Eerste Blad. 2 JUNI immer beslaat uil? Men BERICHT. VROUWENBEWEGING VOGRUITZIGHTEN. 55e Jaargang 1917 NigmFirma f. ïil EE VELOE lr„ Heine Markt 58, Vlissinp. Telefoon Inters. 10 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag m algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Brieven uit de Hofstad No. 128 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- Fyr* ft gulden bij dood ft if* gulden bij verlies 4 pO gulden bij verlies J gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- B 8 18 I lange ongeschikt- B I door 115 I van een hand' 3 sëi van II lil van een 1*% van eiken lerd tegen ongelukken voorU? *U U> heid tot werken B een ongeluk CJOUU voet of oog een duim wijsvinger faiv anderen vinger Deze ullkeerlngtn worden UERDUB8ELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tê Schiedam Ter voldoening aan de bepalingen der nieuwe Zegelwet, worden Polishouders der „Vlissingsche Courant" in hun eigen belang dringend verzocht, hun POLISSEN in den loop dezer maand aan ons Bureau, Kleine Markt 58, IN TE WISSELEN tegen nieuwe, van het thans voorgeschreven zegel voorziene Exemplaren, tegen betaling der zegel- kosten ad f O.SO. De Directie der „Vlissingsche Courant" wijst alle verantwoordelijkheid af, voor het nalaten van deze inwisseling. ZEGELWET 1917. Burg. en Wettr. van Vlissingen brengen, in verband met het in wer king treden van de nieuwe Zegelwet op 1 Juni 1917, het volgende ter open bare kennis: OP ZEGEL MOETEN onder anderen WORDEN GESTELD VERZOEKSCHRIFTEN zelfs in den vorm van brieven gericht aan den Raad, Burgemeester en Wethou ders en den Burgemeester, tot het be komen van beschikkingen waarbij eene gunst verleend wordt (plaatsen van gedenktee kenen op graven, afstand van graf ruimten enz.), eene benoeming plaats heeft tot eenig ambt waaraan een salaris van meer dan 1000 's jaars verbonden is, of eene verhooging van bezoldiging, als de bezoldiging met de verhooging meer dan 1000 's jaars bedraagt. Deze verzoekschriften kunnen op ze gel (van 0.30) worden gesteld HANDTEEKEN1NGEN op aan ze gelrecht onderworpen stukken, kunnen sleohts worden gelegaliseerd, voor zoo ver het papier van zegel is voorzien. Daarentegen kunnen op ONGEZE GELD papier worden gesteld VERZOEKSCHRIFTEN om vergun ningen, van administratieven aard, welke krachtens de wet of krachtens reglementen of verordeningen van po litie moeten worden gevraagd, fw. o. bouwaanvragen, verzoekschriften inge volge de Hinderwet, Drankwet, Ar beidswet enz.) Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 5) («alms winden) Welke éischen u me ook stelt, ik zal er stipt aan voldoen Luister eerst, je weet immers niet, wat ik wil? Toch beloof ik u correcte uitvoe ring van al wat u mij oplegt, pa Ik kan dat gerust doen, omdat hier mijn vader voor zijn zoon staat, en er dus niets onbillijks of onredelijks kan ge- eiseht worden 1 Welnu, mijn jongen, ik heb be sloten op jou naam te laten overschrij ven twintig duizend gulden. Verder zal de helft der jaariijksche overwinst voor jou zijn, waarvan je echter telkens minstens twaalf honderd aan Eduard moet uitkeeren, gedurende tien jaar Hij moet toch ook eenig handgeld heb ben, hé en hij verdient het ten volle, want bij veel gebreken bezit hij groote deugden. Al w'at riekt naar egoïsme en naar oneerlijkheid verfoeit hij Wilde de heer Vogelsang hiermee eigenlijk te kennen geven, dat Charles dat niet verfoeide? De jonge man ging er niet op in. Eveneens kunnen op ongezegeld pa pier worden gesteld bezwaarschriften tegen aanslagen in belasting en school geld, benevens verzoekschriften om ontheffing of restitutie van belasting of schoolgeld ingevolge de betrekkelijke verordeningen. Verder zijn o.m. vrij van zegel be wijzen van goed gedrag, verk'aringen van oorsprong, stukken opgemaakt krachtens bewijs van onvermogen, ver zoekschriften onr ontslag uit openbare betrekkingen en aanslagbiljetten we gens belastingen en schoolgelden. Alle vroegere wetsbepalingen betref fende (het recht van zegel zijn afge schaft bij het in werking treden der nieuwe wet. Vlissingen, 25 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. KENNISGEVING. Motor- en Rijwielwet. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat liet volgende besluit in hunne vergadering van 11 Mei jl. is genomen en bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Water staat van 18 Mei jl., La. G, afdeeling Waterstaat, is goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zeeland gelet op art. 23, 2de en 3de lid, van het Motor- en Rijwielregiement besluiten te bepalen, dat de in genoemd artikel opgenomen verplichting tot het voeren van licht, van 16 Mei tot en met 15 Augustus 1917 in Zeeland niet van toe passing zal zijn op voertuigen met vas te assen, gebezigd in het landbouwbe drijf. Middelburg, 25 Mei 1917. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Het lijdt geen twijfel of de ervarin gen in de beide kampen der oorlog voerende partijen in de laatste maan den opgedaan moeten, over en weer, tot een dieper inzicht in den loop van zaken hebben geleid. Dieper inzicht inzonderheid wat de eerstvolgende toekomst brengen kan, en wel met name het besef, dat op deze wijze van oorlogvoeren voort te gaan, in afzienbaren tijd het einde niet kan brengen. Dit einde toch heeft men nog kort geleden, zoowel bij de En tente-rijken, ais bij de Centrale mo gendheden, voor zeer aanstaande ge houden. Bij de eersten heeft het op grooter en krachtiger schaal dan ooit, op het Westelijk front ingezet voorjaars-of- fensief ontegenzeggelijk het vooruit zicht op een veel aanzienlijker ter reinwinst geopend, dan metterdaad achteraf gebleken is, het geval te zijn Met één slag kreeg de zaak voor hem een algeheele wending, 't Alom gunstig bekende handelshuis ging in zijn handen over. Bezwaren telden niet. In zich gevoel de hij de kracht, om die te overwin nen. Zijn opgewekte stemming liet hem echter totaal in den steek, als hij dacht aan het oogenblik van Eduard's thuis komst straks. Hij kon wel nagaan, dat een scène niet uitblijven zou. Zijn va der kwam nimmer op een eens geno men besluit terug zijn broer, eenmaal in woede, wist van drift-beteugeling niet af. Charles bezat geen durf genoeg, om bij 't verwachte tooneel aanwezig te zijn, wel wetend, dat hij bij even tueel krachtmeten het onderspit zou moeten delven. Ook was hij stellig overtuigd, dat zijn vader stelselmatig door zijn moe der bewerkt was geworden, dat hij èn om zijn oogziekte, doch bovenal op aanhoudend aandringen harerzijds ein delijk zijn besluit nam, waarop hij ge wis niet terug kwam. Hij verscheen 's middags niet aan tafel. Eduard, die van den prins geen kwaad wist, was weer weinig onder houdend, en zijn vader gebruikte even eens zwijgend de koffie. Hij tobde er over, hoe hij zijn oudsten zoon zoo in eens de groote verandering, die toch eenmaal komen moest, zou meedee- geweest. Van een terugdringen der vijandelijke troepen, door België heen, tot aan de Rijn-jpenzen van het Duit- sche Rijk is niets gekomen, en toch was zulks, gelijk gaandeweg onom- stootelijk gebleken is, niet alleen de langverbeide hoopsvervulling, doch ook de vastgegronde overtuiging ge weest bij de overwegingen, waarop in de hoofdkwartieren der Entente-gene rale staven, het jongste groote Wes telijke offensief is ingezet. Dat de voorgestelde uitkomst allerminst is bereikt, behoeven wij onze lezers waarlijk niet uiteen te zetten. Wel is de Hindenburg-linie op enkele plaat sen vrij gevoelig ingedeukt geworden, wel is het moreele effect van deze reeks van krijgsverrichtingen, vooral met het oog op het groote beginsel der Duitsche krijgskunst, om steeds de aanvaller en nimmer de aangeval lene bij aanzienlijke krijgsoperaties te zijn, een gevoelige les geweest voor den militairen trots van Germania, wel zijn ettelijke duizende zonen van het Duitsche Rijk als krijgsgevangenen in vijandelijke gevangenschap geraakt, doch van een opmarsch naar de Rijn-stellingen is geen sprake geweest, en naar het zich laat aanzien, is voorshands daar ook nog bepaald geen uitzicht op. Van hunnen kant hebben de Cen- tralen, juister gezegd heeft van zijne zijde Duitschland in de laatste maan den de bittere ervaring moeten opdoen, dat een aanzienlijke troef, door hem tot het laatst van het spel bewaard en nu juist 4 maanden geleden uitgespeeld, geenszins de kans van het wisselend oorlogsspel naar zijne zijde heeft doen overslaan. Immers, ook de ingezette felle actie van den duikbootoorlog heeft niet het door Duitschland en zijne bondge- nooten beoogde doel, bereikt. En toch hadden zij zich daarvan zoo ontzag gelijk veel voorgesteld, zooveel, dat zij er desnoods het verbreken der vredes-betrekkingen met de machtige republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika aan wagen durfden. Want, hoezeer ook te Berlijn de, in zonderheid economische steun door het rijke Amerika dubbel rijk ge worden door twee volle jaren van ontzaggelijke oorlogswinsten aan Duitschland's vijanden te verleenen, geenszins werd onderschat, heeft men deze moeilijkheid toch daarom niet voor overwegend gehouden, daar im mers de verscherpte duikboot-actie al zeer spoedig Engeland lam zou slaan en daarmede een definitief einde zou komen aan den wereldkrijg Hoe deerlijk heeft men zich ook in het kamp der Centralen in de voor uitzichten, gebouwd op het hanteeren van het verscherpte duikboot-zwaard, bedrogen. Zeer zeker, de uitwerking len. En daarover peinzend, zag hij pas de gevolgen, die ze voor hem zelf zou den hebben. Een werkeloos leven na rusteloozen arbeid. Met eenige verwondering vroeg Eduard dan ook, toen hij de somber heid en 't zuchten zijns vaders op merkte, wat hem deerde, of hij zich ongesteld gevoelde. Toen 't antwoord volgde, ontspon zich een gesprek, dat in levendigheid snel toenam. De heer Vogelsang klaagde natuur lijk over zijn oogen, deelde mee, al wat besloten was in verband daarme de en ook, dat hij zich bij zijn uittre ding uit de zaken plotseling een oud man gevoelde en ongelukkig. Zijn gan- sche hart stortte hij uit voor zijn oudsten zoon. Deze hoorde hem met medege voel aan, sprak den wensch uit dat hij volkomen herstel voor zijn oogen zou mogen vinden bij de badkuur, die hij zou ondergaan en dat hij lang mocht genieten een welverdien-de rust. Zijn vader moest meer de lichtzij bezien zoovelen hunkerden naar een vrij leven zonder zorg en zakenslom- mer. Eduard toonde zich onuitputte lijk in 't beramen van plannen, die moesten dienen tot veraangenaming van het leven. De verwisseling van de muffe kantoorlucht tegen de frissche en gezonde bosch-, berg- en zeelucht de sterkende lichaamsbeweging in ste van het ontegenzeggelijk intellectueel- ste aller moderne oorlogswapenen, waartegen nog „geen kruid gewassen" is, is van vèrstrekkenden aard. Metter daad is Engeland thans aan den lijve gaan gevoelen, hoe het ten slotte een groot, maar geheel geïsoleerd eiland is, dat als allereerste levensvoorwaar de zijner bevolking de zee-wegen, on belemmerd en met zoo min mogelijk molest van weer en wind en vijand dient open te houden, Engeland, en Engeland's vrienden niet minder, er varen thans dagelijks, ja bij ieder uur, welk een geduchte tegenstander óók ter zee, de als zoodanig vóór den oorlog niet ernstig genomen Duit- scher is. Zoowel in het Engelsche parlement, als nog dezer dagen in het Fransche, is van achter de re- geeringstafel moeten worden erkend „De duikbootoorlog is verschrikkelijk en de admiraliteiten hebben geen middel gevonden om afdoende dit wapen van den vijand neer te slaan." Ook Duitschland's nieuwe groote vijand, Amerika, ondervindt in een halveering, ja soms nog grooter van zijn tot nog kort geleden zoo aan zienlijken buitenlandschen handel, met name wat de ontzaggelijke leveran- tiën aan. de Entente-rijken aangaat, wat het zeggen wil in oorlog te ver- keeren met een mogendheid, die den handel zulke ontzaggelijke slagen kan toebrengen, als sedert de laatste 4 maanden is gebleken mogelijk te zijn. Doch, ook dit alles heeft Duitsch land en met hem aan zijn bondge- nooten alles behalve gebracht, wat zij zich van deze jongste actie hebben voorgesteld. Engeland noch Frank rijk, Amerika noch welke andere vij and ook, is tot een smadelijke ne derlaag gebracht, noch ook tot uit hongering of welke voorloopers ook van een naderende inzakking van het weerstandsvermogen. Integendeel, deze actie heeft wellicht weder de verbittering nog meer doen toenemen, zij heeft nog meer de taaie wilskracht van het Engelsche volk komen stalen, en het duikbootwapen, zelfs op zijn scherpst geslepen, heeft den vijand niet tot capitulatie gedwongen. Aldus hebben de ervaringen der laatste maanden vrijwel niets ge bracht van hetgeen de berekeningen in de beide vijandelijke kampen in het vooruitzicht hadden gesteld, en na 4 maanden van fellere oorlogvoe ring dan ooit, van krachtiger offen sief-bewegingen dan sedert geruimen tijd in het oorlogsbedrijf hadden plaats gevonden; van een scherper, niets en niemand ontziende actie ter zee, dan de wereld kent, is het oor logsdoel voor geen der partijen ook maar eenigszins dichterbij gebracht. Wanneer dit, aan de zoo vast- gaande berekeningen averechts resul de van 't plantenleven op de kruk voor den lessenaar de afwisseling bij 't rei zen en trekken in plaats van de een tonigheid der diensturen tusschen vier muren, alles zou meewerken, om hem een verjongingskuur te doen onder gaan. Zijn vader, minder treurig door al wat Eduard hem voorspiegelde, zag hem vriendelijk knikkend aan. Doch toen in den breede besproken werden de voorwaarden, waarop de overdracht der zaak zou plaats grijpen, verander de 't vriendelijk tooneel van even te voren geheel van aanzien. Zoodra 't gesprek een bedenkelijke ■wending nam, verliet mevrouw de ka mer. Evenwel hoorde zij al, wat gezegd werd; in 't zijvertrek ontging haar geen woord. Eduard trachtte zijn vader over te halen tot vernietiging van het buiten zijn voorkennis en onder pressie geno men besluit. Te vergeefs Ofschoon zijn vader eigenlijk medelijden had met hem, en ook gevoelde, hoe moeilijk in dit geval 't hem was, om in alle opzich ten rechtvaardig te handelen, hij liet zich noch verbidden, noch overreden. Daarop begon Eduard aan te toonen, dat Charles behalve een klein vermo gen, ook nog werd gezet in een zaak, waarin hij in enkele jaren rijk zou kun nen worden. De kans kreeg hijzelf na taat bij beide partijen tot het inzicht voert, dat werkelijk geen vooruitzich ten bestaan op het einde van een strijd, volgens de telkens beproefde, doch telkens geheel verkeerd uitge komen methoden, allicht zal dan het inzicht rijpen, dat er een andere, een ongetwijfeld betere en meer afdoende weg dient gezocht te worden. De tijden zijn daar waarlijk rijp genoeg voor. Over en weer, zoowel bij de centralen als voor de entente, en wel zeer bijzonder bij Frankrijk en Enge land zal het niet lang meer kunnen duren, of zij zullen meer en meer toenadering moeten zoeken om tot, hoe dan ook, een vergelijk te komen. Daartoe zullen de laatstgenoemde landen nog heel wat water in hun wijn moeten doen, en zulks lijkt na de opgedane ervaringen van de laatste maanden geenszins een overdreven eisch, laat staan een onmogelijkheid. Het verjongde en zich democratisch steeds meer consolideerende Rusland is als feitelijke tegenstander der cen tralen uitgeschakeld, terwijl Italië met zijn uiterst enghartige politiek maar luttel steun aan de entente biedt. Daarenboven zijn de kansen van de Stockholmsche Conferentie nu ook Franschen en Engelschen daaraan zullen gaan deelnemen, vooral in de laatste dagen zeer stijgende. De vooruitzichten op een nieuwe phase in hel daadwerkelijk oorlogs bedrijf zijn daarbij gaandeweg aan het afnemen hoogstens zullen, over en weer, alle krachten slechts tot be houd van hetgeen elke partij thans bezit kunnen worden aangewend, en zullen deze krachten bij voortduring maar al te zeer blijken tegen elkan der vrijwel geheel te zijn opgewas sen. Met het onbetwistbare gevolg, dat op het oorlogsterrein, zoomin te land als ter zee, de doorslaande be slissing met reden mag en kan ver wacht worden, tenzij geheel nieuwe en gansch onberekenbare factoren zich op het onverwachtst in den strijd komen mengen. Doch wanneer wer kelijk de bittere ervaringen van de laatste 4 maanden tot een wijze lee ring dienen, dan kan het niet anders of de vooruitzichten op vrede zullen elders oorsprong moeten vinden dan in de bureaux der generale staven Namelijk in het rijpend verstandelijk inzicht der natiën zeiven. Zomervreugde en rust. Twee verrukkelijke Pinksterdagen hébben duizenden en duizenden Hage naars doen genieten. En in breede stroomen zijn ze uit den omtrek komen opzetten, zij allen, die smachten naar de frissche zeelucht, naar een dag van vrijheid in de zomerwarmte en in de koelte van het strand. Met die twee da- tuurlijk nimmer, doch rechtens kwam hem de helft der waarde op heden toe, indien zijn vader er zich van ontdeed, 't Ging toch niet aan, die zonder meer aan den jongsten broeder over te ge ven. 't Viel den ouden heer niet moeilijk liern te bewijzen, dat Charles de aan gewezen persoon was, om de zaken over te nemen. Hij was er immers in opgegroeid en Eduard had er geen ver stand van. Verder wees hij er op, dat Charles in eensgevend geld kreeg, wat Eduard bij gedeelten en van tijd tot tijd meer dan dubbel had genoten. Overigens bleef 't vermogen tot zijn dood toe in handen van den ouden man, die ais commanditair vennoot ge ïnteresseerd zou blijven. Eduard kreeg ten slotte, en dat verbitterde hem nog meer, niet weinig wijze lessen, wenken ■en raadgevingen mee maar geen geld kwam er los. Hij moest zich van meer ernstigen, solieden levenswandel too nen, hij moest huwen. Binnenkort was zijn aanstelling tot kapitein te wach ten. Alle deuren stonden voor hem open. Zóó kon hij immers ook carrière maken Zou pa dan in allen ernst mee- nen, dat ik naar mijn jongeren broer zal gaan en jaarlijks uit zijn hand een aalmoes mij toebedeeld wil zien. Nooit Blijf kalm, Eduard, 't winst-aan-

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1