VEN m 'I Hert. Maatschappij MEISJE DINSDAG 22 MEI >0 en f100. ing, DER EIJK 51EDINGEN NVRAGEN. sal, Goes. )io Ffrouw. bode ïisje. firms I ?il SI VELDE ii., Heine Markt 58, Vtissingen. Teleiscn tac. 10 Verschifnt dgyelijks, uitgaissdsfd ap Msm algemeen erkende Christelijke ieestdagen ^GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND Stads= en Provincienieuws No. 119 1917 ntoren 9.waarvan )RT. irdam, Voorzitter eeniging, te Rotterdam e Amsterdam8 e c r e- •dam. Mr P. DROOG- jke Hypotheekbank, te aer der 3taten-Generaa], m der Provincie Zuid- sterdam, te Rotterdam.. te Winnipeg. le Bankver- AUT 6 Co.) te Vlissingen. Ct. lagd een burger de zee of op den Br. met prijs letter Courant". aamheden en a voorzichtiff- verzekeren Uwer 5 opgerichte Nf T I A". rdam. voor Vlissingen voor zomer- en ünersvak opgeleid reeniging „EIGEN haar afdeeling lijk aan het Kan- Juni, eene nette S, Hendrikstr. 12. N HAAG een net Loon 130 gld. Zich aanmelden 9, na 8 uur. Juni een 'ARD." uni een net it beneden 16 jaar. Badhuisstraat 42 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent Qeabonné's, in t bezit eener gulden bij 'evens-gulden bij dood A ft A gulden bij verlies gulden bij verlies A a"2! f| gulden bij verlies tfh F* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jjt 11111 lange ongeschikt- 11 door •%|||1 van eeri hand, f^ll van |||B8 van een 3 b van eiken Ijerd legen ongelukken voorU «U1 heid tot werken B een ongeluk CpOU voet of oog WU een duim JLUtLl wijsvinger anderen vinger 3i:« ultkecrlngen Horden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, bGot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Oerzek. Bank" te Schiedam ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel BEKENDMAKING. Dragen van militaire kleeding en uit rustingstukken bij verlof. Aan niet-beroepsmilitairen, die van Rijkswege van boven- en onderklee- ding, schoeisel- en uitrustingstukken worden voorzien, is, zoo zij in het ge not van onbepaald (klein) verlof, dan wel van een der verloven, bedoeld bij de sedert gewijzigde legerorder 1916 B 131, zijn of worden gesteld, het dra gen van die kleeding, dat schoeisel en die uitrustingstukken tijdens dat verlof behalve .gedurende de reis van het korps naar de woonplaats en terug verboden. Eveneens is het uitleenen van militai re kleeding, schoeisel en uitrusting stukken, alsmede het gebruik maken van geleende kleeding enz. verboden. Zij, die zich aan overtreding van de ze bepalingen schuldig maken zij het ook slechts door ,het dragen of leenen van een enkel kleeding- of uitrusting stuk zullen deswege behooren te worden gestraft en kunnen daartoe, zoo noodig, van het hun verleende ver lof worden teruggeroepen, overeen komstig de bepalingen van legerorder 1916, B 252. Vlissingen, 22 Mei 1917. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele Belasting no. 4, dienst 1917. De Burgemeester van Vlissingen; maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. 4, dienst 1917; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der Belastingen in wiens directie de aanslag is vastgesteld, bin nen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag. Minister Pleijte kon in zijn beant woording zeer kort zijn. Slechts enikele punten waren aangeroerd en een aan val op zijn 'beleid was niet gedaan. Hij verdedigde nogeens de opiumregie te genover de aanvallen van den heer v. d. Biesen. Het is de smokkelhandel die DOOR A. HANS. 95 —o— (Salrts fertrtei) En terwijl ginds eenige uren verder helsche machten woedden en 't mon ster, de oorlog, wondde, vernielde, verbrijzelde en moordde, klonk hier in de ellendige barak 't zuivere, reine Evangelie der liefde, en bracht het rus te in een stormend gemoed. De dokter kon geen hulpe meer bie den en toch bleef hij, getroffen door dit sterfbed. Hij zat op een stuk hout en keek nu de oude, verdwaasde vrouw, dun den zieltogenden jonkman aan, of hchtte zijn blik op 't zacht glanzend wezen van den herder, die een verloren schaap terug bracht. Welk een drama mompelde de geneesheer weer. De hut begon te daveren, 't Kanon gebulder werd heviger. Misschien een meuwen aanval. Och, toen gisterenna- middag 't kindeke van den afwezigen soldaat ter wereld kwam, rinkelden ook de ramen van 't buizeke en trilde de kamer, waarin de wiege stond om 't de bestrijding van het opiumgebruik tegenwerkt en deze kan alleen afdoen de worden tegengegaan als alle naties de handen inéénslaan. Het stelsel der regeering, de regie, vermindert z.i. in- derdaadhet gebruik. In zake de defensie van Indië zette de Minister nogmaals uiteen dat het bewuste artikel 113 de mogelijkheid om een betere defensie te verkrijgen, in den weg staat. Die hinderpaal 'weg te nemen, is het eenige doel. Een blanco volmacht om nu maar alles te doen, heeft de Minister niet gevraagd. Vóór hij een stap verder gaat zal hij weer verlof van de Kamer vragen. Voor de uitzending van een luitenant-gouver neur-generaal, die de militaire zaken zal regelen, gevoelde de Minister niet veel wel wilde hij overwegen de uit zending van een regeerings-coanmis- saris. Van de kleinere punten vermelden wij alleen, dat de reorganisatie van het binnenlandsch bestuur nu heusch aan staande is. Dat zeide de Minister de Waal Malefijt in 1911 ook al De begrootingen voor Suriname en Curasao gingen zonder noemenswaar dige discussie onder den hamer door. Verschillende ontwerpen van onder geschikte beteekenis gingen eveneens voorbij en -voorts de volgende ontwer pen Wijziging van de Militiewet wijzi ging en verhooging van het Vlllste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1917 (buitengewoon krediet) wijzi ging der wet betreffende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lich ting 1918 langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm aanvulling en verhooging van hoofd stuk VI der Staatsbegrooting voor 1917 (buitengewoon crediet) wijziging der wet tot regeling van de bevordering en het ontslag van de officieren der Kon. Nederl. Marine-reserve enz. nadere wijziging der wet tot regeling der pen sioenen van de mindere geëmployeer den, enz. op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's rijks zee- en land macht, enz. stellen van waarborgen dat buitenlandsche verzekeraars de hun bij de Successie-wet opgelegde ver plichtingen zullen nakomen wijziging der Zegelwet 1917 wijziging van de artikelen 82 en 85 der wet op de in komstenbelasting 1914 verhooging van het eerste hoofdstuk der Staatsbe grooting voor 1915 (steiger Kon. pa leis Amsterdam) als voren voor 1916 (herstellingen K n. paleis Amsterdam); pensioenregeling voor de weduwen en weezen van vóór 1 Januari 1906 over leden, gepensionneerde of op wacht geld gestelde onderwijzers aanvulling van de Middelenwet voor 1917 (posten betr. statistiek- en zegelrechten uit- keeringen Staatsbedrijven voor eene reserverekening) nadere voorziening ten aanzien van de taak der alg, reken kamer wijziging en aanvulling van de wet tot vaststelling van een tarief van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de militaire rechter kennis neemt wij nieuwe leven op te nemen, terwijl duizenden kloeke mannen meedoogen- loos weggesleurd werden in den dood. Fernand gaf bloed op. 't Was een ontzettend gezicht. De oude vrouw be gon angstig te weenen. De dokter trad nader en zag dat de dood nu snel na derde. 't Bewustzijn stierf reeds weg, en toen de nieuwe dag verscheen, lag op liet stroo een lijk. -De herder bleef nog in de schuur, maar zijn vriend ging heen. Hij stapte even de hoe-vewoning binnen. Vrouw Lieftink was reeds op. Hoe is het daar vroeg ze. -- Fernand, de Boschkanter, is dood. God heb'be z'n ziele. Hij is boetvaardig gestorven. Vrouw Lieftink, je mededeeling bracht ruste in zijn binnenste, en we danken je voor die oprechtheid. Dat wilde ik je komen zeggen. Is Jeanne thuis Ze is nog te bed. O, spreek maar niet met haar, 't helpt toch niet. Naar niemand luistert ze. Misschien ziet ze weldra zelf in, daf ze misdoet. Ik bid er altijd voor, dokter. De geneesheer keerde langs den bin nenweg naar 't dorp weer. 't Was be ginnen te regenen en de grauwe wol ken hingen laag over 't rouwende Vlaanderen. Thuis werd de dokter met vreugde begroet. Men had zich zeer om hem ziging der wet van 18 April 1874 tot vaststelling van de tarieven van ge rechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kenuis neemt, enz. naturalisatie van J. L. Hangard en A. H. Bensmann (2 wetsontwerpen) aanvulling en verhooging van hoofd stuk IV der Staatsbegrooting voor 1917 (uitvoering van de gewijzigde Beroepswet) aanvulling en verhoo ging van hoofdstuk X der Staatsbe grooting voor 1917 (posten wegens crisis-uitgaven) wijziging der Sche- penvorderingswet 1917. De Kamer is thans uiteen tot nadere bijeenroeping. De sluiting van de Staten-Generaal. De sluiting van de zitting der Staten- Generaal op a.s. Donderdag zal geschie den in het gebouw der Tweede Kamer. Op de gebruikelijke wijze zal de mi nister van staat, minister van binnen- landsche zaken, mr. Cort van der Lin den, zich van het Koninklijk paleis naar het Kamergebouw begeven om de zit ting namens de Koningin met een rede voor gesloten te verklaren. Hoogstwaarschijnlijk zal de eerste sa menkomst der nieuwe Kamers in ver- eenigde vergadering, op Donderdag 28 Juni, in de Grafelijke zalen plaats vinden. Staatscommissie voor den rechtstoe stand van burgerlijke ambtenaren. Bij Kon. besluit is een Staatscommis sie ter voorbereiding van algemeen wet telijke regelen betreffende den rechts toestand van burgerlijke ambtenaren in gesteld. Aan de commissie is opgedragen, het resultaat van haar arbeid aan de Koningin in den vorm van een of meer ontwerpen van wet, aan te bieden. Borstbeeld Mr. De Savornin Lohman. Uit de vrienden en vereerders van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van Staat, lid der Tweede Ka mer, heeft zich een commissie gevormd, waarin dr. H. Pierson te Amsterdam, eere-voorzittermr. F. graaf Van By- landt, mr. O. J. E. baron Van Wasse naar van Catwijck, mr. A. baron van Dedem, mr. Th. Ph. baron Mackay, eere-leden, en jhr. mr. D. J. De Geer, voorzitter is, teneinde den 80sten ver jaardag van dezen bekenden staatsman 29 Mei a.s. feestelijk te herdenken. Hun plan is van den heer De Savornin Loh man een borstbeeld te doen ontwerpen door den beeldhouwer Toon Dupuys en een album met opdracht, bevattende de namen der deelnemers aan het hulde blijk, den jubilaris op zijn 80sten ver jaardag aan te bieden. T ar we-aan voeren. Te Rotterdam is Zaterdagavond nog aangekomen de „Alioth", van v. Nievelt Goudriaan, uit New-York via Halifax, met 14.125 quarters tarwe voor de re geering. Verder is aangekomen het Noorsche stoomschip „Themis", uit Baltimore via Halifax, met 10.792 ton fosfaat voor de ongerust gemaakt. Ieder hoorde met ontroering den dood van Fernand. Dien voormiddag kwam een vreem deling aanbellen. Hij moest den heer des huizes spreken, en wendde voor ziek te zijn. In de spreekkamer deelde hij mee koerier te zijn, die brieven rondbracht uit Holland. En met vreug de herkende de dokter op een envelop pe de hand van Florent. Hij beloonde den boodschapper en haastig bracht hij den brief bij de moeder. Tijding van den zoon, het heerlijke nieuws dat hij veilig in Holland was En al was de hemel grijs en bleef de zon verborgen, toch viel dien dag een heldere straal van licht in de woning. Twee dagen later werd Fernand be graven. De oude vrouw, de dokter en de priester stonden bij de groeve. Wat die moeder voelde, ze zei het niet, en misschien werd liet nu nog duisterder in haar hoofd. Ik ben blij, dat hij onder de aarde ligt, zei Jeanne, die bij nicht Zulma was. Maar daarmede is joun schuld niet begraven, sprak Zulma ernstig. Je komt me bezoeken, en ik weet waar om. Om te hooren, wat de menschen van je zeggen Wat kan mij dat schelen Ja, 't kan je schelen, anders zou je niet komen Och, de menschen spre ken niet veel, sedert de Duitschmans kunstmestcommissie, terwijl gisteren is aangekomen de „Cornelis" van A. C. Lensen te Rotterdam, uit New-York via Halifax, met 16.000 quarters tarwe voor onze regeering. Te Amsterdam kwam nog binnen de „Jason", met 21.000 quarters tarwe en 5100 zakken meel voor de regeering. Het eerste Duitsche schip. Gisterenmiddag is voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog weder een Duitsch schip te IJtnuiden aangekomen. Het was het stoomschip „Bavaria", dat met een lading gezaagd hout van Norr- köping komend, aanvankelijk voor Delf zijl bestemd was en later order kreeg naar Amsterdam te stoomen. Blijkbaar wegens gebrek aan zeelieden, waren de kok en hofmeester vervangen door vrou welijke krachten. De „Bavaria" kon wegens staking te Delfzijl niet gelost worden. Binnen de territoriale wateren blijvend is het langs de kust van Delfzijl hierheen gekomen, om te worden gelost. De Zuiderzee-plannen. Het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee is in de Tweede Kamer gunstig ontvangen. Vele leden drukten er hun instemming mede uit. Tegenover de betuiging van inge nomenheid voerden eenige andere leden aan, dat zij, hoewel geenszins blind voor de bekoring van dit werk, de be zwaren en de onzekerheid, vooral op financieel gebied, zoo groot oordeelden, dat zij voorshands niet konden beslui ten aan dit ontwerp hun stem te ge ven. Erkennende de groote beteekenis welke het werk voor ons land zal kun nen hebben, meenden zij, dat bij nauw gezette overweging van alle vraagstuk ken, die hier ter sprake komen, de be denkingen, die tegen de onderneming zijn aan te voeren, toch waarlijk niet licht mogen worden geacht. Die bedenkingen betreffen, behalve verschillende onderdeelen der plannen, in de eerste plaats de wijziging, welke in de levensomstandigheden van tal van burgers, thans langs de Zuiderzee woon achtig, zal worden aangebracht, wijzi gingen, van economischen, maar ook van hygiënischen aard, gelijk de erva ring na de drooglegging van de Haar lemmermeer heeft aangetoond. Voorts zagen verscheidene dezer leden in den ongunstigen toestand der schatkist, ook een overwegend bezwaar om in de naaste toekomst het werk ter hand te nemen. De voorstanders merkten hiertegen weer op, dat, indien de buitengewone omstandigheden de lasten der Staatshuis houding al aanzienlijk hebben verzwaard, die omstandigheden tevens op gelukkige wijze aan het licht hebben gebracht dat de financieele draagkracht van de natie veel grooter is dan vroeger werd ver moed. Een ander groot bezwaar tegen het plan zien sommigen voorts in de om standigheid, dat na afsluiting der Zui derzee de Groninger en Friesche dijken bij storm een veel grooteren wateraan- drang zullen moeten doorstaan dan thans. hier zijn en ze hebben gelijk. Maar wat ze peinzen en vezelen, dat kun je zoo goed weten als ik. D'oorlog heeft me ook veel geleerd. O, onze vervloekte hoogmoed van vroeger Geld vormt 't harte niet, en 't schoone kleed is geen versiering van de vrouw. Hadden je vader en je moeder dat maar eer ver staan - Och, ieder zit op mijn kap, omdat ik de Duitschers niet als beesten bezie. Omdat je jen eigen met den vij and verlaagt.'En dat je dat niet inziet Met een anderen man, een Belg, ware 't al slecht, maar met een Duitscher is 't dubbel kwaad. En ga nu, Jeanne, 'k héb liever, dat je hier niet meer komt. 't Is ook wel De jonge vrouw vertrok. Op 't kerk hof zag ze het pas gesloten graf n ze verhaastte haar schreden. Veel terpjes huilden op uit den grond hier en daar stond reeds een kruis. Duitsche soldaten, naar België getogen om te strijden onder de leus van ..Deutschland uber alles", ze waren hier ontijdig komen sterven en ook Meerbeke's 'begraafplaats kreeg haar deel van den oorlogsbuit. Jonge mannen in de school of 't klooster bezweken. Maar België, dat zich verdedigde en Vlaanderen dat nu hun gebeente opnam, hadden geen schuld aan hun ontijdig en wreed ein de, want 't kleine land droeg geen VLISSINGEN, 22 MEI. De maatschappij „Zeeland" heeft 'den bouw van een tweede mailstoom schip type „Prinses Juliana" aan de Kon. maatschappij „de Schelde" op gedragen. Het bericht dat de heer W. A. de Jonge, gemeente-bouwmeester alhier, voornemens zou zij» binnenkort den gemeentedienst te verlaten is, naar ge noemde ambtenaar ons verzoekt mede te deelen, geheel uit de luent gegrepen. De mailboot „Zeeland" zou heden morgen 4 uur van hier naar Southwold vertrekken. Gisterenavond is evenwel bericht uit Engeland ontvangen dat de boot niet verwacht kon worden, zoodat het vertrek is uitgesteld geworden. De opbrengst van den verkoop der bons ten bate van het steuncomité alhier bedroeg over de afgeloopen week f 62.40. De heeren A. C. van Hal en D. E. Praag, klerken-telegrafist bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen alhier, zijn benoemd tot adjunct-commies. Voor het examen van machinist-di ploma A (met prijs) is geslaagd de heer D. Poel, leerling van de De Ruyterschool. De officier van gezondheid 2e klasse J. J. Preuniger en de reserve 2e luite nant der cavalerie H. Gevers zijn over geplaatst naar Vlissingen. Voor de Belgische krijgsgevangenen. In hartelijken dank ontvangen van der. heer J. O. 5 gld. Mej. E. 5 gld. Totaal bedrag f917 j— f 10 is f927. A. HANS, Badhuisstraat 28. Belgisch Athenaeum. De Kring van Voordrachten vergadert Woensdag 23 Mei, te 2>/s uur in het in het Athenaeum (Ingang Rioolstraat). Op de dagorde; 1. „Bateaux Plon- geurs", wetenschappelijke studie van A. Raes, student der Wetenschappelijke Rhetorika. 2. „Gevallen", letterkundige schets, door Ch. Verstraete student der Poësis. Toegangsbewijzen zijn te bekomen bij den studieprefekt. Men schrijft ons uit Middelburg Herhaaldelijk worden den laatsten tijd alhier en ook te Vlissingen rijwielen ontvreemd. Zoowel door de militaire autoriteiten als door de politie werd een onderzoek ingesteld. Thans is men er in geslaagd de hand te leggen op twee militairen uit Seiooskerke, die ver schillende rijwielen hebben ontvreemd en die zich ook aan diefstal van haver hebben schuldig gemaakt. Tevens werd tegen een caféhouder te Serooskerke verbaal opgemaakt wegens heling van een en ander. schuld aan den oorlog. XLII. Kijk, dat is hier nu eigenlijk Bel gische grond, zei loods Vermeulen, toen hij met Florent de Belgische lood- sensocieteit „Unie" 'binnenstapte. En nu 't oorlog is, en zooveel Belgen hun land verlaten hebben, vindt ge hier menschen van Antwerpen, Brussel, Leuven, Gent, van de kust van West- Vlaanderen, van Limburg en uit 't Wa lenland. We zijn onder familie, want, nietwaar, we vormen nu één groot ge zin, door hetzelfde lot getroffen, en dat krakeel en kleine twisten vergeten moet, omdat moeder aangevallen is. 't Was druk in 't ruim lokaal, van waar men door de liooge ramen een prachtig uitzicht genoot op den stroom en den Zeeuwsch-Vlaamschen oever. En zie, ginder gaat de Holland- sche in de Belgische kust over, hernam Vermeulen, en, als je nog geen fok noodig hebt, kun je goed 't groot ho tel van Knocke, den watertoren van Duinbergen zien staan, 't Is helder weer, vanmorgen. En daar zitten nu die verwenschte kerels Tiens, de Vlaamsche kust, zei Florent verrast. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1