i WOENSDAG 30 MEI VROUWENBEWEGING 55e Jaargang fiigmfirn f. VIM IE VELOE li., Kim M §8, ïüssinp. Teisfosn fciere. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke leeotÉp GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON NO. 12S 1917 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- n gulden bij dood ft gulden bij verlies^ r* gulden bij verlies 4 gulden bij verlies p* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- J'S g| 11 lange ongeschikt- J '*jj 11 door fg R van een hand, van I 18 8 van een /'l van eiken kerd tegen ongelukken voorU V U heid tot werken B lltl een ongeluk ClUsJ voet of oog i(|U een duim JLUv wijsvinger anderen vinger 'leze ultkeerlngen worden VEKDU3BEID Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „tioll. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam lagd een in goe- lekomst uit de pegboekje, ook De Droomuit- lezen. De 4 5. Tegen Post- I „EXCELSIOR", 1 Amsterdam. Isen en Dames- NAAR MAAT tcte belastingen ren vraagt een ian 18 jaar. roenewoud no. en zijn te ver- vooruitzichten. ZEGELWET 1917. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen, in verband met het in wer king treden van de nieuwe Zegelwet op 1 Juni 1917, het volgende ter open bare kennis: OP ZEGEL MOETEN onder anderen WORDEN GESTELD VERZOEKSCHRIFTEN zelfs in den vorm van brieven gericht aan den Raad, Burgemeester en Wethou ders en den Burgemeester, tot het be komen van beschikkingen waarbij eene gunst verleend wordt (plaatsen van gedenkteekenen op graven, afstand van graf ruimten enz.), -eene benoeming plaats heeft tot eenig ambt waaraan een salaris van meer dan 1000 's jaars verbonden is, of eene verhooging van bezoldiging, als de bezoldiging met de verhooging meer dan 1000 's jaars bedraagt. Deze verzoekschriften kunnen op ze gel (van 0.30) worden gesteld HANDTEEKEN1NGEN op aan ze gelrecht onderworpen stukken, kunnen slechts worden gelegaliseerd, voor zoo ver het papier van zegel is voorzien. Daarentegen kunnen op ONGEZE GELD papier worden gesteld VERZOEKSCHRIFTEN om vergun ningen, van administratieven aard, welke krachtens de wet of krachtens reglementen of verordeningen van po litie moeten worden gevraagd, (w. o. bouwaanvragen, verzoekschriften inge volge de Hinderwet, Drankwet, Ar beidswet enz.) Eveneens kunnen op ongezegeld pa pier worden gesteld bezwaarschriften tegen aanslagen in belasting en school geld, benevens verzoekschriften om ontheffing of restitutie van belasting of schoolgeld ingevolge de betrekkelijke verordeningen. Verder zijn o.m. vrij van zege! be wijzen van goed gedrag, verk'atingen van oorsprong, stukken opgemaakt krachtens bewijs van onvermogen, ver zoekschriften om ontslag uit openbare betrekkingen en aanslagbiljetten we gens belastingen en schoolgelden. Alle vroegere wetsbepalingen betref fende het recht van zegel zijn afge schaft bij het in werking treden der nieuwe wet. Vlissingen, 25 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Eerste Kamerverkiezing. Van anti-revolutionaire zijde is in Zeeland besloten, naar de „Standaard" meldt, bij de a.s. verkiezing den libe ralen heer Fokker te laten zitten, in dien de liberalen in Overijsel den heer De Vos van Steenwijk zitten laten. !Het „Hdbl." teekent hierbij aan, dat Roman door M. C. VAN DEN ENDE. 2) i smuk fenolen) Mevrouw Vogelsang schudde het hoofd Mijn man is zwak. Eduard is zijn lieveling, hoe bont hij 't ook maakt. Dat loopt verkeerd Met het vaste voornemen haar echt genoot hierover in de huiskamer te spreken, spoedde zij zich weg, naar de keuken, waar ze voor dien dag haar laatste orders gaf. Toen ze terugkwam zat haar man, alsof niets bijzonders voorgevallen was, rustig de courant te lezen, gemak kelijk achteroverleunend in een fau teuil. Geschikter oogenblik kon ze niet vinden. Zij zette zich tegenover haar man en nam een fraai handwerkje, dat op voltooiing wachtte, bij zich. Tu rend daarop, misschien om uit te ma ken, hoe verder moest gewerkt, wel licht ook slechts starend er op zonder meer, overwoog ze, evenals Eduard even te voren in de bibliotheek met welk inleidend woord ze 't gesprek zou kunnen openen. Zoo beiden vergeleken, moesten de echtelieden wel 8 of 10 jaren in leeftijd verschillen toch bedroeg 't verschil voor de anti-revolutionairen in Over ijsel dr. Franssen in de Eerste Kamer zifting heeft, terwijl de heer De Vos van Steenwijk als Christelijk-histori- sche gekozen is. Jhr. Lohman 80 jaar. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer, is gisteren 80 jaar geworden. Reeds in de morgenuren werden ten huize van den jarige zeer vele bewijzen van hulde en belangstelling ontvangen. Behdlve een buitengewoon groot aantal schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen waren het verschillende fraaie bloemstukken. Een bloemenhulde zonden onder meer de Christelijk-Historische Kamerclub, oud-minister Van Karnebeek en de ver- eeniging „Onze Vloot." Curatoren van de Groningsche univer siteit zonden een deputatie om den 80- jarigen collega persoonlijk geluk te wenschen. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder zonden telegrafisch hare gelukwenschen. Namens H. M. de Ko ningin werd daarbij mededeeling gedaan van het voornemen der vorstin zich te doen vertegenwoordfgen op de receptie welke Donderdag te 2 uur in „De Twee Steden" plaats heeft en waarop het door Toon Dupuis vervaardigde borstbeeld van den jubilaris dezen zal worden aan geboden. Onder de vele bloemstukken, welke in den loop van den dag nog aan de woning van den tachtigjarige werden bezorgd, was er ook een van de Anti- revol. Kamerfractie. De andere fracties zonden telegrafische gelukwenschen. Eveneens de Haagsche journalistenver- eeniging. Uit Groningen kwamen de deputaties van den schoolraad en van de Unie „School met den Bijbel." Namens de directie der Amsterdamsche Levensver zekeringsmaatschappij, waarvan jhr. De Savornin Lohman commissaris is, werd een fraai geschenk aangeboden. Tarwe-aanvoer. De volgende schepen zijn met tarwe aangekomen. Te Rotterdam op 26 Mei 1917 s.s. „Medan" van de Rotterdamsche Lloyd, van Java (Falmouth, Vigo), met stukgoed s.s. „Turbinia", van de Stoom vaart Mij. Rotterdam, Rotterdamsche Lloyd, van New-York met 165.834 bushels tarwe en 8743 zakken meel voor de Nederlandsche regeerings.s. „Thu- ban" van Van Nievelt Goudriaan, van New-York met 24,097 quarters tarwe voor de Nederlandsche regeerings.s. „Dulbhe", van Van Nievelt Gzudriaan, van Baltimore, met 22.739 quarters tarwe voor de Nederlandsche regeering s.s. „Westerdijk", van de Holland-Ame- rika Lijn, van New-York, met 260,602 bushels tarwe en 55,383 zakken meet voor de Nederlandsche regeeringop 27 Mei 1917: s.s. „Elisabeth" van A. C. Lensen, van New-York, met 10750 quarters tarwe voor de Nederlandsche regeering; s.s. „Oostdijk", van Solleveldt slechts zooveel maanden. De gestalte van den ouden heer was gebogen door rheumatisch lijden, het gelaat verloor de frischheid sedert zijn verduisterd oog er leven en beteekenis aan ontroofde. Wat verlustigde zijn oog zich voor heen in den aanblik zijner aangebeden vrouw. De schittering ervan weerspiegelde zijn groot geluk zelfs in hun huwelijk bleven zij elkander beminnen in den waren zin van 't woord. Hoe kon het anders Zelfs nu nog op haar gevorderden leeftijd ging een magische bekoring van haar uit. Zeldzame tact, om zich in aanpassing met haar jaren te klee- den, bezat ze. En door haar gratie en beminnelijk heid, die haar veel jonger deden schij nen, moest haar ook de macht, om te bekoren, lang bijblijven. Er is niets ro mantisch, doch uitsluitend waar is de bewering, dal de vrouw tot liefde ge drongen wordt, waar zij den man alles is, vooral wanneer hij in kraCht en maatschappelijke positie haar meer dere is. De heer Vogelsang was enorm rijk aan geld, en bezat machtigen invloed terwijl hij knielde aan haar voeten. Die vereering bleef hij voelen. Zij bleef die voeden. Zij leefden geheel voor elkander. Er zijn meer van die gelukkige huwelijken.jDeze uitdrukking geeft wel te denken, jammer genoeg. van der Meer en Van Hattum, van Bal- timore met 4364 ton tarwe voor de Nederlandsche regeering op 28 Mei s.s. „Magdalena", van A. C. Lensen, van Baltimore, met 2967 ton tarwe voor de Nederlandsche regeering; s.s. „Noord- dijk", van Solleveldt van der Meer en Van Hattum, van Baltimore, met 4564 ton tarwe voor de Nederlandsche re geering en te Amsterdam op 28 Mei s.s. „Pollux", van de Kon. Stoomboot- Mij., van New-York, met 101.321 bushels tarwe en 11,203 zakken meel voor de Nederlandsche regeering s.s. „Gooi land," van de Kon. Hoil. Lloyd, van New-York, wet 158,116 bushels tarwe en 24.374 zakken meel voor de Neder landsche regeering. Een noodlottig schot. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede In den nacht van 14 op 15 Mei j.l. trachtten eenige personen van uit Neder land in de nabijheid van St. Marguérite de Belgische grens te overschrijden. Een Duitsch soldaat, die op hen wilde schieten, miste zijn doel en trof doodelijk een Nederlandsch soldaat, die deel uitmaakte van een naderende patrouille. Zoowel de Duitsche regeering als de chef van den generalen staf der Duitsche strijdkrachten heeft een betuiging van diep leedwezen daarover aan de Neder landsche regeering doen toekomen. De Duitsche regeering verklaarde zich tevens bereid om aan de betrekkingen van het slachtoffer een schadeloosstel ling toe te kennen, voor het geval uit het ingestelde onderzoek mocht blijken, dat het ongeluk inderdaad aan den be^, trokken Dmtschen soldaat is te wijten. Landstormplichtigen. De Vereeniging van Landstormplich tigen hield Maandag t£ Amsterdam een landelijk congres. De voorzitter deelde mede dat de vereeniging 125 afdeelingen telt met een ledental van ongeveer 10.000. Spreker schetste in een kort woord het afge- Ioopen conflict in de Tweede Kamer. Tot tijdelijk waarnemende hoofdbe stuurders werden bij acclamatie bememd de heeren D. van Schoten, Ch. van der Zee en C. M. J. van Broekhoven. Hierna kwam aan de orde het punt van de agenda tot verbetering van de kazerneering en militaire verpleging. Voorgesteld werd een regelmatige actie te voeren. De heer van der Ploeg be sprak de sterkte van de thans onder de wapenen staande legermacht. Het leger is nu tweemaal zoo sterk als in het begin der mobilisatie, en er dreigt ten gevolge daarvan gebrek te komen aan arbeidskrachten, waardoor een ongun stige druk op den economischen toe stand wordt uitgeoefend. Vaart op lndië en Amerika. 5Juni zullen de stoomschepen „Riouw" en „Koningin der Nederlanden", van de stoomvaart-maatschappij „Nederland", volgens den aangegeven weg naar lndië vertrekken. Het s.s. „Rijndam" van de Echtscheidingen zijn aan de orde van den dag. Vaak kan men ze profeteeren bij 't huwelijk zonder gewaagdheid. De huwelijksverbintenis had met haar le vensvoorwaarde dan niets gemeen vanzelf. De heer Vogelsang en zijn vrouw sloten voorheen geen modern huwelijk. En toen later de beproevingen kwa men, doorstonden ze die, zij aan zij. Wederzijdsche waardeering was 't gè- volg zij konden elkaar minder dan ooit missen. Dan kwamen hun kinderen nieuwe banden smeden. Bij 't verlies van hun dochtertje, een aanvallig vijfjarig meis je, leden ze groot leed. Slechts de tijd kon daarin leeren berusten, terwijl ze in hun jongens met hun jeugdige drukte, troost vonden. Leefden de echtelieden in de beste harmonie samen, er vertoonden zich, als in elk huisgezin, van tijd tot tijd windwolkjes, soms zware donderbuien aan den gelukshemel. Hadden die ge waaid en gewoed, ze bleven elkaar niet donker meer aanzien, 'doch zuiverder en frisscher bloeide hun liefde weer op en beademde 't gansche gezin. Ook nu liet zich een wolkenmassa aan den gezichtseinder waarnemen. Wat was de houding van Eduard vandaag erg vreemd, vond je ook niet, iman Mevrouw Vogelsang keek haar man vragend aan. Even glimlachte hij. Hij begreep eensklaps, wie voor luister- Holland—Amerika-lijn, zal zich bij de beide schepen aansluiten, zoodat het drietal booten den 6en Juni zich in onze territoriale wateren verzamelen zal om gezamenlijk de zeereis te ondernemen. Sergeanten. Nu binnenkort wederom een aantal jongelieden van het Instructie-bataljon gedurende' het zomertijdvak gedetacheerd zullen worden bij de infanterie-depöts, teneinde de noodige ervaring en routine bij den troep op te doen, wordt er door den generaal-majoor-inspecteur der in fanterie op gewezen in tegenstelling met vroeger toen men deze sergeanten geheel geschikt achtte, dat van deze jongelieden niet mag en kan verwacht worden, dat zij geroutineerde instruc teurs zullen zijn, doch moet in het oog worden gehouden, dat zij bij den troep geplaatst worden, om zich meer met den dienst aldaar vertrouwd te maken, handigheid te krijgen in het werken met kleine troependeelen, om overwicht te krijgen op de soldaten en in 't algemeen te leeren de reglementen en voorschrif ten bij den troep in practijk te brengen. In verband hiermede moet dan ook door gepaste maatregelen er naar ge streefd worden, dat zij de kennis daar van onderhouden, dus goed toepassen leiding van officieren en oudere onder officieren is hierbij zeer noodig. Ontslag uit den dienst van schepelingen. Blijkens een bericht van den minister van marine zal aar, een aantal schepe lingen, die na afloop van hun verbintenis in dienst zijn gehouden, ontslag worden verleend. Onder hen behooren schepe lingen, die bij het verlaten van den zeedienst worden overgebracht in de positie van dienstplichtigen bij de land weer, of wel behooren tot die lichtin gen der militie, welke met onbepaald (klein verlof) zijn gezonden. In verband hiermede is er de aandacht van de betrokken korpscommandanten der landmacht op gevestigd, dat de hierbedoelde personen als dienstplich tige dadelijk in het genot van onbepaald (klein) verlof moeten worden gesteld en hun derhalve een verlofpas behoort te worden toegezonden. Dagrantsoenkaarten. De minister van oorlog heeft in over leg met den minister van landbouw, een regeling getroffen, volgens welke de militaire autoriteiten aan een militair, welke geen levensmiddelen kan ontvan gen door de zorg van het departement van oorlog per dag één dagrantsoenbon kunnen verstrekken, recht gevende op den aankoop van 1 K.G. aardappelen, ongeacht de gemeente, waar belang hebbende zich bevindt. De bons zijn ingericht in den geest ais de plaatsbewijzen der tramwegmaat- schappijen en zijn slechts geldig voor den datum welke er op vermeld staat. Deze bons kunnen uitgereikt worden aan militairen, die met verlof van be- paaiden duur vertrekken, of zich voor vink speelde hij begreep, waar ze heen wilde nu. Zij kende dat glim lachje. Vroeger ging dat gepaard met guitigen oogen-blik. Zij voelde, dat hij haar gedachten- gang had geraden. Éenigszjns geraakt door zijn slim lachje, bruiste toorn op en bloste 't voorhoofd en de wangen. Bij de fijnste zwart-zijden japon met witte, kanten halskraag stond haar dat buitengewoon goed, doch minder wel luidend klonk haar stem, toen zij vroeg: Waarom lach je nu, Iman Is die vraag zoo gek Integendeel lieve 1 wilde hij sus sen. Welnu dan Wind je niet op, beste Betsy, ik heb ook gemerkt, dat Eduard in zich zelf gekeerd was. Ja, en vroolijk neuriënd verliet hij 't kantoor. Wat had hij Zeker 't oude liedje geldgebrek. En zijn pa legt dan vlug een brandkastpleister en de wond is genezen, oogenschijnlijk. Werkelijk, Iman, je bewerkt door je toegevendheid indirect zijn ongeluk en onzen onder gang. Ook Charles wordt benadeeld Draaf nu niet zoo nerveus door, kind. Luister eerst. Onze oudste jongen is levenslustig en wat verkwistend. Hij kent niet de waarde van 't geld. En dat is jammer, want hij bezit een edel ge moed. Zijn omgang met de clubleden kost veel geld, wijl hij zich niet overal aan kan onttrekken, ik heb weer eenige schulden voor hem gedekt. Zelf presen- bepaalden tijd op reis moeten begeven en van wie zekerheid bestaat dat zij geen gebruik kunnen maken van de distributie-regeling. De bons moeten de compagnies-com mandanten aanvragen aan het departe ment van oorlog en vóór de uitgifte worden voorzien van een stempelafdruk van het betrokken onderdeel, terwijl compagnies-commandanten aansprakelijk blijven voor de gevolgen van verkeerde afgifte dier bons. Stalen helmen. Een feit, dat voor het groote publiek een nieuwtje was, is in de afgeloopen week nochtans aan de opmerkzaam heid van de meesten ontsnapt. Een com pagnie grenadiers uit Scheveningen heeft n.l. de vorige week een marsch gemaakt, uitgerust met den stalen helm. Alle manschappen en ook het kader droegen den helm. Hij ziet er eenvoudig uit, is glad afgewerkt en de randen zijn licht uitwaarts gebogen. De voering is van kurk en met stalen pennen aan het omhulsel vastgemaakt. Naar de schatting van enkelen, die den helm gedragen hebben, weegt hij omstreeks een kilogram. Rooken in den trein. Naar wij vernemen zal om het rooken in compartimenten, waai dit verboden is, zooveel mogelijk tegen te gaan een aantal treinbeambten wor den aangesteld, die speciaal aan dit euvel hun aandacht hebben te wijden. Zij zullen in burgerkleeding reizen en steeds proces-verbaal opmaken, als personen zich aan een dergelijke over treding schuldig maken. Dragen van de pet. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat zoolang de pet, mag worden ge- dragen, deze mét de krans als front versiering, ook mag worde gedragen door alie militairen, die in opleiding zijn tot verlofsofficieren, met dien verstande evenwel, dat de pet niet mag worden gedragen door hen, die onder de wape nen zijn gekomen op of na den datum waarop de pet is afgeschaft. Belastingbetalen voor de werklieden. De directie der N. V. Scheepsbouw- werf „De Merwede" v.h. Van Vliet <S Co. te Hardinxveld, heeft met het oog op de dure tijdsomstandigheden besloten de helft van de gemeentebelasting, waar voor haar gehuwde werkiieden zijn aan geslagen, dit jaar voor haar rekening te nemen. Pinksterdrukte. Het bezoek op de beide Pinksterdagen aan Den Haag en Scheveningen is bij zonder druk geweest. Aan de Holland- sche spoor was het naar schatting 20 a 30 pet. drukker met het reizigersver- voer dan verleden jaar. Vooral op de lijnen der Zuid-Holl. electr. spoor was het bijzonder druk zoowel op die recht streeks van Rotterdam als op die van teerde hij 'n stuk te teekenen, waarin hij later afstand doet van 't reeds genote- ne, ten einde Charles niet te benadee- len. Vindt je dat niet eerlijk? 't Is in den grond een beste jongen Met deze laatste bewering scheen zijn Betsy 't wel eens te zijn, doch zij vulde ze aan Charles wint het echter in vele opzichten van hem. Die is spaarzaam en huiselijk. Van hem is zoo'n wilde le venswijze nimmer te duchten, en hij geniet geen enkel voorrecht, ofschoon op hem, als kundig zakenman, het heele handelshuis drijft. Ik begrijp het niet van je, Iman, dat je Eduard in zijn ban deloosheid niet beteugelt Moeder berijdt haar stokpaardje weer, hoor. Wat draaf je toch door. Eduard is in de officierskringen aan zijn rang en stand veel verschuldigd, waar Charles natuurlijk buiten staat. Voor hem is de verleiding niet zoo sterk. An ders deed hij misschien evenals zijn broer. En gaarne erken ik, zei Vogel- sane, dat hij op 't 'kantoor mijn rechter hand is, dat hij zicht in zaken heeft. Ook op hem kan ik trotsch zijn. Maar ieder heeft zijn fouten. Met ernst heb ik Eduard op de zijne gewezen. Voor die van Charles sta ik pal. Hij vertoont nu en dan eenige sterke neiging tot heerschzucht en stofvergoding (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1