25' iek. neid stbode, BODE BODE de. VRIJDAG I JUNI VROUWENBEWEGING nwinkel ode >de, >de, 55e Jaargang S917 BINNENLAND FEUILLETON Stads* ea Provindenieu ws 17 van den heeft de verbrutfi lerhen, be Gasfabriek n zal wor- s te Koken, September lie periode iervoor te n, kantoor begrepen: itter. TEN num.- a.Vt HL, kes NIET ht en tnoe- eurt komt. ÏDINQEN 'RAGEN. NIST (certifi- erdam) zoekt >T ijks. Br. motto ourant". :t beneden 17 sn als aan het Bu- elb. boot II". ervoegen bij Je, Vlissingen. evragenBu- JW. 5S. Courant". ?ische, hoog café „Zee- Rotterdam. 15 Juni a.s. en 8 en 9 uur. kinderen een J. P. VAN Delft. Mevr. VER- eg 3, Witte Is 7—8 uur. (TER ch aan te teneden). >st-Souburg. is een Zaak aan onze, ingerichte, Irukkerij /ELDE JR. -5= .No» 127 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ5.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ5.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ÜipïBFim F. VAR It MOE Jr.. l\m feit 18,1/iissinp. ïeieta Inters. 18 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Vindrijnt dagelijks, uitgezcnderd op Zondag s& slpnen erkends Christelijks ieestónp De abonné's, in't bezit eener gulden bij levens- ff pf gulden bij dood (Ht gulden bij verlies T* ft gulden bij verlies 4 gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #|||||S lange ongeschikt- I door van een" hand, |*^l| van 11 91 B van een fcerd tegen ongelukken voor: shd\$\$ heid tot werken S een ongeluk ïJCISJ voet of oog IClU een duim jLCifiJ wijsvinger lete ultkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Ala. gulden bij verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" tè Schiedam Huldiging van Jhr. Lohman. in het hotel „De Twee Steden" te 's Gravenhage waren gisteren met de daarvoor gevormde commissie een groot aantal belangstellenden bijeen om jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman ter ge legenheid van zijn 80en verjaardag te huldigen voor het vele dat hij in zijn langdurige staatsmansloopbaan heeft ver richt. Van die commissie was dr. H. Pierson eere-voorzitter, jhr. mr. De Geer voorzitter, en verder zaten daarin een groot aantal politieke en andere vrienden van den staatsman, o.a. ook een deputatie uit het Kamerdistrict Goes. Een aantal ministers, Kamerleden enz. waren eveneens tegenwoordig. De bedoeling van de commissie was jhr. Lohman diens borstbeeld, vervaar digd door Toon Dupuis, aan te bieden, ter plaatsing in een nader aan te wij zen omgeving, en een artistiek album. Omstreeks 3 uur verscheen de jubilaris wien gisterenmorgen namens H. M. de Koningin reeds een aandenken was aangeboden met zijne familie, door de aanwezigen met hartelijk applaus begroet. Onmiddellijk daarop nam jhr. De Geer het woord. Spreker wees er op, dat hoewel jhr. Lohman nooit naar ostentatie heeft gestreefd, de commissie toch meende op deze wijze den feestdag te moeten vieren om den grijzen jubilaris te eeren voor wat hij voor ons volk heeft gedaan. Uitvoerig schetste spr. daarop jhr. Lohman's politiek leven en wees vooral op de wapenen waarmee deze den schoolstrijd heeft gtstreden en zijne werkzaamheid voor de Grondwets herziening 1887 en 1917 en zoovele an dere werkzaamheden. Warme hulde bracht hij aan de krachtige overtuiging van den tachtigjarige. Verder huldigde spr. den heer Lohman als man van wetenschappelijken arbeid, waarvan zoo menig wetenschappelijk geschrift getuigt en herinnerde er o. a. aan dat die arbeid vooral zijn pro fessoraat hem niet altijd rozen bracht, maar ook „moeite en verdriet." Spr. wilde nu echter alleen wijzen op het feit, dat velen die toen tegenover den jubilaris stonden hem hebben gehuldigd voor het karakter, toen getoond. Vervolgens roemde spr. jhr. Lohman's arbeid van zijn 57e tot zijn 80e jaar als hoofdredacteur van „De Nederlander." Na de onthulling van het borstbeeld sprak nog de heer mr. D. Fock, voorzitter der Tweede Kamer. Deze had ge- wenscht dat de sluiting der Staten- Generaal een week later had plaatsge had, teneinde den heer Lohman in een openbare vergadering der Tweede Kamer te kunnen huldigen. De jubilaris had daarop recht, want men kon zich de Tweede Kamer eenvoudig niet voor steilen zonder Lohman, naar wien alle leden zoo gaarne luisteren. Ik hoop dat de grijze staatsman nog lang tot het parlement zal behooren, waarvan hij een groot sieraad is. En nu was het woord aan den jubi laris zelf, die met aanvankelijk door ont roering zacht klinkende, doch later Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 4) o_ (samï lerMea) Achteroverleunend in zijn stoel, het linkerbeen over 't rechter geworpen, zag hij de grillige kronkelingen der blauwe rookwolkjes zijner sigaar na. Zij namen allerlei vorm aan en zijn verbeelding tooverde hem daarin voor oogen, al wat zijn geest bezig hield. Hij zag „De Vossenkuil", dan weer de wilde Rika, 't Gesprek met zijn moe der had dieper indruk op hem gemaakt, dan hij meende. Twaalf slagen van de gangklok weerklonken door 't stille huis. Zij de den hem uit het droomerig gepeins opschrikken, en snel maakte hij zich gereed om naar boven te gaan. Zich bedenkend, keerde hij evenwel 'erug, sloeg een klein boekje open en mompelde Zes en veertig duizend gulden. Toen verliet hij 't kantoor. 't Mocht hem echter niet gelukken den slaap te vatten. Uren lang lag hij wakker, te denkensmoe, om rust te vin den. En al wilde hij zich dwingen met gesloten oogen, om nergens meer ge krachtige stem zijn dank uitte voor de hem gebrachte hulde. De heer Lohman verklaarde buiten gewoon getroffen te zijn door hetgeen hij had zien geschieden en hetgeen hij had aangehoord. Het denkbeeld van de huldiging was uitgegaan van „De Nederlander", die al is dit blad niet zijn kind, toch nog heel klein was, toen spreker tot hoofdredac teur van 't orgaan werd geproclameerd. En wat hem nu zoo bijzonder getroffen heeft, is dat toen het plan van „De Nederlander" bekend werd, zooveel personen van de meest uiteenloopende richting gevraagd hebben te mogen meedoen. Het heeft hem getroffen, niet omdat hij zou gelooven een allemans vriend te zijn, maar omdat hij gesteld is op de achting en waardeering van anderen en omdat hij overtuigd is zijn tegenstanders dikwijls te hebben ge kwetst, ook waar zulks niet noodig was. En dat deed hem leed. Als hij nog voor verbetering vatbaar is, zal daartoe zeker medewerken de vele vriendelijk heden, welke hem dezer dagen ook van tegenstanders zijn toegestroomd. Men heeft in deze dagen steeds voor gesteld dat hij streed voor vrijheid en voor recht. Dit acht spr. evenwel niets bijzonders. Alle Nederlanders zijn strij ders voor vrijheid en recht. Twee zaken wenscht spr. echter nog aan te raken. Vooreerst wijst hij erop, steeds bang te zijn voor vooroordeel, voor te spoe dig gevormd en te vaststaand oordeel. Er zijn beginselen, waaraan hij onver anderlijk vasthoudt, omdat zij liggen in Gods Woord. Deze zijn onaantastbaar. Doch spr. vergeet nooit, dat uit deze beginselen door het menschelijk verstand menigmaal conclusies worden getrokken, die blijken later onjuist te zijn. En hoe ouder men wordt, des te meer geraakt men overtuigd van de bekrompenheid van het menschelijk verstand. Ook hierin ligt sprekers ontoerekenbaarheid. Recht doen is een moeilijke zaakmoeilijk is het regels te vinden, volgens welke met elkaar in botsing komende belangen met elkander in overeenstemming moe ten worden gebracht. Dan verklaart de jubilaris steeds ver trouwen te hebben gehad in zijn tegen standers, welke hij wil aanduiden met den algemeenen naam van Liberalen. Ook onder hen zijn er velen, die veel goeds hebben voor recht en gerechtig heid. Als zij in strijd daarmede handelen was dit zeer dikwijls omdat zij vastza ten aan de dogma's en omdat hun ver stand natuurlijk even beperkt is als dat van anderen. In dit verband herinnert spr. aan de Bevredigingscommissie, die in volle vrijheid en alleen onder invloed van recht en vrijheid en zonder den invloed van pers en publiek beraadslaagde, en wier arbeid zooveel instemming vond. in de hulde, hem gebracht, ziet spr. de erkenning van weer een stap voor waarts voor de vrijheid van de consciën tie en voor recht voor allen. Daarom is de hulde hem zoo bijzonder aange naam. Op deze. rede volgden hartelijke toe juichingen. Na afloop van het officieele dachte voor te hebben, 't mocht niets baten. Eduard en wilde Rika bleven hem parten spelen. Niet te verwonderen was het daarom dat de zon den volgenden morgen reeds hoog aan den hemel stond, toen hij pas ontwaakte en gekweld werd door lie vige hoofdpijn. Ook Eduard leed aan 't zelfde euvel. Doch de dienst riep hem vroeg uit de veeren. De soldaten moesten 't ontgel den, dat zijn humeur niet van 't aange naamste was. Zij waren dan ook harte lijk verheugd, met klokslag twaalf van hem verlost te zijn. Haastig verliet hij de kazerne en spoedde zich huiswaarts. Na tafel zocht hij Charles op, en schreeuwde hem toe, dat hij hem onder vier oogen dringend wenschte te spre ken. De beide broeders begaven zich nu onmiddellijk daarop naar de eenvoudig gemeubileerde kamer van Charles. Weersta, bedwing, verwin 't ge vaarlijk vuur der zinnen, En overheer een lucht, die alles overheert. E. J. Potgieter. Dienzeifden morgen stapte Charles met een klein boekje in de hand en 't gelaat in hoogst ernstige plooi 't privé kantoor binnen. Dat was niets bijzon gedeelte der plechtigheid werd thee aangeboden, terwijl gelegenheid werd gegeven den jubilaris de hand te druk ken. De eerste, die van deze gelegen heid gebruik maakte, was dr. A. Kuyper De Zegelwet 1917. Heden 1 Juni, treedt de nieuwe Zegel wet in werking. Groote advertenties vanwege het ministerie van Financiën hebben ook in ons blad hierop reeds de aandacht gevestigd, doch het is zeker niet ondienstig enkele bepalingen hier nader onder de aandacht onzer lezers te brengen. Kwitantiën, voor geldsommen boven de f 10 blijven, evenals tot nu toe, on derworpen aan een zegelrecht van 5 cent. De beteekenis aan het woord „kwitantie" te hechten is hierbij zeer ruim genomen, zoodat 't er niet toe doet of een kwitantie al dan niet voor zien is van een der woordenbetaald, voldaan of verrekend. Onverschillig in welken vorm zij zijn opgemaakt, zijn stukken, waarbij de ontvangst of over neming van gelden wordt erkend of vermeld door of vanwege den schuld- eischer, aan dit zegelrecht onderworpen. Bij overtreding der Zegelwet, m. n. wat betreft de kwitantiën en polissen van verzekering, is niet alleen strafbaar hij, die een niet behoorlijk gezegelde kwitantie onderteekent of uitgeeft, of een niet behoorlijk gezegelde polis on derteekent of namens wien een dergelijke polis wordt onderteekend maar ook hij, die een dergelijke kwitantie of polis in ontvangst neemt, zonder deze binnen een maand ter zegeling aan te bieden. Dergelijke bepalingen gelden ook ten aanzien van beursnota's. (De beursbe- lasting). De verhuurder is strafbaar wanneer hij een niet behoorlijk gezegelde acte van verhuring onderletkentniet echter de huurder, deze kan de acte ten alle tijde, tegen voldoening van het recht, ter zegeling aanbieden, in welk geval de boete van den verhuurder gevorderd wordt. Tot 1 December 1917 heeft men ge legenheid om alle voor 1 Juni 1917 op gemaakte en nog van kracht zijnde stukken, zonder betaling van boete ter zegeling aan te bieden, indien het vóór dat tijdstip verschuldigde recht nog niet is voldaan. Alle na 1 Juni 1917 opgemaakte stuk ken, welke niet behoorlijk gezegeld zijn, kunnen door iederen houder, die zelf geen overtreding heeft begaan ter zege ling worden aangeboden, tegen voldoe ning van het verschuldigd recht, doch zonder betaling van boete, mits die stukken ten hoogste 24 uur in handen van den ontvanger worden gelaten voor het constateeren der overtreding. Alle vroegere wetten, wetsbepalingen en wettelijke verordeningen betreffende het recht van zegel worden bij het in werking treden der Zegelwet 1917 afge schaft. Behoudens enkele uitzonderingen blijven zij echter van kracht ten aanzien van alle vroeger opgemaakte en nog van kracht zijnde stukken, waarvan het ze gelrecht voor dat tijdstip verschuldigd was. Dat men tot 1 December a.s. ge legenheid heeft die stukken alsnog te ders. Maar toch kwam hij met buiten gewone bedoeling een onderhoud ver zoeken. Benieuwd, wat voor belangrijks hij te hooren zou krijgen, werd het hem door zijn vader onmiddellijk toegestaan. Eenigszins bleek overhandigde hij hem 't bewuste boekje, niet verzoek het even in te zien. Na eenige minuten reeds wierp de oude heer 't "hem verstoord toe en bitste Je geldzucht maakt je ook nog bemoeizuchtig. Van de juistheid van die bedragen en waarvoor ze moesten dienen, weet je immers niets af Mijn grondige bekendheid met den loop van uw zaak, pa, maakt, dat er weinig verstand toe vereischt wordt, om met zekerheid te kunnen constatee ren, dat dit bedrag minstens geschon ken is aan Eduard. En als dat zoo was, wat wou je dan eigenlijk Ten eerste, pa, wou ik er heden 7000 bij boeken en verder u verzoe ken, ook de vrije beschikking te ver krijgen over zooveel als mijn broer reeds genoten heeft Charles lette niet op 't heftig afwe rend gebaar zijns vaders en ging op beslisten toon voort U sprak van mijn geldzucht en ik kan bijna niets 't mijne noemen. Ik heb me steeds voor de zaak geïnteresseerd doen zegelen, werd hierboven reeds vermeld. Voldaan moet dan worden het volgens de oude wet verschuldigde recht. in geval van nalatigheid geiden bij ontdekking de straf- en boetebepalingen der nieuwe wet, natuurlijk voor zoover de betrokken stukken onder de Zegelwet 1917 vallen. De bedoelde uitzonderingen hebben betrekking op voor 1 Juni opgemaakte stukken betreffende verzekeringen. Daar van zullen geen rechten en boeten van zegel worden gevorderd, indien die slukken volgens de nieuwe wet van ze gelrecht zouden zijn vrijgesteld. Voor andere voor 1 Juni opgemaakte stukken betreffende verzekeringen, wordt iedere verzekeraar van zijn verplichting tot voldoening van rechten en boeten van zegel ontheven, door binnen 6 maanden dus vóór 1 December a.s., aan 's Rijks ambtenaar te voldoen een bedrag van f3000 of een bedrag, berekend naar 25 cent per polis voor alle voor het inwer kingtreden der Zegelwet 1917 doorhem onderteekende nog van kracht zijnde, niet behoorlijk gezegelde polissen, waarbij een uttkeering van meer dan f 1500 aan kapitaal of f 2 per week aan renten ver zekerd wordt en waarvan het aantal bij een door hem onderteekende verklaring aan 's Rijks ambtenaar wordt opgegeven. Indien dit aantal te laag wordt opgege ven, heeft geenerlei ontheffing plaats en kan het betaalde bedrag niet worden teruggevorderd. Overigens zal de tijdige voldoening van een der genoemde aan 's Rijks ambtenaar te bepalen bedragen ten ge volge hebben, dat alle hier bedoelde stukken geacht worden behoorlijk geze geld te zijn. Voor de toepassing dezer bepalingen worden bewijzen van aandeden en acten van deelneming in onderlinge verzekerin gen met polissen gelijk gesteld. inlijving militielichting 1918. In het tijdvak van 16 tot 20 Juli zul len van de militielichting 1918 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste compagnie van het eerste bataljon van elk der regimenten grena diers en jagers en der overige regimenten infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelende bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatste zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2. een derde gedeelte van de getallen der dienstplichigen, toegewezen aan het eerste bataljon van elk dier regimenten, doch die bestemd zijn voor den dienst bij de administratietroepen. Voor den verderen duur van de tegen woordige omstandigheden zal uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend, en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. In beslag genomen schepen. Te Hoek van Holland zijn aangeko men de kapiteins en de bemanningen van de „Antenor" en „Elve", beide van de maatschappij „Ocean". terwijl Eduard groote sommen in vroo- lijkheid verteert. Geef me ook vijftig duizend en ik zal er mee woekeren. In enkele jaren kan ik 't bedrag verdub belen en meer dan dat. Stel me daar toe in de gelegenheid, pa, Eduard kreeg 't ook. En dan Dan zal ik in de zaak, waar ik hart voor heb, alles samensmelten Dus Vogelsang <5 Co. Juist, pa Beantwoord me deze vraag nog Weten je moeder en Eduard van je drijven af Vergeef me, ik drijf u tot niets dan tot het uitoefenen van wat recht en ibillijk is. Eduard is een man van eer, moeder weet er van Zonder eenig antwoord liet de oude heer Vogelsang zijn zoon zitten. Hij begaf zich naar de huiskamer door 't kantoor. Het personeel schreef ijverig voort, zoodra hij binnenkwam", doch ze keken hem tersluiks na en zoodra hij weg was, werd met de pen in rust, druk gefluisterd. Er waren klanken uit het privé-kantoor blijkbaar opge vangen. De klerken hadden de lucht van iets bijzonders in den neus. Toen na een lange poos hun chef weer door 't kantoor terugkwam, bewees de hou ding van allen met gebogen hoofd, en 't eentonig pengekras, dat zij den in druk wilden geven, verdiept te zijn in Deze beide schepen zijn door de En- gelsche regeering in beslag genomen, waarna de kapiteins en de bemanningen zijn vrijgelaten en naar Nederland terug gezonden werden. Opgebracht. Het stoomschip „Pomona", van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam, is opgebracht naar Swine- munde. Uitgeweken Belgen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Knobel, heeft den 15en Mei de vol gende vraag ingezonden 1 Is de minister bereid te verstrekken een nader, zoo mogelijk in bijzonder heden tredend, overzicht van hetgeen de regeering, sedert het begin van den oorlog tot dusver, ten bate van de naar hier uitgeweken en op andere wijze hier te lande aangekomen, Belgen heeft verricht en bekostigd De minister van binnenlandsche za ken heeft daarop den 29sten Mei een bevestigend antwoord ingezonden. Uitvoerverbod van papier. De Duitsche rijkskanselier heeft een uit- en doorvoerverbod afgekondigd voor papier, carton en waren, uit papier en cartonstoffen vervaardigd. Dit ver bod omvat een geheele reeks artikelen, waaronder bijv. plaatjes, visite-kaarten, kantoorpapier, speelkaarten, koopmans boeken, banden van boeken, albums, enz. Ook verder schriften, papieren bloemen en andere dergelijke zaken. Verzet op Bali en Lombok Officieel. Blijkens een van den gou verneur generaal ontvangen telegram, heeft de resident van Bali en Lombok gemeld, dat ongeveer honderd vijl en twintig inboorlingen van de onderatdee- iing Granjar, der afdeeiing Zuid Bali, veroordeeld wegens het weigeren van poeridiensten (diensten voor het onder houd van woning en erf) ten behoeve van den regent, den 27en Mei den controleur van Granjar en zijn gewapende politie, hebben aangevallen. De politie ter zelfverdediging genoodzaakt, doodde vijf en verwondde zeven der kwaadwil ligen, een dertigtal vluchtte, terwijl de overigen, waaronder ook de leiders van het verzet, voor zoover niet gedood, werden gevangen genomen. De orde en rust is thans geheel hersteld. De aan leiding tot het verzet staat vermoedelijk in verband met het noodzakelijk herstel van de wegen, bruggen, enz. van de door plaats gehad hebbende aardbeving toegebrachte schade en ook daar sinds dien geen poeridiensten gevorderd zijn en daartoe thans weder toe werd over gegaan. VLISSINGEN, 1 JUNI. De „Zeeland". De mailboot „Zeeland" keerde he denmorgen weder uit Engeland alhier terug en wel met 124 oassagiers. On- hun werk, zonder aandacht te schenken aan wat met hun taak niets uitstaande had. Ook Charles had stil gezeten. Zijn trillende neusvleugels verrieden de spanning, waarin hij verkeerde. Ik heb met je moeder gesproken, Charles. Zij is natuurlijk op je hand. In zekeren zin juich ook ik je heersch- zucht toe! Ziezoo, nu ben ik debet aan geld zucht, bemoeizucht en heerschzucht. Nu is 't spel volmaakt. Alle goede din gen bestaan in drieën! mompelde Char les tusschen de tanden. Evenwel luis terde hij toch scherp toe, naar wat hij verder te hooren kreeg. Je practische blik in zaken, je werkkracht, je zin voor economie, het zijn allen factoren, die mijn bank tot grooter bloei zullen kunnen brengen, vooral omdat je met hart en ziel je op 't vak toelegt. Je moeder wees er ook nog op, hoe beangstigend mijn oogen verzwakken, waarom zij er sterk op aandrong, ze zooveel mogelijk te spa ren en mijn taak op jonger schouders te laden. Daar laat ik me gaarne toe overhalen, daar ook Eduard in dien geest sprak. Ik zal me dus uit het actieve leven terugtrekken. Maar ver geet niet, Charles, dat ik je verplichtin gen opleg, waarvan ik trouwe naleving eisch! (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1