erten Jy«5^, «ju, S'ü JU. arjaz T cokes SJ3HIH20Ö9 !«S;750 T£1T30O150 s",den 5 "MOO I oorv. ode. DONDERDAG 31 MEI VROUWENBEWEGING i der ieSandia". 55e Jaargang 1917 Z0KDABSB1AB IEDINQEN IVRAQEN. )ode nstbode, ode. eis je. de. is je ode. EISJE pde, Firms F. ¥18 §E VELDE jr.. Kleine Markt 58, Vlissingen. ïelelson Intern. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zontlag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Stads= en Provincienieuws 99 BEKKER !^o. 126 ct daartoe K. P., Algemeen jVRTEN num a.s.yt H.L. cokes NIET echt en moe- e beurt komt. 9pr{j9 gesteld imum. zich met ^ES, welke ek kunnen Ir voldoening {iren wtj ons zorgen, zoo ordt gesteld, dat ons de bevragenBu- n 3 UW. iss. Courant". E te Souburg d een flink s namiddags en ig- flinke zeeboulevard". ;en. IT 76. pourant". Dost-Souburg. ïn. AT 44(boven.) ;ische, hoog café „Zee- 19, Rotterdam^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. pet regel HONING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den Minister-van Land bouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat het, in verband met de voorziening in de behoefte aan honing hier te lande en het uitblijven van den aanvoer van dit artikel uit het buitenland, noodig zal zijn maatregelen te treffen teneinde een zoo nuttig mogelijk gebruik van den in 't a.s. seizoen gewonnen inlandschen honing te verzekeren. Te dezer zake is reeds eene vergadering met vertegen woordigers van belanghebbenden ge houden. Als resultaat hiervan zijn eer lang nadere bepalingen te verwachten omtrent den verkoop en de distributie van inlandschen honing. Het verdient, in verband hiermede, aanbeveling, dat le. alle producenten van inlandschen bijenhoning, 2e. alle handelaren in inlandschen bijenhoning, die ook vóór den oorlog van den handel in, en het persen van inlandschen bijenhoning hun hoofdbe drijf maakten en den honing recht streeks betrokken van de producenten, 3e. alle venbruikers van honing, als fabrieken, kleinbedrijven, grossiers en winkeliers, die inlandschen honing van den oogst 1917 wenschen te ontvangen, zich ten spoedigste onder opgave van hun nauwkeurig adres en den aard van hun bedrijf, wenden tot de Nijver heidscommissie, Stadhouderslaan '102, Den Haag, terwijl op den brief en het couvert duidelijk moet worden ver meld ..Honingdistributie 1917". Aan belanghebbenden zullen dan formulie ren ter invulling worden toegezonden. In het bijzonder wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat bij de uitvoering der maatregelen, welke eventueel noodig zullen blijken, geen rekening zal kunnen worden ge houden met reeds gesloten contracten inzake verkoop of levering van inland schen bijenhoning. Vlissingen, 31 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PRIJZEN LOOISTOFFEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, met het oog op zijne beschikking van 5 Mei 1917, no. 38922, afdeeling Handel, hou dende vaststelling van maximumprij zen voor eikenschors, krachtens artikel 8 der Distributiewet 1916, is goedge vonden te bepalen dat in vorengenoemde beschikking aan den volzin sub A „Alle deze prij zen voor goed gewonnen en verzorgde schors lang uit bosch per 65 K.G. af opslagplaats" zal worden toegevoegd „Overeenkomstig de bestaande han delsgebruiken." Vlissingen, 30 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 3) -o («aimi iBrtodei) Heel omzichtig en zich van verzach tende uitdrukkingen bedienende, als betrad hij glad ijs, waarom hij zich niet dan schoorvoetend waagde, gaf hij zijn vrouw te kennen, wat hem omtrent de karaktereigenschappen van Charles op gevallen was. En niet zonder reden. Want van jongsaf was tusschen die twee groote voorliefde elk voor één zoon merkbaar geweest, zonder dat ze bepaald tegen den ander waren. Zoo hielden de ouders van hun kin deren. doch vader en moeder hadden één boven den ander lief. Dat wisten ze goed van elkander, al werd het steeds goed ontkend. En 't gaf vaak aanleiding tot warm debat. Ook nu dreigden ze zich aan de oude klip te stooten. Doch het binnentreden van Charles voorkwam dat. Laat op den avond van dien dag zat Charles weer gebogen over lange cij- ferkolommen. Kamerverkiezingen. Het bestuur van deS.D.AP. zegt in een circulaire Het partijbestuur besloot met alle kracht en openlijk steun te bieden aan de aftredende burgerlijke Kamerleden, wanneer tegenstanders van de Grond wetsherziening tegenover hen worden candidaat gesteld, en ncodigt de fede raties en afdeelingen in de districten, waar dit het geval is, uit, de verkiezing van de voorstanders van de Grondwets herziening met alle ten dienste staande middelen te bevorderen. De overeenkomst om geen candidaten tegenover aftredenden te steilen geldt ook voor het district Zutphen, welks afgevaardigde echter tegen de herziening van art. 192 gestemd heeft. In dit district onthouden wij ons van alle bemoeiing, indien een verkiezing noodzakelijk is wegens candidaatstelling van andere tegenstanders van Grondwetsherziening. Deze verkiezing staat enkel in het teeken der Grondwetsherzieningonder geen omstandigheid mogen de afdeelin gen of federaties zich laten verleiden rechtstreeks of zijdelings eenigen steun te verleenen aan „protest-candidaturen" van welken aard ook. De „Plattelandersbond" heeft, naar de Rotterd. meldt, besloten, candidaten te stellen in de districten Ridderkerk, Brielle en Zierikzee. Onderofficieren lichting 1911. Te Amersfoort is opgericht een „Ver- eeniging van onderofficieren der militie lichting 1911", welke pogingen in het werk zal stellen om zoo spoedig moge lijk ook voor alle andere onderofficieren dezer lichting onbepaald (klein) verlof te verkrijgen. Aangezien het collectief inzenden van een adres aan den minister van Oorlog geacht wordt in te gaan. tegen de mili taire krijgstucht, is op een algemeene vergadering besloten dat door alle leden der vereeniging individueel een ver zoekschrift aan den Minister zal worden ingezonden. Aan de afdeelingen in alle garni zoenen zal het benoodigd aantal exem plaren van dat verzoekschrift dat te Amersfoort zal gedrukt worden wor den toegezonden. Jhr. De Savornin Lohman 80 jaar. Onder de telegrafische gelukwenschen, Dinsdag aan den tachtig-jarigen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman gezonden, was er ook een van Z. K. H. den Prins persoonlijk. Voorts zonden onder meer telegrammen het bestuur van den Ne- derlandschen Anti-Oorlograad, vele Ka merleden en corporaties. Het Kabinet deed van zijn belang stelling blijken door het persoonlijk be zoek van verschillende ministers, waar onder de heer Cort van der Linden. Tot hen, die eveneens persoonlijk hun gelijkwenschen kwamen aanbieden, be hoorden nog de president en de griffier der Tweede Kamer, de president der Rekenkamer, de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, de burgemeester, Volgens zijn kasboek moest zich nog altijd 10 meer in kas bevinden. Fou ten waren niet begaan. Net en accuraat bijgehouden, waren de boeken steeds a jour. Hij kon niet gaan slapen of 't verschil moest eerst gevonden zijn, want bijna wekelijks kwam zoo iets tegenwoordig voor. Nu en dan dacht hij aan verduistering. Doch niet snap pend de mogelijkheid, verduwde hij dat denkbeeld uit zijn brein en pijnigde zich verder met vele dorre tellingen. Zoo vond hem zijn moeder. Hij schrik te, toen ze haar hand op zijn schouder ligde. Snel stond hij op en bood haar een stoel aan. - Ik kom je nog even „goeden nacht" wenschen, m'n jongen. Je zal je nog overwerken. Je dagtaak is lang ten einde. Neem je rust. je ziet er ver moeid uit. Wat voor bijzonders is er toch altijd ie doen Toen je vader jon ger was, zat hij nooit zoo lang te tob ben. Je moet meer aan je jeugd denken, vent, en ook eens waf genieten Kijk eens naar Eduard die leeft Haar zoon glimlachte en luisterde naar de lieve stem, waaruit zacht ge voel hem tegenklonk. Hij wees zijn moeder er op, dat er booze vermoedens in zijn ziel rezen, wijl telkens bij klei ne tusschenpoozen eenig geld té kort in kas werd bevonden. Verder peinsde hij op het rechte middel dat hem op de beurs de macht in handen kon geven. kapitein Rehmrev, als afgevaardigde van het comité „Indie Weerbaar", en een groot aantal Kamerleden. De fractie der Unie-liberalen was vertegenwoor digd door de heeren P. Rink en A. Roodhuyzen. De crisis aan Oorlog. De „Maasbode" (van welk blad het eerste bericht betreffende de tewerk stelling van overste Ten Bosch aan het departement van oorlog afkomstig was) verklaart in dezen „hoofdofficier in al- gemeenen dienst" niets anders te kun nen zien dan een man, die eigenlijk in de komende dagen, van het minister schap ad interim, aan Oorlog de lakens zal uitdeelen. Het blad schrijftVoortdurend werd er in de Kamer over geklaagd, dat er vooral door den minister van oorlog onvoldoende inlichtingen werden ver strekt. Door den thans getroffen maat regel, zullen er nog wel meer zaken aan dit tot controlee en geroepen lichaam onttrokken worden en wordt er met de verantwoordelijkheid gespeeld. Reeds zijn er tal van bevelen van den opper bevelhebber, die aan de verantwoorde lijkheid van den minister van oorlog ontsnappen. Door de instelling van een functie, waarbij een persoon in dienst van beiden is, zal men die ver antwoordelijkheid niet naar believen kunnen verschuiven. Minister Cort van der Linden heeft op 22 Mei in de Kamer verklaard, dat een nieuwe minister van oorlog zich te voegen heeft naar het inzicht van de regeering, dat overeenkomstig is met dat van den afgetreden minister en niet omgekeerd. Dat in de reeds verloopen dagen van de crisis, noch in, noch bui ten het leger een man te vinden is, moet, dunkt ons, w^l de vraag doen opkomen)'of de inzicincn, waaraan men vasthoudt, dan wel goed zijn. Heef! men in den hoofdofficier in al- gemeenen dienst een dergelijk man te zien, wat niet onwaarschijnlijk is, wan neer men tenminste hoort wat daarvan in het leger gezegd wordt, dan is het onbegrijpelijk, waarom op hem niet de volle verantwoordelijkheid wordi gelegd. Het waarnemen door den minister van oorlog ad interim, al wordt hij dan ook bijgestaan door een overste van den generalen staf, onder welken titel ook, maakt in dezen tijd op het leger on tegenzeggelijk een slechten indruk en draagt er niet toe bij, het vertrouwen in het beleid van Oorlog, voor zoover dit reeds geschokt mocht zijn, weder te herstellen. Wij voor ons blijven deze nieuwe fase in de crisis aan Oorlog betreuren, te meer, omdat wij aan al de vage om schrijvingen der werkzaamheden van den hoofdofficier in algemeenen dienst, als schakel tusschen den minister van oorlog en den opperbevelhebber van land- en zeemacht, niet de minste waar de hechten. Met niet genoeg kracht kan er dan ook op worden aangedrongen, dat de regeering in het belang van Neerland's weerkracht een einde maakt aan dezen halfslachtigen toestand aan een van de gewichtigste departementen en dat een juiste omschrijving gegeven Een plan rijpte in hem. Doch wilde 't vaste vormen aannemen, zoo had hij noodig de volle beschikking over de geldmiddelen zijns vaders en tevens diens volle blind-vertrouwen in zijn lei ding en beheer. Zijn moeder luisterde aandachtig. Haar oog blikte vol-gelukkig op Char les. Zij wist, dat ze veel invloed op hem had, dat hij zich naar haar raad vaak voegde en er steeds rekening mee hield. Daarom dacht het haar goed, hem er nu op te wijzen, dat voor hem lang zamerhand de tijd gekomen was, om op eigen wieken te drijven. Zijn vader zou immers op zijn ouden dag met vol slagen blindheid in 't vooruitzicht, zich niet meer wagen aan de risico van groote, financieele operaties. Charles moest zich zelf opwerken. Maar hoe, mama Daar heb ik toch kapitaal voor noodig Hij hoorde haar verder ingespannen aan, met saamgetrokken wenkbrauwen over de donkere oogen, die denkend staarden. Want ze opende ze voor iets, .waarop hij nog nooit zijn zinnen ge concentreerd had. Als financier moest hij immers met juistheid weten, tot welk bedrag Eduard reeds over zijn blanco-crediet beschikt had Waarom zou hij zijn pa ook niet evenveel opvragen Gelijke monniken, gelijke kappen Bezwaarlijk zou een wordt van de hier besproken geheim zinnige functie, die ook in het leger, niettegenstaande officieuse tegenspraken van het Ned. Correspondentiebureau, aangezien wordt als van het hoofd van het departement zonder ministerieele verantwoordelijkheid, of, zoo men wil, als een soort onderministerschap. Het nieuwe zomerverblijf van de Koningin. De „Avondpost" deelt bij een schets- teekening eenige bijzonderheden mede over het zomerverblijf van de Koningin te Scheveningen, dat H. M. in Augustus hoopt te betrekken. De groote straatweg, welke dwars door het gebied loopt, dat 30 H.A. beslaat, slingert zich in sierlijke bochten om eenige heuvels en vormt den breeden hoofdweg, welke naar het verblijf voert. Het huis zelf, dat ruim 40 kamers bevat, bestaat uit een beneden-, een eerste- en zolderverdieping. Op het dak is een glazen koepel aangebracht, die licht geeft aan den zolder, eerste verdieping en hal, welke zich gelijkvloers bevindt. De afmetingen van de buitenmuren zijn 40 M. in de lengte en 15 M. in de frontbreedte. De muren zijn in witten steen opgetrokken, terwijl het dak, waarvan de rechte lijnen, door aardig uitspringende vensters gebroken worden, met roode pannen is bedekt. De crème kleurig geschilderde goot welft eenigs- zins over, waardoor de muren iets in de schaduw raken en de bewoners zoo doende beschut zijn tegen de zomer- sche zonnestralen. Inwendig voldoet het gebouw geheel aan de eischen die er aan zullen worden gesteld, Ruime, koele kamers, met veel licht. De plafonds be staan uit cocanietplaten, waardoor brand gevaar is buitengesloten. De gangen en trappen maakte men van gebeitst hout. Het geheel getuig! overal van eenvoud. Alle vertrekken worden electrisch ver licht, waarvoor eenige meters achter het gebouw een huisje is gezet, waarin de electrische lichtinstallatie en waar tevens gelegenheid bestaat om rijwielen te ber gen. Verder bestaat er een ondergrond- sche telefonische verbinding met de stad. Dicht om het huis is de woeste duin- grond herschapen in een bloementuin, waar de rozenstruiken geplant zijn, die zóo niet dit jaar, dan toch zeker in 1918 het gebouw een nog vroolijker aanzien zullen geven. Het overige terrein blijft in den oorspronkelijken staat. Bij den ingang is een huisje opgetrok ken, juist in den stijl van het hoofdge bouw. Gedurende het verblijf van H.M. in haar „zomerpaleis", zullen in dit bij gebouwtje marechaussees worden ge huisvest, wien de eeretaak zal worden opgedragen de wacht voor het koninklijk verblijf te houden. VLISSINGEN, 31 MEI. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de brandstoffen- commissie alhier, waarin mededeeling wordt gedaan van het door deze com- weigering tot uitkeering verdedigd kunnen worden. Te minder, daar hier een goede doel stond tegenover een kwade zaak. Gretig leende Charles zijn oor, zeifs nog, toen zijn moeder hem een tweede plan voor oogen hield. Zij spoorde hem aan, een poosje va- cantie te nemen. Bij haar oom, den schatrijken grondbezitter Landman, kon hij volop genieten van de zee en de bosschen. Immers, die woonde met zijn dochter op 't groote landgoed „De Vossenkuil", nabij de badplaats Dom burg. En die eenzame bewoners van 't stille bosch „De Manteling" bij het tel ken jare maandenlang doodsche hoekje van 't vergeten eilandje Walcheren, wat zouden ze zich door een bezoek van hun neef gelukkig achten. Gaarne zouden ze de oude betrekkingen tus schen de beide families vernieuwen. Charles zou er heerlijke rust genieten, en toch niet begraven zijn, daar 't sei zoen er steeds hooge gasten voor de baden samenbracht. Ook de wilde Rika zou hem met haar uitstapjes niet wei nig bezighouden. En wie weet, misschien vond hij in haar een zeer passende levensgezellin. In dat geval kon hij in de financieele wereld den toon aangeven, daar zij het eenige kind was van den levensmoeden weduwnaar. Daar groote afstand en kleine kwes ties uit vroeger dagen Vogelsang en missie genomen besluit om het verbruik van vaste brandsloffen zoovee! mogelijk te beperken. De mailboot „Zeeland" is hedenmor gen van hier vertrokken en wordt mor genochtend hier terugverwacht. Voor het examen van machinist, diploma B is ges'aagd de heer M. Ki- viet, leerling van de De Ruyterschool. Voor het coöperatief examen diploma A, afgenomen door den Ned. Coöpera tieven Bond, is te 's Gravenhage ge slaagd onze stadgenoot de C. van Wij nen Jr. Prov. Groene Kruis-vereeniging. In de gisteren te Middelburg voort gezette vergadering van bovengenoem de vereeniging werden tot bestuursle den gekozen de heeren dr. L. J. Gelder man te Kortgene voor het midden- district, ter vervanging van den heer Wessels, en in plaats van den heer Scheltus voor Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk deel) de heer Is. Risseeuw te Oostburg. Daar het bedanken van dr. Ittman, die lid was gekozen bij vrije keuze uit de geheele provincie, niet op de convocatie was vermeld, werd de voorziening in die vacature uitgesteld. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Goes aange wezen. Vastgesteld werd de begrooting voor 1917 in ontvang en uitgaaf op 770. Naar aanleiding van een gevoerde discussie werd besioten op de volgen de begrooting een Ibedrag van ƒ100 uit te trekken voor gratificatie van den secretaris. Een idee om dit ook voor den pen ningmeester te doen werd door den -voorzjjtter.niet overgenomen .maar werd aan den voorsteller geadviseerd dit door zijn afdeeling te laten voorstellen. Bij de verdere behandeling der uit gaven 'werd door den voorzitter o.a. medegedeeld, dat als de schuld van de Zuid-Bevelandsche vereeniging is af gelost over zal worden geoaan tot het aangaan van eene leening voor ont smetting op groote schaal. Bij den post aflossing van aandeelen van de leening der Zuid-Bevelandsche vereeniging werd nog eens besproken de kwestie, die er nog bestaat met een der niet aangesloten Zuid-Beveland sche vereenigingen, die nog steeds goederen onder haar beheer heeft en deze niet afgeeft. Besloten werd nog eens langs minnelijken weg te trachten de goederen te krijgen, maar als dit niet lukt, zoo noodig andere maatrege len te nemen en rechtskundige hulp in te roepen. Er werd besloten dit jaar twee aan deelen uit te loten. Bij de inkomsten 'werd het idee geop perd groote afdeelingen percentsgewij ze minder te doen betalen, dan kleine, dit vond echter geen steun en werd be sloten van alle afdeelingen 7 der in komsten te heffen. Op voorstel van het bestuur werd vervolgens besloten met ijsfabrieken en ijsleveranciers contracten te sluiten, Landman van elkaar gescheiden hiel den, toonden beiden nu neiging, bij toe vallige ontmoeting of bij de zaken- correspondentie, om den familieband weer nauwer aan te halen. Van afstand of ruzie werd geen woord meer gerept. Waarom zouden ook oude koeien op gegraven worden Beide families wenschten, nu de onstuimigheid der jeugd niet meer regeerde, over hun da den en kalme bezadigdheid voorzat, dat 't stuk mokken hun verhouding niet langer beheerschte. Zoo kwam het dan, dat de moeder van Charles er op aanstuurde, dat hij tot een bezoek aan „De Vosenkuil" zou besluiten. Doch de jonge man toonde er weinig lust toe te gevoelen. Hij zat als vastgeroest in de zaak en zag zoo veel moeilijkheden, om zich er tijdelijk uit los te werken. Overigens lachte hem noch de lande lijke stilte, noch de kennismaking met de hem volslagen onbekende nicht Rika verlokkend tegen. Echter ten pleiziere zijner moeder zou hij er over denken. Deze verzekering zijnerzijds was haar genoeg: zij wist, dat hij 't nu ook wei doen zou. Tevreden over het resultaat van het onderhoud, verliet ze hem na hartelijken groet en begaf zich ter ruste. Charles dacht daaraan nog niet. Doch 't werken wilde evenmin vlotten. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1