Be is dood UIS, ag 17 Mei Middelburg. ALKOOF bediende WOENSDAG 16 MEI roo. 113 33e Jaargang 1917 wijs f0.25 uur schel. i Zeeuwsche ;mische Ververij iRDING." EDINGEN VRAGEN. ES R )ode IE, fimi F. VaN EE VELDE Ir., Kleine Mi EB, Vlissingen. Teleioon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND aangesloten bij zal gehouden rtsdag) ure in het 'ereenigingen). al vertegenwoor- :IEd.geb. Heer Mr. jENDORP en den :R. imerdam, De De- ten matroos, Teun iu, Ach Marie wat c., vindt men in 'oordrachten, Ge- ens een boek „De i een Waarzeg- 50 fr. tegen post- iekh. „Excelsior",, Amsterdam. 'pt- a.s., te Vlis- 4 kamers, keuken met opgaaf van no. 4575 aan het Courant". s. Courant.'" d een fctt. A. B. C. Bu- EN. DRES in Zeeland ir uitstoomen en iratorium waar- hadelijke stoffen. Chloor. itijd 30 jaar, van le alle huiswerk in eene betrek - efst bij heer of „Vliss. Crt." rerk, niet bene- getuigen voor- D. LUGT, café burg. Idrie nacht. Courant". drie weken een zindelijke icht. Hoog loon. Courant". I e, 's morgens an- 34. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ft gulden bij levens gulden bij dood gulden bij verlies^ ^rtgulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #1 El lil lange ongeschikt- 11 door van een hand, I van II III van een van eiken kcrd tegen ongelukken voor(LiU UU heid tot werken f tlU een ongeluk t|UU voet of oog ItlU een duim 1UU wijsvinger IJ%J anderen vinger Ocze ultkeerlngên worden VERDUB3ELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam WEGENS DEN HEMELVAARTS DAG VERSCHIJNT MORGEN GEEN NUMMER DEZER COURANT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen maken Ibekend, dat bij Kon. Besluit van 27 April 1917 no. 65 is goedge keurd de Verordening op de heffing en op de invordering eener plaatselijke di recte belasting naar het inkomen in deze gemeente, vastgesteld bij Raads besluit va'n 27 November 1916 en ge wijzigd bij Raadsbesluit van 28 Maart 1917. Zoodra deze verordeningen in druk zijn verschenen, zullen exemplaren daarvan ter secretarie verkrijgbaar zijn tegen betaling van de verschuldigde rechten. Vlissingen, 16 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer de Vos v. Steenwijk was als de 4e spreker aangekondigd over de Grondwetsherziening. Dat hij tot de oppositie behoorde, was bekend. Maar toch zal hij zijn stem aan de ontwer pen geven. Inmiddels heeft hij ze stuk voor stuk afgekamd. Vooral het vrou wenkiesrecht heeft het moeten ontgel den. Vrouwen staan hij heeft het on omwonden gezegd bij hem nog op de zelfde lijn als kinderen en idioten. Voor soldaat is een vrouw fysiek on geschikt waarom zou ze voor het kiesrecht niet geestelijk ongeschikt kunnen zijn, vroeg hij. De wereld vin den de kiesrechtdames leelijk, maar zij vergeten dat zij die wereld leelijk ma ken omdat zij zelf zoo leelijk zijn. Zie daar de „moderne" ideeën van den heer de Vos van Sfeenwijk. Algemeen kiesrecht „slikt" hij, in de hoop dat daarna nog eens het orga nisch kiesrecht zal komen. Stemplicht is hem een gruwel, evenredige verte genwoordiging vindt hij vreeselijk. De schoolstrijd zal niet uit zijn, zoolang middelbaar en gymnasiaal onderwijs niet gepacificeerd zijn. Ondanks al die bezwaren stapt hij er echter overheen waarom hij dat doet, was het minst duidelijk in zijn rede. Van veel gewicht achtte hij het feit, dat de Tweede Kamer de ontwer pen eenparig goedkeurde. Een gevoelige les voor zijn dwaas heden in zake het vrouwenkiesrecht kreeg deze afgevaardigde onmiddellijk van den heer Bavinck, die een voor treffelijke historische schets van de plaats der vrouw in de maatschappij gaf. Door de verandering in haar po sitie, in de maatschappij en in de werk- DOOR den de 14 jaar. tsen 18. A. HANS, 911 —o(Kalms winnen) Ja... en een eindje verder ligt Sluis. Ga daar maar heen Ook de aviator begreep, dat hij op veiligen bodem was en hij wierp den revolver, die hij reeds tot verdediging gereed hield, weg. 't Best is, dat je naar Sluis gaat, hernam de schildwacht. Sint-Anna is eigenlijk maar een gehucht. Aan de overzijde naderden gestalten. Florent hoorde Duitsch. Ha, ze zijn daar sprak hij opge wonden, ze zijn daar, die ons als hon den wilden neerschieten Gemist, man nen, gemist, zooals je ook aan den Yzer juist Saluut, we zijn aan de Duitsche tyrannen en moorderij ontsnapt Ga nu naar Sluis, drong de Hol- landsche soldaat aan, anders ontstaat er hier ook nog ruzie. Een Duifscher vloekte en sprak op uarschen toon tot zijn makkers. De beide gevluchten gingen heen en v°lgden nu den straatweg naar Sluis. zaamheden van den Staat is haar plaats een geheel andere geworden. Zij komt in nauwer contact met den Staat en stelt daarom meer belang in en heeft meer belang bij den Staat. Niet langer is het feminisme van 1860, dat de gelijkstelling van man en vrouw vroeg, de richtsnoer voor het vrouwenkiesrecht. Juist de ongelijkheid tusschen beide wordt als uitgangspunt voor het kiesrecht genomen. Daardoor staat de heer Bavinck veel sympa thieker tegenover het vrouwenkies recht, dat z.i. door den Bijbel niet wordt verboden. Hoe de ontwikkeling op dit gebied zal zijn, in het midden latend, wenschte hij niet de mogelijk heid om het in te voeren, uit te sluiten. In afwachting van die zelfde historische ontwikkeling aanvaardde hij ook het algemeen kiesrecht. Z.i. zal de socialis tische partij, die de actie daarvoor voerde, ervaren dat de bereiking van het doel ook op haar van invloed zal zijn. Hoe meer zij van Marx afgaat, hoe meer zij een gewone partij wordt en hoe meer zij zal inzien dat het alge meen kiesrecht niet het ware is. Ook ten aanzien van art. 192 nam deze afgevaardigde een afzonderlijk standpunt in. Niet de financieele gelijk stelling die daarin vervat is, was voor hem de hoofdzaak. Hij wenschte voor al in de richting der vrije school te streven. De school behoort de ouders. En in die richting gaat ook dit artikel. De strijd die daarna zal komen, zal een ideëele strijd zijn om de beste schooi. De beste opvoeding voor de kinderen zal de strijdvraag zijn, en alleen wan neer in dien geest de wedstrijd tus- schen openbaar en bijzonder onder wijs zal geschieden, zal het onderwijs gediend worden. Weer een geheel ander geluid was het dat de heer Polak deed hooren, die de rede van den heer Fokker bestreed. De grondwetsherziening sluit een pe riode af, waarin de machtsverhoudin gen fusschen de verschillende klassen van het volk zich gewijzigd hebben. In 1848, 1887 was dit het geval en in 1917 komt ook de herziening als een poli tieke noodzakelijkheid. Dat de herzie ning niet meer punten omvatte, be treurde hij ook, maar hij achtte het toch een bewijs van staatsmanswijs heid dat de Minister niet meer hooi op zijn vork nam. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De Tweede Kamer heeft nog eenige belangrijke ontwerpen af te doen. In de eerste plaats keurde zij goed het wets ontwerp dat pensioen brengt aan de z.g. oude onderwijzers-weduwen. Nie mand had daar bezwaar tegen. Vervolgens was aan de orde de wij ziging van de radenwet en in verband daarmede het ineenschakeiingswetje tusschen de invaliditeitswet en de ouderdomswet. Dit verband moet de kans vergrooten dat de Eerste Kamer tepen de laatste wet geen bezwaar zal maken. iDe heer Patijn die de discussie inleidde sprak dan ook zijn ingenomen heid met deze ineenschakeling uit. Ze berust op een compromis, dat de aan- Ze hadden elkander in vreugde de hand gedrukt, en de aviator dankte Florent voor al zijn' hulp na de daling van de aeroplaan. Weldra vlieg ik weer, zei hij la chend. Mijn makkers denken natuurlijk, dat ik in een Duitsch kamp gevangen zit. En ik loop hier weer als vrij man. Ze zullen raar opkijken, als ik weer voor hen verschijn. Na een korte wandeling bereikten de ontsnapten de kleine stad, die toen vol vluchtelingen was, zoodat het moeilijk viel een onderdak te vinden. Eindelijk kregen Florent en de vlieger een bed in een herberg. Uitenhage sliep echter weinig dien i nacht. De opwinding over 't ontkomen gevaar was voorbij en ,nu kwam de j herinnering aan huis. In zijn kamer i hoorde hij 't ver gedreun van 't ge- schut. De stem uit Vlaanderen, een I stem, die hem zoo* levendig herinnerde aan al het leed, dat hij doorgemaakt en aanschouwd had, hem herinnerde vooral aan moeder en zuster, die nabij het oorlogsveld achtergebleven waren. Wanneer zou hij hen terugzien? Zou moeder sterk genoeg zijn, om ook de nieuwe beproevingen te boven te ko men En weer rezen al die vragen op. 's Morgens sprak Florent met den baas van de herberg. Hij vertelde zijn lotgevallen, maar verzweeg die van zijn makker. neming van de ouderdomswet moet bevorderen. Een lokmiddel noemde de heer de Visser het en als zoodanig had hij er zijn bezwaren tegen. De heer Sannes stelde een motie voor uitspre kende dat de onderdomsverzekering uit de invaliditeitswet behoort te verdwij nen. De rechterzijde blijft zich tegen het ontwerp verzetten omdat het daarin een poging ziet om de wet-Talma op zij te zetten en toch het staatspensioen binnen te loodsen. Het was de schuld van de linkerzijde, meende de heer Kooien dat de ouderdomswet niet ver der komt dan de Eerste Kamer. De heer Limburg vond het ontwerp wel een compromis, maar was tegen gelden uit trekken voor de Radenwet. Na de pauze had de eindstemming moeten plaats hebben over het voor- stel-Marchant in zake de onderwijzers- salarissen. Op verzoek van den heer Visser van Yzendoorn werd deze uit gesteld omdat men nog de meening van den Minister van financiën wensch te te vernemen. Hoewel enkele leden van meening waren dat diens meening niet zou afwijken van die van zijn col lega, werd toch aan het verzoek vol daan. De stemming zal nu morgenmid dag plaats hebben. Avondvergadering. De derde interpeilatie-Marchant. Thans zal hij tot den tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad vra gen richten over de tijdelijke voorzie ning in de crisis aan het departement van oorlog en de maatregelen door de regeering genomen ten aanzien van de oproeping der landstormjaarklasse 1908. Woensdag zal op het verzoek tot het houden van de inferpel'"tie worden be slist. Bij de voortzetting van de discussie van de dagvergadering heeft Minister Lely op de hem eigen, bijna humoristi sche wijze zijn aanpassingswetje ver dedigd. Het was alleen zijn bedoeling een compromis tot stand te brengen tusschen rechts en links. Geen politiek leidt hem daarbij, doch slechts het be lang van duizenden arme ouden. Als links nu de invaliditeitswet aanvaardt en rechts de ouderdomswet slikt, dan zijn we er, aldus orakelde hij onder hartelijk gelach der Kamer. Om dat nu gedaan te krijgen had hij het aanpas singswetje ingediend. Dat was alles. En die simpele oplossing kleedde hij in het beminnelijkste gewaad. Als de Ka mer vrede wil, heeft ze dien nu voor het grijpen. Met de indiening van de memorie van antwoord op het Voor- loopig Verslag der Ouderdomswet in de Eerste Kamer heeft de Minister juist gewacht, omdat hij de velen, die op een compromis hoopten, wilden tevreden stellen. Juist nu hij aan den vrede toe is, wil de Kamer den strijd hervatten. De arme ouden worden daarvan de dupe. En voor hen kwam de Minister op. De motie-Sannes achtte hij over bodig omdat de toekomst wel den weg zal wijzen, die bij de splitsing van de invaliditeitswet gevolgd moet worden. Ksn ik nu maar (huis laten weten, dat ik in Holland zit zei hij. O, dat kunt ge wel. Schrijf een brief, en geef hem mij, ik zal hem aan een koerier bezorgen, sprak de waard. F.n hij vertelde, hoe de duizenden brieven naar België en Noord-Frankrijk gesmokkeld werden. Uitenhage schreef een langen brief en hij legde er ai de liefde in, die hij voor moeder en Mathilde gevoelde, al ziin dankbaarheid jegens dén dokter en zijn vrouw voor de bewezen hulp. Met een bede in 't harte, dat de brief in moeders handen komen zou, sloot hij de enveloppe. Nu werd het tijd naar Vlissingen te reizen. XL. iDe tram reed door zindelijke dorpen, die reeds een echt Hollandsch uitzicht In 1914 ging het nog betrekkelijk gemakkelijk de grens te overschrijden. Later werd de békende electrische ver sperring opgericht. We hebben die zien bouwen, zonder nog te vermoeden, welke drama's zij verwekken zou. Dat hebben we .pas gevoeld, toen arme vluchtelingen na een gevaarlijke reis aan den draad bleven hangen, en eens klaps uit het leven geslingerd werden, als 't ware met een hand reeds op 't vrije land. Het politiek geharrewar kunnen wij laten rusten. Bij de stemming over de mo'tie-San- nes bleek slechts een 48-tai leden aan wezig, zoodat de vergadering weer een ontijdig slot had. Tweede Kamerverkiezing Den Helder. Gisteren had de stemming plaats voor een lid der Tweede Kamer in het dis trict Den Helder. Aantal kiezers 9956, uitgebracht 6454 stemmen van onwaarde 69volstrekte meerderheid 3193. Hiervan verkregen de heeren P. J. Oud (Vrijz.) 2264, A. P. Staalman (C.-D.) 1993, C. Thomas sen (S.D.A.P.) 2128 stemmen, zoodat herstemming moet plaats vinden tus schen de heeren Oud en Thomassen. De ministercrisis aan oorlog. Bij Kon. besluit is met 15 dezer op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den generaal-majoor N. Bosboom, als minister van oorlog, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande in bijzonder moei lijke omstandigheden bewezen en is tijdens de ontstentenis van een minister van oorlog, het beheer van het depar tement van oorlog, ad interim, opge dragen aan den minister van marine, den kapt. ter zee J. J. Rambonnet. Bommen op Zierikzee. (Officieel). Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt het volgende mede Gelijk reeds gemeld werd, was uit het door de bevoegde autoriteiten inge steld onderzoek gebleken, dat de te Zierikzee gevonden bomscherven van Engelsch maaksel waren, zooals ook de Britsche marine-attaché erkende. Toen, na enkele dagen, van de Brit sche regeering niets ter zake vernomen was, deelde de Regeering aan de Brit sche regeering mede, dat zij, wegens de Britsche herkomst van bomscherven zich in de eerste plaats tot haar wendde met de vraag om een onderzoek in te stellen. De Britsche regeering antwoordde daarop, dat zij de rapporten van haren marine-attaché niet afdoende achtte om harerzijds te kunnen erkennen, dat de bommen, hoewel blijkbaar van Britsch maaksel, uit een Britsch vliegtuig waren geworpen. intusschen werd het onderzoek met den grootsten spoed voortgezet. Thans heeft de Britsche regeering me degedeeld, dat blijkens het onderzoek de bommen niet door eenig Britsch vliegtuig kunnen zijn geworpen. De eenige Britsche luchtstrijdkrachten, die bij het incident hadden kunnen be trokken zijn, waren twee marine-vlieg- tuigen, die in den nacht van 29 op 30 April in de buurt van Duinkerken op stegen om een aanval te doen op den havendam van Zeebrugge, welken zij inderdaad aanvielen en waarop zij 16 bommen wierpen. Beide vliegtuigen hadden denzelfden hadden, maar allen telden nu meer Bel gische dan Nederlandsche inwoners, want, toen Meerbeke de eerste terreur van den verschenen vijand ondervond, geschiedde in Antwerpen en Vlaande ren de uittocht van bijna een gansch volk. En duizenden verdreven Belgen vertoefden nu ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Thans was de stroom geluwd, en had hij zich over alle gemeenten en ge huchten verdeeld, en -was, steeds smal ler wordend, voortgevloeid over de Schelde, de Zeeuwsche eilanden, Bra bant, Holland, tot in Friesland en Gro ningen toe. Nog steeds bracht de Vlissingsche mailboot honderden en honderden vluchtelingen over de zee. Ontroerd stond Florent wat later op de provinciale boot van Breskens naar Vlissingen. Zoo lang was 't nog niet geleden, dat hij hier den schoonen vloed aan schouwde, toen hij om rust en ver strooiing naar Vlissingen ging. Dan had hij 'bekommernis om de zaken ge voeld en zich afgevraagd wat het ein de zou zijn. Maar dit einde had hij niet kunnen vermoeden De oorlog was eensklaps gekomen en had zooveel dat vast stond, omverre gedonderd, en heel an dere zorgen gebracht, had niet een fa milie, maar duizenden gezinnen getrof- tijd, n.l. minder dan 14 minuten, noodig, orn het doel fe bereiken. Beide waren langzaam bewegende vliegtuigen en er was een N.-O. tegenwind met een snel heid van ongeveer 20 mijlen per uur. De tijd door beide gebruikt om hunne bestemming te bereiken, doet het geheel onmogelijk zijn zoo vervolgt de Brit sche regeering dat een hunner zoo ver Oostwaarts als Zierikzee kon zijn gekomen. Elk vliegtuig droeg acht bommen, welke als gemeld op den haven- dam van Zeebrugge werden geworpen. Een sindsdien verschenen officieel Duitsch bericht, overgenomen door de Nederlandsche pers, meldde dat in den bedoelden nacht 15 bommen door En- gelsche vliegtuigen waren geworpen en in het water vielen vlak bij de fe Zee brugge liggende schepen. Dit zegt de Britsche regeering bewijst dat Britsche vliegtuigen niet hun bommen konden hebben geworpen op Zierikzee, waar naar het schijnt zes bommen vielen. Het bewijst tevens dat de Britsche vliegers inderdaad hun bom men op Zeebrugge wierpen, zooals zij rapporteerden. Wat betreft de stukken van bommen, die door Nederlandsche autoriteiten te Zierikzee zijn gevonden, kunnen zekere teekenen daarop voor komende vermoedelijk als Britsche mer ken of als nabootsingen daarvan wor den aangemerkt. Andere kunnen niet worden vastgesteld en gelijken in geen enkel opzicht op eenig bekend Engelsch merk. De mededeeling der Britscjie regee ring bevat voorts de in het officieel Reuter-bericht opgenomen beschouwin gen over de mogelijkheid dat de bommen door eer. vliegtuig van andere nationa liteit zouden zijn geworpen. Ten slotte geeft de Britsche regee ring uitdrukking aan hare gevoelens van hartelijke deelneming zoowel wegens de te Zierikzee toegebrachte stoffelijke schade als wegens het betreurenswaar dige verlies van onschuldige levens. Omtrent de verdere stappen door de regeering te doen ten einde in deze duis tere zaak klaarheid te verkrijgen, zal een nadere mededeeling volgen. Het Wolff-bureau meldt In verband met het (officieele) bericht van Reuter over den aanval op Zierik zee vernemen wij van bevoegde zijde Het van Duitsche zijde ingestelde on derzoek heeft uitgemaakt, dat een vlieg tuig van Centralen den aanval op Zie rikzee niet heeft gedaan. De Nederlan ders mogen zich herinneren, dat de stukken der gevonden bommen blijkens het door Nederland ingestelde onderzoek van Engelschen oorsprong waren en dat de meerderheid van de oordeelvellingen in Nederland van den beginne tot de slotsom leidde, dat een vliegtuig der geallieerden voornemens een aanval op Zeebrugge te doen, Zierikzee voor Zee brugge heeft aangezien. Misschien ligt de eenvoudigste ver klaring voor de ontkenning der Engel schen in de omstandigheid, dat daarin slechts van eer. Engelsch vlieger sprake is. Kan het misschien geen Fransche, Belgische, Italiaansche, Portugeesche, Servische, Roemeensche, Russische, Ja- fen met verdriet, ruïne en wanhoop. De boot schoot over den stroom, die daar zoo somber lag onder den grau wen hemel, als ware de rivier zelve ook in 'n rouwsluier gehuld om de doodsche stilte, de verdwenen scheepvaart en de ramp, 'die Antwerpen had getroffen. O, die booten, zij hadden eveneens een rol vervuld in het drama. Niet al leen vluchtelingen, maar eveneens dui zenden Belgische soldaten vervoerden ze in die roerige dagen van Antwer- pen's val. Gewonden' hadden er gele gen, geklaagd en nog gehoopt, en sommigen kwamen slechts op 't schoo- ne Walcheren om er te sterven en ter ruste te gaan in den vreemden grond. Florent' zag Vlissingen naderen, niet vroolijk nu in de zomerzon, maar grau we, grauw als de lucht, de nevel en de vloed, grauw als de stemming van den tijd, grauw als 't leed van zoovelen, die somber neerzaten in hun vluchteling- kamer. De boot legde aan en de reizigers stapten af. 'De aviator wilde eerst naar Rotter dam, waar hij kennissen had hij zou vóór zijn vertrek Uitenhage nog bezoe ken en schreef 't adres van zijn familie te Vlissingen op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1