sch Be Sta van 't Hart. Co. ÏÏNG*" ;r\rr bode. DONDERDAG 34 MEI 55e Jaargang 1917 apkamer IIX G- lesfiets SIEDINGEN IWRAGEN. KEISJE irdienste. sister MEISJE 1EISJE ijitsaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine ttirkt i, Vlissinp. lelsloen Intern. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND «-No. 121 102. tijk. TERNEUZEN. 17. "apitaal f5.000.000, rzilveren Coupons Bankpapieren en ing. n. na. [lieten. s Kluis-Inrichting. aedig en zeker I oor dit Maag- I nland genezen. ;en en Drogist- n 85 cent een ien Boulevard De ibileerde ;eschikt voor twee er ontbijt. Bureau „Vlissing- prijzen, lever ik i voor 10 cent. UVEL, Hobeinstr. als nieuw, ssingsche Courant" jH's Boekhandel ■orden aange- en weekbladen. Rotterdamsche rgsche Courant, den Dag. - ;unnende omgaan, todanig geplaatst, :hte huishoudelijke hten. Van goede ieven onder letter 3EIJL te Souburg. torschotbank voor utfacturen bij par- jksche afbetaling, cht.) Brieven no. Jourant". ireau „Vliss. Crt." aar. Zich aanbie- 'rijdag na 8 uur 2, 2 maal bellen. AN, Molenwater aagt terstond of een ;etuigen onnoodig >1 HAAG een net Loon 130 gld- Zich aanhielden VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Oft ft fl gulden bii levens- n f* A gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies Ipft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft I" gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jr|||||| lange ongeschikt- /ftll door <€|8|| van een hand, gftll van II III van een van eiken kerd tegen ongelukken voorferfIjJU W heid tot werken 1 een ongeluk tJUIJ v°et of oog tvw een duim AaLflU wijsvinger £j%9 anderen vinger 3tze ultkeerlngén worden VERDOBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam MAXIMUM-PRIJZEN REGEER1NGS JAVA- EN SIAMRIjST. De Burgemeester van Vlissingen ibrengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens artikel 8, 3e lid der Distributiewet 1916 (s goedgevonden vast te stellen voor Regeerings Java- en Siamrijst (alle andere soorten dan voorloop Rangoon en-of Basseinrijst) een maximum-groothandelprijs van ƒ45 per 100 K.G., een maximum-tus- schenhandelprijs van ƒ46 per 100 K.G. en een maximum-kleinhandelprijs van 28 ct. per J4 K.G. Vlissingen, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. AFLEVERING EN VERVOER VAN PARAFFINE. De Burgemeester van Vlissingen brenigt ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens art. 8 der Distributiewet 1916 is goed vonden le. te verbieden de aflevering en het vervoer van paraffine, tenzij dit ge schiedt voor den dienst van leger of vloot, of wel daartoe schriftelijk ver gunning is verleend door de Toewij zingscommissie voor kaarsen, sche merlichten en dergelijke 2e. vast te stellen een maximumprijs voor paraffine van, ƒ80 per 100 K.G. netto. Vlissingen, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. OPGAVE VOORRADEN PARAFFINE. De Burgemeester van Vlissingen ■brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat ingevolge artikel 5 der Distributie wet 1916, een ieder, die paraffine an ders dan voor gebruik voor hem zelf of zijn gezin in voorraad had op 23 Mei 1917, gehouden is op 26 dezer aan den Burgemeester der gemeente, waar deze paraffine zich Ibevindt, opgave te doen van de hoeveelheid en den aard der partijen, welke hij in voorraad heeft. De bedoelde opgaven zullen moeten worden gedaan door hen, die de pa raffine onder zich hebben, onverschil lig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. Vlissingen, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VERBOD VAN VERVOER, VERKOOP EN AFLEVERING VAN LIJNZAAD. -De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis flat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens artikel 8 der Distributiewet 1916 is goedgevonden vast te stellen de navol gende Distributieregeling voor lijnzaad. Art. 1. Het is verboden lijnzaad te DOOR A. SANS. 97.) —o— (Hadrak Tsrtoüii) Is 't waar Ja. Ge staat er van te zien, hé Vader weet het en 'k heb z'n zegen... Moeder durfde ik niets te zeggen... 'k Hoop, dat de oorlog ook haar veran deren zal. Zie, Florent... ik wilde, dat vader, moeder en ik weer te samen kwamen, maar geheel als de andere menschen dan... niet meer de Vanbus- sche's zooals ze ons op zekeren toon noemden 't Was voor een Uitenhage een ge lukkige en eigenaardige ontmoeting. En geen ander nieuws in de streek, vroeg hij. Och... 't zelfde... Soldaten die komen, veel soldaten, en gewonden die terugkeeren en hoopen, die voor eeu wig aan 't front blijven en er begraven worden.. O, ja, 'k zou 't nog vergeten Fernand, de Boschkanter is dood. Fernand dood Gefusileerd riep Uitenhage verbaasd. Neen... luister, 't is een wonder baar verhaal. vervoeren, te verkoopen of af te le veren. Art. 2. Van het verbod in artikel 1 gesteld kan dispensatie worden ver leend door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Viasvereeniging, gevestigd IKorte Voorhout 13 's Gravenhage, wel ke Commissie aan deze dispensatie voorwaarden kan verbinden. Vlissingen, 23 Mei 1917 De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. In zijn repliek verklaarde de heer Marchant de antwoorden van de beide Ministers bedenkelijk en onbevredi gend. Het denkbeeld van de wijziging der landstormwet, de aflossing van ouderen door jongeren, wordt losgela ten. Minister Rambonnet heeft rond-uit 'verklaard, dat hij niet alleen jongeren wil hebben, maar ook ouderen. Dat is precies het omgekeerde van hetgeen op 23 Juni 1915 bij de behandeling der eerste wijziging van de landstormwet 'is gezegd en beloofd. Bij de tweede wijziging is de vrees geuit dat de oude ren de jongeren zouden gaan vervan gen. De Minister van Oorlog heeft toen de Kamer te dien opzichte gerustge steld. En toch deed de Minister wat de Kamer niet wilde. Tegen den tijdelijiken voorzitter van den .Ministerraad heeft hij zijn hart ge lucht. Hij kon natuurlijk thans geen uit spraak van de Kamer vragen, omdat de algemeene toestand niet toelaat de continuïteit der regeering te verbreken. Zijn voornaamste grief is dat de re geering welbewust liet conflict met de (Kamer bestendigde, dat zij zelfs naliet naar andere technisch-militaire voor- llichting te zoeken dan die welke klopte met de opvattingen van den heer Bos boom. Neen, men ging op zoek naar een man, die volkomen aan de zijde der regeering stond. Willekeur en doordrij ving kunnen echter slechts het tegenge stelde bereiken. Nu is het zonderlinge, dat het kabinet de Minister van Oorlog alleen liet vallen, terwijl het homogeen was in de opvatting omtrent de kwes- ttie, waarop hij viel. Men liet de Kamer het experiment rustig op den Minister /toepassen, terwijl men wist dat er aan de zaak niets veranderd zou worden. lAan de beslissing van de Kamer werd dus het effect ontnomen, zeifs nadat een minister heenging. Dat nu achtte de interpellant terecht .inconstitutioneel en in strijd met de Grondwet. De kwestie werd dus wel hoog opgezet. In, plaats van een korte motie kreeg de Kamer een heel lang protest, waarin allerlei onvriendelijk heden aan de regeering speciaal den premier werden gezegd. De staatsrech telijke verhouding tuschen Kamer en regeering wordt door Minister Cort van der Linden wel juist geschetst, maar,., 'volgens den iheer Marchant houdt hij zich er niet aan. De Minister noemt En Vanbussche vertelde wat hij over 't sterven van den verdoolden jonkman wist, maar van 't roerend tooneel in de schuur was hij onkundig. En Smit is ook dood, hernam de notariszoon. De officier... Jeanne's vriend. Hij is gewond geworden aan den Yzer en te Oosten de in een hospitaal gestorven. Jeanne had er gaarne nog eens bijgeweest. o, neen, schaamte kende ze niet meer, maar ze kreeg geen pas. Zie, die dood van Smit is zeer rechtvaardig!... En Jeanne is rap getroost, want den voor avond van m'n vertrek was 't souper op Lieftinks hof. waar twee officieren ingekwartierd zijn. En zij zat mede aan tafel. Ja, dat is mijn vrouw. Ze zeggen, daf boerin Lieftink vergaaf van verdriet. En de parochie zou Jeanne wel kunnen steenigen. O, jongen, hoe meer de Duitschers het volk onder den duim willen houden, hoe hardnekkiger de Belgen worden. Dc kinderen zon gen al liedjes van den Yzer.... Op de Duitschers? Natuurlijk En de menschen han gen 't portret op van den Koning en de Koningin aan den nniur of de vrou wen en meisjes dragen liet op een bro che. De eerste schrik is weg, en 't harte klopt nog harder voor land en vorst... Er ligt bij ons een Fransche soldaat begraven. Ehwel, den morgen van Allerheiligen lag er een berg van bloe- zich extra-parlementair helaas betee- kent dit dat hij verre staat van het par lement. Verschillende leden hadden noodig hun standpunt uiteen te zetten. De so ciaal-democraten hebben ook tegenge- mopperd maar legden zich er bij neer, al waarschuwde de heer Schaper toch de regeering bij het zoeken naar een opvolger een weinig militairistischen minister te kiezen. Overigens betreurde hij het dat de heer Marchant de kwes tie op de spits heeft gedreven. De heer Duijmaer van Twist stond hard te schreeuwen om den Minister te bestrij den maar effect had het natuurlijk niet. jrfij vond evenais de interpellant dat het ileger rust noodig heeft, consolidatie van het bestaande. Minister Cort van der Linden bleef volhouden dat hij op 10 Mei wel het leven van den heer Bosboom als Minis ter van Oorlog had kunnen verlengen doch niet voorgoed redden. Een votum van de Kamer is nog geen bevel. Wie dat wel vindt heeft een andere opvat ting van de ministerieele verantwoor delijkheid. De regeering heeft noodge dwongen telkens moeten handelen zon der dat overleg met de Kamer mogelijk was. Dit is niet liet gevolg geweest van gemis aan constitutioneelen zin. Ook hij wenschte continuïteit van de regee- 'ring al zou hij voor zich gaarne de ver antwoordelijkheid eens aan een ander overdragen, doch hij is het met den in terpellant eens dat het van belang is ■dat deze regeering haar taak volbrengt. Minister Rambonnet zette nog eens ■zijn technische bijzonderheden uiteen. De lieer Marchant sloot de discussie met een kort woord. De Kamer is nu naar huis en zal morgen gesloten worden. De kolen-distributie. De minister van Landbouw heeft een circulaire inzake de brandstoffen- schaarschte aan de burgemeesters ge zonden. Wij ontleenen er 't volgende aan „De toestand van de kolenvoorziening van Nederland blijft bij voortduring zeer moeilijk de aanvoer van kolen uit het buitenland en de kolenproductie der Limburgsche mijnen zijn tezamen niet in staat om in meer dan twee-derde van de behoefte te voorzien. Wordt nu in aanmerking genomen, dat aan verschil lende industrieën met het oog op het algemeen belang haar behoefte aan ko len ten volle dient te worden toegewe zen, dan springt in het oog, dat de be hoefte van de overige industrie en de behoefte aan huisbrand zeer omvangrijk dienen te blijven beperkt. Dit kan alleen verkregen worden bij toepassing van de navolgende distributieregelen lo. aan gezinnen die op gas kunnen koken moet de bij het betrachten van de grootste zuinigheid benoodigde hoe veelheid kookgas in ieder geval worden verstrekt, waardoor bereikt wordt dat, zoo de weersgesteldheid het maareenigs- zins toelaat, aan die gezinnen tot 1 (Je men op zijn graf. En zoo zou ik u veel kunnen vertellen. Neen, man, ze krij gen er de Walen of de Vlamingen, de Belgen, nooit onder De Duitschers houden den parademarsch op straat en de soldaten smijten hun voeten bijkans tegen hun neus. En ze peinzen zeker dat de Belgen dan van verwondering tegen elkaar zeggen „Maar zie eens, hoe schoon I Dat zijn toch soldaten Maar de menschen staan achter hun gordijnen te lachen met al die grimas sen, en ze vezelen „Aan den Yzer zul len de onzen eens parademarsch hou den, maar op een andere manier." Ha, de Duitschers hebben gefu sileerd en gebrand en zeker, liet volk is benauwd geweest, en ge weet, hoe wreed het was, maar daarmee heeft de vijand de trouw niet uit 't harte van de menschen kunnen rukken Eenige lafaards zijn er... maar 't heele volk kent ze... en de verraders of onnooze- len zullen later kunnen vertrekken. Tal van hoorders waren rond An- toine komen slaan. Zoo vernam men nieuws uit het vaderland, en natuurlijk sloeg 't in... en luisterde men met be langstelling. Eenige dagen later, 's avonds, ston den Florent en Antoine in 't station. Vanbussche zou morgen ochtend ver trekken en nu reeds aan boord van de mailboot gaan. De jongeling was vol hoop en moed en gevoelde den ernst van.'t oogenblik. tober a.s, in het algemeen géén vaste brandstoffen ter beschikking behoeven te worden gesteld 2o. het verbruik van gas voor ver lichting dient tot het uiterste te worden beperkt, waarbij zóó ver dient te wor den gegaan dat, waar en voor zoover zulks eenigszins mogelijk is, gedurende de maanden Juni en juli bijkans geheel en in de maanden Augustus en Septem ber in sterke mate dit verbruik wordt stopgezet 3:. in het algemeen mag niemand, die verwarmingsgas pleegt te gebruiken dit door verwarming met vaste brand stoffen vervangen 4o. overal, waar dit in verband met het in voorraad zijn van de noodige mate rialen mogelijk is, wordt de gasverlich ting omgezet in electrische verlichting aan ieder die én over gas- én over electrische verlichting beschikt, dient uitsluitend gelegenheid te worden ge geven om van de electrische verlichting gebruik te maken 5o. overal, waar dit in verband met het in voorraad zijn van de noodige materialen mogelijk is, moet de vaste brandstoffen en krachtgas verbruikende industrie aangesloten worden aan het electrische net. Ten einde in de praktijk een zoo goed mogelijke doorvoering van bovenge noemde regelen te verzekeren is het o. m. noodig dat aan hen, die op gas koken, gedurende de zomermaanden geen vaste brandstof wordt verstrekt, en dat de kleiniadustrie, welke den benoodig- den stroom van het electriciteitsbedrijf kan ontvangen, dezen ook inderdaad ontvangt en daardoor geen vaste brand stof meer noodig heeft. De gas- en electriciteitsbedrijven welke na toepassing van deze regelen met de rantsoeneering op 65 pCt. niet uitkomen moeten hiervan aan de Rijkskolendisti- butie mededeeling doen. Hr. Ms. „Zeeland." Het vertrek van Hr. Ms. „Zeeland" naar Ned.-Indië via Amerika, is thans naar wordt gemeld, vastgesteld op Don derdag 7 Juni, of zooveel later als noo dig mocht blijken. Het weer in April. Aan het overzicht van het Meteoro logisch instituut is het volgende ont leend Voor zoover bekend is, was in de eerste helft van April de barometerstand in West-Europa steeds beneden 765, en zelfs meestal beneden 760 mM., daarentegen werd van den 18 tot 20 boven de Britsche eilanden en Frank rijk een gebied van hooge drukking aan getroffen, waarbij den 26 in het cen trum standen boven 775 voorkwamen. Overigens was vooral Scandinavië meest onder den invloed van vrij talrijke, hoe wel niet diepe depressies. In de eerste drie weken waren h. t. 1. Z.-Iijke en W.-lijke en daarna N.-lijke en N.W.- lijke winden talrijker dan gewoonlijk in de tweede dekade was de gemiddelde windkracht boven normaal. Gedurende de geheele maand waren ik zou willen meegaan, zei Flo rent. 't Was de eerste maal, dat hij over dit onderwerp tot Antoine sprak. Maar nr'n moeder en zusterKon ik eerst met hen in verbinding komen 't Is een moeilijk geval voor je, dat versta ik, antwoordde de ander oprecht. Je vader dood... gij de eenige steun van moeder en zuster... En je weet hoe de zaken stonden. Ja., 't is een moeilijk geval Hoor eens, je zijt nog niet "opgeroepen. O, als ik aan vader peins... aan al hun daden, dan zou ik vanavond met je aan boord willen stappen Je zijt nog niet opgeroepen. Han del niet haastig, hernam Antoine. Wacht en overweeg en tracht nieuws te krijgen van thuis Mij weerhoudt er niets. Kostwinner ben ik niet... M'n vrouw is m'n vrouw niet meer. Ik ben onafhankelijk man, en ik wil soldaat zijn Maar gij moet alles wel over peinzen 't Oogenblik van scheiden sloeg. Als oude vrienden drukten ze eikander de hand, daar bij de ponton, waar de ver lichte boot reeds vaardig lag. De laatste trein was binnengekomen en passagiers hoopten zich op voor 't passage'bureau, dringend, uit vrees niet meer geholpen te kunnen worden en verlangend de reis te kunnen doen. Antoine had passen en kaarten. Nog een groet en een oprecht gemeend „tot weerziens" en hij ging heen. de ochtend-temperaturen beneden nor maal het verschil bedroeg gemiddeld 3 gr. C. Het dagelijksche maximum was gemiddeld over de maand ruim 4 gr., het minimum in de eerste drie weken gemiddeld 3 gr. er benedende dage lijksche temperatuurschommelingen wa ren vooral in de derde dekade geringer dan normaal. Een temperatuur van 18 gr. werd alleen den 30 in het Z. des lands bereikt. Te De Bildt kwam op 14 dagen vorst voor, tegen 3 vorstda- gen normaal in April. Zooals uit de vliegerwaarnemingen blijkt, was deze koude vooral een gevolg van te lage temperaturen in de hoogere luchtlagen. De neerslag bedroeg gemiddeld over het geheele land drie-twintigsten meer dan de normale maandsom Drenthe en noordelijk Overijssel waren er iets be neden, Limburg, Zeeland e i Noord-Hol land hadden de grootste hoeveelheden. De eerste twee dekaden telden veel da gen met sneeuw daarna regende het betrekkelijk zeer weinig. Het aantal uren met zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, bedroeg 113'/2 tegen 148 uren normaal in de maand, de eerste dekade telde 36, de tweede 32, de derde 45J/S uur met zon. Er werden 23 aardbevingen opgetee- kend, waaronder den 21 op een afstand van 5000 K.M., waarschijnlijk in Af ha- nistan en den 26 in Midden-ltalië. De microseismische beweging was zeer sterk van 9 tot 12, zwak van 5 tot 7 en van 21 tot 30, overigens matig of sterk. DE VEENBRAND IN DRENTHE. Sedert menschenheugenis is de veen- streek niet zoo getroffen geweest als bij den veenbrand welke op dit oogenblik nog woedt en bijna niet is te stuiten. Een paar vonken uit de pijp van een locomobiel van een baggermachine ge vlogen hebben, in dit dorp althans, den brand doen ontstaan. En met niet te toornen snelheid en niet te temmen kracht streek de breede vlam door een tergenden oostenwind opgestookt, over het nog niet afgegra ven veen, over de „smoes"-laag, ver slindend wat het aan huis of bezitting ontmoette, in een vlammenzee omzet tend wat nog aan brandstof van het vorig seizoen was achtergebleven, ver schroeiend elk levend wezen dat niet tijdig en dat had dan heel spoedig moeten zijn zich had kunnen bergen. Wie den langen straatweg, loopende van het Musselkanaal tot de Valther- blokken volgt, vindt overal op den weg groepjes menschen, gedempt sprekend over den jammer, zoo kortstondig over de veenbevolking gebracht. En als het drie vierde van dien weg is afgelegd, dan worden de gevolgen van de ramp zichtbaar. Hier is een veenhuisje afgebrand, daar een complex woningen vernield. Wat verderop wijst men u de plaats waar een etmaal te voren nog groote voorra den fabrieksturf of houtbrand stonden opgestapeld, en af en toe ook ziet men een vaartuig in een wrak veranderd. Groot is het aantal turfschepen welke nu volgeworpen zijn met huisraad, soms Florent oogde hem na. O, duizenden landgenooten waren over de brug gegaan en hadden den overtocht gemaakt. Menschen, die nimmer de zee zagen, die er verre van woonden, ze waren plots in hun vlucht op de grootere wateren gekomen, soms bij storm, en beleefden er angstige uren. De bemanning, vol medelijden met die opgejaagde menigte, 'hielp en steunde, weerde zich en stak de han den uit de mouwen. Hofmeesters en hofmeesteressen stonden zieken en ver suften bij, met teedere bezorgdheid en eindeloos geduld. O, in de geschiedenis van Belgic's lotgevallen hebben de „Zeeland"-boo- ten een rol vervuld, die later niet ver geten kan, of mag worden, en de ge dachten van duizenden vergezelden ze op de reizen naar en van Engeland, band als ze waren tusschen geliefden aan beide zijden der wateren. En als nu en dan een ramp een boot trof, hoe heldhaftig hield zich de be manning, van den kapitein tot den nederigsten matroos, om voor de vei ligheid der hun toevertrouwde reizigers Je zorgen, en een eere is het voor haar, dat nimmer een passagier 't leven liet. Vlissingen... hoe dikwijls zal die naam voorkomen in Belgic's oorlogs kroniek (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1