dinsdag 5 JUNI VROUWENBEWEGING DE. NMEID No. 130 FEUILLETON LAGER ONDERWIJS. istratie met gbaar zijn ie depothou- angeboden ren van het et vóór dat ioening van te Kantoren oor iederen ter zegeling ider betaling lelaten, voor ;ebruik kan en geschre- aanduiding zegels zijn pan 5 cent,. BOORDEN of paraaf - boete van innen eene op straffe ;n een niet den. een maand straffe van t, verbeurt voldoening gevorderd i den aan- i hem, die gulden en ts hebben, dagen uit ontvangt, is r op straffe t. nette sstraat 88. d. per maand. Verhuurkan- 55e Jaargam 1917 SINGSCHE COURAIN i ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk /l.tsü. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3,35. Afzonderlijke nummers 3 cent ÉpüBfirms F. Ill II Mil if., Kieme M\ §8, Tmm. TeSeioon iaierc. iO ADVER ENT1EPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel Verschiint dagelijks, uilgezonfJerd op Zondag m elpoisen erkends Ghristsüjks leestdapa De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- fffgulden bij dood flj gulden bij verlies 4 gulden bij verlies .g #"g gulden bij verlies g"» gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- 11 door BI81 van een *land' 1 sli van li lil van een fi van elken kerd tegen ongelukken voorU U heid tot werken S dlLf een ongeluk voet of oog J.Cfv een duim wijsvinger anderen vinget Os ze ultkeerlngin worden VERDUBBELD IrHien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam BINNENLAND Staatscommissie salarissen burgerlijke rijksambtenaren. Naar het „Vad." meldt, is de staats commissie, die tot opdracht heeft te on derzoeken, in hoeverre de bezoldiging der verschillende groepen van burger lijke rijksambtenaren en beambten bij een behoorlijke werkverdeeling aan bil lijke eischen voldoet, (de staatscommis sie dus onder voorzitterschap van den heer D. W. Stork) reeds een belangrijk eind met haar werkzaamheden gevor derd. De commissie is o.a. tot deze drie conclusies gekomen lo. alle bijslagen dienen te vervallen 2o. de salarissen moeten met 20 a 30 percent worden verhoogd, en 3o. voor alle ambtenaren dient de achturige arbeidsdag te worden ingevoerd. Het paard achter den wagen. Men schrijft aan „de Avondp." De minister van landbouw heeft aan de burgemeesters een rondschrijven ge zonden waarin hij mededeelt, dat het bestaande rantsoen aardappelen van 3 K.G. per week, niet meer kan worden verstrekt en daarom voor deze week bepaald wordt op 1 K G. Aan 't slot van dat schrijven verzoekt hij den bur gemeesters telegrafisch aan het rijksdis tributiekantoor op te geven de voorra den aardappelen, die in hunne gemeen ten aanwezig zijn. Eilieve als de minister niet wist hoe veel aardappelen er waren, hoe km hij dan zeggen, dat het rantsoen maar 1 K.G. kan zijn? Hoe dikwijls is reeds aangeraden den voorraad van alle levensmiddelen op te nemen en daarnaar maatregelen te ne men tot voorziening, verdeeling en ver bod van uitvoer, in plaats van het luk raak bepalingen te maken Als de voorraad aardappelen nu mee valt, komt er dan de volgende week weer een rondschrijven, dat het rantsoen 1 y, of 1 K.G. mag zijn Pinksterverloven. Naar aanleiding van een door den Opperbevelhebber van land- en zeemacht tot den Minister van Oorlog gericht voorstel is bepaald, dat tijdens de Pink sterverloven tusschen 22 Mei en 22 Juni de niet-beroepsmilitairen in het genot kunnen blijven van traktement, jaarwed de of soldij, alsmede van mobilisatie- toelage en vergoeding wegens gemis van levensmiddelen en dat aan de beroeps militairen de mobilisatietoelage en de vergoeding wegens het gemis van le vensmiddelen blijven toegekend. De Duitsche scheepvaart op Amsterdam. Zondag is voor de tweede maal sedert 't uitbreken van den oorlog een Duitsch zeeschip in Amsterdam aangekomen, namelijk het stoomschip „Westfalig," dat uit Hernösant een lading planken en juffers medebracht. Er bestaat veel kans, dat gedurende Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 7.) o i «arms inrnofaii) Waarschijnlijk moest de oorzaak daarvan worden gezocht in liet feit, dat zij zich als jong, krachtig, levenslustig meisje wat excentriek van aanleg van zelf meer aangetrokken gevoelde tot nrenschen van haar leeftijd dan tot ou den van dagen. Het behoeft daarom niemand te ver wonderen, dat zij vaak het huis ont vlood, waar haar oude vader zich gan- sche dagen onledig hield met het be- weenen van zijn jeugd-zonden. De dominé van liet dorp was op de Vossenkuil een huisvriend, die dagelijks zijn visite maakte. Deze jonge ijveraar stortle over den "berouwvollen grijsaard een stroom van pessimisme uit en de offervaardigheid van den heer Landman werd steeds grooter. Dominé Loos en zijn kerk voeren daar beide zeer wel bij. Me juffrouw Rika stond, trots alle verma ningen liaars vaders, steeds met domi né op voet van oorlog. Zij had de on vergeeflijke vrijmoedigheid gehad, om te zeggen, dat de dominé leed aan stof- vergoding, ja, meer dan dat, hij was ook lieerschzuchtig dezen zomer verschillende Duitsche booten met hout naar Amsterdam zullen komen. De burgemeester van Emraen. Het „Nieuwsbl. van Emmen" schrijft: In verschillende bladen doen verha len de ronde over het optreden van den burgemeester van Emmen tegenover de Haagsche brandweer, terwijl de burgemeester zich bovendien blijkens die berichten, onhebbelijk tegenover den minister van binnenlandsche zaken zou hebben gedragen. Wij hebben den burgemeester op den man af gevraagd, of het juist is, het geen van hem wordt gemeld. De burgemeester antwoordde kort en beslist: ,,.Het is niet waar. De verhalen zijn echter zoo brutaal gefantaseerd, dat ze een schijn van waarheid hebben." „Wilt u ons dan in 't kort de toe dracht vertellen „Zeker". En de burgemeester vervolgde „Ik was niet onderricht over het tijd stip van aankomst der brandweer, doch ik had de noodige maatregelen getrof fen voor liet geval deze mocht arri- veeren. Uit Den Haag was bovendien enkel geseind, dat de spuit onderweg was. Of deze bemand was of niet, wist ik niet. Ook wist ik niet het middel van vervoer, waarmede de spuit zou arri- veeren. Toen na middernacht echter plotseling de spuit aankwam, werd de commandant, die enkel naar den weg vroeg, met de meeste bereidwilligheid ingelicht. De commandant heeft later zelf dat moeten erkennen. Op dat oogenblik kon ik bij de volslagen duis ternis in mijn woning en gebrek aan petroleum niet meer doen."' „En uw gesprek met den minister vroegen we. „Met den minister zeide de bur gemeester, „wel, daar heb ik niet mee gesproken. Zijne Excellentie is in 't ge heel niet aan de telefoon geweest". „Hebt u dan misschien toch wel met Den Haag gesproken „jawel dat gebeurt wel vaker. Toen mij gevraagd werd aan de telefoon te komen, ben ik dadelijk gegaan. Ik word tegenwoordig zoo dikwijls aan de tele foon geroepen". Een officieele neutrale conferentie Gelijk bekend is, heeft deZweedsche Tweede Kamer het vorige jaar, naar aanleiding van een voorstel van den heer Carl Lindhagen, een motie aange nomen ten gunste van een Zweedsch initiatief tot het houden eener Confe rentie van officieele vertegenwoordigers van onzijdige staten, welke tot taak zou hebben het voorbereiden van een duur- zamen vrede. Eenige maanden geleden heeft thans de heer Lindhagen wederom een voor stel ingediend, datde Zweedsche Tweede Kamer zich zou uitspreken ten gunste van een officieele neutrale conferentie en wel ter bevordering van bemiddeling, alsmede ter voorbereiding vandenood- Haar vader legde haar 't zwijgen op en de heer Loos ias haar vurig de les, vertoornd door tegenspraak, waaraan hij niet gewoon was geprikkeld omdat hij zichzelf bekennen moest een harde waarheid te hooren uit den mond eener zwakke vrouw, die vergat haar plicht om stil te zijn... Rika trad dan de woning van den jachtopziener Valk binnen. Wel zoo, en is u bij zulk weer nog uitgeloopen, juffrouw Ja, maar ik ioop zoo door naar huis. Dank u, ik zal niet binnenkomen, vrouw Leentje, de avond valt vroeg. Ik wilde in 't voorbijgaan even zeggen, dat de kleine Gijs morgen bij mij mag komen spelen En>ze lette niet meer op de herhaalde noodiging, maar was al verdwenen. De reden tot dit overhaast vertrek was, dat zij binnen in den schemer gloed van 't haardvuur een bleek, glad geschoren gelaat had gezien, en een bekende stem had gehoord. En zij wil de dominé Loos daar zeker niet ont moeten. Hij mocht eens meanen, dat ze hem eigenlijk zocht. Zij lachte ruw bij die gedachte. Niet ver was zij echter nog van de jachtopzienerswoning verwijderd in de 'smalle boschlaan, toen ze een lang, mager heer ontmoette, die, als een of ficier na jarenlangen dienst, zijn linker been een weinig sleepte. Haar eerste gedachte was dan ook aan een sabeldrager, in 'burgerkleeding. zakelijke hervormingen van het volken recht na dezen oorlog. Het voorstel van den heer Lindhagen is hierop verwezen naar een speciale commissie, die bij haar advies aan de Tweede Kamer op den voorgrond heeft gesteld, dat de sinds 1916 voorgevallen nieuwe gebeurtenissen in hooge mate verminderd hebben de mogelijkheid van de r vergebleven onzijdige Staten, om door bemiddeling van hun zijde het einde van den oorlog te verhaasten. De commissie was echter van oordeel, dat desniettemin een officieele neutrale conferentie evenzeer gewenscht was als in 1916 het geval was, daar nog steeds bleef bestaan de noodzakelijkheid voor de onzijdige Staten, zich gezamenlijk voor te bereiden om door gemeenschap pelijke samenwerking bij of kort na het sluiten van den vrede het tot stand komen van een internationale rechtsorganisatie te bevorderen. Thans heeft de Zweedsche Tweede Kamer het voorstel-Lindhagen en het voorstel van de speciale commissie in openbare vergadering behandeld. Bij de beraadslagingen wees het conservatieve lid van den „Riksdag," dr. C. Hilde- brand, er op, dat op de laatste minis tersconferentie in Stockholm de daaraan deelnemende ministers van alle drie de Scandinavische iandep van oordeel ble ken te zijn, dat de tijdsomstandigheden niet gunstig waren voor een initiatief in de door den heer Lindhagen ge- wenschte richting. Namens de commissie heeft de sociaal-democratische afgevaar digde Lowegren ter beantwoording van den heer Hildebrand doen uitkomen, dat het voorstel van de commissie in tegen stelling met dat van den heer Lindhagen de bemiddeling vrijwel geheel als taak der Neutrale conferentie heeft uitgescha keld. Het voorstel van de commissie beoogt in de eerste i laats en bijna uit sluitend de voorbereiding van die inter nationale hervormingen, die een duur- zamen vrede na den oorlog kunnen mogelijk maken. Een dergelijke neutrale samenwerking lag ook in de bedoeling der laatste Ministersconferentie. Na deze toelichting heeft de Tweede Kamer het voorstel van de Commissie aangenomen, en aldus den wensch uit gesproken, dat de Rijksdag in een adres aan den Koning er op zou aandringen, dat de regeering in overweging neme, hoe door 't initiatief van de Zweedsche of van de drie Scandinavische Regeeringen een officieele Vredesconferentie van on zijdige Staten zou kunnen worden bij eengeroepen, die tot haar taak zou hebben voorbereidende voorstellen uit te werken voor een internationale rechtsorde, welke aan individuen en volkeren gelijk recht tot ontwikkeling onder genot van politieke, economische en geestelijke vrijheid zal waarborgen en daardoor tevens een duurzamen vrede zal verzekeren." Aan het verslag van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Heel beleefd groette hij en vroeg Pardon, dame, kunt u me ook zeggen, in welke richting de Vossen kuil ligt Zeker, mijnheer, keer dan met mij terug. U moet reeds kort in de buurt geweest zijn Samen liepen zij np, sprekend over weer en wegen, elkaar steelsgewijze bekijkend. Tot bij het buitenverblijf bleven zij vreemden voor elkaar. Hij meende, dat zij dichtbij woonde en wilde haar dan ken voor haar bewezen vriendelijkheid. Dat is niet noodig, mijnheer, ant woordde zij gul-lachend. Integendeel, ik dank u voor uw gezelschap. Ik woon hier I Woont u hier als... Als dochter van den heer Land man Kom, dat is vermakelijk riep de vreemdeling en hij lachte luidkeels. Rika keek hem verwonderd aan en vroeg snibbig Vindt u dat zoo ver makelijk Er is niets belachelijks in Toch wel, nicht Rika zei hij be darend, terwijl hij de hand van 't ver raste meisje greep en er ter verklaring snel op liet volgen Ik ben uw neef Charles Vogelsang. Hoe maakt oom het Hij zal zeker niet minder verwon derd zijn, mij zoo opeens voor zich te zien Rika had nu niet weinig schik in het geval. Daar had ze tot gids gediend en zonder iets te vermoeden 't gezelschap Onderwijs alhier over het jaar 1916, is het volgende ontleend Met verschillende onderwerpen hield de Commissie zich bezig. In de eerste plaats met den „Ouderavond". Op school F was een proef genomen in 1915, welke goed geslaagd was. Ook de ervaring, opgedaan in 1916, was volgens 't rap port van het betrokken schoolhoofd, niet anders dan gunstig. Toch blijven de hoofden en 't grootste deel van 't personeel der andere openbare scholen zich kanten tegen den Ouderavond, en pleiten anderen voor het behoud der openbare lessen, die echter o.a. blijkens de geringe belangstelling der ouders, weinig reden van bestaan hebben en den band van school en huisgezin niet helpen versterken, zooals Ouderavonden dit wel vermogen. Vervolgens maakte de instelling van Schoolvergaderingen een gewichtig punt van bespreking uit. De commissie be noemde uit haar midden een subcom missie, die informeerde bij 63 ge meenten, waar ervaring was opgedaan met 't genoemde instituut. Voor'tmee- rendeel luidde het oordeel gunstig. Het resultaat van hare bemoeiingen legde de sub-commissie neer in een breed voerig rapport, dat door de commissie werd gezonden naar 't college van Bur gemeester en Wethouders als antwoord op diens verzoek om advies in zake het aanhangige punt. Wij volstaan hier met de mededeeling dat de Commissie meende tot 't houden var. verplichte schoolvergaderingen te moeten advisee- ren, inzooverre zij niet indruischen tegen de vigeerende wet op het L. O. Als vanzelf sprekend nam de commissie aan, dat, zooals bij alle instellingen, ook hier van den ernstigen wil tot een drachtige samenwerking alles afhangt. Verver werd door de commissie een circulaire opgesteld over de Gevaren van het Bioscoopbezoek voor Kinderen. De Com r issie vreest, dat zonder plaat selijke verordening, zooals die reeds in andere gemeenten bestaat, dit proefbal lonnetje hetzelfde resultaat zal hebben als de bekende zeepbel, fntusschen werd de circulaire in ruimen kring verspreid en o.a. aan alle ouders van schoolgaande kinderen uitgereikt. Ter beteugeling van het rooken door schoolkinderen werd aan Burgemeester en Wethouders in overweging gegeven een verordening vast te stellen, weike dit euvel zooveel mogelijk beperken zal. Inzake de salarisactie van de Afd. Vlissingen van den Bond van Nederl. Onderwijzers besloot de Commissie aan Burgemeester en Weth. te adviseeren, de salarissen der onderwijzers te herzien met dien verstande, dat 't aauvangsala- ris blijft zooals 't is, doch dat kortere periodieke verhoogingen en een hooger maximum vastgesteld worden. Het damescomité had het verlies te betreuren van een harer leden, mevrouw de Konink-Balk, die in October 1916 overleden is. In November werd op voordracht van het comité door de Commissie van Toezicht in deze vaca ture benoemd mevrouw Vermeer-Das, die wegens overlijden van haren echt genoten van haar onbekenden neef De kennismaking was eigenaardig, en zij vond het zoo recht aangenaam. Zij hoopte, dat hij lang zou blijven lo- geeren. Hij zou de eentonigheid der da gen breken. Elke afleiding was haar welkom. Luid blaffend kondigde Turk hun komst aan. Binnen werd de oude heer Landman er door gerust gesteld. Hij zette zich op zijn gemak en wilde de courant ter hand nemen, toen Rika riep „Pa, hier breng ik u een onver- wachten gast, neef Charles Vogelsang Hé, zeker zeer onverwacht, doch niet minder aangenaam Hiermee trad Landman hem tegemoet. Ook hij vond het heerlijk, eenige afwisseling te heb ben in 't eentonige bestaan. Bij winter dag kon hij weinig wandelen en het gebeurde vaak, dat hij door de bosch lanen twee of drie dagen geen sterve ling zag.' iMet zijn neef vooral was hij uiter mate ingenomen, omdat hij over diens ouders kon spreken, waardoor de her innering aan de vervlogen dagen zijner jeugd verlevendigd en opgefrischt zou worden. Bij die gesprekken zou hij al les als 't ware nogmaals doorleven. Charles betoonde zich een gezellig causeur. Hij liet zich kennen van een zijde, waaraan men thuis hem vreemd dacht. Ja, hij zelf bespeurde aan zijn eigen-ik groote verandering. Gedurende zijn reizen in den vreem de deed hij behalve een goede dosis genoot spoedig weer bedankte. Volgens de dames gaf de toestand van het hand- werkonderwijs op alle scholen te Vlis singen over 't algemeen redenen tot tevredenheid. Het aantal leerlingen van alle open bare scholen voor Lager Onderwijs be droeg op 1 September 1916 2275, dat van de bijzondere scholen 1287. Op 1 September 1915 waren deze getallen 2351 en 1285, zoodat blijkt, dat het aantal leerlingen der openbare scholen afnam met 75 kinderen, dat der bijzon dere scholen toenam met 2 kinderen. De hulpklassen zijn gaandeweg aan 't verdwijnen. Op school A is er slechts 1 meer. Op school F zijn er nog 2. Ook 't aantal groote klassen vermindert, op elk der beide scholen was nog slechts 1 klasse met meer dan 49 leer lingen. Op school B overschrijdt het aantal leerlingen alleen in de aanvangs- kiasse 't getal 40. Ook op school E is een klasse ont staan met 41 leerlingen, nl. kl. 3. Van de scholen A, B, C en F is het aantal kinderen verminderd met 50, 15, 8 en 20, op de scholen D en E is een vermeerdering van 2 en 15 leerlingen. De herhalingsschool voor meisjes werd dezen winter bezocht door 27 leerlingen. De herhalingsschool voor jongens eindigde einde Maart. De nieuwe cursus begon op 1 Oct. 1916 met 36 leerlingen, in klasse 12. Het onderwijs had een ge woon verloop. Op de openbare scholen hadden geen ingrijpende veranderingen plaats. De leerplannen werden niet veranderd. Op school C blijft uitbreiding van 't gymnastiek-onderwijs tot het 5e leerjaar nog steeds gewenscht. De Christelijke schooi in de Kasteel straat, die den 1 Mei 1916 haar 25jarig bestaan herdacht, kreeg een uitgebrei der leerplan het werd een school voor xitgebreid lager onderwijs. Er wordt nu ook les gegeven in Engelsch en Wiskunde. Gelegenheid om Fransch te leeren bestond al vóór dien tijd. Op den rooster van lesuren komen nu voor: 5e klasse Fransch 4 uren, 6e klasse Fransch 4 uren, Wiskunde 1 uur, 7e klasse Fransch 3 uren, Wiskunde 2 uren, Engelsch 2 uren. Op de R. K. scholen geen verande ringen. De Commissie meent wederom te moeten aandringen op de oprichting eener 7e klasse voor de scholen A, B, D en F als onmisbaar voor een groot aantal leerlingen, die het voortgezet onderwijs op een der avondcursussen bezoeken. Schoolvergaderingen werden op de openbare scholen niet gehouden. De openbare lessen werden op de gewone tijdstippen op de scholen A, B, C, D en E gehouden. Op school F werd een Ouderavond gehouden, die in den smaak der ouders en onderwijzers schijnt te vallen. Schoolwandelingen werden niet ge maakt. Schoolreisjes hadden door de tijds omstandigheden niet plaats. Alteen de leerlingen der hoogste klasse van de wereldkennis, ook nog heel wat zelf kennis op. Niet gaarne zou hij gewild hebben, dat een derde hem volkomen kende. Zijn slechte eigenschappen kon hij niet van zich schudden, en hij telde ze vaak in gedachten op. Tegenover zich zelf kon hij eerlijk zijn zijn vader had hem doorzien. Zijn verlegenheid en term getrokken- beid in gemengde gezelschappen was gaandeweg verdwenen. Waar niets za kelijks viel af te handelen, leerde hij spoedig den conversatietoon aanslaan, waarbij het hem, door zijn nauwkeu rig gadeslaan en scherp opmerken, wat zich op zijn reizen en trekken aan hem voordeed, gemakkelijk viel, toch steeds onderhoudend te blijven. Hij bezag de dingen nu zoo geheel anders, dan eenige maanden terug. Maar één diner bleef 't zelfde de heele wereld boog voor de macht van 't geld. Het stond bij hem vast, dat hij rijk, schatrijk moest worden. Daartoe had hij den voet in den stijgbeugel reeds en opstijgen zou wel gaan. En mocht hij ai niet rennen langs den weg daar heen, hij zou 't doel niet missen een maal zou hij geld, rijkdom bezitten en tengevolge daarvan macht. Natuurlijk wilde hij langs strikt eerlijken weg, wars van bedrog, op de maatschap pelijke ladder klimmen. Zijn geweten begeerde hij zuiver te houden. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1