Stads= en Provincienieuws SPORT DE OORLOG. diploma van een iH. B. S., Gymnasium of daarmede gelijkstaande inrichting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage vóór Sep tember e.k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier. Een reclameplaat. De Oliefabriek „Delft" te Delft heeft een mooie reclameplaat in den handel gebracht. Deze plaat is geteekend,sen opsteen gebracht, door den sierkunstenaar C. Lion Cachet. Ze simt zich aan bij de vroeger door die fabriek uitgegeven reclame platen. De heer Cachet heeft een afbeelding gegeven van de bekende Delftsche Sla- oiie-flesch, gezien door het oog van een kunstenaar. Niet een opname volgens fotografischen weg, doch een inniger reproductie, die het wezen en het begrip van een olieflesch weergeeft zooals een warmvoelend kunstenaar die ziet. VLISSINOEN, 21 MEI. De mailboot „Zeeland" is heden niet van hier vertrokken. Het vertrek is nu bepaald op morgenochtend. Vlissingsche Padvinders. 't ls nog geen jaar geleden, dat de Padvindersvereeniging alhier wegens gebrek aan een leider zijne werkzaam heden moest schorsen, en het scheen wel, of het langen tijd moest duren alvorens in Vlissingen opnieuw de breedgerande hoeden zouden ver schijnen. Die verwachting is evenwel niet be waarheid enkele jongelui 'hier ter plaatse werd dat niets-doen te machtig, en met de medewerking van een hier geplaatst zeeofficier vormden ze een nieuwe patrouille, die in samenwerking met de troep te Middelburg nieuwe be drijvigheid zal ontwikkelen. Zoo had dan Zaterdagavond jl. luin installatie tot Padvinder plaats, in den gezelligen kring van de Middelburg- sche Padvinders, die daartoe hun troepgebouw welwillend hadden open gesteld. De heer Hendrikse, districts commissaris voor Zeeland, sprak de jongelui warm toe, wees hen op de be langrijkheid der belofte, die zoovelen al hadden afgelegd. Daarna beloofden zij, terwijl de zachte tonen van het „Wilhelmus" door het lokaal ruischten: „Ernstig te zullen trachten een flinke Boliandsche jongen te zijn, ieder te helpen, en de Padvinderswet gehoor zaam te zijn." Nadat de heer Ranneft met een en kel hartelijk woord de nieuwe patrouil- levlag had uitgereikt, ging men over tot een gezellig samenzijn. Onder meer werden plannen gemaakt voor het ko mende zomerkamp, dat gezamenlijk met Middelburg zal .plaats hebben. De avond werd besloten met het verzenden van een telegram aan Z. K. H. Prins Hendrik, waarin de nieuwe Padvinders hunnen beschermheer hulde brachten. Voor het examen van derden stuur man is geslaagd de heer A. van der Maas, leerling van de De Ruyterschool. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Deventer: Go AheadWillem II 11. Utrecht: U.V.V.—Be Quick 1—1. Promotiecomp. naar de Zuidel. Ie kl. Helmond: HelmondV.V.V. 1—1. Voor de promotie naar de Zuidelijke le kl. speelden „Helmond" en „V.V.V." gelijk, zoodat „V.V.V." voor de le klasse behouden blijft en „M. S. V." plaats moet maken voor „Helmond". Degradatiecomp. Zuidelijke 2e kl. A. Breda: Velocitas II—Zeeland Vooruit 22-0. „Vlissingen" gecombin.—„Militair elftal." Deze, door muziek opgeluisterde, vriendschappelijke ontmoeting stond on der leiding van den heer de Jong. Dadelijk viel Vlissingen fanatiek aan, het spel verplaatste zich vlug. Een puntje kon zoodoende niet uitblijven. Een pracht- voorzet van den linksbuiten werd door den middenvoor onhoudbaar ingescho ten (1—0.) Nadat even de militairen eenige flinke aanvallen waagden, die echter op het sterke achtertrio der gastheeren afstuit ten, ging 't spel verder een tijdlang ge lijkmatig op. Eindelijk doorbraken de militaren de vijandelijke linies, en den rechtsbinnen gelukte het den gelijkmaker in 'tnet te deponeeren (1 1). Op hun beurt waren de militairen nu weldra ingesloten. Na een schermutseling ge lukte het den rechts-binnen van „Vlis singen" zijn partij nogmaals de leiding te geven (2—1). Eenige schoten der Vlissingers gingen ongelukkig verloren en weldra ging de rust met 21 in. Na de rust ging een tijdlang het spel gelijkmatig op. Na eenige wederzijdsche aanvallen, waarbij vooral de „Vlissing sche doelman handelend op moest tre den, kwamen de withemden vlug com bineerend opzetten. .Schermutseling op schermutseling had nu voor het doe! der gasten plaats, doch de doelman bleek goed geplaatst en retourneerde alles. Eindelijk deponeerde de Vlissingsche links-buiten het leer ten 3e male in het net (3-1). Nog steeds viel Vlissingen aan, reeds dachten we, dat de rechts-binnen het vierde doelpunt maken zou, toen de doelman op schitterende wijze redde. Tot op het einde toe waren de aan vallen voor Vlissingen, toen het einde werd aangekondigd was echter in den 3—1 stand geen verandering gekomen. Vlissingen gaf gced samenspel te zien. Jammer dat door het onzuiver schieten eenige kansen verloren gingen. Naar men wil, zal volgende week een wedstrijd „Vlissingen—Belg. Geïntern." gespeeld worden Vlissingen IV—Torpedisten 12. DE TOESTAND. Met kracht wordt thans gevochten in het Westen, in het Zuidoosten en aan het Itailiaansdhe front. Hier is op het oogenblik de strijd van het meeste be lang aan het Westelijk front heeft de actie voorloopig nog slechts plaat selijke beteekenis. De Italianen heb ben blijkbaar den langen tijd van rust dien ze zich hebben gegund en die hun was gegund, ten nutte gemaakt. Zij hebben zich terdege voorbereid op het nieuwe offensief, en hebben den aan val met zóó groote kracht ingezet, dat ze op plaatselijke successen kunnen bogen, ondanks het feit, dat hun tegen stander, die aan het Russische front vrijwel met rust wordt gelaten, daar door natuurlijk belangrijke versterkin gen in personeel en materieel naar het Italiaansche front over te brengen. De aanval is ditmaal ingezet over een zeer breed front van Tolmein tot de zee on geveer. Vooral ging de strijd nu om de zich ten Zuiden van Plava uitstrekken de hoogteketen, waarvan de voor naamste toppen zijn de Kuk (Monte Cucco) de Monte Santo en de Monte San Gabriele. Met afwisselend geluk is om deze toppen gestreden, maar ten slotte is al thans de Kuk de Oostenrijkers er kennen dit in hun legerbericht in handen der Italianen overgegaan.Even eens hebben de Italianen eenig succes béhaald op de hoogten ten Oosten van Görz. Maar zuidelijker op den Karst konden zij nog niet voortdringen. Een ander succes der Italianen is, dat ze zich in het N. ten O. van de Isonzo hebben weten te nestellen. De strijd is echter pas begonnen bij slagen moet men in den tegenwoordigen oorlog niet meer met dagen, maar met weken en soms maanden rekenen, en van de strategische gevolgen dezer voorloo- pige successen is dus nog niets te voor spellen. De Italianen melden reeds meer dan 6000 gevangenen te hebben ge maakt. De Oostenrijkers op hun beurt spreken van 3000 gevangen genomen Italianen. Waarop moeten de Engelschen en Franschen, wanneer zij er niet in sla gen een definitief succes te bevechten, wachten? In 1916 werd verklaard dat de artillerie der Geallieerden nog niet bij machte was de infanterie bij haar aanvallen krachtig genoeg te steunen, zoodat na het slechts ten deele gelukte Somme-offensief werd aangekondigd, dat het lente-offensief van 1917 de be slissing brengen zou. En bij het inzet ten van dit offensief luidde dan ook uit Londen en Parijs eenstemmig de ver zekering, dat de artilleristische meer derheid der Geallieerden een voldon gen feit was geworden en de toekomst dus met het volste vertrouwen kon te gemoet gezien worden. iDe Russische revolutie en de daaruit voortgevloeide inactiviteit van het Rus sische leger heeft ongetwijfeld den En gelschen en Franschen op 't gevechts terrein een teleurstelling gebracht. Hadden de Russische legers zich te gelijkertijd met die der Geallieerden in het Westen in beweging gezet, dan hadden de Duitschers zich naar alle waarschijnlijkheid niet kunnen handha ven, daar zij immers nu reeds, nu zij in het Oosten met een minimum aantal troepen kunnen volstaan, in het Wes ten gestadig moeten wijken. Terwijl de Oostenrijkers de Russen en de Italia nen tegelijkertijd hadden moeten weer staan. De ontwikkeling der historische feiten is evenwel anders geweest dan de generale staven haar hebben voor zien en wij staan aan den vooravond van een nieuwen positie-oorlog, een stilstand op elk front. EEN FRANSCHE STEM OVER HET FRANSCHE OFFENSIEF. In de „Gaulois" schrijft generaal Cherfils over het Fransche offensief van 16 April De middelen voor het offensief van 16 April waren blijkbaar zeer aanzien lijk, maar wij zijn onzen aanval in een stormachtige maanwisseiing begonnen. Deze noodlottige omstandigheid deed onze voorbereiding te niet. Wij hadden te beter een gunstiger oogenblik kunnen afwachten, daar wij wisten, dat de Duitschers besloten waren, niet aan te vallen, doch enkel te verdedigen. Onze herhaling op 4 Mei heeft, hoe wel een nieuwe uitgaaf en dus geen verrassing, zonder groote verliezen ge wichtige resultaten gehad, maar deze zouden nog grooter geweest zijn, wan neer wij deze, overeenkomstig onze middelen, in grooter omvang hadden voorbereid. Dit is de belangrijke ies van de onderneming op 16 April. Het suc ces hangt van de voorbereiding af. Op een zoo breed mogelijk front en op minstens 15 K. M. diepte moet alles vernield worden. Dat is mogelijk, want aan de Engelschen is het door hun rij kere middelen nagenoeg gelukt. Ook alle vijandelijke vliegeniers moe ten opgeruimd worden. Aan de Somme was, trots de geringe middelen van toen, de voorbereiding volkomen. Op alle ge bieden, behalve in de lucht, zijn wij den vijand de baas. Amerika zal ons ook daarin de meerderheid verschaffen en dan zal ons offensief met volledige ze kerheid gelukken. DE STRIJD AAN HET FRANSCHE FRONT. Van Fransche zijde De Duitschers hebben hun aanvallen ten Noord-Westen van Braye hervat. Zij hadden plaats over een front van niet meer dan twee kilometer. Tusschen Chévrigny en het Oisekanaal nam de strijd een uiterst hevig karakter aan. Bijna overal leden de aanstormende ko- lonnes zeer zware verliezen door het vuur onzer lichte artillerie en machine geweren en werd hun élan gebroken, voordat zij onze borstweringen nog be reikt hadden. Op den linkervleugel der Franschen drong een vijandelijke afdee- ling door tot een vooruitgeschoven ge deelte van een loopgraaf, die door het bombardement was verwoest. Hij nes telde er zich over een afstand van eenige tientallen meters in, maar zal er zich waarschij»lijk niet lang kunnen hand haven. DE WENSCHEN VAN DEN RAAD VAN VLAANDEREN. Een deputatie van den „Raad voor Vlaanderen" heeft gisteren den gouver neur-generaal van België, Freiherr von Falkenhausen, de wenschen en het doel der activistische Vlaamsche beweging uiteengezet. De gouverneur-generaal antwoordde, dat hij vastbesloten was, in het beproefde spoor van zijn voor ganger verder gaand, de rechten van het Vlaamsche volk op zijn eigen moe dertaal, op een zelfstandigbestuur van Vlaanderen en op vrije ontwikkeling te doen erkennen. De gouverneur-generaal gaf uiting aan het stellig vertrouwen, dat dit doel bereikt zou worden en dat de uitslag van den strijd al wat bevochten was, zou verzekeren. Vlamingen zoowel als Duitschers hadden volgens hem het historisch en moreel recht aan hun zijde wanneer zij het verdrukte Germaansche wezen van België weer omhoog halen en daardoor een betere nationale en economische toekomst van Vlaanderen voorbereiden. REQUISITIE VAN NEUTRALE SCHE PEN IN ENGELAND. De Engelsche regeering heeft beslo ten, de schepen, toebehoorende aan neutrale maatschappijen, waarvan het aandeelenkapitaal geheel of gedeelte lijk uit Britsch kapitaal bestaat, te re- quireeren, dit met het oog op de be scherming van het Britsche kapitaal, dat in zulke ondernemingen is ibelegd. Het leidt immers geen twij fel, of han delsschepen, welke door bewapening tegen het duikbootengevaar zijn toe gerust, hebben veel minder kans te worden getorpedeerd dan ongewapen de handelsschepen. Als uitvloeisel van dezen maatregel zijn reeds twee sche pen van de Oceaan Stoomvaart-Mij., welke te Falmouth liggen, gerequi- reerd. DE PRUISISCHE LANDDAG. Aan het slot der Zitting van den Pruisischen landdag verklaarde de pre sident van het Heerenhuis, graaf Ar- nim von Boitzenburg Alvorens wij op reces gaan, 'zou ik drie wenschen wil len uitspreken, die ons allen ter harte gaan zal, nl. een wensch voor de over winning van ons heerlijke, dappere, roemrijke leger en onze de zeeën be- heerschende U-booten onder leiding van ons weergaloos, schitterend officieren korps een wensch voor een vrede, die de ontwikkeling onzer toekomst ver zekert, vcor ons dapper, offervaardig en dierbaar volk en onze trouwe bond- genooten en een wensch voor het wel zijn van onzen keizer-koning en ons dierbaar in de Duitsche harten diep ge grondvest Hohenzollern-huis. Laten wij aan deze drie wenschen uiting geven door den uitroep, die nog eeuwenlang het kenteeken moge zijn van de iDuitsche eenheid, sterkte en trouw, op het oogenblik echter een be slist antwoord op de brutale Anieri- kaansche aanmatigingen „Leve de Duitsche keizer, Pruisen's Hohenzol- 'lernkoning." Het Huis stemde met de zen uitroep geestdriftig in. HET ITALIAANSCHE OFFENSIEF. De „Times"-correspondent meldt uit het Italiaansche hoofdkwartier, dat er verwoede gevechten om den Monte Santo gaande zijn. De Oostenrijksche batterijen kregen de Italianen te zien, taen deze langs den weg langs de rivier oprukten, en braakten granaatkartetsen over hen uit, maar zij werden dadelijk overweldigd door de Italiaansche bat terijen, die verborgen waren in de ho len van den Monte Sabotino. Maanden lang had men de rotsen moeten uitbo ren, om die artillerie-stellingen te ma ken. Hun aanwezigheid was den Oos tenrijkers pas kort geleden gebleken. De Italiaansche zoeklichten verblindden de Oostenrijkers 's nachts en de wanden van de Isonzo-kloof weergalmden van 't aan houdend kanongebulder. Toen de Italianen de Vodice-hoogte aanvielen, moesten zij den 600 M. hoo- gen door granaatkartetsen bestreken berg opklimmen en dadelijk nadat zij op den top waren aangekomen slag leve ren. Toch kwamen zij tegen verwoede tegenaanvallen vooruit. EEN NIEUWE TERUGTOCHT DER DUITSCHERS De correspondent van Havas aan het Britsche front meldt Uit allerlei veelbeteekende aanwij zingen als omvangrijke werkzaamhe den achter de Hindenburglinie, het aan leggen van versterkingen en verbindin gen, talrijke branden, ontploffingen en overstroomingen om de wegen te ver sperren, kan men opmaken, dat er bin nen korteren of langeren tijd een nieu we terugtocht der Duitschers te wach ten is. DF. TOESTAND IN RUSLAND. De Russische premier, prins Lwof, ontving gisteren vertegenwoordigers van de .pers en legde de volgende ver klaring af „Bij de vorming van de voorloopige regeering weigerden de socialistische partijen daarin zitting te nemen, of schoon zij verklaarden het program der regeering goed te keuren, en haar hun steun toezegden. Deze partijen riepen toen een eigen lichaam in het leven, te weten den Raad van Arbeiders en Sol daten, die de werkzaamheden der re geering zou controleeren en deze met al zijn gezag zou steunen bij de ver wezenlijking van het program, hetwelk door de voorloopige regeering was op gesteld. Nu heeft echter dit controleerend lichaam langzamerhand het karakter aangenomen van een bestuurslichaam, en de voorloopige regeerinig zag zich geplaatst tegenover een reeks bevelen, welke niet van haar zelve afkomstig waren. Er ontstond dus een conjuctuur, welke gekarakteriseerd kon worden door de formule „verantwoordelijk heid zonder gezag en gezag zonder verantwoordelijkheid". De gevolgen van dezen staat van zaken deden zich aanstonds gevoelen. Inderdaad, de ge- vechtswaarde van het leger daalde in gevaarlijke mate, het vraagstuk der voedselvoorziening bracht het land aan den rand van den afgrond en overal werden symptonen van anarchie waar genomen. Tegelijkertijd beschouwen onze bond- genooten ons met ongerustheid, terwijl onze vijanden ons boosaardig toegrijn zen en lonkjes toewerpen, die het feit niet vermogen te bemantelen, dat onze tegenstanders ons pas kort geleden gruwelijk beleedigd hebben door te gewagen van de mogelijkheid van een afzonderlijken vrede. Dientengevolge begon het gansche land te dorsten naar een eenig gezag, dat het algemeene vertrouwen zou ge nieten. Thans verwacht de gereorganiseerde regeering, sterk in het vertrouwen der natie, dat al hare daden volkomen worden goedgekeurd en ten uitvoer ge bracht en dat al hare bevelen, zoowel als die harer agenten, getrouwelijk zul len worden* gehoorzaamd. De nieuwe regeering staat voor een groot vraagstuk, ni. om zoo spoedig mogelijk het ontwrichte bestaan des lands weder in het goed spoor te lei den. De regeering meent, dat haar eer ste taak bestaat in de bevestiging van de kracht van het leger, hetwelk de maximum gevechtswaarde moet bezit ten voor het offensief, ten einde de vij and buiten onze grenzen te werpen en vooral om onze bondgenooten krachtig te steunen. Het land weet, dat de gevechtswaar de van ons leger is gedaald en dat was niet alleen het gevolg van de minder waardige voorziening in zake voedsel, munitie en fourage, maar ook van de verkeerde opvatting onzer oorlogsdoel einden. iDe Russische revolutionnaire socia list Rubanowitsj, die op zijn reis uit Frankrijk .naar Rusland te Stockholm is geïnterviewd, heeft verklaard, aan de conferentie te Stockholm elke politieke beteökenis te ontzeggen. Rubanowitsj acht het voor Rusland noodzakelijk den oorlo" voort te zet ten, om de democratische vrijheid te gen Duitschland te verdedigen. DE DUIKBOOTENOORLOG. Van Duitsche zijde wordt officieel gemeld Naar definitief is vastgesteld zijn in April in het geheel 1.091.000 ton han- delsscheepsruimte door de oorlogs maatregelen der Middenrijken vernie tigd. Daarvan waren 822.000 ton vij andelijke scheepsruimte en wel 664.000 Britsche. Gedurende een onderneming werden 80.000 t. in den grond geboord door dein gezagvoerder der ,,U 25", kapitein Von Arnanïd de la Periero. Sedert het begin van den onbeperk- ten duikbootenoorlog zijn in het geheel 2.772.000 ton handelsscheepruimte ver nietigd. Daarvan waren 1.707.000 ton Britsch. DE AMERIKAANSCHE DIENST PLICHT. Wilson heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij aankondigt, dat een registratie voor de werving o,p 5 juni zal worden uitgevoerd. Hij zegt heele volken zijn bewapend, maar zij, die achterblijven om in de fabrieken te werken, hooren even goed tot het leger in Frankrijk dan de mannen, die zich om de vlag scharen op het slag veld. Zoo moet het ook bij ons zijn Wij moeten onze natie oefenen voor den oorlog. Het volk moet één hecht front vormen tegen den gemeenschap- peüjken vijand. Allen moeten één doel najagen. De natie heeft allen noodig maar te velde heeft zij ieder man noo( dig die voor die taak precies is bere kend. leder moet, naar zijn aard, me dewerken. Het Congres nam aan, dat de natie in klassen moet worden ver deeld om ieder man in een positie te brengen, waarin hij het best de ge- meene zaak kan dienen. Over de weigering om Roosevelt met zijn vrijwilligers naar Frankrijk te zen den, zeide Wilson, dat die weigering aan een snel vormen, en spoedig ge bruiken van een krachtig leger érnsti ge schade toebracht. AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR EUROPA. Reuter verneemt van het Amerikaan- sche gezantschap, dat een divisie van het Amerikaansche leger, onder bevel van generaal Pershing, zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk zal vertrekken. Deze divisie zal worden toegevoegd aan de negen regimenten genietroepen, die kort geleden voor den dienst in Frankrijk zijn gerecruteerd. HET RUSSISCHE REGEERINGS- PROGRAM. Er heeft een bijeenkomst plaats ge had van de voorloopige regeering, van de uitvoerende Doema-commissie en van vertegenwoordigers uit den Raad van Arbeiders en soldaten, gedurende welker verloop de premier, vorst Lwof, het volgende verklaarde De aangekondigde regeeringsverkla- ring omvat een reeks voorwaarden en eischen, welker aanneming de regeering als volstrekt noodzakelijk voor het wel slagen van haren arbeid beschouwt. De voornaamste voorwaarde is de nood zakelijkheid der opstelling eener besliste verklaring van den Raad van Arbeiders en soldaten, waarin dit lichaam zijn al geheel ^vertrouwen in de voorloopige regeering te kennen geeft. Het ontwerp der regeeringsverklaring omvat acht punten. Zij blijft streng vast houden aan de beginselen van een vrede zonder annexaties en schadeloos stellingen, op den grondslag van het recht der volkeren, vrijelijk over hun eigen toekomstige bestemming te mogen be schikken en wijst er op dat een neder laag van Rusland en zijn bondgenooten de bron van de grootste nationale on gelukken zou worden. Dientengevolge heeft de regeering het vaste vertrouwen, dat het revolution naire Russische leger de overwinning der Duitschers over de geallieerden niet zal dulden. Bovendien geeft de regee ring in haar verklaring het vaste voor nemen te kennen, niet slechts door con trole der productie den strijd tegen de economische wanorde aan te binden. De regeering zal alle maatregelen ne men om de ontginning van den bodem te regelen, waarbij zij de kwestie van het grondbezit voorloopig ongeroerd laat. Deze zal door de constitueerende vergadering worden behandeld. HET PROCES-ADLER. Het proces tegen Adler, de moordenaar van denOostenrijkschen minister Sturgkh wordt voortgezet. Adler verdedigde zich in een rede en zeide, dat hij in gelijke mate schuldig was als elke officier, die in den oorlog doodt of het bevel geeft om te dooden. Hij kwam met nadruk tegen de veron derstelling op, dat hij de daad zou hebben volvoerd in een toestand van ontoerekenbaarheid. Reeds het feit, dat dit proces wordt gevoerd vooreen uit zonderingsrechtbank is voor de aange klaagde een rechtvaardiging, want juist de toestand had hem reeds lang ter neer gedrukt. Reeds op den 25stenjuli 1914, na de verbreking met de diplomatieke betrekkingen, maar nog voor de oorlogs verklaring, had het ministerie Sturgkh door de opheffing van de juryrechtbanken een staatsgreep begaan. Maar door de verdaging van het Parlement had graaf Sturgkh zich ook onttrokken aan de instantie, die hem had kunnen aanklagen. Nog op den dag voor hij gestorven is, zeide Adler, heeft hij geweigerd in be sprekingen over de samenkomst van den Rijksraad te treden. Daarom besloot ik den minister-president rekenschap te vragen op hetzelfde terrein, waarop hij zich zelf had gesteld. Er was geen ander middel meer dan geweld. Als de wetten vertreden zijn, heeft iedere staatsburger niet alleen het recht, maar ook den plicht zich zijn recht te verschaffen op grond van den noodtoestand, die de regeering heeft verwekt. in het verder verloop van zijn ver dediging wees de aangeklaagde erop, dat de sociaal-democratie was afgeweken van haar vroegere beginselen. Bij deze bespiegelingen verzocht de president den aangeklaagde bij herhaling niet zoo ver af te dwalen en geen volksrede te houden. Adler zeide: Tot aan het uit breken van den oorlog bestond er geen verschil tusschen mij en mijn partijge- nooten. Toen de oorlog uitbrak kwamen eenige lieden op den voorgrond met den eisch, dat het standpunt, dat de inter nationale tot dusver had ingenomen, zou worden verlaten moesten wij in vredestijd den klassenstrijd strijden, in den oorlog moesten wij den strijd tus schen de volken goedpraten. V

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2