nan. 1MB MAANDAG 4 JUNI edig wit. STRAAT VSTRAAT EIJH, :DfN6EN ?RflGEH laaister i$en. >uw Ffrouw ode )de, SJE. OE SJE sje JW. leisje No. 129 55e Jaargang 1917 Uitgavefirma f. üi Dt ïtLOt Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. ïeleloon luiere. 10 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ^GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VROUWENBEWEGING Levervlekken °n, daar bij ge- erdwijnen. O cent per pot :gisterijen der draat en LU1T- bij het Hoofd- Telefoon 224 Boulevard de bileerde likt voor twee H. B., Bureau NIST (certifi- erdam) zoekt lijks. Br. motto .ourant". \dresBureau roenewoud. igen voorzien, u „Vliss. Crt." .1 ur vm.—4Vs ;en vrij. Bureau „Vlis- PECKENS, 15 Juni a.s. en 8 en 9 uur. Mevr. VER 3, Witte ds 7—8 uur. m, 1 Juli, bij tsoenlijk Mej. KREU- sstraat 17. die goede kan werken en een VROUW, ld tusschen ireau „Vliss. uur. Adres adhuisstraat ds tusschen icisstraat 9. n. fotograaf, VUSSiNGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6J£ ct. per regel De abonné's, in't bezit eener mi gulden bij levens- py I* gulden bij dood A gulden bij verlies J t* ft gulden bij verlies J ft A gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #|1§|?|| lange ongeschikt- 11 door ■Bill van een hand. 0 lil van II lil van een van e"cen kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken g vU een ongeluk vUU voet of oog iUU een duim AwW wijsvinger £j%3 anderen vinger uttkeerlngtn worden VERDUBBELD Inden de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 5 Juni a.s. van af de N. W. kustbatterij van het fort „Erfprins", stelling van den Helder schietoefenin gen zullen worden, gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter Secretarie dezer ge meente ter inzage. Vlissipgen, 4 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Inkrimping van het aardappelrantsoen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire aan de Burgemeesters gericht Ik heb de eer u te berichten, dat de aardappelvoorraad van den oogst 1916 dermate geslonken is, dat het bestaande rantsoen van 3 K.G. per week niet meer kan worden verstrekt. Dit rantsoen wordt dus voor de week van 4 Juni11 Juni bepaald op 1 K.G. per week per persoon. Om te voorzien in het tekort aan voeding, hetwelk hierdoor ontstaat, zal aan de gemeen tebesturen, die van oordeel zijn, dat voor hunne gemeente daaraan behoefte bestaat rijst beschikbaar worden gesteld, en wel, tot ten hoogste een vierde van het ontbrekend gewicht van aardappelen berekend naar een weekrantsoen van 3 K.G. per persoon. Derhalve kan voor de ontbrekende 2 K.G. aardappelen ten hoogste Va K.G. rijst worden verstrekt. Als door den verbruiker van deze rijst te betalen prijs wordt 10 cent per half K.G. in overweging gegeven. Het bestaand rijstrantsoen van 0.7 K.G. per 4 weken wordt naast het bo venstaande gehandhaafd en evenzoo de daarvoor te betalen prijs van f 0.14 per Va K.G. De hoeveelheden rijst, welke als supplement voor het aardappelrant soen moeten dienen, moeten afzonderlijk aan het rijks-distributie-kantoor worden opgegeven. Tusschen Hamer en Aambeeld. Het is bekend, dat onze suikerpro ductie ongeveer tweemaal grooter is dan de nationale behoefte en dus de overproductie wordt uitgevoerd. Van den laatsten oogst is echter nog niets het land uitgegaan behalve de en kele kleine hoeveelheden, verwerkt in suikerhoudende producten. Voorzichtig heid gebood de Regeering, om tot dus ver den geheelen voorraad in ons land te houden. Wanneer echter het zaad voor den volgenden oogst in den grond zit, houdt het nationale belang, om den voorraad verder in ons land te houden, op. De uitvoer kan een aar.vang nemen. Uitvoer, ja, maar waarheen vraagt het „Hbld." De goede, oude tijd, waarin Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 6) ij (SairuK verltoden Zaak was het echter, dat zij elkaar in de eerstvolgende dagen niet zagen. Charles reisde dienzelfden dag af. Zijn vader kwam weer als voorheen op 't kantoor en nam de leiding in han den. Dat viel hem niet zwaar. In enkele uren had hij zich vertrouwd gemaakt niet de gedachte, dat voor hem een tijdperk van rust zou aanbreken. En nu was 't hem een genot, voor 't laatst nog eens enkele maanden de regeling op zich te nemen. Nu pas zag hij dui delijk, hoe in handen van zijn zoon ge leidelijk aan zijn kantoor alles op mo derne leest was geschoeid. Formulieren, staten, boekhouding, alles toonde aan, dat eenvoud gepaard ging aan duidelijkheid en overzichte lijkheid. Bij vergelijking met zijn ouder- wetsche manier van doen, voelde hij zich haast zoo klein als een jongste bediende. Zijn zaak was hem ontwas sen. Alleen bij de correspondentie kwam de meester te voorschijn. Het personeel voelde daarbij den zaken man, die orders gaf. Eduard scheen het in de volgende dit werd bepaald door den kooper, die den hoogsten prijs betaalt, is sedert lang voorbij. De prijs is betrekkelijk bijzaak geworden. Duitschland zegtvan mij ontvangt ge het bietenzaad en de kalk, dus wij verlangen zooveel. En Engeland stelt daartegenoverzonder onzen wil krijgt gij geen kunstmeststoffen, ja, kun nen uw schepen niet varen en dus eischen wij uw overproductie. Onnoodig te zeggen, dat het onmo gelijk is aan beider eischen toe te geven. Er moet een overeenkomst getroffen worden. Te dien einde zijn eenige dagen geleden de heeren jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje van liet departement van buiteniandsche zaken en H. W. van Marie als gedelegeerd suiker-deskundige van het Landbouw-Exportbureau naar Engeland geweest om daar besprekingen te voeren, de eerste vooral ook voor de scheepsaangelegenheden. Naar het blad verneemt, hebben deze heeren wel eenige resultaten verkregen, maar de zoo ge- wenschte overeenstemming is toch niet tot stand gekomen. De mogelijkheid is nochtans niet uitgesloten, dat, wanneer de oorlogvoerende mogendheden de noodzakelijke concessies zullen weten te doen, welke door de omstandigheden geboden worden zooals ook van Ne- derlandsche zijde wordt gedaan deze overeenstemming niet zal uitblijven. Dan kan de overtollige suiker worden uit gevoerd en de zoo noodige chili sal peter worden gedistribueerd. Graan voor België en Noord- Frankrijk. De Nederlandsche regeering heeft met het oog op de groote schaarschte aan levensmiddelen in België en Noord- Frankrijk, 12.000 ton graan ter beschik king van de „Commission for Relief" gesteld. Deze hoeveelheid zal worden terug gegeven zoodra de voorraden, die voor rekening van de commissie thans on derweg zijn, hier te lande zuilen zijn aangekomen. Onze scheepvaart. Zaterdagochtend zijn de Nederland sche stoomschepen „Randwijk" en „Brunswijk" van Philadelphia te Rot terdam aangekomen. Zij hebben on derscheidenlijk ongeveer 3600 en 3000 ton tarwe aan boord. Na een reis van ongeveer tien weken is het stoomschip „Poseidon" van de Kon. Ned. stoomboot-maatschappij, Za terdag van New-York te IJmuiden te ruggekeerd. Het had eene lading tarwe en meel in, geconsigneerd aan de Ne derlandsche regeering. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. De Staatscommissie voor het onder wijs heeft ook het voornemen gehad den heer De Savornin Lohman ais haar ondervoorzitter een gepaste hulde te brengen. De heeren De Meester en De Beaufort hadden daartoe het initiatief genomen. Deze hulde is echter niet kunnen doorgaan wegens principieele bezwaren van de anti-revolutionaire leden der commissie. dagen er op toe te leggen zijn ouders verdriet aan te doen. Wetende, hoe diep hij hen griefde, vertoonde hij zich overal met een Joodscli meisje. Men sprak in alle kringen over hem. Hij dronk en speelde. Aanvankelijk ging hij slechts zoo buitengewoon druk met liet meisje om, teneinde zijn ouders te kwetsen, doch van lieverlede, ja, ai heel spoedig werd het hem ernst. Niet alleen was zij van rijke familie, maar moeder natuur had haar ook begiftigd met zeldzame schoonheid. Haar glim mende, blauw-zwarte lokken omkran sten een regelmatig, fijn besneden ge laat, waarin een paar verstandige oogen als karbonkels schitterden. Duifje, zoo heette ze, had een zach te, welluidende stem, waarmee ze den ongebreidelden luitenant even sterk vermocht te beheerschen als aan te trekken. De ouders van weerszijden kwamen in verzet tegen hun verbintenis, die in de toekomst louter teleurstelling en botsing voorspelde, op grond van hun ver-uiteenloopende godsdienstige idee- en. Doch in hun oog bestond die hin dernis niet. Zij waren beiden ontwik keld, beiden een moderne levensbe schouwing toegedaan en nu zoo sterk en gelukkig in hun liefde, dat niets in staat was hun verbond heilloos te ver klaren. De sterke tegenkanting, die ze ondervonden, bracht meer toenadering dan verwijdering tusschen hen. De dure spoorkaartjes. Het weekblad „Econ. en Stat. Ber." van 30 Mei noemt het moeilijk verklaar baar dat, terwijl niemand getwijfeld heeft aan de oprechtheid der bedoelingen van de gemeentebesturen die de prijzen van gas en electriciteit verhoogden in het belang der kolenbesparing, van verschil lende kanten stemmen zijn opgegaan, die verkondigen, dat de spoorwegmaat schappijen, die nu analoge maatregelen willen nemen, het oorlogspad der O.-W.-ers hebben betreden. „Men is zelfs zóó ver gegaan schrijft het „Wbl." dat beweerd is, dat de Maatschappijen hun ontvangst- staten niet meer durven publiceeren uit vrees, dat de enorme oorlogswinsten aan den dag zullen komen. Slechts hij die niet weet, dat de bij de wet be krachtigde spoorwegovereenkomsten met den Staat van 1890, zoowel S.S. als H.S.M. de verplichting opleggen maan delijks de ontvangsten in de Staatscou rant te publiceeren, terwijl alle andere maatschappijen in de concessie daartoe verplicht worden, kan dupe van zulk een bewering worden. En hij die de Staatscou rant niet bij de hand heeft, kan b.v. in nr. 20 van „De Ingenieur" van 19 Mei 1917 de opgave vinden van de ont vangsten in Februari 1917 van alle mo gelijke Nederlandsche Spoor- en Tram wegmaatschappijen. Uit deze opgave blijkt b.v., dat de ontvangsten der S.S. in Februari '17 waren f3,829,197.19 tegen f 3,653,072!/s in Februari 1916; de ontvangsten van de H. S. M. in Februari 1917 waren f 2,681,630.95, tegen f2,664,893,67 in Februari 1916; die van de N. C. S. in Februari 1919 f304,337.86, tegen f 273,611,56' J in Februari 1915. Een vergelijking van deze cijfers rechtvaardigt toch allerminst de krasse verdachtmaking der spoorwegdirecties. Hij die nadenkt over de enorme stijging der prijzen van steenkolen, hout, ijzer en alle mogelijke andere voor het spoor wegbedrijf onontbeerlijke materialen, en over de kosten, die de aan een talrijk personeel verleende duurtebijslagen met zich brengen, zal nog wei eens gegronde twijfel voelen opkomen of het spoor wegbedrijf inderdaad oorlogswinstge- vend genoemd mag worden Spoorwegvervoer. Met het oog op de heerschende bui tengewone omstandigheden is bij Kon. besluit aan den minister1 van waterstaat voor zooveel noodig machtiging ver leend om in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere omstandigheden, tij delijk afwijkingen toe te staan van bij algemeenen maatregel van bestuur vast gestelde bepalingen voor het vervoer en den dienst op de spoorwegen. Reizen naar Engeland. De minister van buiteniandsche zaken brengt hiermede ter algemeene kennis, dat zij, die zich naar Engeland wen- schen te begeven, bij hunne aanvrage om het vereischte visum te verkrijgen, op hun paspoort, aan den Britschen consul-generaal te Rotterdam moeten overleggen het bewijs, dat zij onlangs zijn gevaccineerd of gerevaccineerd. Wanneer Eduard na de groote ma noeuvres tot kapitein zou aangesteld zijn, was overplaatsing naar een ander garnizoen bijna zeker en dan zouden ze trouwen, 't zij met, 't zij zonder toe stemming der ouders. IV. Daar staat een jonge schoone, Te mijmeren aan 't strand. J. Dercksen. Een gure wind gierde door de bla derloos takken. Naakt en doodsch wa ren de kale velden. De tuinpaden om den „Vossenkuil" lagen vol dorre tak ken en naargeestige geluiden klonken in 't geboomte. Vroegtijdig viel grauwe donkerte op de omgeving en maakte een einde aan een somberen dag. Heel in de verte liet het eentonig geklots van de opgezweepte golven 'tegen 't strand zich vernemen. Ais een reus verhief het hoogduin zich in de schemering. Zijn kop stak in de wolken, die laag neer hingen en onstuimig in drift voortjoe gen. Onbewogen weerstond hij de woeste kracht der woedende elementen. De zee met haar witgekopte, schuimende baren, die als gebergten zoo hoog kwamen aanrollen, vermocht niets te gen die- stomme macht, die millioenen zandkorreltjes, door haar zelf geleide lijk aangebracht en door de winden opeengeblazen. Warm beschut daar4 Eveneens zullen zij zich desverlangd aan een geneeskundig onderzoek moe ten onderwerpen, alvorens het visum te kunnen verkrijgen. Zij die uit bezet gebied komen moeten vanaf den dag hunner aankomst in Neder land ten minste 14 dagen hier te lande hebben doorgebracht, alvorens zij toe stemming kunnen verkrijgen voor het vertrek naar Engeland. Zwemoefeningen voor militairen. De opperbevelhebber heeft een order uitgevaardigd, waarbij den legerautori- tieten wordt verzocht, de zwemoefe ningen door militairen zooveel mogelijk te bevorderen. De Soldatencouraut. Naar de „N. Ct." verneemt dankt de „Soldatencourant" haar voortbestaan aan de bemoeiingen van den heer C.J. K. van Aalst, president der Nederland sche Handelsmaatschappij, die na het ophouder, van het rijkssubsidie de dek king der groote tekorten voor zijn reke ning heeft genomen. Een Federatie van Post- Telegraaf - en Telefoonpersoneel Te Utrecht is een conferentie gehou den van gedelegeerden van de Vereeni- ging van Directeuren en Commiezen bij den P. en T. dienst, den Bond van Lager Postpersoneel De Post en den Bond van Middelbaar Personeel bij de P., T. en T. Het doel dezer bijeenkomst was, het houden van de eerste onder linge besprekingen betreffende de op richting van een Federatie van Post, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, welke volgens het voorstel van den Bond van Middelb. Personeel uitsluitend zou moe ten bestaan uit de drie bovengenoemde organisaties, weike te zamen bijna 8000 leden tellen. Door deze beperkende be paling denkt men de thans bestaande categorale postale vakbonden (20 in ge tal) te dwingen hun eenzijdig standpunt te verlaten. Het voorstel zal op de al gemeene vergaderingen der drie bonden worden behandeld, zoodat eventueel de oprichting van bovenbedoelde Federatie in de eerste week van September a.s. wordt tegemoetgezien. Vereeniging van Christelijke onderwijzers. In de te Groningen gehouden jaar vergadering van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en overzeesche bezittingen, is een motie aangenomen, waarin de vereeniging, ofschoon met waardeering kennis genomen hebbende van het rapport der bevredigingscom missie, zegt nochtans met zorg vervuld te zijn omtrent de voorgestelde regeling om te wenschen dat die rekening houdt met de volgende puntenuitschakeling der gemeentebesturen, versterking van den invloed der ouders als zoodanig, vrije ontwikkeling naar de eischen van het leven en naar zich wijzigende op voedkundige inzichten. De motie werd aangenomen en aan 't hoofdbestuur werd opgedragen een achter lag de „Vossenkuil", een kwar tier gaans van de zee, bijna geheel ver borgen tusschen 't geboomte, waar aan de duinstreek zoo rijk was. Reeds vroegtijdig hadden de bewoners van het buitenverblijf de luiken gesloten en de lichten ontstoken. Bij 't knappend haardvuur in de wel eenigszins antiek, doch overigens rijk gemeubileerde ver trekken, zou men de kille doodschheid der natuur en het barre stormweer kun nen vergeten door het warm gezellige binnen, werd men er niet telkens dui delijk aan herinnerd door het huilen van den wind, het regengekletter en zwiepen der takken tegen de ruiten. En bovenal door de onrust. De oude heer Landman luisterde ingespannen of hij ook tusschen de vlagen door geen mensehelijke stem of ook hondengeblaf vernam. Want zijn eenigst kind, zijn dochter Rika, was, het noodweer trot- seerend, met haar trouwen Turk uitge gaan, om de zee in al haar onstuimig heid te zien. Dien strijd aanschouwde zij liever dan de kalme, effen water vlakte, met haar verraderlijke diepte en meewarig geruisch en gefluister. 't Geloei van" den bulderenden storm wind en 't dof-donderend geraas der baren, die 't strand beukten en de scliLiimspattende branding spraken haar van kracht en van strijd. Op 't hoogste duin geklauterd, stond zij met fladderende kleeren voor zich uit te staren naar de grauwe, woelige, on- commissie te benoemen, die zal trachten een regeling als in de motie bedoeld, te ontwerpen en vóór 1 Februari rapport uit te brengen. Een bureau voor kinderbescherming. In December 1913 werd te Amsterdam op initiatief van den Bond van Ned. Onderwijzers een congres voor kinder bescherming gehouden. Een groot aantal politieke partijen, onderwijzersvereeni- gingen en vakorganisaties namen aan het congres deel. Personen van verschil lende richtingen, erkende autoriteiten op hun terrein, hielden referaten over leerplicht, voortgezet onderwijs, kinder arbeid, kindervoeding en- kleeding. Door de heeren E. J. van Det n F. L. Ossendorp was een lijvig rapport uitgebracht, dat een standaardwerk is geworden voor bovengenoemde onder werpen. Het congres van 1913 bedoelde echter niet in de laatste plaats te zijn een for- sche inzet voor een actie ter bescher ming van het kind. Door de tijdsom standigheden is deze arbeid ernstig ver traagd. Thans echter is door den Bond van Ned.-Onderwijzers, in opdracht van het congresbestuur, een Bureau voor Kinderbescherming gesticht. Het Bureau stelt zich voorloopig in het bijzonder tot taak het verzamelen van gegevens omtrent kinderbescherming in binnen- en buitenland. De installee- leering en leiding van dit Bureau is voorloopig opgedragen aan het Centraal Bureas voor onderwijsadviezen eveneens een Bondsinstelling welk Bureau tevens zijn gegevens, die het i. z. kinderbescherming had, heeft over gedragen aan het nieuwe Bureau. Zal het Bureau er in slagen, de schoone taak te volbrengen, die het op zich heeft genomen, dan dient het verzekerd te zijn van de medewerking van besturende collega's in Rijk, provincie of gemeente, van werkgevers- en werknemersorga nisaties en van particulieren. Het Bureau is gevestigd ie Constan- tijn Huygensstraat 118, Amsterdam. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Vergadering van Zaterdag 2 Juni 1917, des namiddags ten 3 ure. Voorzitter de heer P. S. Buteux. Aanwezig 9 leden. Afwezig de hee ren De Pagter en Wisse. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer S. de Pagter verhinderd is de verga dering bij te wonen. De Voorzitter zeide, dat het hem speet, dat de heer De Pagter thans niet tegenwoordig is, daar het thans 25 jaar geleden is, dat de heer De Pagter tot raadslid gekozen werd en spreker hem gaarne op deze plaats geluk zou wenschen met dit heugelijk feit. Gedurende een tijdperk van 25 jaar, dat de heer De Pagter als raadslid zitting had, waarvan hij een groot gedeelte als wethouder fungeerde heeft hij steeds zooveel in zijn vermo gen was de belangen der gemeente voorgestaan. Het is spreker een genoe gen dit van deze plaats te kunnen con- metelïjke ruimte. Turk had zich aan haar voeten neer gelegd en de zee onverschillig den rug gekeerd. Nu en dan zag 't beest op tot zijn meesteres, alsof hij haar wilde vragen, naar huis te gaan. Eindelijk scheen ze tot den terugtocht besloten. Ze wendde den blik landwaarts. Hier en daar zag ze dichterbij en verderaf, duidelijker de eéne flauwer, de andere slanke torenspits der omliggende dorp jes en tusschen 't grauw geboomte ver toonde zich, somber en afgelegen, 't grijze steengevaarte de Vossenkuil. Met groote passen begon zij af te dalen. Haar laarzen zakten diep weg in 't schuivende, stuivende zand. Blaf fend stoof Turk haar vooruit. Beneden was 't kalm. Rika kreeg 't nu warm. Een donkere blos kleurde haar wangen. Langs een'kleinen omweg keerde zij huiswaarts, om in 't voorbijgaan even aan te wippen bij Valk, den jachtop ziener van haar vader. Met hem en diens vrouw had ze sa men op de schoolbanken gezeten. En zij kwam gaarne bij hen. In hun een voudige woning vond de juffrouw het haast gezelliger dan op het weelderig ingerichte buitenverblijf, dat alle ge makken bood, waaraan zij niets hechtte. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1