iele. De iTTEN ON cokes Ling Kamers E S. huizen. VRIJDAG 4 MEI gemeentebestuur feuilleton binnenland No. 105 55e Jaargang 1917 de jongste tot bezorging EDINGEN VRAGEN. ode. ode. sisje [meisje e I0NGEN JE, mfirma f. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Viissineen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. 'I ■T-vrije tabak 30, 50 en 100 nsters worden lijk besproken verkoop aan- Amsterdam, •en a f27.Rr per ■den tl f franco iven onder motto RTEN num- H. L. co- coRes NIET ;cht en moe- t beurt komt. zich met ES, welke ek kunnen r voldoening iren wij ons zorgen, zoo ordt gesteld, dat ons de JOON. 'oor Heer, Dame van prijs letters 1AT 68. Badhuisstraat' nette 9 uur 's avonds. ,Vliss. Courant" n de 15 jaar. 14 jaar. E-DAMAVE. beneden de 16 ;n 's avonds na au „Vliss. Crt." /eelt zich min- ïalen en thuis- 5. KELAAR, Oranjestraat 25. :elt zich beleefd' orgen van rouwestraat 9. vraagt beleefd' VLISSIINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en-aanvragen 6^ ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener fï gulden bij levens-«f*f% gulden bij dood Qgulden bij verlies A gulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies f* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- MIII111 lange ongeschikt- i 11 door van een hand, 1 11 van li lig van een y*T| van eiken lerd tegen ongelukken voorU U heid tot werken I een ongeluk WVV voet of oog Aww een duim XW wijsvinger £j%J anderen vinger D»ze ultkeerlngen warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de uitreiking der broodkaarten niet meer door de broodbakkers zal plaats hebben, doch dat de broodkaarten moeten worden afgehaald door het hoofd of een lid van het gezin dat tengevolge hiervan de brood kaarten voor het tijdvak 8 Mei tot en met 12 Juni 1917 zullen worden uitge reikt op de navolgende wijze Op ZATERDAG 5 MEI 1917, tus- schen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters A, B, op het Stadhuis C, D, E, F, G, op het politie-bureau II, I, J, K, in het Gymnastieklokaal van school B aan de Hendrikstraat L, M, N, O, in de Groenten- en Fruit veiling. Op MAANDAG 7 MEI 1917, tusschen 912 en 24 uur aan hen, wier na men beginnen met een der letters P, Q, R, op het Stadhuis S, op het Politie-bureau T, U, V, in het Gymnastieklokaal van school B aan de Hendrikstraat Op MAANDAG 7 MEI 1917, tusschen 912 uur v.m. aan hen, wier namen beginnen met een der letters W, X, IJ, Z, in de Groenten- en Fruit veiling. dat voor elke enveloppe met brood kaarten 3 cents moet worden betaald dat de broodkaarten UITSLUITEND op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geene brood kaarten meer worden uitgereikt. Vlissingen, 2 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Donderdag. De Kamer houdt er soms een zonder linge wijze van werken op na. Midden in de discussie over het buitengewoon krediet kwam hedenmorgen aan de or de het wetsvoorstel-Limburg c.s., in zake de toelating tot de Universiteit. De strekking daarvan is bekend het is de bedoeling om de jongelui, die in het bezit zijn van diploma eind-examen H. Burger School in de gelegenheid te stellen ook in de wis- en natuurkun dige vakken te studeeren. Het is door de voorstellers aangegeven alsof het hier een zeer eenvoudige zaak be treft en de instemming die in onder wijskringen is gebleken, doet vermoe den dat er bijna een algemeen verlan gen naar deze wijziging bestond. In de Kamer werd echter door verschillende personen er op gewezen dat het hier lang geen eenvoudige en simpele kwes tie geldt. Ze raakt de groote en prinei- pieele vraag van de al dan niet-klas- sieke opleiding. Bij de lyceum-ontwer pen, die al geruimen tijd gereed liggen, DOOR A. HAHS. 81,) —o— (MUS THMlM) Ja. Waar is hij Vertrokken 1 Waarheen? 'k Weet het niet... Maar een uur geleden hebben ik hem den weg naar Lembosch zien opgaan. Ha, gevlucht We zullen hem wel vinden 1 De dokter k-wam uit zijn woning. Hij vroeg wat Smit begeerde. Madam en juffrouw Uitenhage 2ijn ten mijnent. Die weten van niets... Florent heeft geen woord van zijn plan ten gezegd. Gij konkelt zeker mee. Omdat ik me over twee zieken ontferm, de echtgenoote en de dochter v;n een dooden vriend Ehwel. Florent ^"-"hage maakt zich aan ernstig daten den' vu or Dat is zijnader deed waf En pas gi- Er moest toch e, Smit march.de dader zal wel Soe"\ En dat is'- i vroeger als f£ker d< u> beloofde Smit. te buigen .dezen aanslag als tegen eet wel, wie de laffe moor is deze kwestie in haar geheel en in principe behandeld naast de vele ande re kwesties die in den loop der tijden ten aanzien van het voorbereidend hoo- ger onderwijs zijn gerezen. Uit die vele kwesties is deze ééne niet „opgepikt" en incidenteel wil men ze afdoen. Te gen die wijze van doen kwamen de hee- ren Bichon van IJselmonde, Nolens, Brummelkamp, Beumer en Rutgers met nadruk op. Met dit ontwerp wordt niet alleen vooruitgeloopen op de beslissing over de geheele herziening van het voorbgreidend onderwijs, doch mmi neemt tevens een beslissing die het hart van de gansche kwestie raakt. Vermoe delijk zijn de bestrijders van dit ont werp vóór het behoud der klassieke opleiding, doch voor hen is het dus zaak te voorkomen dat nu een defini tieve beslissing wordt genomen. Vooral de heer de Visser verzette zich krachtig tegen het ontwerp. Alge meen wordt z.i. erkend, dat de H. B. S. al lang niet meer voldoet aan de eischen die de behoefte van het volk stelt. De algemeene vorming en de op leiding voor speciale vakken worden dooreen gemengd en dat geschiedt ten nadeele van het onderwijs. Juist nu in het zicht is een reorganisatie van het middelbaar onderwijs waarbij het har monisch evenwicht weer hersteld zal kunnen worden, juist nu komt dit wets voorstel-Limburg om de zaak feitelijk nog verwarder te maken. De H. B. S. zal nu bestormd worden door alle jon gelui, die in elk geval niet de juridi sche, litteraire of theologische studie op het oog hebben. Ter verdediging van het voorstel heeft de heer Limburg een zeer lange rede gehouden, die eigenlijk maar één argument bevatte. Aangezien de bezit ters van het diploma H. B. S. zijn toe gelaten tot de Technische Hoogeschool en tot de geneeskundige studiën, is het een onbillijkheid geworden ze niet toe te laten tot de studie der wis- en na tuurkundige vakken. Erkend is dat de opleiding'aan de H. B. S. geschikt is voor de universitaire studiën en dus moet dit ook het geval zijn voor die andere vakken. Nu eenmaal de schei dingslijn tusschen de opleidingen aan gymnasium en H. B. S. is vervallen, wil de heer Limburg ook verder geen scheiding meer maken. Als argument voor die verdere doorvoering wijst hij op de verkeerde gevolgen die het begin der grensverflauwing reeds had. De gymnasiasten zijn minder gaan hechten aan de beteekenis van 'en doctorstitel, omdat de collega's van de H. B. S. er even goed komen zonder dien. De twee-jarige studie voor he,t staats-examen twee jaar inpompen van Latijn en Grieksch mag geen klassieke opleiding heeten, meende de heer Limburg. Maar hij vergat dat dit ook niet als zoodanig is bedoeld, doen slechts bedoeld was als een aanvulling uit billijkheidsoverwegingen tegenover den langeren duur van de gymnasiale opleiding. Met de kwestie van de al of niet- klassieke opleiding had dit ontwerp in de woning terugkeerend. Niet gevonden vroeg Liefrink te leurgesteld aan den officier. Neen... Maar hij zal wel in onze handen loopen. Florent Uiienhage is een valsch aard, merkte Jeanne op. Vader, zei ze, toen Smit de mannen monsterde, zet het 'hem nu maar eens goed betaald voor dat van vroeger. Zonder blozen sprak deze vrouw zoo. O, eens had de zoon Uitenhage nog deernis met haar gevoeld, 't Was op dien morgen, toen hij naar Holland ging, en het meisje van wanhoop over omgang met den Boschkanter weende. Maar ze verdiende 't medelijden niet. Nu vooral kwam haar laag karakter aan 't licht. Gisteravond hadden Smit en Liefrink en zij champagne gedron ken tot zeer laat. Toen had ze zelf be neveld, zich laten kussen door den of ficier. Thans pronkte ze in zijn auto hier 'bij de tot slaven gedoemde mede burgers. Veel vrouwen en meisjes bespiedden haar van tusschen de gordijntjes, en ze vervloekten de dochter van Lieftink. Nicht Zulma kwam aangewandeld. Jeanne, je doet niet veel, zei ze bestraffend. ,En waarvoor niet Je zijt een getrouwde vrouw. Maar wat misdoe ik Mag i,< daarom niet met een ander spreken 1 Zijt ge ook al gelijk die andere klap- toe:;„n. Madam Vanbussche heeft me \t 'doods,. niets te maken, meende de voorsteller. Trouwens deze eischt op zichzelf al dringend een herziening, zoodat daar aan thans niet geraakt behoeft te wor den. Jaarlijks verlaten slechts 55 jon- felui het Gymnasium met het diploma voor geneeskundige en wis- en na tuurkundige studie. Van een groote stroomverlegging naar de H. B. S. kat dus geen sprake zijn. En dit getal legt ook geen gewicht in de schaal bij de herziening van het geheele voorberei dend onderwijs. Op het ontwerp werd nog een kleine uitbreiding voorgesteld, nl. voor hen, die bezig zijn voor apotheker te studee ren. Gok hen wil mén in de gelegen heid stellen te promóveeren. De stemming over het ontwerp heeft morgen plaats. De bommen op Zierikzee. Uit het onderzoek van de overblijf selen der bommen in den nacht van 29 op 30 April jl. op Zierikzee geworpen, is gebleken dat deze in vorm en mate riaal volkomen overeenstemmen met de overblijfselen van de bommen uit een Britsch vliegtuig in den nacht van 8 op 9 Aug. 1915 op Cadzand neergekomen. Eenige der te Zierikzee gevonden scherven dragen Britsche mer ken. De Koningin heeft aan den burge meester van Zierikzee een krans laten zenden om gelegd te worden op de graven van het gezin Leydekker aldaar, dat bij den bomaanslag te Zierikzee om het leven is gekomen. Staatsmonopol'veering. Naar aanleiding van minister Treub's voornemen tot nariotialiseering van het levensverzekeringsbedrijf in Nederland, heeft zich eene commissie gevormd „voor de bediijfsvrijheid der levensver zekering", welke benoemd is door de vergadering der maatschappijen, op Vrij dag 6 April 11. te Amsterdam gehouden. De scheepvaart. Een torpedoboot heeft te Hellevoet- sluis aangebracht de uit een blazer over genomen equipage, bestaande uit vier man, onder wie de kapitein van het Nederlandsche tjalkschip „Noordzee", kapt. Visser, van Rotterdam, met bussen melk naar Havre bestemd, welk scheepje op de Noordzee /onder waarschuwing door een duikboot werd beschoten en verder door bommen werd tot zinken gebracht. De stoomschepen „Marylebons" en „Stavely" zijn van Engeland te Hoek van Holland -aangekomen met 1470 zak ken mail, 1401 zakken binnen-en 18,218 buitenlandsche post aan boord. Het onder de wapenen roepen der landweerverlofgangers. In de Dinsdagavond te Weesp ge houden vergadering van landweerplich- getreiterd en zoolang Antoine zijn moe der niet ons huis verbiedt, ga ik er niet weer. Ik wil niet onder de plak van dat wijf leven. - Dat versta ik. Maar dan moest je stille thuis blijven. Merci... ik ben geen kwezel. En dat de lange tongen van me babbelen, wat kan 't mij schelen Daar sta k boven. En nichte, ik peinze aan ons geld en onze koeien en paarden. Elk voor z'.n eigen. Als wij wat goede vrienden met Smit zijn, zal ie zorgen, dat er bij ons niets weggehaald wordt. Ook bij de nog wachtende burgers werd er over Jeanne gesproken. Smit verwijderde zich en een Duitsch sol daat zei tot een boer Die vrouw ginder moesten ze weuiagen. Ik ben Duitscher, maar ik kan dat niet zien. En Lieftink, zoo heet de 'burgemeester toch, veracht ik ook. Ge spreekt goed Vlaamsch, ant woordde de boer. Ja, lang te Gent gewerkt. En nu zijn we als vijanden in België, 't Is niet voor mijn plezier. Ik bleef ook liever bij vrouw en kinderen. maar we moe ten Alle soldaten spreken zoo niet. Ik heb er een hooren zeggen, dat de krijg plezierig was. Ik weet het wel... er zijn er, die zoo klappen. Omdat ze nu veel sigaren en wijn en goed eten krijgen, en om dat we nog altijd winnen. Ze zullen wel veranderen, 't Gaat niet goed aan den tigen, behoorende tot het 20e landweer- district, werd besloten het volgende te legram aan de Tweede Kamer en den minister van oorlog te zenden „Het landweer-comité van het 20e landweerdistrict, te Weesp in openbare vergadering bijeen, uit de dagbladen vernomen hebbende, dat de landweer dit jaar opnieuw eenige dagen onder de wapenen zal worden geroepenover tuigd, dat de economische nadeelen voor de betrokkenen aan deze opkomst verbonden, door hen in de tegenwoor dige moeilijke tijden niet kan worden gedragen, te meer waar velen van de nadeelen die zij ingevolge de langdurige mobilisatie hebben geleden, niet of nauwelijks te boven zijn gekomen, ver zoeken Uwe Excellentie met aandrang op dit besluit, voor zoover het de lich tingen der landweer betreft, terug te komen." Kleiaardappelen. Naar wij vernemen, zal thans gelei delijk met de algemeene aflevering van kleiaardappelen een aanvang worden gemaakt en wel in dier voege, dat vanaf 15 Mei e.k. deze aardappelen in alle gemeenten, die ze aanvragen, aanwezig kunnen zijn. Het rantsoen zal gelden vanaf dien datum: 12 K. G. per hoofd per vier weken. De groothandelprijs bedraagt f 3.20 per H. L.fusschenhandelprijs f3.46 per H. L.kleinhandelprijs f3.80 per H. L., 2 gld. per 1/, H. L. en 6>/2 ct. perK.G. Met het oog op de beperktheid der voorraden kan in geen geval meer dan het hiervoren aangegeven rantsoen af geleverd woiden. Inzouten van varkens. De „Vee- en Vleeschhandel" meldt, dat het plan tot inzouten van een hoe veelheid varkens voor de regeering voortgang zal hebben. Hoe groot die hoeveelheid zal zijn, is nog niet bepaald, maar de bedoeling is een zoo groot mogelijk aantal varkens van boven de 70 K.G. slachtgewicht op te ruimen en te conserveeren tot den herfst. Binnen kort zal met slachten worden begonnen. De regeling is vrijwel gelijk als bij het inzouten tijdens den afgeloopen winter. Alleen zijn enkele technische wijzigingen noodig. Verkeer met Engeland. In het Lagerhuis heeft Macnamara in antwoord op een vraag gezegdHet is niet juist, dat dè nieuwe stoomboot- dienst van Nederland naar Southwold door een regeling tot stand is gekomen. Wij zijn natuurlijk geen partij geweest bij een regeling met de Duitsche re geering. De Engeische regeering heeft alleen toestemming gegeven aan de Nederland sche regeering om voor een beperkt aantal reizen een stoomschip te zenden, ten einde eenige Nederlandsche passa giers en zeelieden, die in Engeland „ge strand" zijn, te halen. Vracht of post zal in geen van beide richtingen worden vervoerd en ook geen passagiers van Nederland naar Engeland. Yzer voor ons. Neen Onze mannen vallen bij hoopen. We geraken er niet over. De krijg zal nog wreeder worden. Ik mag dat niet allemaal zeggen, maar ik sta hier ook met een vol hart. Misschien zie ik nooit mijn vrouw en kinderen terug Ver- dammter Krieg En dat er van uw volk met ons heulen als die gasten ginder, kan ik zelf niet zien. 'f Zijn er maar drie of vier op ons doro en er wonen tweeduizend men- schen, hernam de boer. Liefrink is al tijd een verwaande kerel geweest en z'n dochter is zot achter de mannen, of 't Boschkanters of heeren, Belgen Franschen of Duitschers zijn. 't Is een gemeen vrouwmensch en 't is al gezeid. Een patrouille omringde de burgers en nu klonk 't bevel tot vertrekken. En de mannen marcheerden heen, angstig, woedend, triestig, maar ge voelend hun onmacht. Jeanne was Zulma gevolgd. Smit stapte met Lieftink het gemeentehuis binnen, om eenige rekwisitie-zaken af te doen. En nu kon de wraakzuchtige boer voor de opeischingen dus 't eerst die mannen aanwijzen, welke hem vroeger hadden tegengestaan. Ook deze angstige dag liep ten ein de. Liefrink keerde 's avonds alleen huiswaarts, 't Was ai donker gewor den. Op de hoeve verwachtte men hem te vergeefs. Jeanne dronk met Smit. De In het vrije gebied tot zinken gebracht. De IJmuider stoomtreiler „Frohn" is gisterenmiddag binnengekomen met de bemanning, bestaande uit 12 man de IJmuider stoomtreiler „Westland", welk schip Woensdagavond in het vrije ge bied zonder eenige waarschuwing door een Duitsche onderzeeboot beschoten en in zinkenden toestand gebracht. De granaten sloegen over de menschen heen, toen zij het schip verlieten. De schip per roeide naar de duikboot en gaf den commandant de scheepspapieren ter in zage, doch deze had niet veel woorden voor den schipper. Deze beweerde dat de Westland" in het vrije gebied was, doch dit hielp niet, want den Neder landers werd verboden naar het drij vende vaartuig terug te keeren. Of het schip dus gezonken is, weet men niet. Na 8 uren in de boot te hebben rondgedre ven, werden zij door de stoomtreiler „Frohn" opgepikt en naar IJmuiden gebracht. Etn der opvarenden werd tijdens de beschieting ernstig gewond. DE „NARCIS". DRIE NACHTEN i£N TWEE DAGEN OP EEN WRAK. REDDING. Met volle instemming stond ik twee stukken af voor den liefdadigheids avond van Maandag a.s. ten bate van nagelaten betrekkingen van slachtof fers der zee. Hoe vreeselijk is het, plotseling het nieuws te ontvangen, dat uw man, uw vader of uw zoon 't leven verloren heeft. Gezond en moedig ging hij heen. En 't is ontzettend zich dan eensklaps te moeten voorstellen, dat hij nimmer huiswaarts keert. Erger nog is de ramp, als de verdwenene de kostwinner was. Zeker, er moet en zal van andere zijde dan uit de gewone omgeving voor doelmatigen bijstand worden gezorgd, maar intussehen kunnen wij den eer sten nood helpen lenigen. Weer is de dood van dichtbij langs eenige stadgenooten gegaan. Gelukkig trof hij ditmaal niemand. 't Was op de „Narcis", een Belgisch schip, dat op 25 Februari Baltimore had verlaten met een lading haver voor Calais, 't Schip stond onder 't bevel van kapitein Joseph Sytor. Onlangs liep hier 't gerucht, dat het getorpedeerd was. Dit had men meeuen te kunnen afleiden uit een bericht van opvarenden aan familieleden alhier, dat ze gered waren. En dan denkt men na tuurlijk 't eerst aan een aanva' van een onderzeeër. Maar ook de gewone ge varen der zee heerschen nog, en, om 't zoo eens uit te drukken is de „Narcis" „een natuurlijken dood gestorven". Bij een geweldigen orkaan in den nacht van 3 op 4 Maart verschoot de lading en begon de boot naar stuur boordzijde over te hellen. Na «enigen rijd bedroeg die helling 37 graden. De sloepen werden weggeslagen. G:aan verstopte de pompen. De gansche 'bemanning gedroeg zich toen als helden, van kapitein Sytor tot den jongsten lichtmatroos, die zijn eer ste reis deed en een zoon is van den boerin veinsde zich nog altijd ziek. On gerust toch over 't uitblijven van haar echtgenoot kwam ze in de kamer. De officier hield zijn arm om Jeanne's hals geslagen. O God, is 't al zoo verre geko men riep vrouw Liefrink verontwaar digd en bedroefd. Jeanne sprong verlegen recht. En waar blijft je vader hernanr de boerin. Smit zond eenige soldaten uit, maar ze keerden zonder nieuws terug. De burgemeester had om zeven uur 't ge meentehuis, de Commandatur, veria- laten. 't Was een nacht van onrust. En toen de nieuwe dag aanbrak, met zonneschijn maar ook met kanonge- dreun vond men in een gracht naast den weg het lijk van Lieftink. De man was door messteken in de borst afge maakt. De moordenaar moest met wa re razernij te werk zijn gegaan. Op lichaam zag men veel wonden en de kleeding was vol bloed. Liefrink is vermoord klonk het door 't dorp. En al verschrok men nog over de tijding, daar een moord of de dood van een bekende steeds indruk maakt, toch was er geen medelijden. Wie zou de dader zijn was nu de groote vraag, die op aller lippen kwam. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1