J ekbank igafiën 7 iViBI De Slem m 'I ON No. 1071 1917 .500.000 2.40. 1.80. ;st. gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON A. KANS. Stads- en Provincienieuws le jongste tot Jaargang bezorging kzuurijzer, en daaruit p. Prijs per Waar niet een flacon |1/ 0/ /2 /O Gissingen, 3NIGING JT Co.) iUSTUS a.s., ragen n.l. an f 1000.- uan f 100,- en wordt de laden. onverkort het emie uitgelote ot en wel voor ïkking betaald Walstraat 63, ijke verzoeken EER gerepareerd, nbevelend, het juiste adres VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door net geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent jiipsT: Firraa f. YJIH IE VELOE If., Iltim iirki 58, Vlissingen. Tsieioon laters. 10 [ieabonné's, in t bezit eener fl gulden bij levens- t* fÈ gulden bij dood rtrtf5! gulden bij verlies 4 f gulden bij verlies 4 f||*| gulden bij verlies f* gulden bij verlies p0lis, zijn GRATIS verze- J|||||| lange ongeschikt- *11 door 4|||| van een hand, van I 111 van een ft van elken kard tegen ongelukken voorCrfU heid tot werken f CfU een ongeluk HJlJU voet of oog 4C?U een duim 1UU wijsvinger anderen vinger OM! gitkeerlnoen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden,' voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ct tram. De uiikeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. ftlg. Verzek. Bank" tè Schiedam ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.48 voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclamc-s 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6!^ ct. per regel Vgfschiint iapüjks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele belasting no. 2, dienst 1917. De Burgemeester van Vlissingen maakt 'bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden liet executoir verklaarde kohier wegens de Personeeie Belasting no. 2, dienst jaar 1917. De daarop voorkomende be lastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren ee worden ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der Directe belastingen in wiens directie de aanslag is vast gesteld, binnen zes weken na het ver laten van liet perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Re bommenaanslag op Zierikzee. Zaterdag heeft de opperbevelhebber generaal Snijders met den schout-bij nacht Smit, commandant in Zeeland, een bezoek gebracht aan die stad en de verwoestingen gadegeslagen. De burgemeester heeft op de graven der slachtoffer de kransen neergelegd namens de Koningin en daarbij enkele woorden gesproken. De „Standaard" driestartNiet aan stonds was de regeering bij machte om over 't gebeurde te Zierikzee het ver- eischte licht te ontsteken. Bij een zoo ernstig geval kon zeniet over één nacht ijs gaan. Te minder, daar er vanzelf een der groote oorlogvoe rende mogendheden voor het gebeurde aansprakelijk zal zijn te stellen. De deelen ijzer van de ontplofte bom zullen vermoedelijk wel uitwijzen, welke deze mogendheid is, en overigens zal de commandant van het vliegtuig dat de bom deed inslaan, zeer wel aan zijn regeering weten te berichten, hoe hij tot zoo jammerlijke vergissing kwam.Hij heeft natuurlijk uit de hoogte op de plaats van het onheil neergezien, en gemeend dat zijn bom op vijandelijk erf terecht kwam. Zoo zou hij een succes hebben behaald, en bij succes pleegt de geluk kige zijn regeering hiervan aanstonds op de hoogte te brengen. Wat tot dusver alleen bevreemdt, is, dat de ten deze schuldige regeering nog geen uiting van spijt of van berouw liet verluiden. Althans niet in het publiek. Onze regeering ging blijkbaar met groote bezadigdheid en ernst bij haar onder zoek 'te werk, en wacht met spreken tot haar onderzoek zal zijn afgeloopen. Misschien hooren we morgen reeds, wat van haar onderzoek de uitslag is. 83o— (ttaitriï wrtofira) En weet ge hoe hij gedood is Neen. Vermoord, meneer, laf vermoord, en 't zal je niet helpen of je ontkent. Wat ontkent Dat gij de dader zijt Neen 't Klonk waardig en rustig. O, natuurlijk zult ge u uit den slag willen trekken Ontkent ge ook, dat ie twist met Lieftink hebt gehad. Dat ontken ik niet Maar twist ls geen moord Dat je hem bedreigd hebt Dat weet ik niet meer, maar eer bedreiging is geen uitvoering. Toen Lieftink bij me kwam en me tot arbeid dwingen wilde, was ik kwaad, en heb— ben we heftige woorden gehad. Maar wat uien in drift zegt, doet men nog niet Waarom zijt ge gevtuclit Omdat ik niet werken wilde En waar hebt ge verbleven Op drieërlei zal 't natuurlijk moeten uit- loopen. De buitenlandsche regeering, onder wier vlag de vlieger door de lucht zwiepte, zal moeten verklaren, hoe de vergissing mogelijk was, en voor die vergissing haar verontschuldiging aan bieden. Ze zal in de tweede plaats vol ledige schadevergoeding aan de familie der slachtoffers en aan de eigenaars der vernielde huizen moeten verstrekken. En ze zal in de derde plaats waarborgen moeten verschaffen, dat zulk een on verantwoordelijke vergissing zich niet meer zal herhalen. Kamer- ontbinding. in parlementaire kringen wordt de ontbinding van de Staten-Generaai ver wacht in de tweede helft van Mei. Of laat ons liever zeggen: het ontbindings- besluit wordt tegen dien tijd verwacht, want de datum der ontbinding waar over in den laatsten tijd zooveel is ge schreven zal door de Kroon moeten worden bepaald en niet zonder spanning wordt te geinoet gezien in welken zin de regeering de strijdvraag zal beslissen. Verondersteld wordt, dat de Eerste Kamer de ontwerpen-Grondwetsherzie- ning tusschen 14 en 20 Mei zal aanne men en dat zeer spoedig daarop het ontbindings-besluit zal volgen. In juni hebben dan de verkiezingen voor de Eerste Kamer (door de Provinciale Sta ten) en voor de Tweede Kamer (door de kiezers) plaats. De nieuwe Kamers zullen binnen 2 maanden na het ontbin dings-besluit, dus in ieder geval vóór einde Juli, hoogstwaarschijnlijk zelfs in het begin van die maand bijeenkomen. De voornaamste taak voor het nieuwe parlement is de Grondwetsherziening in tweede lezing te behandelen. Wanneer dat geschieden zal moet worden afgewacht. Een bepaald voorschrift bestaat daar omtrent niet, zoodat de Kamers vrij zijn zélf den dag te bepalen. Het zal echter wel spoedig na de oproeping geschie den. („Tel.") Een conflict in den Anti-Oorlog Raad- De heer J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer, onder-voorzitter van den Nederlandschen Anti-Oorlegs Raad, heeft, naar de „Telegraaf" meldt, ont slag genomen uit den Anti-Oorlog-Raad. Over de reden heeft de president van den Raad, mr. H. C. Dresselhuijs in een vergadering van den Raad medegedeeld, nat de heer Schaper schriftelijk had meegedeeld, dat hij niet langer mede de leiding zou kunnen dragen, daar de voorzitter van den Raad in de Tweede Kamer zoo krachtig was opgetreden voor „Indië Weerbaar". Pogingen om den heer Schaper te bewegen op zijn besluit terug te komen, bleven vruchteloos. De voorzitter sprak ter vergadering nog de hoop uit, dat, als de heer Scha per thans niet op zijn besluit mocht terugkomen, hij dit later misschien als nog zal willen doen wanneer er even tueel een internationaal congres bijeen zal komen. Het bestuur had den heer Schaper verzocht zijn houding monde ling te willen toelichten, maar de heer Schaper had dit geweigerd. In 't bosch. Florent wilde den naam van den gastvrijen boer niet noemen. Hij zou niemand in gevaar brengen. in 't bosclh Wie gaf je eten of leefde je van bladeren en gras vroeg Smit hoonend. Ik heb niet gegeten. Dus ge zijt bij niemand geweest. Neen. Waar waart ge gisteravond, om trent zeven uur? In 't bosch. Met wie heb je gesproken Met niemand - Zoo kunt ge blijven ontkennen. Natuurlijk ontken ik iets, dat ik niet deed. Ik ben geen moordenaar Dat ik heftige woorden had met Lief- tink is waar. Men dwingt niet een zoorT te werken voor hen, die zijn vader heb ben gedood Maar een moord plegen, acht ik laf, en ik heb me er niet schul dig aan gemaakt. - Ge liegt, ge liegt schreeuwde Jeanne. Ze stond aan de deur der kamer en keek wraakzuchtig naar den voorma llen verloofde. - Jeanne, ik heb jen vader niet ge dood, God is mijn getuige, antwoordde Florent bedaard. Ge liegt Ge zijt een valschaard Mij heb je ook bedrogen hernam de vrouw hartstochtelijk. Men zal nog eens trachten den heer Schaper van houding te doen verande ren en, zoo noodig en gewenscht, zal er een nieuwe vergadering aan de kwestie worden gewijd. Een der leden gaf in overweging om, als de heer Schaper bij zijn besluit mocht volharden, een anderen sociaal- demoeraat in het bestuur te benoemen. Verkrijgbaarstelling van versche groenten en jonge aardappelen. Naar aanleiding van het bericht van het Rijks-distributiekantoor, dat de be schikbaarstelling van versche stapel- groenien, met name van kool, peen en uien, tengevolge van uitputting der be schikbare voorraden, moet worden ge staakt en anderzijds de uitvoer van jonge spinazie niet is geregeld, had de Cen trale Commissie uit de Arbeidersbewe ging voor de Levensmiddelenvoorziening jl. Dinsdag op haar verzoek een onder houd met den minister van landbouw. in antwoord op de door de commissie gestelde vragen sielde de minister vast, dat de schaarschte aan versche groen ten moet geweten worden aan oorza ken, tegenover welke de regeering mach teloos staat. Ook in normale jaren ra ken omstreeks de tweede helft van April de voorraden kool, peen en uien uitge put, waartegenover "dan echter staat, dat belangrijke hoeveelheden jonge blad- groen'en, zooals spinazie en raapstelen voor de consumptie beschikbaar zijn. Dat deze thans ontbreken is het gevolg van de weersgesteldheid. Een regeling van den uitvoer der jonge kasspinazie is niet gemaakt met het oog op de bijzonder hooge kosten, welke aan hare teelt zijn verbonden. Verbod van uitvoer zou trouwens, gezien de betrekkelijk geringe hoeveelheden, den Nederlandschen constuiienten siechts weinig ten goede komen. Wel zullen echter maatregelen getrof fen worden, waardoor gedurende de komende maanden tot aan het tijd stip in den herfst, dat wederom versche stapelgroenten door de regeering be schikbaar zullen kunnen worden gesteld de voorjaars- en zomergroenten, tegen redelijken prijs onder het bereik der be volking zullen worden gebracht. Nadrukkelijk meende de minister er echter op te moeten wijzen, dat nog groote voorraden ingemaakte groenten, t. w. ruim 9000 vaten znurkool en 29.000 vaten snijboonen aanwezig zijn. Tevens is nog in voorraad een belangrijke hoeveelheid gedroogde groenten, zoo genaamde „Julienne." Landstorm 1908. Bij navraag aan het departement van oorlog werd medegedeeld dat de op roeping van het eerste gedeelte der landstormjaarklasse 1908 heeft plaats gehad. Het opkomen van de daartoe behoo- rende dienstplichtigen neemt over een tweetal weken een aanvang. Schip getorpedeerd. De geheele bemanning van het stoomschip „Neptunus" is Zaterdag middag geland bij West-Schouwen. Het Heb ik jou bedrogen, Jeanne vroeg de jongeling ernstig. Op een morgen heb je bij mij staan schreemen! Ge weet het nog 'Peins daarop, en durf je dan nog zeggen, dat ik je be drogen heb Al leugens, al leugens tierde ze woedend. Maar nu zul je gestraft wor den Onschuldig dan Moordenaar Vrouw Lieftink verscheen. Ze zag doodsbleek en haar gelaat droeg de sporen van tranen. Jeanne, zwijg! gebood ze heftig. Florent heeft het niet gedaan. Hoe weet je dat, moeder M'n arme man is van zijn geld be roofd. Ik weet, dat hij veel geld bij zich had, 't Is al weg. Al had Florent in zijn woede je vader gedood, 't geld zou hij toch niet gestolen hebben. Zoo'n lafaard durft alles hernam Jeanne. Bovendien, een ander kan 't lijk onderzocht hebben, merkte Smit op, die sommige soldaten wel kende. De verdwijning van dat geld is geen ver ontschuldiging voor Uitenhage. in elk geval sluit ik hem op en we zuilen een nader onderzoek instellen Hij moet gestraft worden siste Jeanne. Wees gerust, fluisterde de officier. Jeanne, gij wilt wraak, maar niet stoomschip is Vrijdagochtend 10 mijlen benoorden het Noord-Hinderlichtschip getorpedeerd. Geen menschenlevens zijn verloren gegaan. Dit is niet de „Neptunus" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Het schip is door een Duitsche on derzeeboot met drie bommen tot zin ken gebracht. Gezagvoerder was kapi tein Zimmerman. Het vaartuig was van de Spiritus- en Gistfabriek te Delft, ge laden met stukgoed naar Londen. Militairen met bijzonder verlof. Militairen in het genot van bijzonder verlof mogen niet volgens het militair tarief per spoor reizen. Tijdens dit ver lof mogen aan deze militairen bij rei zen, anders dan bij heen- en terugreis tusschen hun woonplaats, geen militaire plaatskaarten op vertoon van een ver lofpas of strook van een militair ver- voerbewijs worden afgegeven. Ter on derscheiding is op deze verlofpassen en vervoerbewijzen in rooden inkt vermeld Bijzonder verlof". De qualiteit der erwten en het erwten-lezen. Het „Hbl." schrijft Van verschillende zijden bereikten ons nu en dan klachten over de quali- j teit der regeeringserwten. Waarom die qualiteit zoo achterstaat i bij vroeger, is ons nu verteld door een j „erwten-lezer," d.w.z. iemand, die er zijn bedrijf van maakt deze erwten te doen uitzoeken. In gewone tijden heeft dat „lezen" tot resultaat, dat bij erwten ongeveer 14 pet. wordt „gepikt" en bij bruine boonen ongeveer 10 pet. Zoogenaamd ter wille der zuinigheid worden de erw ten en boonen, die de regeering ver koopt, nu niet gelezen. Maar wat is het resultaat Dat moeder de vrouw of de keuken meid de boonen toch uitzoekt en het geen zij er uitpikken eenvoudig weg werpen In plaats van zuinigheid heeft dus juist verspilling plaats. Immers, wan neer het erwten-lezen als bedrijf wordt uitgeoefend, heeft ook het piksel waarde als veevoeder. De prijs van hetgeen als deugdelijk menschelijk voedsel overblijft, zou iets hooger worden worden al leen maar in schijn, want dan behoef den de erwten en boonen ook in de huishoudens zelf niet meer te worden gelezen. We gelooven dat hetgeen deze be- roepserwtenlezer ons mededeelde te be- voegder plaatse wel overwogen mag worden. Fransche dankbaarheid jegens Nederland. Volgens Havas leveren de Fransche bladen in sympathieke bewoordingen commentaren op de zending van Neder- landsche verpleegsters onder mevrouw Van Bevervoorde, naar Frankrijk. Zij herinneren bij deze gelegenheid aan alle werken van weldadigheid, waaraan Ne derland sedert het begin van den oorlog deelnam, en voegen er aan toe, dat Frankrijk dit steeds in herinnering zal houden. over den dood van je vader, zei Florent bedaard. Weet wat je doet Je staat goed met dien officier... maar er is een God, die 't verborgene ook kent. Wilt ge mij ook beleedigen vroeg Smit uit de hoogte. 't Gaat hier om mijn leven. Da:i speelt men met geen woorden. En ik eisch een onderzoek door onze eigen rechters 't Is geen miltaire, maar een burgerlijke zaak. De bezetting van ons land vernietigt 't Belgisch gerecht niet Ge hebt niets te eischen beet Smit hem toe. Vooruit, soldaten, leid hem naar 't kasteel, daar is hij gevan gen. De waarheid zal wel aan 't licht komen De waarheid vrees ik niet, hernam d? jongeling, Jeanne, vervolgde hij, toen hij de vrouw voorbij ging, ge wilt een lage wraak. Eens heb ik deernis met je gehad maar ik bedroog me zei- ven. Je zijt lager dan ik peinsde. Doe dan maar voort met jen officier! En waardig ging Uitenhage heen. Hij werd in 't kasteel opgesloten. XXXVI. De dokter van Meerbeke was niet gerust... Florent op 't kasteel gevangen in de handen van Smit, den vriend van Jeanne Lieftink. De beschermer der Uitenhage's ging naar een hoogeren of ficier in een naburig dorp en maakte bij dezen de gansche zaak aanhangig. De reis naar Indië via Siberië. Naar het departement van koloniën mededeelt, zal voor met verlof hier te lande vertoevende koloniale landsdie naren en voor den kolonialen dienst binnenkort de mogelijkheid worden ge opend om de reis naar Ned.-Indië voor landsrekening te aanvaarden over Stock holm, St. Petersburg, per Trans-Siberi- schen spoorweg tot Shanghai, vandaar over Singapore naar indië. De voorbereiding is zoover gevorderd, dat het wenschelijk is dat iandsreizigers, die de reis iangs dien weg willen aan vaarden, zich met -het departement van koloniën in verbinding stellen. Verzoeken om de reis langs een an deren weg te nemen, kunnen even eens gedaan worden, en zullen zoo spoedig mogelijk worder, ingewilligd. VLISSINGEN, 7 MEI. De Broodkaarten. Nu de nieuwe broodkaarten, voor ieder ingezetene weder vier stuks, door de levensmiddelenbureaux zijn uitge reikt, willen wij er voor zoover noodig nog even op wijzen, dat de geldigheid der kaarten weder negen dagen is. De kaart, waarop staat 13de week, is dus geldig vanaf Dinsdag 8 Mei tot en met Woensdag 16 Mei; die, waarop staat 14de week, vanaf Donderdag 17 Mei tot en met Vrijdag 25 Meidie, waarop staat 15de week, vanaf Zaterdag 26 Mei tot en met Zondag 3 Juni en die, waarop staat 16de week vanaf Maandag 4Juni tot en met Dinsdag 12 Juni. De „Zeeland". De mailboot „Zeeland" is hedenmor gen niet van hier vertrokken en wel wegens het minder gunstige weer. Er stond nl. veel wind en daar de boot te Southwold op stroom moet liggen, gaat het aan boord brengen der passagiers hierdoor bezwaarlijk. Het ligt nu in het voornemen de boot morgenochtend van hier te taten ver trekken. A. B. V. C. „Troost in Nood". Liefdadigheidsfeest. Het liefdadigheidsfeest, door het A. B. V. C. „Troost in Nood" gegeven op Vrijdag 4 Mei, ten bate van het Werk der Behoeftige Krijgsgevangenen bracht bruto op f392. De gezamenlijke kosten beliepen f61,42. Er blijft dus netto eene somme van f 330,58. Aldus zal het Co mité in staat zijn ongevetr 200 paketten naar Duitschland te verzenden. Bij de politie te Middelburg werd gis terenavond wederom kennis gegeven van diefstal van een rijwiel. De politie had vermoeden, dat de dief zicli naar Serooskerke had begeven en liet direct den gemeenteveldwachter aldaar waar schuwen. Nauwelijks had deze zich bui tenshuis begeven, of hij ontmoette een soldaat op een rijwiel zonder licht en het bleek, dat dit het gestolen rijwiel i Hij werd er goed ontvangen. De over ste bleek een rechtschapen man en be loofde 't geval te zullen onderzoe ken. De dokter keerde door 't bosch te- i rug. Om alle onaangename ontmoetin- gen te vermijden koos hij de stille, af- gelegen paadjes. Eensklaps stond hij voor Fernand, den Boschkanter., Gij riep hij verrast. Ja, dokter... Ha, ze konden me niet houden Lieftink wilde me uit de baan hebben, liet me door de Duit- schers wegdoen, maar Fernand ioopt weer vrij rond en Lieftink steken ze morgen onder de aarde. (Wordt vervolgd 't Is meermalen voorgekomen, dat in Vlaanderen een burger bij een hoogeren officier recht vroeg tegenover j de handelingen van een mindere. Zoo 1 is ons van nabij 't geval bekend van ridder Udekem d'Acoz, burgemeester j van Ruddervoorde bij Brugge. Toen een officier boomen in zijn park naar willekeur omhakte bekloeg de ridder zich bij de Duitsche commandatur te Brugge, die den bewusten officier ver plaatste. Deze heeft later wraak geno men. De ridder uit zijn woning geloiri, werd later vermoord in een bosch ge vonden. Twee officieren werden daar voor tot de doodstraf veroordeeld door 't Duitsche gerecht.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1