150 De Dlem van 1 Sari DONDERDAG No. HO 55e Jaargang 1917 Üggïefirma F. VÊH GE VELDE Jr., Kleine Markt 58, VEissinpen. Telefoon Intern, 10 ÏO MEI Verschijnt dsplijks, oitgszanderd op Mag en algemeen erkende Christelijke feestdagen van I 1811 van een B van e"<en JïEMEENTEBESTUUR_ KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND 6 derwijzerssslarhen in Zeeland. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6f£ ct. per regel l eabonné's, in't bezit eener ft ft gulden bij levens- n f» ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies p..lis, zijn GRATIS verze- ^|§||lj lange ongeschikt- ft i 1 door ■■■II van een 1rei tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f een ongeluk (JtlU voet of oog ullkeerlngën worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft f* gulden bij verlies een duim i.li'ÏJ' wijsvinger UW anderen vinger De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam PERSONEELE BELASTING Afkondiging van het kohier der Perso- neele belasting no. 3 dienst 1917. De Burgemeester van Vlissingen ■maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden liet executoir verklaarde kohier we gens de Personeele belasting no. 3, dienstjaar 1917.De daarop voorkomen de belastingschuldigen worden uitge- noodigd om hunne aanslagen op den ■bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der Directe Belastingen in wiens directie de aanslag is vastge steld, binnen zes weken na het verla ten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den lOen Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. De heer Schaper heeft het zeer juist gezegd als de Kamer iets wil doen, stapt ze over alle bezwaren heen als ze niet wil, stapelt ze de bezwaren lioog-op. Wil men iets doen in de rich ting van de motie-van Leeuwen, dan komt de vorm, waarin dit zal geschie den in de tweede plaats. Wie niets wil, klemt er zich aan vast dat de vorm niet goed is, gelijk de heer van Leeuwen dien voorstelt. Dit deed de heer Visser van Yzendoorn vooral heel sterk. Het eerste werk van de commissie moet zijn, naar het oordeel van dezen afgevaardigde, het voortdurend aan dringen op meer publiciteit. Minister Loudon heeft al iets meer gedaan dan gewoonte was, maar zijn publicaties komen te laat. Bij het geval van het gewapende handelschip „Princess Me- lita" was er groote onrust in den lande. Later bleek dat de Minister in dit ge val heel sterk stond. Maar die gerust stelling kwam heel laat. De belangstel ling van het volk in buitenlandsche za ken is thans zeer groot en het zou de taak van de commissie kunnen zijn om mede te deelen dat die belangstelling wordt aangewakkerd. De commissie moet niet kennis nemen van de zaken als het afgeloopen is daarmede zou den wij niet opschieten. Met zijn bekende geestigheid heeft de heer Schaper geschetst hoe aan het hoofd van buitenlandsche zaken vaak mannen hebben gestaan, die ons het hart deden vasthouden, wat er van hun beleid terecht moest komen, als de nood aan den man mocht komen. Slechts eenmaal stond een parlementa riër achter de groene tafel. Het was de heer de Beaufort. Waar de andere van daan gekomen zijn, weet niemand, zei DOOR A. HANS. 85.) -o— (latlruk rerhoJet) Florent verhaalde ook weer zijn er varingen, en de vrouw gevoelde innig meelijden met hem. Uitenhage wilde de goede menschen niet in gevaar brengen' Den volgenden morgen vertrok hij. Den ganschen dag hield hij zich in de stad op. 's Avonds trok hij naar Meerbeke. Hij wist, dat hij met zijn leven speel de, maar hij wilde nieuws van zijn moeder en zuster hebben. In den nacht bereikte hij 't dorp, langs een omweg weer. Florent kwam door de kasteeldrecf. Behoedzaam sloop hij voort, zich ver doken houdend achter de boomen. Hij bleef stil staan, toen hij twee gestalten zag. Zc gingen hem voorbij, en. on danks de duisternis, herkende hij Smit e|i Jeanne. Uitenhage gruwde van afkeer. Voor zichtig begaf hij zich naar de dokters woning, ,en, evenals vroeger bij zijn S'gen huis, sloop hij door de haag in de heer Schaper onder daverend ge lach. Daarin heeft hij stellig volkomen gelijk. Des te meer kan gewaardeerd worden het van alle zijden geprezen beleid van Minister Loudon. Tegen den vorm had ook al weer de heer van Raalte bezwaar. Wat de heer van Leeuwen wil is grondwettig of niet. Is het niet grondwettig dan mo gen wij dat aan de Koningin niet vra gen is het wel grondwettig dan moet de Kamer geen gunst vragen, doch heeft zij een recht. Vandaar dat hij geen parlementaire commissie wensch- te. Hij sloot zich aan bij het denkbeeld- Limburg een gewone Kamercommis sie aan wie speciaal de „buitenland sche" ontwerpen is opgedragen. Die commissie is dan de kiem waaruit zich wellicht iets kan ontwikkelen, gelijk de heer van Leeuwen zich dat denkt. Vrijwel hetzelfde standpunt nam de heer Nolens in, die buiten de grondwet om alleen een wijziging in den toestand moeelijk achtte wanneer de regeering welwillend en bereid is om hare mede werking te verleenen. De regeering leerde z.i. uit de discussies die thans gehouden worden, dit ééne, dat de Ka mer prijs stelt op meer en nauwere sa menwerking met de regeering in zake de buitenlandsche aangelegenheden. Wanneer zij bereid is voeling te hou den zal ze het wel aan de Kamer willen overlaten te bepalen op welke wijze en door welk orgaan zij dit het liefste wil. De beteekenis van de motie is dus wel zeer gering naar het oordeel van den heer Nolens. Zij is niets dan een goed bedoelde uiting van een pacifistisch gestemd gemoed, aldus karakteriseer de de heer de Savornin Lohman de mo tie, een uiting die bestemd is als een wijze les aan de groote naties. De groote landen toch moeten z.i. voorgaan 'en de kleine kunnen dan volgen. Van daar dat hij van het geheele voorstel geen nut verwachtte, tenzij dit, evenals de lieer van Idsinga het zich dacht een voorbereiding is om te geraken tot een voorstel in den geest van de heeren Limburg en Kooien. Wat de heer van Leeuwen wel, achtte hij in strijd met de Grondwet. Minister Loudon betwijfelde of de lieer van Leeuwen de constitutioraeele klippen had ontzeild. De Kroon heeft uitsluitend het bestuur der buitenland sche zaken en als de Kroon een ac- coord aanging met de Kamer om daar in wijziging aan te brengen, handelt zij inconstitutioneel. Overleg zou den ver antwoordelijkheidszin der regeering verflauwen. Naar het oordeel van den Minister ligt de oorzaak van den oor log veel dieper dan in het „gekonkel" van de diplomatie. Deze hebben juist getracht den oorlog tegen te houden. De Minister gelooft niet dat het volk belangstelt in de buitenlandsche zaken. ■Het volk vertrouwt de regeering. Met zijn mededeelingen is de Minister wel laat gekomen maar niet later dan ge- wenscht is in 's lands belang. De Mi nister gaat hiermede voort en zegt zijn oordeel over de motie... echter niet. Minister Cort van der Linden be toogde nog eens dat het gevraagde in strijd is met de Grondwet. De Koning den hof. Lang duurde het, eer hij gehoor kreeg. De dokter kon een kreet van vreugde niet weerhouden, toen hij Flo rent voor zich zag. Gij, gij stamelde hij. Ja... O, hoe is 't met moeder en Mathiïde Tamelijk goed. Maar zijt ge waar lijk ontvlucht De goede dokter kon nauwelijks zijn oogen gelooven. Hij leidde den jonge ling in de kamer, nadat hij voorzichtig de tijding aan madam Uitenhage en haar dochter had meegedeeld. 't Was een treffend weerzien, al had de scheiding niet zoo lang geduurd Met wat al angst en droefheid was die scheiding dan toch geweest 1 Maar kan Florent nu op 't dorp blijven vroeg de doktersvrouw. Och, Smit gaat morgen weg, ant woordde haar man. Hij vertrekt naar 't front. Zoo Daarom zeker deed hij nog een wandeling met Jeanne Lieftink, zei Florent en hij vertelde, wat hij in de Kasteeldreef had gezien. Ja, hernam de geneesheer, die omgang is een openbaar schandaal. Jeanne zal verdriet hebben, omdat haar vriend vertrekt, 't Is ver gekomen met die vrouw. Ze staat gelijk met de deernen uit de „Koornbloem", een kroegje te lande, waar Duitsche solda ten eiken avond dansen. alleen oefent de bestuursmacht uit en hij kan deze niet deelen met een parle mentaire commissie. Voor de democra tiseering gevoelde de Minister niet veel. Wie zal de democratie leiden vroeg hij. Zij die luisteren naar de stem des volks, luisteren vaak naar de echo van hun eigen stem. Van meer publiciteit moet de Kamer zich niet te veel voor stellen, aldus zijn slotconclusie. M. a. w. doe wat je wil, de regeering doet niets. De Kamer verleende den heer Mar- chant verlof tot den Minister van Oor log vragen te stellen in zake het op roepen van de landstorm-jaarklasse 1908. De interpellatie zal spoedig aan de orde komen, aangezien ze vooraan op de agenda is geplaatst. Verhooging spoorwegtarieven. Door de Mij. tot Exploitatie der S.S., de H. IJ. S. M., de N. C. S. en de N. B. D. S. Mijen wordt het volgende be kend gemaakt Aangezien de kolenvoorraad niet toe laat den reizigersdienst uit te breiden, worden met het oog op de nadering van het zomerseizoen de navolgende maatregelen genomen, ten einde een toeneming van het aantal reizigers tegen te gaan lo. met ingang van heden wordt de afgifte van gewone kilometerboekjes van 500 en 1000 K.M., van kilometer boekjes voor vaste reizen en van land verhuizersbiljetten tot nadere aankondi ging gestaakt, terwijl de prijzen der kilo- meterkaarten worden verhoogd tot f 16 voor de Ie, f 12 voor de 2e klas en f8 voor de 3e klas; 2o. gedurende de, maanden Juli, Augustus en September wordt voor de enkele reiskaarten en plaatsbewij zen voor buurtverkeer, alsmede voor bagage, de op 1 Januari 1917 inge voerde toeslag van 20 pet. verhoogd tot 50 pet. De afgifte van tienrittenboekjes voor buurtverkeer wordt met ingang van he den gestaakt en zai op I Juli 1917 of eerder tegen de verhoogde prijzen wor den hervat, 3o. Gezelschapsbiljetten voor een en kele reis en voor een reis heen en terug, benevens gezelschapsbiljetten voor uit stapjes van kinderen, worden gedurende de maanden Juli, Augustus en September niet afgegeven 4o. tot nadere aankondiging worden extra-treinen niet meer beschikbaar ge steld, terwijl geen gelegenheid meer kan worden gegeven om geheele voertuigen en rijtuigafdeelingen af te huren. Deze maatregelen werden goedge keurd bij beschikking van den minister van waterstaat. De geldigheid van reeds afgegeven kilometerboekjes, kilometerkaarten en tienrittenboekjes voor buurtverkeer, on dergaat geen wijziging. Kaarsen en schemerlichten. De minister van landbouw heeft den Zoo, gaat Smit weg vroeg Flo rent weer. Ja- Dan kan ik blijven. Er komt natuurlijk een andere commandant. Maar die zal misschien je geschiedenis niet weten In elk ge- .val moet je voorzichtig zijn. Ik weet raad ik ga me verdui ken bij den vriend, die aan onzen ar men vader zoo roerend de laatste eer bewees. Ja, dat is een gedacht! Weer was er toch wat geluk bij deze menschen Madam Uitenhage hield haar zoon dicht bij zich, alsof zc hem uit den dood teruggekregen had. De diep beproefde vrouw droeg op haar gelaat de sporen van al 't doorgestane leed. Ook Mathilde zag bleek. Ze treur de over haar vader en was zeer onge rust omtrent Raimond, van wien ze se dert Antwerpen's val niets had ge hoord. Florent overnachtte in 't doktershuis. Den volgenden morgen heerschte er al vroeg drukte op 't dorp. 't Garnizoen trok af. Uitenhage bespiedde liet toonccl vanachter een gordijn. Niemand kun hem van buiten zien. Sommige solda ten waren opgewonden, maar velen stonden somber en triestig. Florent zag eenige deernen, die met militairen stonden te schertsen en te lachen, 't Waren de dochters uit de burgemeesters medegedeeld, dat hij een regeling denkt te treffen voor de dis tributie van kaarsen, schemerlichten, enz. Daarvoor is een toewijzingscom missie ingesteld, gezeteld Parkstraat 109 te 's Gravenhage. De plaatselijke dis tributie van deze artikelen is aan de burgemeesters opgedragen, waarbij er rekening mede zal moeten worden ge houden, dat zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van den bestaanden tus- schenhandel. Derhalve moet worden nagegaan hoeveel kaarsen, schemerlich- ien, enz. elke gemeente benoodigd heeft en op welke wijze deze het best kun nen worden gedistribueerd, terwijl aan vragen om toezending van de benoo- digde hoeveelheden kunnen worden ge richt tot de toewijzingscommissie. De minister heeft verder bepaald, dat het aan fabrikanten van kaarsen, sche merlichten en dergelijke verboden is te verkoopen of af te leverena. kaarsen, schemerlichten en dergelijkeb. de grondstoffen, die zich onder hunne be rusting vinden en welke dienen voor het fabriceeren van deze producten, ten zij door de toewijzingscommissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke daartoe vergunning is verleend. Het broodrantsoen. Door den Minister van Landbouw is den gemeentebesturen machtiging ver leend een tweede aanvullingsbroodkaart uit te reiken aan de hieronder genoemde personen, voor zooverre door hen als zoodanig zeer zware lichamelijke arbeid wordt verricht en zij, in verband met de normale levenswijze, niet in staat zijn in den loop van den arbeidsdag een warm middagmaal te gebruiken turfgravers en veenarbeiders, polder-, grond- en dijk werkers, steenfabriekarbeiders, smeden, stokers, arbeiders in glas- en aardewerk- jabrieken en in ijzergieterijen, bootwer kers en sjouwers. Wanneer men bedenkt, dat deze klasse van mensen, aan wie wij de opvoeding van onze kinderen toevertrouwen, met een honger loon betaald wordt dat zij ge slachten na geslachten vruchteloos moesten aandringen op verbete ring der positie tot een behoorlik bestaan, dan moet men kloek be sluiten het zal uit zijn „Vragen van den Dag". Begin Maart werd door het H.B. aan Ged. Staten van de provinciën een adres met memorie verzonden, waarin zij deze verzoeken, in navolging van het Kollege van Ged. Staten van N. Brabant, er bij de gemeentebesturen op aan te dringen alle jaarwedden-re- gelingen van de onderwijzers te her zien en daarbij te bevorderen, dat lo. liet aanvangssalaris op niet lager dan 800 wordt bepaald. 2o. voor een behoorlik stelsel van verhogingen wordt gezorgd. 3o. een vergoeding wordt toegekend voor het geven van onderwijs buiten de gewone schooluren. „Koornbloem". Och, ze gedragen zich, zooals ze opgekweekt zijn, zei de geneesheer, die achter Uitenhage genaderd was en de meisjes zag. Opgekweekt zonder eer- en schaamtegevoel... aan zichzelf over gelaten in een slechte omgeving; Maar kijk ginder eens 1 Ja, ik zie ze wel. Jeanne zat naast Smit in een auto, die toetend en snuivend 't dorp opreed. Eenige officieren omringden haar. Ja, die deernen van de „Koorn bloem" zijn onverantwoordelijk voor hun daden, hernam de dokter. Zij we ten niet wat vaderland, en eer en recht is. Maar Jeanne Lieftink wilde de eerste van 't dorp zijn en was beleedigd, als men haar als zoodanig niet herkende. En haar vader pas begraven Och, alles kan je van die vrouw verwachten. En ik waarschuw je, Flo rent, als je hier blijft, pas op voor haar! Ze is wraakzuchtig. O, ik weet liet, dokter En ze haat je Dat heb ik gevoeld. Dat heeft ze, toen je weg was, nog laten blijken. Hoe dan O, in gesprekken met dorpelin gen Met bazin Lieftink heb ik deer nis, die heeft veel verdriet... en schaamte. Schaamte ook Ja... ze heeft het haar man en Ook in onze provincie zullen Ged. Staten naar aanleiding van dit verzoek van 't H.B. moeten overwegen of voor Zeeland de toestand van de salariëring der onderwijzers van dien aard is, dat een ingrijpen van Ged. Staten noodza- kelik en gewettigd is. En wij dachten toen aan bovenstaand citaat en vooral aan het „men moet kloek besluiten het zal uit zijn Maar met schrik herinnerden wij ons terzelfdertijd dat Ged. Staten de nieu we salarisverordening te Vlissingen die de onderwijzers in 1920 een bescheiden inkomen waarborgde, niet hebben goedgekeurd. En wij vroegen onszelf af, zullen Ged. Staten van Zeeland wel de mannen zijn, die kloekweg er aan zullen meewerken, om aan de in-treuri- ge salariëring van de onderwijzers in Zeeland een einde te maken. Afgaande op dit jongste besluit vrezen we er wel een weinig voor. En toch, in-treurig is het met de sa larissen hier gesteld. Ze schreeuwen om herziening. Wat een ellende, wat een zorgen de koliega's met hun gezinnen hier door maken'is niet te begrijpen. We willen proberen met enkele cij fers aan te tonen, hoe bar droevig het hier is, en hoe een kloek „het zal uit zijn" dringend nodig is. Zeeland telt 109 gemeenten. Dit zijn zowat alle plattelandsgemeenten,waar onder verscheidene rijke, bloeiende landbouwdorpen. De gemeenteraden schijnen echter niet het minste begrip te hebben, van datgene, waarop een onderwijzer aan salaris recht heeft. En niet voor niemendal klagen onze kol lega's, dat er met 'die „boerengemeen- teraadsleden" niets te beginnen is daar ze voor een behoorlike salariëring niets gevoelen. Als ze er van hogerhand niet op gewezen worden en niet een zachte drang op hen uitgeoefend wordt kan het nog jaren en jaren duren eer de onderwijzers in deze 109 Zeeuwsche gemeenten een behoorlik salaris krij gen. En zoals het nu is, kan liet werkelik niet langer. Bij de 90 van de 109 ge meenten, waarvan ons gegevens wer den verstrekt, zijn er 31, dat is dus Vs deel, die de minima-jaarwedden, ƒ500- 825 uitkeren. ■Nemen wij nu aan, dat van de 19 gemeenten, en dit zijn de kleinste, waarvan ons geen gegevens ten dienste staan, de helft ook de minima uitkeren, dan kunnen we dat veilig zeggen, dat in 40 gemeenten salarissen van 500 825 worden uitgekeerd. 39 van de 90 gemeenten gaan niet boven het maximum van 825. Nemen we aan, dat */s van de 19 overige ge meenten dit ook doen, dan zijn er dus ongeveer 50 gemeenten, die niet boven 825 gaan. In 64 gemeenten is het aanvangssala ris minder dan 600. In 80 gemeenten is liet eindsalaris minder dan 950. Tellen we nu in dezelfde verhouding genomen van de 19 gemeenten hierbij respectievelik 14 en 17 gemeenten op, dan blijkt dus, dat in ongeveer 80 (64 14) gemeen ten in Zeeland hef aanvangssalaris haar dochter genoeg gezegd. En hoort ge nog van madam Van- bussche Die heeft gisteren een dag vast gezeten, om met haar stok een Duitsch soldaat een klap gegeven te hebben. Dat is tenminste nog eens een goede daad van haar. Ja. Met een boete is ze vrijgeko men. Dat is een zware straf voor haar. Een zeer zware straf. Och, je zult 't zien, zij gaat ook naar Duitschland 1 Bij de rekwisitie's zal ze niet kunnen zwijgen. En Antoine 'k Heb gehoord, dat hij heele da gen in huis zit. Maar veel nieuws weet ik van Lembosch niet. We wonen nu allemaal afgezonderd op ons dorp. Kijk, er komt scheut in de soldaten. Hoornsignalen klonken, en de mili tairen stelden zich op rang. Een offi cier inspecteerde hen en hield een toe spraak. 't Is of hij een lijkrede uitspreekt, zei de dokter. Ik versta wel niet, wat hij zegt, maar ik hoor 't kanon en denk aan den stroom gewonden. Gisteren morgen moest ik hier in de school ko men helpen. Liggen er ook gewonden Alle klassen vol', en in 't klooster ook. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1