DE OORLOG. Opgave der personen, der déze bevonden zich dokter Van Dijk en 7 pleegzusters van het Neder- lan'dsche Roode Kruis in Servië. Verder waren aan boord de opvaren den van de „Kelbergen" en de „Veen- bergen", die door de Engelsche regee- ring zijn gerequireerd en 14 der 16 op varenden van de „Westland" en de zes mannen van de „Friso", die beiden zijn vergaan. Van de mannen van de „Westland" vernamen wij, dat deze boot verleden week Vrijdag in de Noordzee is gezon ken, het is niet zeker of zij op een mijn liep, of getorpedeerd werd. Bij het ver gaan van het schip werden meerdere der schepelingen verwond, twee zeer zwaar en deze bleven dan ook nog in Engeland achter. Na een uur in de booten te hebben rondgezworven, wer den de mannen aan boord genomen van een visschersvaartuig en later door een patrouillevaartuig overgenomen. De „Friso" werd 14 dagen geleden in het Kanaal plotseling beschoten en eerst toen de mannen reeds in de boot waren gegaan, werd een onderzeeër waargenomen. De kapitein ging aan boord, hem werden de papieren afge nomen. De Duitschers haalden van de „Friso" alles wat van hunne gading was en vroegen aan de zeelieden een „ferme griiss" naar Engeland mede te nemen en te zeggen, dat men nog maar eens een boot als de „Lusitania"' moest zenden. Het schip werd met drie bommen tot zinken gebracht. De mannen zaten 9 uur in de boot, alvorens door een traw ler te worden opgenomen. In de Walstraat is heden een winkel geopend door de firma A. Hillen te Delft. Reeds op tal van plaatsen in ons land heeft deze sigarenfabriek filialen gevestigd en zij doet dat overal op zeer royale wijze. Dit is ook hier ter stede het geval. De nieuwe winkel is een van de fraaiste onzer stad en on getwijfeld een sieraad voor de Wal straat. Wanneer de winkel hedenavond ge opend wordt zal hij wel veel bekijks hebben, niet het minst door de keurige en smaakvolle étalages, waarin een keur van sigaren en sigaretten van de goedkoopste tot de fijns'e soorten zijn uitgestald. Wij dienen nog te melden dat de winkel verbouwd werd door den heer Joh. Loois Hz., terwijl het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer P. Pie- terse Hz. De heer J. W. A. Roelofs, chef-tee kenaar aan de afdeeling Scheepsbouw bij de Kon. Maatschappij „de Schelde", herdacht heden onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Bij Kon. besluit is aan A. H. Alphen de Veer, luitenant-kolonel bij het wapen der infanterie, vroeger commandant van het 14e reg. inf. alhier, een pensioen toegekend van f2300. Aan het postkantoor werd gedurende de maand Mei in de rijkspostspaarbank ingelegd ƒ34269.93 en terugbetaald 25328.48. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 13753. Voor het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor de prak tijk in boekhouden en aanverwante vak ken afgenomen door de vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amster dam slaagde de heer P. Harder alhier. Voor de Belgische krijgsgevangenen. In hartelijken dank ontvangen van Mevr. P. de W. 2.50 (maandelijksche bijdrage voor P. C.) Uit onbezet België achter 't lepersche front, kreeg ik een verrassend schrij ven. Wij zenden u 300 frank, opbrengst eener eerste omhaling ten voordeele van het krijgsgevangenenwerk. Ik hoop u weldra een nieuw bedrag te zenden. De lijst der eerste inteekenaars luidt Uit Watou bij leperen Belgische kei kop 50 fr. Een boontje te weeken van Emiel 5 fr. „Werken" is zalig, zei de vader 10 fr. en de zoon betaamt het met 5 fr. Boodschap van den dokter 20 fr. De kapitein der T. A. B. C. 5 fr, Hoe een „wieltje" rolt 5 fr. In Vlaan deren Vlaamsch 50 fr. Van het „Nest" 10 fr. „Ringking" zei de smid 50 fr. Een Iepersch kind van Watou 25 fr. Mary and Oaby 5 fr. Jules van Laaie's 5 fr. Meester staf 1 fr. 't Is in de Mei, zei Charles 5 fr. Hermientje 10 fr. Voor de arme stakkerds 10 fr. Marie Van der A.... 5 fr. Jerome Gesq 5 fr. Goed 1 uit Rousbrugge 5 fr. Een sinjoor 5 fr. Breedhout schudt zijn hazelaar 5 fr. Nemo. Voor mijn be minden 4 fr. Bovenstaande gezegden brengen me terug in de beeldrijke West-Vlaamsche taal. Iedere uitdrukking heeft zijn be- teekenis, die voor niet-West-Vlamin- gen moeilijk te vatten is, maar die ons toont het goede hart, dat zich daar in het nog vrij hoekje van ons vaderland uitspreekt voor de lijdenden. Een eerste omhaling 1 Als de keikoppen van Wa tou en omstreken dat zeggen, is 't geen vage belofte. Zoodra het bedrag in Nederlandsch geld is omgezet, kunnen we het bij het totaal voegen zoo is al dadelijk de duizend overschreden. Hartelijk dank ook aan den „leeraar van 't middel baar onderwijs" die ginds het werk in gang zet. A. HANS, Badhuisstraat 28. Nehalennia. nderdag te M houden vergadering van de vereemgTng „Nehalennia", vereeniging tot bevorde ring en instandhouding van Walche- ren's natuur- en stedenschoon, werd door den secretaris, den heer B. von Brucken Fock, het jaarverslag uitge bracht, waarin gewezen wordt op het verspreiden onder timmerlieden van het boekje van de hand van den secretaris, getiteld: „Aesthetische Leiddraad bij dén Woningbouw". Geroemd werd het goede woningtype door de Vlissingsche bouwvereeniging doorgevoerd. In het verslag wordt voorts medegedeeld, dat de vereeniging 350 gaf voor het be waren van het natuurschoon op de Middeiburgsche Singels, door te voor komen dat daarop huizen worden ge bouwd. Nog wordt betreurd het kappen van veel hout, de vereeniging spoorde aan tot het opnieuw beplanten. Een oproep dat de vereeniging zich bereid ver- kraarde inlichtingen te geven bij de restauraties van oude gevels, had geen resultaat, geen enkel eigenaar meldde zich aan. De rekening, aanwijzend een goed slot van 308.18, werd goedgekeurd. De heeren von Brucken Fock en A. Plasschaert werden als bestuursleden herkozen en gekozen mejuffrouw A. Polman Kruseman en de heer Aug. K. de Jong. Naar wij vernemen is aan den heer E. W. Hendrikse op zijn verzoek eervol ontslag verleend met 1 juni als directeur der N. V. Hendrikse éi Co's Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg. De leerlingen der openbare school te Souburg hebben heden, onder geleide van het onderwijzend personeel, een uitstapje gemaakt naar Valkenisse. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Leiden is benoemd tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. voor jongens en de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen de heer J. Wattez, leeraar aan de Am bachtsschool, de Burgeravondschool en de Christelijke Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Mid delburg. RECHTSZAKEN. De stukken van „De Toekomst". Bij zijn arrest in zake het cassatie beroep van den administrateur van het weekblad „De Toekomst", door het Gerechtshof te 's-Gravenhage tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal en verduistering van stukken op het kantoor van genoemd weekblad, heeft de Hooge Raad o.a. overwogen, dat wat van requirants oogmerk bij de wegneming der (later door hem teruggebrachte! stukken fei telijk vaststaat, in het algemeen slechts oplevert het oogmerk tot een tijdelijk en beperkt gebruik maken daarvan (om ze te doen photografeeren) en dat het oogmerk tot een zij het ook wederrechtelijk tijdelijk gebruik van eenig goed niet noodzakelijk mede brengt het oogmerk tot wederrechtelij ke toeëigening, hetwelk insluit het oog merk tot uitoefening der uitsluitende en onbeperkte heerschappij over het goed. De rechtbank had uit de als bewezen aangenomen feiten niet zonder meer mogen beslissen dat requirant ten aan zien van de onderwerpelijke stukken de heerschappij aan den eigenaar ontnam, maar óf nader had moeten motiveeren waarom dit ten deze het geval was, óf had moeten onderzoeken en beslissen dat requirant bij de wegneming dier stukken het voornemen tot teruggave niet had. Omdat nu de rechtbank dit niet ge daan had werd het arrest van het Hof, waarbij het vonnis der rechtbank be houdens verhooging der straf, werd bevestigd, vernietigd en de zaak voor een nieuwe behandeling verwezen naar het Hof te Amsterdam. DESTOESTAND. De conferentie te Stockholm krijgt eensklaps meer beteekenis door het deelnemen van de Fransche en Engel sche socialistische partijen. Aanvanke lijk werd 'n „vredescongres" te Stock holm bijeengeroepen door de Neder- landsche delegatie van het voormalige int. soc. bureau. Deze actie werd in de Entente-landen beschouwd als een ma noeuvre om Duitschland aan den zoo zeer begeerden vrede te helpen. Soci alistische afgevaardigden uit de centra le landen, en ook uit neutrale, togen naar Stockholm en hielden besprekin gen met de Nederlandsche en Skandi- navische socialisten, die aldaar aan de voorbereiding van de conferentie werk ten. Opmerkelijk was dat de datum van dat congres steeds werd verschoven en van begin Mei thans is uitgesteld tot... een nader te bepalen dag in Juli. Ver schillende gebeurtenissen schijnen in 't oorspronkelijke plan wijziging te heb ben gebracht en daaronder moet ook genoemd worden het plan, door den Russischen Raad van Arbeiders en Sol daten aangevat, om een internationaal socialistencongres bijeen te roepen. kracht uit dan van den oproep der Ne derlandsche delegatie, zoodat een bij eenkomst uit alle landen in het ver schiet lag. De Russen willen nu de Stockholmsche conferentie beschouwen als een voorbereiding voor de door hen beoogde internationale bijeenkomst, waarmee zij hun sanctie hechtten aan 't werk door het Nederlandsch-Skan- dinavische comité te Stockholm ver richt. Zoo kreeg langzamerhand, ook door het deelnemen van de Duitsche minderheidspartij, de Stockholmsche conferentie internationale beteekenis,. hetgeen de Franschen en de Engelschen dwong er aan deel te nemen. Of de conferentie tot practische re sultaten voor den vrede zal komen, dient te worden afgewacht. Uiteraard zijn de verschillen tusschen de onder scheiden oorlogsdoeleinden nog groot. Dit staat echter vast, dat de Stock holmsche conferentie geen pro-Duitsch praatcollege zal worden. Men zou eer der geneigd zijn het tegendeel te ge- looven Het lijkt er op, alsof er een krachtige poging zal worden gedaan om de In ternationale (bond van socialisten in alle landen) te herstellen. Het Italiaansche offensief schijnt voorloopig gedaan. Dinsdag was een „rustige" dag, zonder groote infante- rie-gevechten, maar ten noorden van Görz stonden dien dag toch plaatselij ke aanvallen en tegenaanvallen op het program. Op den Karst hebben de Itali anen het door hen veroverde terrein versterkt en het bij Medeazza nog uit gebreid. Ook in het Westen blijft het kalm. Van Russische aanvallen nog geen spoor. In de streek van Stanislau (Galicië) werden op 29 dezer luchtge vechten geleverd. Terzelfder tijd dat aan het Oostelijk front langzamerhand wat meer belrij- vigheid begint te komen, is in de krijgs verrichtingen op het oorlogsterrein in het Westen den laatsten tijd een zekere verflauwing te bespeuren. De operaties zijn in elk geval, wat omvang en ener gie betreft, niet te vergelijken bij de groote gebeurtenissen, die den aanvang der Engelsche en Fransche offensieven gekenmerkt he'bben. T'n zijn toespraak tot de soldaten aan de Aisne heeft keizer Wilhelm echter gezegd, dat de beslissing aanstaande is, en die verklaring wordt in Duitsch land opgevat als de aankondiging van nieuwe, zware geveehtsdagen. Men twijfelt er niet aan, dat de duidelijk waarneembare pauze, zoowel op het Engelsche als op het Fransche front, geenszins het einde beduidt van de of fensieve verrichtingen der Geallieerden, die bijna acht weken geleden werden ingeleid. EEN BRIEF AAN KONING ALBERT. Generaal Haig, opper-bevelhebber van het Engelsche leger in Frankrijk, heeft koning Albert het volgende ge schreven „Sire. Nu troepen Belgische artillerie zijn teruggekomen, na twee jaar met het tweede Britsche legerkorps te heb ben gediend, verzoek ik Uwe Majesteit eerbiedig mij te veroorloven, mijn op rechte waardeering uit ie spreken voor de zeer belangrijke diensten, bewezen door het regiment, waarvan de hulp niijis geworden. Van meet af aan was het regiment in de weer in dien sector van de linie, die hard werk eischte in lastige omstandigheden. De mannen hebben steeds gretig uit eigen bewe ging aan de oproepen gehoor gegeven en dienst gedaan in een verheffende toewijding aan hun taak, die de bewon dering heeft gaande gemaakt van hun ne bevelhebbers, onder wie het heeft gediend, en van de kameraden in het Britsche leger, met wie 't heeft samen gewerkt". EEN GROOT, ALGEMEEN ENTENTE OFFENSIEF.. Van goed ingelichte Duitsche zijde wordt aan den Berlijnschen correspon dent van de „N. Rot.'Ct." medegedeeld: In de Entente heeft de wensch van Engeland om den oorlog voort te zet ten, zoolang er ook maar eenig uit zicht bestaat op succes, gezegevierd. Een groot algemeen offensief, dat niet de voortzetting is van de offensieven, die dit voorjaar hebben plaats gevon den, staat voor de deur. Men verwacht dat het in de eerstkomende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Engeland niet alleen gelukt, Frank rijk daarvoor te winnen, maar ook Rus land zal de proef op de discipline van zijn leger wagen en dit aan den alge- meenen aanval laten deelnemen. Hei reusachtig offensief zal zich niet alleen tot het Westelijk en Oostelijk front, tot Macedonië en Palestina bepalen, maar men meent te Berlijn de zekerheid te hebben, dat ook groote operaties ter zee ermede zullen gepaard gaan. Men vermoedt te Berlijn verschillende oorza ken voor de haast, waarmee dit offen sief op touw is gezet, ofschoon het on der normale omstandigheden toch ze ker in het belang der Entente zou ge weest zijn, de voorbereiding tot den herfst uit te stellen. Ten eerste, zoo meent men, zal Engeland bij het toene mend verlies van tonnenmaat, niet lang meer de ontzagelijke hoeveelheid zijner scheepsruimte voor een dergelijk offen sief tot zijne beschikking helbben. Dan wil het stellig door een snelle beslis sing trachten het algemeen dreigende gebrek aan levensmiddelen te voorko men. Ten derde vermoedt men dat in Engeland de overweging van invloed is geweest, dat het steeds moeilijker zal worden, de oorlogsstemming levendig te houden, zoowel in het eigen land als bij de bondgenooten. In het bijzonder zou men haast hebben gehad, om van de tegenwoordige strooming in St. Pe tersburg partij te trekken. Daarom, zoo meent men, zal thans deze geforceerde poging worden gewaagd. DE TROONREDE VAN KEIZER KAREL VAN OOSTENRIJK. Keizer Karei heeft gisteren voor de eerste maal den Rijksraad in den Hof- burg ontvangen om in een troonrede zijn wil en zijn wenschen mede te dee- len en het program te ontwikkelen, waaraan de rijksraad moet medewer ken. Men kon het den meesten afge vaardigden en leden van het heerenhuis aanzien, dat zij zich de beteekenis van dit gewichtige oogenblik bewust wa ren. Deze is vooral daarin gelegen, dat de beide huizen in dezen oorlogstijd aan de wetgeving van het rijk willen medewerken. In de groote ceremoniezaal, waarin zich de gouden troon onder het rood gouden baldakijn verheft, komen de parlementariërs 'bijeen. Zij bieden een prachtig kleurenbeeld, de meeste van hen in hun van goudschitterende amb tenaars- of de kleurige officiersunifor men vele in rok, andere met de nati onale dracht, waaronder zich het violet der» bisschoppen en het grijs der veld- uniformen vermengt. Stipt elk uur verkondigen drie stok slagen van den oppercéremoniemeester de komst van het hof aan. Geluidlooze stilte treedt in en de keizerin met haar gevolg wordt eerbiedig gegroet. De keizerin en de eerste aartshertoginnen nemen op de eerste estrade ter rechter zijde van den troon plaats. Drie nieuwe stokslagen kondigen de komst van den keizer aan, voorafge gaan door de ministers en de aartsher togen. Geestdriftige „Hoch"-roepen weerklinken. De jubelende „Hoch"-roepen worden een bruisende orkaan, als de vice-pre sident van het heerenhuis, vorst Zu Fuerstenberg, een driewerf „Hoch" op den keizer uitbrengt. Naar beide zijden ononderbroken dankend, begeeft de keizer zich naar den troon, dekt zich, neemt op den troonzetel plaats en begint onder een ademlooze stilte, met duidelijke, ver verneembare stem, die op verschillen de bijzonder gewichtige plaatsen lui der wordt, de troonrede voor te lezen. Herhaaldelijk wordt hij door de le vendigste toejuichingen onderbroken, o.m. waar de keizer zijn onveranderlij- ken wil te kennen gaf on zijn rechten als monarch steeds op waarlijk consti- tutioheeie wijze uit te oefenen waar hij sprak van de vaste aaneengesloten heid van de burgers in de stormen van den wereldoorlog van de vrije, nati onaal en intellectueel gelijk berechtig- de volkeren van den ouden bondge noot Duitschland van staatstroüw, gemeenschappelijkheidszin en arbeids- zaamheid der bevolking van sociale en economische maatregelen en van d.e stipte vervulling der plichten tegenover den staat. Met bijzonder krachtige stem sprak de keizer van de prestaties van het ge- heele volk aan het front en in het va derland, en van de helden, die sinds bijna drie jaren op de lange fronten iblij hun zwaren plicht vervullen en op wier ijzeren standvastigheid nu weder tus schen de Alpen en de Adriatische Zee een nieuwe, verwoede aanval van den vijand te pietter is geloopen. Op deze woorden van den keizer volgden buitengewoon levendige toe juichingen. Toen de keizer de troonrede beëin digd had, weerklonken opnieuw luide toejuichingen. Het „Hoch"-geroep en 't handgeklap wilde geen einde nemen. De keizer dankte voortdurend voor deze ovaties. Toen hij opstond, bracht de president van het huis van afgevaar digden een „Hoch" op den keizer uit, dat zoo jubelend en stormachtig her haald werd, dat het nationale volks lied geheel overstemd werd. Deze ova ties, waaraan de genoodigden storm achtig deelnamen, maakten zichtbaar op den monarch den diepsten, verblij denden indruk. Ook de keizerin werd in alle talen der Oostenrijksche volkerenfamilie zeer geestdriftig toegejuicht en zij dankte zichtbaar ontroerd voor de haar ge brachte spontane hulde. EEN DUITSCHE STATISTIEK. Van het begin van den oorlog tot heden zijn aan oorlogsschepen van de Entente, hulpkruisers uitgezonderd, in het geheel vernietigd 252 schepen en vaartuigen van 890.765 ion waterver plaatsing,waarvan 155 Engelsche sche pen en vaartuigen van 651.700 ton wa terverplaatsing, nl. 12 linieschepen, 17 gepantserde kruisers, 18 pantserdek- kruisers, 67 torpedobootcn en 28 duik- booten en andere oorlogsbodems, b.v. duikbootjagers van de „Arabis"-klasse. Behalve de genoemde oorlogsbo dems heeft de Entente in dien tijd, ten gevolge van oorlogsmaatregelen der Centrale mogendheden, 200.000 bruto register ton aan hulpkruisers verloren, ■waarvan de overgroots meerderheid onder Engelsche vlag voer. TOENADERING VAN DUITSCH LAND. Onder den titel „Cecil en Asquith over Engelands oorlogs-doeleinden", schrijft dc ,Nordd. Allg. Zeit." Afge zien van de onderstellingen in de rede van Asquith, dekken dc voorgestelde beginselen, die, welke van Duitschland die zich in deze gemeente hebben ge vestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft van Mei'. INGEKOMEN: P. Tapperwijn, machinist, van Hel der, Scheldestraat 46. J. T. Körmeling, onderwijzer, van Tabbergen, Boulevard de Ruijter 76. F. A. de Kaart, werkman, van Rot terdam, Dijkstraat 7. G. Coomans, pianist, van Rotterdam Walstraat 45. 0. J. Bekker, musicus, van 's Haae Groenew'oud 13. J. A. Ie Bron de Vexela, zonder, van Middelburg, Glacisstraat 43. A. L. Lievense, kantoorbediende, van Oostkapelle, Coosje Buskenstraat 52. Wed. J. VielvoijeNederhand, zon der, van Middelburg, Winkelmanstr. 1. iChr. Sutirmond, letterzetter, van Ter Neuzen, Clijverstraat 10. 1. de Visser, caféhouder, van Oost en West-Souburg, Breestraat 13. L. J. Dalmijn, onderwijzer, van IJzen- dijke, Coosje Buskenstraat 24. H. Roest, slager, van Rotterdam, Walstraat 62. 'Mej. A. A. van Mechelen, zonder, van Apeldoorn, West-Bermweg 8. Mej. J. C. E. Berckmans, assistent apothekeres, van Brasschaet, Wal straat 54. J. van Oostrum, sergeant-torpedist, van Helder, Prinseboschje 10. A. P. PietersMommaas, zonder, van Rotterdam, Badhuisstraat 83. P. G. A. Gommers, leerling-machi nist Staatsspoor, van Oost- en West- Souburg, de Ruijterstraat 1. E. Hosang, filiaalhouder, van Rot terdam, Walstraat 27. L. D. Hertstein, tandarts, van Utrecht, Badhuisstraat 88. R. P. C. Spengler, luitenant ter zee le klasse, van Batavia, Koudekerksche weg 30. J. Rijpma, bakker, van Berlijn, Gra venstraat 1. J. A. Kok, voorslager, van Middel burg, Walstraat 97. J. K. C. EhbelLute, zonder, van Rotterdam, Joost de Moorstraat 17. VERTROKKEN: A. le Clerq, Hobeinsfraat 10, naar Goes. A. M. Tismeer, Breewaterstraat 61, naar Aardenburg. C. Koster, Vrouwestraat 13, naar Alkmaar. J. Oosters, Breestraat 13, naar Rid derkerk. I. van der Post, Verkuij! Quakke- laarstraat 89, naar Strijp. P. A. le Feber, Wijnbergsche kade, naar Leeuwarden. J. Jobse, Lange Zelke 40, naar 's Hage. J. Geense, Coosje Buskenstraat 47, naar Roosendaal. P. H. Bimmel, Kasteelstraat 46, naar Oost- en West-Souburg. j. Kint, Vrouwestraat 29, naar Ter Neuzen. G. J. Th. A. van de Runstraat, Aagje Dekenstraat 35, naar Ro'.terdam. V. M. de Rooij, Korenstraat 4, naar Groede. F. C. Tielrooij, Kerkhoflaan 16, naar Noordwijk. van verantwoordelijke zijde evenals vroeger, zoo ook in dezen oorlog steeds zijn gesteld. Duitschland wil werkelijk geen ge biedsuitbreiding met het doel zijn rijk te vergrooten, of zijn politieke of eco nomische macht uit te breiden. Het wil uitsluitend zijn eigen gebied tegen vreemde veroveringsplannen verdedi gen en wil bovendien die waarborgen verkrijgen, die ten doel hebben zijn toekomstige verdediging en bescher ming voor zich zelf. Het stemt te meer in met de politie ke en moreele -beginselen van Asquith omdat het bij de behandeling van na burige, hem vreemde volkeren, zooals in het geval van Polen, niet afweek van den weg, dien Asquith in zijn le zing overal als het moraal der inlij- vingspolitiek voorschreef. HET RUSSISCHE OFFICIEREN CONGRES. Het algemeene congres van afge vaardigden van de officieren aan het front heeft de volgende motie aangeno men „Het congres, dat het streven van de voorloopige regeering naar eer hechten vrede en een broederschap der volken begroet, verklaart lo. dat elke vertraging in het herstel van de strijd vaardigheid van leger eh vloot den on dergang van het vrije Rusland tenge volge zal hebben, daar Duitschland er door in de gelegenheid komt onze trou we bondgenooten te verslaan, waarna ons Russen noodzakelijkerwijs een ver nederende vrede zal opgelegd worden, die de verworven vrijheden vernietigen en de vrije burgers van Rusland in de oude slavernij terugvoeren zal 2o. dat de tijd voor gedachtenwisse- lingen voorbij is en dat men moet han delen, ten einde de Duitsche regeering, welke er altijd naar gestreefd heeft de volken te onderdrukken, te dwingen den wil van de vrije Russische natie te aanvaarden, die naar geen inlijving of oorlogsschatting streeft, maar het recht van elk volk erkent om voor zich zelf te beschikken en het billijk acht, dat schadeloosstelling betaald wordt voor de vernieling, die in de verwoeste danden aangericht is 3o. dat het thans aan het front on vermijdelijk is, zol beraden tot het of waardoor men heil winning in handej broedering en een stilzwijgend een af zich sluit, welke -d schande van het vj zou sleepen 4o. dat het gel] zich dient te veree krachtsinspanning gendheden moet dl Rusland en zijn -bJ vaarden. Daartoe I op den trots van l| DE AMERIKA4 PLl De regeering nel alle pogingen tol den dienstplicht kr^ Vele ambtenaren wegingen tot ver! tot inschrijving opl daar zijn ontstaan! ringen omvang zijr worden aan kuipi agenten, die hiertol van het plan tot cl gekondigden opstal servisten in de Ve( overgegaan. Ofschoon van de geering verwacht volledig succes deil verzekeren, zijn er I raddraaiers en agitl en heeft de atornejl schuwing uitgevaar! le overheden iederl bepalingen van de ving tegen te wei) drukken. De regeering ver| bepaling van de plicht, dat iedereenl zich in het bevolkinf inschrijven, nog va dekt zulen worden! tegen Amerika wel ment van buitenland dat men wellicht od men van 'n wijdver| nage-stelsel. ZWEDEN EN Het Wolff-buread men in Zweden ontJ de wijze, waarop Dl log ter zee voert. El Duitschland toch al waarschuwde, voorl overging! Zoo b.v. f logsjaar, toen Zwe| de Fransche kust liepen en de Zweedsl over opwond, hoev gen het bevaren varf had gewaarschuwd! Zweedsche scheperr het afgesloten gebid bakening eveneens ven. Duitschland kd het juist voor Zweq „stamverwantschap'! strikte neutraliteit, ol zondering toepassq niet vergeten, dat I nog veel grooter mf vinden. Ten slotte zijn htj naar gewin en sp oorzaken zijn voor I opbrengen van Zwa men En Wolff bef typische knal-effect, ticuliere belangen v| sche reederijen onmf recht kunnen leiden! van een voor zijn I groot volk, door rl met de financiën dl moeten lijden of in f worden verzwakt 1 DE EED DERl SOLDAl Op het algemeen vaardigden van officii hield de gedelegeenj regiment huzaren Lopoutchovski, een in hij o.m. zeide, d; genoemd regiment van den eed die aan voorgelezen en dooi Aangezien het comi wilde dwingen tot o< «telde het voor dat uur over mochten n die zou weigeren te bang te zijn voor de meraden, aangezien beschouwd als een man, die vóór den strijd uit het leger zi derd. Doch allen die en daarna zouden offensief deel te n< staanden voet won door hun kameraden. De eed bevat o.a. het vrije Rusland, di voorste linies zijn, oorlog moet worden overwinning, in volil king met onze geall loopige regeering ka dat wij gereed zijn bevel het offensief te het ons een eer zal zi; den geroepen, omda eerste plaats een con veroverde vrijheden tuigd, dat een neder aan het front, ons op ten en onze geallieer' keeren. Wij zweren onze vaders en moe onze gevallen broei 5.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2