'I MAANDAG 14 MEI -c NO. 113 35e Jaargang 1917 tipefirma f. VAN OE VELDE Jr., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel peabonné's, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- gu'den bij dood A ft ft gulden bij verlies J £*f"| gulden bij verlies 1 ft A gulden bij verlies ft gulden bij verlies lis, zijn GRATIS verze- J'l IIIII lange ongeschikt- ft 11 door 1111 van een hand, Iftll van II III van een M ft van eiken kerd tegen ongelukken voortU U U W heid tot werken een ongeluk uUU voet of oog een duim 1UU wijsvinger Lj%3 anderen vinger Oire uitkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam Pinkster-verlof. De opperbevelhebber voor land- en zeemacht heeft de volgende order voor Ie landmacht uitgegeven |o. In verband met de aanstaande Pinksterdagen zal aan ieder militair, die in het tijdvak van 22 Mei tot 22 Juni d, j. op zijn beurt met algemeen (perio diek) verlof gaat, met inachtneming van liet gestelde' in punt 5 van de verlof regeling van 19 Mei 1916, éénmaal één dag langer verlof worden verleend. 2o. Ten einde tijdens deze feestdagen en de aansluitende werkdagen het spoor wegverkeer eenigszins te ontlasten, be paal ik het volgende a Voor de militairen, voor wie vol- ;ens den rooster het verlof op Zater dag 26 Mei zal eindigen, zal dit verlof met de beide feestdagen worden ver- gd, doch daarentegen zooveel later aanvangen, dat voor deze ploeg de ge zinshoofden of daarmede gelijk gestel den over ten hoogste zes, de overige militairen over ten hoogste vijf volle verlofdagen zullen kunnen beschikken b. voor de militairen, voor wie vol gens den rooster het verlof op Zondag 27 Mei a.s. zal eindigen, wordt het ver lof met den 2en Pinksterdag verlengd in verband hiermede wordt de datum van aanvang een dag later gesteld c. voor de militairen, voor wie vol gens den rooster het verlof op Donder- 24 Mei zou aanvangen wordt het verlof verschoven naar 25 Mei en ein digt derhalve 29 Mei d.a.v. d. voor de militairen, voor wie vol gens den rooster het verlof op Dinsdag 29 Mei a.s. zal aanvangen, wordt het verlof in dier voege vervroegd, dat de eerste volle verlofdag valt op Zaterdag 26 Mei a.s.ten opzichte van deze ploeg zal het verlof alzoo eindigen voor de gezinshoofden of daarmede gelijkge- stelden op 30 Mei d.a.v. en voor de overigen op 29 Mei. 3o. Voor de militairen, die bij -de depots of bij de korpsen van het leger voor de eerste oefening onder de wa penen zijn, alsmede voor het bij hunne opleiding werkzaam kader zal het ver lof eveneens met één vollen dag wor den verlengd, zoodat voor deze mili tairen het verlof eindigen zal op den Dinsdagavond. Draadlooze telegrafie en de veiligheid des lands. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Radiotelegrafie heeft een adres verzonden aan den minister van oorlog, waarin wordt aangedrongen op feitelijke opheffing van het zg. „luis terverbod", dat aan particulieren het ge bruiken van ontvanginstallaties voor draadlooze telegrafie verbiedt. Betoogd wordt, dat de veiligheid des lands juist niet zulk een luisterverbod eischt, maar wel andere maatregelen, die nu onvoldoende zijn. Onder de belangen die bij het toela ten van ontvangtoestellen bij particulie ren zijn betrokken, noemt het adres pri mo dat onwillekeurig, zonder daartoe aangewezen te zijn, elk particulier, die k DOOR A. HANS. 89 o- Tfirtnden) Maar hij wilde sterk zijn. Hoeveel lan'dgenooten van zijn leeftijd en oude ren stonden, gescheiden van hun ge liefden, aan 't front en verkeerden er dagelijks in gevaar Hoeveel rustten reeds in den grond, in 't ontijdig graf, t>[ lagen verminkt in hospitalen Ja, bij wilde sterk zijn en moedig de toe komst tegenblikken. De zon kwam niet door, en een grau we lucht welfde zich over Brugge en Noord-Vlaanderen. Willen we gaan vroeg Florent. Zooals gij 'beslist. Vooruit dan 1 't Was een jonge vliegenier met energiek gelaat. Zoo kalm als hij op z'jn aeroplaan boven steden en dorpen vloog en de shrapnells van affl%erge- schut trotseerde, stapte hij nu naast 2'jn makker voort, langs vijandelijke soldaten. Het verkeer van Brugge met de oin- bggende dorpen was nog vrij en veel mtnschen gingen naar de stad. De bei in dezen tijd verdachte seinteekens zou waarnemen, zou gaan meewerken om een verboden seinstation te lokaliseeren en het bestaan er van uit te brengen. Voorts het economische belang, dat de organisatie mogelijk worde van een weer- berichtendienst voor onze tuinbouwers, en voor alle anderen, die daarbij belang kunnen hebben. In de derde plaats het belang van horlogemakers, instrument makers enz. om weer gebruik te kunnen maken van de tijdseinen. Het leger staatsambtenaren. De „Midd. Ct." heeft eens de moeite genomen, om in de staatsbegrootingen na te gaan, hoeveel staatsambtenaren er in ons land zijn. Zij komt daarbij tot een totaal van 59,720 in rijksdienst, hoewel door soms noodzakelijke schat tingen niet kan worden ingestaan, dat dit niet eenige honderden buiten het juiste aantal is. Bijbaantjes zijn niet me- degeteld, ook geen miliciens. Het aantal ambtenaren in dienst der provincies is niet zoo groot, hoewel het toch in de honderden loopt. Anders is het bij de gemeenten de grootste daar van tellen haar personeel bij duizenden. Dan zijn er de onderwijzers, bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs vluchtig geschat op 30,000, verder het personeel van de waterschappen. De spooiwegambtenaren zou men alssemi- ambtenaren kunnen betitelen alleen de S. S. heeft er reeds 22,000. „Als men dat alles eens bijeen voegde, zou men tot eenige honderdduizenden komen, die hun bestaan vinden in de openbare diensten, waartoe de spoor wegen met het staatstoezicht ook wel gerekend kunnen worden, evengoed als de staat door zijn subsidie een factor van beteekenis is in het bijzonder on derwijs." „Het is niet zonder reden", besluit de „Midd. Crt.", „dat telkens een sala ris-actie van ambtenaren de aandacht vraagt." Verhoogde spoortarieven. Onder de vele klachten, die de aan staande verhsoging der spoorwegtarie ven ons brengt, komt deze het meest voor, dat de 3de kl. reiziger, die geen goedkooper klasse kan kiezen en toch reizen moet, er zoo slecht af komtmen vraagt om een 4de klasse, in bagage wagens bijv. Wij hebben inlichtingen ingewonnen en moeten meedeelen, dat de billijkheid van de klacht wel wordt erkend, maar dat er toch niets aan te doen is. Bagagewagens hebben de spoor wegmaatschappijen ten eerste voor ba gage noodigin een bagagewagen gaan voorts veel minder menschen dan in een 3de kl. rijtuig en wanneer er door het scheppen van een 4de kl. evenveel gereisd werd als andere jaren, zou er geen vermindering van wagens en dus geen bezuiniging van kolen plaats heb ben. („Hbl.") Groentenuitvoer. De aanvoer van verschillende tuin bouwproducten wordt grooter en om nu bij de hooge productiekosten de tuin ders toch nog een redelijke winst te doen maken, geeft de Regeering verlof de vluchtelingen mengden zich onder hen. Aan de Smedepoort moest men wachten. Muziek klonk en van onder 't grauwe gewelf trokken goed uitgeruste troepen naar buiten. Weer naar den Yzer mompelde een boer. Duizenden zijn er al door die poorte gekomen. Dat is de bane naar den Yzer. En 't scheen Florent of die weg met bloed geteekend was. Eindelijk was het regiment voorbij en nu kon 't volk Brugge binnen stap pen. Uitenhage bevond zich in de eer waardige, oude stad. Soldaten slenter den door de straten, keken voor de winkels, stapten herbergen binnen. •Hier en daar hing een Duitsche vlag, en 't was voor Florent een onverdrage- lijk gezicht. De Belgische driekleur en „de zwarte Vlaamsche Leeuw op 't gele veld", ze waren gebannen, afgerukt door den overweldiger, die 't kleine land had besprongen. Uitenhage bracht zijn makker naar een herberg in een der stille wijken. Er vertoefden daar nog vluchtelingen, ge komen van den Yzerkant en die nu weemoedig en somber bij hun pakken en zakken zaten. Florent bestelde wat eten en vroeg om een kamer. 'k Heb er geen meer, zei de waar- n. Maar je ziet er moe uit... slaap op die artikelen uit te voeren, waarnaar voor het binnenland weinig vraag is. Zoo heeft de Rijks-Commissie van Toe zicht op de Groenten-Centrale nu ver gund, dat van de geveilde tomaten 100 pCt. mag worden uitgevoerd. Van de opbrengst moeten de Veilingbesturen echter 5 pCt. inhouden om te dienen als bijdrage der kosten der binnenlandsche groenten-voorziening. Van bloemkool moet van alle soorten 35 pCt. voor het binnenland geveild worden, de rest mag worden uitgevoerd. Het Centraal-Bureau van de Veiling- vereenigingen in Nederland dringt er bij de kweekers op aan het blad der rha- barberstelen kort af te hakkendan is het beter geschikt voor export. Het Bureau heeft den maximumprijs voor het buitenland op 15 ets. per K.G. bepaald. Generaal Hingman f Op 77-jarigen leeftijd is te Arnhem overleden, de gepensioneerde Generaal- Majoor W. Hingman. De overledene was vroeger Kolonel-Commandant van het 3e Regiment-lnfanterie en stond be kend als een streng maar hoogst hu maan chef. Weer een nieuwe Bond. In een te Utrecht gehouden vergade ring is opgericht een Bond van korpo raal-koks van de landmacht, met aan vankelijk 60 leden. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag werd voor het kantonge recht te Middelburg behandeld de zaak tegen F. C., Belgisch tandarts, wonen de te Berchem (Antwerpen), thans ver blijvende te Rotterdam, beklaagd van het zonder daartoe te zijn toegelaten 'hef beroep van tandheelkunde uitoefe nen te Middelburg. Er waren beklaagde drie feiten ten laste gelegd, welke door den heer mr. J. F. van Deinse, die be klaagde bijstond werden erkend. Een tweetal getuigen zijn door bekl. respectievelijk 9 en 7 tanden getrokken. iDe 'derde getuige, een agent van po litie is in burger gekleed naar den in het perceel gevestigden P. Beiier ge gaan, maar heeft bekl. aangetroffen en deze heeft bij hem tandsteen wegge nomen, waarvoor getuige 50 ct. moest betalen. Toen het afgeloopen was heeft getuige zich bekend gemaakt. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. zegt bekl., dat hij in België ook nog te St. Nicolaas zijn be roep heeft uitgeoefend en dat hij in Nederland ook reeds te Eindhoven werkzaam was. In zijn requisitoir wees het O. M. er op. dat bekl. in Nederland geen theore tisch examen heeft gedaan en dat hij niet is toegelaten, dus ook niet den eed heeft gedaan die bij dit examen hoort. De bepalingen, die voor grensplaatsen is gemaakt, is niet van toepassing op dit geval, daar Middelburg toch 'moei lijk als grensplaats kan worden aange merkt. De toe te passen straf besprekende, wijst de ambtenaar erop, dat er een re latieve en een absolute onbevoegdheid een der kamers, tot dezen avond als je wilt, maar dan moet ik ze weer aan een ander geven. Beide mannen namen het voorstel dankbaar aan en legden zich dadelijk ter ruste. In den namiddag stonden ze op. Flo rent had veel lust eens door Brugge te dwalen en de stad in haar oorlogs stemming te zien, maar hij achtte 't beter zoo weinig mogelijk op straat te komen. Beneden vernam hij uit gesprekken, dat er nog een tram reed naar West- kapelle, een dorp op een uur gaans van de grens, en de Duitsc'hers de rei zigers naar geen pas vroegen. De grenscontrole was toen nog niet streng geregeld en geen duivelsche versperring met electrischen stroom sloot als nu beide landen af. Stout gedurfd is half gewonnen, dacht Florent en om vijf uur verliet hij met de stoomtram 't oude Brugge. Een nevel hing over de stad... Onder 't voorbijrijden blikte Uitenhage in een der kleine huisjes. Door het raam, waarvoor geen blinden waren, zag hij op een kas een kaars branden bij 't beeld van den Heiland. En hij begreep de stemming van dit huis en van andere woningen. Dat licht voor den Man der Smarten, vertolkte de bede uit de oude litanie „Van den oorlog, verlos ons Heer I" is, waarmede bij de op te leggen straf rekening kan worden gehouden, zooals in het geval van beklaagde, die relatief bevoegd is. De bedoeling van de politie was op te treden tegen Beiier en zij kan tevreden zijn met het resultaat, dat men deze toch indirect getroffen heeft. Spr. wil een milde straf vragen en eischt 3 maal 5 boete subsidair 3 maal 5 dagen hechtenis. De heer mr. van Deinse, zegt dat zoowel de feiten als de strafbaarheid daarvan worden erkend. Spr. geeft oo'k toe, dat de ambtenaar gezien van zijn standpunt een milde straf heeft ge vraagd, maar wil er toch nog eens den nadruk opleggen, dat eigenlijk niet be klaagde doch Beiier bedoeld was. Bekl. is vluchteling en wordt als zoovele an deren door den Nederlandschen staat onderhouden. De regeeringscoimmissa- ris, Baron van Tuijll van Serooskerke, heeft bekl. aangespoord te trachten wat te verdienen en deze heeft het op gevat, dat hij moest trachten zijn ken nis als dentist daartoe aan te wenden. Dat men door 'de tijdsomstandigheden de wetten niet al te streng toepast, blijkt o.a. daaruit, dat men niet gebruik ■maakt van de vreemdelingenwet om hen, die zonder middel van bestaan zijn over de grens te zetten. Een tweede belangrijke zaak was die tegen P. v. L. te Middelburg, beklaagd van overtreding van het spoorweg reglement. Uit de behandeling der zaak bleek, dat bekl. de jaarbeurs te Utrecht heeft bezocht en op 7 Maart aan het station Utrecht heeft geïnformeerd of hij op zijn kaart over Rotterdam naar Middelburg kon reizen en in Rotterdam den nacht kon doorbrengen om op 8 Maart verder te reizen. Door een amb tenaar der Staatsspoor werd gezegd dat hiertegen geen bezwaar was, en dat het biljet tot 17 Maart geldig was. Ook in- -Rotterdam maakte men noch des avonds van den 7den, noch den volgenden middag bezwaar tegen de geldigheid van het kaartje. Eerst in den trein werd het door den conducteur af genomen en te Middelburg aan den als chef dienstdoenden commies gege ven. Nadat bekl. eenigen tijd had moe ten wachten vroeg de commies hem of hij ƒ4.50 wilde betalen, zijnde de reis tweede klasse RotterdamMiddelburg plus 50 cent. Bekl. weigerde dit en toen werd hem eenige dagen later door een stations-beambte aan huis een kwitan tie van 3.60 gepresenteerd, zijnde de kosten van de reis van het laatste hoofd-station (Goes) tot Middelburg plus 3 boete. Bekt. weigerde ook dit te betalen, daar hem niet duidelijk was, waarom de eene ambtenaar van de maatschappij anders oordeelt over de geldigheid der biljetten dan de andere. Nu stond in het verbaal gemeld, dat de commies op 8 Maart 3.60 heeft gevraagd, wat deze zelf thans als on juist kwalificeerde, hij zegt echter, dat het voorschrift der maatschappij is, als men weet waar een reiziger vandaan komt den vollen vrachtprijs plus 50 cent te vragen. De processenverbaal zijn gedrukte formulieren, waarvan niet mag worden afgeweken. De ambtenaar van het O. M. wees erop, dat die gedrukte verbalen, blijk Een zware druk hing over Brugge, en de menschen waren triestig, terneer geslagen, angstig, verbeidend wat de zoo duistere toekomst nog brengen zou. De tram reed het land in, volgen de den steenweg naar Holland. Links lag op eenigen afstand de kust, maar de nevel verborg de duinen, hulde 't gansc'he land als in een sluier van rouwe. En die rouwe voelde Florent diep. Verder en verder ging hij van moeder en Mathilde heen, van vaders graf, van zijn huis en dorp En wanneer zouden ze elkander terugzien Zou de schei ding moeder niet zieker .maken En zoo rezen allerlei angstige vragen op. Tegenover de beide vluchtelingen zat een boer. Ie ziït ook niet van de streek, zei hij. Neen. Dat zie ik wel... we kennen ons volk. Vluchtelingen zeker? Ja- Van den Yzerkant? Ja, van tegen Dixmude. Die verwensc'hte Duitschers heb ben wat uitgemeten in België, hé Wees toch voorzichtig waar schuwde Uitenhage. Bah, er zitten er geen op de tram. We hebben er hier in onze streek, God zij geloofd, niet veel 1 Te Zeebrugge moeten de meesten zijn, maar te Heijst baar, „heilige huisjes" zijn bij de maat schappij, maar het gevolg is, dat men de ambtenaren op ambtseed onjuiste verbalen laat opmaken. Het reglement schrijft voor, dat verhaald kan worden de reis vanaf het laatste hoofdstation plus ƒ3 en zijn dus de voorschriften 'der maatschappij in strijd met het re glement. Of het al of niet geldig was, doet nu niets meer ter zake, op dit verbaal kan bekl. nimmer worden ver oordeeld en daarom vraagt de ambte naar, dat hij zal worden vrijgesproken. In de heden gehouden openbare te rechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Mid delburg, had de uitspraak plaats inzake J. M„ Middelburg, waarbij de beslis sing der Rijksbank werd vernietigd en aan klager werd toegekend a. ge nees- en heelkundige behandeling voor rekening der Rijksverzekeringsbank en b. een rente van 1.17 per werkdag en zullks met ingang van 5 Januari 1917. De vorderingen werden ontzegd en de beslissing der Rijksbank bevestigd inzake A. C., Ter Neuzen, J. F. v. A., Goes, L. J. C„ Middelburg, en A.v. S., echtg. van A. v. d. V., Eikerzee. J. H„ Borssele, werd niet ontvanke lijk verklaard in zijn vordering voor zoover hij schadeloosstelling vordert na 12 Februari 1917, de vordering werd voor het overige ontzegd en de beslis sing der Rijksbank bevestigd. VLISSINGEN, 14 MEI. Eenige gegevens uit het politie-rapport van Zondag. Door een rijwielhandelaar hier ter ..stede werd aangifte gedaan van ver moedelijke verduistering van een rij wiel, althans een door hem aan een onbekende verhuurd rijwiel, is niet te ruggebracht. Een opvarende van een hier liggend schip deed iklachte van diefstal van boord van zijn horloge, terwijl een van elders komende bezoeker van het strand de politie mededeeling deed van de vermissing van zijn horloge, waar van een jongen werd verdacht zich te hebben 'schuldig gemaakt. Deze jongen werd aangehouden, doch ontkende den diefstal te hebben gepleegd. Nog werd door een winkelier kennis gegeven dat koperen gewichten uit zijn zaak waren gestolen. 'De politie stelt in deze zaken een onderzoek in. Wederom werden eenige kinderen aangehouden en vermaand, die tulpen plukten .uit plantsoenen. In den afgeloopen nacht werd een vechtpartij tusschen militairen en bur gers door de politie beëindigd. Ten slotte moest een café, na het sluitingsuur, waaruit de bezoekers zich niet hadden verwijderd, door de politie worden ontruimd. Voorts werd in den af.geloopen nacht door een ingezetene de hulp der politie ingeroepen om de opsporing van een logeetje te bevorderen, die heimelijk en Knock-e liggen er maar een handvol. En te Westkapelle Een stuk of zes. Niet meer Neen, maar wees gerust, ze zul len wel komen. Als ze 't al weggepakt hebben op een ander, krijgen wij ze Aan julder kanten hebben ze wat uit gemeten, hé Wij hebben afgezien. iDe Franschman hield zich alsof hij sliep, om niet te moeten spreken, want 't was beter dat men zijn vreemde taal niet hoorde, al kon Uitenhage hem voor Waal uitgeven. Ja, 'k heb al veel menschen van den Yzer gesproken, hernam de boer. 't Zijn wreede tijden Je gaat naar Holland zeker Die vraag klonk heel natuurlijk, en Florent gevoelde, dat hij dezen man ten volle kon vertrouwen. Ja, antwoordde hij. Bah, als je toch geen huis meer heb, zij je nog 't beste in Holland. Kunnen we er gemakkelijk gera ken. Een beetje opletten voor de pa trouilles. Stap te Westkapelle af en ga een eindje met mij mee, en 'k zal je op een goeden weg zetten. Dat is braaf van je (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1