Ge R. ie. lissingen. frouw :R0UW vrouw WOENSDAG 9 MEI indelaren. 55® 1917 »rdt sc- BOEK- ïachtig IEDINGEN IVRAGEN. :okes enstbode TER, )ode JE gitpsfirma f. VAN BE VE10E ir„ ISm Marlt 58, ïfispi Jélm Interc. 18 Verschijnt dageiitks, uitgezonderd sp Zondag an aleameen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND pissingen it gezins. :-biJ|etten stoer», cïie ïalen aan immissie, is op alle Stttsr. aandacht raagbiljet ler ingele. WIJTEN dstof kan ieden ge- tan vraag sacht pu- r& zooda- (.everan- irne door No. 109 ïau „Vlis- l's Boekhandel. aan voor binnen- en. ie- Bureau. eelt zich beleefd /rou westraat 9. Vlissingen wordt ene van f 175. ingewacht door AN KOUDEKER- Aanmelding bij raat 46, 's avonds ij voorkeur die an borduren of met opgave ver- P. 35, Bureau stikken. Adres: edenhuis. Adres: ourant." 'enhage tegen 1 lein, rustig gezin 130, wasch f 30. en inlichting te >E, Wagenaars.tr. ir. Te bevragen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in't bezit gulden bij levens-F»gulden bij dood gulden bij verlies gulden bij verlies 4 g"| g"| gulden bij verlies T* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jr|||||f lange ongeschikt- door %|S|| van een hand, s^lj van 11 8 S I van een /m van e'ken kerd legen ongelukken voor UI heid tot werken Jf wIJ een ongeluk voet of oog lifU een duim JLUvLI wijsvinger anderen vinger Due ultkeerlngën worden VERDÜSBELO Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Vprzek. Bank" të Schiedam DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen Gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. J. VAN DEN HEUVEL, om ver lof tof verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in het perceel Nieuwendijk 17. dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. van Vlissingen. Vlissingen, 8 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Dinsdag. Vandaag maakte de Kamer een aan vang met de behandeling van de motie van Leeuwen in zake de verhouding van regeering en parlement ten aan zien van het buitenlandseh beleid. De bedoeling is dat een commissie zal worden ingesteld die een schakel zal vormen tusschen beide. Eigenlijk behoeft deze motie geen toelichting. In alle landen heeft men ge leerd, dat uit de duisternis der diplo matie niets goeds geboren wordt en in alle landen komt het verlangen op dat de diplomatie onder toezicht zal komen van de volksvertegenwoordiging. Mi nister Cort van der Linden heeft het in de Kamer eens onomwonden gezegd, dat de invloed der Saten-Generaal 'in deze tijden» is verzwakt, terwijl die der receering is versterkt. De blinde volg zaamheid, die feitelijk gevraagd wordt, heeft een groot gevaar in zich èn voor de regeering èn voor het parlement. De verzwakking van de macht der parle menten moet ten slotte de macht der regeering verzwakken. Met vele citaten van den heer de Beaufort, prof. Kern kamp en dr. Bos lichtte de voorsteller dit toe. .De verhouding met het buiten land. wordt op 't oogenbiik feitelijk ge heel buiten 't parlement om behandeld. En welke noodlottige gevolgen dit kan hebben, beeft deze oorlog geleerd. Daarin wijziging te brengen, was het doel van deze motie. De loop der om standigheden heeft deze -kwestie urgent gemaakt. De volksvertegenwoordiging moet inlichtingen kunnen vragen en de par lementaire commissie zal de bevoegd heid hebben om aan de Staten-Generaal rapporten uit te brengen. Op die wijze wordt het contact tusschen regeering en parlement versterkt ten voordeeie van beide. Met het voorstel ging de heer Dres- selhuijs geheel en al mede. Alleen wilde hij aan de regeering overlaten op welke wijze zij 'het contact wil zoeken. Wan neer de regeering bereid is de Kamer in haar vertrouwen te nemen, dan is de vorm waarin dit zal geschieden, spoe- 85) DOOR A. KANS. —o— ('atrius terMeii) Een jong soldaat kwam bij Florent. Gevangen zei hij stil. O, ik vrees dat wij ook gestraft'zullen worden! 't Was onrechtvaardig in België te val len.., 't Gaat slecht aan 't front... Niet met den burger spreken riep de overste van de patrouille. Veel soldaten bleven achter, te ver moeid om gelijken tred te kunnen hou den. Afgemat sleepten ze zich voort. Sommigen verbonden elkander. Ze moesten naar een hospitaal verder in België-of in Duitschland, om te genezen en dan weder terug te keer en in de hel, die ze pas verlaten hadden, want men schen waren ze niet meer in de betee- kenis van zoon, vader, echtgenoot, broeder of verloofde... Alleen als een heid van een compagnie, als radertje in de gedrochtelijke oorlogsmachine hadden ze waarde.... En ais 't radertje weer gemaakt was, werd 't opnieuw in ae machine geplaatst, tot hel misschien dig genoeg gevonden. Het voorstel- van Leeuwen prejudieeert echter op den vorm waarin de samenwerking en het overleg zal plaats hebben.Dit stond z.i. misschien -een gemakkelijk verkrijgen van dat overleg in den weg. Overigens was hij van meening dat het voorstel op tijd kwam. Van practische toepassing kan echter gedurende dezen oorlogstijd geen sprake meer zijn. Overal echter komt de gedachte die aan het voorstel ten grondslag ligt, naar voren en ook hier in Nederland wenscht men een wijziging in het be stuur der buitenlandsche betrekkingen. En dat is reeds een feit van beteeke- nis, door dezen afgevaardigde toege juicht. De vraag of een commissie, als deze in strijd is met de Grondwet wordt verschillend beantwoord. De heer Koo ien vindt van wel omdat 't bestuur aan de Regeering is overgelaten en het Parlement alleen controle -kan oefe nen. Hij wenschte daarom liever voor te stellen een vaste commissie uit de Kamer, die speciaal belast is met het onderzoek van de ontwerpen van bui tenlandsche zaken. Met de commissie zou de Regeering dan overleg kunnen plegen of 'besprekingen kunnen houden als... ze wil. Maar meer laat de Grond wet niet toe. De heer Visser van ijzen- doorn kan dit niet beoordeelen, omdat z.i. de taak van die commissie niet vaststaat. Daarover gaat het alleen, omdat daarvan afhangt, wat het be sluit tot instelling van een commissie om het lijf heeft. Wat men thans van H.M. de Koningin zal verlangen, kan zij alleen vervullen, door een Grond wetsherziening in te dienen. De Regee ring is verplicht te antwoorden op de vragen, die de Kamer stelt, maar tegen over een commissie uit de Kamer is zij tot niets verplicht. Die commissie komt tusschen de Ka mer en de Regeering in te staan en de Kamer wordt ten siotfe daardoor niet wijzer, als die commissie niet mede deelt wat zij weet. En als zij het wel zegt, is ze zelf vrijwel overbodig. De ministerieele verantwoordelijkheid zal verzwakt worden als er een commis sie naast den minister wordt geplaatst, een commissie die geen verantwoorde lijkheid draagt en toch den minister zijn vrijheid gedeeltelijk ontneemt. De democratie heeft de ministerieele ver antwoordelijkheid gewild en zij wil ze nu verlammen. Deze rede, die met' vele grapjes ge spekt was, richtte zich uitsluitend tegen den vorm. Het is goedkoop daarop af te geven, indien men nalaat zelf een beteren vorm aan te geven. Terecht constateerde de heer Limburg dat uit het algemeen geroep om wijziging in den bestaanden toestand blijkt, dat deze toestand niet goed is. Slechter dan thans de verhouding van Parle ment en Regeering is inzake het bui tenlandseh beleid, kan ze toch niet worden, aldus heeft professor Struij- cken verklaard en dit beaamde hij ten volle. Hij ried den heer Van Leeuwen alleen een commissie voor te stellen uit de Kamer en niet aan de Regeering goedkeuring te vragen. Het instituut ontwikkelt zich dan vanzelf. geheel aan stukken sprong en als vol slagen nutteloos werd weggeworpen. En zij die de machine vervaardigd hadden en nu haar kracht beproefden, zaten veilig ver weg en schreven ron kende bulletins over het dappere heir en het dierbare vaderland.. In droevige gepeinzen gezonken stapte Florent voort. Eindelijk sloeg hij den blik op. Ginds rees de St. Micliïels- toren van Rousselare omhoog tusschen een bosch van söhoorsteenen, die nu geen rook spuwden, want de arbeid lag stil in de anders zoo nijvere stad. De groep kwam voorbij het gemeen tekerkhof. Links aan den Dixmuid- schen steenweg zag men uitgebrande huizen.... Op den doodenakker waren soldaten aan 't graven... Rijen kisten stonden gereed om in de groeven neer gelaten te worden... Bezweken solda ten in Rousselare's lazaretten Florent Uitenhage moest niet ver de stad in. Hij werd in 't Congregatie-ge bouw oppesloten. XXXVII. Florent lag op 't stroo... Erger was het hier dan in den kelder te Eessen. De zalen zaten opgehoopt met 'banne lingen, zoowel ouden van dagen als zuigelingen met hun moeder, ongeluk- kigen, uit de dorpen bij 't front ver dreven. Voorloopig waren ze door de Duit- Mr. Marchand heeft naar aanleiding van de oproeping van de landstorm- jaarklasse 1908 verlof aan de Kamer gevraagd om den minister van oorlog daarover te interpelleeren. Morgen zal over het verzoek beslist worden. Bij de regeling van werkzaamheden werd lang gekibbeld over de plaats die het voorstei-Marchand in zake de onderwijzers-salarissen op de agenda zal innemen. Het zal komen vóór het wetsontwerp inzake de wijziging der Radenwet, hetgeen niet naar den zin der rechterzijde is. De bomaanslag op Zierikzee. Op de schriftelijke vragen van den heer Patijn naar aanleiding van het werpen van bommen uit een vliegma chine op Zierikzee Is de regeering reeds in staat mede te deelen, van welke nationaliteit de vlieg machine was, waaruit den 30en April 11. bommen op Zierikzee zijn geworpen? Kan de regeering verzekeren dat zij alles zal doen wat in haar macht is om van de betrokken buitenlandsche re geering volledige schadeloosstelling te verkrijgen voor de nabestaanden der slachtoffers, alsmede voor hen, die ma- terieeie schade hebben geleden luidt het antwoord van den heer Loudon, minister van buitenlandsche zaken De regeering is tot haar leedwezen nog niet in staat mede te deelen van welke nationaliteit de vliegmachine was, waaruit den 30sten April jl. bommen op Zierikzee zijn geworpen. Zij twijfelt niet, of de regeering van het land, waartoe het vliegtuig zal blij ken te behooren, zal volledige vergoe ding voor de geleden schade en ver ontschuldiging voor het hoogst ernstige feit aanbieden. De regeering heeft, nadat uit een ambtelijk onderzoek overtuigend ge bleken was, dat de bommen van En- gelsch maaksel waren en zulks ook door den Britschen marine-attaché was erkend, door tusschenkomst van den Nederlandschen gezant te Londen aan de Britsche regeering mededeeling ge daan van het voorgevallene en van den uitslag van het voormeld onderzoek, met het verzoek te willen nagaan of ook het vliegtuig van Britsche nationaliteit was. Naar aanleiding van zijn stappen heeft de gezant aan het Foreign Office vernomen, dat de Britsche regeering de rapporten van haar marine-attaché niet genoegzaam afdoende achtte om harer zijds te kunnen erkennen, dat de bom men, hoewel blijkbaar van Britsch maak sel, geworpen waren uit een Britsch vliegtuig. Een grondig onderzoek is gaande en zal vergemakkelijkt worden door het feit, dat slechts een marine en niet een legervliegtuig boven Zierikzee geweest kan zijn. Het onderzoek zal met de grootste voortvarendheid worden voortgezet en mededeeling van den uit slag ten spoedigste volgen. sche overheid hier ondergebracht.Dak- loozen van de stad zelf. wier woning neergebrand was, vertoefden in 't Ar senaal op de Wapenplaats. Maar 't Congregatiegebouw toonde meer ellende en dreigde een pesthol te worden. De avond viel en de nacht brak aan. Maar welk een nacht!... Kinderen schreiden en ouden kreun den. Zieken spraken in koorts wartaal. De lucht in de ruimte was een stank geworden, die de ademhaling belem merde. Soms sluimerde Uitenhage even in. Dan droomde hij verward, zag vaders lijk..., of Jeanne en Smit stonden drei gend voor hem of 't was moeder, die hij hoorde weenen... en dan schoot hij telkens met schrik wakker. De nieuwe dag brak aan. In den nacht waren drie grijsaards bezweken; een moeder klaagde bij haar kind, dat in haar armen was gestorven.... Duitsche soldaten verschenen, za gen naar de dooden... Deze werden dan weggebracht. Wiens toer is 't nu vroeg een vrouw in doffe wanhoop. Als we hier blijven, moeten we allen dood Florent zag dien dag een kennis. Gisteren had hij hem niet opgemerkt, 't Was een medegevangene van Meer- beke, bij de eerste aanhouding. Tiens, zij je hier ook vroeg de De Landstormjaarklasse 1908. Mede ter herstelling van een misstel ling in de mededeeling van Zaterdag avond jl., meldt het Correspondentie- bureau nader, dat de landstormjaarklasse 1908 zal opkomen in vier gedeelten en wel 1. In het tijdvak van 29—31 Meide landstormplichtigen toegewezen aan de zeemacht 2. In het tijdvak van 1—5 juni 1917 a. de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hier onder begrepen grenadiers en jagers) en bestemd hetzij voor hospitaalsoldaat, hetzij voor zie kendrager b de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers), wier geslachtsna men beginnen met een der letters A. tot en met Q en S c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de pontonniers d. de landstormplichtigen, toegewezen aan de genie 3. In het tijdvak van 1014 Juli 1917 a. de landstormplichtigen, toegewezen aan de Infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers), wier geslachtsna men beginnen met een der letters R. en T. tot en met Z. en die niet bestemd zijn voor hospitaalsoldaat of voor zie kendrager. b. de landstormplichtigen, toegewezen aan de pantserfort-artillerie; c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de torpedisten 4. in het tijdvak van 1620 Juli 1917 de landstormplichtigen, toegewezen aan de vesting-artillerie. Nederland, en Duitschland's levens middelentoevoer. Volgens de „Temps" wijdt de Ame- rikaansche regeering de grootste aan dacht aan het vraagstuk der levens middelen, die naar de onzijdige landen gaan, die aan Duitschland grenzen. President Wilson zal waarschijnlijk geen al te strenge maatregelen goedkeuren, die de kleine naties, en in het bijzonder Nederland, zouden kunnen schaden, maar hij zal toch niet kunnen toelaten, dat Duitschland voordeel geniet van zijn buren, wier onzijdigheid door ons is geëerbiedigd, schrijft het Fransche blad. En het vervolgt dan Algemeen bekend is, dat Holland door Duitschland be dreigd is met het lot van België maar men weet ook, dat Nederland veel schepen stil laat liggen in zijn havens uit vrees voor de duikbooten, en al zijn nu ook een zeker aantal Nederlandsche schepen beschermd tegen het gevaar, tegelijkertijd is aan den anderen kant de taak van de Entente zich te verde digen tegen de duikboot-blokkade. In Amerika is men van meening, dat de Nederlandsche belangen identiek zijn aan die der Geallieerden, want indien Duitschland zou overwinnen, zou Hol land's onafhankelijkheid in het gedrang komen. Zoo oordeelt men ook in Amerika over Noorwegen, Zweden en Denemar ken, en het gevolg van deze opvatting zal zijn, dat waarschijnlijk al deze kleine staten een waarschuwing zullen ont vangen van Amerika, en zeer strenge burger. Ja... Te Eessen was je weggeloopen. Ik probeerde 't ook, maar 't lukte niet. Ik werd weer gepakt, en 'k mag nog van geluk spreken, niet geschoten te zijn. Ze hebben me dan van hier naar daar gebracht, maar ik moet naar Duitschland. Ik ook Uitenhage vertelde nu zijn avonturen. Ja, naar Duitschland, hernam de ander. Maar, wanneer Ze hebben nu te veel werk met de troepen. Florent was blij een gezel te 'heb ben, met wien hij wat spreken kon. 's Avonds werden eenige opgeslofe- nen naar elders overgebracht, want 'n burgerlijke dokter die de zaai bezocht had, was naar de Duitsche overheid gegaan om op de gevolgen dier opeen- hooping te wijzen. Bij de drukte der transporten ge raakte Florent op de achterplaats. De zucht naar vrijheid kwam hevig boven en in een oogenbiik was de jongeling door een haag gekropen.... Hij sloop door verschillende tuinen en kwam dan langs achteren in een burgerhuis, waar de bewoners hem welwillend ont vingen. Daar kreeg hij voedsel en drank. Aan tafel zat ook een oude man, die een zenuwlijder scheen. Let niet cp 'hem, zei de vrouw des maatregelen zullen nemen, opdat er ver der geen levensmiddelen naar Duitsch land gaan. Deze maatregelen moeten afdoende zijn, en niet slechts uit woor den bestaan. Onze scheepvaart. Het stoomschip „Noordam" van de Holland—Amerika-lijn, zal zeer waar schijnlijk op 15 dezer naar Amerika vertrekken. Deze reis heeft in hoofd zaak plaats om de hier verblijvende Amerikanen, die naar hun land terug wenschen te keeren, daartoe in de ge legenheid te stellen. Volgens de directie van den Rotter- damschen Lloyd, is omtrent het vertrek van haar stoomschip „Ophir" naar Indië, nog niets bekend. De onderhandelin gen daaromtrent zijn nog steeds gaande, maar van eenig practisch resultaat is nog geen sprake. Uitvoer van groenten. Voor den uitvoer van verschillende groentensoorten zijn de volgende be palingen gemaakt: a. Van de op de veilingen aangevoerde rhabarber moet 20 pet. voor het binnen- en 80 pet. voor het buitenland worden verkocht. b. Van de aangvoerde spinazie de helft voor het binnen- en de helft voor het buitenland. c. De meiknollen en in Limburg ge teelde raapstelen mogen in hun geheel worden uitgevoerd, op voorwaarde ech ter dat van de opbrengst der meiknollen 5 pet. en van die der raapstelen 10 pet. wordt ingehouden om te dienen als bij dragen in de kosten der binnenlandsche groentenvoorziening. Mijnen. In de maand April zijn op onze kust aangetroffen 182 mijnen, waarvan 169 van Engelschen, 6 van Duitschen en 7 van onbekenden oorsprong. in het geheel zijn sedert het begin van den oorlog op de Nederlandsche kust aangetroffen 2079 mijnen, waarvan 1414 van Engelschen, 65 van Franschen, 265 van Duitschen en 335 van onbe kenden oorsprong. Hondenbrood. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren heeft het volgende adres aan de gemeente besturen gericht: U bereikte een bekendmaking inzake hef verstrekken» van maïs tot het be reiden van hondenbrood ten behoeve der honden in uw gemeente. Onze Vereeniging heeft op dit gebied proeven laten nemen en is er in ge slaagd een voor de honden zeer sma kelijk te doen 'bakken. Mocht uw gemeentebestuur of de bakker, aan wien u de 'bereiding op draagt, van onze ervaring op dit gebied wenschen gebruik te maken, dan zijn wij bereid op aanvrage gratis inlich tingen te verschaffen. Het is ons be kend dat de bereiding van dit brood, gebakken van maïsmeel, waarin ook vleeschafval en in hoofdzaak bloed huizes hij is voorzeker in 't hoofd geraakt. Van den oorlog Och ja... Eenige Duitsche solda ten hebben hem voor den zot gehou den. Hij is van Moorslede en was zeer benauwd. Eenige soldaten bemerkten liet en ze zetten hem op een kanon, en reden met hem weg. En om hem den schrik op 't lijf te jagen, zeiden ze, dat ze zoiiden schieten. Toen is "hij gaan malen... 't Is een oude kennis van ons. M'n man ontmoette- hem op straat ie liep daar te dubben we hebben hem voorloopig in huis genomen. Ja, ze leven zoo met ons volk M'n dochter heeft voor hun troe pen geloopen, toen ze te Rousselare binnen kwamen. Er gingen wel drie honderd menschen voor de soldaten, mannen, vrouwen en kinderen ook, al len met de handen omhoog We heb ben hier wat beleefd De Duitschers peinsden, dat er nog Franschen in de stad konden zijn en daarom moesten al die menschen voorop. Hun schild Ja... En dan die brand overal... en 't bombardement Zwijg er van We zullen 't nooit vergeten. (Wordt vervolgd). Ook hier deelen we slechts waar heid mee. Slechts enkele feiten uit Rousselare's martelaarsboek.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1