De Stem fan 't WOENSDAG 23 MEI no. iao 1917 iiipvefirm f. VII DE Mi ir.. Klemt üarkt 88, Viissingea. Teisioon Interc. 18 Verschijnt dsgilijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND Stads=en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in't bezit eener gulden bij levens-^rfft gulden bij dood gulden bij verlies 4 gulden bij verlies J DU gulden bij verlies f% gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 1111E lange ongeschikt- *1 11 door <|1|9 van een hand, van II III van een van eiken ierd tegen ongelukken voor%U tU Ut U» heid tot werken f CfU een ongeluk tJUU voet of oog JLwv een duim iv^ wijsvinger £J%£ anderen vinger 'tere ultkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam UITLOTING OBLIGATIEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat in de openbare vergadering van den Raad dier gemeente rid. 21 Mei 1917 zijn uitgeloot a. twaalf obligatiën van 1000 der geldleening groot 400.000, aangegaan in 1888, rentende 3 en wel de num mers 320, 358, 309, 188, 342, 230, 214, 14, 105, 146, 357 en 47 b. vijf obligatiën van 1000 der geld leening groot 141.000, aangegaan in 1911, rentende 4 en wel de nummers 135, 8, 65, 46 en 6 c. twee obligatiën van 1000 der geldleening groot 184.000, aangegaan in 1911, Tentende 4 en wel de num mers 121 en 182 d. een obligatie van 1000 en twee obligatiën van ƒ500 der geldleening groot 37.000, aangegaan in 1916, ren tende 41/2 en wel (van 1000) num mer 20 en (van ƒ500) de nummers 19 en 28. De aflossing dezer obligatiën zal plaats hebben die van de leening sub a op den len September a.,s., die van de leening sub b en c op den len October a.s. en die van de leening sub d op den len Juli a.s. ten kantore van den gemeente-ont vanger te Vlissingen of van de Asso- ciatie-Cassa te Amsterdam. Vlissingen, 21 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De laatste dag. De Kamer had nog de ontwerpen tot invoering der verze keringswetten af te doen. Na weinige en dan nog technische discussie werden ze goedgekeurd, natuurlijk rechts te gen links. Wat echter het ontwerp tot verleening van gelden voor de invoe ring betreft, verklaarde de heer Lim burg dat hij en zijn vrienden wenschen af te wachten wat de uitwerking zal zijn van 't naar de Eerste Kamer gezonden compromis in zake de radenwet en de invaliditeitswet. De rechterzijde had daartegen natuurlijk weer bezwaar. De Minister verklaarde echter nog een paar maanden te kunnen wachten en bij die verklaring legde de rechterzijde zich neer, zij het dan na illerlei ruzie en gekijf. Maar de liberale Unie bleek niet vóór de motie te zijn omdat zij lie ver het ontwerp wilde verwerpen. De motie-Limburg tot uitstel werd dus verworpen met 60 tegen 25 stemmen en het wetsontwerp zelf werd daarna ook verworpen, rechts tegen links. Men wenscht dus de uitwerking van de ra denwet te laten wachten tot na 1918. Tot slot de interpellatie-Marchant DOOR ELJLN S. 96—0— (SattrnK mMi) Ja, dat is nog plezierig, hé, dat we uit ons Belgisch lokaal ook een stuk van 't vaderland zien En menig een kan er lang naar „staan staren. Dat geloof i'k. .Daar toch woont ons volk, onze familie. Ja, jongen, maar nu weer niet gaan droomen, hoor Een mensch kan te veel dubben ook. Kijk die dikke gin der, dat is een man, wiens huis in puin ligt en zijn zaak is te niet. En hij be moedigt nog de anderen. Klagen en zuchten baat niet. We zitten er in en moeten er door. Veel menschen zouden gek worden als ze zich niet met geweld boven hun triestigheid verhieven Zoo leidde Vermeulen zijn neef meer malen mee. Op zekeren dag, 't was nu December, stond Florent weer in 't loodsenlokaal. Wel, m'n ziele, dat is Uitenhage klonk het, en een jonge man kwam verrast op hem af. En ook Florent keek verbaasd op. Antoine Vanbussche, zei hij. over de kwestie aan Oorlog en de op roeping van de landstormjaarklasse 1908. Men kent de vóórgeschiedenis van deze kwestie. De interpellant maakte er den Minister van Binnen landsche zaken een verwijt van dat hij op 4 en 10 Mei bleef zwijgen. De kloek liet het kuiken als onbeschermd slacht offer vallen. Nadat de heer Bosboom viel is het conflict anders geworden. De regeering zet de oproeping voort en de Minister van Marine heeft in drie dagen tijd een beslissing genomen. Wat was daarvan de reden? Kon de regeering met de oproeping van de landstormers niet wachten totdat een nieuwe minister was benoemd De Minister van Binnenlandsche Za ken antwoordde, zeide dat een defini tieve oplossing van de crisis niet zoo spoedig mogelijk is. Vandaar de tijde lijke voorziening. Op 4 Mei was het conflict nog niet zoo groot dat een af treden noodig was. On 10 Mei kon de regeering niet de kabinetskwestie stel len omdat 's lands belang dat niet toe liet. Bovendien was de positie van den Minister van Oorlog reeds eenigen -tijd ondermijnd en de motie-Marchant was de fcrisis in de slepende ziekte. De re geering zweeg daarom liever. Na het votum der Kamer op 10 Mei heeft de regeering opnieuw overwogen, of ze rekening kon houden met het gevoelen der Kamer. Zij overwoog en 's lands belang liet niet toe aan den wensch gevolg te geven. Zij belastte den Minis ter van Marine met het beheer nadat deze accoord ging met de regeering. Men kón toch niet vergen dat zij een Minister zocht die het niet met haar eens was Haar verantwoordelijkheid wordt niet gedekt door die van één minister. De Minister van Marine die het tech nisch deel van de beantwoording voor zijn rekening nam, zei allerlei dingen die allang bekend zijn, doch die hij on handig te pas bracht. Stumperig rede naar als hij is, praatte hij de belang stelling weg met het herhalen van al lerlei bijzondierheden die Minister Bos boom vroeger al heeft meegedeeld. Morgen voortzetting. De Kamer sprak haar diep leedwezen uit over de ramp, die Drenthe trof. De Minister van Binnenlandsche Zaken sloot zich daarbij aan en zeide dat reeds maatregelen zijn getroffen om de slachtoffers te helpen. Voor deze ver klaring zegde de heer Smeenge dank. De Rijksmiddelen in April. De loop der middelen blijft niette genstaande den steeds moeilijker toe stand, waarin het land geraak', voor alsnog zeer gunstig. Immers al brach ten de suiker bijna 6 ton, en de invoer rechten 535.000 minder op, in totaal overtrof de opbrengst der middelen in April die van dezelfde maand in 1916 (schoon geen ongunstige maand) na aftrek van 135.000 uit het nieuwe sta- tistiekrecht, met niet minder dan 22 ton. Ja. Kom je van huis? Eergisteren gearriveerd Hier terecht gekomen 'bij de loodsen en goed ontvangen. Want 'k was 't enden, jon gen. M'n voeten lagen open, maar ma dam gaf me alles om m'n zeer te verzachten en zie 'k sta hier met een paar sluffers van den baas. En be neden heb 'k goed geslapen, 't Was of ik thuis was... en beter dan thuis, want je kunt wel verstaan, waarom ik ver trokken ben. 't Scheen, of er nooit iets tusschen beide jongelieden was geweest, en de een niet de verstooten verloofde van een ander had pehuwd. De notariszoon van Lento.jsch en Flo rent Uitenhage stonden hier als oude vrienden. 2et je wat 'bij me, en 'k ga 't je al vertellen, hernam Vanbussche. Weet je niets van mij thuis? vroeg Florent. Wel, ik ben nu tien dagen weg... een lastige reis. Den dag vóór m'n vlucht ben ik no,g te Meerbeke geweest en je moeder en zuster gingen juist van hun huis naar dat van den dokter. Ze droegen wat gerief. Dus moeder was op straat zei Uitenhage, blij. Ja, en je zuster ook Pijn. Pantoffels. Bijna alle middelen droegen tot dit re sultaat bij, bovenal echter de inkom stenbelasting die 19 ton meer gaf. (De oorlogswinst van 1915 en 1916 en het generaal pardon voor oude zondaars doen zich gevoelen). Dat er ook zóó veel geld voor jenever drinken beschik baar schijnt te zijn, dat de accijns op gedistilleerd 560,000 meer opbracht, is minder heugelijk en werpt een eigen aardig licht op de beweerde algenteene behoefte aan goedkoope levensmidde len (in totaal zijn er in 1916 reeds 1,600,000 liter meer veraccijnsd dan in 1915). De successierechten zijn slechts voor 65,000 in de stijging begrepen. De loodsgelden daalden tot het laagst bekende cijfer van ƒ24.400 in één maand. Over de eerste vier maanden des jaars is er nu een accres (zonder sta- tistiekrecht) van bijna 7,000,000, waarvan de inkomstenbelasting juist de helft, de vermogensbelasting 250 duizend, de suikeraccijns 4 ton," de je neveraccijns 1,430,000, de geslacht accijns 250,000, de zegelrechten 520 duizend (veel vennootschapsaandeelen ter voorkoming van het hoogere re gistratierecht), de registratierechten 11 ton en de successierechten 14 ton bij droegen, terwijl de invoerrechten een bedrag van 1,830,000 achterbleven en de loodsgelden tot de helft 141,000) van het in 1916 al uiterst lage cijfer daalden. De raming voor vier maan den voor 1917 is reeds met 1,700,000 overschreden. In vroegere jaren zou zulks een reusachtige overschrijding in het gansche jaar hebben beloofd, om dat de directe belastingen toen voor namelijk in de laatste maanden inkwa men. Thans kan zulks niet meer gezegd worden, wijl met name de inkomsten belasting door de alleszins begrijpe lijke vertraging der aanslagregeling juist in de eerste maanden (maar dan van het volgend jaar) sterk vloeit. Bij vergelijking met het laatste jaar voor den oorlog, welke echter slechts zuiver kan geschieden als men voor dat jaar 1914, de bedrijfs- en vermogens belasting en voor 1917 de inkomsten belasting, vermogensbelasting en het statistiekrecht uitschakelt, voor beide jaren de successierechten aftrekt, en voorts voor 1917 nog de opcenten op den suikeraccijns bijvoegt, vinden wij het volgende Opbrengst in het jaar 1914 38,384,000, 1917 43,346,000; accres 5,000,000, d.i. 13 pCt. of bijna 41/2 pCt. per jaar, een stijging, waarop men in gewone tijden lang niet gere geld durft hopen. Bezien wij nog de opbrengst der bij zondere crisisbelastingen. Voor het eerst brachten zij in April een bedrag in de schatkist dat medetelt bij de be strijding der uitgaven, t.w. 13.7 mil- lioen, d.i. bijna de helft van de crisis uitgaven in één maand. De oorlogs winstbelasting gat 7,400,000, zoodat er in totaal in 1916 en 1917 f 10,930,000 uit dien hoofde is ontvangen. Alles te zanten genomen, is er thans aan buitengewone belastingen wegens den oorlogstoestand (de „opcenten Ieeningsfonds" en de Verdedigingsbe- En hoe zagen ze er uit 'k Heb niets bijzonders bemerkt Dus op straat... En Florent voel de zich gelukkig, 't Eerste nieuws van zijn geliefden sedert zijn vertrek. Het was weinig... Moeder en Mathilde op straat gezien Dus ze waren niet meer ziek, ze lagen niet te bed. En met huis raad van de eigen woning naar die van den dokter Bij den dokter dus zou den ze verblijven, onder goede bescher ming en trouwe vriendschap. Vanbussche, je maakt me over gelukkig, zei Florent. 'k Peinsde, dat moeder ziek was. Een vaag woordje nieuws Och, duizenden en duizenden snakken er naar Die vreeselijke onzekerheid in maanden, en velen in jaren, niets te hooren van hen, om wie dagelijks de gedachten wentelen, voor wie 't harte klopt 't Was voor mij een onmogelijk leven, vertelde Antoine. De oorlog heeft m'n kop een schok gegeven en m'n geest omgekeerd. Hoe kon ik ooit zoo zot zijn om geld te trouwen en dan met een meisje, dat eerst niet van me wilde weten en me pakte... nu ja... je weet waar voren I... Gij hebt klaarder ge zien... E11 nu is Jeanne een lichtekooi, maar ze wilde van geen scheiding we ten. Moeder had alle dagen... 't is mis schien niet schoon dat ik het zeg., zoo iets als een booze geest in. Ze schold op mij, precies of ik Jeanne voor den lastingen medegerekend) door de be volking 88,5 millioen*) in de schat kist gebracht (waarvan ruim 31 mil lioen voor rente van oorlogsleeningen moest gébruikt worden.) („Nieuwe Ct.") In het vorige overzicht werd voor dit cijfer tot 1 April opgegeven 62 millioen wat 72 moest zon, waar in April 16.5 millioen bijkwam. Tweede Kamerverkiezing-Helder. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de Tweede Kamer, in het kiesdi strict Den Helder, zijn uitgebracht 6089 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. J. Oud (v.-d.) 3331 en C. Thomassen (S. D. A. P.) 2748, zoodat gekozen is de heer Oud. Dr. Kuyper dr. Cuypers. Een nieuw staaltje van den onzin, in het buitenland soms over de meest be kende figuren in ons land verteld „Wolff" meldt aan de Duitsche bla den „Naar aanleiding van den 90sten geboortedag van den vroegeren minis ter-president dr. Kuyper bevatten de (Nederlandsche) bladen van allerlei par tijrichtingen artikelen vol bewondering voor het werk van den grijzen staats man. In alle deelen des lands wordt Kuyper door zijn aanhangers en ook door zijn politieke tegenstanders ge waardeerd." En dat terwijl dr. Cuypers jaren lang in Mainz een bureau had en heel wat bouwwerken in Duitschland heeft uit gevoerd. De lichting 1918. Van de 40.000 dienstplichtigen van de lichting van 1918 zullen worden inge deeld 890 bij de zeemilitie, 30,643 bij de infanterie, 800 bij de wielrijders, 2924 bij de vesting-artillerie, 275 bij de pant serfort-artillerie, 144 bij de pontonniers, 140 bij de torpedisten, 1429 bij de genie, 1165 bij de cavalerie en 1590 bij de bereden artillerie. Na-inlijving van dienstplichtigen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat reeds ter inlijving of indienststel- ling opgeroepen dienstplichtigen, die in Duitschland of Oostenrijk verblijven en niet aan de oproeping hebben voldaan, moeten worden ingelijfd of in dienst gesteld, wanneer zij zich alsnog aan melden. Ten aanzien van dienstplichtigen, die opgeroepen zijn en tijdens hun oproe ping in Duitschland of Oostenrijk ver blijf hielden, doch niet ter inlijving zijn verschenen en zich later ook niet uit zich zelf hebben aangemeld, moeten, indien bekend is of wordt, dat zij zich thans niet meer in een dier landen op houden, maatregelen worden genomen, opdat zij ten spoedigste worden inge lijfd of in dienst gesteld. Dienstplichtigen, wier oproeping is uitgesteld wegens het heerschen van besmettelijke ziekten in Duitschland of Oostenrijk, doch van wie bekend is of wordt, dat zij zich aldaar niet meer op rechter sleepen kon. Ze wilde me naar alle boeren zenden, om pachten te in nen. Ze had eiken dag ruzie met de Duitschers, en ik vrees, dat moeder nog naar .Duitschland zal verhuizen. Twee dagen voor mijn vertrek was moeder op de kommandatur. Ze wilde naar Rousselare, maar kreeg geen pas en sloeg van kwaadheid met haar stok op tafel en zoo hard, dat de inktpot omver viel, juist op de papieren van den commandant. Moeder heeft een dag onder den toren gezeten... en een zware boete betaald. En vader en ik moesten het weer ontgelden Enfin, 't was een onverdragelijk leven. En nu komt 't ongelooflijke... ja. Antoine Vanbussche, met z'n wezen als een bankbriefje, zooals de menschen zei den, want ik weet het wel, Antoine is omgekeerd als een blad. Ik peinsde aan al die vertrokken soldaten, getrouwde zoowel als ongetrouwde .ik zag de heerschzueht van de Duitschers, ik voelde hoe we als kinderkens moesten gehoorzamen... Tusschen haakjes, de laatste week waren we gestraft... Van de Duitschers. Ja... Er was een aeroplaan van de Belgen of de Franschen boven 't dorp geweest... en eenige menschen hadden er met hun klak naar gezwaaid Dat mocht niet... En werd 't dorp daarvoor gestraft? pet. houden, moeten alsnog onverwijld wor den opgeroepen. Voor de Nederlanders in België. De Koninklijke Nederlandsche Com missie tot regeling van de voorziening van noodzakelijke levensbehoeften in Belgische gemeenten meldt hetvolgende Tegemoet komende aan de dringende aanvragen van Nederlanders, woonachtig in België, om periodiek pakketten met levensmiddelen uit Nederland te mogen ontvangen, heeft de Regeering eene re geling voor deze aangelegenheid ont worpen en daarvan de uitvoering op gedragen aan de Commissie voor rege ling der voorziening van noodzakelijke levensmiddelen in Belgische gemeenten. Zij heeft daartoe aan deze Commissie de bevoegdheid verleend, maandelijks eene hoeveelheid van 4000 paketten van 2'/s K.G. voor bovengenoemd doel naar Befgië uit te voeren. Bepaald is, dat ieder in België woonachtig Nederlander hoogstens eenmaal per maand een der gelijk pakket mag ontvangen. Met het oog op het beperkte aantal zal er mede rekening worden gehouden, dat uit hetzelfde gezin slechts één per soon voor deze maandelijksche zendin gen in aanmerking kan komen. De aan vrage is door een in Nederland woon achtig Nederlandsch familielid van den betreffende te richten aan het bureau Uitvoer van het Departement van Fi nanciën, Amaliastraat 2, te 's Gravenhage hetwelk, na onderzoek der aanvrage, de vergunning tot uitvoer aan de boven vermelde commissie toezendt. Deze Commissie is belast met de sa menstelling en verzending van een uni form pakket. De pakketten zullen voor- loopig inhouden1 pond boter, 1 pond kaas, 1 pond vet, 1 pond spek, 1 pond spek en 1 bus gecondenseerde melk. De prijs dezer pakketten wordt nader vastgesteld en gepubliceerd. Ook zat dan tevens worden bekend gemaakt, welke bijzondere formaliteiten nog vervuld moeten worden. VLISSINGEN, 23 MEI. De mailboot „Zeeland" is heden morgen van hier naar Southwold ver trokken. Naar wij vernemen, heeft de Vereeni- ging „Vlissingen Vooruit" het plan op gevat om in de maand Augustus a.s. eene tentoonstelling te organiseeren van huisvlijt-artikelen. Men zal zich herinneren dat de ten toonstelling die „Vlissingen Vooruit" vóór zeven jaar geleden organiseerde, zeer goed geslaagd is en wij twijfelen niet of ook ditmaal zal de tentoon stelling een succes zijn. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de naamlooze vennootschap „Stoomtram Walcheren" werd door den voorzitter, Ja, maar niet zwaar. We moesten vijf dagen lang ont twee uur binnen zijn.*) Twee uur van den noen Ja, na twee mocht niemand meer op straat komen... en we moesten de luiken sluiten en de gordijnen laten val len, pereies of we in bed zaten. Weet je wat veel menschen deden... Ze la gen door hun vensters aan den achter kant van 't huis. Sommigen hadden een slaapmuts opgezet. Of ze kropen al de achterdeur bijeen en legden een kaartje en lachten met de Duitschers. Ja, jongen, zoo werden we ge kuld Maar dat is 't ergste niet. Nu ik moet het u niet vertellen... Ge hebt uw vader verloren. Mij sloegen solda ten eens den hoed van 't hoofd, omdat ik een officier niet gegroet had. En dan moet je zwijgen, Ehwel, 'k kon er niet meer blijven.' De oorlog heeft m'n egoisme verjaagd. En 'k ben gevlucht, en ik ga naar 't front... (Wordt vervolgd). .Dergelijke straf werd dikwijls toegepast, o..a. te Kortrijk, Rousselare, Eecloo, Lokeren, enz. Nog is het 't sy steem... Onlangs mocht men te Blan- kenberge na 5 uur niet meer op straat komen. In verscheidene plaatsen werd bij officieele plakbrief bekend gemaakt, dat de burgerij verplicht was, de Duit sche officieren te groeten, en aldus eere te bewijzen aan het Duitsche leger.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1