INGEZONDEN STUKKEN DE OORLOG. den heer mr. M. J. de Witt Hamer, in warme bewoordingen hulde gebracht aan den heer W. H. Martin alhier, die als commissaris veel in het belang van de maatschappij heeft gedaan. Zijn na gedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Als commissaris werd herkozen de heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke te Velp. üe seinhuiswachter der Staatsspoor, P. Looise alhier, herdacht heaen den dag, waarop hij vóór 40 jaren bij de Staatsspoor in dienst trad. De directie der Staatsspoor schenkt alteen aan 25- jarige ambtsvervulling aandacht, doch het gezamenlijk personeel van dit sta tion meende dezen dag niet onopge merkt te moeten laten voorbijgaan. Den jubilaris werden 's morgens door eene commissie uit alle rangen van het per soneel ten zijnen huize, te Souburg, eenige passende cadeaux aangeboden. Later op den dag kwam een groot ge deelte van 'het spoorwegpersoneel hun ne gelukwenschen aan Looise aanbie den. Gisterenavond is bij den wissel te Souburg een der oude derde klasse wagens van de electrische tram gede railleerd, hetgeen gedurende enkele uren stagnatie in het verkeer per elec trische tram veroorzaakte. De passa giers moesten bij den wissel overstap pen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het Kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. der JachtwetI. G., Koudekerke, 2 m. f io b. s. 2 m. 2 w. t., verbeurte geweer of f 15 b. s 1 w. t.P. W., Koudekerke, f 10 b. s. 10 d. h. J. de G, Ritthem, J. D., J. W„ beiden Biggekerke, ieder tot f3 b. s. 3 d. h.overtr. Arbeidswet W. A. P., Vlissingen, 27 m. f0,50 b. s. 27 m. 1 d. h.het onbevoegd uitoefe nen der tandheelkunde T. C Rotter dam, f 3 m. f 0.50 b. s. 3 m. 1 d. h. overtr. LeerplichtwetA. H., Westka- pelle, P. B, Middelburg, ieder tot f 0.50 b. s. 1 d. h.overtr. militaire verorde ningA. van B., Westkapelle, f2 b. s. 2 d. h. spelen met geldA. T., F. T., beide Middelburg, no. 1 tot f3 b. s. 3 d. h., no. 2 tot teruggave aan zijn moe der overtr. art. 427 Swb.J. J., Vrou- wepolder, f 0.50 b. s. 1 d. h.rijden over klinkerpadenJ. P., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een van een freewheelinrichting voorzien rijwiel zonder rem W. K. H., Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h.fietsen zonder lichtW. R., Nieuwland, P. Jr., Ritthem G. A., H. 1„ beiden Middelburg, O. de V., Dordrecht, allen tot f 2 b. s. 2 d. h. J. J. A., Middelburg, f 1 b. s. 1 w. t., dronkenschap: H. W., Vlissingen, j. S., Koudekerke, A. KWaterlandkerkje, J. H. I., zwervend, H. J„ Middelburg, allen tot f2 b. s. 2. d. h.A. van O., Vlis singen, f 15 b. s. 15 d. h.W. B. Vlis singen, f5 b. s. 5 d. h.; H. D. S.,J. G-, beiden Vlissingen, ieder tot 3 d. h. vrijgesproken zijnD. B., Vlissingen, overtr. Jachtwet; P. van L., Middelburg, overtr. SpoorwegreglementG. V., h.vr. van B. B., Souburg; overtr. Trekhon- denwet Vernietigd is het verstek vonnis8Maart 1917 gewezen, ca. J. J. M„ Middelburg, wegens overtr. der Ongevallenwet 1901 veroordeeld tot f 0.50 en f 50 b. s. 1 en 20 d. h., en opnieuw rechtdoende, be klaagde vrijgesproken. Verkoopingen en Aanbestedingen. Ten overstaan van Notaris I. C. Vet- hacke alhier, werden gisterenavond in „de Oude Vriendschap" in het openbaar verkocht: 1Een koffiehuis Achter de Kerk no. 1 groot 45 centiaren. Kooper de heer C. j. Mommaas voor f 1844. 2. Een huis en tuin aan de Dokkade no. 35, groot 1 are 48 centiaren. Kooper de heer J. A. van Beers qq. voor f 4856. Een huis en erf aan de Bouwen Ewoutstraat no. 38, werd niet gegund Aan het gebouw van het provinci aal bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed het bouwen var. een enkele en een dubbele woning voor personeel van de Rijkselectriciteitswerken te Hansweert, behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutslui zen te Hansweert en Wemeidinge. Raming 24.500. Inschrijvers de heeren A. Oosters te Willemstad 34.800 firma Gebr. Voerman te Zeist ƒ34.200 J. de Bour- graaf te Wemeidinge ƒ33.800 H. Kos ten Cz. te Wemeidinge ƒ33.500; M. Alewijnse te Waarde ƒ33.100; J. J. Dronkers Pz. te Kapelle ƒ32.885. Al deze inschrijvers hadden zoowel voor het gébruik van binnenlandsch als voor buitenlandsch materiaal voor genoem de sommen ingeschreven. Van onwaarde werden verklaard een biljet met een som van 32.800, waar op stond „onder voorwaarde", terwijl de schrijver niet verder was gekomen en een ad 32.720, daar deze inschrij ver alleen had gemeld het gebiuik van buitenlandsch gezaagd hout en binnen- landschen steen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt nimmer teruggegeven Geachte Redactie! Met enkele woorden slechts wilde ik nog even antwoorden op het magere, kleingeestig episteltje van den heer A. Hans, in uw geëerd blad van gisteren opgenomen, persoonlijk tegen mij ge richt, waar ik als gewettigd verdediger der belangen van het A. B. V. C. „Troost in Nood" cptrad. Dat de heer Hans geen Latijn verstaat, kan ik hem niet ten kwade duiden, maar ik meende dat iemand, die zich als „let terkundige" aanstelt op de hoogte was van de in alle landen gebruikte Latijn- sche zegswijzen. Verder, indien ik mij niet aan het front bevind, mag de heer Hans gerust weten dat dit gansch van mijn wil on afhankelijk is, en dan is het, dunkt me, voor ons jongeren, een des te zwaarder plicht ons aan het vaderland zoo nuttig mogelijk te maken. Trouwens, zoo ik op het oogenblik evenals hij in 't veilige Nederland ben, is het omdat de regeering er zoo over beschikte. Nooit randden we, zooals de heer Hans het beweert, „persoonlijk" het „bestuur" aan van het 1. L. maar wel de wijze van optreden van het werk te Vlissingen, wat heel wat anders is. Er is ook geen sprake van monopolie voor liefdadigheid. Het standpunt dat ik ver dedigde is klaar en eenvoudig. „Alle nieuwe Comité's met liefdadige doelein den dienen ondersteund en aangemoej digd te worden voor zooverre ze buiten den reeds bestaanden werkkring der plaatselijke goed ingerichte en goed fungeerende organismen blijven." Zoo niet, komt men steeds vroeg of laat noodlottig tot verdeeldheid. En hiermede leg ik beslist de pen neer, met de eenvoudige opmerking, dat de heer Hans niet één der door mij ter verdediging voorgezette punten heeft weerlegd, overtuigd als hij was dat het beter is te zwijgen, waar niet te weerleggen valt. Met dank voor de plaatsruimte, Dr. L. VAN DEN BROECK. Natuurlijk heb ik niets weerlegd, want ik verwees en doe het nog voor de enkelen die in de onbeteeke- nende kwestie belang kunnen stellen naar mijn antwoord, Zaterdagavond aan den heer Siegers, aan welk artikel ik niets heb bij te voegen of af te ne men. En ik blijf hardnekkig weigeren met Dr. L. Van den Broeck een dispuut aan te gaan. Dat hoort niet in een Ne- derlandsch blad thuis en is ook in strijd met den oorlogstijd, dien we be leven. Sedert I Augustus 1914 heb ik nog met geen enkelen Belg gerede twist, en ik blijf die gedragslijn volgen. A. HANS. (Wij achten het beter de discussie over deze onverkwikkelijke zaak hier mede te sluiten. Red.) Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van uw bericht be treffende het Sportfeest met de a.s. Pinksterdagen, verzoeken wij beleefd voor onderstaande regelen eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Zeer gaarne had ook de Dames- Gymnastiekvereeniging „Juüana" haar médewerking aan dit Sportfeest gege ven, doch daar wij pas de vorige week daarvoor aangezocht zijn, vinden wij den tijd van voorbereiding veel te kort. Om goed en flink voor den dag te kunnen komen zou, naar onze meening, een oefening van tien dagen meer na- dan. voordeel zijn voor het nut van de gymnastiek. U, Mijnheer de Redacteur dank zeg gende voor de verleende plaatsruimte, Het bestuur der D. G. V. „Juüana". DE TOESTAND. Het zijn Zondag en Maandag goede dagen geweest voor de B'itsch-Fran- sche legers, vooral voor deze laatste. Aan het Britsche front tusschen Atrecht en Kamerijk zijn de verwoede gevech ten in het bijzonder in de streek van Croisilles en Bullecourt, dat thans in handen van de Engelschen is, voortge zet en het Engelsche iegefbericht maakt hier melding van kleine succes sen, die echter volgens mededeelingen van Duitsche zijde slechts ten deele konden worden gehandhaafd Van meer beteekenis, hoewel dan voorioo- pig ook nog slechts van plaatselijk be lang, is het succes dat de Fransche troepen in Champagne wisten te beha len. Hier hebben de Franschen ten Oos ten van Reims tusschen Nauroy en Auberive een krachtigen aanval onder nomen tegen de hoogte-stellingen in de streek van Moronvilliers, ten Noorden van Prosnes. En deze aanval leidde tot de verovering van verschillende top pen van de zich daar uitstrekkende hoogteketen, aan welker Noordelijke hellingen de Duitschers echter zich nog konden handhaven. In het Duitsche Ie gefbericht van gisterenmiddag wordt gezegd, dat op enkele der betwiste top pen de Duitschers hun oude stellingen in krachtige tegenaanvallen wisten te heroveren. Dat wordt trouwens beves tigd Tn de mededeelingen van Fransche zijde, waarin wordt gesproken van de vermeestering van de meeste toppen en erkend wordt dat van de andere alleen de Zuidelijke hellingen nog zijn bezet. De Fransche en Duitsche berichten dekken elkaar dus vrijwel. In hoeverre de door de Franschen nu aan 't Cham pagne-front behaalde successen van groote strategische beteekenis zullen zijn, gelijk de correspondent van Reu ter in het Fransche hoofdkwartier zegt, zal de toekomst moeten leeren. Uit de wederzijdsche berichten blijkt voorals nog alleen dat de strijd nog voort- woedt. Onder voortdurende afwisseling van artillerie-strijd, aanvallen en tegenaan vallen, blijft de slag aan de Isonzo voortwoeden, terwijl volgens berichten uit Rome de Oostenrijkers tegelijker tijd op het front in Trentino cn het Carnia-front door het concentreeren van hun vuur op de vijandelijke stellin gen en infanterie-aanvallen pogingen in 't werk stellen, om den druk op de Isonzo-linie te verminderen. Na de verovering van den Monte Cucco en den Vodicè, hébben de Italia nen hun stellingen aldaar versterkt en trachten zijn deze van lieverlede uit te breiden. Op den Vodice volgen in de hoogten-reeks aan den linker-oever van den Bovendsonzo de Monte Santo en de 646 meter hooge Monte San Ga- brielle, die tegenover den Sabotino- berg op de overzijde van de rivier lig gen en als hoekpilaren van het bekken van Görz ook die stad beheerschen. De Rosenthater-weg, aan beide kan ten van welken de Italianen zonder succes 'n aanval gedaan heb'ben, loopt van Görz in Oostelijke richting naar Aisovizza. De populieren-allee wordt door lage, met bosch bedekte heuvels geflankeerd. De Italiaansche stormtroe pen rukten in dichte drommen van den spoordijk van Görz op en werkten zich door het bosch voorwaarts naar de OostenrijksctHHongaarsche loopgra ven, tegen het versperringsvuur der ar tillerie en den hagel der machinegewe ren in. iBij de loopgraven zelf kwam het tot handgranaat-gevechten. Het was den aanvallers er om te doen, in de richting naar Aisovizza vooruit te drin gen, om daardoor den Monte San Ga- briel'le en den Oostwaarts daarbij aan sluitende hoogte, den Cronberg, af te snijden. Zij konden zich echter slechts van een klein stuk loopgraaf meester maken. Twee stormaanvallen op den Monte Santo, werden volgens een Oos- tenrijksch stafbericht, afgeslagen. DE STRIJD AAN HET WESTELIJK FRONT. Van Fransche zijde De Duitsche artillerie-actie op de stellingen, die de Franschen Maandag veroverd hebben ten Noorden van den Mont Cornillet, des Casque en den Te- Ion, werd gevolgd door infanterie-aan vallen in deze drie sectoren. De Duitschers werden teruggeslagen en leden gevoelige verliezen, zonder eenig resultaat. Het cijfer der onge- wonde gevangenen, door de Franschen in den loop der gevechten van 20 dezer genomen, bedraagt een 1000-tal, waar onder 28 officieren. Op het plateau van Vauclerc misluk ten Duitsche overrompelingen op ver schillende punten. Fransche invallen in het Duitsche front hebben een 15-tal gevangenen opgeleverd. Van Duitsche zijde In den sector van Yperen, nabij Loos, Oppy en op een breed front ten Zuiden van de Scarpe, was de artillerie-actie overdag levendig. Bij verscheidene sterke aanvallen, die 's ochtends bij Bullecourt, later bij Croisilles begonnen en mislukten, le den de Engelschen bloedige verliezen en verloren 90 gevangenen. Tusschen de hoogten van den Che- min-des-Dames en de Aisne, ten Noor den van Reims en van het boven-Vesie dal tot aan het Suippes-dal ontstonden tijdelijk heftige artillerie-gevechten. Ten Zuid-Westen en ten Zuiden van Nauroy vielen de Franschen in den loop van den dag verscheidene malen onze hoogtestellingen aan. De daar vechten de Wiirttembergsche regimenten sloe gen den vijand terug en maakten meer dan 150 gevangenen. DE VERWOESTINGEN IN NOORD FRANKRIJK. Het Havas-bureau meldt De Duitschers hebben getracht, de verwoestingen, die zij in de streek van Somme en Oise hebben aangericht met het aanvoeren van zgn. militaire nood zakelijkheid goed te praten. Volgens het dradelooze telegram uit Nauen van 12 Mei was het er hun om te doen, een glacis ter diepte van 12 K.M. teweeg te brengen, waarop de troepen der geal lieerden met de grootste moeilijkheden nopens voeding, beweging en rust moesten te kampen hebben. Daarvoor kon het niet anders., of het loof en der gelijke, hetgeen de opstelling van bat terijen en bewegingen van troepen aan het oog konden hebben onttrokken moesten worden opgeruimd. De feiten zijn met deze bewering in lijnrechten strijd. Niet over een gebied van 10 tot 12, maar ter diepte van 40 en meer K.M. is men aan het vernielen geweest. Er kan geen sprake zijn van een glacis, waarover de blik van den vijand vrijelijk zou worden. De gesteld heid van den bijzonder gegolfden bo dem in die streek verleent den Fran schen ruimschoots gelegenheid om zich onbemerkt te verplaatsen. Wat de vruchtboomen aangaat alle men- schen uit onzijdige landen, die een be zoek aan het verwoeste land hebben gebracht, vinden op de plaats zelf het onomstootelijke bewijs, dat de Duit schers de vernieling wel degelijk heb ben aangericht met de bedoeling, de zen voornaamsten tak van welvaart voor twintig en meer jaren uit te roeien. In de streek van Jussy is een fort ongerept gebleven, terwijl men een rij vruchtboomen heeft omgehakt. Zoo is het ook op andere punten. In het ge heel zijn 8216 gevelde vruchtboomen geteld. Uit een bevel en een brief van Duitschers blijkt ook, dat ze het inzon derheid op vruchtboomen hadden ge munt. HET VOORGENOMEN OOSTEN- RIJKSCHE OFFENSIEF. De correspondent van de „Daily Te- graph" te Rome meldt, dat een mede werker van de „Corriere d'Italia" een aantal Oostenrijkers, die bij de jongste gevechten gevangen zijn genomen heeft ondervraagd en daarbij'het volgende vernam Generaal Borovitsi begon zijn voorbereidingen voor een groot offen sief in het 'laatst van April. Hij ver kreeg een aantal divisies van het Rus sische front, benevens vele nieuwe ka nonnen. Het offensief zou worden be proefd tusschen den Monte Santo en de zee en het doel zou zijn de vooruitgang van het Italiaansche saillant op den Karst, de bevrijding van Görz en de herneming van de geheele Isonzo-linie. Om die resultaten te bereiken had ge neraal Borovitsj op een ruimte van een tiental mijlen lengte 1500 kanonnen van alle kalibers bijeengebracht. Hij had nog veertig batterijen in reserve. Tot het offensief tegen Görz was besloten nadat generaal Ludendorff een bezoek had gebracht aan Trentino. Ludendorff was tegen eenige actie op groote schaal en adviseerde tot een offensief tegen Görz. Het Oostenrijksche offen sief had omstreeks 20 Mei moeten be-x ginnen, maar het plan viel in duigen door het initiatief van Cadorna In een sector, waar de Oostenrijkers geen aanval verwachtten, schijnt de slag zulke verliezen in mannen en mu nitie te hebben gebracht, dat Borovitsj Duitsehlaod om hulp zou hebben ge vraagd. EEN DUITSCHE VREDE. De „Köln. Volksztg." vertelt in een hoofdartikel nader wat zij onder een Duitschen vrede verstaat. Die vrede mag geen vrede zijn, waarbij men zoo maar afstand doet van alle onderpan den, 'die men met zware en bloedige offers in handen heeft weten te krijgen, dus geen vrede van verzaking. Het mag geen „fauler Friede" zijn, 'd.w.z. een lapwerk dat onder den druk van wille keurig en kunstmatig geschapen toe standen tot stand komt, maar een duur- zamen vrede. Verder moet de Duitsche vrede geen halve vrede zijn. Hij moet niet alleen de vredeseischen regelen, en andere vraagstukken, b.v. de Poolsche kwestie, onopgelost laten. De Duitsche vrede moet eindelijk de militaire Veilig heid van de Duitsche grens in het Oos ten en Westen verzekeren, zoodat een overrompeling onmogelijk wordt. De Duitsche vrede moet ook behoor lijke schadevergoedingen voor de ge brachte offers opleveren. Tot de scha devergoedingen rekent het blad in de eerste plaats het erstbekken van Briey. Daardoor zal de Duitsche nijverheid in vredestijd ook in staat zijn, de drin gende sociale behoeften voor den ar beidersstand te vervullen. De Duitsche vrede moet aan Duitsch- land ook den toegang naar den Oceaan en de vrijheid van de zee waarborgen. Anders wordt de wereldoorlog voort gezet door een economischen oorlog. Eindelijk moet het tegenwoordige bezit aan gebied en de toekomstige on schendbaarheid van het gebied van Duitschland's bondgenooten gewaar borgd en ook de binnertlandsche vrede in het Duitsche rijk verzekerd worden, zoodat de verschillen van geloof, partij en beroep niet in gapende kloven ont aarden. Het Duitsche volk streeft geen ver- overings- en geen inlijvingspohtiek na, maar wel een politiek van de verzeke ring van den vrede en van de billijke schadevergoedingen, als noodzakelijk gevolg van de overrompeling door on ze vijanden. En daarom streven wij naar een Duitschen, naar een Hinden- burg-vrede 1 HET PARLEMENTAIRE LEVEN IN OOSTENRIJK. De Weener bladen deelen mede, dat de parlementaire leiders over de audiënties bij keizer Karei het streng ste stilzwijgen bewaren. Eenstemmig waren alle heeren echter van oordeel, dat de audiënties een zeer hartelijk ka rakter droegen en dat alle actueele parlementaire kwesties openlijk wer den besproken. De heeren roemden eenparig de vertrouwdheid van den keizer met alle kwesties der binnen- en buitenlandsche politiek en kregen bij de audiëntie den indruk, dat de keizer groote waarde hecht aan een behoor lijke bijeenroeping van het parlement en een spoedige afhandeling van het werkprogram van het Huis van Afge vaardigden. Naar de bladen vernemen, zal minis ter-president ClamMartinitz heden en morgen met de partijleiders confe- reeren. De bladen zien in de audiëntie, aan de partijleiders verleend, alsmede in de benoeming van nieuwe leden in het Heerenhuis belangrijke politieke ge beurtenissen, die gewichtige vorderin gen beteekenen op den weg tot herstel van het parlementaire leven in Oosten rijk. De bladen juichen het toe, dat onder de nieuwbenoemde leden van het Hee renhuis zich de voornaamste vertegen woordigers van de diplomatie, de gees telijkheid, de groot-industrie en de we tenschap bevinden. DE ROL VAN JAPAN. Naar uit Stockholm aan het „Ham burger Fnemdenblatt" wordt gemeld schrijft de „Roesski Invalid" ln d eerstvolgende drie weken komen de be slissende gevechten voor den geheeien oorlog. Ook voor Rusland is het zaak zich daarop voor te bereiden, in het bijzonder voor de grootst mogelijk» productie van munitie. Hoewel de Ita liaansche legatie een uitlating heeft geI logenstraft van den ltaliaanschen con" sul te Moskou, die zeide, dat de bondl genooten Rusland aan zijn lot zouden overlaten en Japan geheel Siberië tut den Oeral zou kunnen bezetten, ma» men zich niet volkomen veilig achten& De onlangs uit Japan teruggekeerde voorzitter van de Russisch-Italiaansche Kamer van Koophandel en van de Rus- sisch-Japansche vereeniging, Stjenkof heeft bevestigd, dat Japan koortsachl tig werkt aan oorlogstoebereidselen Japan dat door geheime overeenkom sten met de oude regeering het recht heeft gekregen, Siberië tot Irkoetsk te koloniseeren, maakt van dit recht reeds in den grootst mogelijken omvang ge bruik en beschikt daar reeds over een massa voorposten. Wladiwostok is niet Japanners overstroomd. In Charbin toonen de Japansche grondaankoopen een snelle toeneming. Honderden Ja pansche familie's van Oost-Siberië tot aan den meridiaan van Irkoetsk schij nen voor een mechanische aansluiting bij het eilanden-rijk zorgvuldig voorbe reid. In geval van complicaties behoeft het voortreffelijk voorbereide leger slechts in de streek van Irkoetsk te worden saamgetrokken, om ook het onverdedigde West-Siberië tot aan den Oeral te kunnen bezetten. BRAZILIË GEEFT HAAR ONZIJDIG HEID OP. De „Associated Press" verneemt uit Rio de Janeiro dat het Congres het voorstel van den president aannam om de onzijdigheid op te geven. EEN RUSSISCH OORDEEL. Terestjenko, de nieuwe Russische minister van buitenlandsche zaken, heeft Russische journalisten, die hem naar zijn program kwamen vragen, ge antwoord, dat het kort maar gewichtig is, n,l. het spoedige .herstel van een al- gemeenen vrede zonder inlijving of oorlogsschatting, een vrede, die ge grond 'is op het recht van zelfbepaling der volkeren en bereikt moet worden in nauw, onverbrekelijk verband met de democratieën van Rusland's bondge nooten. Bij dit streven zit het verlangen voor, der geheele wereld een rechtvaardigen vrede te schenken, die geen haat en vervreemding achterlaat, zooals steeds het geval is bij een vrede, waarbij de eene staat zich verrijkt ten koste van zijn tegenstander. Dit treurige schouw spel heeft men in 1870 gezien. De won de, toen aan Frankrijk geslagen, schrijnt thans na 45 jaar nog. De hoop van de Elzas-Lotharingers op een be tere toekomst is altijd gebleven en thans hebben zij het recht op verwe zenlijking van hun ideaal te hopen. De tweede beweegreden van Rus land 'is het besef van de verplichtingen, welke het heeft jegens zijn bondge nooten, die terwijl het Russische leger orrder den schok der omwenteling te lijden had, den strijd tegen den buiten- landschen vijand krachtig voortzetten en daardoor de revolutie voor een ne derlaag van buiten hebben behoed. Het welslagen van de revolutie is dus ook met hun bloed gekocht en met voldoe ning mag men constateeren, dat in Rusland geen enkele partij een ofzon- derlij'ken vrede wil. Er blijft intusschen een kwestie be staan, die talrijke groepen in Rusland in opwinding brengt, daar zij vreezen, dat de handhaving der oude verdragen met de bondgenooten aan inlijvings- oogmerken dienstbaar gemaakt zou kunnen worden. Het verlangen om die verdragen openbaar te maken, wordt om die reden herhaaldelijk geuit. Dat gaat echter niet aan, betoogde de mi nister. Het zou gelijkstaan met een breuk met de bondgenooten en de eer ste stap zijn op den weg naar een af zonderlijken vrede, dien het volk niet wit. Op dezen wereldoorlog moet een wereldvrede volgen, want slechts dan kan de gerechtigheid en het recht tot zelfbestemming der volken worden ge waarborgd. De Russiche regeering zal door per soonlijk contact met de vertegenwoor digers der Westelijke mogendheden, den bondgenooten doen inzien, dat het idealisme van het nieuwe Rusland niet op zwakte berust. Daarvoor is noodig, dat het vrije Rusland bewijst jegens de bondgenooten zijn verplichtingen van gemeenschappelijken strijd en weder zijdsche hulp trouw na te komen. Eerst daarna kan de Russische regeering voorbereidende maatregelen treffen voor een overeenkomst met de bondge nooten, die berust op de verklaring van 9 April. Terestsjenko verzekerde, dat hij dit proces zooveel mogelijk zal trachten te bespoedigen. DE OORLOG VOOR DEN HERFST AFGELOOPEN De correspondent van „A Villag", het blad dat te Boedapest verschijnt, had een onderhoud met den minister president van Beieren, graaf Von Hert- ling, die o.a. verklaarde dat de betrek kingen tusschen Duitschland en de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie uitstekend zijn. Ik ben overtuigd, ver volgde Von Hertling, dat die ook in de toekomst zoo zullen blijven. Over den duur van den oorlog, zeide de graaf

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2