantelden om. Er zijn geen menschen- levens te betreuren, hetgeen een groot wonder mag genoemd worden. In totaal werden een 26tal passagiers gewond, voornamelijk aan aangezicht en beenen. Zij konden echter allen loopende Houten bereiken. De inspecteur der exploitatie der S.S., de heer Gorrissen uit Den Boch trad hoewel zelf leelijk gewond flink op ter regeling van een en ander. Ook de Koningin hielp zelf mede bij het leggen van verbanden. Doordat de koppelingen der kantelende wagens af knapten, werd de lange trein onmiddel lijk geremd. De gewonden werden ten deele naar het station Utrecht gehaald, waar doktoren met een ziekenauto klaar stonden, om zoo noodig hulp te bieden. Veel viel er voor de geneesheeren niet te doen. De verwondingen bleken niet van hoogst ernstigen aard te zijn. De meeste patiënten konden loopen. De Koningin reisde met het voorste gedeelte van den trein door naar Utrecht en werd vandaar per extra-trein naar Den Haag vervoerd. Als vermoedelijke oorzaak werd ge noemd het uitzetten van de rails door de overmatige warmte. Een reiziger, die in den ontspoorden trein zat, meldt aan de „N. R. Ct." Aan den sneltrein van Maastricht- Amsterdam was in Den Bosch achter 't Haagsch gedeelte de Koninklijke wagen gehaakt, waarin de Koningin had plaats genomen. Te 3.30 precies vertrok deze trein naar Utrecht. Bij Schalkwijk zat ik t« soezen na eenige lectuur, toen wij op eens hevig schrikten en ontslelden van de vreemde manoeuvres, die de trein maakte. In een kort oogenblik was het gebeurdde coupé's schoven in elkaar, de ruiten sprongen stuk en de trein stond stil. In onze coupé zaten vier heeren en een dame; we waren als het ware in elkaar gestrengeld en konden ons slechts met veel moeite en kalmte bevrijden. De middelste wagens waren ontspoord, de voorste restaurantie- en D-wagens nietvan den koninklijken wagen ston den de voorste vier wielen in het zand, de achterste vier op de rails. Een rail was totaal uiteengebroken en de weg dus geheel versperd. De andere rail bleef ongeschonden. De Koningin gaf dadelijk order de verbandkist naar buiten te brengen. Zij begaf zich zelf onder de menschen, die over het algemeen bewonderenswaar dige kalmte aan den dag legden, en hielp de gewonden verbinden. De ma chine reed ruim een half uur daarna met den voorsten bagagewagen en den restauratiewagen naar Utrecht door. Onder het publiek hierin bevond zich de Koningin met haar gevolg. In Utrecht werd H. M. opgewacht door de auto riteiten en militairen, met wie zij zich onderhield. omzichtigheid, routine en menschen- kennis toe noodig, om 't rechte woord op de -rechte plaats te spreken. Ditmaal zou zijn tact in dit opzicht zwaar op de proef gesteld worden. Zijn eerste gedachte was ziehier een huwelijkspretendent, en hij voelde zich onverklaarbaar tegen hem inge nomen. Verder zag hij een paar donkere oogen doordringend op zich gericht, die hem den man verrieden uit defti- gen stand, gewoon met anderen zaken te doen. 't Stond hem tegen, dat hij in hem geen-greintje vrees ontwaarde, waaraan hij op zijn dorp zoo gewend was geraakt, zelfs op dit buitenver blijf. Dérangeer ik u niet met mijn komst, nu gij zulk aangenaam gezel schap in uw midden hebt Wij stellen 't steeds hoog op prijs als een huisvriend, zoo trouw en waar als gij, ons de eenzaamheid komt doen vergeten. Gaat u zitten De oude man schoof een gemakke- lijken stoel voor zijn gast tegenover zich. 't Spreekwoord zegtHoe meer zielen, hoe meer vreugd zei Rika met een spotlachje. Ja, juffrouw, dat zegt men vaak. Maar geldt dat een geestelijke In den regel zal een feest luidruchtiger, de toon losser zijn, zoodra de feestvieren- H. M. zag er bijzonder welvarend en kalm uit. Na tien minuten reed een extra-trein naar Den Haag, waarin H. M. met haar gevolg plaats nam in een eerste klasse-coupé. De trein reed na ruim 3 kwartier te even 6 ure Den Haag binnen en de Ko ningin reed in haar open victoria naar Het Huis ten Bosch. Dooden waren er gelukkig niet, en naar de ware oorzaak van het ongeluk heb ik tevergeefs gevorscht. (Zie Laatste Berichten.) Verontschuldiging voor Zeppelin-bezoek. Officieel. Op 2 dezer tusschen 4 uur 10 minuten en 5 uur heeft een Zeppelin zich boven een deel der provincie Gro ningen bewogen. Hij is achtereenvolgens waargenomen te Winschoten, Gronin gen en Delfzijl en is bij laatstgenoemde plaats beschoten. De Duitsche gezant heeft in op dracht zijner regeering haar levendig leedwezen over het gebeurde uitgedrukt, en medegedeeld dat de kommandant van het luchtschip ten gevolge van laag hangenden nevel niet heeft geweten, dat hij boven Nederlandsch gebied was gekomen. Zoodra hij bemerkte, dat hij zich boven dat gebied bevond, heeft hij den koristen weg genomen om het te verlaten. Prijsstijging der verbruiksartikelen. Blijkens de laatst verschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, steeg het verhoudingscijfer van de prijzen van 29 verbruiksartikelen in den kleinhandel van 114 in 1913 tot 192 in 1917 (1893 100). De gemiddelde verhoudings- cijfers waren voor de tusschenliggende perioden als volgt: 116 in 1914, 142 in 1915, 167 in 1916 e.v 191 in Maart 1917. Het verhoudingscijfer van de gemid delde prijzen van cokes bij een 8-tal gemeentelijke gasfabrieken in de groote gemeenten beiiep in 1914 95.58 (1913 100) en steeg vervolgens tot 123.73 in 1915, 152.10 in 1916, 191.39 in Maart 1917 en 205.52 in April 1917. Uit de statistiek der broodprijzen ge durende het tweede halfjaar 1916 blijkt dat alle broodsoorten duurder waren dan in het eerste halfjaar van 1916 en welgebuild tarwebloem (melkbrood) 6.6 pet., gebuild tarwebloem (water brood) 6.4 pet., ongebuild tarwebrood 2.8 pet. en roggebrood 12 pet. (Z.g. regeeringsbrood is in deze opgaaf niet begrepen.) Het gemiddelde verhoudingscijfer van 9 artikelen, geleverd aan het gesticht Meerenberg, de gasthuizen te Amster dam en voor het onderhoud van ge vangenen en verpleegden te 's Herto genbosch, Leeuwarden, Leiden en Hoorn, in 1914 87.95 bedragende steeg in 1915 tot 110.18 en in 1916 tot 127.67 (1881 100). Opgemerkt wordt dus dat de artikelen, waarvan de levering vroeger werd aanbesteed, in 1915 en 1916 mee- rendeels krachtens eenzijdige verbinte nis, na gehouden onderhandsche in schrijving ter plaatse, werden geleverd of uit de hand aangekocht. den den dominé weg weten. Zoo ook gevoelt men zich vrijer in zijn spreken, wanneer 't geen feestelijke gelegenheid betreft, dóch alleen een samenkomst in vriendenkring. Men meent zich meer gewaarborgd tegen lastige opmerkingen of tegen min-pret- tige terechtwijzingen, die een herder en leeraar niet kan en mag onthouden aan zijn kudde, indien er aanleiding toe gegeven wordt 1 Hij wilde voortgaan, als naar ge woonte, met het uitstorten van den stroom van welsprekendheid over de hoofdën, die zich dan bogen, toen hij tot zijn verrassing daarin gestuit werd door Charles. iDeze had op een wandeling met Rika gehoord, hoe haar vader langzamer hand geheel onder den invloed van den predikant kwam. Hij had den ouden man waargenomen en hij koesterde vrees. Daarom nam hij zich voor ds. Loos er op te wijzen, -indirect, kon 't niet anders, dan rechtstreeks. En hij meende bij dit onderhond een schoone gelegenheid te hebben, om in 't algemeen iets te zeggen, wat de do miné op zich zou kunnen toepassen. Onder mijn kennissen, mijnheer, heb ik ook een paar predikanten, waar van u zeker in den dagelijkschen om gang noch in woorden, noch in Idee- ding iets van hun ambt zoudt bemer ken. Tegenover hen kan men spreken Lichtbesparing. In verband met de lichtbesparing heeft de minister van waterstaat aan de col leges van Ged. Staten verzocht, hun gevoelen te doen kennen omtrent even- tueele invoering van bepalingen, dat rij wielen eerst één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang licht moe ten voeren en bij heldere "maan geen licht behoeven te voeren, en tevens om trent toepassing van denzelfden maat regel voor melk-, hand-, hondekarren en dergelijke. Het broodrantsoen. In aansluiting aan het bericht, dat aan de onderdeelen van het leger geen broodsnijmachines meer zullen worden verstrekt, wordt medegedeeld, dat zulks niet geschiedt, omdat het gesneden uit- deelen van brood geen noemenwaardige besparing oplevert, doch omdat de ver mindering van het broodrantsoen van 6Va op 5 ons vrijwel geen besparing meer mogelijk maakt, leder soldaat toch verorbert per dag z'n broodje van 5 ons gaarne tot de laatste kruimeltjes toe. Nederl. Juristenvereeniging. Het tweede onderwerp, dat dit jaar op de vergadering der Nederlandsche Juristenvereeniging, 29 en 30 [uni te Middelburg te houden, zal worden be sproken is de vraag„Kan het gewenscht zijn andere dan de bij de Grondwet be kende publiekrechtelijke lichamen in te stellen met wetgevend en uitvoerend gezag bekleed? Laat de Grondwet het instellen van zoodanige andere publiekrechtelijke li chamen toe? Zoo neen, welke wijzigingen behoort zij daartoe dan te ondergaan". De praeadviezen over die vragen, hebben thans het licht gezien. Zij zijn van de hand van mr. E. Fokker en mr. dr. H. Frijda. Sterkte lichtingen. De operbevelhebber heeft de korpsen vóór of op 7 Juni e.k. een opgave ge vraagd van het aantal onderofficieren der lichting 1911 onderofficieren, kor poraals en manschappen (hieronder begrepen tamboers en hoornblazers) ■der lichting 1912, lichting 1913 en voorjaarsploeg 1914. Indien hef tijdig indienen- der gege vens omtrent alle hierboven aangege ven lichtingen -op bezwaren stuit, kan voorloop'ig worden volstaan met de opgaven betreffende de lichting 1912. Met onbepaald verlof. Thans is bepaald, dat de dienstplich tige korporaals en manschappen der onbereden wapens der lichting 1912, met uitzondering van hen, die behooren tot de pantserfortartillerie en torpedis- ten, op 15 Juni met onbepaald (klein) verlof zullen vertrekken. Zij, die voor eigen rekening reizen, kunnen reeds in den namiddag van 14 Juni huiswaarts keeren. Aan de korpsen is verder opgave ge vraagd van de sterkte aan onderofficie ren, korporaals en manschappen der zonder eenige reserve. En zij gevoelen zich wederkeerig eenvoudige men schen, die door hun daden toonen van gelijke beweging te zijn als wij. Hun roeping getrouw, gedachtig aan hun streven, geven zii in den kring, waarin zij verkeeren, door hun Christelijken wandel een voorbeeld. Voor u is 't niet aangenaam te mee- nen>, dat men u liever zieit gaan dan komen Die vrienden, waarvan ik u sprak, geven ook wel is waar terecht wijzingen, doch bijna uitsluitend door hun aanbevelenswaardig voorbeeld. Zij deelcn ongemerkt iets aan de omgeving mee door hun matigheid en zin voor waarheid en eenvoud 1 Een vluchtig lachje speelde heel even om de lippen van ds. Loos, om onmid dellijk plaats te maken voor diepen ernst. Mijn vriend, zei hij, ik heb er steeds mijn eer in gesteld overal en altijd, mij te toonen, zooals ik ben. Als herder en leeraar van mijn kleine ge meente toon ik mij zeven, dagen in de week, en als ik, mijn roeping getrouw, moet spreken, dan spréék ik, zonder persoon of plaats in aanmerking te ne men de Waarheid moet gezegd wor den, ook al is 't vaak voor de betrok kenen onaangenaam 1 Zijn gloeiende oogen gaven in het schemerduister schittering als fonke lende sterren. lichtingen 19121913 en van de voor jaarsploeg 1915, bij elk onderdeel aan wezig. Er kan vrijwel worden aangenomen, dat dit verband houdt met het binnen kort opvolgend te verleenen verlof aan die dienstplichtigen. Stads* en Provmciemeuws VLISSINGEN, 8 JUNI. Bij Kon. besluit van 5 dezer is tijde lijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infan terie, tet reserve-luitenant-kolonel, de gepensionneerde luitenant-kolonel der infanterie A. J. Gooszen, van het leger in Nederlandsch Indiëen is aan den reserve-luitenant-kolonel Gooszen voor noemd, de titulaire rang verleend van reserve-kolonel. Wij vestigen de aandacht op de be kendmaking van Burg. en Weth. betref fende de uitreiking der broodkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de door de Duitsche autoriteiten in beslag ge nomen post voor en over Engeland, welke 10 November 1916 met het stoomschip „Koningin Regentes" der maatschappij „Zeeland" wend verzon den, thans is uitgezocht en, voor zoover niet aangehouden:, naar hare bestem ming is doorgezonden. De aangehou den stukken van die post zijn aan het „Prisenamt" te Hamburg verzonden aanvragen: tot het vrijgeven van die stukken moeten worden ingediend door een 4e Hamburg gevestigd advocaat. Nadere inlichtingen hieromtrent zijn bij het hoofdbestuur der posterijen e.n te- grafie te bekomen. Aan de afzenders van aangehouden aangeteekende stukken zal, zoodra eene opgaaf daarvan door het voor noemd hoofdbestuur is ontvangen, van de aanhouding mededeeling worden gedaan. De post voor en over Engeland, wel ke 19 Januari 1917 met het stoomschip „Prins Hendrik" der maatschappij „Zeeland" werd verzonden en eveneens door de Duitsche autoriteiten in beslag is genomen, is nog niet naar het „Pri senamt" verwezen. Voor het examen van machinist, di ploma C, is geslaagd de heer J. J. van den Broek, leerling van de De Ruyter- school. Voor de Belgische krijgsgevangenen. in hartelijken dank ontvangen rnej. N. K., Den Haag ƒ10; P. S., Rhenen 10 den heer E. A„ Vlissingen ƒ2.50 Verder maandelijksche bijdrage van Lam... 1 G. P. 1 v. d. V. 1 A. P. 2 Verm... 1 A. D. 1 G... fl A. P. 1 M. M. 2.50 G. M. 1.50. Totaal 982 ƒ35.50 ƒ1017.50 en 300 franc. A. HANS, Badhuisstraat 28. Charles draafde niet lang, hij voelde instinctmatig, dat Rika van hem ver wachtte, iets dart ds. Loos neerzetten zou, en deze meende kort spel te heb ben, om hem te verslaan. Ik eerbiedig in zooverre uw ziens wijze, dominé, dat ge ijvert voor iets schoons, maar de manier waarop ver schilt zoo hemelsbreed met die mij ner vrienden En zij dienen de Waar heid eveneens, doch op een wijze, die naar mijn inzien, meer vrucht zal dra gen. Hun sympathiek optreden ver drijft alle vrees voor hen Dat is de groote fout in de maat schappij van lieden viel ds. Loos hem in de rede, men heeft nergens meer vrees voor. Daar is bijv. Vaix, de jachtopziener, die durfde mij de deur wijzen. Hij spot met God en Zijn gebod. Zijn vrouw en kinderen laat ik echter niet los. Verbiedt hij mij zijn huis, ik bezoek ze toch, ik dien de Waarheid, en ken in dat opzicht geen vrees Wat voor man is Valk eigenlijk? vroeg Charles. In den aard goedig en gedienstig. Hij doet trouw zijn plicht en is niet zonder gevoel van eigenwaarde, maar1 liet de oude heer zich hoo ien. Maar vol zonderlinge ideeën en van moderne levensbeschouwing vul de ds. Loos aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1